جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مطلبی در مورد دعای عظم البلاء با منابع اشتباه

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    2 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مطلبی در مورد دعای عظم البلاء با منابع اشتباه

جناب صدیقین

با سلام و عرض تشکر بابت مطالب خوبتان

مطلبی با عنوان ذیل در بسیاری از سایتها منتشر شده:

==========================================

امام زمان عجل الله تعالی فرجه به یکی از دوستان خود که از آن حضرت پرسیده بود:
    آقاجان! قربانتان بشوم, چرا
    با اینکه ما این همه دعای فرج را می خوانیم شما نمی آیید؟
    فرمودند: شما که دعای فرج را نمی خوانید! شما
    دعای سلامتی من را می خوانید (یعنی اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن ....
    شما باید دعای(الهی عظم البلا) را زیاد بخوانید

امام زمان و سید بن طاووس صفحه238.
    نجم الثاقب صفحه 480

من هرچه کتاب نجم الثاقب رو گشتم همچین مطلبی پیدا نکردم

فقط در حکایت 30 اشاراتی به دعای فرج شده که هیچکدام دعای الهی عظم البلاء نمیباشد.

سوال من این بود که آیا شما چنین مطلبی را جایی دیده و یا شنیده اید و اینکه آیا این متن را قبول دارید؟

این متن به شکل ناخودآگاه دعای "اللهم کن لولیک" را تضعیف کرده است...

سپاسگزارم

یا علی

2.  

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mshahedi نمایش پست
    مطلبی با عنوان ذیل در بسیاری از سایتها منتشر شده:

امام زمان عجل الله تعالی فرجه به یکی از دوستان خود که از آن حضرت پرسیده بود:
    آقاجان! قربانتان بشوم, چرا
    با اینکه ما این همه دعای فرج را می خوانیم شما نمی آیید؟
    فرمودند: شما که دعای فرج را نمی خوانید! شما
    دعای سلامتی من را می خوانید (یعنی اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن ....
    شما باید دعای(الهی عظم البلا) را زیاد بخوانید

امام زمان و سید بن طاووس صفحه238.
    نجم الثاقب صفحه 480

من هرچه کتاب نجم الثاقب رو گشتم همچین مطلبی پیدا نکردم

فقط در حکایت 30 اشاراتی به دعای فرج شده که هیچکدام دعای الهی عظم البلاء نمیباشد.

سوال من این بود که آیا شما چنین مطلبی را جایی دیده و یا شنیده اید و اینکه آیا این متن را قبول دارید؟

این متن به شکل ناخودآگاه دعای "اللهم کن لولیک" را تضعیف کرده است...

سپاسگزارم

یا علی
    باصلوات بر محمد وآل محمد
    وعرض سلام وادب
    دعای فرج دعایی است که برای طلب ظهور حضرت مهدی(عج) خوانده می شود. چندین دعا به دعای فرج معروف است:

1. دعاى«يا من اظهر الجميل و ستر القبيح يا من لم يؤاخذ بالجريرة، يا من لم يهتك السّتر يا عظيم العفو، يا حسن التّجاوز، يا واسع المغفرة يا باسط اليدين بالرّحمة، يا صاحب كلّ نجوى، يا منتهى كل....»
    2. امیر المومنین(ع) برای حاجتی نزد رسول خدا شکایت کرد وپیامبر به ایشان این دعا را توصیه کرد:« يا عماد من لا عماد له و يا سند من لا سند له و يا ذخر من لا ذخر له و يا حرز من لا حرز له ویا فخر من لا فخر له ویا رکن من لا رکن له، يا عظیم الرجاء يا عزّ الضعفاء يا منقذ الغرقى يا منجي الهلكى يا محسن يا مجمل يا منعم يا مفضل اسئل الله الذي لا اله الاّ انت سجد لك سواد الليل وضوء النهار و شعاع الشمس و نورالقمر و دوي الماء و خفيف الشجر يا الله يارحمن یا ذالجلال والاکرام» و امیر المومنین(ع) این دعا را دعای فرج نامید.
    3. مردی خدمت رسول خدا(ص) رسید واز گرفتاری خویش شکایت کرد.آن حضرت برای فرج او خواند این دعا را :« إلهي طموح الآمال قد خابت إلا لديك و معاكف الهمم قد تعطلت إلا اليك و مذاهب العقول ...»
    4. « اللهم يا ودود يا ودود يا ذا العرش المجيد يا فعالا لما يريد أسألك بنوروجهك الذي ملأ أركان عرشك وبقدرتک التی قدرت بها علی جمیع خلقک و برحمتک التی وسعت کل شی لا اله الا انت یا مبدی یا معید لا اله الا انت یا اله البشر یا عظیم الخطر منک الطلب و الیک الهرب وقع بالفرج يا مغيث أغثني »
    5. « اللهم انّی اسئلک یا الله یا الله یا الله یا من علا فقهر یا من بطن فخبر...»(نجم الثاقب،باب هفتم،حکایت سی ام)
    6. کفعمی در بلد الامین فرموده، این دعا حضرت مهدی(عج) است که آن را به شخصی که محبوس بود، تعلیم فرمود وآن فرد خلاص شد:« الهی عظم البلاء وبرح الخفاء وانکشف الغطاء...»(مفاتیح الجنان،باب اول)
    7. برخی دعای :« اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن صلواتک علیه ...» را دعای فرج نامیده اند.(مصباح المتهجد،ص 630؛ بلد الامین،ص 203)مطالب از کتاب فرهنگ الفبایی مهدویت ص 329-330 گرفته شده است.

ویرایش توسط مجید : ۱۳۹۳/۰۱/۱۸ در ساعت ۱۷:۵۸

نوشته
    7
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مجید نمایش پست
    (مصباح المتهجد،ص 630؛ بلد الامین،ص 203)
    متاسفانه چنین مطلبی در این آدرس وجود نداشت و در جای دیگر نیز وجود ندارد
    جناب شیخ عباس قمی در "منتهى الآمال فى تواريخ النبى و الآل عليهم السلام(فارسى)، ج‏3، ص: 2106" مینویسد:
    سيّم‏
    : از تكاليف دعا كردن است از براى حفظ وجود مبارك امام عصر عليه السّلام از شرور شياطين انس و جنّ، و طلب تعجيل نصرت و ظفر و غلبه بر كفّار و ملحدين و
    منافقين و براى آن جناب، كه اين نوعى است از اظهار بندگى و اظهار شوق و زيادتى محبّت و دعاهاى وارده در اين مقام بسيار است، يكى دعايى است كه از يونس بن عبد الرّحمن مروى است‏ که ...
    و ديگر صلوات منسوبه به ابو الحسن ضرّاب اصفهانى است كه‏...
    و ديگر اين دعاى شريف است:
    اللّهمّ كن لوليّك (فلان بن فلان و به جاى فلان بن فلان مى‏گويى) الحجّة بن الحسن صلواتك عليه و على آبائه فى هذه السّاعة و فى كلّ ساعة وليّا و حافظا، و قائدا، و ناصرا، دليلا، و عينا حتّى تسكنه ارضك طوعا و تمتّعه فيها طويلا.

مكرّر مى‏كنى اين دعا را در شب بيست و سوّم ماه رمضان در حالت ايستاده و نشسته و بر هر حالتى كه باشى در تمام آن ماه و هر قسم كه ممكن شود تو را، و هر زمان كه از دهرت حاضر شود مى‏گويى بعد از تمجيد حقّ تعالى و صلوات بر پيغمبر و آل او عليهم السّلام اين دعا را. و دعاهاى ديگر نيز وارد شده كه مقام نقلش نيست هر كه طالب است رجوع به نجم ثاقب كند.

چنانچه مشاهده شد دهای خاصی برای سلامتی یا فرج حضرت وارد نشده بلکه با توجه به معانی روایات به عقیده شیخ عباس، این دعا برای سلامتی و درخواست فرج حضرت است.

جهان را بلندی و پستی تویی
    ندانم چه ای هرچه هستی تویی

پایگاه تخصصی
    جهان شناسی(مباحث مربوط به انسان ،فرشتگان،جن ،عالم طبیعت و سرنوشت جهان)
    www.jahanshenasi.ir

5. تشکر

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ابواحمد توسلی نمایش پست
    متاسفانه چنین مطلبی در این آدرس وجود نداشت و در جای دیگر نیز وجود ندارد
    با صلوات بر محمد وآل محمد
    با دقت در کتاب « مصباح المتهجد» در نرم « افزار نور الجنان» متن فوق آمده است:و روى محمد بن عيسى بإسناده عن الصالحين ع قال‏ تكرر في ليلة ثلاث و عشرين من شهر رمضان هذا الدعاء ساجدا و قائما و قاعدا و على كل حال و في الشهر كله و كيف ما أمكنك و متى حضر من دهرك تقول بعد تمجيد الله تعالى و الصلاة على النبي محمد ص، اللهم كن لوليك فلان بن فلان في هذه الساعة و في كل ساعة وليا و حافظا و قائدا و ناصرا و دليلا و عينا حتى تسكنه أرضك طوعا و تمتعه فيها طويلا
    ( مصباح‏ المتهجد ص :630) روايت كرده محمد بن عيسى به سند خود از صالحين عليهم السلام كه فرمودند: مكرر مى‏كنى در شب بيست و سوم از ماه رمضان اين دعا را در حال سجود و قيام و قعود و بر هر حالى كه هستى در تمام ماه و هر چه ممكنت شود و هر زمانى كه حاضر شود تو را يعنى يادت آيد اين دعا در روزگار حياتت مى‏گوئى بعد از ستايش كردن حق تعالى به بزرگوارى و فرستادن صلوات بر پيغمبر صلى الله عليه و آله اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ فُلانِ بْنِ فُلانٍ و بجاى فلان بن فلان بگو الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَوَاتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلَى آبَائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّا وَ حَافِظا وَ قَائِدا وَ نَاصِرا وَ دَلِيلا وَ عَيْنا حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعا وَ تُمَتِّعَهُ فِيهَا طَوِيلا.
    پس اولاً؛ متن وجود دارد وثانیاً اگر این گونه باشد در مورد الهی عظم البلاء هم باید گفت که این گونه وارد شده است که:
    نماز حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالى فرجه‏
    دو ركعت است مى‏ خوانى در هر ركعت سوره حمد را تا إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِيَّاكَ نَسْتَعِينُ و چون به اين آيه رسيدى آن را صد مرتبه مى‏ گويى و در مرتبه آخر سوره را تمام مى‏ كنى پس قل هو الله أحد را يك بار مى‏ خوانى و چون از نماز فارغ شدى اين دعا را مى‏ خوانى:« اللَّهُمَّ عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ بِمَا وَسِعَتِ السَّمَاءُ وَ إِلَيْكَ يَا رَبِّ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الَّذِينَ أَمَرْتَنَا بِطَاعَتِهِمْ وَ عَجِّلِ اللَّهُمَّ فَرَجَهُمْ بِقَائِمِهِمْ وَ أَظْهِرْ إِعْزَازَهُ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَايَ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَايَ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ احْفَظَانِي فَإِنَّكُمَا حَافِظَايَ يَا مَوْلايَ يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ يَا مَوْلايَ يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ يَا مَوْلايَ يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي الْأَمَانَ الْأَمَانَ الْأَمَان(مفاتيح‏ الجنان ص : 45)
    ولی کابر گرامی با توجه به متن روایات این گونه بر داشت می شود که این ادعیه بر فرج وسلامتی امام عصر دلالت دارد.

نوشته
    13
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    23 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط مجید نمایش پست
    « اللَّهُمَّ عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ بِمَا وَسِعَتِ السَّمَاءُ وَ إِلَيْكَ يَا رَبِّ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الَّذِينَ أَمَرْتَنَا بِطَاعَتِهِمْ وَ عَجِّلِ اللَّهُمَّ فَرَجَهُمْ بِقَائِمِهِمْ وَ أَظْهِرْ إِعْزَازَهُ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَايَ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَايَ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ احْفَظَانِي فَإِنَّكُمَا حَافِظَايَ يَا مَوْلايَ يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ يَا مَوْلايَ يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ يَا مَوْلايَ يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي الْأَمَانَ الْأَمَانَ الْأَمَان(مفاتيح‏ الجنان ص : 45)
    سلام یه سوال ؟
    دعای عظم بلاء مگه این نیست؟

اِلهی عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکی وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِی الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِی الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانی فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانی فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.
    امام صادق (ع) فرمودند:

مَن عَیرَ مُؤمِناً بِذَنبٍ لَم یمُت حَتّى‏ یرتَکبَهُ
    هر کس مؤمنى را بر انجام دادن گناهى سرزنش کند، نمی میرد تا آن‏که خود آن گناه را مرتکب شود

(الکافى، ج 2، ص 356)

8. تشکرها 2

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط گــلبرگــ ☘ نمایش پست
    سلام یه سوال ؟
    دعای عظم بلاء مگه این نیست؟
    با صلوات بر محمد وآل محمد
    وعرض سلام وادب
    آن چه که در مورد دعای الهی عظم البلاءنقل شده به شرح ذیل می باشد:
    1- يازدهم‏
    كفعمى در بلد الامين فرموده: اين دعاى حضرت صاحب الامر عليه السلام است كه تعليم فرمود آن را به شخصى كه محبوس بود پس خلاص شد إِلَهِي عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمَاءُ وَ أَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَ إِلَيْكَ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِي الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنَا طَاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنَا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجا عَاجِلا قَرِيبا كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَانِ وَ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَانِ يَا مَوْلانَا يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي السَّاعَةَ السَّاعَةَ السَّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِين( مفاتيح‏ الجنان ص : 116 )َ
    2- آنگاه فرموده پس دوازده ركعت نماز زيارت مى‏كنى هر دو ركعت به يك سلام و مى‏خوانى بعد از آن دعايى را كه از آن حضرت روايت شده اللَّهُمَّ عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مَنَعَتِ السَّمَاءُ وَ إِلَيْكَ يَا رَبِّ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنَا طَاعَتَهُمْ‏فَعَرَّفْتَن ا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجا عَاجِلا كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ مِنْ ذَلِكَ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَايَ وَ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَايَ يَا مَوْلايَ يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي مؤلف گويد كه اين دعاى شريفى است و سزاوار است خواندن آن در آنجا مكرر و در غير آن مكان و ما در باب اول ذكر كرديم اين دعا را با اختلاف جزئى ( مفاتيح‏ الجنان ص : 532)

3- صلاة الحجة القائم ع‏
    ركعتين تقرأ في كل ركعة فاتحة الكتاب إلى‏إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِيَّاكَ نَسْتَعِينُ‏ثم تقول مائة مرةإِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِيَّاكَ نَسْتَعِينُ‏ثم تتم قراءة الفاتحة و تقرأ بعدها الإخلاص مرة واحدة و تدعو عقيبها فتقول‏اللهم عظم البلاء و برح الخفاء و انكشف الغطاء و ضاقت الأرض بما وسعت السماء و إليك يا رب المشتكى و عليك المعول في الشدة و الرخاء اللهم صل على محمد و آل محمد الذين أمرتنا بطاعتهم و عجل اللهم فرجهم بقائمهم و أظهر إعزازه يا محمد يا علي يا علي يا محمد اكفياني فإنكما كافياي يا محمد يا علي يا علي يا محمد انصراني فإنكما ناصراي يا محمد يا علي يا علي يا محمد احفظاني فإنكما حافظاي يا مولاي يا صاحب الزمان ثلاث مرات الغوث الغوث الغوث أدركني أدركني أدركني الأمان الأمان الأمان(جمال‏ الأسبوع ‏بكمال ‏العمل ‏المشروع ص : 281 )

4- الفصل الثاني و العشرون في أدعية المسجون و أدعية الضالة و الآبق
    أما أدعية المسجون فمن ذلك أن يكثر المسجون من قول اللهم إني أسألك العفو و العافية و المعافاة في الدنيا و الآخرة و من ذلك دعاء علمه صاحب الأمر ع لرجل محبوس فخلص [إلهي‏] اللهم عظم البلاء و برح الخفاء و انكشف الغطاء و انقطع الرجاء و ضاقت الأرض و منعت السماء و أنت المستعان و إليك المشتكى و عليك المعول في الشدة و الرخاء اللهم صل على محمد و آل محمد أولي الأمر الذين فرضت علينا طاعتهم و عرفتنا بذلك منزلتهم ففرج عنا بحقهم فرجا عاجلا قريبا كلمح البصر أو هو أقرب يا محمد يا علي يا علي يا محمد اكفياني فإنكما كافياي و انصراني فإنكما ناصراي يا مولانا يا صاحب الزمان الأمان الأمان الأمان الغوث الغوث الغوث أدركني أدركني أدركني الساعة الساعة الساعة العجل العجل العجل يا أرحم الراحمين بمحمد و آله الطاهرين (جنةالأمان‏ الواقيةوجنةالإيمان‏ الباقية ص : 176 )

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    مطلبی با عنوان ذیل در بسیاری از سایتها منتشر شده:« امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) به یکی از دوستان خود که از آن حضرت پرسیده بود :آقاجان! قربانتان بشوم، چرا با این که ما این همه دعای فرج را می خوانیم شما نمی آیید؟ فرمودند: شما که دعای فرج را نمی خوانید! شما دعای سلامتی من را می خوانید (یعنی اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن ....شما باید دعای(الهی عظم البلا) را زیاد بخوانید.
    امام زمان و سید بن طاووس صفحه238.نجم الثاقب صفحه 480
    من هرچه کتاب نجم الثاقب را گشتم چنین مطلبی پیدا نکردم آیا شما چنین مطلبی را جایی دیده و یا شنیده اید و این که آیا این متن را قبول دارید؟ این متن به شکل ناخودآگاه دعای "اللهم کن لولیک" را تضعیف کرده است...

پاسخ:
    دعای فرج دعایی است که برای طلب ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) خوانده می شود. چندین دعا به دعای فرج معروف است:
    1- دعاى «يا من اظهر الجميل و ستر القبيح يا من لم يؤاخذ بالجريرة، يا من لم يهتك السّتر يا عظيم العفو، يا حسن التّجاوز، يا واسع المغفرة يا باسط اليدين بالرّحمة، يا صاحب كلّ نجوى، يا منتهى كل....»
    2- امیر المومنین (علیه السلام) برای حاجتی نزد رسول خدا شکایت کرد و پیامبر به ایشان این دعا را توصیه کرد:« يا عماد من لا عماد له و يا سند من لا سند له و يا ذخر من لا ذخر له و يا حرز من لا حرز له ویا فخر من لا فخر له ویا رکن من لا رکن له، يا عظیم الرجاء يا عزّ الضعفاء يا منقذ الغرقى يا منجي الهلكى يا محسن يا مجمل يا منعم يا مفضل اسئل الله الذي لا اله الاّ انت سجد لك سواد الليل وضوء النهار و شعاع الشمس و نورالقمر و دوي الماء و خفيف الشجر يا الله يارحمن یا ذالجلال والاکرام» و امیر المومنین (علیه السلام) این دعا را دعای فرج نامید.
    3- مردی خدمت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) رسید و از گرفتاری خویش شکایت کرد. آن حضرت برای فرج او خواند این دعا را :« إلهي طموح الآمال قد خابت إلا لديك و معاكف الهمم قد تعطلت إلا اليك و مذاهب العقول ...»
    4- « اللهم يا ودود يا ودود يا ذا العرش المجيد يا فعالا لما يريد أسألك بنوروجهك الذي ملأ أركان عرشك و بقدرتک التی قدرت بها علی جمیع خلقک و برحمتک التی وسعت کل شی لا اله الا انت یا مبدی یا معید لا اله الا انت یا اله البشر یا عظیم الخطر منک الطلب و الیک الهرب وقع بالفرج يا مغيث أغثني»
    5- « اللهم انّی اسئلک یا الله یا الله یا الله یا من علا فقهر یا من بطن فخبر...»(1)
    6- کفعمی در بلد الامین فرموده، این دعا حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) است که آن را به شخصی که محبوس بود، تعلیم فرمود وآن فرد خلاص شد:« الهی عظم البلاء و برح الخفاء و انکشف الغطاء...»(2)
    7- برخی دعای: « اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن صلواتک علیه ...» را دعای فرج نامیده اند.(3) و (4)

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ در ساعت ۰۹:۱۱ دلیل: همکار ویراستار تدوین

11. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری