صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا ذکر صلوات انقدر سفارش شده؟ (نگاه عرفانی به صلوات)

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

چرا ذکر صلوات انقدر سفارش شده؟ (نگاه عرفانی به صلوات)

به نام خدا

ان شاالله مطالبی مفید و بی نظر در مورد ذکر صلوات ارسال می شود .

«ان الله و ملائکته یصلون علی النبی یا ایها الذین آمنوا صلوا علیه و سلموا تسلیماً»

الّلهمَّ صلِّ على محمَّد وآل محمَّد وعَجِّلْ فَرَجَهُم

گشتیـــم و گشتیــم، ذکــری بالاتــر از صلــــوات پیـدا نکردیم
    (آیت الله بهجت ره )

یا علی(ع)

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

(شادی روحشان صلوات)

آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید
    و روضه هفتگی و لو دو سه نفری داشته باشید که اسباب گشایش است.

منو دل کندن از دل بر محاله...

یا علی

2.  

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

چرا ذکر صلوات انقدر سفارش شده؟

به نام خدا

یکی از دلایل مهم ارزش صلوات :

مرحوم حاج آقا دولابی می فرمود: خداوند متعال اصول دین را که پنج اصل مهم واساسی دین است در صلوات گنجانده است .ببین صلوات چقدر مهم است ! وقتی می گوییم اللهم اقراربه توحید است هنگامی که نام پیامبر را می آوریم وبر او درود می فرستیم نبوت را پذیرفته ایم آل پیامبر راکه ذکر می کنیم این امامت است .حق این ها را که ادا کردی عدالت است یعنی عدل را هم پیاده کرده ای .وقتی که به شما جزا وپاداش بدهند قیامت ومعاد است بنابراین خداوند در این ذکر مختصر اصول دین را پیاده کرده است . صلوات بر محمد وآل محمد اصل ومغز دین است.

یا علی ع

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

(شادی روحشان صلوات)

آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید

یا علی

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

صلوات هم مداد است هم مداد پاک کن!

به نام خدا

صلوات هم نقش اثباتی دارد و هم نقش محوی. اینکه حضرت می‌فرمایند: هر یک صلوات وقتی در نامه عمل ثبت و ضبط می‌شود، ده حسنه نوشته می‌شود، نقش اثباتی است. از طرف دیگر حضرت در روایت دیگری می‌فرمایند، نقش محوی نیز دارد، یعنی نقش استغفار هم دارد .

رُوِیَ عَن الحَسنَ بن عَلِیٍّ العَسکَری (صَلَواتُ اللهُ عَلَیهما) قالَ: « أَكْثِرُوا ذِكْرَ اللَّهِ وَ ذِكْرَ الْمَوْتِ وَ تِلَاوَةَ الْقُرْآنِ وَ الصَّلَاةَ عَلَى النَّبِیِّ (صلی الله علیه و آله وسلم)فَإِنَّ الصَّلَاةَ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ عَشْرُ حَسَنَات‏»

روایت از امام عسکری (علیه السلام) منقول است که حضرت فرمودند:
    زیاد به یاد خدا باشید، « اَکثِرُوا ذِکرَ اللهِ تَعالی »، این ذکر(یاد) به معنای ذکر درونی است، چون در جمله بعد دارد: «و ذِكْرَ الْمَوْتِ» و مرگ نیز فراموشت نشود، چون در این عبارت ذکر به معنای ذکر درونی است. ذکر در عبارت اوّل نیز به قرینه، به معنای یاد است، نه ذکر زبانی و این ذکر نقش سازنده دارد. حضرت می‌فرمایند: خدا یادت نرود، مرگ هم فراموش نشود. این دو سفارش، درونی بود؛ حضرت دو سفارش بیرونی هم فرموده اند.
    سوم: قرآن زیاد بخوانید «وَ تِلَاوَةَ الْقُرْآنِ ». تلاوت قرآن آثار بسیار زیادی دارد و از نظر معنوی، نورانیّت می‌آورد.

چهارم: زیاد درود بر پیامبر بفرستید، «وَ الصَّلَاةَ عَلَى النَّبِیِّ». حضرت سفارشات قبل را بدون علّت فرمودند و فقط برای همین سفارش علّت فرمودند: «فَإِنَّ الصَّلَاةَ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ عَشْرُ حَسَنَات» چون صلوات بر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) ده حسنه محسوب می‌شود.
    صلوات هم نقش اثباتی دارد و هم نقش محوی. اینکه حضرت می‌فرمایند: هر یک صلوات وقتی در نامه عمل ثبت و ضبط می‌شود، ده حسنه نوشته می‌شود، نقش اثباتی است. از طرف دیگر حضرت در روایت دیگری می‌فرمایند، نقش محوی نیز دارد، یعنی نقش استغفار هم دارد.
    در روایت متعدّد داریم که صلوات نقش نفیی هم دارد، یعنی از یک طرف حسنه نوشته می‌شود از طرف دیگر، سیّئه‌ای هم پاک می‌شود، به تعبیر دیگر صلوات، دو چهره‌ای است؛ این که می گویند: بهترین ذکر صلوات است، به علّت دو چهره‏ای بودن او است. صلوات هم مداد است، هم مداد پاک کن. لذا بسیار به صلوات سفارش شده است.
    جنبه اثباتی صلوات نیز بحث مفصلی است، حتّی در یک روایت داریم وقتی کسی صلوات بفرستد، برایش ده حسنه می‌نویسند، از آن طرف ملائکه هفتاد صلوات برای او می‌فرستند، از طرف دیگر هم، خدا هفتصد درود بر او می‌فرستد. جنبه ضریب صلوات بسیار بالا است و ما نمی‌دانیم که در فرستادن یک صلوات چه خبرها است. لذا امام عسکری(علیه السلام)

یا علی ع

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

(شادی روحشان صلوات)

یا علی

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

نقل یک حکایت

به نام خدا

روزی در خدمت حضرت آیت الله بهاءالدینی(ره)، از مرحوم آیت الله آخوند ملاعلی همدانی، دربارة فضیلت و اثر صلوات جریان ذیل نقل شد که مرحوم آیت الله آخوند گفته است:
    فردی بود که پیش ما می آمد. زمانی آمد، دیدم بوی خوشی از او استشمام می کنم. بوی عطری که من تا آن وقت چیزی به آن معطری نبوییده بودم. به او گفتم: عطر خوبی استعمال کرده ای گفت: من عطر نزده ام گفتم: پس جریان چیست؟ گفت: شبی نبی خاتم(صلی الله علیه و آله) را در خواب دیدم. عده ای در خدمت حضرت عده ای بودند. حضرت فرمود: کدام یک از شما بیشتر به من درود و صلوات فرستاده اند؟ من که دائم الصلوات هستم، خواستم بگویم و خود را معرفی کنم. امّا احتیاط کردم و با خود گفتم شاید از این افراد کسی باشد که بیش از من صلوات فرستاده باشد. مرتبه دوم نبی خاتم فرموده خود را تکرار کرد. باز همان شبهه برای من پیش آمد. برای سومین بار حضرت فرمود. عرض کردم خودتان بفرمایید. فرمود: بیا جلو! نزدیک رفتم. حضرت لب های مرا بوسیدند. از آن زمان، این بوی خوش در من هست. مرحوم آیت الله فرمود: هر گاه او پیش من می آمد، آن بوی خوش را استشمام می کردم و بالاتر این که، با در زدن او می گویم در را باز کنید! فلانی است. چون با در زدن او، بوی خوشی را استشمام می کنم.
    آیت الله بهاءالدینی پس از نقل این ماجرا، در پاسخ فردی که درباره برتری ذکر صلوات پرسیده بود، بیان نمودند: ما به زیارت اهل قبور هم که می رویم، به جای قرآن و حمد و سوره، صلوات می فرستیم؛ سه صلوات به جای یک حمد. چون همه خیرات از نبی خاتم است.

منبع :سایت تبیان

یا علی ع

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

(شادی روحشان صلوات)

یا علی

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

به نام خدا

شافعی ـ فقیه اهل سنت ـ در شعر مشهورش می گوید: اگر در نماز صلوات بر پیامبر و آلش نباشد، نماز درست نیست.

امام صادق(علیه السلام) فرمود: روزی پیامبر(صلی الله علیه و آله) به علی(علیه السلام) فرمود: آیا بشارت بدهم تو را؟ عرض کرد: بله یا رسول الله، تو همیشه بشارت دهنده ای. پیامبر فرمود: جبرئیل به من خبر عجیبی داد. علی علیه السلام پرسید چه بود آن خبر؟ فرمود: مرا خبر داد که هر گاه فردی از امت من درود بر من بفرستد و آل و اهل بیت مرا نیز یاد کند، درهای آسمان به روی او گشوده شود و ملائکه هفتاد صلوات و درود بر او می فرستند و گناهان او مانند برگ درخت می ریزد و خدا می فرماید: لبیک بنده من. ای ملائکة من! شما هفتاد صلوات بر او فرستادید، من هفتصد درود و صلوات بر او می فرستم. اما اگر صلوات بر من بفرستد و آل و اهل بیت مرا در صلوات یاد نکند، هفتاد پرده حجاب بین آن درود و آسمان قرار داده می شود و خدا می فرماید: لالبیک و لاسعدیک، ای ملائکه من! دعای او را بالا نبرید، مگر این که اهل بیت پیامبر را در صلوات یاد کند. و این حجاب و مانع هست تا اهل بیت مرا در صلوات به من ملحق کند.

منبع :سایت تبیان

یا علی ع

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

(شادی روحشان صلوات)

یا علی

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:

به نام خدا

1*هر کس بعد از هر نماز ده صلوات بر من بفرستد در بهشت با من است در حالیکه او را می بینم و صورتش مانند ماه شب چهارده می درخشد.*

2*در قیامت نزدیک ترین مردم به من کسی است که بیشتر بر من صلوات بفرستد.*

3*بر من بسیار صلوات بفرستید که صلوات بر من نوری در قبر، نوری در پل صراط و نوری در بهشت خواهد بود.*

4*صلوات فرستادن، فقر را برطرف می نماید.*

5*هر کس در روز جمعه هزار بار بر من صلوات بفرستد، فرشتگان همواره برای او آمرزش می طلبند.*

6*آوای خود را به هنگام صلوات بر من بلند کنید که نفاق را از بین می برد.*

7*هر کس در نوشته ای بر من درود بفرستد فرشتگان همواره برای او آمرزش می طلبند.*

8*هر کس پایان سخنش صلوات بر من و علی (ع) باشد به بهشت وارد می شود.*

9*صلوات بر من و خاندانم، نفاق و دورویی را از بین می برد.*

10*هر کس بر من صلوات بفرستد، در قیامت او را شفاعت می کنم.*

التماس دعا
    یا علی ع

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

(شادی روحشان صلوات)

یا علی

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

به نام خدا

حضرت علی علیه السلام:

11*صلوات فرستادن بر پیامبر (ص)، گناهان را بسان ریختن آب بر آتش از بین می برد.*
    حضرت امام باقر علیه السلام:

12*صلوات از جانب خداوند، رحمت است و از سوی فرشتگان، تزکیه و پاک کردن و از طرف مردم، دعا است.*
    حضرت امام صادق علیه السلام:

13*صلوات بر پیامبر (ص) و آل او،‏سنگین ترین عملی است که در روز قیامت در ترازوی اعمال گذاشته می شود.*

یا علی ع

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

(شادی روحشان صلوات)

یا علی

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

به نام خدا

«ان الله و ملائکته یصلون علی النبی یا ایها الذین آمنوا صلوا علیه و سلموا تسلیماً»

این مقاله در حدّ گشایش بابی برای ورود به بررسی بیش تر و تحلیل عمیق تر و دقیق تر موضوع نگارش یافته که اگر تنها منتج به تأملی دیگر و درنگی بیش تر هم در این باب شود، توانسته است به هدفی که دنبال می کند رسیده یا نزدیک گردد. جا دارد یادآور شویم که مباحث متعدد دیگری که از فروعات این مسئله مهم معرفتی و تربیتی است، می تواند در این جا مطرح گردیده و مورد بحث قرار گیرد، ولی در این مقاله مختصر از آنها صرف نظر کرده، به اموری کلی و ابعادی فلسفی از موضوع در این جا تنها به نکاتی که شاید محوری ترین و مهمترین جنبه های آن به حساب آید، پرداخته می شود.اشاره ای دور به حقیقت محمدیه - صلی الله علیه و آله - وجود بسیط و مبارک حضرت محمد - صلی الله علیه و آله - ، قبل و بعد از آفرینش، آدم و آدمی را فرا گرفته و از دایره زمان فراتر رفته است: «کنتُ نبیاً وآدم بین الماء و الطین»
    من به ظاهر گرچه ز آدم زاده ام لیک معنی جد جد افتاده ام
    این حقیقت نوریه دلالت دارد که تمام انبیای الهی مقدمه حضور او بوده و از او نیابت تشریع و تبلیغ داشته اند؛ چنان که آفرینش عالم نیز مقدمه وجود او و ممهد تشریف قامت او بوده است. امیر المؤمنین - علیه السلام - می فرماید:«بعث [سبحانه] محمداً رسول الله - صلی الله علیه و آله - لانجاز عدته و اتمام نبوته، مأخوذاً علی النبیین میثاقه.»«محمد - صلی الله علیه و آله - را مبعوث کرد؛ پیامبری که از همه پیامبران، پیمان پذیرش نبوت او را گرفته بود.»
    سرخیل تویی و جمله خیل اند مقصود تویی همه طفیل اند
    نور این حقیقت عظمی منشأ انوار وجود و روح او مبدأ ارواج و نفوس است؛ یعنی او جوهر و باقی عرض اند؛ زیرا که مخلوق اول که عقل باشد روح آن شمس تابناک است؛ که فرمود: «اول ما خلق الله نوری و روحی.» بنابر این، توسط فیض وجود او، تمام عالم غیب و جمله عالم شهود و مظاهر آنها، از حق تعالی روشنی و نور وجود گرفته و می گیرند.
    بودم آن روز من از طایفه دردکشان....... که نه از تاک نشان بود و نه از تاک نشان

...

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

(شادی روحشان صلوات)

یا علی

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

به نام خدا

امام سجاد - علیه السلام - در صلوات خاصه بر آن حضرت می فرماید:
    «اللهم صل علی محمد امینک علی وحیک... امام الرحمة و قائد الخیر و مفتاح البرکة»
    «خداوندا، پس بر محمد که بر وحی و پیغام تو درستکار بود درود فرست...؛ آن پیشوای رحمت و مهربانی و پیشاهنگ خیر و نیکی و کلید برکت و مایه افزونی.»
    در بیان امام - علیه السلام - آن حضرت ابر باران زایی است، که با بارش بر سرزمین هستی به آن طراوت بخشیده و مایه حیات و برکت است.

ماهیت و مراتب صلوات

با توجه به بساطت وجود حضرت محمّد ـ صلّی اللّه علیه وآله ـ و تجلی خاص آفریدگار، آن حضرت مجرای فیض خدای فیاض و وسیله اتصال به مبدأ هستی است.
    دو سر خط حلقه هستی به حقیقت به هم تو پیوستی
    واسطه فیض بودن حضرت محمّد ـ صلّی اللّه علیه وآله ـ به جهت تمامیت عبودیت و تکامل همه جانبه قابلیت آن حضرت بوده، که موجب کسب رتبه فاعلیت برای ایشان شده، تا دارای قدرت نفوذ و تأثیر در عالم نفوس و ارواح باشد. به همین سبب، او مظهر تام و تمام رحمانیت حضرت رحمن است؛ که فرمود: «رحمتی وسعت کل شی ء» زیرا در کتاب خود، با بیانی لطیف به دِلالت التزامی و تضمنی، بشارت اعطای این همه کمالات را به آن صاحب کرامات داده و از او به عنوان تجسم کامل رحمت خویش اشارت کرده و فرموده است: «وما ارسلناک الا رحمة للعالمین»
    بیان سوره اعراف، مبین این حقیقت است که رحمت الهی در همه عالم جاری است. بیان سوره انبیاء، ناظر به این معناست که حضرت محمّد ـ صلی الله علیه و آله - واسطه أعطای رحمت الهی به عالم است. شعاع اصلی جریان فیض، از مرکز و مبدأ عالم به محیط دایره هستی است.
    بنابراین، به طور تکوینی، صلوات خداوند به پیامبرش، انعطاف و عنایت خاص به او است و موجب برخورداری موجودات عالم از برکات این عنایت و رحمت خاص می شود و بازخورد طبیعی و نتیجه نهایی آن، صلوات تکوینی موجودات عالم بر آن وجود مقدس و ملکوتی خواهد بود.
    این نوع تصلیه ـ که در واقع، تجلی عشق آفرینش به حضرت محمد - صلی الله علیه و آله - است ـ ناشی از ادراک تکوینی هستی به آن ظرف ظریف رحمت و واسطه اخذ فیض از فیاض مطلق است؛ البته سمع و بصری سامع و بصیر،و گوش و هوشی آشنای راز و محرم اسرار می خواهد تا این طواف عاشقانه پروانه زیبای عالم هستی را به دور شمع جمع آفرینش مشاهده کرده، زمزمه و همهمه صلوات آن را بشنود.
    این ثروت و دارایی آن دارای دانا، به سبب اتصال ذاتی او به ذات حق تعالی و اتصاف صفاتی او به صفات جمال و جلال اوست؛ چنان که خود از این مقام خبر داده و فرموده است: «من رآنی فقد رأی الحق». خداوند سبحان نیز فراوان به آن تصریح فرموده، از جمله محبت خود را منوط به تبعیت از او - صلی الله علیه و آله - کرده است: «قل ان کنتم تحبون الله فأتبعونی یحببکم الله» و اطاعت او را مقارن اطاعت خویش: «ومن یطع الله و رسوله فقد فاز فوزاً عظیماً»، «الرسول فقد اطاع الله» و آن چه که به آن بنده کامل خود نسبت داده، به خود نسبت داده است: «وما رمیت اذ رمیت و لکن الله رمی»

ان شاالله ادامه داره

یا علی ع

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

(شادی روحشان صلوات)

یا علی

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

به نام خدا
    ...

این همه شأن و شکوه، نشانگر وسعت انعطاف حق تعالی با فرستادن صلوات خاصه بر اوست؛ زیرا صلوات خداوند بر عبد، انعطاف و عنایتی است که به فراخور حال عبد و ظرفیت و وسعتش، او را واجد کمال می کند و به او جمال و جلال می بخشد، چنان که فیض کاشانی در تفسیر الصافی از ثواب الاعمال نقل می کند: از امام موسی کاظم - علیه السلام - سؤال شد: معنای صلوات خداوند، فرشتگان و مؤمنان چیست؟ آن حضرت فرمود: صلوات خداوند، رحمت از جانب او؛ صلوات فرشتگان، تزکیه؛ صلوات مؤمنان، ثنا و دعاست.
    پس ماهیت صلوات بستگی به فرستنده صلوات از سویی، و گیرنده صلوات از سوی دیگر دارد؛ که اختلاف این دو، منشأ اختلاف مراتب و ماهیت صلوات می گردد.
    بر این اساس، آسان تر می توان به تبیین مفهومی صلوات خداوند و فرشتگان بر اهل ایمان، در کنار صلوات او به پیامبرش پرداخت و به نوعی از ماهیت و مراتب صلوات سخن گفت.
    خداوند متعال، درود و تحیت خود و فرشتگان را بر مؤمنان به رسالت حضرت ختمی مرتبت، بشارت داده، می فرماید:
    «هو الذی یصلی علیکم و ملائکته لیخرجکم من الظلمات الی النور و کان بالمؤمنین رحیماً. تحیتهم یوم یلقونه سلام و اَعَدَّ لهم اجراً کریما»
    «او کسی است که بر شما درود و رحمت می فرستد، و فرشتگان او نیز برای شما تقاضای رحمت می کنند تا شما را از ظلمات [جهل و گناه] به سوی نور [ایمان و علم و عمل پاک] رهنمون گردد؛ او نسبت به مؤمنان همواره مهربان بوده است. تحیت آنان در روزی که او را دیدار کنند سلام است؛ و برای آنها پاداش پر ارزشی فراهم ساخته است»
    صلوات خداوند بر اهل ایمان، عنایت او به هدایت آنان به نور و پاک کردن آنان از ظلمات کثرت و گمراهی است.
    اگر خداوند بر موجودی صلوات نفرستد، یعنی رحمت رحمانیه از جنس وجود به او عطا نکند، از ظلمت عدم بیرون نمی آید، و بالطبع استعداد و قابلیت برای اتصال به فیوضات بعدی، بعد از پوشیدن لباس وجود پیدا نمی کند. حق تعالی با انعطافی، او را از کتم عدم بیرون می آورد و بعد از آن هم، با صلوات و انعطاف و عنایتی دیگر، از رحمت خویش در راه یابی به بارگاه خویش برخوردار می سازد.
    سیوطی در الدرالمنثور، ذیل آیه مذکور، در تفسیر خود آورده است: «قال - صلی الله علیه و آله -: صلاته علی عباده، سبوح قدوس تغلب رحمتی غضبی.»
    مرحوم علامه طباطبایی در المیزان در تفسیر این آیه می گوید: آن چه که در قرآن از «صلوات» به خدای سبحان نسبت داده شده، به معنای رحمت و عنایت به مؤمنان است، که سعادت و رستگاری ابدی آنان مترتب بر آن می باشد. همچنین خدای سبحان در کتاب خود، نسیان و غفلت بندگان از یادش را موجب بی اعتنایی وی به آنان، و ذکر و یادش را نیز موجب یادکرد و رویکرد رحیمانه او به آنان عنوان کرده است؛ از جمله در: «نسوالله فنسیهم» و «فاذکرونی اذکرکم».
    صلوات او بر آنان، که در واقع رحمتی از جانب او به بندگانش است، فرع بر ذکر کثیر بندگان او است. از این رو، می توان گفت: اگر «ذکروا الله ذکراً کثیراً» محقق شود، «صلی علیهم» و الا فلا. و از این نکته معلوم می شود که «هو الذی یصلی علیکم...». در مقام تعلیل برای «یا ایهاالذین آمنوا اذکروا الله..»است.
    به نظر نگارنده، تکمیل این ذکر ـ که در تحلیل و تفسیر مرحوم علامه طباطبایی آمده است ـ به تحقق کامل و همه جانبه علمی، معرفتی، عینی و عملی صلوات و سلام بر حضرت محمد - صلی الله علیه و آله - ممکن می شود و ذکر خداوند با تصدیق نظری و عملی این ذکر، تأیید و تثبیت می شود؛ زیرا منت صلوات و عنایات حضرت رب العالمین، فرع بر نعمت رسالت حضرت رحمة للعالمین است. این عنایت، بشارت آن رسالت است،و به برکت آن کرامت، افاضه و اعطا می شود. به تبع وجود صاحب رسالت، این امت صاحب شرافت شده است. پس به یمن صلوات ما بر او - بتمامه و کماله - به ما صله صلوات بخشیده اند و به آن اختصاصاً مفتخر گشته ایم؛ صله ای خاص و مختص این امت، که سایر امم از آن بی بهره اند.
    امام سجاد - علیه السلام - در دعای دوم صحیفه می فرماید: «و الحمد لله الذی مَنَّ علینا بمحمد نبیه - صلی الله علیه و آله - دون الامم الماضیة و القرون السالفة»؛ «سپاس خدای را» که به محمد پیامبرش بر ما منت نهاد؛ منتی که امت های گذشته و مردم پیش از ما از آن بی بهره بودند. منتی که خداوند آن را به ما گوشزد کرده و می فرماید: «لقد مَنَّ الله علی المؤمنین اذ بعث فیهم رسولاً من انفسهم...»
    «خداوند بر مؤمنان منت نهاد - نعمت بزرگی بخشید - هنگامی که در میان آنان، پیامبری از خودشان برانگیخت... .»
    حضرت فاطمه ـ سلام اللّه علیها ـ در خطبه فدک، به برخی نعمت های بزرگ به واسطه این منت سترگ، که به همه امم ارزانی شده است، اشاره می کند و می فرماید:
    «فَاَنَارَ الله بمحمدٍ - صلی الله علیه و آله - ظلمها و کشف عن القلوب بهمها و جلی عن الابصار غممها و قام فی الناس بالهدایة و انقذهم من الغوایة و بَصَّرهم من العمایة.»
    «خداوند به واسطه محمد - صلی الله علیه و آله - تاریکی هایشان را روشنی بخشید؛ و از دل ها و نفوس، دلتنگی ها را برد. و از دیدگان پرده ها برگرفت؛ و در میان مردم به امر هدایت برخاست؛ و آنان را از گمراهی رهانید؛ و از نابینایی [نجاتشان داده] بینایشان کرده.»
    خداوند به واسطه برتری پیامبر بر سایر انبیا، امت او را بر سایر امم برتری داد و آنان را در بسیاری از فضایل آن پیامبر بزرگ شریک گردانید. به عنوان نمونه، با توبه و بازگشت رحیمانه بر پیامبر - صلی الله علیه و آله - بر آنان در مرتبه ای نازل تر، رحمت آورد و در مسیر انذار و بیم کسانی که خدا و پیامبرش را آزار می دهند، آزاردهندگان به مؤمنان را بیم داد و انذار کرد.

ان شاالله ادامه داره

یا علی ع

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

(شادی روحشان صلوات)

یا علی

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری