صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تبدیل زندگی به بندگی"سلسله مباحث برنامه سمت خدا"

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

تبدیل زندگی به بندگی"سلسله مباحث برنامه سمت خدا"

-حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری
    91/1/15

هوا هوای لطیفی ست طراوات است و ترنم و شبنم است و شقایق ، هوای همهمه دارند تندر و ابر و باران ، هوای زمرمه دارند بید و باد و بنفشه و من هوای تو را دارم .

سوال – آیا ما در سال گذشته ،در سنت تبدیل زندگی به بندگی موفق بوده ایم ؟

پاسخ – انشاء الله که ما بسترساز ظهور امام زمان (عج) باشیم . ما دائما باید به سمت خدا برویم . و همه ی حرکت ما باید برای خدا باشد. اگر جواب این سوال مثبت باشد معلوم می شود که این برنامه موفق بوده است . اگر جواب این سوال منفی است ، همه باید برای تاثیرگذارتر بودن این برنامه دعا کنید. شنیدن یک بحث است و استفاده و کاربردن یک بحث دیگر است. بیاییم با خودمان پیمان ببندیم که اگر قرار است به این حرفها عمل نکنیم ، پس آنها را نشنویم . به امام صادق (ع) گفتند که موعظه ای به ما بفرمایید. امام فرمود : آیا به چیزهایی که می دانید عمل کرده اید ؟ به چیزهایی که می دانید عمل کنید زیرا برای شما مسئولیت می آورد . آیت الله بهجت می فرمودند : به آنچه که می دانید عمل کنید. بعضی ها دوست دارند که زیاد بدانند و این در روز قیامت ،برای ما مسئولیت می آورد. البته ما نمی خواهیم جلوی دانستن خود را بگیریم ولی باید روند ما این باشد که به آنهاعمل کنیم . یعنی هم یک انگیزه ی درونی برای عمل کردن در ما باشد و هم در جامعه به یکدیگر یادآوری کنیم . مثلا در جبهه وقتی موقع اذان بود وکسی می خوابید ،عده ای می گفتند که آیا خداوند راضی است که شما هنگام اذان ،کاری به جز نماز خواندن انجام بدهید ؟ پس ما یک محرک درونی و یک محرک بیرونی می خواهیم . خداوند یک دادگاه هم در وجود خود ما گذاشته است ،ولااقسم بالنفس لوامه . اگر ما این دادگاه را تعطیل نکرده باشیم و در روز به خودمان تلنگر بزنیم ، این خودش محرک خوبی است . حاسبوا قبل از تحاسبوا . چند سال است که از پخش این برنامه می گذرد . قرار نیست که این برنامه فقط تهیه ،تنظیم و پخش بشود بلکه باید در مردم و خودمان تغییراتی ایجادکرده باشد . ماباید باور کنیم که هر روز یک روز ،نو است و فقط اول فروردین روز نو نیست . امام علی (ع) می فرماید :سلام بر توای امروز که قبلا نبودی و نو هستی . اما شرط نو بودن این است که ما هر روز یک قدم به جلو برویم . آجر تکرار دیوار است ولی هیچ وقت این تکرار ، بنّا و کارگر را خسته نمی کند زیرا بنا هر یک آجری را که می گذارد ، دیوار یک وجب بالاتر می رود. اگر ما در هر روزمان یک پیشرفتی داشته باشیم ، دیر زندگی خسته کننده و تکراری نمی شود. فردی گفته که مفاتیح برای هر ساعت وروزی دعایی دارد مگرمسلمانان بیکار هستند ؟آقای قرائتی فرموده بودند که مفاتیح ما مثل فرودگاه است و هر کس که می آید سوار همه ی هواپیماها نمی شود . مفاتیح می خواهد بگوید که ما آنقدر پویا هستیم که هر وقت شما قصد پروازبکنید ، می توانید آنرا انجام بدهید . هر لحظه که شما به عالم و حقیقت هستی وصل بشوی آن شب لیلة القدر تو است . تعدادی از شهدا در شب قدر شهید شدند ولی اکثر شهدا در شبهای دیگر شهید شدند ولی شهادت شان ، لیلة القدرشان شد . جوان هجده ساله ، لحظه ای که معنای حقیقت هستی را فهمید ، آن لحظه لیلةالقدر او شد. در عالم همه چیز تدریجی است ولی بعضی مواقع سرعت تدریج بیشتر است مثل نور . دراین عالم رشد انسان هم از این خاصیت مستثنی نیست . بعضی از انسانها به اقتضای ظرفیتی که در وجودشان است سرعت رشدشان بیشتر است . مقامات معنوی هم همین جور است . روال تبدیل زندگی به بندگی هم همین طوری است .شاید روال تبدیل زندگی به بندگی هشتادسال است اما بعضی ها این هشتاد سال را در هشت ساعت یا یک شب می پیمایند . البته باید اتفاقاتی افتاده باشد . نوروز یعنی لحظه ای که بتوان در این عالم جهشی حرکت کرد. شب تکرار نیست بلکه من هر شب یکقدم باید جلو بروم . اگر ما نوروزهای مان را این طور ببینیم تبریک دارد . روز 12 فروردین روز جمهوری اسلامی است . شهدا توانستند در این بستر جمهوری اسلامی شکوفا بشوند زیرا تبلیغ وتبیین دین جایگاه خوبی داشت . چون سفره ی دین و تبلیغ وتبیین دین پهن بود و آنها ظرفیت را داشتند این اتفاق در تاریج بشریت افتاد جمهوری اسلامی یک تاریخ نو، برای بشریت است .

زمان زیادی برای ثبت نام حوزه علمیه نمانده است . استعدادهای خوب دختران و پسران اگر در راه دین و سربازی امام زمان (عج) شکوفا بشود این خودش عیدی دیگری است .

...
    ادامه دارد

ویرایش توسط Partofar : ۱۳۹۳/۰۱/۱۹ در ساعت ۲۳:۳۵
    اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

2.  

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

...
    سوال – یکی دیگر از
    شاخصه های تبدیل زندگی به بندگی را توضیح بفرمایید.

پاسخ –
    یکی از زیباترین شاخصه های کاربردی ،داشتن یک روحیه است . من باید ببینیم که در زندگی ، روحیه ی طلبکارانه دارم یا بدهکارانه . بعضی از انسانها از خدا و ائمه طلبکار هستند و وقتی دعا می کنند از خدا طلبکار می شوند ، بعد نسبت به پدر و مادر ، معلم ، دولت ،انقلاب و همه طلبکار می شوند . یک عده احساس می کنند که به همه بدهکار هستند . این روحیه یک صفتی بنام تواضع در این افراد بوجود می آورد . طلبکاری صفتی بنام روحیه تکبر بوجود می آورد. اساس انحراف ابلیس تکبر بود . در قرآن داریم کسانی که در مقابل خدا تکبر می ورزند . حضرت زهرا (س) گل سرسبد روحیه ی بدهکاری است . اولین شاخصه ی طلبکارها این است که منت گذار هستند ، وقتی نماز می خوانند سر خدا منت می گذارند . این افراد غیر از واجبات شان اعمالی انجام نمی دهند اما کسانی که خودشان را بدهکار می دانند منت پذیر هستند و از خدا تشکر می کنند که به آنها اجازه داده است که با او حرف بزنند . کسی که خودش را بدهکار می داند هر وقت که بتواند ،بدهی خودش را می دهد . حضرت زهرا (س) واجبات را بعنوان ادای بدهی می دادند و بعد نمازهای مستحبی را بعنوان ادای بدهی می داند و حتی بیماریها و فقدان پدر ایشان را از ادای بدهی بازنداشت . تمام این فشارها باعث شد که نماز شب ایستاده ی حضرت به نماز نشسته تبدیل بشود . ما چون طبلکار هستیم با اولین مشکل ،نمازمان را حذف می کنیم . حضرت زینب (س)در شب یازدهم ، نماز شب را نشسته خواند . کسی که بدهکار است نسبت به خدا ، ائمه ، پدر و مادر، معلم و... منت پذیر است . شاخصه ی بعدی روحیه ی مسئولیت گریزی و مسئولیت پذری است.کسی که روحیه ی طلبکاری دارد از مسئولیت فرار می کند ولی کسی که روحیه ی بدهکاری دارد مسئولیت پذیر است . در جبهه ساعت کاری و کارتکس نبود ، آنها فکر می کردند که بدهکار هستند و نیازی نبود که کسی کار آنها را ببیند . کسی که روحیه ی طلبکاری دارد عمل خودش را می بیند و خودش را مالک عمل می بیند . اما کسی که روحیه ی بدهکاری دارد می گوید که این توفیق خدا بوده است و من کاری نکردم . شهید مهرداد عزیزاللهی چهارده ساله است ولی در تمام حرفهایش از خدا صحبت می کند . تمام شهیدان از خدا صحبت می کنند و خودشان را نمی بینند . خانمی سوال شرعی از حضرت زهرا (س)پرسیدند و ایشان را روی پا نگه داشتند و بعد از حضرت عذرخواهی کردند ولی حضرت فرمودند : من باید از شما تشکر کنم که خدا توفیق داد من گره ای از کار شما باز کنم . ویژگی بعدی تشکر و عذرخواهی است . کسی که اهل طلبکاری است اهل عذرخواهی و تشکر نیست . کسی که روحیه ی بدهکاری دارد دائما الحمدلله و استغفرالله می گوید . یک دعای جامعی است:الحمدلله علی کل نعمه و استغفرالله من کل ذنب واعوذبالله من کل شر و اسئل الله من کل خیر . در این دعا ما دائما از خدا تشکر می کنیم . شاخصه ی بعدی این است انسانهای طلبکار کم کار و پر گزارش هستند اما کسانی که روحیه ی بدهکاری دارند پر مار وکم گزارش هستند . حاج آقامهندسی بسیار پرکار بودند و اصلا گزارش نمی داد . امامان ما همه بصورت گمنام به فقرا کم می کردند زیرا احساس می کردند که بدهکار هستند . اگر ما بدهکاری خودمان را پنهانی بدهیم بهتر است تا اینکه همه بفهند . شاخصه ی بعدی تقاص کشیدن است . کسانی که طلبکار هستند می خواهند تقاص بکشند واز همه چیزی بگیرند حتی به زور و اجبار ولی کسی که روحیه ی بدهکاری دارد می خواهد فداکاری بکند تا بدهی اش را پرداخت کند. حضرت زهرا برای دفاع از ولی خدا و فداکاری ، به پشت درخانه آمد . زینب و امام حسین (ع) در کربلا فداکاری می کند . شهدا هم فداکاری کردند . این ایام ، ایام فتح المبین است و نام حضرت زهرا درجبهه گره گشا بود . شهید ردانی پور هر وقت برای حضرت زهرا گریه می کرد آنقدر سرش را به دیوار می زند که سرش خون می آمد . ما باید در سال 91 عملیات ترویج روحیه ی بدهکاری را شروع کنیم . بیاییم کمتر طلبکار خدا، اهل بیت ، پدر ومادر ، استاد و ... بشویم . نتیجه ی کلی این کار روحیه ی تواضع است که در جامعه ی ما بیشتر می شود و روحیه ی تکبر کم می شود.

سوال – آیات پایانی سوره منافقون را توضیح بفرمایید .

پاسخ – اصلی ترین کار در تبدیل زندگی به بندگی ،خدایی شدن زندگی است . همانطور که همه ی ابزار زندگی می تواند یاد خدا را برای ما حفظ کند ،همه ی ابزار زندگی می تواند یاد خدا را از ذهن ما پاک بکند . در این آیات می فرماید: ای کسانی که ایمان آورده اید اموال و اولاد شما را از یاد خدا غافل نکند ، این می تواند باعث خسارت شما باشد . گاهی من نعمت را همراه با صاحب آن می بینم ولی گاهی این نعمت را بدون خالق آن می بینم و این ما را غافل می کند . نعمت ها وتوفیق ها را بدون مبدا و مقصد دیدن ،اسباب غفلت می شود. دنیا را با مبدا و مقصد دیدن ، اسباب ذکر خدا می شود. در قرآن داریم که مواظب باشید همسر و اولاد شما دشمن شما نشود. یعنی همسر و اولاد شما ، شما را از یاد خدا غافل نکند. نوروز می تواند اسباب ذکرالله یا اسباب غفلت ما بشود . گاهی ما از قرآن از یاد خدا غافل می شویم . پس ذکر الله نخ اصلی تبدیل زندگی به بندگی است ،اگر همه ی امکانات زندگی که ما داریم به نخ اصلی وصل باشد ، این ذکر و بندگی می شود. اما اگر ما این نعمت را بدون مبدا و مقصد ببینیم ،این اسباب غفلت می شود. ما نباید هیچ چیزی را جدای از مبدا و مقصد ببینیم .

سوال – در سال جدید چه برنامه ی عملی برای ما دارید ؟

پاسخ – زیبایی برنامه ی زندگی ما به این است که برنامه های سال گذشته ی ما تداوم داشته باشد و این برنامه ها ترقی بکند و برنامه های جدیدی هم به آن اضافه بشود . در سال گذشته ما توانستیم خواندن یک صفحه قرآن ، خادم معنوی شدن و ترویج خواندن قرآن و اهدا کنندگی قرآن و سلام بر امام حسین (ع) و توجه به رد مظالم و حق الناس را داشته باشیم . جوانان منتظر باشند که امسال هم ، ما هدایای خوبی داشته باشیم . یکی از بالاترین کارها در جبهه ها توسل به اهل بیت به ویژه حضرت زهرا بود وما هم باید این توسل را داشته باشیم . مثلا شما وقتی دارید درس می خوانید ، می توانید به حضرت زهرا توسل کنید . ما می توانیم در امور جاری و رشد به اهل بیت توسل کنیم تا گره های ما باز بشود. شهید گروسی (استاد حسین بنا)خیلی باسواد نبود ولی در جبهه فرمانده ی تیپ شد. ایشان به حضرت زهرا خیلی ارادت داشتند . ایشان در یکی ازعملیاتها گردان در معبر گیر کرده بود .او به خاک افتاد و آنقدر یا زهرا گفت که خاک های زیر صورتش خیس شد. وقتی ایشان بلند شدند توانستند نقشه را بگویند و گفتند که مادرم زهرا دست مرا گرفت . الان توسل در زندگی های ما کم شده است . شهید ردانی پور می گفت که ازدواج من در این دنیا نیست . او در آخرین باری که از جبهه برگشته بود به خانواده اش گفته بود که برای من یک دختر سید پیدا کنید که من به مادرم حضرت زهرا محرم باشم . او بعد از گذشت پانزده روز از ازدواجش ، شهید شد .

به آبروی حضرت زهرا ، خدا به همه ی ما توفیق روحیه ی بدهکاری نسبت به خدا ، اولیاء و ذوالحقوق عنایت بفرماید .
    پایان
    ...

ادامه دارد

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

91/1/29

حتی به خنده ای شده میهمان مان کنید زلفی نسان دهید و پریشان مان کنید ،از ما مسافران قدم دور خود زدن سلمان شدن گذشت مسلمان مان کنید ،یک نور واحدید که در چهارده افق تکرار می شوید که حیران مان کنید .

سوال – فرمول هایی را در مورد تبدیل زندگی به بندگی بفرمایید .

پاسخ – بعضی ها می گویند که ما چطور می توانیم اعمال روزانه ی خودمان را تبدیل به بندگی بکنیم . ما باید در مورد تمام کارهای روزانه مان ، سه تا سوال را از دین بپرسیم و جواب دین را در آن مورد پیاده کنیم ،دراین صورت ما اعمال روزانه را تبدیل به بندگی کرده ایم: چیستی ،چرایی و چگونگی . مثلا می پرسند که ما چگونه خواب مان را به بندگی تبدیل کنیم . یک سوم عمر همه ی انسانها درخواب می گذرد. خواب از نظر دین چیست؟ خواب استراحتی است که شب بهترین موقع برای آن است . در قرآن داریم : ما شب را برای آرامش شما قرار داده ایم. خواب اندازه ،زمان و آداب دارد . برای زمان خواب وجوبی وجود ندارد ولی دین دستوراتی برای آن داده است . پس ما چیستی خواب را از دین بپرسیم . دستگاه بدن تمام بیست و چهار ساعت نمی تواند کار بکند. چرا ما خواب لازم داریم ؟ برای اینکه استراحت و آرامش لازم داریم تا بتوانیم بهتر کار کنیم . حالا چگونه بخوابیم ؟ یکی از خواب هایی که سفارش شده است خواب شب است . شب را زودتر بخوابید ولی زمان سحر را نخوابید و بیدار باشید. در روایات داریم که مثل خروس سحرخیز باشید و از طرفی داریم که مواظب باشید خواب تان مثل سگ نباشد که تا نیمه شب بیدار است و سحر در خواب است . نیم ساعت قبل از اذان ظهر، خوابیدن خیلی خوب است و انرژی زیادی به بدن ما می دهد. یعنی شما بعد از بلند شدن از زمان سحر، نیم ساعت قبل از ظهر استراحتی بکنید. خواب قبل از غروب کسالت آور است . دین در مورد زمان های خواب با ما صحبت کرده است ،حلال و حرامی هم نگفته است ولی دستوراتی داده است . دین در چرایی ، فلسفه را به ما می گوید و در چیستی ،ماهیت را و در چگونگی آداب را به ما می گوید . من باید در کارم فلسفه ، ماهیت و آداب دین را بفهمم یعنی اگر از من پرسیدند که چرا این کار را می کنی ،من جواب دینی بدهم .دیگر اینکه هنگام خواب،سبک بخورید . گاهی افراد دیر می خوابند و شام سنگینی هم می خورند و بعد خواب پریشان می بینند. دیگر اینکه هنگام خواب با وضو و روبه قبله بخوابید . پیامبر وقتی از خواب بیدار می شدند سجده ی شکر بجا می آورند که خدا زنده کردن مرده ها را به ایشان نشان داده است . زیرا خواب برادر مرگ است . پس چیستی ،چرایی و آداب ،یکی از فرمول های تبدیل زندگی به بندگی است .

سوال – من جوان بیست ساله هستم .سال پیش گناه کبیره ای را مرتکب شدم ولی خدا من را آنچنان تکان داد که با تمام وجودم از او تشکر می کنم . من یکسال با نفس خودم جنگیده ام . من تمام سعی خودم را می کنم که یک چشم و زبان پاک داشته باشم اما گاهی اوقات شیطان بر افکار من غالب می شود. جنگیدن با نفس خیلی سخت است . شما به والدین بگویید که بچه ها برای مقابله با نفس به کمک آنها نیاز دارند نه اینکه وقتی ما می خواهیم گناهان گذشته را فراموش کنیم ، آنها با نیش و کنایه آنرا یادآوری کنند . برای داشتن یک فکر پاک به من کمک بکنید . راهنمایی بفرمایید .

پاسخ – ما می توانیم در سوال ایشان فرمول چیستی ،چرایی و آداب را پیاده کنیم . گناه چیست ؟ آیا گناه چیزی است که مردم بد می دانند یا درعرف بین الملل بد است ؟ خیر . گناه کاری است که خدا آنرا نهی کرده است و برای ما ضرر روحی و جسمی یا دنیوی و اخروی دارد . پس خدا به پیامبر امر کرده است و ایشان هم به ما امر کرده اند . در قرآن داریم :از آنچه که خدا نهی کرده است ، از آن دوری کنید و آن گناه است. در قرآن چندین لفظ برای چیستی گناه آمده است . پس در گناه ما به حرف مردم کاری نداریم بلکه به حرف خدا کار داریم .البته ما نمی خواهیم کارهای غیرعرف را انجام بدهیم ولی نباید برای ما مهم باشد که مردم از کار ما بدشان می آید یا خیر . شما باید خدا را در نظر داشته باشید. ما نمی توانیم همه ی مردم را از خودمان راضی کنیم ولی می توانیم خدا را راضی کنیم زیرا او سریع الرضا است. امیرالمومنین می فرماید : هر کس رابطه اش را با خدا درست کند ، خدا رابطه اش را با مردمی که اهل بندگی هستند درست می کند . کسانی که اهل بندگی نیستند،هر کاری بکنیم از ما راضی نمی شوند. چرا ما نباید گناه بکنیم ؟ زیرا برای ما ضرر دارد . گاهی ما ضررهای گناه را می فهمیم و گاهی نمی فهیم و خدا که خالق ما و عالم هستی است اگر کاری با وجود ما سازگاری داشته باشد آنرا حلال و اگر سازگاری نداشته باشد حرام کرده است . هرچه کنی به خود کنی . چگونه گناه نکنیم ؟ فکرمان را به ثواب مشغول کنیم . در قرآن اول معروف و بعد منکر را می گوید. پس اگر می خواهید در ظرف خالی آب آلوده ریخته نشود ،آنرا خالی نگذارید . فکر پاک ،فکر طاعت خداست . شما فکر خودت را مشغول به بندگی خدا کنید و بدنبال واجبات بروید ، بدنبال خدمت به مردم بروید . شما بدنبال این بروید که چگونه می توان از زمینه های گناه فرار کرد. پس اولین قدم برای اینکه انسان گناه نکند این است که خودش را مشغول به طاعت خدا بکند.راه دیگر برای ترک گناه کمک خانواده است . اگر فرزند شما یک معلویت جسمی داشت ، حتما شما برای درمان او هزینه می کردید . آیا شما برای مشکل روحی این فرزند که خودش هم می خواهد گناهش را ترک بکند هزینه کرده اید ؟ اگر کسی عمل جراحی در بیمارستان بکند تا چند هفته همه مواظب او هستند .والدین عزیز ،این فرزند شما غده ی سرطانی را از وجود خودش در آورده است و شما باید به او کمک کنید و به روی او نیاورید. این بستر خانوادگی است . خانواده ها باید در چگونگی ترک گناه به یکدیگر کمک کنند . همانطور که خانواده مواظب است که فرزندش ساندویج آلوده نخورد ،باید مواظب باشد که زمینه ی گناه برای فرزندش فراهم نشود. راه دیگر داشتن جامعه ی پاک است . ارزش حکومت دینی نسبت به حکومت غیردینی در این است که در حکومت دینی ،گناه قاچاق است. و بستر برای بندگی فراهم تر است. اگر کسی واقعا بخواهد خوب باشد بستر برای خوب شدن او فراهم است . در زمان طاغوت گناه قانونی بود و طاعت قاچاقی بود. (تلاش اجتماعی)

ایشان در ترک گناه با خدا معامله کرده است . خدا می فرماید: توبه کنندگان را دوست دارد . خدا بین جوان توبه کننده و حضرت موسی ، ابر را بر روی سر جوان باقی گذاشت . اگر پدر و مادر به شما نیشی زدند شما ناراحت نشوید . یکی دیگر از راههای ترک گناه استغفار است .

سوال – من دختری هجده ساله و دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی هستم .من از اول دبیرستان آرزوی قبول شدن در رشته ی نفت را داشتم و هدف من در کنار پول ،خدمت به کشورم بود. نفت منبع اصلی اقتصاد ما است و من می خواستم یک ایرانی باشم که در این رشته بسیار تاثیرگذار باشم ولی نشد . من تصمیم گرفته ام که اهداف خودم را در رشته ی اقتصاد پیاده کنم . آیا دراحادیث دعا یا ذکر خاصی گفته نشده است که به ما در فهم عمیق مطالب درسی کمک کند ؟ من از خدا می خواهم که فرزندان سالم و صالحی مثل شهیدبابایی و تند گویان به من بدهد . آیا این دعای من زیاده خواهی و دور از بندگی است ؟

پاسخ – این سوال نشان از فهم و دقت بینندگان دارد. تحصیل چیست ؟چرا و چگونه ؟ کار چیست ؟چرا و چگونه ؟ دعا چیست ؟ چرا و چگونه ؟

تحصیل علم آموزی است . داریم : ای موسی ما تو را خلق کردیم تا در مسیر کمال بروی و کمال هم کسب معرفت است. ما برای کسب معرفت تو هیچ محدودیتی نگذاشتیم . ما در دین مان برای علم آموزی محدودیت جنسی و سنی نداریم . زگهواره تا گور دانش بجوی . ما برای استاد هم محدودیتی نداریم .ما حتی می توانیم از غیر مسلمان علم بیاموزیم . محدودیت زمانی هم نداریم . روایت داریم : علم را یاد بگیرید حتی اگر باید به چین (راه دور) بروید . پس تحصیل فقط راه بدست آوردن مدرک و پول و شغل نیست . علم یاد گرفتن یک ارزش ذاتی دارد . ای پیامبر تو باید علم خودت را زیاد کنی . در قرآن داریم : هر کس خودش را از علم آموزی بی نیاز بداند زمان طغیان اوست . شما هر علمی را بیاموزید ارزش دارد . علم آموختن باعث می شود روح و جسم ما تقویت بشود و توفیقات ما بیشتر بشود. نفع علم آموزی به خود من ، جامعه و فرزندانم می رسد .چگونگی آن هم مهم است .خوب است قبل از اینکه ما رشته ای را انتخاب بکنیم از دین بپرسیم که کدام رشته با من مناسب تر است و کارائی من را بیشتر می کند . طبیعتا با ساختار وجودی زن و مرد،یکسری رشته ها تناسب بیشتری دارد. ما باید رشته ای را انتخاب کنیم که استعداد و توان آن را داشته باشیم و تناسبی با جامعه و هدف ما هم داشته باشد . در چگونه درس خواندن، تناسب با توان ،هدف و نیاز جامعه خیلی مهم است . چند درصد از دانشجویان و طلاب ما بر این اساس رشته ی خود را انتخاب می کنند ؟ چگونگی را از دین بپرسید و دین به شما کمک می کند و بعد درس آموختن شما عبادت می شود. اگر ما بر این اساس درس بخوانیم هیچ وقت از درس خواندن مان پشیمان نخواهیم شد زیرا بهره ای را که من باید ببرم، برده ام حتی اگر شاغل نشوم یا پول بدست نیاورم . قطعا ما در همه کارهای نیت مان الهی می شود، ما پاداش اخروی می خواهیم . وقتی مبدا و مقصد الهی شد ،مسیر هم الهی می شود و ما باید مسیر را هم از دین بپرسیم . اگر ما این کار را بکنیم دیگر به بن بست نمی رسیم . اگر ما راه را اشتباه رفتیم می توانیم توبه کنیم و به راه اصلی که دین گفته است باز گردیم .

سوال - سوره معارج آیات 11 تا 39 را توضیح بفرمایید .

پاسخ – قبل از آیه 22 ( قرآن می فرماید :به جز نمازگراران ) می فرماید : انسان را حریص خلق کردیم ، وقتی به او مشکلی می رسد داد و فریاد می کند و وقتی خیری به او می رسد خساست به خرج می دهد، به جز نماز گذاران . اگر می خواهید زیبایی ها را پیدا کنید و از انحرافات به دورباشید نماز بخوانید. اگر کسی می خواهد بچه اش عاقبت به خیر بشود او را نماز خوان بکند . اگر فرزند شما بیماری لاعلاجی داشته باشد شما برای او خرج زیادی می کنید ، اگر سرطان بی نمازی در بچه اش بوجود آمده است تا می تواند خرج کند ،دعا و راز و نیاز کند و گریه کند تا بچه اش نماز خوان بشود زیرا اگر بچه اش نماز خوان شد از مشکلات نجات پیدا خواهد کرد و از زیبایی ها بهره مند می شود. نماز کلید همه ی خوبی هاست .بخاطر همین اگر در قیامت نماز ما را قبول کردند اعمال دیگر ما را هم قبول می کنند . لوطی مسلک های قدیمی نماز را کنار نمی گذاشتند .زیرا آنرا نخ ارتباط با خدا می دانستند . این آیه می فرماید که نماز شما را نجات می دهد . همه ی شهدا اهل نماز بودند .

سوال – من جوانی هستم که پس از هفت ماه ثبت نام برای خدمتگزاری حرم حضرت معصومه و نذر و نیاز در گزینش پذیرفته شدم . در کلاس های مربوطه شرکت کردم و پس از گذراندن امتحانات مربوطه ، چند هفته ای است که مشغول به خدمت شده ام . پستی به من محول شده است که تمام وجود من را پر از نگرانی کرده است . ما نگهبان درهای ورودی حرم هستیم که به زائران خوش آمد می گوییم و ماموریت امر به معروف و نهی از منکر را بعهده داریم یعنی نهی از منکر در مورد بد حجابی . من با شوق وارد این عرصه شدم ولی اکنون مردد شده ام . می ترسم که مبادا یکی از زائران ایشان از من رنجیده خاطر بشود و دل حضرت از این کار من برنجد . من در دعاهایم می گویم که مگر من چه کسی هستم که به زائران امر و نهی کنم . مگر من انسان بی گناهی هستم که می خواهم دیگران را امر به معروف کنم . با اینکه من مدت زیادی در انتظار این روز نشسته ام اما گاهی به فکر انصراف دادن می افتم . راهنمایی بفرمایید .

پاسخ – اگر شما در مسیر حق به دیگران توصیه می کنید نگران نباشید و اگر کسی ناراحت بشود اشکالی ندارد و نه خدا و نه اهل بیت بر ما خرده نمی گیرند . ما باید دغدغه داشته باشیم که چگونه با این عزیزان برخورد کنیم . ما باید با آغوش باز از زائران پذیرایی کنیم و به آنها بگوییم که معمولا ما دوست داریم که وقتی به میهمانی می رویم آرایش و لباسی داشته باشیم که صاحبخانه از آن خوشش بیاید . حضرت معصومه از حیا و عفت بیشتر خوشش می آید . و هر کس آنرا بیشتر رعایت کند خانم او را بیشتر تحویل می گیرد . من برای باز شدن گره شما دعا می کنم و شما کاری را که خانم بیشتر دوست دارد انجام بدهید تا مزد بهتری بگیرید. خادم ها برای زائران دعا کنند و برای آنها استغفار کنند . زائران که با نیت پاک به سمت حرم می آیند ، آیا دوست دارند که حضرت معصومه را ناراحت کنند ؟ امام رضا (ع) صریحا فرموده اند که هر کس گناه آلود به زیارت ما بیاید ما را آزار داده است. جوانی در خواب دید که در ضریح امام رضا (ع) است و امام هم آنجا نشسته اند . او یک سیلی بصورت امام رضا(ع) زد. آنقدر این کار برای او سخت بود که وقتی از خواب بلند شد به سر خودش می زد . او تعبیر این خواب را از عالمی پرسید . عالم گفت که تو در حرم گناهی کرده ای .شما اهل بیت را دوست دارید که به زیارت آنها می آیید . پس ما باید از خودمان بپرسیم زیارت چیست و چرا باید زیارت کنیم و آداب زیارت چیست ؟

خدایا به آبروی محمد و آل محمد لذت معرفت دینی،مراجعه و سوال از دین و پذیرش الهی را به همه ی ما بچشان تا با ندانستن به خودمان ضربه نزیم و خودمان را از برکات عالم محروم نکنیم .
    پایان
    ...
    ادامه دارد

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری

91/2/5
    در سینه ام زدوری تو غیر آه نیست ما را به غیر سایه ات آقا پناه نیست ،وقتی که هست جلوه ی خورشیدی شما اصلا مجال جلوه ی انوار ماه نیست ،ای سینه زن ترین غم مادرت بیا این انتظار سینه ی ما که گناه نیست ، امشب بیا و درد و دلت را به من بگو گرچه دلم به سنگ صبوری چاه نیست ،ای روضه خوان پهلوی مادرنگاه کن اشک دل است می چگد اشک نگاه نیست ،آقا ببخش روز دگر حرف می زنم امروز حال مادرتان روبراه نیست .
    سوال – حضرت زهرا چه پیامی برای همه ی ما دارد ؟
    پاسخ – سمت خدای امروز فاطمیه است .در مجلس عزا برای سلامت صاحب عزا دعا می کنند و ما هم برای سلامتی امام زمان (عج) دعا می کنیم .
    زنهای همسایه در آخر عمر حضرت فاطمه تصمیم گرفتند که به عیادت حضرت بیایند . آنها با تمام بی وفایی ها و نامردی مردهایشان به عیادت آمدند . طبق روایت خانه پر از خانمهای همسایه بود و حضرت در بستر بودند. یکی از خانم های همسایه به نمایندگی از خانم های دیگر احوالپرسی را این طور شروع کردند که شب را چطور گذراندی ؟( آنها از مصیبت های حضرت که فراق پدر ، درد پهلو و سقط فرزند بود خبر داشتند)اطرافیان حضرت را بلند کردند و ایشان نشستند و شروع به خواندن خطبه کردند . در بحارالانوار این خطبه در دو صفحه آمده است و این خطبه با خطبه ی حضرت که در مسجد مدینه خواندند فرق می کند. حضرت فرمود: صبح کردم در حالیکه از دنیا پرستی شما و مردان شما متنفر هستم . درد جسم طبیعی است ولی آنچه که فاطمه را رنج می داد درد دنیا پرستی شما و بی دینی و بی هویتی مردان شما است . حضرت علی (ع) فرمود : شما شبیه مرد هستید ولی هیچ شباهتی به مردی ندارید . ( ما از مردم تشکر می کنیم که می خواهند عاشورای فاطمی برپا کنند و حق هم همین است . عاشورا ازکوچه های بنی هاشم شروع شد . در مجالس در مورد جایگاه زنان و حق آنها نسبت به همسر، پدر، فرزندان و جامعه بیان می شود ) در اینجا حضرت زهرا به ریشه ی سلامت یا عدم سلامت زنان اشاره کردند که آن بی غیرتی مردان است. حضرت می فرماید که این مردان شما بودند که خودشان بی هویت شدند و شما را هم بی هویت کردند. زن به اقتضای زن بودنش خوب از حق دفاع می کند ولی شما از حق دفاع نکردید و ریشه ی این در مردان شما است .پیامبر بعد از ازدواج فاطمه، از ایشان پرسید که علی چگونه همسری است ؟ حضرت فاطمه فرمود : کمک خوبی در طاعت خداست . وقتی که مرد بنایش بر بندگی خدا باشد ،غیرت دینی پیدا می کند . مگر امیرالمومنین چکارکرده بود که فاطمه همه ی هستی خودش را برای او فدا کرد ؟غیر از همسر بودن،علی چه نقشی برای فاطمه ایفا کرده بود که فاطمه خودش را فدا کرد و در آخر عمر از او حلالیت طلبید ؟ آیا مردهای ما نمی توانند این مسیر را ادامه بدهند ؟اگر مردها علوی بشوند ،می توانند زنها را فاطمی کنند . وقتی کلمه ی مرد به زبان می آید ، کلمه ی غیرت به ذهن انسان می آید. ما غیرت را نسبت به همسر بیان می کنیم ولی ریشه ی این غیرت بندگی و دینی است . اگر نگاه من ،نگاه توحیدی باشد، بالاترین ناموس من دین من است . فاطمه ی زهرا ،علی را دین خودش می دانست زیرا علی غیرت دینی در حداعلی دارد و از دین دفاع می کند حتی با فدا کردن فاطمه و فاطمه هم ازعلی دفاع می کند حتی با فدا کردن همه ی هستی اش .چرا بعضی ها از دین دفاع نمی کنند ؟ حضرت فاطمه سه تا کاربرد غیرت دینی را نشان داد . فاطمه از اصل دین دفاع کرد مثل شهدای ما که از دین دفاع کردند ، فاطمه از ارزشهای اسلام دفاع کرد مثل نماز حجاب حلال خوری ، فاطمه از ولی خدا و اسلام دفاع کرد . روزی که کسی قدرت دفاع از اسلام را نداشت فاطمه با تمام قدرت و مالش از اسلام دفاع کرد . فاطمه با خواندن خطبه ، نفرین کردن ، اشک ریختن و فرزندانش از اسلام دفاع کرد. او با وصیتش از اسلام دفاع کرد . دختر پیامبر مردم را از زیارت قبر خودش محروم کرد .همه ی هستی فاطمه علی و ولایت بود . فاطمه علی را تا قریب به سجده ،سجده کرد . امیرالمومنین چکار کرده است ؟تمام دغدغه مرد در خانه باید این باشد که خانواده را مدرسه بندگی بکند زیرا مدیر خانواده مرد است . موفقیت هر مدرسه ای به تدبیر مدیرش است . خدا این جایگاه را به مردان داده است ، الرجال قوامون علی النساء .مردان می توانند کاری بکنند که همه ی رابطه های خانواده بندگی خدا بشود. اگر مرد ازدواج را برای غریزه و هوس نخواسته باشد و زندگی را برای خوش گذشتن نخواسته باشد ، این اتفاق می افتد. خدا این قدرت را به من داده است که زندگی را مدرسه ی بندگی بکنم . اولین غیرتی که هر مرد باید داشته باشد غیرت دینی است . امروز بعضی از خانواده ها گله می کنند که ما می خواهیم ارزشهای دینی را رعایت کنیم ولی شوهران مان نمی خواهند. وقتی مرد غیرت دینی ندارد ،غیرت ناموسی هم ندارد.اصلی ترین ناموس ما دین ،قرآن و ولایت است . امیرالمومنین بیش از اینکه مواظب فاطمه بود مواظب دین فاطمه بود. امام خمینی برای کسانی که خطبه ی عقد می خواندند می فرمودند : مواظب دیانت همدیگر باشید. مرد باید مدیر خانه بر اساس دین باشد . بعضی از پدرها مواظب دین فرزندانشان نیستند. کسی که می تواند مواظب دین خود و خانواده اش باشد، می تواند مواظب دین جامعه اش هم باشد .یکی از ویژگی های فقهای عصر امام زمان (عج) این است که دین را ناموس خودش بداند . مردان مدینه که از دین گذشتند از زنان خودشان هم می گذرند.همین مردم مدینه ،پنجاه سال بعد که زمان امام حسین (ع) است ،صادر کننده ی زن رقاصه بودند . زیرا غیرت دینی نداشتند. آنها برای دین خودشان ارزش قائل نبودند . مسجدالنبی فعلی ،همان مدینه زمان پیامبر است.( منظور محله ی کوچکی بود) علی و فاطمه به در خانه های بنی هاشم رفتند و از آنها خواستند از حق دفاع کنند ولی آنها این کار را نکردند و زندگی خودشان را کردند . کسی که ولایت دینی را زیر پا می گذارد ،مواظب زنش نیست. شیطان اول غیرت دینی را از مردان می گیرد، وقتی غیرت دینی از مردان گرفته بشود ،غیرت نسبت به همسر و فرزند هم کمرنگ می شود. حتی ما در مراوده های اجتماعی نیاز به غیرت دینی دارد . اولیاء خدا از بی غیرتی دینی ،ترس داشتند . وقتی پیامبر خبر شهادت علی را به او داد ، علی پرسید : آیا در هنگام شهادت دین من سلامت است ؟ امروزه ما بخاطر هر چیز کوچکی (ثروت ،ریاست، اسم و رسم )از دین کم می گذاریم .زیرا دین دغدغه ی ما نیست . بعضی مواقع خانم می گوید که من نمازم را می خوانم ولی به خاطر شوهرم بی حجاب می شوم یعنی او بخاطر شوهرش از دین کم می گذارد .وقتی حضرت زهرا به علی گفتند که چرا مثل جنین در شکم مادر نشسته ای ؟ علی جوابی نداد و وقتی صدای اذان بلند شد علی فرمود: می خواهی صدای اذان و پیامبر بر ماذنه ها بلند باشد ، پس من نباید چیزی بگویم . فاطمه برای این مرد می میرد زیرا دین از فاطمه برای علی مهمتر بود. وقتی فرزندی به جبهه می رفت مادرش گفت که من می خواستم تو عصای پیری من بشوی . فرزند گفت که نمی خواهی من عصای قیامت تو بشوم ؟ مادر گریه کرد و گفت : برو . پس مرد دین خودش را بخاطر زن ، فرزند ،شهرت و قدرت کنار نگذارد . وقتی آنها می بینند که پدر همه چیزش را برای دین می گذارد ،خودشان را برای او فدا می کنند و از او اطاعت می کنند . البته آنها باید بدانند که او حتما دغدغه ی دین دارد .
    سوال – سوره مدثر آیات 18 تا 47 را توضیح بفرمایید .
    پاسخ – در آیات آخر داریم که در قیامت از مجرمین سوال می شود که چرا شما جهنمی شدید ؟ آنها می گویند : ما اهل نماز نبودیم ،اهل دستگیری از محرومین نبودیم ،با افراد آلوده حشرو نشر داشتیم و ما روز قیامت را هم تکذیب می کردیم .
    قطعا در روز شهادت حصرت فاطمه ،گناهان ما کمتر می شود و طاعت مان بیشتر می شود و دست ما به دست اهل بیت می رود و حشرو نشر ما با اهل بیت می شود و به اینها وصل می شویم. این بالاترین لطفی است که خدا به ما کرده است . دراین وصل، از حال هر کس که بپرسید، حال خوبی دارد. چرا مردم برای گرفتن غذا و چای تبرکی التماس می کنند ؟ زیرا حس می کند که با خوردن آن سلامت و نشاط روحی پیدا می کنند . اگر دست ما در دست اهل بیت باشد ،این نشاط را در قیامت هم خواهیم داشت که اسم آن شفاعت است . کسی از شفاعت بهره مند می شود که در دنیا دستش را از دست اهل بیت جدا نکرده باشد. و دست دیگران را در دست اهل بیت گذاشته باشد .آقای شیخ حسین انصاریان نقل می کردند که ده شب محرم ،آقاسید مهدی قوام درمسجد لاله زار به منبر می رفتند .در شب دهم به آقا هدیه دادند یعنی مزد ده شب روضه را دادند.ایشان وقتی هدیه را می گیرد آنرا به یکی از خانمهایی که می خواسته سوار ماشین فردی بشود و گناه بکند می دهد . همه از این کار تعجب می کنند . آقا پول ده شب محرم را به این خانم می دهد و می گوید که این پول ده شب شما می شود ، بخاطر مادرم فاطمه ده شب گناه نکن .این خانم می گوید که چون شما اسم حضرت زهرا را بردی من دیگر گناه نمی کنم و پول شما را هم نمی خواهم . این زن توبه کرد . پس ایشان ده شب دست یکی را در دست حضرت زهرا گذاشت . آقای انصاریان می فرموند : وقتی این زن فوت کرد من بالای منبر رفتم و گفتم که این خانم بواسطه ی سیدمهدی قوام ،آزاد شده ی دست حضرت زهرا است . اگر ما می خواهیم در قیامت دست مان دردست حضرت زهرا باشد گناه نکنیم . اگر مردی می خواهد گناه بکند زن با گریه و التماس نگذارد که مرد این کار را بکند و اگر زنی می خواهد گناه بکند مرد با گریه و التماس نگذارد که مرد این کار را بکند . اگر ما بی نماز باشیم و اهل حشرونشر با افراد آلوده باشیم دست مان از دست حضرت زهرا جدا می شود. اگر دست ما در دست حضرت فاطمه باشد ،ضرر نمی کنیم .
    سوال – اگر ما بخواهیم دست مان را دردست حضرت زهرا بگذاریم باید از کجا شروع بکنیم ؟
    پاسخ – ایام فاطمیه ایام خوبی است . ما باید ترک گناه را شروع کنیم و یکی یکی گناهان مان را ترک کنیم .
    در هدایت فرزند مادر نقش مهمی دارد مخصوصا اشک مادر .روز شهادت حضرت زهرا یک جوان به هیئت بیاید و از حضرت زهرا قول بگیرد که اگر گناه نکند و با پول ،آبرو و محبت دست کسی را بگیرد حضرت فاطمه شفاعت او را بکند. کسانی که حضرت فاطمه در خانه شان رفت تا از آنها کمک بگیرد و آنها کمک نکردند ، آیا در قیامت حضرت دست آنها را می گیرد ؟ ما باید غیرت دینی را در وجودمان تقویت کنیم .
    همه ما می گوییم غریب حسین . وقتی دشمن می خواست بفهمد که امام حسین (ع) کشته شده است به سمت خیمه ها رفتند زیرا امام نسبت به خانواده اش خیلی تعصب داشتند. همین که دشمن به سمت خیمه ها رفتند امام حسین (ع) بلند شد و فریاد زد که اگر دین ندارید آزاد مرد باشید و تا من زنده هستم به سراغ ناموس من نروید . به حسب ظاهر، امام حسین (ع) هتک حرمت ناموس خودش را ندید ولی امام علی (ع) این را دید. تا خدا هست و خدایی می کند ،حیدر است و عذرخواهی می کند .
    انشاء الله خدا ما و نسل مارا از فاطمه جدا نکند.
    پایان
    ...
    ادامه دارد

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

12/2/91

سوال – در خصوص تبدیل زندگی به بندگی توضیح بفرمایید .

پاسخ – ابتدا من روز معلم و همینطور روز کارگر را به همه ی عزیزان تبریک می گویم . معلمی چیست و معلم کیست ؟ چرا ما باید کار بکنیم ؟ کارگری چیست ؟ چرا و چگونه ما باید به معلمان احترام بگذاریم ؟ امام سجاد(ع) چگونگی احترام به معلم را در بحث حق معلم بیان کرده اند . ایشان می فرمایند: و اما حق کسی که تو را تعلیم می دهد بر تو آن است که در تعظیم ، تکریم و احترام به او کوتاهی نکرده باشی، محضر و مجلس او را بزرگ شماری ، به نحو احسن به گفتار او در حال درس گوش فرا دهی ، با روی باز از گفتار و درس او استقبال کنی تا بتواند در آموزش تو موفق باشد ،دلت را برای پذیرش آنچه می شنوی پاک بگردانی و خاطرات خود را در آن حال فراموش کرده ، به لذایذ و امور شهوانی فکر نکنی . امام سجاد (ع) به زیبایی به ما یادآوری می کنند که تکریم و احترام به معلم، تنها دادن هدیه نیست . اولاً تکریم و احترام به معلم اختصاص به یک روز و یک هفته ندارد. ثانیاً پاداش مادی نباید تنها مد نظر باشد . عمده ترین پاداشی که امام سجاد (ع) برای معلم در نظرمی گیرند، نگاه به جایگاه او است . شما باید معلم را مرشد و راهنمای خود و نوری برای باز شدن راه خود بدانید تا بتوانید همه ی آنچه که معلم به عنوان نور معرفت به شما می دهد فرا بگیرید . اگر ما حتی پنجاه درصد از زحمات معلم را هم دریافت کنیم قدرشناسی کامل نکرده ایم . باید به همه ی آن چیزی که معلم می گوید با تمام وجود گوش دهیم . نباید هیچ چیزی اعم از افکار خارجی ، شهوات و تعلقات دنیوی ،مانع از گوش دادن کامل به سخنان و درس های معلم شود . باید بتوانید همه ی آن چیزی را که معلم به شما تعلیم می دهد دریافت کنید و این بستر را شما فراهم می کنید . در ادامه امام سجاد (ع) می فرمایند که بدان تو از طرف معلم و استاد رسالت داری تا آنچه را که از او می آموزی به غیر خودت منتقل نمایی . بنابراین یکی از حقوق استاد این است که درس او را به دیگران بیاموزید و فقط خود شما آن را دریافت نکنید . بنابراین در ابتدا باید جایگاه معلم را بزرگ دانست ، برای دریافت مطالب او آماده شد ،مطالبی را که می آموزد به طور کامل دریافت کرد و آن را به دیگران انتقال داد . باید مطالب را به طور کامل به دیگران منتقل کنید . یعنی در این خصوص امانت دار باشید . می فرمایند : چیزی از مطالب را کم و به آن اضافه نکنید ،لاحول ولاقوة الابالله العلی العظیم . بدانید که در این قسمت خدا باید شما را کمک کند . الان چند سالی است که به واسطه ی شهادت آیت الله مطهری نگاهی ویژه به جایگاه معلم می شود . ما باید از نگاه دین به مفهوم معلمی نگاه کنیم . معلم به این دلیل برای ما عزیز است که چشم های بسته ی ما را باز می کند . علم یک نوع کشف و باز کردن چشم است . ارزش معلم به این است که چشم ها را بازکرده ، مجهولات را تبدیل به معلومات کرده و ناپیدا را ظاهر می کند . از دیدگاه دین پدر و مادر اولین معلم برای فرزندان هستند . دستم را به گرفت و پا به پا برد ، تا شیوه ی راه رفتن آموخت . بنابراین ما باید در روز معلم یک بوسه به دست پدر و مادر خود بزنیم . پدر و مادر بدون حکم ، استخدام ، حقوق و غیره ما را تعلیم و تربیت می دهند. از این مرحله که بالاتر برویم ، آیا عالمان دین که چشم ما را به حقیقت عالم باز کرده و ما را در مسیر یومنون بالغیب یاری کردند معلم ما نیستند ؟ افرادی مانند استاد مهندسی ، استاد مطهری و دیگران چشم ما را به عالم معنا باز کرده اند . بنابراین ما امروز باید جایگاه عالمان دینی را تکریم کنیم . این افراد چشم دل ما را به عالم آخرت باز کردند . آیا ائمه ی معصومین معلمین الهی ما نبودند ؟ خداوند آنان را برای سیستم آموزش و پرورش عالم مبعوث کرده بود. چون عالم مدرسه ی تربیتی است . خدا این عالم را خوابگاه و محل تفریح خلق نکرده است . خداوند معلمان عالم را با یک سیستم سخت گزینش کرده است . صد و بیست و چهار هزار پیامبر را خدا گزینش کرده است . آیا این پیامبران معلمان ما نیستند ؟ خیلی زیبا است که در روز معلم همه ی ما وضو گرفته ، نیت کرده و یک زیارت امین الله به نیابت چهارده معصوم (ع) بخوانیم و به این وسیله از آنان تشکر کنیم . اگر اهل بیت نبودند ما روش حرف زدن با خدا را بلد نبودیم . و از همه بالاتر، آیا خود خداوند معلم اولیه ی ما نبوده است؟ اگر ما اهل بزرگداشت معلم هستیم باید کلمات امام سجاد (ع) را راجع به خدا پیاده کنیم . اگر ما اهل احترام و اکرام به معلم هستیم ، خدا اولین معلم عالم هستی است . درصورتی که ما کسی غیر از خدا که صاحب قدرت ، شوکت و جمال است را بزرگ بدانیم ، تحقیر خداوند نیست ؟ وقتی که ما می گوییم: الله اکبر در واقع سر تعظیم نسبت به این معلم هستی فرود می آوریم . ما نمی توانیم مکانی را پیدا کنیم که خدا در آنجا حاضر نباشد . ما کلاً دو دسته معلم داریم . یکی کلاسیک و دیگری غیر کلاسیک. یک دسته از معلمان، روزگار و عالم خلقت هستند که خداوند آنها را معلمی برای ما قرار داده است . برگ درختان سبز در نظر هوشیار ، هرورقش دفتری است معرفت کردگار . دیگری هم معلمان ، پیامبران و اولیایی هستند که در زندگی ما می باشند . آیا ما دل خود را برای دریافت آموزش های خداوند آماده کرده ایم ؟ وقتی که ما قرآن می خوانیم درواقع خدا با ما حرف می زند . آیا در هنگام خواندن قرآن دل خود را از شهوات و خطوات خالی کرده ایم که بتوانیم حرف های معلم خود را خوب دریافت کنیم ؟ آیا حرف های معلم خود یعنی خدا را ضمن گرامی داشت ، خوب گوش دادن و بسترسازی به گونه ای دریافت کرده ایم که بتوانیم به فرد دیگری منتقل کنیم ؟ خیلی خوب است که در روز معلم ، معلمی به نام خدا را فراموش نکنیم . و همچنین از معلمانی به نام رسول الله و ائمه معصومین یاد کنیم . و همینطور معلمانی به نام پدر و مادر و علما را به یاد بیاوریم . نباید با یک تکریم جزئی از یک معلم فکر کنیم که حق تمام معلمان خود را ادا کرده ایم . امام سجاد (ع) فرمول ادای حق معلم را به ما یاد داده اند . ما باید دل و جان خود را در اختیار معلم قرار داده و از مسائل غیر الهی و غیر دینی آن را پاک کنیم . خوب به مطالب معلم عمل کرده و خوب آنها را به دیگران انتقال دهیم . در ضمن جایگاه معلمی، قله ی بالا و رفیعی است . اما هرچقدر این قله بالاتر باشد سقوط از آن هم دردناک تر است . بهترین جایگاه بعد از انبیاء و اولیاء، جایگاه عالمان دین است . از طرفی بدترین جایگاه هم در جهنم متعلق به معلمان است . اگر معلم چشم مخاطب خود را به یک حقیقتی باز کند ، قطعاً مخاطب با استفاده از آن حقیقت به سمت خدا منتقل می شود . چون آن حقیقت یک صاحب دارد و آن هم خدا است . جایگاه این چنین معلمی بعد از انبیاء و اولیاء است . اما امام می فرمایند : عالم فاسد مانند دزد چراغ به دست است . دزد چراغ به دست چون راه را خوب بلد است ، خوب هم دزدی می کند . این معلم ، چشم متعلم خود را به یک حقیقت می بندد و اجازه نمی دهد که باطن عالم هستی را ببیند. گاهی یک معلم فقط ظاهر یک چیز را آموزش می دهد و اجازه نمی دهد که مخاطب او باطن آن چیز که همان خدا است را ببیند . این فرد در واقع معلم ظلمانی است . باید از اینگونه معلم بودن بترسیم . علم کشف ارتباط بین دو پدیده است . خالق این ارتباط خدا است . عالم فقط چشم ما را باز می کند و ما باید خالق این ارتباط که خدا است را ببینیم . اگر عالم چشم ما را به سمت خالق باز کند ، علم او در هر رشته ای که باشد ما را به سمت مسیر توحید راهنمایی می کند . من علمنی حرفا فقد سیرنی عبدا . اما اگر یک معلم بخواهد چشم ما را به باطن ببندد و فقط ما را ظاهر بین کند ، طبیعتاً باعث می شود که از بسیاری از چیزها فرار کنیم . مثلاً ظاهر عبادات سخت است پس ما از آنها فرار می کنیم . ظاهر معصیت شیرین است به سمت آن گرایش پیدا می کنیم . در واقع باطن چیزها که خدا و قیامت است را نمی بینیم . این نوع معلم دزد اعتقاد است . در فطرت انسان اعتقاد وجود دارد . معلم باید پرده های غفلت را کنار زده و ما را با حقیقت خدا آشنا کند .اگر این کار را نکند ، دزد اعتقاد است و این دزد جایگاه سختی دارد .

...
    ادامه دارد

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    799
    حضور
    46 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    17

با سلام و تشکر براي ايجاد اين تاپيک. ولي اي کاش پست ها کوتاه تر باشن که سريع تر و راحت تر بشه خوند. البته اين فقط يک پيشنهاده.

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

سوال – لطفاً در خصوص آیات 31 تا 40 سوره ی النّبأ و آیات 1 تا 15 سوره ی النّازعات توضیح بفرمایید.

پاسخ – در آخرین آیه ی سوره ی النّبأ می فرماید: روز قیامت ، روز پاداش نیت ها است . وقتی که ما می توانیم کارهایی که به طور کامل مربوط به زندگی است را با یک نیت تبدیل به عبادت کنیم ، چرا این کار را نکنیم . تا در روز قیامت به خاطر کفران این نعمت بگوییم ای کاش ما خاک بودیم . زمانی که نیت ما از کار کردن فقط تحصیل مال باشد، نمی توانیم آن را بعنوان عبادت انجام دهیم . این کار آسیب های جدی هم دارد . افرادی که پول دارند کار نمی کنند . و ارزش گذاری مردم در کارها براساس پولی است که از آن راه بدست می آید. در نتیجه برخی از کارها دارای ارزش کم و برخی دارای ارزش زیاد است . اولاً کار یک انجام وظیفه و عبادت است . خدا گفته که شما حرکت کنید تا من برکت بدهم . کار مجاهدت است حتی یک پله از تکلیف هم بالاتر است . کار عبودیت است . چون خدا دائماً در حال فیض است من هم که بنده ی او هستم باید دائماً در حال تلاش باشم تا شبیه به او بشوم . کار باعث ناامید کردن شیطان می شود . چون بی کاری معصیت است . با این نگاه های دینی ما می توانیم کار خود را تبدیل به عبادت کنیم . در این صورت با دست پر در روز قیامت حاضر می شویم . ولی اگر نیت ما از تعلیم و تربیت ، کار و امور دیگر فقط بدست آوردن پول باشد ، روز قیامت دست ما خالی است . به ما می گویند آن چیزی را که نیت کرده بودید که همان تحصیل مال بود، دردنیا بدست آوردید و در اینجا دیگر چیزی ندارید . اگر ما کارهای خود را با نیت دینی و نگاه الهی انجام دهیم در روز قیامت با دست پر حضور پیدا خواهیم کرد .

سوال – درخصوص طرح اهداء قرآن به بینندگان سمت خدا توضیحاتی بفرمایید .

...

ادامه دارد

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

...
    سوال – درخصوص طرح اهداء قرآن به بینندگان سمت خدا توضیحاتی بفرمایید .

پاسخ -
    علت اهداء قرآن در این برنامه ، انس بیشتر بینندگان با قرآن های همراه آنها است . والا برنامه ی سمت خدا مرکز پخش قرآن نیست . مرکز پخش قرآن نهادها ، سازمان ها و فروشگاه های مشخص است . این طرح نورانی که در راستای طرح خادمان معنوی امام رضا (ع) و اهل بیت بوده منحصر به این برنامه نیست . لازم نیست افراد این قرآن ها را به ما بدهند تا ما آنها را پخش کنیم . آنها می توانند در شهرهای مختلف به مناسبت های گوناگون بانی این کار شوند.این قرآنی که ما اهدا می کنیم با قرآن هایی که در فروشگاه ها موجود است هیچ تفاوتی ندارد . ما از این جهت این قرآن را انتخاب کردیم که قطع آن کوچک تر بوده و در کیف افراد جا می گیرد . فرهنگ انس با قرآن ، قرائت قرآن و انشاء الله عمل به قرآن و ترویج آن باید همه گیر شود . ما خوشحالیم که این طرح را در سالی مطرح می کنیم که متأسفانه چندین بار شاهد جسارت به قرآن بوده ایم . ما نمی دانیم این افراد با چه نیتی این جسارت ها را انجام داده اند . قرآن کتاب آسمانی است و ما هم تا به حال به هیچ کتاب آسمانی دیگری جسارت نکرده ایم . چرا باید در کشور آمریکا که دم از آزادی ادیان و آزادی بیان می زند به یک کشیش اجازه بدهند که به کتاب یک مکتب اینگونه جسارت کند ؟ ما خوشحالیم که در مقابل این مصیبت، به لطف و عنایت خداوند طرح ترویج قرآن را در دنیا مطرح کنیم . ما باید به افراد زیادی این قرآن را برسانیم . حالا که به قرآن جسارت شده است برای تسلای دل اهل بیت و امام زمان (ع) قرآن خوانی و اهداء آن را ترویج می کنیم . این قرآن سوزی ، نهایت قوت کتاب آسمانی ما و نهایت ضعف دشمنان را نشان می دهد. زیرا آنها جز اینگونه جسارت ها راهی برای مقابله با این کتاب که سرشار از استدلال و منطق است ندارند . این مسئله زیبا ترین دلیل بر حقانیت ، مظلومیت و سعادت بخش بودن دستورات وفرمول های این کتاب است . همه ی مسلمانان باید این جسارت را نقطه ی عطفی گرفته و یک احترام مجدد نسبت به قرآن بجا بیاورند .
    پایان

...

ادامه دارد

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

دوستان بزرگوار
    با سلام و عرض ادب و احترام
    ببخشید که این موضوع بدلایلی به تأخیر افتاد.
    امیدوارم که مباحث گذشته با به جایگاه فرمولی تشریحی" تبدیل زندگی به بندگانی" معلم عزیز حاج آقا ماندگاری آشنا و آنرا دنبال نموده باشید.
    انشاء الله از امشب و یا فردا صبح این بحث را با شما عزیزان دنبال می نماییم.
    سپاسگزارم
    التماس دعا

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

91/2/19

دل تنگی غروب همه جمعه های من کی می رسد به صحنه حضورت صدای من، دیگر دلم برای شما پَر نمی زند برگرد و بال تازه بیاور برای من ،غیر از ضرر برای تو چیزی نداشتم حتی به کارت نیامد دعای من ،اشکت اگر به نامه ی اعمال من نبود بخشش نبود شامل یا ربنای من ،یک شب میان سینه زدن ها و گریه ها مهری بزن به نامه ی کربلا .

سوال –
    ما پدر و مادر بسیار ساده داریم که حتی حرف زدن هم بلد نیستند. آنها بعد از ازدواج شان به شهری آمدند که ما الان در آنجا ساکن هستیم .آنها سواد خواندن و نوشتن هم ندارند و پنج فرزند دارند که همگی دارای تحصیلات دانشگاهی یا تکمیلی دارند . ما بعد از ده سال تلاش توانستیم دو فرزند اول را به خانه ی بخت بفرستیم .وقتی خواستگار با منزل ما تماس می گیرد مادر ما نمی تواند چند تا سوال ساده بپرسد و یکی از ما خودمان را جای مادرمان می گذاریم و صحبت می کنیم . پدرم بدون مشورت با ما زمین هایش را می فروشد و سر او را کلاه می گذارند . ما در حال دروغ گفتن ونقش بازی کردن جلوی دیگران هستیم . پدرم حتی موقع خواستگاری برادرم نمی خواست به مراسم بیاید. مادرمان این قدر ساده است که حتی صحبت های تلفنی را اشتباه می رساند و آنها را فراموش می کند. پدرم دختر فو ق لیسانس خودش را تحت فشار قرار می دهد که با خواهر زاده ی بی سوادش ازدواج کند. حتی ما برای اینکه پدرمان پیراهن کهنه اش را دور بیندازد و لباسی نو بپوشد بحث و جدال داریم. ما آنها را خیلی دوست داریم ولی بخاطر رفتار آنها ممکن است که حرفی به آنها بزنیم که آنها ناراحت بشوند. ما از این کارها خسته شده ایم . من نمی دانم خدا که می دانست پدر و مادر ما که این طوری هستند چرا به آنها این همه فرزند داده است ؟

پاسخ – جواب دادن به این سوالات مقدمات می خواهد .ما احساس می کنیم مردم ما نیاز به ظرافت های تربیتی در دین مان دارند. یک فردی که پدرو مادر شما او را قبول دارند باید به زندگی شما ورود پیدا بکند و با توجه به شرایط زندگی تان نکاتی را به پدر و مادر شما گوشزد بکند. من می خواهم به فضای این گونه مشکلات پاسخ بدهیم : ما در معیار ارزش گذاری مان تزلزل داریم . در اینجا برای بی سوادی پدر ومادر یک ارزش گذاری منفی شده است . در حالیکه سواد خیلی ملاک نیست بلکه معرفت ملاک است .خدا به پدرو مادرهای ساده ،بی سواد ،کارگر و کشاورز حکمت هایی داده است که به زبان آنها جاری شده است و این حکمت ها گره هایی را باز کرده است که شاید این گره ها بدست اساتید حوزه و دانشگاه هم باز نشود. اعتقاد ما این است که گره گشا خداست .خدا دستور داده که به پدرو مادر احترام بگذاریم زیرا آنها واسطه ی گره گشایی خداوند هستند .اگر من هوای این پدرو مادرساده را داشته باشم خداوند گره من را بدست اینها باز می کند. اما چون ما اینها را با حساب و کتاب مادی اندازه می گیریم مجبور هستیم که دروغ بگوییم و نقش بازی بکنیم . شاید ما ننگ داریم که این مادر ، مادر یک فرد تحصیل کرده باشد و ما او را نشان بدهیم. فرزندان با تمام دارایی شان محصول این پدر و مادر هستند .آنها واسطه ی خلقت تو بودند و آنها سوختند تا شما به جایی برسید . وقتی من جایگاه پدرو مادر را الهی نبینم و در رفتار، خودم را برتر از آنها حساب بکنم و حس کنم که از آنها بیشتر می فهمم ، آنگاه فکر می کنم که سر پدرم را کلاه گذاشته اند در حالیکه این جمله ی زیبایی نیست . ایشان باید می گفتند که پدرمن این قدر ساده است و خوب معامله می کند که بعضی ها فکر می کنند که سرش را کلاه گذاشته اند .تا ما آنها را واسطه ی فیض الهی نبینیم و گره گشا ندانیم ، از فیوضاتی که خدا وعده داده است خبری نیست .ادبیات خود را برتر دیدن از پدر و مادر مورد رضایت خدا نیست . بچه ای با پدرش به دیدن معرکه ای رفته بود . بچه می گفت که من نمی بینم . پدر او را دوش خودش گذاشت تا بچه همه جا را ببیند و خودش خم شد . بعد بچه به پدرش می گفت که من همه جا را می بینم و و نمی بینی. اگر این بچه همه جا ار خوب می بیند بخاطر این است که پدرش نردبان او شده است . پس فرزندان نباید بی انصاف باشند. اگر شما به جایی رسیده اید بخاطر مادرتان است که وقتی صورتش را روی خاک گذاشته است بچه هایش را دعا کرده است . پس درک شما به خاطر همین مادر بی سواد است . فرزندان باید استغفار بکنند و از پدر و مادرشان معذرت خواهی بکنند و به آنها افتخار بکنند .خدا در قرآن جایگاه پدر و مادر را بعد از خودش آورده است .

....

ادامه دارد

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)