جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا حضرت مهدي (ع) را غريب مي نامند و منظور از غربت ايشان چيست ؟1

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,356 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  چرا حضرت مهدي (ع) را غريب مي نامند و منظور از غربت ايشان چيست ؟1
  چرا حضرت مهدي (ع) را غريب مي نامند و منظور از غربت ايشان چيست ؟1بنام تو اي قرار هستي چرا حضرت مهدي (ع) را غريب مي نامند و منظور از غربت ايشان چيست ؟1


  چرا حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را
  غــــــــریـــــب
  می نامند و منظور از غُربت ایشان چیست؟
  با وجود همه تأکیدات عقلی و نقلی بر وجوب شکر نعمت های الهی، متأسفانه بسیاری از آنها مورد بی توجهی قرار می گیرد و در این میان، نعمت های بزرگ تر، بیشتر کفران می شود. در میان مخلوقات خدا از ابتدای خلقت تا انتهای آن هیچ کس به اندازه پیامبر اکرم و امامان معصوم سلام الله علیهم اجمعین بر گردن مردم حق ندارد. ایشان مالک و واسطه همه نعمت های مادی و معنوی هستند و اگر انسان از نعمت وجودی ایشان محروم ماند تفاوتی با حیوان و گیاه ندارد. با این همه حق این سرچشمه فیض الهی هیچ گاه ادا نشده است و بدین علت «مکفر» نامیده شده اند.
  انسان ها از کسانی که بیشترین حق را بر گردنشان دارند کمترین قدردانی را کرده اند
  و آنها را مورد بی توجهی قرار داده اند.
  بیشتر مردم، حتی شیعیان و دوستداران اهل بیت علیهم السلام با حقوق ایشان بطور کامل آشنا نیستند و معمولا عنایتی به ضرورت شکرگزاری از این نعمت بی مانند الهی ندارند. و در دنیای ما پیامبر و ائمه علیهم السلام خصوصا مولای عزیزمان حضرت مهدیارواحنا فداهمکفر و غریب هستند. برای این منظور معانی مختلفی از غربت ایشان را مورد توجه قرار می دهیم.
  1ـ امام ناشناخته
  «قدر ناشناخته بودن» یکی از معانی رایج غربت است. اگر معرفتی که شایسته و بایسته شخصی است وجود نداشته باشد او را می توان غریب دانست.
  به همین ترتیب اگر یک واسطه خیر شناخته نشود و مردم ندانند که نعمت ها و برکات از جانب چه کسی به آنها رسیده است به سبب این نادانی، شکر نعمت او را چنانکه شایسته است ادا نمی کنند و لذا او غریب می ماند.
  از طرف دیگر اگر ولی نعمت شناخته شود ولی به خاطر بی توجهی یا به عمد از او قدرشناسی لازم نشود، کفران نعمات صورت می گیرد و این کفران نعمت به نوعی دیگر به غربت او می انجامد. نعمت حضرت ولی عصر سلام الله علیه یک نعمت عام و فراگیر است و همه خلایق را در برمی گیرد. چون همه موجودات از نعمت وجود ایشان بهره مند می شوند، بنابراین شکر نعمت وجود امام باید به گستردگی خود این نعمت فراگیر باشد.
  چونانکه در حال حاضر بر روی کره زمین، اکثر مردم اصلا امام زمان را نمی شناسند، یعنی نمی دانند میزبان و ولی نعمت آنها کیست؟ بر سر سفره او نشسته و نان و نمک او را می خورند اما هیچ گونه شکرگزاری نسبت به ایشان انجام نمی دهند. چون اصلا ایشان را نمی شناسند نا ضرورت شکر آن را بدانند.
  غربت امام زمان عجل الله تعالی له الفرج در بین عده دیگر مشهودتر و ناگوارتر است. این عده اقلیتی هستند که خدای منان امام زمان ارواحنا فداه را به آنها شناسانده است و آنها می دانند که آن حضرت حجت خداست و به آن اذعان دارند؛ لذا در زمره شیعیان قرار می گیرند، ولی قلباً قدرشناس حضرتش نیستند. این معنا از غربت امام دقیقا به مشکور نبودن آنان برمی گردد.
  از طرف دیگر اکثر افراد عادی که معلومات چندانی درباره دین ندارند و مطالعات و شنیده های دقیق و صحیحی درباره امامت و اوصاف امام ندارند و هیچ ضرورتی هم برای مطالعه در این باب احساس نمی کنند؛ در حالی که همین افراد براي انجام امور دنيوي نهايت دقت رابه خرج مي دهند و از افراد خبره و آگاه در انجام امور کمک می گیرند، ولی نسبت به امور معنوی بي تفاوت هستند و برايشان هيچ ارزشي ندارند و حال آنکه در انجام این امور باید کوشید و برای انجام آن باید راهنما داشت.
  امام باقر علیه السلام در باب ضرورت رجوع به خبره و راهنما در مسایل دینی در مقایسه با امور دنیوی می فرمایند
  ای ابوحمزه! یکی از شما که می خواهید چند فرسخ دور شوید راهنما می گیرید، در حالی که تو نسبت به راه های آسمان در مقایسه با راه های زمینی ناآگاه تر هستی پس برای خود دلیل و راهنما بجوی.
  چرا حضرت مهدي (ع) را غريب مي نامند و منظور از غربت ايشان چيست ؟1 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,356 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  چراحضرت مهدي (عج) راغريب مي نامند و منظور از غربت ايشان چيست؟2
  چرا حضرت مهدي (ع) را غريب مي نامند و منظور از غربت ايشان چيست ؟1بنام تو اي آرام جان چرا حضرت مهدي (ع) را غريب مي نامند و منظور از غربت ايشان چيست ؟1  چرا حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را
  غــــــــریـــــب می نامند و منظور از غُربت ایشان چیست؟


  ۲ـ امام از یاد رفته
  گاهی غریب به کسی اطلاق می شود که از یادها رفته باشد، یعنی آنچنانکه شایسته اوست از او یاد نمی شود. این معنا از غربت در مقابل ذکر است که گاهی قلبی و گاهی زبانی است. پس فراموش شدن قلبی یا زبانی منشاء غربت به معنای دوم می باشد. اگر ولی نعمت از نظر قلبی مورد بی توجهی قرار گیرد و یاد او از دل ما محو می شود، در حقیقت شکر قلبی نسبت به او انجام نپذیرفته است و از همین جهت غریب می باشد، چون در دل از یاد رفته است. از طرفی اگر معرفت قلبی بر زبان جاری نگردد در انجام وظیفه شکر زبانی منعم کوتاهی شده است و از این جهت هم می توان او را غریب دانست. چون آنچنانکه باید و شاید از او یاد نمی شود و عملاً از یاد رفته زبانی است. ذکر زبانی برخاسته از معرفت و ذکر قلبی است اما خود زمینه معرفت و ذکر قلبی را در کسانی فراهم می سازد که از شناخت منعم محروم هستند و همین معرفت زمینه یاد کردن قلبی و زبانی را در آنان نیز بوجود می آورد.
  امام زمان سلام الله علیه نعمتی هستند که جایگزین ندارند و خلأ ناشی از عدم شناخت ایشان به هبچ صورتی پر نمی شود. بنابراین انسان عاقل و فهمیده به هر بهانه ای از امام خویش یاد می کند و می کوشد که ایشان در قلب او جای داشته و دل سراپرده محبت او باشد و هیچ گاه فراموش نشود.
  امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف به خواست خداوند متعال ولی نعمت اصلی همه مخلوقات هستند، پس بیشترین حق را بر مردم دارند و
  باید در بالاترین حد ممکن ایشان را یاد کرد.
  اگر امام عصر ارواحنا فداه یاد نشود، در واقع خدای متعال مورد کفران قرار گرفته است.

  3ـ امام فرونهاده
  یکی دیگر از معانی غریب «فرونهاده» یا «وانهاده» یا «واگذاشته» است. فرونهاده به کسی گفته می شود که مهجور، متروک و معطل باقی مانده باشد.
  این معنای غربت که ناشی از مهجور و متروک ماندن شخص است کاملاً به شکر مربوط می شود چراکه شکر عملی نسبت به هر نعمتی، استفاده مناسب از آن است و اگر نعمتی فرونهاده شود، معلوم است که مورد بهره برداری شایسته قرار نگرفته است.
  راستی اگر بخواهیم در این زمان کسی را غریب بنامیم جز این حجت بزرگوار الهی کسی را می یابیم؟!

  مأخذ : کتاب آفتاب غربت، سید محمد بنی هاشمی ـــــــ موعود 59


  چرا حضرت مهدي (ع) را غريب مي نامند و منظور از غربت ايشان چيست ؟1


  ویرایش توسط ║★║فاطمی║★║ : ۱۳۸۷/۰۵/۲۳ در ساعت ۲۰:۳۷


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,356 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  چراحضرت مهدي (عج) را غريب مي نامند و منظوراز غربت ايشان چيست ؟3
  چرا حضرت مهدي (ع) را غريب مي نامند و منظور از غربت ايشان چيست ؟1 بنام تو اي آرام جان چرا حضرت مهدي (ع) را غريب مي نامند و منظور از غربت ايشان چيست ؟1
  چرا حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را
  غــــــــریـــــب می نامند و منظور از غُربت ایشان چیست؟  ۴ـ امام دور از اهل و دیار
  یکی از معانی رایج غربت، دورافتادن از اهل(نزدیکان درجه اول) و دیار و سرزمین خویش است.
  از آنجایی که امام عصر ارواحنافداه، به امر الهی از اهل و دیار خود کناره گیری کرده اند، غریب هستند و جای خالی ایشان در میان دوستان و نزدیکانشان مشهود است. تمام ائمه اطهار علیهم السلام به سرزمین جدشان پیامبر بسیار علاقمند بودند، امام زمان صلوات الله علیه نیز به زندگی در مدینه و اطراف آن علاقمند هستند اما برای محفوظ ماندن از شر دشمنان در محل دورافتاده ای سکنی می گزینند. هرچند جای خالی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف در میان مردم و دوستدارانشان مشهود است، اما
  دلهای مؤمنان واقعی همواره نزد مولایشان است و جز به ایشان قرار و آرامش ندارند.
  آنچه دلهای دوستداران حضرتش را به درد می آورد، این است که گل سرسبد هستی که همگان به طفیل او زنده اند و از کنار سفره او روزی می خورند، در جایگاه شایسته اش در عالم جای ندارد و از دوستداران و تزدیکان خویش هم دور افتاده است و شیعیان چاره ای جز صبر و دعا برای این غریب دور از اهل و دیار ندارند.
  ۵ـ امام بی یار و یاور
  یکی دیگر از معانی صریح روشن غربت«کم بودن اعوان و انصار» است. کسی که به اندازه کافی یار و یاور نداشته باشد، حقیقتاً غریب است.
  یاران امام عصر سلام الله علیه مؤمنان واقعی هستند؛ کسانی که هم در اعتقاد و هم در عمل اهل ایمانند. آنان هیچ چیز را بر اطاعت از دستوران امامان خود ترجیح نمی دهند و در مقابل خواست ایشان که همان دین صحیح و شرع مطهر اسلام است تسلیم محض می باشند.
  بنابراین اگر بخواهیم یاران واقعی امام عصر ارواحنا فداه را بشناسیم باید آنها را در میان مؤمنانی جستجو کنیم که در اعتقاد و عمل به خود مو به مو از ائمه اطهار علیهم السلام فرمان می برند. آنان اطاعت از خدا را با اخلاص در بندگی او همراه کرده اند و لذا خداشناس واقعی شده اند.
  چنین مؤمنانی در هر زمان بسیار اندک یافت می شوند. ویژگی تسلیم محض بودن نسبت به امام همان چیزی است که نشانه کمال ایمان در انسان می باشد و متأسفانه در میان مؤمنان بسیار کم یافت میشود.
  کمتر مؤمنی پیدا می شود که در مقام تصور و فکر، خود را تسلیم محض امامش نداند.
  اما آنچه مهم است مقام عمل است و اینکه
  اگر عمل به فرمایش امام با خواسته های مورد علاقه انسان هماهنگ نباشد آیا از جان و دل حاضر می شود که خواست ایشان را بر خواست خود ترجیح دهد؟!
  اگر کسی چنین بود می توان گفت که بر اعتقاد خود نسبت به امام ثابت قدم مانده است.
  حضرت امام باقر علیه السلام در وصف مؤمن واقعی 3 بار فرمودند:
  «مؤمن غریب است.»
  وقتی مؤمنان واقعی که یاران خاص امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف هستند چنان کمیاب باشند که با عنوان غریب یاد شوند، غریب بودن خود امام به معنای بی یاور و یار بودن حضرتش روشن و مسلم است.

  مأخذ : کتاب آفتاب غربت، سید محمد بنی هاشمی ـــــــ موعود 59
  چرا حضرت مهدي (ع) را غريب مي نامند و منظور از غربت ايشان چيست ؟1

  ویرایش توسط ║★║فاطمی║★║ : ۱۳۸۷/۰۵/۲۳ در ساعت ۲۰:۳۸


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  14
  مورد تشکر
  26 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  مطلب بر گشتن به...
  بسم الله الرحمن الرحیم


  برگشتن به


  اگر ابعادغربت حضرت صاحب الزمان(عجل الله تعالی فرجه)بیان گردد،دل های محبین اهل بیت (علیهم السلام)هر چه بیشتر... به سوی آن حضرت متوجه خواهد شد وآن موقع است که همگان برای رفع غربت از امام خویش ویاری آن حضرت مصمّم خواهند شد.
  نا آگاهی از غربت امام عصر(عجل الله تعالی فرجه)یا باور نداشتن غربت آن جناب یا غفلت از این غربت ،اولین وجه غریبی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه)است.


  آقای من!مولای غریب من!ای مسافر بیابان های تنهایی !مضطر فاطمه!


  پدر مهربان اهل عالم!گویا همه چیز ،دست به دست هم داده اند تا شما در غربت بمانید!می خواهم بسوی تو برگردم ،یقین دارم بر گذشته های پر از غفلتم کریمانه چشم می پوشی میدانم توبه ام را قبول میکنی وبا آغوش باز مرا می پذیری ؛


  میدانم در همان لحظه ها ،روزها وسالها ی غفلت هم ،برایم دعا می کردی .من از تو گریزان بودم ،اما تو همچون پدری مهربان ،دور ،دور مرا زیر نظر داشتی ..


  آقای من مرا ببخش


  دیدگانت را بشوی !حضورش را احساس می کنی ،گوشهایت را باز کن !


  صدای آمدنش را می شنوی،دستانت را دراز کن !عطایش را می یابی


  او را بخوان پاسخش را می شنوی ،پس درنگ من وبخوان .  یک چشم زدن غافل ازآن شاه نباشید شاید که نگاهی کند آگاه نباشید


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,834 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  نقل قول نوشته اصلی توسط 1111 نمایش پست
  نا آگاهی از غربت امام عصر(عجل الله تعالی فرجه)یا باور نداشتن غربت آن جناب یا غفلت از این غربت ،اولین وجه غریبی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه)است.

  عمریست که از حضور او جا ماندیم
  در غربت سرد خویش تنــها ماندیم
  او منتـــظر ماست که مـــا برگردیم
  مــاییم که در غیبت کبـــری ماندیم
  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  مورد تشکر
  24,022 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  سلام به همه دوستان و تشکر بابت پستها و مطالب خوبشون

  وقتی توی طول شبانه روز شیعیان به مولامون حتی فکر هم نمی کنند و نگران حال امام نیستند خودش میشه غربت

  وقتی عزیزانشون یکم دیر میان خونه بارها زنگ میزنن که ببینن کجا موندن و استرس دارن ولی این نگرانی و اینکه

  مولامون کجاست و داره چیکار میکنه در وجودمون نیست این میشه غربت

  وقتی برای سلامتی و شفای بیماران خودمون خالصانه و ملتمسانه دعا میکنیم ولی دعای فرج رو فقط با زبان میخونیم

  و حضور قبل توش نیست ، این یعنی غربت و غریبیه مولامون صاحب الزمان

  وقتی با اعمال شیعیان دل مولا به درد میاد یعنی چی ؟

  به خدا امام زمان در جمیع شیعیان هم غریبه ، پس غربت از این بیشتر وجود نداره

  فدای قلب رنجور و مهربونت صاحب الزمان
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3
  مورد تشکر
  3 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0

  مطلب امام یا هوی نفس!!!؟؟؟
  سلام این موضوع غربت رودرمورد امام حسین (ع)هم عنوان میکنند!!!!!
  بنده فکرمیکنم به خاطردلایل زیادی است که امام زمان(عج)واقعا غریب است.
  یک دلیل که اهمیت بیشتری داردمسله یاران امام است.ماادعای اطاعت داریم اما در بسیاری از موارد به دنبال هوی نفس هستیم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود