جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بحث در مورد رابطه با کسانی که نماز را ترک گفته اند

نوشته
    174
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 8 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بحث در مورد رابطه با کسانی که نماز را ترک گفته اند

سلام و تبریک سال نو
    به پیشنهاد یکی از مدیران کانون این پست رو ایجاد کردم
    حدیثی داریم به این مضمون که می فرماید:
    پیامبر اكرم(صلوات الله علیه و آله):

بر یهود و نصاری سلام دهید ولی بر یهود امت من سلام نکنید

گفته شد: یارسول الله یهود امت شما چه کسانی اند؟

فرمودند: کسانی که نماز را ترک گفته اند.

(کشف الخفاء، العجلونی،ج1ص455)

یعنی با کسانی که ترک نماز گفته اند باید قطع رابطه کرد؟
    صله ارحام نکرد؟
    لطفا در مورد این حدیث بحث بشه

آرزویی بکن

گوش های خدا پر از آرزوست و دستهایش پر از معجزه

آرزویی بکن

شـاید کوچکترین معجزه اش بزرگترین آرزوی تــو باشد

2.  

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط super smart نمایش پست
    سلام و تبریک سال نو
    به پیشنهاد یکی از مدیران کانون این پست رو ایجاد کردم
    پیامبر اكرم(صلوات الله علیه و آله):بر یهود و نصاری سلام دهید ولی بر یهود امت من سلام نکنید، گفته شد: یارسول الله یهود امت شما چه کسانی اند؟ فرمودند: کسانی که نماز را ترک گفته اند.(کشف الخفاء، العجلونی،ج1ص455)
    یعنی با کسانی که ترک نماز گفته اند باید قطع رابطه کرد؟صله ارحام نکرد؟ لطفا در مورد این حدیث بحث بشه
    با صلوات بر محمد وآل محمد
    سلام علیکم ان شا الله که سالی سر شار با موفقیت داشته باشید.
    در پاسخ باید بگویم که
    در هیچ یک از منابع روایی شیعه چنین روایتی یافت نشد، بلکه با این مضمون سه روایت آمده که خدمت شما بیان می گردد:
    1ـ وَ قَالَ النَّبِيُ‏ سَلِّمُوا عَلَى‏ الْيَهُودِ وَ النَّصَارَى وَ لَا تُسَلِّمُوا عَلَى شَارِبِ الْخَمْرِ وَ إِنْ سَلَّمَ عَلَيْكُمْ فَلَا تَرُدُّوا جَوَابَه‏. (جامع الأخبار(للشعيري)، ص: 153)
    2ـ وَ قَالَ النَّبِيُّ ص‏ سَلِّمُوا عَلَى‏ الْيَهُودِ وَ النَّصَارَى وَ لَا تُسَلِّمُوا عَلَى شَارِبِ الْخَمْرِ وَ إِنْ سَلَّمَ عَلَيْكُمْ فَلَا تَرُدُّوا جَوَابَهُ‏ . (بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏76، ص: 152)
    3ـ وَ قَالَ ص: سَلِّمُوا عَلَى‏ الْيَهُودِ وَ النَّصَارَى وَ لَا تُسَلِّمُوا عَلَى آكِلِ الْبَنْجِ. (مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏17، ص: 86)
    امّا آن چه که بیان شده این است که در کتاب ضیائ الصالحین جوهرچی که از کتب ادعیه است آمده:« قال الرسول (صلى الله علیه وآله): سلّموا على الیهود والنصارى ولا تسلّموا على یهود أمّتی، قیل: یا رسول الله ومن یهود أمتک؟ قال: من یسمع الأذان والإقامه ولا یحضر الجماعه؛ بر یهود ونصاری سلام کنید وبر یهود امت من سلام نکنید گفته شد ای رسول خدا یهود امت شما کیانند حضرت فرمود کسانی که صدای اذان واقامه را می شنوند ودر جماعت شرکت نمی کنند.
    ولی این کتاب از کتاب هایی است که در دهه های اخیر نوشته شده و این که نویسنده این کتاب این نقل را از کدام منبع نقل کرده برای ما معلوم نیست . ضیاء الصالحین/الجوهرجی/ص482

در ضمن در سایت گفتگوی دینی به این بحث پرداخته شده که می توانید مراجعه بفرمایید«یهودیان امت پیامبر(ص)»
    ویرایش توسط مجید : ۱۳۹۳/۰۱/۱۱ در ساعت ۱۰:۴۵

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    پیامبر اكرم (صلوات الله علیه و آله): « بر یهود و نصاری سلام دهید ولی بر یهود امت من سلام نکنید. گفته شد: یا رسول الله یهود امت شما چه کسانی اند؟ فرمودند: کسانی که نماز را ترک گفته اند.» (کشف الخفاء، العجلونی،ج1ص455)
    یعنی با کسانی که ترک نماز گفته اند باید قطع رابطه کرد؟صله ارحام نکرد؟

پاسخ:
    باید بگویم که در هیچ یک از منابع روایی شیعه چنین روایتی یافت نشد، بلکه با این مضمون دو روایت آمده که خدمت شما بیان می گردد:
    1ـ «وَ قَالَ النَّبِيُ‏ سَلِّمُوا عَلَى‏ الْيَهُودِ وَ النَّصَارَى وَ لَا تُسَلِّمُوا عَلَى شَارِبِ الْخَمْرِ وَ إِنْ سَلَّمَ عَلَيْكُمْ فَلَا تَرُدُّوا جَوَابَه»‏؛ بر یهود و نصاری سلام دهید و سلام نکنید بر شراب خوار و اگر به شما سلام کرد جوابش را ندهید.(1)

2ـ «وَ قَالَ ص: سَلِّمُوا عَلَى‏ الْيَهُودِ وَ النَّصَارَى وَ لَا تُسَلِّمُوا عَلَى آكِلِ الْبَنْجِ»‏؛ بر یهود و نصاری سلام دهید و سلام نکنید برخورنده بنگ.(2)

امّا آن چه که بیان شده این است که در کتاب "ضیاء الصالحین" که از کتب ادعیه است این روایت آمده است: «قال الرسول (صلى الله علیه و آله): سلّموا على الیهود و النصارى و لا تسلّموا على یهود أمّتی، قیل: یا رسول الله و من یهود أمتک؟ قال: من یسمع الأذان و الإقامه و لا یحضر الجماعه»؛ بر یهود ونصاری سلام کنید و بر یهود امت من سلام نکنید گفته شد ای رسول خدا یهود امت شما کیانند حضرت فرمود کسانی که صدای اذان و اقامه را می شنوند و در جماعت شرکت نمی کنند.(3)
    ولی این کتاب از کتاب هایی است که در دهه های اخیر نوشته شده و این که نویسنده این کتاب این نقل را از کدام منبع نقل کرده برای ما معلوم نیست.

________
    (1) جامع الأخبار(للشعيري)، ص: 153؛ بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏76، ص: 152.
    (2) مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏17، ص: 86.
    (3) ضیاء الصالحین، الجوهرچی، ص482.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۳/۱۵ در ساعت ۲۲:۱۶ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری