جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مفهوم آرامش در زندگی

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مفهوم آرامش در زندگی

باسمه تعالی

در فراز پنجاه و ششم دعای چهل و هفتم صحیفه سجادیه آمده است:

وَاجْعَلْ‏قَلْبِي‏ وَاثِقاً بِمَا عِنْدَكَ، وَ هَمِّي مُسْتَفْرَغاً لِمَا هُوَ لَكَ، وَ اسْتَعْمِلْنِي بِمَا تَسْتَعْمِلُ بِهِ خَالِصَتَكَ، وَ أَشْرِبْ قَلْبِي عِنْدَ ذُهُولِ الْعُقُولِ طَاعَتَكَ، وَ اجْمَعْ لِيَ الْغِنَى وَ الْعَفَافَ وَ الدَّعَةَ وَ الْمُعَافَاةَ وَ الصِّحَّةَ وَ السَّعَةَ وَ الطُّمَأْنِينَةَ وَ الْعَافِيَةَ.

خدایا مرا نزد خود آرام و مطمئن در جایگاهی امن و امان بپذیر که چشمم بدان روشن شود و به واسطه گناهان بزرگم مجازات مکن و روزی که اسرار همگان کشف می شود مرا به هلاکت میفکن و شک و شبهه را از من دور و راه حق را به من نشان بده و از نعمت های بزرگ خود و بهره های فراوان و احسان و اکرامت به من ارزانی بدار.

مفهوم آرامش در زندگی

در این فراز امام معصوم علیه السلام زندگی همراه با اطمینان و خالی از هر گونه شک و تردید و دودلی و تزلزل را از خداوند متعال درخواست نموده است زیرا زندگی همراه با شک و تردید هم چون کشتی لغزانی است که دست خوش امواج سهمگین دریا بوده و هر لحظه در نشیب و فراز قرار دارد و به هیچ وجه ناخدای کشتی بر آن مسلط نیست بلکه سرنوشت او در دست دریا بوده و آینده و هدفی برای او پیش بینی نمی شود

آرامش در زندگی مقوله ای است که بسیاری نشانی از آن ندارند ؛ بعضی آن را در لابه لای انبوه زر و زیور ، برخی دیگر در کنار ذخائر بسیار زیاد آب و خاک و عده ای در خوش گذرانی و هوس بازی ها و .. جست و جو می کنند در حالی که همه اینها اندیشه های غلط و نادرستی است که رهروان خود را به ضلالت و گمراهی می کشاند و این گونه افراد همه به این واقعیت رسیده اند که نه تنها زندگی با طمانینه و آرامش در کنار این گونه افراد موهوم یافت نمی شود بلکه دست خوش اضطراب و نگرانی بیشتر خواهد بود.

ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ در ساعت ۲۲:۵۱

2.  

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

هارون الرشید که دنیای روز خود را در اختیار داشت و به خورشید و ابر خطاب می کرد بتاب و ببار که همه جا در سلطه من است روزی به شدت نگران شد و هر چه فکر کرد عامل نگرانی خود را نیافت. یکی از برمکیان که در دربار هارون کمر خدمت بسته بود به فکر علاج در آمد و مجلسی ترتیب داد که همه چیر در آن فراهم بود و برای درمان قطعی تر تصمیم گرفت از بعد عاطفی و روحی نیز به معالجه هارون بپردازد.

به ابوالعتاهیه گفت بیا و هارون را مدح کن و او پس از گذشت جریان طبیعی بزم در صحنه ظاهر شد و گفت:

عش ما بَدا لَک سالماً / فِی ظِلِّ شاهِقَة القصور
    تَسعی عَلَیک به ما اشتهی..../ ...ت لَدشی الرواح الی البُکور
    فاذا النفوسُ تَقَعقت / فی ضیق حشرَجة الصدور
    فَهُناک تعلم موقنا / ما کنت الا فی غرور

تا هر زمان که می خواهی در زیر سایه های قصرهای بلند سالم زندگی کن و هر چه را دوست داری از شب تا صبح نزد خود آماده ساز ولی این را بدان آن هنگام که جان در تنگنای سینه گرفتار می شود یقینا خواهی دانست که جز در غرور و فریب نبوده ای.

هارون یک باره گریه بلندی سر داد و به شدت گریست یحیی گفت ای ابوالعتاهیه ما خواستیم خاطر هارون را آرام کنیم نه گریان. هارون از تخت خود فریاد زد رهایش کنید او دید که ما در غفلت محض هستیم خواست ما را نجات دهد.[1]

از همین رو امام علیه السلام به درگاه خدا عرض می کند خدایا من جایگاهی آرام و ایمن می خواهم که موجب چشم روشنی من باشد و راه به سوی اطمینان و آرامش را به من عنایت کن تا در کنار رحمت و کرامت تو از هر گزندی آسوده خاطر باشم.
    ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ در ساعت ۲۲:۵۳

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پناه جستن به خدا تنها راه آرامش در زندگی

انسان همیشه به دنبال قدرتی است که در پناه آن در جنبه های مختلف زندگی احساس آسودگی نماید اگر خود بتواند قدرت لازم را جلب کند گاهی تا سر حد جان در دسترسی به آن می کوشد و چه بسا به حد ایده آل نمی رسد و جان خود را در این راه می بازد و اگر خود نتوانست می کوشد به سایه قدرت دیگری پناهنده شود و آن احساس روحی خود را اشباع نماید

و اینکه بسیار دیده شده شمار بسیاری همیشه زیر سایه این گونه قدرت ها می روند و رفتار و گفتار خود را بر اساس اراده آنان تنظیم می کنند نکته در همین قدرت طلبی نهفته در نهاد انسان است و داستان های معروفی را که درباره قهرمان ها ساخته اند از همین مبدا سرچشمه گرفته است هر چند این نوع پناه گرفتن نه تنها خاطر جمعی کامل انسان را تامین نمی کند بلکه گاه صیاد واقعی آنان می شود

بنابراین اگر کسی دریافت که به راستی قدرت واقعی از آن خدا بوده و او در هر کمالی بی نهایت است در کنار عظمت رب متعال آسوده خاطر زیسته و به هیچ کس نیازمند نخواهد بود و با وثوق کامل و اطمینان قطعی خود را به هیچ کس وابسته نمی بیند

از این رو امام علیه السلام وثوق قلب را فقط بر در خانه خدا دیده و از او می خواهد این حالت را به او عنایت فرماید و اگر کسی فهمید با اعتماد به خدا به هیچ کس محتاج نیست حتما همانند امام سجاد الائمه علیه السلام که می فرماید: « هَمِّي مُسْتَفْرَغاً لِمَا هُوَ لَكَ »؛ از خدا می خواهد که خدایا همت واحده ای در پیش برد خط خود به من بده که هیچ کاری جز آن چه را تو می خواهی انجام ندهم و خالصانه در مسیر خط مستقیم تو گام بردارم.

سپس در یک خط تمام مزایای دنیا مانند: عفاف، غنا، آرامش، سلامتی، گشایش، عافیت را مجموعا از خدا درخواست می کند

این همان امام معصوم زاهد عابد ساجد است که دنیا و آخرت را مجموعا آباد می خواهد و دنیای آباد را مقدمه زندگی جاوید و تهیه ابزار زندگی اخروی بر می شمارد و توجه به آخرت نیز او را از دنیای معقول باز نمی دارد و می داند که با عافیت تمام در دنیا آخرت را بهتر تامین خواهد کرد. دنیا متن آخرت است نه آن دنیا که انسان را از خدا بلکه از خود باز دارد.

ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ در ساعت ۲۲:۵۵

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری