جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,076
  مورد تشکر
  1,084 پست
  حضور
  1 روز 7 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15

  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال
  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال وفات میکنند

  بسم الله الرحمن الرحیم
  طبق رویات اهل بیت ، حضرت ، بعد از ظهور تا 8 ماه میجنگند با کفار و ظالمین و منافقین و ...
  از بین رفتن شیطان
  در این مدت شیاطین جنی و انسی به دست حضرت نابود میشوند و حتی خود ابلیس را هم حضرت مهدی عج گردن میزنند و از بین می برند ... کم کم حضرت جهان را مالک میشوند و حکومت حضرت آغاز میشود و ... به به حکومت الهی اللهم رزقنا
  تزکیه نفس اماره
  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال
  نفس اماره هم اصلاح و تزکیه میشود طبق روایات همان طور که امام صادق ع فرموده مهدی ما عقول مردم را کامل میکند و نفوسشان را تزکیه میکند
  و در اصل چون شیطان از بین میرود دیگر چیزی نیست که نفس اماره را وسوسه کند تا نفس اماره هم ما را وسوسه کند در حالی که گفتم نفس اماره هم با تکمیل عقل و علم و معرفت ناب اهل بیت توسط ولی خدا تزکیه میشود مثل همین الانِ اصحاب امام زمان عج
  وفات امام زمان عج
  اون روایتی که میگوید امام زمان شهید میشود جعلی است و ضعیف السند و در منابع متاخر شیعه نیست بلکه در یک منبع سنی هاست و دشمنان اهل بیت برای اینکه بگویند در حکومت امام زمان عج هم ظلم و ظالم هست چنین حدیثی را جعل کرده انددر حالی که با توجه به 2 موضوع فوق که بنابر روایات صحیح است هیچ ظلمی باقی نمی ماند در نتیجه ظالمی هم نیست
  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال
  در ضمن روایت صحیح السند داریم از اهل بیت و منابع معتبر شیعه که امام زمان عجبعد از سالیان زیادی حد اقل 70 سال تا 3000 سال طبق روایات (و با توجه به روایاتی که میگوید هر یک سال آن زمان برابر با 10 سال قبل از ظهور شماست ود در روایات حداقل 7 سال و حد اکثر 309 سال به اندازه درنگ اصحاب کهف که وقتی 10 برابر شود میشود 70 سال تا بیش از 3000 سال)حکومت میکنند بعد امام حسین رجعت میکنند و ... کار تدفین حضرت را برعهده میگیرند چون امام را امام باید غسل دهد و کفن کند و دفن کند طبق عقیده شیعه
  در روایات داریم امام حسین علیه السلام بعد از امام زمان عج حدود 40000 سال حکومت میکنند و بعد بقیه امامان معصوم تا قیامت ...
  قدرت خدا جای تعجب ندارد به خصوص وقتی در مورد خیلی های دیگر این سنت الهی اتفاق افتاده است مثل حضرت نوح 2500 سال
  التماس دعای فرج
  والسلام علی من اتبع الهدی


  نظر دهید
  ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۳/۰۲/۱۶ در ساعت ۱۲:۴۵
  هنگامي كه عذاب بر بني اسرائيل طولاني شد، چهل صبح به درگاه الهي "ضجه" و "گريه" كردند. پس خداوند به موسي و هارون وحي كرد كه آنها را از ظلم فرعون نجات دهند. پس [به واسطه اين دعا] خداوند 170 سال از دوران عذاب آنها را از بين برد (و در فرجشان تعجیل شد)

  و سپس حضرت صادق سلام الله عليه فرمودند:

  همينگونه شما (شیعیان) نيز اگر عمل نمائيد، خداوند فرج ما را خواهد رسانيد و اگر چنين نكنيد، امر به انتهاي خود مي‌رسد


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,166
  مورد تشکر
  5,478 پست
  حضور
  17 روز 12 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط e.1_m نمایش پست

  از بین رفتن شیطان
  در این مدت شیاطین جنی و انسی به دست حضرت نابود میشوند و حتی خود ابلیس را هم حضرت مهدی عج گردن میزنند و از بین می برند ... کم کم حضرت جهان را مالک میشوند و حکومت حضرت آغاز میشود
  با عرض سلام و ادب

  دوست بزرگوار!
  با توجه به اختلافات موجود بین روایات مربوط به ظهور امام زمان(عج)،اینگونه با قطع و یقین اظهار نظر کردن،مناسب نیست.بخصوص که شما حداقل برای هر مورد یک روایت می آوردید تا بهتر مورد بررسی قرار گیرد.

  شما با قطع و یقین بیان کرده اید که شیاطین جن و انس و خود ابلیس بدست امام زمان(عج) کشته خواهد شد،اما این امر قطعی نیست،توضیح بیشتر اینکه:

  شيطان با ابليس تفاوت دارد. "شيطان‌" اسم عام و جنس است و به هر موجود موذي‌، منحرف كننده‌، طاغي و سركش كه از راه راست بركنار بوده و درصدد آزار ديگران است و مي‌خواهد ميان مردم دو دستگي و فساد به راه اندازد، گفته مي‌شود، خواه انساني باشد يا غير انساني‌. "وَكَذَ َلِكَ جَعَلْنَا لِكُل‌ِّ نَبِي‌ٍّ عَدُوًّا شَيَـَطِين‌َ الاْنس‌ِ وَالْجِن‌...;(1) و بدين گونه براي هر پيامبر دشمني از شيطان‌هاي انس و جن برگماشتيم‌..." حتّي در روايات به ميكروب هم شيطان گفته شده است‌.
  "ابليس‌" اسم خاص و عَلم است و يكي از مصاديق شيطان است‌.
  شيطان به معناي عام آن‌، تا پايان دنيا خواهد بود.

  ابليس‌، همان كه از دستور خداوند به سجده بر آدم سرپيچي كرد، با سرپيچي از سجده‌، مورد لعن خداوند قرار گرفت و مطرود خداوند شد. پس از اين از خداوند درخواست كرد: "قَال‌َ رَب‌ِّ فَأَنظِرْنِي‌َّ إِلَي‌َ يَوْم‌ِ يُبْعَثُون‌َ ;(حجر،36) گفت پروردگارا، پس مرا تا روزي كه برانگيخته خواهد شد مهلت ده‌..." خداوند در پاسخ او فرمود: "قَال‌َ فَإِنَّكَ مِن‌َالْمُنظَرِين # إِلَي‌َ يَوْم‌ِ الْوَقْت‌ِ الْمَعْلُوم ;(2) فرمود: تو از مهلت يافتگاني تا روز و وقت معلوم‌."

  در اين كه "وقت معلوم‌" چه روزي است‌، ميان مفسران اختلاف نظر است و روايات در اين مورد بيان‌هاي متفاوتي دارند.
  نظر ابن عباس و مشهور مفسران اين است كه مراد از "وقت معلوم‌" پايان دورة تكليف و نفخة نخستين است‌; يعني نخستين باري كه اسرافيل در صور مي‌دمد كه با دميدن آن‌، همة مخلوقات جاندار مي‌ميرند، با نفخة دوم و دومين باري كه اسرافيل در صور مي‌دمد، همه زنده مي‌شوند. ميان صور اول و دوم چهل يا چهارصد سال (بنا بر اختلاف روايات‌) فاصله است‌. با دميدن صور دوم قيامت آغاز مي‌شود. ابليس از خدا خواست تا دميده شدن صور دوم كه روز بعث و برانگيختن است‌، زنده باشد. خدا به او فرمود، تا وقت معلوم يعني تا دميده شدن صور اول زنده خواهي بود; پس در فاصلة زماني ميان صور اول و دوم زنده نخواهد بود.

  امام صادق‌مي‌فرمايد: وقت معلوم روزي است كه نخستين بار در صور دميده مي‌شود، در اين هنگام ابليس مي‌ميرد و در فاصلة زماني ميان صور اول و دوم ابليس زنده نيست‌.(3)
  نظر ديگر اين است كه "وقت معلوم‌" را فقط خدا مي‌داند و براي ابليس مبهم است‌; زيرا اگر براي او مبهم نبود به معصيت تشويق مي‌شد. در برخي روايات آمده است‌: وقت معلوم‌، روز قيام امام زمان‌(عج) است‌. و در برخي روايات گفته شده است‌: وقت معلوم پس از رجعت پيامبر اسلام‌ است‌. و ابليس بر صخره‌اي كه در بيت‌المقدس است به دست پيامبراسلام‌ كشته خواهد شد.(4)

  علامة طباطبايي مفسّر كبير قرآن در مورد وقت معلوم مي‌فرمايد: روز وقت معلوم كه سرآمد مهلت ابليس است‌، روزي است كه مجتمع بشري از گناه و شر رهايي يافته و به خير و صلاح خالص رسيده است‌. به طوري كه در روي زمين جز خدا پرستش نمي‌شود و بساط كفر و فسق و نفاق برچيده شده است‌، نه روز نفخة اول كه روز مرگ عمومي بشر است‌.(5)

  با توجه به اختلاف مفسران و تفاوت روايات‌، نمي‌توان به صورت قطعي در سرنوشت ابليس پس از ظهور امام زمان‌(عج) اظهار نظر كرد. بنابر برخي روايات‌، ابليس پس از ظهور يا در زمان رجعت كشته مي‌شود و بنابر برخي روايات و نظر مشهور مفسران‌، ابليس پس از ظهور نيز زنده خواهد بود و با دميده شدن صور نخست‌، خواهد مرد.(6)

  رواياتي كه مي گويند شيطان بدست امام زمان(عج) كشته مي شودند،در مقابل رواياتي كه مي گويند مرگ شيطان در نفخ صور اول يا بين نفخ صور اول و دوم است،از اعتبار و پذيرش كمتري بر خوردارند،ولي با اين حال مي توان آن روايات را اينگونه توجيه كرد كه :

  منظور از كشتن شيطان اين است كه ريشه هاى فساد و عوامل انحراف و ظلم و جور در عصر درخشان حكومت مهدى (عج ) نابود مى گردد و بجاى آن عقل و ايمان حكومت مى كند.

  چنانكه در حديثى ديگر نيز مى خوانيم :
  «در صحف ادريس پيامبر عليه السلام آمده : تو اى شيطان تا زمانى كه مقدر كرده ام كه زمين را در آن زمان از كفر و شرك و گناه پاك سازم، مهلت داده خواهى شد، ولى در اين زمان (بجاى تو) بندگان خالق و پاكدل و با ايمان روى كار آيند آنها را خليفه و حاكم زمين مى كنم و دينشان را استوار مى سازم ، كه آنها تنها مرا مى پرستند و هيچ چيز را شريك من قرار نمى دهند در آن روز است كه تو (شيطان ) و همه لشكريانت از پياده و سواره را نابود مى نمايم ».(7)
  به اين ترتيب مى فهميم در آن زمان ديگر حناى شيطان و بچه هايش رنگ ندارد، و در برابر بندگان مخلص خدا به رهبرى حضرت حجت (عج ) همچون خفاشهائى در برابر خورشيد تابناك عالمند.

  آنچه كه مي تواند بعنوان مؤيدي بر اين توجيه باشد رواياتي است كه به كامل شدن عقل ها بعد از ظهور امام زمان(عج) اشاره دارند، كه مضمون آن روايات اينگونه است كه :

  در زمان ظهور حضرت مهدى با آفت زدايى از درخت عقل و خرد و ايجاد بستر و زمينه مناسب براى رشد و شكوفايى عقول مردم، رحمت و نعمت خداوند بر مردم نازل مى ‏شود و همه آنان هدايت مى ‏يابند و به سر منزل مقصود (كمال) مى ‏رسند.


  پی نوشتها:
  (1). انعام‌،112.
  (2).
  حجر،37و38
  (3).
  ر.ك‌: بحارالانوار، علامه مجلسي‌;، ج 11، ص 108، مؤسسة الوفأ، بيروت‌.
  (4). ر.ك‌: بحار، همو، ج 11، ص 154 و 405.
  (5).
  ر.ك‌: الميزان‌، ج 12، ص 160 و 161، دفتر انتشارات اسلامي‌.
  (6). ر.ك‌: مجمع البيان‌، امين الاسلام طبرسي‌، داراحيأ التراث العربي‌، ج 3، ص 337 / تبيان‌، شيخ طوسي‌، ج 6، ص 335، مكتب الاعلام الاسلامي / تفسير نمونه‌، آيت اللّه مكارم شيرازي و ديگران‌، ج 1، ص 192 و ج 11، ص 71 و 72، دارالكتب الاسلامية‌.
  (7).
  بحار، ج 52، ص 384 .
  ویرایش توسط مقداد : ۱۳۹۳/۰۲/۱۴ در ساعت ۰۹:۴۳
  امام صادق- علیه السلام- فرمودند :


  محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,166
  مورد تشکر
  5,478 پست
  حضور
  17 روز 12 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط e.1_m نمایش پست
  وفات امام زمان عج
  اون روایتی که میگوید امام زمان شهید میشود جعلی است و ضعیف السند و در منابع متاخر شیعه نیست بلکه در یک منبع سنی هاست و دشمنان اهل بیت برای اینکه بگویند در حکومت امام زمان عج هم ظلم و ظالم هست چنین حدیثی را جعل کرده انددر حالی که با توجه به 2 موضوع فوق که بنابر روایات صحیح است هیچ ظلمی باقی نمی ماند در نتیجه ظالمی هم نیست
  با عرض سلام و ادب

  دوست بزرگوار!
  اینگونه نیست که در زمان امام زمان(عج) کسی نتواند گناه و معصیت کند،بلکه در زمان حكومت عدل جهاني امام زمان«عليه السلام» نظر به اينكه بينش و آگاهي انسانها كامل مي‏شود گرايش به كفر و نفاق و انحراف از مسير حق و عدالت و ايمان كاهش مي‏ يابد ولي اين منافات، با آزادي و اختيار آنان ندارد و چنانكه محيط فاسد و انحرافي در گرايشهاي انحرافي انسانها مؤثر است محيط صالح و شايسته و بالا رفتن سطح شناخت و آگاهي در رشد و هدايت آنان تأثير به سزائي دارد،ولي با اين حال بعد از ظهور حضرت حجت عجل الله تعالي فرجه، مانند قبل از ظهور اختيار باقي است و براي انسان امكان گناه كردن مي باشد و اين مطلبي است مسلم از نظر ادله عقلي و نقلي.

  در كتاب في ظلال نهج البلاغه ج2 ص357 در ذيل كلام علي عليه السلام كه فرمود «ثم ليشحذن فيها قوم ...» مي گويد در سايه آموزش و تربيت امام زمان عليه السلام، علما و دانشمنداني بيرون مي آيند كه به حلال و حرام خدا و كتاب و نسبت به پيامبر(ص) به خوبي آگاهي دارند. پس در آن زمان هم حلال و حرامي مي باشد و چنانچه گفته شد حلال و حرام متفرع بر اختيار است و در روايات ديگر كه در اين زمينه مي توانيد به كتاب مناهل الابرار في تلخيص بحارالانوار حسين درگاهي،مراجعه فرمائيد.

  بنابراين اينگونه نيست كه در آن زمان،كسي نتواند مرتكب گناه و جنايتي شود.

  اما اينكه بطور قطع و یقین منکر به شهادت رسیدن امام زمان(عج) شده اید،منطقی و علمی نیست.چرا که:

  اولاً طبق مطالب فوق،مشخص شد كه در آن زمان هم امكان گناه و معصيت براي انسانها وجود دارد و اينگونه نيست كه ديگر كسي مرتكب گناه و معصيت نشود.

  ثانياً شهادت آن حضرت موضوعی اختلافي است و نمي توان بطور قطعي اظهار نظر كرد،روايات مربوط به اين مسأله نيز دو دسته مي باشد: بعضي دلالت بر وفات حضرت و برخي ديگر دلالت بر شهادت حضرت ـ عليه السّلام ـ دارد كه به برخي از اين روايات اشاره مي كنم:

  روايات دستة اول:

  1. از جمله رواياتي كه دلالت بر مرگ طبيعي حضرت ـ عليه السّلام ـ دارد، تفسيري است كه از امام صادق ـ عليه السّلام ـ در مورد آيه شريفه «ثُمَّ رَدَدْنا لَكُمُ الْكَرَّةَ عَلَيْهِمْ»[1] نقل شده است. حضرت مي فرمايد: مراد، زنده شدن امام حسين ـ عليه السّلام ـ با اصحاب خود در عصر امام زمان است در حاليكه كلاه خودهاي طلائي بر سر دارند و به مردم رجعت امام حسين ـ عليه السّلام ـ و يارانش را اطلاع مي دهد تا مؤمنان به شك و ترديد نيفتند. اين در حالي است كه حضرت مهدي ـ عليه السّلام ـ در ميان مردم حضور دارد. هنگامي كه مردم امام حسين ـ عليه السّلام ـ را به خوبي شناختند و به او ايمان پيدا كردند، مرگ حضرت حجّت ـ عليه السّلام ـ فرا مي رسد و امام حسين، غسل و حنوط و كفن و خاكسپاري حضرت را برعهده مي گيرد زيرا كه امام را جز امام، غسل نمي دهد»[2].

  2. در روايتي ديگر نيز امام صادق ـ عليه السّلام ـ در پاسخ به اين سؤال كه: اولين كسي به دنيا رجعت خواهد كرد چه كسي است؟ مي فرمايد: اولين رجعت كننده به دنيا، امام حسين است كه پس از رجعت او و يارانش در حاليكه هفتاد پيامبر نيز او را همراهي مي كنند، حضرت قائم (عج) انگشترش را به امام حسين واگذار مي كند و چشم از جهان فرو مي بندد امام حسين ـ عليه السّلام ـ نيز تجهيز غسل و كفن و دفن حضرت را برعهده مي گيرد»[3].

  دستة دوم:

  رواياتي است كه بطور عام دلالت بر شهادت همة ائمة معصومين ـ عليهم السلام ـ دارد:

  1. امام حسن مجتبي ـ عليه السّلام ـ مي فرمايد: و الله لقد عهد الينا رسول الله ـ صلّي الله عليه و آله و سلّم ـ ان هذا الامر عليكم اثنا عشر اماماً من ولد علي و فاطمه، ما منا الامسموم او مقتول»[4] به خدا سوگند رسول خدا اين عهد و وعده را به ما داده است كه امر امامت را دوازده تن از فرزندان علي ـ عليه السّلام ـ و فاطمه ـ عليها السّلام ـ به دست خواهند گرفت و هيچ كدام از ماها نيست مگر اينكه يا به وسيلة سم و يا با كشتن، شربت شهادت خواهند نوشيد.

  2-. از امام صادق ـ عليه السّلام ـ و امام رضا ـ عليه السّلام ـ نيز روايت شده است كه «مامنا الامسموم او مقتول»[5] هيچ يك از ما نيست مگر اينكه مسموم و يا مقتول مي باشد.

  3.براساس حديثي كه امام مجتبي ـ عليه السّلام ـ فرمود و تأكيدي كه امام صادق ـ عليه السّلام ـ و امام رضا ـ عليه السّلام ـ نموده است امام زمان ـ عليه السّلام ـ نيز به شهادت خواهند رسيد. علماي شيعه نيز نوعاً روايات دال بر شهادت را ترجيح داده اند و قائل به شهادت ائمة معصومين ـ عليهم السلام ـ مي باشند.[6]

  حتي مرحوم علامه مجلسي در بحارالانوار با اين عنوان بابي را گشوده است كه «انهم ـ عليهم السّلام ـ لا يموتون الا بالشهاده»[7]؛ اين بزرگواران نمي ميرند مگر با شهادت.

  نحوة شهادت حضرت ـ عليه السّلام ـ :

  در مورد چگونگي شهادت حضرت، فقط يك روايت در بعضي منابع شيعي نقل شده است كه در آن از زني به نام سعيده كه از طايفة بني تميم و داراي محاسن و ريش شبيه مردان است، به عنوان قاتل حضرت نام برده شده است كه در هنگام عبور حضرت، از بالاي بام سنگي را به سوي حضرت پرتاب مي كند و حضرت را به شهادت مي رساند[8]

  ولي اين روايت در منابع معتبر شيعي نقل نشده و دليل قطعي در مورد چگونگي شهادت حضرت، در دست نمي باشد بنابراين مي توان گفت: كه حتي بنابر روايات دال بر شهادت، كيفيت و نحوة شهادت آن عزيز چندان روشن نمي باشد.

  بنابراین آنچه به نظر می رسد جعلی و غیرقابل قبول باشد،نحوه به شهادت رسیدن امام زمان(عج) است نه اصل شهادت آن حضرت.  پي نوشتها:

  [1] . سورة مباركه اسراء، آية 6.

  [2] . بحار الانوار، ج 27، ص 217، موسسه الوفاء ـ بيروت.

  [3] . بحار الانوار، ج 27، ص 217.

  [4] . همان و اعلام الوري باعلام الهدي، طبرسي، ص 349، دارالمعرفه ـ بيروت لبنان.

  [5] . همان و اعلام الوري باعلام الهدي، طبرسي، ص 349، دارالمعرفه ـ بيروت لبنان.

  [6] . چشم اندازي به حكومت مهدي، نجم الدين طبسي، ص 214، چاپ اول، 1380، بوستان كتاب ـ قم.

  [7] . بحار الانوار، ج 27، ص 213.

  [8] . تاريخ ما بعد الظهور، سيد محمد صدر، ص 881، مكتبه الامام اميرالمؤمنين ـ عليه السّلام ـ، اصفهان.


  امام صادق- علیه السلام- فرمودند :


  محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,166
  مورد تشکر
  5,478 پست
  حضور
  17 روز 12 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط e.1_m نمایش پست
  در ضمن روایت صحیح السند داریم از اهل بیت و منابع معتبر شیعه که امام زمان عجبعد از سالیان زیادی حد اقل 70 سال تا 3000 سال طبق روایات (و با توجه به روایاتی که میگوید هر یک سال آن زمان برابر با 10 سال قبل از ظهور شماست ود در روایات حداقل 7 سال و حد اکثر 309 سال به اندازه درنگ اصحاب کهف که وقتی 10 برابر شود میشود 70 سال تا بیش از 3000 سال)حکومت میکنند بعد امام حسین رجعت میکنند و ... کار تدفین حضرت را برعهده میگیرند چون امام را امام باید غسل دهد و کفن کند و دفن کند طبق عقیده شیعه
  در روایات داریم امام حسین علیه السلام بعد از امام زمان عج حدود 40000 سال حکومت میکنند و بعد بقیه امامان معصوم تا قیامت ...
  قدرت خدا جای تعجب ندارد به خصوص وقتی در مورد خیلی های دیگر این سنت الهی اتفاق افتاده است مثل حضرت نوح 2500 سال
  با عرض سلام و ادب

  مدت زمان حكومت امام زمان ـ عليه‌السلام ـ دقيقاً مشخص نمي‌باشد. روايت مربوط به اين موضوع، مدت‌هاي متفاوتي براي حكومت حضرت ذكر نموده است؟ 7 سال،[1] 8، 9، 10سال،[2] 19سال،[3] 20 سال،[4] 40سال[5] و 309سال[6] (مقدار توقف اصحاب كهف در غار) ذكر شده است.
  عدد 7 سال هم در منابع روائي اهل سنت بيشتر ذكر شده است[7] و هم در منابع شيعي بيشترين روايات را دارد منتهي در اكثر موارد هر سال آن را مساوي با 10 سال ذكر نموده است كه مي‌شود هفتاد سال (7=70).
  براي توجيه و جمع ميان اين اختلاف اعداد، نظرات مختلفي ارائه شده است: صاحب كتاب «الشيعة و الرجعه» روايات هفت سال مساوي با 70 سال را بخاطر كثرت روايات آن ترجيح داده است.[8] و بعضي مثل سيدصدرالدين صدر زمان حكومت حضرت را در هفت سال منحصر نموده است و اين را از ويژگي‌هاي حكومتي حضرت دانسته كه در مدت اندك جهان را پر از عدل و داد مي‌كند كه از كس ديگري ساخته نمي‌باشد.[9]

  مرحوم علامة مجلسي، اين روايات را برخي ناظر به آغاز شكل‌گيري قيام، برخي را مربوط به پياده شدن اوائل حكومت حضرت دانسته است و برخي از روايات مثل 309 سال را مربوط به دوران نهائي حاكميت و استقرار نظام حضرت حمل نموده است.[10] از جمله كساني كه اين توجیه و محمل را پذيرفته‌اند آيت‌الله مكارم در كتاب «مهدي انقلابي بزرگ» است.[11]

  به نظر مي‌رسد؛ توجيه دوم كه ما روايات را ناظر به مراحل آغاز و استقرار و ثبات نظام حكومتي حضرت بدانيم. نسبت به توجيه اول كه مدت حكومت حضرت را حصر در 7 سال مي‌كند و آن را به عنوان ويژگي حضرت مي‌شمارد، ترجيح دارد زيرا سنت الهي بر اين است كه حتي‌الامكان جريان كار از راه‌هاي عادي به پيش رود نه از راه اعمال قدرت اعجاز و روايات مربوط به انقلاب عدل‌گستر حضرت نيز بيانگر اين واقعيت است كه پيروزي حضرت بر دشمنان و فتح جهان، با زحمات و دشواري‌هاي سختي همراه است و نياز به افراد جان بركف دارد و خون‌هاي فراواني در راه حضرت ريخته مي‌شود.

  بنابراين، طبيعت كار حضرت بقية‌الله (عج) در پروژة استقرار عدالت جهاني به جاي نظام‌هاي ظالمانه، اقتضا مي‌كند كه حضرت به عنوان مجري اين طرح عظيم و بي‌همانند، مدت طولاني حضور داشته باشد تا بتواند، با روند طبيعي (مگر در موارد خاص) تحول همه جانبه و فراگير را در جهان پر از ظلم، پديد آورد.

  براساس تصريح قرآن، مأموريت و رسالت حضرت مهدي(عج) تحقق ارزش‌هاي الهي و قرآني و تأسيس جامعة توحيدي به معناي كامل آن است بگونه‎اي كه هيچگونه اثري از شرك در آن دوره مشاهده نشود «يَعْبُدُونَنِي لا يُشْرِكُونَ بِي شَيْئاً»[12]
  آنچه مسلم است؛ اين است كه تأسيس چنين بناي عظيم، آن هم با آن عمق و گستردگي غير قابل توصيف كاري است كارستان و حيرت‌آور كه مي‌بايد آن ذخيرة الهي، اين كار بزرگ و بي‌سابقه را به اجرا در آورد.
  بديهي است كه اجراي اين برنامة عظيم ـ با توجه به روند طبيعي امور و عدم استفاده از قدرت اعجاز ـ (مگر در موارد ضرورت) نياز به گذشت زمان دارد.

  بنابراين، گرچه رشد افكار عمومي و فرهنگ‌ها در عصر انقلاب جهاني حضرت، تا حد زيادي زمينه را براي پذيرش برنامه‌هاي حضرت، مساعد خواهد نمود، ولي با همة اين احوال بلحاظ اينكه نظام‌هاي سلطه، نوعاً‌ نظام ظالمانه مي‌باشد، اجراي احكام الهي و تحقق عيني معارف قرآني و ارزش‌هاي اسلامي، در چنين فرايندي، نياز به زمان طولاني دارد و حضور امام را در مدت لازم مي‌طلبد، اما اينكه دقيقاً چه مقدار حضرت حكومت مي‌كند؟ مشخص نمي‌باشد و اينكه روايات اين موضوع را دقيقاً معين ننموده است شايد بخاطر بعضي از حكمت‌ها و اسراري است كه در اين مسأله وجود دارد و فقط بعد از ظهور مشخص مي‌شود.

  و اما در رابطه با نحوه غسل دادن بدن مطهر امام زمان(عج) باید عرض کنیم:
  يكي از اعتقادات شيعه اين است كه امام معصوم ـ عليه‌السلام ـ را جز امام معصوم ديگر غسل و نماز، نمي‌دهد و در روايات خاصه به اين موضوع تصريح شده است جملة امام ـ عليه‌السلام ـ مي‌فرمايد: «ان الامام لا يغسله الا للامام»[13]
  در خصوص انجام غسل و نماز بر بدن مطهر امام زمان ـ ارواحناه فداه ـ طبق روايات، امام حسين ـ عليه‌السلام ـ اولين كسي است كه در حال حيات حضرت مهدي ـ عليه‌السلام ـ رجعت مي‌كند و بعد از رحلت حضرت و با شهادت او، مراسم غسل و نماز بر بدن حضرت را بر عهده مي‌گيرد.[14] در مورد رحلت و يا شهادت حضرت، روايات مختلف است ولي در هر دو نوع روايات، موضوع بازگشت امام حسين ـ عليه‌السلام ـ و انجام مراسم غسل و كفن و نماز بر حضرت، ذكر شده است.

  بنابراین روایاتی که مدت حکومت آن حضرت را 7 سال که هر سالش برابر 10 سال است شهرت بیشتری دارند.

  در پايان جهت مطالعة بيشتر دو كتاب:
  1. البيعة لله، فريده گل‌محمدي آرمان، چاپ دوم، دارالنشر اسلام، قم.
  2. چشم‌اندازي به حكومت مهدي، نجم‌الدين طبسي، چاپ سوم، بوستان كتاب، قم.
  را پيشنهاد مي‌نمايم.

  پی نوشتها:
  [1] . بحارالانوار، ج 52، ص 291، مطبعة الاسلاميه، 1384 هـ ش.
  [2] . الشيعة و الرجعه، ج 1، ص 224، محمدرضا طبسي، مطبعة الآداب النجف الاشرف، 1385 هـ ش.
  [3] . الغيبة نعماني، ص 332، تحقيق علي‌اكبر غفاري، مطبعة الصدوق، تهران، بي‌تا.
  [4] . العمده، ابن الطريق. ص 439، تحقيق و نشر موسسة النشر الاسلامي، (جامعه مدرسين)، طبع اول، 1407 هـ قم.
  [5] . عقد الدرر، ص 240، به نقل از جهان بعد از ظهور، محمد خادمي شيرازي، ص 174، چاپ دوم، مؤسسة الغدير.
  [6] . بحارالانوار، ج 52، ص 280.
  [7] . سسن ابن ابي‌داوود، ج 4، ص 307، طبع اول، 1418 هـ ، 1997 م، دار ابن حزم، بيروت.
  [8] . الشيعة و الرجعه، ج 1، ص 225.
  [9] . المهدي، سيدصدرالدين صدر، ص 239، چاپ دوم، 1379، انتشارات دفتر تبليغات اسلامي، قم.
  [10] . بحارالانوار، ج 52، ص 280.
  [11] . مهدي انقلابي بزرگ، ص 314.
  [12] . سورة نور، آية 55.
  [13] . اصول كافي، ج 1، ص 384 و بحارالانوار، ج 109، ص 103.
  [14] . بحارالانوار، ج 53، ص 13 و ج 51، ص 56.

  امام صادق- علیه السلام- فرمودند :


  محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,076
  مورد تشکر
  1,084 پست
  حضور
  1 روز 7 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست
  علامة طباطبايي مفسّر كبير قرآن در مورد وقت معلوم مي‌فرمايد: روز وقت معلوم كه سرآمد مهلت ابليس است‌، روزي است كه مجتمع بشري از گناه و شر رهايي يافته و به خير و صلاح خالص رسيده است‌. به طوري كه در روي زمين جز خدا پرستش نمي‌شود و بساط كفر و فسق و نفاق برچيده شده است‌، نه روز نفخة اول كه روز مرگ عمومي بشر است‌.(5)
  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال وفات میکنند / 2  احسنت علامه طباطبائی نفشه ی دشمنان را فهمیده بله روایات مختلف است همه اینرا میدانیم اما معلوم است که فقط یک نوع این روایات درست است چون بالاخره ابلیس در یک روز کشته میشود نه دو روز و ان روز هم طبق روایاتی روز ظهور حضرت و به دست حضرت مهدی است

  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال
  ابلیس
  خیلی ناراحت بودم از اینکه چه طور دشمنانِ شیعه در فکر و ذهن اکثر مردم القا کرده اند که بعد از ظهور یک پیر زنی امام زمان را میکشد و ظلم هست و ظالم هست و ... واقعا این بسیار مسخره است و عقل یک کودک هوشیار هم آن را نمیپذیرد چه رسد به عقل سلیم
  این همه حرفهای کذب و دروغ برای همان یک روایت جعلی است که اصلش برگرفته از یک منبع سنی هاست آنهم نقشه هایی پشتش نهفته است از جمله این که حکومت حضرت مهدی عج را هم زیر سوال ببرند و بگویند در آن حکومت الهی هم ظلم هست و فساد هست و ... در حالی که حضرت سلیمان در انتهای حکومتش فقط با تسخیر شیاطین و تسخیر باد و ... ظلم را ریشه کن کرد و... و این بعد از مرگ سلیمان بود که شیاطین بعد از یک سال بعد از داستان موریانه متوجه شدند و ... دوباره ظلم و فساد شروع شد
  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال
  این یعنی اگر شیاطین بعد از ظهور باشند ظلم و فساد هم هست که این بر خلاف وعده های الهی و قرآن و احادیث است
  در شگفتم که چرا برخی از علما هم یک همچین باور اشتباهی دارند و فریب دشمنان را خورده اند خودم دیدم در برنامه عطر عاشقی یک اخوند روحانی حجت الاسلام .... وقتی ازش این سوال شد گفت : بله امام زمان را به شهادت ... !!!!!
  متاسفم آخه برادر چرا چیزی که نمیدانی میگویی بگو من اطلاع ندام چه اشکالی داره شما ده ها روایت معتبر و صحیح السند را کنار گذاشته در ضمن عقل را کنار گذاشته و نادانسته چنین میگویید و مردم را به اشتباه می اندازید

  حالا روایات بیشتری را برای شما منتظران و عاشقان و دعا کنندگان بر فرج مولا قرار خواهم داد ان شاء الله تا ببینید حضرت حد اقل 70 سال حکومت میکند و حد اکثر 3000 سال تا رجعت امام حسین علیه السلام و ...
  همین یک روایت کافیست که حضرت عدالت و کلمه لااله الا الله و محمد رسول الله و ... در تک تک خانه های اهل زمین ایجاد مینمایند البته روایات بیشتر را هم خواهیم گذاشت
  وقتی حضرت میفرمایند عدالت به همه خانه ها وارد میشود یعنی دیگر هیچ ظلمی حتی یک نفر در یک خانه ای هم نیست همین کافی است که دیگر ابلیس و شیاطن جنی و انسی نیستند و نابود شده اند که دیگر هیچ ظلمی در آن زمان وجود ندارد
  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال

  دوباره تاکیید میکنیم به اینکه نمونه ی بسیار کوچکش در قرآن آمده ... حضرت سلیمان تمام شیاطین را تسخیر کرد و ... حالا حضرت مهدی عج هم تمام شیاطین را به جای تسخیر ، کلا نابود میکند
  حکومت حضرت سلیمان نمونه ای کوچک از حکومت الهی حضرت مهدی عج است که در قرآن هم ذکر شده تا شاید عقلا اندیشه کنند و بفهمند در حالی که سلیمان فقط انگشتر و باد و شیاطین و ... را در تسخیر داشت اما حضرت مهدی عج میراث دار همه انبیاء و اوصیاست
  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال
  اصلا راه یملأ الارض عدلا و قسطا کما ملئت ظلما و جورا همین است که دیگر هیچ ظالمی هیچ شیطانی هیچ نفس پلیدی وجود نداشته باشد برای همین در روایات امده حضرت ظالمان (یعنی کسانی که بعد از ظهور به جنگ امام میروند نه مردم جهان که همگی شیفته جمال ملکوتی و کمال و علم و ایمان برنامه های الهی حضرت میشوند و همه ایمان می اورند و نجات پیدا میکنند و به سعادت میرسند ) و شیاطین را نابود و نفوس را با اکمال عقل و علم و معرفت و ... تزکیه میکنند والسلام علی من اتبع الهدی
  منبع : اصحاب مهدی عج پایگاه معارف حقه ی اهل بیت
  نظر دهید
  ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۳/۰۲/۱۴ در ساعت ۱۸:۲۴
  هنگامي كه عذاب بر بني اسرائيل طولاني شد، چهل صبح به درگاه الهي "ضجه" و "گريه" كردند. پس خداوند به موسي و هارون وحي كرد كه آنها را از ظلم فرعون نجات دهند. پس [به واسطه اين دعا] خداوند 170 سال از دوران عذاب آنها را از بين برد (و در فرجشان تعجیل شد)

  و سپس حضرت صادق سلام الله عليه فرمودند:

  همينگونه شما (شیعیان) نيز اگر عمل نمائيد، خداوند فرج ما را خواهد رسانيد و اگر چنين نكنيد، امر به انتهاي خود مي‌رسد


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,076
  مورد تشکر
  1,084 پست
  حضور
  1 روز 7 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال وفات میکنند / 3

  مدت زمان حكومت امام زمان عج

  روايت مربوط به اين موضوع، مدت‌هاي متفاوتي براي حكومت حضرت ذكر نموده است؟ 7 سال،[1] 8، 9، 10سال،[2] 19سال،[3] 20 سال،[4] 40سال[5] و 309سال[6] (مقدار توقف اصحاب كهف در غار) ذكر شده است.
  در منابع شيعي بيشترين روايات را دارد منتهي در اكثر موارد هر سال آن را مساوي با 10 سال ذكر نموده است كه مي‌شود هفتاد سال (7=70)
  این یعنی حضرت حد اقل 70 سال و حد اکثر 3090 سال حکومت میکنند
  ما نمیدانیم چرا برخی ها این روایت 70 سال را چسبیده اند و چرا روایات 3090 سال را خیر !؟ شاید آنرا به عقل خودشان نزدیکتر دیده اند غافل از قدرت خدا و عقل کلیه ی الهی

  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال

  ما که به عشق مولا همان 3090 سال را طبق روایاتش در نظر میگیریم تازه اگر میانگین این روایات را هم بگیریم حدود 1400 یا 1500 سال میشود
  خلاصه حضرت به کوری چشم دشمنان حکومت عدل مطلق الهی را در تمام نقاط عالم تشکیل میدهند آنهم به مدت بسیار طولانی و از همان سالهای ابتدایی حکومت عالم نورانی میشود و ملکوتی ...
  [1] . بحارالانوار، ج 52، ص 291، مطبعة الاسلاميه، 1384 هـ ش.
  [2] . الشيعة و الرجعه، ج 1، ص 224، محمدرضا طبسي، مطبعة الآداب النجف الاشرف، 1385 هـ ش.
  [3] . الغيبة نعماني، ص 332، تحقيق علي‌اكبر غفاري، مطبعة الصدوق، تهران، بي‌تا.
  [4] . العمده، ابن الطريق. ص 439، تحقيق و نشر موسسة النشر الاسلامي، (جامعه مدرسين)، طبع اول، 1407 هـ قم.
  [5] . عقد الدرر، ص 240، به نقل از جهان بعد از ظهور، محمد خادمي شيرازي، ص 174، چاپ دوم، مؤسسة الغدير.
  [6] . بحارالانوار، ج 52، ص 280.


  از بین رفتن شیطان

  امام صادق‌ علیه السلام مي‌فرمايد: وقت معلوم روزي است كه نخستين بار در صور دميده مي‌شود، در اين هنگام ابليس مي‌ميرد و در فاصلة زماني ميان صور اول و دوم ابليس زنده نيست‌.(3)

  در برخي روايات آمده است‌: وقت معلوم‌، روز قيام امام زمان‌(عج) است‌ که ابلیس به دست حضرت کشته میشود و در برخي روايات گفته شده است‌: وقت معلوم پس از رجعت پيامبر اسلام‌ است‌. و ابليس بر صخره‌اي كه در بيت‌المقدس است به دست پيامبراسلام‌ كشته خواهد شد.(4)

  پس مشخص شد روز مرگ شیطان روز وقت معلوم است حال طبق روایات کاملا مشخص است که این روز نیز یک روز است نه دو روز بنابر این فقط یک گروه از این روایات صحیح میباشد
  با توجه به اینکه طبق روایات بسیار بعد از ظهور دیگر ظلم و فساد و جنگ و قتل و ... نیست و عدل و عدالت به تک تک خانه ها وارد میشود بنابراین شیاطین و در راس آنها ابلیس باید در زمان حضرت مهدی عج و به دست ایشان ار بین بروند و گرنه شیاطین مثل حکومت حضرت سلیمان که در قرآن هم ذکر شده باز هم ظلم و فساد زیادی به بار خواهند اورد و نخواهند گذاشت که زمین پرشود از عدالت که
  روایات مشهور می گوید: بعد از ظهور حضرت زمین از عدل پر خواهد شد همانطو رکه از ظلم پر شده بود( میزان الحکمة، ج1، ص280) بنابراین قطعا و بدون شک از میان این 2 نوع روایات که فقط یک نوع ان صحیح است همین دسته روایاتِ روز مرگِ ابلیس روز ظهور امام زمان است صحیح میباشد نه دسته دیگر . این کاملا منطقی ، علمی ، روایی و عقلانی است ودر غیر این صورت است که عقلانی نیست
  در ضمن وقتی حضرت ، دشمنان و کفارِِِِِ ِ انس را از بین میبرند قطعا کفار و دشمنانِ جن را هم ازمیان میبرند

  وفات امام زمان (نه شهادت)

  برخي از بزرگان عقيده دارند كه همة امامان(ع) به شهادت نمي رسند،
  مجلة حوزه، ويژه نامة امام زمان، ص 59 - 60

  . از جمله رواياتي كه دلالت بر مرگ طبيعي حضرت ـ عليه السّلام ـ دارد، تفسيري است كه از امام صادق ـ عليه السّلام ـ در مورد آيه شريفه «ثُمَّ رَدَدْنا لَكُمُ الْكَرَّةَ عَلَيْهِمْ»[1] نقل شده است. حضرت مي فرمايد: مراد، زنده شدن امام حسين ـ عليه السّلام ـ با اصحاب خود در عصر امام زمان است در حاليكه كلاه خودهاي طلائي بر سر دارند و به مردم رجعت امام حسين ـ عليه السّلام ـ و يارانش را اطلاع مي دهد تا مؤمنان به شك و ترديد نيفتند. اين در حالي است كه حضرت مهدي ـ عليه السّلام ـ در ميان مردم حضور دارد. هنگامي كه مردم امام حسين ـ عليه السّلام ـ را به خوبي شناختند و به او ايمان پيدا كردند، مرگ حضرت حجّت ـ عليه السّلام ـ فرا مي رسد و امام حسين، غسل و حنوط و كفن و خاكسپاري حضرت را برعهده مي گيرد زيرا كه امام را جز امام، غسل نمي دهد»[2].

  2. در روايتي ديگر نيز امام صادق ـ عليه السّلام ـ در پاسخ به اين سؤال كه: اولين كسي به دنيا رجعت خواهد كرد چه كسي است؟ مي فرمايد: اولين رجعت كننده به دنيا، امام حسين است كه پس از رجعت او و يارانش در حاليكه هفتاد پيامبر نيز او را همراهي مي كنند، حضرت قائم (عج) انگشترش را به امام حسين واگذار مي كند و چشم از جهان فرو مي بندد امام حسين ـ عليه السّلام ـ نيز تجهيز غسل و كفن و دفن حضرت را برعهده مي گيرد»[3].

  [2] . بحار الانوار، ج 27، ص 217،

  [3] . بحار الانوار، ج 27، ص 217.

  روایات دیگری است که فقط به شهادت کلی ائمه اشاره شده نه شهادت امام زمان در حالی که در روایات فوق دقیقا اشاره به وفات امام زمان شده نه شهادت و این موضوع مهم مشخصا در این روایات فوق ذکر شده است و از جمع این دو نوع روایات کاملا مشخص است که شهادت برای ائمه قبلی بوده که در حکومت های طاغوت و پر ازظلم و فساد و ظالم و ... بوده است نه حکومت عدل الهی و حق مولا صاحب الزمان عج در ضمن اگر امام زمان را هم جزء شهادت کلی ائمه در نظر بگیریم حال از این 2 دسته روایات هم فقط یک دسته میتواند درست باشد که همین روایات وفات حضرت صحیح است طبق روایات دیگر و توضیحاتی که داده شد

  در اخر دوباره این نکته مهم را تاکیید میکنیم که دشمنان برای اینکه بگویند در حکومت الهی حضرت هم ظلم و ظالم و قتل و قاتل و فساد و ... است آن دسته از روایات را تبلیغ و القا کرده اند که یک جورائی حکوت حضرت را تضعیف کنند اصلا چه ظلمی بالاتر از قتل امام معصوم !!؟؟ انهم در حکومتی که فرموده اند : یملأ الارض عدلا و قسطاکما ملئت ظلما و جورا
  ببینید دشمنان کجا را نشانه گرفته اند شیعیان باید بسیار هوشیار و زیرک باشند و دقت نظر بیشتری در علوم الهی اهل بیت داشته باشند

  (3). بحارالانوار، علامه مجلسي‌;، ج 11، ص 108،
  (4). بحارالانوار ، ج 11، ص 154 و 405.
  منبع :
  اصحاب مهدی عج پایگاه معارف حقه ی اهل بیت  نظر دهید
  ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۳/۰۲/۱۴ در ساعت ۱۸:۲۵
  هنگامي كه عذاب بر بني اسرائيل طولاني شد، چهل صبح به درگاه الهي "ضجه" و "گريه" كردند. پس خداوند به موسي و هارون وحي كرد كه آنها را از ظلم فرعون نجات دهند. پس [به واسطه اين دعا] خداوند 170 سال از دوران عذاب آنها را از بين برد (و در فرجشان تعجیل شد)

  و سپس حضرت صادق سلام الله عليه فرمودند:

  همينگونه شما (شیعیان) نيز اگر عمل نمائيد، خداوند فرج ما را خواهد رسانيد و اگر چنين نكنيد، امر به انتهاي خود مي‌رسد


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,076
  مورد تشکر
  1,084 پست
  حضور
  1 روز 7 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  برخي از بزرگان عقيده دارند كه همة امامان(ع) به شهادت نمي رسند،
  مجلة حوزه، ويژه نامة امام زمان، ص 59 - 60

  هنگامي كه عذاب بر بني اسرائيل طولاني شد، چهل صبح به درگاه الهي "ضجه" و "گريه" كردند. پس خداوند به موسي و هارون وحي كرد كه آنها را از ظلم فرعون نجات دهند. پس [به واسطه اين دعا] خداوند 170 سال از دوران عذاب آنها را از بين برد (و در فرجشان تعجیل شد)

  و سپس حضرت صادق سلام الله عليه فرمودند:

  همينگونه شما (شیعیان) نيز اگر عمل نمائيد، خداوند فرج ما را خواهد رسانيد و اگر چنين نكنيد، امر به انتهاي خود مي‌رسد

 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,076
  مورد تشکر
  1,084 پست
  حضور
  1 روز 7 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست
  با عرض سلام و ادب

  دوست بزرگوار!
  اینگونه نیست که در زمان امام زمان(عج) کسی نتواند گناه و معصیت کند
  نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست
  البته این دلیل بر این نیست که نفس اماره وجود نخواهد داشت بلکه چه بسا اکثر مردم در اثر رشد عقلی بالا دیگر پیرو هوای نفس خود نخواهند بود. واین را هم نمی توان به همه نسبت داد چون امام به زور که عقل مردم را کامل نخواهد کرد بلکه کسانی که خود طالب عاقل شدن هستند تحت عنایات وتعالیم حضرت عقلشان کامل خواهد شد. رشد ایمانی در سایه عقلانیت دینی است که موجب می شود انسان به وسوسه های شیطانی ونفس اماره ارزشی ندهد صرفا در راه بندگی خدا قدم بر دارد.
  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال وفات میکنند / 4

  از بین رفتن ابلیس و تمامی لشکریانش (تمام شیاطین جنی و انسی) و تزکیه نفس اماره در زمان ظهور
  در مطلب زیر متوجه خواهیم شد که اولا ابلیس و تمام شیاطین در زمان ظهور حضرت صاحب الزمان عج از بین خواهند رفت و ثانیا دیگر هیچ ، حتی یک مورد ، ظلم و کفر و شرک و گناه و مصعیتی در آن زمان وجود نخواهد داشت حتی بین حیوانات چه رسد به انسان ها ، باتوجه به این موضوعاتِ بسیار مهم ، حضرت مهدی عج هم به شهادت نخواهند رسید زیرا أَنْ أُطَهِّرَ الْأَرْضَذَلِكَ الْيَوْمَ مِنَ الْكُفْرِ وَ الشِّرْكِ وَ الْمَعَاصِيو نحوه وفات ایشان نیز در مطالب قبلیِ همین عنوان ذکر شده است .
  - أَقُولُ ذَكَرَ السَّيِّدُ ابْنُ طَاوُسٍ قَدَّسَ اللَّهُ رُوحَهُ فِي كِتَابِ سَعْدِ السُّعُودِ أَنِّي وَجَدْتُ فِي صُحُفِ إِدْرِيسَ النَّبِيِّ ع عِنْدَ ذِكْرِ سُؤَالِ إِبْلِيسَ وَ جَوَابِ اللَّهِ لَهُ‏ قالَ رَبِّ فَأَنْظِرْنِي إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُونَ قَالَ لَا وَ لَكِنَّكَ‏ مِنَ الْمُنْظَرِينَ إِلى‏ يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِفَإِنَّهُ‏يَوْمٌ‏قَضَيْتُ‏وَحَتَمْتُ‏ أَنْ أُطَهِّرَ الْأَرْضَذَلِكَ الْيَوْمَ مِنَ الْكُفْرِ وَ الشِّرْكِ وَ الْمَعَاصِيوَ ...
  وَ أُلْقِي فِي تِلْكَ الزَّمَانِ الْأَمَانَةَ عَلَى الْأَرْضِفَلَا يَضُرُّ شَيْ‏ءٌ شَيْئاً وَ لَا يَخَافُ شَيْ‏ءٌ مِنْ شَيْ‏ءٍ ثُمَّ تَكُونُ الْهَوَامُّ وَ الْمَوَاشِي بَيْنَ النَّاسِ فَلَا يُؤْذِي بَعْضُهُمْ بَعْضاً وَ أُنْزِعُ حُمَةَ كُلِّ ذِي حُمَةٍ مِنَ الْهَوَامِّ وَ غَيْرِهَا وَ أُذْهِبُ سَمَّ كُلِّ مَا يَلْدَغُ وَ أُنْزِلُ بَرَكَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِوَ تَزْهَرُ الْأَرْضُ بِحُسْنِ نَبَاتِهَا وَ تُخْرِجُ كُلَّ ثِمَارِهَا وَ ...
  ذَلِكَ وَقْتٌ حَجَبْتُهُ فِي عِلْمِ غَيْبِي
  وَ لَا بُدَّ أَنَّهُ وَاقِعٌ أُبِيدُكَ يَوْمَئِذٍ وَ خَيْلَكَ وَ رَجِلَكَ وَ جُنُودَكَ أَجْمَعِينَ فَاذْهَبْ‏ فَإِنَّكَ مِنَ الْمُنْظَرِينَ إِلى‏ يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُوم‏
  بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏52، ص: 385
  ابلیس گفت : خداوندا پس مرا در دنیا بگذار تا روز قیامت که اولاد آدم بر انگیخته شوند خدای تعالی فرمود : نه، ولکن تا روز وقت معلوم از مهلت داده شدگانی

  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال

  به درستی که آن روزی است که حکم رانده و حتم کرده ام
  زمینرا در آن روز از لوث کفر و شرک و نافرمانی پاک و مطهرگردانم .......... ( دقت بفرمائید زمین را یعنی روز قیامت و روز یبعثون و ... نیست بلکه روز ظهور امام زمان عج است روزی که انسان ها و دیگر مخلوقات در حال زندگی هستند و زنده هستند و ... )

  در آن زمان بساط امنیت را در بسیط زمین بگسترانم پس هیچ چیز به هیچ چیز زیان نرساند و هیچ چیز از هیچ چیز نترسد گزندگان و درندگان وحیوانات در میان مردم با هم باشند و به یکدیگر آزار نرسانند و از گزندگان گزندگی و سمیت را بردارم.... (بسیار دقت بفرمائید خداوند حیوانات را هم تزکیه و اصلاح میکند آن هم تا حد کامل چه رسد به انسان ها )
  آن زمان زمانی است که در علم غیب خود آن را مستور داشته و ناچار آن زمان آمدنی و آن روز رسیدنی است ( اللهم عجل لولیک الفرج) .......
  در آن هنگامای ابلیس تو را و پیاده و سواره و تمام لشکریان تو را نابود گردانم برو که تا ان روز از مهلت داده شدگانی ( دقت کرید )
  علامه کبیر حضرت آیت الله حاج علی اکبر نهاوندی در کتاب خویش العبقری الاحسان در ذیل این حدیث آورده اند :
  بر ارباب بصیرت پوشیده نیست که آنچه خدای تعالی در صحف ادریس خبر داده اخبار زمان ظهور حضرت صاحب الامر علیه السلام است و این کلام الهی با انچه در قرآن نازل فرموده مطابق است که وقت معلوم در آیه ی کریمه ی فَإِنَّكَ مِنَ الْمُنْظَرِينَ إِلى‏ يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُوم‏ به زمان ظهور حضرت قائم آل محمد صلوات الله علیهم تفسیر شده و اخبار بسیاری نیز در این باب وارد شده است .
  دیشب داشتم کتاب العبقری الاحسان را که برای دوستم است از کتابخانه کنار میگذاشتم که امشب به ایشان بدهم نا خداگاه جلد 1 کتاب را باز کردم همین مطالب فوق آمد ، امروز دوشنبه 15اردیبهشت 1393 برای منتظران عزیز نوشتم الحمد لله و لا حول و لا قوة الا بالله
  آنها میخواهند نور خدا را خاموش کنند اما خداوند بنا دارد نور خویش را کامل کند
  والسلام علی من اتبع الهدی
  منبع : اصحاب مهدی عج پایگاه معارف حقه ی اهل بیت
  2نظر
  ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۳/۰۲/۱۵ در ساعت ۲۱:۱۰
  هنگامي كه عذاب بر بني اسرائيل طولاني شد، چهل صبح به درگاه الهي "ضجه" و "گريه" كردند. پس خداوند به موسي و هارون وحي كرد كه آنها را از ظلم فرعون نجات دهند. پس [به واسطه اين دعا] خداوند 170 سال از دوران عذاب آنها را از بين برد (و در فرجشان تعجیل شد)

  و سپس حضرت صادق سلام الله عليه فرمودند:

  همينگونه شما (شیعیان) نيز اگر عمل نمائيد، خداوند فرج ما را خواهد رسانيد و اگر چنين نكنيد، امر به انتهاي خود مي‌رسد

 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,076
  مورد تشکر
  1,084 پست
  حضور
  1 روز 7 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال وفات میکنند / 5


  تزکیه نفس امارهِ ( روح حیوانی ) همگان بعد از ظهور


  این مطالبِ حق فقط دشمنانِ اهل بیت را ناراحت میکند ، بکند خدا لعنتشان کند

  خداوند متعال ، قرآن ، سوره الشمس :

  وَ الشَّمْسِ وَ ضُحاها
  وَ الْقَمَرِ إِذا تَلاها وَ النَّهارِ إِذا جَلاَّها وَ اللَّيْلِ إِذا يَغْشاها وَ السَّماءِ وَ ما بَناها وَ الْأَرْضِ وَ ما طَحاها وَ نَفْسٍ وَ ما سَوَّاها فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاها وَ قَدْ خابَ مَنْ دَسَّاها

  .... و قسم به نفس و کسی که آنرا پدید آورده ... پس رستگار شد کسی که نفسش را تزکیه کرد

  این اثبات تزکیه نفس

  آیت الله مکام شیرازی در تفسیر قرآن در کتاب تفسیرش : هر قدر سوگند های قرآن در یک زمینه بیشتر و محکمتر باشد موضوع اهمیت افزونتری دارد طولانی ترین و موکد ترین سوگندهای قرآن در این سوره است به خصوص اینکه 3 بار سوگند به ذات پاک خداوند در ان تکرار شده و سرانجام بر این نکته تاکیید شده که رستگاری فقط در تزکیه نفس است


  این هم اثبات تزکیه نفس ِ همگان بعد از ظهور

  حضرت ابو جعفر باقر (عليه السلام) :

  اذا قام قائمنا وضع الله يده على روس العباد فجمع بها عقولهم و كملت به احلامهم
  هرگاه قائم ما قيام كند، دست ( ولایتش ) را بر سر همه بندگان قرار دهد، پس عقل‏ها و بردبارى شان جمع و كامل گردد.

  كافى , ج 1
  امام زمان به شهادت نمیرسند بلکه بعد از 70 تا 3000 سال
  علامه
  مجلسى در مرآة العقول گفته است:

  اول: اين‏كه آن حضرت عقل‏هايشان را بر اقرار به حق جمع مى‏كند كه ديگر هيچ اختلافى نخواهند داشت.
  دوم: اين‏كه عقل هر كدام از آن‏ها جمع می‏شود، يعنى قواى نفسانى و نيروهاى حيوانى تسليم عقل گردند (همان تزکیه نفس که در آیه فوق ذکر شد) اما باز هم بخوانید و لذت ببرید ای شیعیان و منتظران عزیز

  امام باقر ( ع ) در مورد آيه « الذين اِنْ مَكَّنَّاهُم فى الارضِ اَقامُوا الصَّلوه و ءَ اتَوُا الزَّكوه وَ اَمَرُوا بِالمعروفِ و نَهَوا عَنِ المنكر وَ للهِ عاقبه الامور » ( سوره حج ، آيه 41 ) فرمود :

  اين آيه درباره خاندان محمد ( ص ) است در مورد مهدى ( عج ) و يارانش مى باشد ، خداوند آنان را فرمانرواى شرق و غرب زمين قرار مى دهد و دين آشكار مى گردد ، خداوند به وسيله مهدى ( عج ) و يارانش بدعت ها و باطل را مى ميراند ، همانگونه كه سفيهان حق را ميرانده بودند تا اين كه نشانه اى از ستم باقى نماند . آنان به معررف ، فرمان داده ، از زشتى باز مى دارند و پايان امور از آن خدا است .
  منتخب الاثر ، ص 470
  نشانه ای ازستم باقی نمی ماند یعنی شیطان و نفسی در کار نیست این خواست و اراده ی الهی است اما تکلیف هست بندگی هست عبادت هست تازه اولش است
  امام باقر ( ع ) فرمود :
  « قائم ( عج ) و يارانش مى جنگند تا همه به توحيد و يكتاپرستى رو آورند و چيزى را شريك خدا قرار ندهند . پيرزن ناتوان از شرق زمين به غرب آن مسافرت مى كند ، بدون اين كه از ناحيه كسى آسيب ببيند . . . . »
  همه به توحید و یکتاپرستی .... یعنی یک نفر ظالم هم نیست یک ظلم هم نیست و چیزی را شریک خدا قرار نمیدهند یعنی شیطان و نفس نیست که برای خدا شریک قرار دهند
  البته این نکته را یاداوری کنیم که نفس اماره در وجود انسان است و طبق روایات در زیر قلب و بین پهلوها قرار دارد پس تا زمان مرگ هر کسی در بدنش این نفس هست و یکی از چهار روحی (روح الهی (نفس ملکوتی یا قدسی) ، روح انسانی (نفس عاقله یا ناطقه) روح حیوانی (نفس اماره) روح نباتی (نفس گیاهی (رشد و نمو) ) ) است که همواره در بدن انسان می باشد و نفس اماره از بین نمیرود فقط تزکیه میشود یعنی دیگر به بدی ها و زشتی ها امر نمیکند ولی چون دشمن ترین دشمنان انسان است باز هم امر میکند اما به خوبیها چرا ؟ چون دشمن شماست و میخواهد حالا که تزکیه شده اید لا اقل اخلاص را از شما بگیرد یعنی شما به دستور این نفس کار خوبی انجام دهید نه دستور الهی یعنی مشرک در اطاعت

  اگر دقت کرده باشید در ابتدای کار با نفس مبارزه میکنید تا نماز اول وقت خوان شوید بعد از مدتی که این ملکه نفستان شد دیگر مبارزه نیمیکنید و تازه میبینید یک چیزی از درونتان شما را امر به نماز اول وقت میکند ! این همان نفس اماره است که به خوبی امر میکند تا اخلاص را از شما بگیرد یعنی شما به دستور نفس نماز اول وقت خوانده اید نه به دستور خداوند (یا روح الهی ) اما اولیای الهی حواسشان هست و توجه ای به امر نفس نمیکنند و او را کنار میگزارند و فقط برای خدا و به دستور خدا و قربة الی الله کارهایشان را انجام میدهند یعنی به نداهای نفس اماره توجهی نمیکنند و فقط به نداهای نفس الهی و نفس انسانی توجه میکنند و عمل میکنند


  پس تزکیه نفس به این معنا نیست که نفس به کلی از بین برود بلکه به این معناست که بدی هایش از بین میرود و تزکیه میشود یعنی دیگر امر به معصیت نمیکند

  بحار الانوار ج 52 ، ص 336
  امام صادق ( ع ) فرمود :
  « علم و دانش 27 حرف است و مجموع آنچه پيامبران آورده اند ، دو حرف است . مردم تا روز ظهور بيش از آن دو حرف را نمى دانند ، وقتى قائم ( عج ) قيام كند ، 25 حرف بقيه را بيرون آورده و در ميان مردم منتشر مى سازد و بدين سان مجموع 27 جزء دانش را نشر مى دهد »
  بحار الانوار ج 52 ، ص 336

  با کامل شدن علم و عقل و حلم و همچنین با تزکیه نفس و از بین رفتن شیاطین جنی و انسی توسط ولی الله اعظم حضرت بقیة الله طبق ایات و روایات صحیح السندی که در این عنوانها ذکر شد بعد ازظهور به کوری چشم دشمنان اهل بیت دیگر هیچ ظلم و قتل و جنگ و فسادی در روی زمین نیست چرا که أُطَهِّرَ الْأَرْضَذَلِكَ الْيَوْمَ مِنَ الْكُفْرِ وَ الشِّرْكِ وَ الْمَعَاصِي در نتیجه امام زمان عج حد اقل 70 سال تا حد اکثر 3090 سال (میانگین 1400 سال ) حکومت میکنند بعد از ایشان هم امام حسین علیه السلام حدود 40000 سال حکومت میکنند بعد از ایشان امیرالمومنین و ... تا بقیه ی اهل بیت ... تا قیامت ... الحمدلله ... همه طبق آیات و روایاتی که برخی از انها را ما در این پست های 5 گانه ذکر کردیم برای خشنودی قلب مطهر و مقدس مولایمان حضرت مهدی عج و بالابردن معرفت دوستان حضرت
  الهی به گیسوان پریشان حضرت زینب سلام الله علیها قسم ، دگر باقی مانده غیبت ولی عزیزت را بر ما ببخشا و پدر مهربان ما را حبیب قلوب ما را طبیب نفوس ما را به ما بیچارگان بر گردان .
  والسلام علی من اتبع الهدی
  منبع :
  اصحاب مهدی عج پایگاه معارف حقه ی اهل بیت  نظر دهید
  ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۳/۰۲/۱۵ در ساعت ۲۱:۰۰
  هنگامي كه عذاب بر بني اسرائيل طولاني شد، چهل صبح به درگاه الهي "ضجه" و "گريه" كردند. پس خداوند به موسي و هارون وحي كرد كه آنها را از ظلم فرعون نجات دهند. پس [به واسطه اين دعا] خداوند 170 سال از دوران عذاب آنها را از بين برد (و در فرجشان تعجیل شد)

  و سپس حضرت صادق سلام الله عليه فرمودند:

  همينگونه شما (شیعیان) نيز اگر عمل نمائيد، خداوند فرج ما را خواهد رسانيد و اگر چنين نكنيد، امر به انتهاي خود مي‌رسد

 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,166
  مورد تشکر
  5,478 پست
  حضور
  17 روز 12 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه) چند سال حکومت خواهد کرد و چگونه از دنیا خواهند رفت و آیا درست است که شیطان بدست آن حضرت کشته خواهد شد؟


  پاسخ:
  مدت زمان حكومت امام زمان (عليه‌السلام) دقيقاً مشخص نیست. روايت مربوط به اين موضوع، مدت‌های متفاوتی برای حكومت حضرت ذكر نموده است؛ 7 سال(1)؛ 8، 9، 10سال(2)؛ 19سال(3)؛ 20 سال(4)؛ 40سال(5) و 309سال(6) (مقدار توقف اصحاب كهف در غار) ذكر شده است.
  عدد 7 سال هم در منابع روائی اهل سنت بيشتر ذكر شده است(7) و هم در منابع شيعی بيشترين روايات را دارد منتهی در اكثر موارد هر سال آن را مساوی با 10 سال ذكر نموده است كه می شود هفتاد سال (7=70).

  برای توجيه و جمع ميان اين اختلاف اعداد، نظرات مختلفی ارائه شده است: صاحب كتاب «الشيعة و الرجعه» روايات هفت سال مساوی با 70 سال را بخاطر كثرت روايات آن ترجيح داده است.(8) و بعضی مثل سيد صدر الدين صدر زمان حكومت حضرت را در هفت سال منحصر نموده است و اين را از ويژگی های حكومتی حضرت دانسته كه در مدت اندك جهان را پر از عدل و داد می كند كه از كس ديگری ساخته نمی باشد.(9)

  مرحوم علامه مجلسی، اين روايات را برخی ناظر به آغاز شكل‌گيری قيام، برخی را مربوط به پياده شدن اوائل حكومت حضرت دانسته است و برخی از روايات مثل 309 سال را مربوط به دوران نهائی حاكميت و استقرار نظام حضرت حمل نموده است.(10) از جمله كسانی كه اين توجیه و محمل را پذيرفته‌اند آيت‌ الله مكارم در كتاب «مهدی انقلابی بزرگ» است.(11)

  به نظر می رسد؛ توجيه دوم كه ما روايات را ناظر به مراحل آغاز و استقرار و ثبات نظام حكومتی حضرت بدانيم. نسبت به توجيه اول كه مدت حكومت حضرت را حصر در 7 سال می كند و آن را به عنوان ويژگی حضرت می شمارد، ترجيح دارد زيرا سنت الهی بر اين است كه حتی الامكان جريان كار از راه‌های عادی به پيش رود نه از راه اعمال قدرت اعجاز و روايات مربوط به انقلاب عدل‌گستر حضرت نيز بيانگر اين واقعيت است كه پيروزی حضرت بر دشمنان و فتح جهان، با زحمات و دشواری های سختی همراه است و نياز به افراد جان بركف دارد و خون‌های فراوانی در راه حضرت ريخته می شود.

  بنابراين، طبيعت كار حضرت بقية‌الله (عجل الله تعالی فرجه) در پروژه استقرار عدالت جهانی به جای نظام‌های ظالمانه، اقتضا می كند كه حضرت به عنوان مجری اين طرح عظيم و بی همانند، مدت طولانی حضور داشته باشد تا بتواند، با روند طبيعی (مگر در موارد خاص) تحول همه جانبه و فراگير را در جهان پر از ظلم، پديد آورد.

  بر اساس تصريح قرآن، مأموريت و رسالت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) تحقق ارزش‌های الهی و قرآنی و تأسيس جامعه توحيدی به معنای كامل آن است بگونه‎ای كه هيچ گونه اثری از شرك در آن دوره مشاهده نشود «يَعْبُدُونَنِي لا يُشْرِكُونَ بِي شَيْئاً»(12)
  آنچه مسلم است؛ اين است كه تأسيس چنين بنای عظيم، آن هم با آن عمق و گستردگی غير قابل توصيف كاری است كارستان و حيرت‌آور كه می بايد آن ذخيره الهی، اين كار بزرگ و بی سابقه را به اجرا در آورد.
  بديهی است كه اجرای اين برنامه عظيم ـ با توجه به روند طبيعی امور و عدم استفاده از قدرت اعجاز ـ (مگر در موارد ضرورت) نياز به گذشت زمان دارد.

  بنابراين، گر چه رشد افكار عمومی و فرهنگ‌ها در عصر انقلاب جهاني حضرت، تا حد زيادي زمينه را براي پذيرش برنامه‌های حضرت، مساعد خواهد نمود، ولی با همه اين احوال به لحاظ اينكه نظام‌های سلطه، نوعاً‌ نظام ظالمانه می باشد، اجراي احكام الهی و تحقق عينی معارف قرآنی و ارزش‌های اسلامی، در چنين فرايندی، نياز به زمان طولانی دارد و حضور امام را در مدت لازم می طلبد، اما اينكه دقيقاً چه مقدار حضرت حكومت می كند؟ مشخص نمی باشد و اينكه روايات اين موضوع را دقيقاً معين ننموده است شايد بخاطر بعضی از حكمت‌ها و اسراری است كه در اين مسأله وجود دارد و فقط بعد از ظهور مشخص می شود.

  و اما در رابطه با نحوه غسل دادن بدن مطهر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) باید عرض کنیم:
  يكی از اعتقادات شيعه اين است كه امام معصوم (عليه‌السلام) را جز امام معصوم ديگر غسل و نماز، نمی دهد و در روايات خاصه به اين موضوع تصريح شده است جمله امام (عليه‌السلام) مي‌فرمايد: «ان الامام لا يغسله الا للامام»(13)

  در خصوص انجام غسل و نماز بر بدن مطهر امام زمان (ارواحناه فداه) طبق روايات، امام حسين (عليه‌السلام) اولين كسی است كه در حال حيات حضرت مهدی (عليه‌السلام) رجعت می كند و بعد از رحلت حضرت و با شهادت او، مراسم غسل و نماز بر بدن حضرت را بر عهده می گيرد.(14) در مورد رحلت و يا شهادت حضرت، روايات مختلف است ولی در هر دو نوع روايات، موضوع بازگشت امام حسين (عليه‌السلام) و انجام مراسم غسل و كفن و نماز بر حضرت، ذكر شده است.
  بنابراین روایاتی که مدت حکومت آن حضرت را 7 سال که هر سالش برابر 10 سال است شهرت بیشتری دارند.

  اما در مورد چگونگی درگذشت آن حضرت باید عرض کنیم:
  روايات مربوط به اين مسأله نيز دو دسته می باشد: بعضی دلالت بر وفات حضرت و برخی ديگر دلالت بر شهادت حضرت (عليه السّلام) دارد كه به برخی از اين روايات اشاره می كنم:

  روايات دسته اول:
  1. از جمله رواياتی كه دلالت بر مرگ طبيعی حضرت (عليه السّلام) دارد، تفسيری است كه از امام صادق (عليه السّلام) در مورد آيه شريفه «ثُمَّ رَدَدْنا لَكُمُ الْكَرَّةَ عَلَيْهِمْ»(15) نقل شده است. حضرت می فرمايد: مراد، زنده شدن امام حسين (عليه السّلام) با اصحاب خود در عصر امام زمان است در حاليكه كلاه خودهای طلائی بر سر دارند و به مردم رجعت امام حسين (عليه السّلام) و يارانش را اطلاع می دهد تا مؤمنان به شك و ترديد نيفتند. اين در حالی است كه حضرت مهدی (عليه السّلام) در ميان مردم حضور دارد. هنگامی كه مردم امام حسين (عليه السّلام) را به خوبی شناختند و به او ايمان پيدا كردند، مرگ حضرت حجّت (عليه السّلام) فرا می رسد و امام حسين، غسل و حنوط و كفن و خاكسپاری حضرت را بر عهده می گيرد زيرا كه امام را جز امام، غسل نمی دهد.(16)

  2. در روايتی ديگر نيز امام صادق (عليه السّلام) در پاسخ به اين سؤال كه: اولين كسی که به دنيا رجعت خواهد كرد چه كسی است؟ می فرمايد: اولين رجعت كننده به دنيا، امام حسين است كه پس از رجعت او و يارانش در حاليكه هفتاد پيامبر نيز او را همراهی می كنند، حضرت قائم (عجل الله تعالی فرجه) انگشترش را به امام حسين واگذار می كند و چشم از جهان فرو می بندد امام حسين (عليه السّلام) نيز تجهيز غسل و كفن و دفن حضرت را بر عهده می گيرد.(17)

  روایات دسته دوم:
  رواياتی است كه بطور عام دلالت بر شهادت همه ائمه معصومين (عليهم السلام) دارد:
  1. امام حسن مجتبی (عليه السّلام) می فرمايد: «و الله لقد عهد الينا رسول الله (صلّي الله عليه و آله و سلّم) ان هذا الامر عليكم اثنا عشر اماماً من ولد علي و فاطمه، ما منا الامسموم او مقتول»؛ به خدا سوگند رسول خدا اين عهد و وعده را به ما داده است كه امر امامت را دوازده تن از فرزندان علی و فاطمه (عليهما السّلام) به دست خواهند گرفت و هيچ كدام از ماها نيست مگر اينكه يا به وسيله سم و يا با كشتن، شربت شهادت خواهند نوشيد.(18)

  2. از امام صادق و امام رضا (عليهما السّلام) نيز روايت شده است كه «ما منّا الا مسموم او مقتول»؛ هيچ يك از ما نيست مگر اينكه مسموم و يا مقتول می باشد.(19)

  3. بر اساس حديثی كه امام مجتبی (عليه السّلام) فرمود و تأكيدی كه امام صادق و امام رضا (عليهما السّلام) نموده اند امام زمان (عليه السّلام) نيز به شهادت خواهند رسيد. علمای شيعه نيز نوعاً روايات دال بر شهادت را ترجيح داده اند و قائل به شهادت ائمه معصومين (عليهم السلام) می باشند.(20)
  حتي مرحوم علامه مجلسی در بحارالانوار با اين عنوان بابی را گشوده است كه «انهم (عليهم السّلام) لا يموتون الا بالشهاده»؛ اين بزرگواران نمی ميرند مگر با شهادت.(21)

  در رابطه با سرنوشت شیطان بعد از ظهور باید بگوییم:
  با توجه به اختلاف مفسران و تفاوت روايات‌، نمی توان به صورت قطعی در سرنوشت ابليس پس از ظهور امام زمان‌ (عجل ا لله تعالی فرجه) اظهار نظر كرد. بنابر برخی روايات‌، ابليس پس از ظهور يا در زمان رجعت كشته می شود و بنابر برخی روايات و نظر مشهور مفسران‌، ابليس پس از ظهور نيز زنده خواهد بود و با دميده شدن صور نخست‌، خواهد مرد.(22)

  رواياتی كه می گويند شيطان بدست امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) كشته می شود، در مقابل رواياتی كه می گويند مرگ شيطان در نفخ صور اول يا بين نفخ صور اول و دوم است، از اعتبار و پذيرش كمتری بر خوردارند، ولي با اين حال می توان آن روايات را اينگونه توجيه كرد كه:
  منظور از كشتن شيطان اين است كه ريشه هاى فساد و عوامل انحراف و ظلم و جور در عصر درخشان حكومت مهدى (علیه السلام ) نابود مى گردد و بجاى آن عقل و ايمان حكومت مى كند.

  چنانكه در حديثى ديگر نيز مى خوانيم:
  "در صحف ادريس پيامبر (عليه السلام) آمده: تو اى شيطان تا زمانى كه مقدر كرده ام كه زمين را در آن زمان از كفر و شرك و گناه پاك سازم، مهلت داده خواهى شد، ولى در اين زمان (بجاى تو) بندگان خالق و پاكدل و با ايمان روى كار آيند آنها را خليفه و حاكم زمين مى كنم و دينشان را استوار مى سازم، كه آنها تنها مرا مى پرستند و هيچ چيز را شريك من قرار نمى دهند در آن روز است كه تو (شيطان ) و همه لشكريانت از پياده و سواره را نابود مى نمايم."(23)

  به اين ترتيب مى فهميم در آن زمان ديگر حناى شيطان و بچه هايش رنگ ندارد، و در برابر بندگان مخلص خدا به رهبرى حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه ) همچون خفاش هائى در برابر خورشيد تابناك عالمند.

  _________
  (1) بحارالانوار، ج 52، ص 291، مطبعة الاسلاميه، 1384 هـ ش.
  (2) الشيعة و الرجعه، ج 1، ص 224، محمدرضا طبسي، مطبعة الآداب النجف الاشرف، 1385 هـ ش.
  (3) الغيبة نعماني، ص 332، تحقيق علي‌اكبر غفاري، مطبعة الصدوق، تهران، بي‌تا.
  (4) العمده، ابن الطريق. ص 439، تحقيق و نشر موسسة النشر الاسلامي، (جامعه مدرسين)، طبع اول، 1407 هـ قم.
  (5) عقد الدرر، ص 240، به نقل از جهان بعد از ظهور، محمد خادمي شيرازي، ص 174، چاپ دوم، مؤسسة الغدير.
  (6) بحارالانوار، ج 52، ص 280.
  (7) سسن ابن ابي‌داوود، ج 4، ص 307، طبع اول، 1418 هـ ، 1997 م، دار ابن حزم، بيروت.
  (8) الشيعة و الرجعه، ج 1، ص 225.
  (9) المهدي، سيدصدرالدين صدر، ص 239، چاپ دوم، 1379، انتشارات دفتر تبليغات اسلامي، قم.
  (10) بحارالانوار، ج 52، ص 280.
  (11) مهدي انقلابي بزرگ، ص 314.
  (12) نور/ 55.
  (13) اصول كافي، ج 1، ص 384 و بحارالانوار، ج 109، ص 103.
  (14) بحارالانوار، ج 53، ص 13 و ج 51، ص 56.
  (15) اسراء/ 6.
  (16) بحار الانوار، ج 27، ص 217، موسسه الوفاء ـ بيروت.
  (17) بحار الانوار، ج 27، ص 217.
  (18) همان و اعلام الوري باعلام الهدي، طبرسي، ص 349، دارالمعرفه ـ بيروت لبنان.
  (19) همان و اعلام الوري باعلام الهدي، طبرسي، ص 349، دارالمعرفه ـ بيروت لبنان.
  (20) چشم اندازي به حكومت مهدي، نجم الدين طبسي، ص 214، چاپ اول، 1380، بوستان كتاب ـ قم.
  (21) بحار الانوار، ج 27، ص 213.
  (22) ر.ك‌: مجمع البيان‌، امين الاسلام طبرسي‌، داراحيأ التراث العربي‌، ج 3، ص 337 / تبيان‌، شيخ طوسي‌، ج 6، ص 335، مكتب الاعلام الاسلامي / تفسير نمونه‌، آيت اللّه مكارم شيرازي و ديگران‌، ج 1، ص 192 و ج 11، ص 71 و 72، دارالكتب الاسلامية‌.
  (23) بحار، ج 52، ص 384.


  جهت مطالعه بيشتر دو كتاب زیر را پيشنهاد می نمايم:
  1. البيعة لله، فريده گل‌محمدي آرمان، چاپ دوم، دارالنشر اسلام، قم.
  2. چشم‌اندازي به حكومت مهدي، نجم‌الدين طبسي، چاپ سوم، بوستان كتاب، قم.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ در ساعت ۱۷:۲۵ دلیل: همکار ویراستار تدوین
  امام صادق- علیه السلام- فرمودند :


  محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. گاه شمار تمام سنگي 2500-3000 ساله
  توسط asieh در انجمن سایر موارد
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۵/۱۵, ۲۳:۴۴

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود