صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ادله قرآن در باب کلام الله بودنش

نوشته
    44
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 21 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ادله قرآن در باب کلام الله بودنش

آیا درست است که قرآن این دعوی را مطرح کرده است که اگر هیچ بشری نتواند به مثل قرآن بیاورد پس باید نتیجه گرفت قرآن کلام خداست؟
    (در تاپیک دیگری در باب این سوالم بحثی در گرفت نا موفق!!)ممنون می شوم در صورت امکان، سوالم را، جوابی کوتاه و صریح بدهید.

LORD!

2.  

نوشته
    1,382
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    13 روز 20 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و ادب خدمت شما دوست عزیز
    من دو لینک خدمت شما میدم که کامل به تمام زوایای این بحث پرداخته است و لطف کنید مطالعه کنید و اگر سوال حل نشد در خدمتم:
    پاسخ من به تحدی قرآن
    منظور از مثل آوری قرآن چیست؟
    موفق باشید

ادله قرآن در باب کلام الله بودنش

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

4. تشکر

نوشته
    44
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 21 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود و سپاس خدمت کارشناس عزیز.من انتظار داشتم یک جواب کوتاه در حد بله یا خیر بشنوم،ولی شما صلاح دیدید که دو تاپــــیک دیگر را معرفی کنید.با تشکر از شما من به تاپیک ها نگاهی انداختم،تنها به بخش هایی از آن اکتفا کرده و از خواندن تمام مطالــبش صرف نظر کردم چون از یک طرف حجم مطالبش تا حدودی زیاد بود و از طرفی قابل حدس بود مطالب حول و حوش چه قسم عناوینی سیر می کند و به سوال من جوابی نخواهد داد.-----------------------------------------------من پرسیدم که آیا قرآن این ادعا را مطرح کرده یا خیر:"اگر هیچ بشری نتواند به مثل قرآن بیاورد پس باید نتیجه گرفت قرآن کلام خداست" من می گویم اگر مطرح کرده که به نظر این طور می آید و علمای اسلام نیز در کتاب هایــشان به این ادعای قرآن اشاره کرده اند(و گاهی آن را در غالب تحدی بیان کرده اند)، این ادعا دارای اشکال است و باطل.چرا که اگر هم ثابت شد تمام انسان ها نمی توانند عین قرآن بیاورند این امر به تنهایی دلیل نمی شود که بگوییم پس قرآن کلام خداست،چرا که ممکن است قرآن کلام انسان نباشد(و ما فـــرض گـــرفتیم که نباشد)ولی در عین حال کلام خدا هم نباشد،بلکه کلام فرشته باشد یا کلام موجودات فضایی باشد یا کلام یک موجود ناشـــناخته ما فـوق بشر باشد.پس عجز انسان از نوشتن عین قرآن به تنهایی دلیل کلام الله بودن قرآن نیست.پس این دعوی قرآن یک دعوی باطل است،یک برهان اشتباهست.(به یاد بیاورید که قرآن این دعوی را مطرح کرده که اگر قــرآن کلام انسان نیست باید که نتیجه گرفت قرآن کلام خداست)...اگر اشتباهی در سخنانم داشتم یا سخنانم گنگ بود خواهشن مرا متذکر شوید.
    ویرایش توسط lordm : ۱۳۹۲/۱۲/۲۰ در ساعت ۲۱:۴۷
    LORD!

نوشته
    44
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 21 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوره البقرة (2) آیه 23-24---> و اگر در آنچه بر بنده خويش نازل کرده ايم در ترديد هستيد، سوره اي همانند آن بياوريد و جز خداي همه حاضرانتان را فرا خوانيد اگر راست مي گوييد...و هر گاه چنين نکنيد که هرگز نتوانيد کرد پس بترسيد از آتشي که براي کافران مهيا شده و هيزم آن مردمان و سنگها هستند
    حتا اگر قرآن را به مرده بزنید مرده زنده شود،همین یک دعوی باطل موجود در قرآن که در پست قبلی بدان اشاره کردم(که دو آیه 23 و 24 بقره هم از آیاتی هستند که بازگو کننده دعوی مذکور هستند)،کافیست تا قرآن از اعتبار و کلام الله بودنش ساقط شود!

ویرایش توسط lordm : ۱۳۹۲/۱۲/۲۰ در ساعت ۱۶:۳۹
    LORD!

نوشته
    405
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 7 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط lordm نمایش پست
    آیا درست است که قرآن این دعوی را مطرح کرده است که اگر هیچ بشری نتواند به مثل قرآن بیاورد پس باید نتیجه گرفت قرآن کلام خداست؟
    (در تاپیک دیگری در باب این سوالم بحثی در گرفت نا موفق!!)ممنون می شوم در صورت امکان، سوالم را، جوابی کوتاه و صریح بدهید.
    با سلام خدمت شما دوست گرامی
    آری این ادعا درست است
    قرآن در آیاتی برای نشان دادن معجزه بودن قرآن و منسوب بودن آن به خدا در چند مرحله تحدی کرده است.

1. نخست به طور مطلق سخنی همانند قرآن بیاورند:
    «ام یقولون تقوله، بل لا یؤمنون فلیاتوا بحدیث مثله ان كانوا صادقین" یامی گویند: آن را بر بافته ؟ (نه) بلكه باور ندارند! پس سخنی همانند آن بیاورند، اگرراست می گویند».
    2. سپس به اندازه ده سوره را مطرح نمود هرچند كوچك باشند:
    «ام یقولون افتراه، قل فاتوا بعشر سور مثله مفتریات وادعوا من استطعتم من دون اللّه ان كن تم صادقین»،
    آیا می گویند كه آن را به دروغ به ما نسبت داده است ؟
    بگو: پس همانند ده سوره آن، حتی اگر افترا گونه باشد بیاورید و هر كس را كه خواهید (به شهادت و داوری) بخوانید، اگر راست می گویید».
    3. آن گاه، برای آن كه از اعتبار مدعیان بكاهد، پیش نهاد كرده كه یك سوره همانندقرآن بیاورند:
    «ام یقولون افتراه، قل فاتوا بسوره مثله، و ادعوا من استطعتم من دون اللّه ان كنتم صادقین»، اگر راست می گویید، همانند یك سوره آن بیاورید».
    4. و برای آخرین بار، با قاطعیت هرچه تمام تر، عجز و ناتوانی نهایی آنان را اعلام نمود:
    «و ان كنتم فی ریب مما نزلنا علی عبدنا فاتوا بسوره من مثله، وادعوا شهداكم من دون اللّه ان كنتم صادقین فان لم تفعلوا و لن تفعلوا، فاتقوا النار التی وقودها الناس و الحجاره اعدت للكافرین»
    اگر ناباورید نسبت به آن چه بر بنده خویش فروفرستاده ایم، پس همانند یك سوره آن بیاورید، یا سوره ای از هم چون فردی بیاوریدو اگر (چنین كاری را) نكردید و هرگز نتوانید كرد، پس پروا كنید از آتشی كه فروزنده آن آدمیان و سنگ خارا می باشد و برای كافران آماده گردیده است».
    در این آیه ذكر آدمیان در كنار سنگ خارا كنایه از آن است كه آدمیان فاقد شعور وتهی از خرد و اندیشه، هم چون سنگ خارا بوده و در كنار آن قرار دارند و در آتش سرسختی می سوزند.
    5. آن گاه و پس از این تجربه تلخ و ناگوار برای ناباوران، روی سخن را به توده بشریت كرده، برابر ابدیت اعجاز و تحدی قرآن را اعلام نموده است:
    «قل لئن اجتمعت الا نس و الجن علی ان یاتوا بمثل هذا القرآن لا یاتون بمثله و لو كان بعضهم لبعض ظهیرا، بگو: اگر تمامی انس و جن (كه در بستر تاریخ قرارگرفته اند) گرد هم آیند و بخواهند همانند این قرآن بیاورند، هرگز نتوانند، گرچه همگی پشت در پشت یك دیگر قرار گیرند».

آری با این هماورد خواهی قرآن در طول تاریخ مشخص شد که این قرآن کلامی مافوق بشری و هم چنین هر آنچه بشر با او در تماس است مانند اجنه و دیگر موجودات می باشد.
    انسان با عقل خود در می یابد که خدایی دارد حکیم و توانا( و این مضمون را بدون کمک گرفتن از فرستادگان خدا با عقل خویش می یابد) و همچنین می یابد که خداوند حکیم برای راهنمایی بندگانش باید پیامبرانی بفرستد. این ها همه را با عقل خود درک می کند.
    در طول تاریخ افرادی پیدا شدند که خود را فرستاده آن خدا معرفی می کردند و برای مدعای خود معجزه می آوردند کاری که از طاقت بشر و آنچه که بشر با او در تماس از فرا تر بوده باشد.
    موسی ید بیضا و اژدها می آورد عیسی مرده زنده می کند خبرهای پنهانی می دهدو...حضرت محمد شق القمر می کند ، سنگریزه ها به نبوتش شهادت می دهند ، درخت از جا کنده شده خدمت آن جناب می آید و به نبوتش شهادت می دهد و ... اما برای این که دین او خاتم است معجزه ای می آورد که در طول تاریخ بشر الی یوم القیامه جاری و ساری باشد .و قرآن را به عنوان بزرگترین معجزه به عالمیان عرضه می کند
    تمام معجزات پیامبران همراه تحدی بوده چرا که منشا ما فوق بشری داشته است و در طول تاریخ بشر هیچ کسی پیدا نمی شود که مانند کاری که او کرده را انجام دهد.
    پس از آنچه که گفته شد مقدمات زیر شکل می گیرد:
    1. عقل ما درک ما بالاستقلال درک می کند که ما خدایی حکیم داریم
    2.حكمت‏ خداوند اقتضا می‏كند پیامبرانی به قصد هدایت‏ بشر بفرستد.
    3.مردم به گونه‏ای آفریده شده‏اند كه ادعای نبوت را ازكسی كه معجزه می‏آورد،سوء سابقه ندارد و بر خلاف عقل سخن نمی‏گوید،می‏پذیرند.
    4.-با توجه به مقدمات مزبور،مدعی نبوت،كه معجزه آورده و مردم سخنش را پذیرفته‏اند،اگر دروغ‏گو باشد،چون موجب گمراهی مردم می‏شود،باید خدا رسوایش كند،و گرنه به جهل افكندن،نقض غرض وخلاف حكمت‏خواهد بود.
    نتیجه آنكه چون مدعی نبوتی معجزه آورد و خداوند رسوایش نمی‏كند،معلوم می‏شود كه در مدعای خود راستگوست. و منشا این کار مافوق بشری اش خداست
    نکته مهم این که: باید حتما در این فرد مدعی پیامبری و کار او که در آن تحدی کرده است خصوصیتی باشد تا تحدی در آن معنا پیدا کند و نه تنها تحدی در آن ادعا شده باشد بلکه تحدی واقع شده باشد.
    به این معنا که هیچ کس تا بدین روز -با توجه به پیشرفت های شگرف علمی و الکترونیکی و فضایی-نتوانسته همانندی برای آن بیاورد.هر آنچه را غیر از خدا منشا این کار فوق بشری بدانیم می بایست بشرهای دیگر نیز بتوانند بدان دست پیدا کنند مگر خصوصیت خاص این فرد آورنده چیست؟؟
    نکته دیگر: اگر بگوییم که منشا فرشته باشد! سوال این که آیا فرشته بدون اذن خدا این کار را کرده یا با اذن او؟
    اگر بگویید با اذن او که این همان معجزه منسوب به خدا است البته با واسطه فرشته.
    و اگر بگویید فرشته بدون اذن و خبر خدا این کار را کرده است که این محال است چرا که اول این که فرشته ها عقل محض اند و جز اطاعت از آن ها سر نمی زند ثانیا برفرض محال این کار را انجام دهند آیا خدا از آن آگاه است یا نه؟ آیا قدرت جلوگیری از آن را ندارد؟ حاشا و کلا
    در هر صورت حکمت خدا اقتضا می کند که معجزه جز به دستان نبی الهی داده نشود.
    و ادعای تحدی هم می خواهد به همین نکته اشاره کند که هر انسانی با هر توانایی تا هر زمانی با کمک گیری از هر امری ماوریی و زمینی با کمک هر جن و انسی که می تواند مثل این قرآن را بیاورد.
    التماس دعا

الهي كفي بي عزا ان اكون لك عبدا و كفي بي فخرا ان تكون لي ربا انت كما احب فاجعلني كما تحب
    معبودا بس است مرا اين عزت كه بنده توام و بس است مرا اين افتخار كه تو پروردگار مني.
    تو چناني كه دوست ميدارم مرا چنان كن كه دوست ميداري.
    امام علی (علیه السلام)

8. تشکرها 3

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    322 پست
    حضور
    214 روز 11 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

با عرض سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست
    نکته دیگر: اگر بگوییم که منشا فرشته باشد! سوال این که آیا فرشته بدون اذن خدا این کار را کرده یا با اذن او؟
    و اگر بگویید فرشته بدون اذن و خبر خدا این کار را کرده است که این محال است چرا که اول این که فرشته ها عقل محض اند و جز اطاعت از آن ها سر نمی زند ثانیا برفرض محال این کار را انجام دهند آیا خدا از آن آگاه است یا نه؟ آیا قدرت جلوگیری از آن را ندارد؟ حاشا و کلا
    درباره مدعیان دروغین نبوت هم می توان گفت خداوند از آن آگاه است و قدرت جلوگیری دارد و اگر جلوگیری نکرده پس دروغین نیستند

10. تشکر

نوشته
    44
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 21 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود!عرض ارادت.تشکر از کارشناس محترم.
    آری با این هماورد خواهی قرآن در طول تاریخ مشخص شد که این قرآن کلامی مافوق بشری و هم چنین هر آنچه بشر با او در تماس است مانند اجنه و دیگر موجودات می باشد
    بله به فرض قبول(هرچند من این سخن را قبول ندارم،)به فرض قبول که ثابت شد که قرآن کلامی ما فوق بشر یعنی مافوق انسان است.ولی دیگر شما اجنه و دیگر موجودات را از کجا آوردید؟من نمی دانم این اجنه کجا هستند.می شود آدرس شهرشان را بدهید من سراغشان بروم.می شود بزرگشان را معرفی کنید.ادیبشان معرفی کنید.آخه کجاست،جن؟این چه حرفیست!!اصلا شاید قرآن را اجنه نوشته باشند.این اجنه کوشند کجایند که شما فهمیدید قرآن نوشته آنها نیست.
    انسان با عقل خود در می یابد که خدایی دارد حکیم و توانا( و این مضمون را بدون کمک گرفتن از فرستادگان خدا با عقل خویش می یابد) و همچنین می یابد که خداوند حکیم برای راهنمایی بندگانش باید پیامبرانی بفرست
    این هم یک ادعا.چه ضرورتی به ارسال پیامبران وجود دارد؟این هم یک ادعاست.شما دلیل بیاور که ضرورتی به ارسال پیامبران می باشد.ضرورتی وجود ندارد.شاید دلیلی با عنوان حکمت متعالی را برای ضرورت ارسال پیامبران بیان کنید.ولی این دلیل کذبی بیش نیست.سست و پوچ.یکی از مقدمه های این دلیل یعنی حکمت متعالی این است که هدف خلق انسان رسیدن به کمال و سعادت اخروی است.در حالی که این مقدمه ثابت نشده است.من در این باب تاپیکی ایجاد کردم ابدا کسی نمی تواند این مقدمه را ثابت کند.به این تاپیک نگاهی بیاندازید: http://www.askquran.ir/thread43458.html
    در کل می شود ضرورت ارسال پیامبران را رد کرد که اینجا بحثش نیست.
    موسی ید بیضا و اژدها می آورد عیسی مرده زنده می کند خبرهای پنهانی می دهدو...حضرت محمد شق القمر می کند ، سنگریزه ها به نبوتش شهادت می دهند ، درخت از جا کنده شده خدمت آن جناب می آید و به نبوتش شهادت می دهد و ...
    کدام اژدها.کدام ید بیضا.اینها همه ادعاست.کجا عیسی مرده زنده کرده.چون قرآن گفته.ما اینجا داریم قرآن را نقد می کنیم و هنوز که قرآن حجیت ندارد.هنوز وجود تاریخی عیسی زیر سوال است.اینها همه ادعاست.
    اما برای این که دین او خاتم است معجزه ای می آورد که در طول تاریخ بشر الی یوم القیامه جاری و ساری باشد .و قرآن را به عنوان بزرگترین معجزه به عالمیان عرضه می کند
    تمام معجزات پیامبران همراه تحدی بوده چرا که منشا ما فوق بشری داشته است و در طول تاریخ بشر هیچ کسی پیدا نمی شود که مانند کاری که او کرده را انجام دهد.
    این همه قرآن تناقض و اشتباه دارد را شما به حساب نمی آورید؟این همه اختلاف و ایراد وجود دارد در قرآن هیچ است؟مسلمانان به حساب خودشان تناقضات و ایرادات را پاسخ داده اند.مثلا آیات ناسخ و منسوخ که نشان بشری بودن قرآن است.آیاتی را جایگذین آیات دیگر کردن که کاری بشری است و محال است از خدای حکیم و آگاه به حال آینده سر بزند را شما چطور توجیه می کنید.شاید بگویید آیات ناسخ و منسوخ با هدفی حکیمانه نوشته شده اند.به مقتضای زمان احکامی عوض شده اند و از این حرف ها.ولی این ها توجیه گر نیستند هدف حکیمانه وسیله را توجیه نمی کند.روش و وسیله که آیات ناسخ و منسوخ باشد عیب دارد و باورکردنی نیست کار خدای قادر و توانا باشد.پس هدف وسیله را توجیه نمی کند.کسی با یک هدف خیر خواهانه و حکیمانه دست به قتل عام کودکان بزند را شما توجیه می کنید؟ناسخ و منسوخ وجودش روشی غیر معقول است هرچند هدفی به قول علما حکیمانه داشته باشد.تحدی قرآن هم همان طور که گفتم سست و باطل است و بیشتر شبیه به یک جوک می ماند.من قبلا در جایی نوشتم دو باره آن را تکرار می کنم:--تحدی که مشتمل بر برهان و قیاس است را نباید با اتکا به آنکه چون قرآن آن را گفته و سخن خداست صحیح بدانیم!!و آن را مورد بررسی قرار دهیم!!این تحدی مستقل از گوینده آن که آیا خداست یا یک انسان باید بررسی شود.در بحث تحدی هنوز ثابت نشده بوده که قرآن کلام خداست و این سخن را خدا زده.بلکه این سخنی منطقی و برهانی بوده که مخالفان از زبان پیامبر که یک انسان بوده و پیامبر نمی دانستنش می شنیدند و این سخن بایدجدا از آن که گوینده اش خدا باشد برای مخالفان عقلانی و معقول و منطقی و باورپذیر باشد.ولی ما می بینیم که این سخن یک سخن ادعایی و بی دلیل است.سست و ضعیف چطور گفتنش از خدا سر می زند؟
    پس از آنچه که گفته شد مقدمات زیر شکل می گیرد:
    1. عقل ما درک ما بالاستقلال درک می کند که ما خدایی حکیم داریم
    2.حكمت‏ خداوند اقتضا می‏كند پیامبرانی به قصد هدایت‏ بشر بفرستد.
    3.مردم به گونه‏ای آفریده شده‏اند كه ادعای نبوت را ازكسی كه معجزه می‏آورد،سوء سابقه ندارد و بر خلاف عقل سخن نمی‏گوید،می‏پذیرند.
    4.-با توجه به مقدمات مزبور،مدعی نبوت،كه معجزه آورده و مردم سخنش را پذیرفته‏اند،اگر دروغ‏گو باشد،چون موجب گمراهی مردم می‏شود،باید خدا رسوایش كند،و گرنه به جهل افكندن،نقض غرض وخلاف حكمت‏خواهد بود.
    نتیجه آنكه چون مدعی نبوتی معجزه آورد و خداوند رسوایش نمی‏كند،معلوم می‏شود كه در مدعای خود راستگوست. و منشا این کار مافوق بشری اش خداست.
    به فرض مقدمه اول شما درست باشد.مقدمه دوم شما باطل و یک ادعای بی دلیل است که در بالا اشاره کردم.شماره 3 هم یک ادعای بی دلیل و باطل است.یعنی چه مردم طوری ساخته شده اند ادعای نبوت را از کسی که معجزه می آورد می پذیرد.پس چطور صدها نفر در همان دوران نبوت پیامبر به پیامبری حضرت ایمان نیاوردند؟حتی گروهی از آنها اهل کتاب بودند.خود قرآن هم پیشگویی کرد در ابتدای امر که بیشتر اهالی مکه ایمان نخواهند آورد ولی ما دیدیم که این پیشگویی قرآن غلط از آب در آمد و اتفاقا اکثر اهالی مکه مسلمان شدند(خواه با اراده خود خواه از روی اجبار)
    شماره 4 شما هم یک ادعاست.مگر مردم عقل و اندیشه ندارند.شاید خدا پیامبران را فرستاده که عقول مردم را بیازماید و ببیند که چه کسی به طور تمام به آن فرستاده ها ایمان می آورد(کورکورانه!!)شماره چهار شما هم یک ادعاست وبی دلیل.چطور شیطان خودش را زیبا و پنهانی در ذهن آدمیان رسوخ می دهد و گناه را در دیدگان انسان زیبا جلوه می دهد ولی خدا حکمتش اجازه می دهد که شیطان به کارش بپردازد و انسان را به جهل و گمراهی سوق بدهد؟...مقدمات یک تا چهار شما بی دلیل و سست بودند و پس نتیجه هم باطل
    در هر صورت حکمت خدا اقتضا می کند که معجزه جز به دستان نبی الهی داده نشود.
    و ادعای تحدی هم می خواهد به همین نکته اشاره کند که هر انسانی با هر توانایی تا هر زمانی با کمک گیری از هر امری ماوریی و زمینی با کمک هر جن و انسی که می تواند مثل این قرآن را بیاورد..
    اینکه می گویید اگر بگویید فرشته قرآن را با اذن خدا نوشته که این همان معجزه منسوب به خدا است البته با واسطه فرشته... یک ادعاست.منظورتان چیست؟اگر می گویید قرآن بوسیله فرشته نوشته شده که دیگر اسمش معجزه نمی شود.معجزه عملی است که تنها از خدا می تواند سر بزند.این طور نیست؟قرآن هم که پر از اختلاف و اصلا در آن حدی نیست که کار خدای قادر و توانا بر هر چیز باشد.و از طرفی اگر قرآن نوشته فرشته باشد خواه به اذن خدا ممکن است فرشته به دروغ چیزهایی در قرآن نوشته و شما هم که تمام گزاره های قرآن را نمی توانی ثابت کنی.قرآن نوشته روح وجود دارد.چه کسی با یقین و بدور از هر احتمالی روح را ثابت کرده؟به فرض ثابت کرده،کیفیات آن را چطور؟بهشت و جهنم را چطور؟اینها ثابت شده اند؟اینها را شاید دروغ باشند.و اینکه می گویید فرشتگان جز اطاعت عملی انجام نمی دهند هم یک ادعاست که قرآن بیان کرده و ما اینجا داریم قرآن را نقد می کنیم و گزاره های آن برایمان حجت نیستندوشاید فرشته به دروغ چیزی در قرآن نوشته اند و از طرفی اصلا ما فرشته را مثال زدیم.شاید اصلا فرشته ای وجود ندارد.قرآن شاید نوشته یک موجود دیگرست.همانطور که گفتم هزاران هزار شاید موجود در این عالم باشند.شما می توانی منکر شوید؟و اینکه گفنید خدا تنها اجازه می دهد که معجزه بدست نبی انجام شود اول گفتم ضرورتی یا برهانی ارائه نشده که باید نبی و فرستاده ای از جانب خدا آمده باشد و از طرفی حکیم بودن خدا درست ولی شما از کجا می دانی که دادن قدرت معجزه به شخص برای امری جز اثبات نبوت خلاف حکمت خداست؟.شاید خدا قدرت اعجاز را به اشخاصی داده که عقول مردم را آزمایش کند؟شما ادعا دارین ثابت کنید و در کل همان طور که گفتم به نظر عقل گویاست ادعای تحدی بیشتر شبیه به جوک است.یک استدلال ضعیف که از جانب خدا باورکردنی نیست گفتنش.(البته این نظر من است)
    ویرایش توسط lordm : ۱۳۹۲/۱۲/۲۴ در ساعت ۰۱:۲۲
    LORD!

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    322 پست
    حضور
    214 روز 11 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

نقل قول نوشته اصلی توسط lordm نمایش پست
    بله به فرض قبول(هرچند من این سخن را قبول ندارم،)به فرض قبول که ثابت شد که قرآن کلامی ما فوق بشر یعنی مافوق انسان است.ولی دیگر شما اجنه و دیگر موجودات را از کجا آوردید؟من نمی دانم این اجنه کجا هستند.می شود آدرس شهرشان را بدهید من سراغشان بروم.می شود بزرگشان را معرفی کنید.ادیبشان معرفی کنید.آخه کجاست.این چه حرفیست!!اصلا شاید قرآن را اجنه نوشته باشند.این اجنه کوشند کجاییند.
    شما به وجود اجنه اعتقاد دارید یا خیر؟ اگر اعتقاد داشته باشید، آنجا که قرآن می فرماید «
    وادعوا شهداكم من دون اللّه» این گواهان می توانند شامل اجنه و دیگر موجودات نیز باشند. اگر اعتقاد نداشته باشید، پس دیگر چه سوالی است که «شاید قرآن را اجنه نوشته باشند»

13. تشکر

نوشته
    44
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 21 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
    شما به وجود اجنه اعتقاد دارید یا خیر؟ اگر اعتقاد داشته باشید، آنجا که قرآن می فرماید «وادعوا شهداكم من دون اللّه»این گواهان می توانند شامل اجنه و دیگر موجودات نیز باشند. اگر اعتقاد نداشته باشید، پس دیگر چه سوالی است که «شاید قرآن را اجنه نوشته باشند»
    بله ممکن است جن وجود داشته باشد(البته اینجا قرآن را حجت نمی گیریم،یعنی چون قرآن گفته جن وجود دارد من نمی گویم جن وجود دارد.چون اینجا داریم قرآن را نقد می کنیم و چون در حال نقد قرآن هستیم فرض می گیریم قرآن ممکن است کلام خدا نبوده و گزاره هایش صحیح نباشد.من می گویم بله جن ممکن است وجود داشته باشد و ممکن است قرآن را جن نوشته)ولی من می گویم اینکه کارشناس می گویند قرآن کلام اجنه نیست و این امر ثابت شده را چطور با چه دلیل بیان می کنند؟ایشان کارشناس محترم رفته اند از اجنه سوال کرده اند که آقای جن قرآن کلام شماست؟و بعد آقای جن گفته اند نه قرآن کلام من نیست؟اگرم سوال کرده اند از کجا معلوم اجنه دروغگو نباشند.؟این اجنه دانشمندشان کجاست؟شاید آن دانشمندشان قرآن را نوشته.و ما از او بی خبریم.آن آیه هم چیزی را ثابت نمی کند.اینجا بحث مطلقا عقلیست نه نقلی.(از طرفی خواهشن رو مصداق ها و مثال ها گیر نکنید من گفتم جن مثال است.)
    ویرایش توسط lordm : ۱۳۹۲/۱۲/۲۴ در ساعت ۰۳:۱۳
    LORD!

نوشته
    97
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 15 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

بحث فرشته و جن رو بذارید کنار و به سوال به طور کلی نگاه کنید. همچنین برای گسترده نشدن بیش از حد موضوع، بحث وجود یا عدم وجود اشکال در قرآن رو هم فعلا بذارید کنار. فعلا فرض کنید اشکالی در قرآن نیست و هیچ کس هم نمی تونه مثل قرآن بیاره:

همان طور که آغازگر تاپیک در پست دیگری گفتند، از این موضوع نتیجه می گیریم که نویسنده قرآن باید یک موجود مافوق بشر باشه. حالا 2 حالت داره. یا (1) این موجود واقعا خداست و قوی ترین و برترین موجود مافوق بشری هست و یا این که (2) این موجود با این که مافوق بشر هست ولی برخلاف ادعایی که کرده، قوی ترین و برترین موجود مافوق بشری (=خدا) نیست.

در این حالت دوم، خوب خدا باید جلوی این موجود رو می گرفت. حالا که نگرفته یعنی این فرض دوم ناممکنه. اشکال این استدلال چیه؟ اگر بگید خدا ممکنه جلوشو نگرفته باشه، بحث باقی مانده می شه: بررسی صفات خدا (مثل راستگویی یا حکمت) که کارشناس محترم گفتند عقل ما می تونه با استدلال این صفات رو اثبات کنه. باید ببینیم (1) خدا اگر چه خصوصیاتی داشته باشه، حتما جلوی اون موجود دروغگو رو می گیره؟ و (2) آیا آن خصوصیات رو داره یا نه؟

اگر اشکال دیگری به این استدلال وارد هست بفرمایید.

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری