صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دوست دارید هم‌نشینتان در قبر چه کسی باشد؟

نوشته
    3,335
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    13 روز 21 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوست دارید هم‌نشینتان در قبر چه کسی باشد؟

حتماً و بدون شك با تو قرین و هم‌نشینی خواهد بود كه با تو دفن می‌شود، در حالی‌که او زنده است و تو نیز با او دفن می‌‌شوى در حالی‌که مرده هستى. پس اگر آن قرین، كریم باشد تو را از گزند حوادث حفظ خواهد کرد و اگر لئیم و پست باشد، تو را دست‌خوش خطرات و آفات نموده به طوفان بلا خواهد سپرد

دوست دارید هم‌نشینتان در قبر چه کسی باشد؟

در برخی از روایات بیان شده است که انسان در قبر دارای هم‌نشین است؛ حال هم‌نشین او یا جوانی زیبا و نیکو صورت است یا حیوانی با چهره‌ای بسیار خشن و ترسناک که تا روز قیامت انسان را اذیت خواهد کرد.
    در «أمالى» شیخ صدوق روایتی از «قَیس بن عاصِم» نقل شده که می‌گوید: من با جماعتى از «بنى تمیم» بر رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) به عنوان میهمان وارد شدیم، من عرض كردم: اى پیغمبر خدا! ما را موعظه‏‌اى فرما كه از آن نفع ببریم، چون ما قومى هستیم كه در صحرا زندگى می‌كنیم و خدمت شما كمتر می‌رسیم؛ حضرت فرمودند: «اى قیس! به درستى كه با هر عزتى ذلتى است و با هر زندگى مرگی وجود دارد و با دنیا آخرتی است و براى هر چیزى حساب‌گرى است و بر هر چیزى مراقب و پاس‌دارى قرار داده شده است، براى هر كار نیكویى ثوابى و براى هر كار زشتى عِقابى و براى هر أجلى كتاب و تقدیرى مقدر شده است.
    اى قیس! حتماً و بدون شك با تو قرین و هم‌نشینی خواهد بود كه با تو دفن می‌شود، در حالی‌که او زنده است و تو نیز با او دفن می‌‌شوى در حالی‌که مرده هستى. پس اگر آن قرین، كریم باشد تو را از گزند حوادث حفظ خواهد کرد و اگر لئیم و پست باشد، تو را دست‌خوش خطرات و آفات نموده به طوفان بلا خواهد سپرد. و روز قیامت نیز محشور نمی‌شوی مگر با او و از تو بازپرسى نخواهد شد مگر از او، پس او را صالح قرار بده چون اگر صالح باشد، با او انس خواهى گرفت و اگر فاسد باشد از هیچ چیز وحشت ندارى مگر از او؛ و آن كردار و عمل تو است».[1]
    در این روایت حضرت می‌فرماید اعمال آدمی به صورت یک انسان تجلی خواهد یافت و اگر انسان دارای عمل صالح و کرداری نیک در دنیا باشد، آن هم‌نشین هم زیبا، جوان و خوش‎سیما خواهد بود که انسان از مصاحبت با او لذت می‌برد و دیگر ترسی از قبر و قیامت ندارد، ولی اگر اعمال آدمی زشت بوده و نافرمانی خداوند متعال را کرده باشد، این اعمال به صورت انسانی کریه المنظر و بسیار زشت در آمده و تا روز قیامت و بعد از آن نیز هم‌نشین آدمی خواهد بود، به طوری‌که انسان از هم نشینی او بسیار بیم دارد و این هم‌نشینی بسیار درد آور و عذاب دهنده خواهد بود.

امام صادق(علیه‌السلام) نیز فرمودند: «هنگامی‌که خدا بنده مۆمنش را از گور برانگیزد، با او جوانی زیبا بیرون آید كه جلو او باشد و هر جا مۆمن هراسى از هراس‌هاى عرصه قیامت را ببیند آن جوان به او بگوید: نترس، غم مخور، تو را مژده می‌دهم که به شادى و احترام از طرف خداوند (عزّوجلّ) تا این‌که آن بنده مۆمن در پیش‌گاه خداوند متعال به آسانی حساب‌رسی شود و اجازه رفتن به بهشت را به دست آورد؛ در این هنگام بنده مۆمن به آن جوان بگوید: رحمت خدا بر تو باد چه خوب هم‌نشینی هستی كه با من از گور بیرون آمدى و پیوسته به من مژده شادى و احترام از خداوند متعال را دادی، بگو تو چه کسی هستی؟ آن جوان در پاسخ بگوید: من همان شاد کردن دل مومن در دنیا هستم، تو در دنیا دل بنده مومن خدا را شاد کردی، خداوند متعال نیز من‌را از آن آفرید تا هم‌نشین تو باشم و به تو مژده دهم.[2]

بنابراین انسانی كه در قبر قرار می‌گیرد، شخصی با او ملازم است، از او سۆال می‌كند: تو كیستى كه من تا به حال به زیبائى و محبّت و انس با تو ندیده‌‏ام؟ در پاسخ می‌‌گوید: من عمل خودت هستم، من نتیجه كردار و رفتار خودت هستم، من ظهور ملكات و سَجایا و رفتار تو هستم. من از دنیا با تو به این‌جا آمده‌‏ام و از این‌جا تا روز قیامت نیز با تو خواهم بود. و وقتى كه سر از قبر در مى‏‌آورى من با تو وارد محشر شده و در پیشگاه عرض و مقام عدل الهى خواهیم رفت.
    این مساله در لسان علماء به تجسم اعمال معروف است، یعنی اعمال آدمی در قالبی خاص، تجسم خواهند یافت، حال به عمل ما بستگی دارد، اگر خوب باشد تجسمی خوب و اگر بد باشد، تجسمی زشت و ناپسند خواهد داشت.[3]

پی‌نوشت ها:
    [1]. امالی شیخ صدوق، مجلس اول، ص 2.
    [2]. آداب معاشرت(ترجمه جلد 16 بحارالانوار) ج‏1، ص 188.
    [3]. معاد شناسى، ج‏3، ص 265.
    تبیان
    اللهم صل علی محمد و آل محمد

http://www.askquran.ir/picture.php?a...pictureid=6060

2.  

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

سلام!!!
    راستش چد روز پیش بود که برای بار سوم خواب می دیدم که در قبر دارند ازم سوال می پرسند.نکیر و منکر همین فرشتگانی که موکل پرسش هستند.اصلا ترسی نداشتم برای بار سوم بود که به راحتی جواب می دادم ولی آخ آخ آخ آخ یکدفعه سوختم!!!!یکیشون برگشت گفت می تونی برامون روضه ابی عبدالله(ع)بخونی گفتم بله من روضه بلد نیستم بخونم ولی وقتی خانمان خالی می شود برای دل خودم بلند بلند روضه می خونم شروع کردم روضه وداع ابی عبدالله(ع) با حضرت عباس علیه السلام را خواندم.های های گریه می کردند.بعد دیدم یکی دیگه گفت بیچاره مادرش ام البنین(س)بعد تاریخ ورود اهل بیت (ع)به مدینه یاد آور شدم و بعد برشون روضه ام البنین سلام الله علیها را خواندم.هی هی هی چه ساعاتی بود که در قبر داشتم.بعد دیدم یکیشون برگشت گفت اونی که قد بلندتر بود برگشت گفت بیا بریم کار ایشان با کس دیگری است.آنها رفتند ومن در قبر تنها شدم.نور زرد رنگی داخل قبرم بود.بعد یواش یواش دربی از پائین پیکرم باز شد و مرا داخل کشید و برد.بعد از خواب بیدار شدم.
    بی خیال بابا فکرشم نکنید ما یک چیزی گفتیم شما به دل نگیرید.
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    541 پست
    حضور
    174 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

علامه سید محمد حسین طباطبائی صاحب تفسیر المیزان نقل كردند كه: استاد ما عارف برجسته «حاج میرزا علی آقا قاضی» می‏گفت: در نجف اشرف در نزدیكی منزل ما، مادر یكی از دخترهای اَفَنْدی‏ها (سنی‏ های دولت عثمانی) فوت كرد. این دختر در مرگ مادر، بسیار ضجه و گریه می‏كرد و جداً ناراحت بود، و با تشییع كنندگان تا كنار قبر مادر آمد و آنقدر گریه و ناله كرد كه همه حاضران به گریه افتادند. هنگامی كه جنازه مادر را در میان قبر گذاشتند، دختر فریاد می‏زد: من از مادرم جدا نمی‏شوم هر چه خواستند او را آرام كنند، مفید واقع نشد؛ دیدند اگر بخواهند با اجبار دختر را از مادر جدا كنند، ممكن است جانش به خطر بیفتد. سرانجام بنا شد دختر را در قبر مادرش بخوابانند، و دختر هم پهلوی بدن مادر در قبر بماند، ولی روی قبر را از خاك انباشته نكنند، و فقط روی قبر را با تخته‏ای بپوشانند و دریچه‏ای هم بگذارند تا دختر نمیرد و هر وقت خواست از آن دریچه بیرون آید. دختر در شب اول قبر، كنار مادر خوابید، فردا آمدند و سرپوش را برداشتند تا ببینند بر سر دختر چه آمده است، دیدند تمام موهای سرش سفیده شده است. پرسیدند چرا این طور شده ‏ای؟ در پاسخ گفت : شب كنار جنازه مادرم در قبر خوابیدم، ناگاه دیدم دو نفر از فرشتگان آمدند و در دو طرف ایستادند و شخص محترمی هم آمد و در وسط ایستاد، آن دو فرشته مشغول سؤال از عقائد مادرم شدند و او جواب می‏داد، سؤال از توحید نمودند، جواب درست داد، سؤال از نبوت نمودند، جواب درست داد كه پیامبر من محمد بن عبدالله(صلی الله علیه و آله و سلم)است. تا این كه پرسیدند: امام تو كیست؟ آن مرد محترم كه در وسط ایستاده بود گفت: «لَسْتُ لَها بِاِمامِ؛ من امام او نیستم» در این هنگام آن دو فرشته چنان گرز بر سر مادرم زدند كه آتش آن به سوی آسمان زبانه می‏كشید. من بر اثر وحشت و ترس زیاد به این وضع كه می‏بینید كه همه موهای سرم سفید شده در آمدم. مرحوم قاضی می‏فرمود: چون تمام طایفه آن دختر، در مذهب اهل تسنن بودند، تحت تأثیر این واقعه قرار گرفته و شیعه شدند (زیرا این واقعه با مذهب تشیع، تطبیق می‏كرد و آن شخصی كه همراه با فرشتگان بوده و گفته بود من امام آن زن نیستم، حضرت علی (علیه السلام) بوده‏ اند) و خود آن دختر، جلوتر از آنها به مذهب تشیع، اعتقاد پیدا كرد.

گروه دین و اندیشه تبیان علامه سید محمد حسین حسینی تهرانی، معادشناسی، جلد3 ص 110

نوشته
    123
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 5 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط منتظر منجی نمایش پست
    علامه سید محمد حسین طباطبائی صاحب تفسیر المیزان نقل كردند كه: استاد ما عارف برجسته «حاج میرزا علی آقا قاضی» می‏گفت: در نجف اشرف در نزدیكی منزل ما، مادر یكی از دخترهای اَفَنْدی‏ها (سنی‏ های دولت عثمانی) فوت كرد. این دختر در مرگ مادر، بسیار ضجه و گریه می‏كرد و جداً ناراحت بود، و با تشییع كنندگان تا كنار قبر مادر آمد و آنقدر گریه و ناله كرد كه همه حاضران به گریه افتادند. هنگامی كه جنازه مادر را در میان قبر گذاشتند، دختر فریاد می‏زد: من از مادرم جدا نمی‏شوم هر چه خواستند او را آرام كنند، مفید واقع نشد؛ دیدند اگر بخواهند با اجبار دختر را از مادر جدا كنند، ممكن است جانش به خطر بیفتد. سرانجام بنا شد دختر را در قبر مادرش بخوابانند، و دختر هم پهلوی بدن مادر در قبر بماند، ولی روی قبر را از خاك انباشته نكنند، و فقط روی قبر را با تخته‏ای بپوشانند و دریچه‏ای هم بگذارند تا دختر نمیرد و هر وقت خواست از آن دریچه بیرون آید. دختر در شب اول قبر، كنار مادر خوابید، فردا آمدند و سرپوش را برداشتند تا ببینند بر سر دختر چه آمده است، دیدند تمام موهای سرش سفیده شده است. پرسیدند چرا این طور شده ‏ای؟ در پاسخ گفت : شب كنار جنازه مادرم در قبر خوابیدم، ناگاه دیدم دو نفر از فرشتگان آمدند و در دو طرف ایستادند و شخص محترمی هم آمد و در وسط ایستاد، آن دو فرشته مشغول سؤال از عقائد مادرم شدند و او جواب می‏داد، سؤال از توحید نمودند، جواب درست داد، سؤال از نبوت نمودند، جواب درست داد كه پیامبر من محمد بن عبدالله(صلی الله علیه و آله و سلم)است. تا این كه پرسیدند: امام تو كیست؟ آن مرد محترم كه در وسط ایستاده بود گفت: «لَسْتُ لَها بِاِمامِ؛ من امام او نیستم» در این هنگام آن دو فرشته چنان گرز بر سر مادرم زدند كه آتش آن به سوی آسمان زبانه می‏كشید. من بر اثر وحشت و ترس زیاد به این وضع كه می‏بینید كه همه موهای سرم سفید شده در آمدم. مرحوم قاضی می‏فرمود: چون تمام طایفه آن دختر، در مذهب اهل تسنن بودند، تحت تأثیر این واقعه قرار گرفته و شیعه شدند (زیرا این واقعه با مذهب تشیع، تطبیق می‏كرد و آن شخصی كه همراه با فرشتگان بوده و گفته بود من امام آن زن نیستم، حضرت علی (علیه السلام) بوده‏ اند) و خود آن دختر، جلوتر از آنها به مذهب تشیع، اعتقاد پیدا كرد.

گروه دین و اندیشه تبیان علامه سید محمد حسین حسینی تهرانی، معادشناسی، جلد3 ص 110
    اینها هیچ سندیتی نداره..یک عده شیعه پرست افراطی همچین حرفایی رو درست کردن.

6. تشکرها 2

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط عقلانیت نمایش پست
    اینها هیچ سندیتی نداره..یک عده شیعه پرست افراطی همچین حرفایی رو درست کردن.
    سلام!!!
    یک وقت نگید که حرفه
    یک وقت نگید دروغه
    اون که قبول نداره
    نمی تونه بفهمه
    بردار ارجمند در این دنیا اتفاقاتی هست که فقط باید ببینی وبا عقل اصلا جور در نمی آید.تا نچشی ردش می کنی!!!
    فقط همین.پس انگ زدن به این و اون هیچ دردی را دوا نمی کند
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    123
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 5 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان 313 نمایش پست
    سلام!!!
    یک وقت نگید که حرفه
    یک وقت نگید دروغه
    اون که قبول نداره
    نمی تونه بفهمه
    بردار ارجمند در این دنیا اتفاقاتی هست که فقط باید ببینی وبا عقل اصلا جور در نمی آید.تا نچشی ردش می کنی!!!
    فقط همین.پس انگ زدن به این و اون هیچ دردی را دوا نمی کند
    والا من هیچ انگی نزدم.انگ رو اینها میزنن که این حرفهارو منتشر میکنن.یکی اومده ی جا از ی عالم عالیقدر ی چیزی رو گفته بدون هیچ سند و مدرکی..اون عالم هم الان دستش از دنیا کوتاست و نمیتونه بگه اینها خزعبلاتی بیش نیستند و فقط 3گروه باور میکنن:
    1)ساده لوحان
    2)افراطیون
    3)کم خردها
    قصد توهین نداشتم ولی با عقل مطالعه و منطق میشه فهمید این جماعت هدفشون از این خزعبلات چیه..همونطور هم ک گفتن انیشتین شیعه شده بود و باز هم ی عده باور کردن.کلا مردم جالبی هستیم.

9. تشکرها 2

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط عقلانیت نمایش پست

والا من هیچ انگی نزدم.انگ رو اینها میزنن که این حرفهارو منتشر میکنن.یکی اومده ی جا از ی عالم عالیقدر ی چیزی رو گفته بدون هیچ سند و مدرکی..اون عالم هم الان دستش از دنیا کوتاست و نمیتونه بگه اینها خزعبلاتی بیش نیستند و فقط 3گروه باور میکنن:
    1)ساده لوحان
    2)افراطیون
    3)کم خردها
    قصد توهین نداشتم ولی با عقل مطالعه و منطق میشه فهمید این جماعت هدفشون از این خزعبلات چیه..همونطور هم ک گفتن انیشتین شیعه شده بود و باز هم ی عده باور کردن.کلا مردم جالبی هستیم.
    سلام!!!
    اشتباه می کنید.
    همین.بعضی مسائل را نمی شود با این عقل مادی مقایسه کرد.
    مثل شهادت.شما چطوری شهادت را توجیه می کنی؟تفسیر شما از شهادت چیه؟اگر در سخت ترین شرایط باشی واگر بین ماندن ورفتن یکی را انتخاب کنی کدام را انتخاب می کنی؟
    زنده ماندن یا اینکه بمانی و مقاومت کنی تا خانواده ات زنده بمانند!
    کدام؟

نوشته
    123
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 5 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان 313 نمایش پست
    سلام!!!
    اشتباه می کنید.
    همین.بعضی مسائل را نمی شود با این عقل مادی مقایسه کرد.
    مثل شهادت.شما چطوری شهادت را توجیه می کنی؟تفسیر شما از شهادت چیه؟اگر در سخت ترین شرایط باشی واگر بین ماندن ورفتن یکی را انتخاب کنی کدام را انتخاب می کنی؟
    زنده ماندن یا اینکه بمانی و مقاومت کنی تا خانواده ات زنده بمانند!
    کدام؟
    هرچند شهادت با این قضیه هیچ ارتباطی نداره ولی برای همه دنیا خون دادن در راه وطن افتخاره.ربطیم ب اسلام نداره.
    من دارم در مورد چیزی بحث میکنم که واقعیت نداره و ی نفر به یه عالیقدر چیزی رو نسیت میده ک ب هیچ عنوان واقعیت نداره.چیزه سختی نیست و نیازی ب تفسیر نداره.

12. تشکر

نوشته
    38
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یا واقعیت داره یا نداره
    اگه داشته باشه و شیعه علی(ع)باشیم که خوش به حالمون اگه واقعیت نداشته باشه و شیعه علی(ع)باشیم هم مشکلی پیش نمیاد

نوشته
    123
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 5 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط فدایی رهبر نمایش پست
    یا واقعیت داره یا نداره
    اگه داشته باشه و شیعه علی(ع)باشیم که خوش به حالمون اگه واقعیت نداشته باشه و شیعه علی(ع)باشیم هم مشکلی پیش نمیاد
    اصلا بحث ما این نیست.شما شیعه علی باشی یا نباشی بهشت خدا سر جاشه و درش بروی هیچکس بسته نیست.بحث من سر این دکاندارانیه که دین رو بازیچه قرار دارن و این خرافات رو در عصر حاضر ک ب عصر انفجار اطلاعات نام گرفته هم از دروغگوییهاشون کوتاه نمیان و دوس دارن مردم رو تحمیق کنن.

15. تشکر

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری