جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال در مورد مرگ

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۳
  نوشته
  1
  تشکر:
  1
  حضور
  36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  تعجب سوال در مورد مرگ
  با سلام
  من عضو جدید هستم برای همین دقیق نمیدونم باید سوالم و کجا ارسال کنم اگر مکان نادرست هست لطفا به مکان درست انتقال بدید .
  سوال من این هست با توجه به کسایی که تجربه ی مرگ داشتند دین اسلام چه نگاهی به این موضوع داره؟
  در واقع چرا همه ی کسایی که تجربه ی مرگ داشتند احساس خوبی داشتند و به جای ترس از اعمالشون احساس آرامش مطلق و تجربه کردند؟!
  برای مثال این فرد
  http://www.nderf.org/Persian/australia_nde.htm
  آیا رسیدگی به اعمال در دین های مختلف متفاوت است؟!
  مثلا کسایی که دین اسلام و دارند بازخواست سخت تری نسبت به دین های دیگه خواهند داشت؟!
  برای مثال حتی بازیگران هالیودی هم در تجربه ی مرگشان به جای احساس گناه برای کارهایی که انجام دادند تجربه ی لذت بخشی داشتند برای مثال این لینک
  http://neardeath.org/other/celebrities/
  البته این لینک هم هست که الان پیدا کردم و تجربه ترسناکی داشت
  http://neardeath.org/negativende/nde_7/
  در کل آیا همین که روح از بدن خارج میشود مشخص میشود که وضعیتش چگونه است ؟!
  اگر اطلاعات بیشتری از سوالاتم بدهید بیشتر خوشحال میشوم، اخه تا به حال همیشه مرگ برای ما نکیر و منکر بودن و اینکه قرار هست در شب اول قبر به صورت وحشتناکی مورد سوال و جواب قرار بگیریم .
  با تشکر فراوان و ببخشید اگر جملاتم نا مفهوم بودند.

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  902
  صلوات
  147
  تعداد دلنوشته
  4
  مورد تشکر
  10,103 پست
  حضور
  292 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  34
  آپلود
  0
  گالری
  77  با نام الله
  سوال در مورد مرگ

  کارشناس بحث: استاد کریم


 4. تشکرها 2


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط shining نمایش پست
  من عضو جدید هستم برای همین دقیق نمیدونم باید سوالم و کجا ارسال کنم اگر مکان نادرست هست لطفا به مکان درست انتقال بدید .
  سوال من این هست با توجه به کسایی که تجربه ی مرگ داشتند دین اسلام چه نگاهی به این موضوع داره؟
  در واقع چرا همه ی کسایی که تجربه ی مرگ داشتند احساس خوبی داشتند و به جای ترس از اعمالشون احساس آرامش مطلق و تجربه کردند؟!
  نقل قول نوشته اصلی توسط shining نمایش پست
  در کل آیا همین که روح از بدن خارج میشود مشخص میشود که وضعیتش چگونه است ؟!
  اگر اطلاعات بیشتری از سوالاتم بدهید بیشتر خوشحال میشوم، اخه تا به حال همیشه مرگ برای ما نکیر و منکر بودن و اینکه قرار هست در شب اول قبر به صورت وحشتناکی مورد سوال و جواب قرار بگیریم .
  با سلام عرض خوش آمد گویی به شما عضو گرامی
  مساله مرگ از حقایقی است که همه مردن دیگران را دیده ایم وامری حتمی است. اما اینکه بعد از مرگ چه اتفاقی خواهد افتاد وچه خواهد شد در معارف دینی ما اعم از قرآن واحادیث به برخی امور اشاره شده است.
  اولا آمده است که کسی که جان را می گیرد فرشته الهی به اذن الهی به نام عزرائیل است. که در مورد این تجارب مرگ ما این مساله را نمی بینیم که گفته باشند فرشته ای اینچنین جان ما را گرفت ودر واقع اینها در حالتی که دچا بیهوشی وهر چیز دیگری هستند نوعا وارد یک دالان شده وبعد نور وغیره می بینند. پس این رکن از نوع جان دادن که در معارف ما وجود دارد در این تجربه ها دیده نمی شود.
  طبق احادیث جان دادن یا با خوشی است یا سخت وشدت واینهم دلایلی دارد که در حدیث داریم که یکی از انبیاء الهی از حضرت عزرائیل می خواهد جان دادن مومنان وکافران را به او نشان دهد که بعد از تجربه این مساله می گشود اگر مومنان در مقابل اعمال خود خوشی غیر از این جان دادن به این خوی را نداشته باشند با زهم به تعبیر ما می ارزد. وکافران نیز در مقابل اعمال غلط خود عذابشان فقط همین جان دادن به این سختی باشد باز برای آنها کافی است. این مساله را هم در این تجربه های مرگ باز نمی بینیم.
  این تجربه ها نوعا چند ساعتی طول نمی کشد والبته چه بسا بیشتر هم باشد اما اینکه نکیر ومنکر بعد از گذاشتن در قبر سراغ شخص می آیند یا بلافاصله بعد از مردن خود سوالی است ولی آنچه وجود دارد مقداری فاصله هست وعلی الظاهر بعد از گذاشتن در قبر می باشد. مگر کسانی که رد دریا غرق میشوند وجنازه های آنها پیدا نمی شود.
  به هر حال بعضی ازامور بعد از مرگ مثل قبر کردن واموری از این قبیل در این تجربه ها دیده نمی شود ودر مورد اتفاقات بعد از مرگ هم نگفته اند بین ادیان تفاوتی است بلکه این موارد در همه وجود داد.
  پس باید اولا اثبات شود این تجربه ها واقعا مرگ است واینها بعد از مردن زنده شده اند والبته اثبات این مساله هم کار سختی است چون در اینجا خود این اشخاص تجربه خود را بیان می کنند وبا توجه به اینکه در دید این افراد دین یک تجربه بیشتر نیست چه بسا با توجه به دیدگاه تجربه دینی تجربه خود را بیان می کنند. ودر واقع امر مرگی اتفاق نیفتاده است چون بعد از مردن کسی دوباره زنده نمی شود مگر دلیل خاصی داشته باشد وخداوند مثل عزیر پیامبر صلاح بداند که زنده اش کند، که خود این هم به دلیل دین نیاز دارد.


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  چرا کسانی که مرگ را تجربه کرده و به عالم برزخ رفته اند، همه بخوبی از آن یاد می کنند حتی کسانی که ایمان ندارند، در حالی که در احادیث ما خیلی از سختی ها آن ترسانده اند؟


  پاسخ:
  از قرن 18، مخصوصا از قرن 19 به بعد مساله ماوراء الطبیعه و وجود عالمی غیر از عالم دنیا، به تعبیر دیگر دین و امور غیبی منحصر در تجریه دینی شد. رکن اصلی این تجربه هم خود شخص است و هر کس تجربه خاصی از امر قدسی (خدا) دارد، مساله تجربه مرگ هم که مدتی است باب شده است از این بابت است والا در واقع مرگی رخ نداده است. بلکه از تجربه شخصی خود که در حالت خواب، یا بی هوشی رخ داده استتعبیر به مرگ می کنند. اینها ارزش شخصی دارد ولی در اثبات واقعیت هیچ نقشی ندارند، بنابراین حجیت هم ندارد.

  متاسفانه تلویزیون ما هم با ناشی گری اینها را پخش کرد. در حالی که از نظر خود آنها ارزش علمی ندارد تا بتواند باورها و آموزه های حتمی و یقینی ما را زیر سوال ببرد و مشخص هم نیست که واقعا مرده بودند و بعد زنده شدند چه بسا در خواب بوده و یا در حالتی توهمی اتفاق افتاده باشد. چون تجربه دینی حساب و کتاب خاصی ندارد و هر کس تجربه خاصی از امر قدسی یا همان خدا دارد.

  نکته دیگر اینکه این نوع تجربه ها بیشتر از اینکه برای بیان حوادث بعد از مرگ باشد، برای اثبات امر قدسی (خدا) و وجود عالمی غیر از این عالم است. لذا در همه این تجربه ها می گویند بعد از مرگ وارد تونل مانندی شدیم که آخر آن نورانی بود.
  به دلایلی متعددی این افراد نمرده اند بلکه تصور می کنند بعد از مرگ زنده شده اند چون:
  1. بعد از مرگ بازگشتی نیست:
  بعد از مرگ کسی زنده نمی شود، چون بعد از مرگ حیات این دنیایی نیست. واین فرموده خداست که: «حَتَّى إِذا جاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ‏ قالَ رَبِّ ارْجِعُونِ، لَعَلِّي‏ أَعْمَلُ‏ صالِحاً فيما تَرَكْتُ كَلاَّ إِنَّها كَلِمَةٌ هُوَ قائِلُها وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُونَ»؛ تا آنگاه كه مرگ يكى از ايشان فرا رسد، مى‏گويد: «پروردگارا، مرا بازگردانيد، شايد من در آنچه وانهاده‏ام كار نيكى انجام دهم. نه چنين است، اين سخنى است كه او گوينده آن است و پشاپيش آنان برزخى است تا روزى كه برانگيخته خواهند شد.(1)

  طبق این آیات شریفه اگر التماس هم بکنید اجازه بازگشت نمی دهند، و تا قیامت در برزخ هستید؛ مگر مواردی که خود خداوند می خواد و حکمتی دارد مثل داستان عزیر در سوره بقره، اما اینکه اینهمه تجربه مرگ اتفاق بیفتد طبق این آیه درست نیست. بنابراین تجربه این افراد هم یا در خواب بوده و یا بیهوشی که با مرگ تفاوت دارد.
  اتفاقات بعد از مرگ هم در آیات قرآن و واحادیث ما نقل شده است و نمی توان این همه حدیث صحیح و معتبر را با نقل تجربه افرادی که به تصور خودشان مرده و به آن دنیا رفته اند کنار گذاشت، آنهم کسانی که عمدتا قبل از این تجربه به دین اعتقادی نداشته اند.

  2. طفره:
  بحث سکرات موت در احادیث ما آمده است که همان سختی جان دادن باشد، که در مورد این کسانی که تجربه مرگشان نقل شده است علی الظاهر اصلا این موضوع بیان نمی شود که چطور مردند؟ فقط به تصور خودشان مرده بودند و آنجا تجربه ای داشتند و الان زنده شده اند. و این طفره است، که شما از ابتدا به انتهاء بروید بدون اینکه مسیر وسط را طی کرده باشید. در حالی که سکرات یا مقدمات مرگ برای همه است.

  امام صادق (علیه السلام) می فرماید: " مَنْ كَسَا أَخَاهُ كِسْوَةَ شِتَاءٍ أَوْ صَيْفٍ كَانَ حَقّاً عَلَى اللَّهِ أَنْ يَكْسُوَهُ مِنْ ثِيَابِ الْجَنَّةِ وَ أَنْ يُهَوِّنَ عَلَيْهِ سَكَرَاتِ‏ الْمَوْتِ‏ وَ أَنْ يُوَسِّعَ عَلَيْهِ فِي قَبْرِهِ وَ أَنْ يَلْقَى الْمَلَائِكَةَ إِذَا خَرَجَ مِنْ قَبْرِهِ بِالْبُشْرَى وَ هُوَ قَوْلُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِي كِتَابِهِ- وَ تَتَلَقَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ هذا يَوْمُكُمُ‏ الَّذِي كُنْتُمْ تُوعَدُون"؛ هر کس برادر مومنش را بپوشاند، خداوند بر او از لباسهای بهشت می پوشاند، و سختی مرگ و جان دادن را بر او آسان می کند، در قبرش گشایش و وسعت قرار می دهد، و زمانی که در قیامت از قبرش خارج می شود فرشته ها با بشارت بسوی او می آیند ...(2)
  ما یک سختی جان دادن داریم که برای مومن هم ممکن است وجود داشته باشد تا برخی از گناهانش بخشیده شود. برای کافر هم حتما است. در حالی که در این تجربه ها اصلا از سکرات موت خبری نیست.

  3. نبود شانه های سرای دیگر:
  همانطور که امام هم در آخر حدیث به آیه: "لا يَحْزُنُهُمُ الْفَزَعُ الْأَكْبَرُ وَ تَتَلَقَّاهُمُ‏ الْمَلائِكَةُ هذا يَوْمُكُمُ الَّذي كُنْتُمْ تُوعَدُون"؛ دلهره بزرگ، آنان را غمگين نمى‏كند و فرشتگان از آنها استقبال مى‏كنند [و به آنان مى‏گويند:] اين همان روزى است كه به شما وعده مى‏دادند.(3)
  اشاره کرده اند قیامت دلهره بزرگ است، مگر برای افراد مومن حال آنکه این افراد نه تنها هیچ ذلهره ای نداشته اند بلکه کاملا حس خوبی از این بعد از مرگ به آنها دست داده است.

  البته مواردی مثل سوال نکیر ومنکر که گفته شده است بعد از قبر است که در مورد این افراد اصلا رخ نداده است.
  با توجه به توضیحات فوق مشخص می شود که این تجربه ها مرگ نیست، و نمی تواند حجت باشد، مخصوصا که برای خود این افراد هم قضیه زیاد روشن و واضح نیست و یک بیان مبهمی از آنچه دیده اند می گویند.

  برای فهم بهتر ادله بیان شده به لینک های زیر مراجعه کنید وبا دقت مطالعه کنید:

  http://neardeath.org/quotes/
  http://alef.ir/vdcdzn0foyt0996.2a2y.html?169604

  _________
  (1) مومنون/ 99-100.
  (2) كلينى، محمد بن يعقوب بن اسحاق، الكافي (ط - الإسلامية)، ج2، ص204، دار الكتب الإسلامية - تهران، چاپ: چهارم، 1407 ق.
  (3) انبیاء/ 103.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۶/۰۵/۰۹ در ساعت ۱۶:۳۶ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 7. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود