جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شگفتی ایمان ساحران به حضرت موسی(ع)

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۳
  نوشته
  35
  مورد تشکر
  200 پست
  حضور
  5 روز 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  شگفتی ایمان ساحران به حضرت موسی(ع)
  سلام به همگی
  یه مطلبی که به نظرم شگفت انگیز بود ایمان آوردن ساحران به حضرت موسی آن هم به طور دسته جمعی و در حالی که هیچ کسی جز آنها در آن جمع و با دیدن معجزه حضرت موسی ایمان نیاوردند،بود.
  درسته که اونها فهمیدند اژدهای موسی سحر نیست،چیزی بالاتر است،
  اما همان طور که قرآن میگوید این مطلب واضحه : " ولقد ارسلنا موسی بآیاتنا و سلطان مبین " آیه 96هود

  یا این آیه از زبان موسی: " ..... قد جئتکمببینه من ربکم...... " آیه 105 اعراف


  اما چرا با این معجزه فقط ساحران ایمان آوردن؟؟ آن هم چه ایمانی،مثلا آیات 120 تا 126 اعراف؛ آیات 70تا76 طه دربردارنده جملاتیه که بلافاصله بعد از ایمان آوردن گفتن که واقعا آیات زیباییه و عمق و استواری ایمانشون رو میرسونه،تا حدی که حاضر میشن جونشونو بدن.
  در این که علم اونا نسبت به سحر خیلی بیشتر از بقیه بوده و طبیعتا درک بهتری نسبت به این معجزه داشتن شکی نیست. علاوه بر این انسان برای ایمان آوردن باید حق پذیر باشه تا لجاجت نکنه.

  حالا سوال من اینه که : عاملی که اینطوری چشم و گوش اونها رو باز کرد چه بود؟؟؟ آیا این عامل علم سحر آنها بود؟؟ آیا علم آنقدر ارزشمنده که حتی علم به ظاهر بی ارزشی مانند سحر(تردستی) اینچنین میتونه باعث هدایت بشه؟


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  902
  صلوات
  147
  تعداد دلنوشته
  4
  مورد تشکر
  10,103 پست
  حضور
  292 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  34
  آپلود
  0
  گالری
  77  با نام الله
  شگفتی ایمان ساحران به حضرت موسی(ع)
  کارشناس بحث: استاد تذکره 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,040 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  در پاسخ به پرسش شما دوست عزیز عرض می کنیم که استقامت در سایه علم و آگاهى به زندگی هر انسانی معنا می دهد و به زندگی ساحران معنا بخشید :
  ممکن است در نخستین برخورد با ماجراى ساحران زمان حضرت موسى (علیه السلام ) که در پایان ، مؤ منان راستینى از کار در آمدند، انسان در شگفتى فرو رود که مگر ممکن است در مدتى به این کوتاهى چنین انقلاب و تحولى در فکر و روح انسانى پیدا شود که از صف مخالف کاملا بریده و در صف موافق گام بگذارد، و آنچنان سر سختانه از عقیده تازه خود دفاع کند که به تمام موقعیت و زندگى خویش پشت پا زند و شربت شهادت را شجاعانه و با چهره اى خندان تا آخرین جرعه بنوشد؟!
  ولى اگر به این نکته توجه کنیم که آنها با سوابق زیادى که در علم سحر داشتند به خوبى به عظمت معجزه موسى (علیه السلام ) و حقانیت او پى بردند و از روى آگاهى کامل در این میدان گام گذاشتند، این آگاهى سرچشمه عشق سوزانى شد که تمام وجود آنها را در برگرفت ، عشقى که هیچ حد و مرزى را به رسمیت نمى شناسد و ما فوق همه خواسته هاى انسان است .
  آنها به خوبى مى دانستند در چه راهى گام گذاشته اند؟ و براى چه می جنگند؟ و با چه کسى مبارزه می کنند؟ و چه آینده درخشانى به دنبال این مبارزه در پیش دارند؟
  آرى اگر ایمان با آگاهى کامل توأم گردد از چنین عشقى سر برمى آورد که این گونه فداکاری ها در راه آن شگفت انگیز نیست .
  به همین جهت مى بینیم آنها با صراحت و شجاعت (چنانکه در آیه 72 سوره طه آمده است ) گفتند: سوگند به همان کس که ما را آفریده ما هرگز ترا بر دلائل روشنى که از طرف پروردگار به ما رسیده است ، مقدم نخواهیم داشت ، تو هر چه میخواهى بکن اما بدان که دائره قدرتت محدود به همین زندگى دنیا است !.
  و سرانجام چنان که در روایات و تواریخ آمده است ، آنقدر در این راه ایستادگى به خرج دادند که فرعون تهدید خود را عملى ساخت ، و بدن هاى مثله شده آنانرا در کنار رود نیل بر شاخه هاى درختان بلند نخل آویزان نمود، و نام پرافتخار آنها در دفتر آزاد مردان جهان ثبت شد، و به گفته مفسر بزرگ مرحوم طبرسى کانوا اول النهار کفارا سحرة و آخر النهار شهداء بررة : صبحگاهان کافر بودند و ساحر، شامگاهان شهیدان نیکوکار راه خدا!
  ولى باید توجه داشت که چنین انقلاب و تحول و استقامتى جز در پناه امدادهاى الهى ممکن نیست ، و مسلما آنها که در مسیر حق گام مى گذارند، چنین امدادهائى به سراغ آنها خواهد شتافت .

  برگرفته از :
  تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازی چاپ دهم جلد 6 صفحه 305

 4. تشکرها 3


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,040 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  ایمان آوردن ساحران به حضرت موسی (علیه السلام) آن هم به طور دسته جمعی و در حالی که هیچ کسی جز آن ها در آن جمع و با دیدن معجزه حضرت موسی ایمان نیاوردند، شگفت آور بود.
  عاملی که این طوری چشم و گوش آن ها را باز کرد چه بود؟ آیا این عامل علم سحر آن ها بود؟ آیا علم آن قدر ارزشمند است که حتی علم به ظاهر بی ارزشی مانند سحر (تر دستی) این چنین می تواند باعث هدایت بشود.؟


  پاسخ:
  استقامت در سایه علم و آگاهى به زندگی هر انسانی معنا می دهد و به زندگی ساحران نیز معنا بخشید :
  ممکن است در نخستین برخورد با ماجراى ساحران زمان حضرت موسى (علیه السلام ) که در پایان ، مؤمنان راستینى از کار در آمدند، انسان در شگفتى فرو رود که مگر ممکن است در مدتى به این کوتاهى چنین انقلاب و تحولى در فکر و روح انسانى پیدا شود که از صف مخالف کاملا بریده و در صف موافق گام بگذارد، و آن چنان سر سختانه از عقیده تازه خود دفاع کند که به تمام موقعیت و زندگى خویش پشت پا زند و شربت شهادت را شجاعانه و با چهره اى خندان تا آخرین جرعه بنوشد.؟!
  ولى اگر به این نکته توجه کنیم که آن ها با سوابق زیادى که در علم سحر داشتند به خوبى به عظمت معجزه موسى (علیه السلام ) و حقانیت او پى بردند و از روى آگاهى کامل در این میدان گام گذاشتند، این آگاهى سرچشمه عشق سوزانى شد که تمام وجود آن ها را در بر گرفت ، عشقى که هیچ حد و مرزى را به رسمیت نمى شناسد و ما فوق همه خواسته هاى انسان است .
  آن ها به خوبى مى دانستند در چه راهى گام گذاشته اند؟ و براى چه می جنگند؟ و با چه کسى مبارزه می کنند؟ و چه آینده درخشانى به دنبال این مبارزه در پیش دارند؟
  آرى اگر ایمان با آگاهى کامل توأم گردد از چنین عشقى سر بر مى آورد که این گونه فداکاری ها در راه آن شگفت انگیز نیست .
  به همین جهت مى بینیم آن ها با صراحت و شجاعت (چنانکه در آیه 72 سوره طه آمده است ) گفتند: سوگند به همان کس که ما را آفریده ما هرگز ترا بر دلائل روشنى که از طرف پروردگار به ما رسیده است ، مقدم نخواهیم داشت، تو هر چه می خواهى بکن اما بدان که دائره قدرتت محدود به همین زندگى دنیا است.!
  و سرانجام چنان که در روایات و تاریخ آمده است ، آن قدر در این راه ایستادگى به خرج دادند که فرعون تهدید خود را عملى ساخت ، و بدن هاى مثله شده آنان را در کنار رود نیل بر شاخه هاى درختان بلند نخل آویزان نمود، و نام پر افتخار آن ها در دفتر آزاد مردان جهان ثبت شد، و به گفته مفسر بزرگ مرحوم طبرسى : صبحگاهان کافر بودند و ساحر، شامگاهان شهیدان نیکوکار راه خدا.!
  ولى باید توجه داشت که چنین انقلاب و تحول و استقامتى جز در پناه امدادهاى الهى ممکن نیست، و مسلّما آن ها که در مسیر حق گام مى گذارند، چنین امدادهائى به سراغ آن ها خواهد شتافت .

  ____________
  برگرفته از : تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازی چاپ دهم جلد 6 صفحه 305.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۱/۱۸ در ساعت ۲۲:۲۲ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود