جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: با بی معرفتی نسبت به خدا چه کنم

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با بی معرفتی نسبت به خدا چه کنم

سلام
    لطفا کمک کنید
    من نسبت به خدا خیلی بی معرفتم،هیچ وقت نشد وقتی میخوام وارد اینترنت بشم به خاطر حضور خدا سراغ سایت های مستهجن نرم هیچ وقت نشد از خدا شرم کنم و دنبال گناه نرم
    اما وقتی به یه مشکلی بر میخورم گناه رو میزارم کنار و میرم به طرف خدا دعا میکنم و التماس البته خدا هم به خاطر بی معرفتیم هیچ دعایی رو از من اجابت نمیکنه حقم داره خوب
    میخوام فقط یک بار هم که شده به خاطر خدا از گناه دست بکشم میخوام چه مشکل داشته باشم و چه نداشته باشم گناه نکنم میخوام چه خدا دعام رو اجابت بکنه و چه نکنه گناه نکنم
    میخوام یه ذره معرفت پیدا کنم و از خدا شرم کنم
    چیکار کنم؟

2. تشکرها 4

3.  

نوشته
    873
    صلوات
    142
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    344 پست
    حضور
    288 روز 12 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    76

با نام الله

با بی معرفتی نسبت به خدا چه کنم

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

5. تشکرها 3

نوشته
    312
    مورد تشکر
    72 پست
    حضور
    7 روز 1 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط نكيرو منكر نمایش پست
    سلام لطفا کمک کنید من نسبت به خدا خیلی بی معرفتم،هیچ وقت نشد وقتی میخوام وارد اینترنت بشم به خاطر حضور خدا سراغ سایت های مستهجن نرم هیچ وقت نشد از خدا شرم کنم و دنبال گناه نرم اما وقتی به یه مشکلی بر میخورم گناه رو میزارم کنار و میرم به طرف خدا دعا میکنم و التماس البته خدا هم به خاطر بی معرفتیم هیچ دعایی رو از من اجابت نمیکنه حقم داره خوب میخوام فقط یک بار هم که شده به خاطر خدا از گناه دست بکشم میخوام چه مشکل داشته باشم و چه نداشته باشم گناه نکنم میخوام چه خدا دعام رو اجابت بکنه و چه نکنه گناه نکنم میخوام یه ذره معرفت پیدا کنم و از خدا شرم کنم چیکار کنم؟

سلام و عرض ادب؛
    حقيقت آن است که رايانه و اينترنت يك چاقوي دولبه اند كه سرعت به دسترسي سريع به اطلاعات و علوم ، از مزاياي آنها است. اما همين فناوري يعني دسترسي سريع به اطلاعات خود از معايب اين فناوري نيز به شمار مي رود. يعني فرد به راحتي مي تواند به انواع اطلاعات چه مثبت و چه منفي دست يابد. لذا مي طلبد فرد قبل از اين که به سراغ اين چاقو برود ابتدا روش استفاده از آن را بياموزد تا بتواند از آن درست استفاده کند.
    بهترين راه براي ترک گناه و از جمله مراجعه به سايت هاي مذکور،تقويت ايمان و باور به حضور خداوند است. قرآن مي فرمايد :
    « قل اعلموا فسیری الله عملکم و رسوله و المؤمنون و ستردون إلی عالم الغیب و الشهاده فینبئکم بما کنتم تعملون».(1)
    پیامبر! به آن ها بگو هر کار خواستید بکنید، ولی توجه داشته باشید که در محضر و منظر خدا، رسول خدا و انسان های کامل - که مصداق بارز آن ائمه اطهار علیهم السلام هستند - قرار دارید و به زودی عالم غیب و شهادت بر می گردید و به شما خبر می دهد که چه کارهایی کردید.
    مردی خدمت امام حسین علیه السلام آمد و گفت: می خواهم گناه نکنم ولی نمی توانم. موعظه ای کن (تا مانع صدور گناه از من شود).
    امام علیه السلام فرمود: پنج کار را بکن و آن گاه هر چه خواستی گناه کن(وگرنه دست از گناه بکش).
    1.روزی خدا را نخور و هرچه خواستی گناه کن. «فأول ذلک لا تأکل رزق الله و أذنب ما شئت».
    2.از ولایت خدا خارج شو و هرچه خواستی گناه کن. «والثانی اخرج من ولایة الله و اذنب ما شئت».
    3.جایی پیدا کن که خدا تو را نبیند و هر چه خواستی گناه کن. «و الثالث اطلب موضعا لا یراک الله و أذنب ما شئت».
    4. آن گاه که ملک الموت برای قبض روح تو می آید، اگر توانایی دفع او را داری و می توانی از دست وی نجات پیدا کنی، هر چه می خواهی گناه کن. «والرابع إذا جاء ملک الموت لیقبض روحک فادفعه عن نفسک و أذنب ما شئت».
    5. وقتی مامور جهنم خواست تو را وارد جهنم کند، اگر می توانی داخل نشو و هر چه می خواهی گناه کن. «والخامس إذا أدخلک مالک فی النار- فلا تدخل فی النار و أذنب ما شئت».(2)
    بعد از اين؛
    تقويت مهارت‌هاي خودكنترلي است كه كمك بسياري به ترك گناه مي كند. يعني خود مقدمات گناه را فراهم نکنيم ؛ زيرا بعضي از گناهان به گونه اي است که چون مقدمه و زمينه آن فراهم شود، نجات از آن بسيار سخت است.
    توصيه مي کنيم، براي ترک اين گناه، مدتي خود را از اينترنت محروم کنيد. البته چند روز اول اين کار سخت است. ولي بعد آسان مي شود يا اگر شرايط کاريتان طوري است که نمي توانيد به هيچ وجه آن را کنار بگذاريد و مدتي بدون اينترنت کار کنيد، بايد سيستم خود را به محلي منتقل کنيد که خارج از ديد ديگران نباشد و يا هنگامي وارد اينترنت شويد که کسي در کنارتان باشد کسي که در پيش روي او وارد آن سايت ها نخواهيد شد، مانند مادر و پدر، دوست مومن و متعهد، خواهر و برادر و...
    شک نکنيد شيطان شما را به مراجعه به اين سايت ها تشويق مي کند بايد در برابر اين خواسته شيطاني مقاومت کنيد.
    لذا شاه کليد حل مشکل شما اراده قطعي خود شماست. حتي بهترين و قوي ترين راهکارها بدون خواست واقعي شما روي کاغذ باقي مي‌ماند. آن چه در شروع کار مهمّ است، خواستن و انگيزه داشتن است. مهم ترين ابزار در ترک معصيت و فرار از دام شيطان، اراده قوي در ترک اعمال زشت و ناپسند است. مهم ترين کاري که بايد انجام دهيد، اين است که اراده و اعتماد به نفس خودت را تقويت نماييد تا در مقابل طوفان وسوسه هاي شيطاني تاب بياوريد.

پي نوشت ها :
    1. توبه آیه 105
    2. علامه مجلسي،‌محمد باقر،‌بحارالانوار،‌ ج 75 ،‌ص 126

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من خودم فکر میکنم چون شناخت کافی از خدا ندارم اقدام به گناه میکنم
    نقل قول نوشته اصلی توسط نسیم رحمت نمایش پست
    سايت هاي مذکور،تقويت ايمان و باور به حضور خداوند است.
    چه جوری ایمانم رو تقویت کنم

8. تشکرها 2

نوشته
    312
    مورد تشکر
    72 پست
    حضور
    7 روز 1 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

من خودم فکر میکنم چون شناخت کافی از خدا ندارم اقدام به گناه میکنم
    کتاب های زیر را در موضوع خداشناسی پیشنهاد می کنیم:
    1- بهترین راه خدا شناسی : محمد محمدی ری شهری
    2- همه باید بدانند:ابراهیم امینی
    3- آفریدگار جهان :مکارم شیرازی
    4- خدا را چگونه بشناسیم: مکارم شیرازی
    5- در جستجوی خدا:مکارم شیرازی
    6- اثبات وجود خدا،به قلم گروهی از اهل علم معاصر، گردآوری و تدوین: جان کلو و رمو نسما، مترجمان: احمد آرام، سید مهدی امین، علی‌اکبر صبا، عبدالعلی کارنگ و علی‌اکبر مجتهدی، چ انتشارات علمی و فرهنگی، تهران 1374ش.
    7- راه‌های خداشناسی و شناخت صفات او: جعفر سبحانی، انتشارات مکتب اسلام، قم، 1375ش.
    8- توحید از نگاهی نو: سید حسین شمس

چه جوری ایمانم رو تقویت کنم
    ایمان دو جنبه دارد : نظری و عملی.
    هر یک از آن دارای درجات و مراتبی است.
    اولین درجه ایمان نظری، شناخت و معرفت خدا و اعتقاد به وحدانیت او و عقیده بر این که نظام هستی قائم به تدبیر و اراده او و متحرک به قدرت قیومی او است . همه موجودات در پیدایش و بقا و هستی خویش به او نیازمندند.
    پس از آن، اعتقاد به فرشتگان به عنوان کارگزاران خداوند در نظام هستی و عقیده به وحی و نبوت همه انبیا از حضرت آدم (ع) تا حضرت خاتم النّبیّین (ص) و اعتقاد به عالم برزخ و قیامت کبری و حساب و کتاب، حشر و نشر و بهشت و جهنم از شعبه‌های ایمان نظری است.
    ایمان عملی ثمره ایمان نظری و میوه شناخت و آگاهی از حقیقت (حق مطلق) است.
    اگر تحقیق و تلاش انسان جهت دست‌یابی به معرفت و شناخت از آفاق و انفس به قصد حقیقت‌جویی و با عمل به واجبات و ترک محرمات همراه باشد، به مقتضای آیه:« والّذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا؛(1) آن ها که در راه ما (با خلوص نیت) جهاد کنند، قطعاً به راه‌های خود، هدایت شان خواهیم کرد» مشمول عنایت ویژه حق مطلق، قرار می‌گیرد و در مسیر دستیابی به معرفت و شناخت خداوند که حق مطلق است، هدایت می‌شود.
    دومین مرحله عملی ، انجام واجبات و اطاعت از اوامر الهی است، کسی که از طریق معرفت دینی ، از غفلت رهایی یافت و بیداری و بینایی پیدا کرد ، خود را به انجام واجبات و ترک گناهان پایبند خواهد کرد.
    پیامبر فرمود: «اصلُ الدین الوَرَع و رأسه الطاعه؛(2) ریشه و اساس دین و دینداری ورع و اجتناب از گناهان، و ساقه و سر آن اطاعت از خداست».

پی‌نوشت‌ها:
    1. عنکبوت (29) آیه 69.
    2. المحدث النوري، مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البيت، قم، 1408 ه.ق .ج11، ص 270.

نوشته
    35
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من فکر میکنم معرفتو از جوانب مختلف میتونید تقویت کنید، گاهی اوقات بعضی از این جوانب میتونن بیشتر کمک کنن.
    مثلا یک گناه مثل غیبت رو فرض کنیم: 1.گناه کبیره ست و خدا شدیدا از اون بدش میاد
    2.مثل خوردن گوشت برادر مسلمانه
    3.باعث ایجاد کینه و دشمنی وسوء ظن بین آدما میشه
    4.عذاب اخروی سختی داره
    5.پاکی روح انسان رو از بین میبره وجبرانش خیلی سخته و احتمالا باید یکی یکی از افراد حلالیت بطلبیم
    6..........................
    حالا کدوم یک از این موارد بیشتر رو یه شخص برای ترک غیبت تاثیر میذاره؟؟؟؟؟ مسلما واسه افراد مختلف متفاوته، یکی بیشتر اولی،یکی 2و3، دیگه ای یکی دیگهش.............

شما هم میتونی جوانب منفی مختلف روی آوردنت به گناه رو در نظر بگیری و شاید بعضیاش بیشتر روت تاثیر بذاره
    مثلا تصور کنی یه مدت طولانی تو این اوضاع بمونی چقد ضرر کردی؛ یا اینکه خودتو تو قیامت تصور کنی؛یا خودتو بعد ترک گناه تصور کنی که چه احساس خوبی داری؛و خیلی جنبه های دیگه.
    یه جنبه دیگه هم بررسی احکام و دیدن منطق علمی که در این احکام وجود داره که این کار میتونه اعتقادت به دین و دستوراتش رو بیشتر کنه.

در آخر میخام بگم اقدام جدی رو به تاخیر ننداز.

نوشته
    312
    مورد تشکر
    72 پست
    حضور
    7 روز 1 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

جمع بندی

پرسش:
    نسبت به خدا خیلی بی معرفتم. وقتی وارد اینترنت می شوم، مبتلا به گناه می شوم. می خواهم فقط یک بار هم که شده به خاطر خدا از گناه دست بکشم. می خواهم یه ذره معرفت پیدا کنم و از خدا شرم کنم چه کار کنم؟ برای تقویت ایمان چه کنم؟

پاسخ:
    حقيقت آن است که رايانه و اينترنت يك چاقوی دولبه اند كه سرعت به دسترسی سريع به اطلاعات و علوم، از مزايای آنها است. اما همين فناوری يعنی دسترسی سريع به اطلاعات خود از معايب اين فناوری نيز به شمار می رود. يعنی فرد به راحتی می تواند به انواع اطلاعات چه مثبت و چه منفی دست يابد. لذا می طلبد فرد قبل از اين که به سراغ اين چاقو برود ابتدا روش استفاده از آن را بياموزد تا بتواند از آن درست استفاده کند.

بهترين راه براي ترک گناه و از جمله مراجعه به سايت هاي مذکور، تقويت ايمان و باور به حضور خداوند است. قرآن مي فرمايد: «قل اعلموا فسیری الله عملکم و رسوله و المؤمنون و ستردون إلی عالم الغیب و الشهاده فینبئکم بما کنتم تعملون»؛ پیامبر! به آن ها بگو هر کار خواستید بکنید، ولی توجه داشته باشید که در محضر و منظر خدا، رسول خدا و انسان های کامل -که مصداق بارز آن ائمه اطهار علیهم السلام هستند- قرار دارید و به زودی عالم غیب و شهادت بر می گردید و به شما خبر می دهد که چه کارهایی کردید.(1)

مردی خدمت امام حسین (علیه السلام) آمد و گفت: می خواهم گناه نکنم ولی نمی توانم. موعظه ای کن (تا مانع صدور گناه از من شود).
    امام (علیه السلام) فرمود: پنج کار را بکن و آن گاه هر چه خواستی گناه کن (و گرنه دست از گناه بکش).
    1. روزی خدا را نخور و هرچه خواستی گناه کن. «فأول ذلک لا تأکل رزق الله و أذنب ما شئت».
    2. از ولایت خدا خارج شو و هرچه خواستی گناه کن. «والثانی اخرج من ولایة الله و اذنب ما شئت».
    3. جایی پیدا کن که خدا تو را نبیند و هر چه خواستی گناه کن. «و الثالث اطلب موضعا لا یراک الله و أذنب ما شئت».
    4. آن گاه که ملک الموت برای قبض روح تو می آید، اگر توانایی دفع او را داری و می توانی از دست وی نجات پیدا کنی، هر چه می خواهی گناه کن. «والرابع إذا جاء ملک الموت لیقبض روحک فادفعه عن نفسک و أذنب ما شئت».
    5. وقتی مامور جهنم خواست تو را وارد جهنم کند، اگر می توانی داخل نشو و هر چه می خواهی گناه کن. «والخامس إذا أدخلک مالک فی النار- فلا تدخل فی النار و أذنب ما شئت».(2)

بعد از اين؛ تقويت مهارت‌هاي خودكنترلی است كه كمك بسياری به ترك گناه می كند. يعنی خود مقدمات گناه را فراهم نکنيم ؛ زيرا بعضی از گناهان به گونه ای است که چون مقدمه و زمينه آن فراهم شود، نجات از آن بسيار سخت است.
    توصيه می کنيم، براي ترک اين گناه، مدتی خود را از اينترنت محروم کنيد. البته چند روز اول اين کار سخت است. ولی بعد آسان می شود يا اگر شرايط کاريتان طوری است که نمی توانيد به هيچ وجه آن را کنار بگذاريد و مدتی بدون اينترنت کار کنيد، بايد سيستم خود را به محلی منتقل کنيد که خارج از ديد ديگران نباشد و يا هنگامی وارد اينترنت شويد که کسی در کنارتان باشد کسی که در پيش روی او وارد آن سايت ها نخواهيد شد، مانند مادر و پدر، دوست مومن و متعهد، خواهر و برادر و ...

شک نکنيد شيطان شما را به مراجعه به اين سايت ها تشويق می کند بايد در برابر اين خواسته شيطانی مقاومت کنيد.
    لذا شاه کليد حل مشکل شما اراده قطعی خود شماست. حتی بهترين و قوی ترين راهکارها بدون خواست واقعی شما روی کاغذ باقی می ماند. آن چه در شروع کار مهمّ است، خواستن و انگيزه داشتن است. مهم ترين ابزار در ترک معصيت و فرار از دام شيطان، اراده قوی در ترک اعمال زشت و ناپسند است. مهم ترين کاری که بايد انجام دهيد، اين است که اراده و اعتماد به نفس خودت را تقويت نماييد تا در مقابل طوفان وسوسه های شيطانی تاب بياوريد.

_ ایمان دو جنبه دارد: نظری و عملی.
    هر یک از آن دارای درجات و مراتبی است.
    اولین درجه ایمان نظری، شناخت و معرفت خدا و اعتقاد به وحدانیت او و عقیده بر این که نظام هستی قائم به تدبیر و اراده او و متحرک به قدرت قیومی او است . همه موجودات در پیدایش و بقا و هستی خویش به او نیازمندند.
    پس از آن، اعتقاد به فرشتگان به عنوان کارگزاران خداوند در نظام هستی و عقیده به وحی و نبوت همه انبیا از حضرت آدم (علیه السلام) تا حضرت خاتم النّبیّین (صلی الله علیه و آله) و اعتقاد به عالم برزخ و قیامت کبری و حساب و کتاب، حشر و نشر و بهشت و جهنم از شعبه‌های ایمان نظری است.

ایمان عملی ثمره ایمان نظری و میوه شناخت و آگاهی از حقیقت (حق مطلق) است.
    اگر تحقیق و تلاش انسان جهت دست‌یابی به معرفت و شناخت از آفاق و انفس به قصد حقیقت‌جویی و با عمل به واجبات و ترک محرمات همراه باشد، به مقتضای آیه:«والّذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا»؛ آن ها که در راه ما (با خلوص نیت) جهاد کنند، قطعاً به راه‌های خود، هدایت شان خواهیم کرد.(3) مشمول عنایت ویژه حق مطلق، قرار می‌گیرد و در مسیر دستیابی به معرفت و شناخت خداوند که حق مطلق است، هدایت می‌شود.

دومین مرحله عملی، انجام واجبات و اطاعت از اوامر الهی است، کسی که از طریق معرفت دینی، از غفلت رهایی یافت و بیداری و بینایی پیدا کرد، خود را به انجام واجبات و ترک گناهان پایبند خواهد کرد.
    پیامبر فرمود: «اصلُ الدین الوَرَع و رأسه الطاعه»؛ ریشه و اساس دین و دینداری ورع و اجتناب از گناهان، و ساقه و سر آن اطاعت از خداست.(4)

_______
    (1) توبه/ 105.
    (2) علامه مجلسي،‌محمد باقر،‌بحارالانوار،‌ ج 75 ،‌ص 126
    (3) عنکبوت/ 69.
    (4) المحدث النوري، مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البيت، قم، 1408 ه.ق .ج11، ص 270.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۰/۰۵ در ساعت ۱۹:۴۲ دلیل: همکار ویراستار تدوین

12. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری