صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: منبع تاریخی درباره ابراهیم ع

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 18 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

منبع تاریخی درباره ابراهیم ع

سلام و تشکر از پاسخگویی

در بعضی کتابهای تاریخی جدید حضرت ابراهیم را همدوره نمرود دانسته اند

ایا منبع تاریخی قدیمی مربوط به این مساله موجود است یا خیر ؟ منظور منابع غیر مرتبط با قران و حدیث

و همچنین اصل این مطلب ابتدا از کجا گرفته شده است ؟
    از دی که گذشت هیچ ازو یاد مکن ....... فردا که نیامده است فریاد مکن
    برگذشته و نامده بنیاد مکن .............حالی خوش باش و عمر بر باد نکن

2.  

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نظیر نمایش پست
    سلام و تشکر از پاسخگویی

در بعضی کتابهای تاریخی جدید حضرت ابراهیم را همدوره نمرود دانسته اند

ایا منبع تاریخی قدیمی مربوط به این مساله موجود است یا خیر ؟ منظور منابع غیر مرتبط با قران و حدیث

و همچنین اصل این مطلب ابتدا از کجا گرفته شده است ؟
    با عرض سلام و ادب

در منابع متعدد تاریخی که به بیان ماجرای حضرت ابراهیم(ع) پرداخته اند،به این مطلب هم اشاره کرده اند که پادشاه آن دوران نمرود بوده است:

- البدايةوالنهاية،ج‏1،ص:148.

- تاريخ ‏الطبري،ج‏1،ص:240

- تاريخ ‏اليعقوبى،ج‏1،ص:24

- التنبيه‏ و الإشراف،متن،ص:34

- الطبقات ‏الكبرى/ترجمه،ج‏1،ص:28

امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 18 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست
    با عرض سلام و ادب

در منابع متعدد تاریخی که به بیان ماجرای حضرت ابراهیم(ع) پرداخته اند،به این مطلب هم اشاره کرده اند که پادشاه آن دوران نمرود بوده است:

- البدايةوالنهاية،ج‏1،ص:148.

- تاريخ ‏الطبري،ج‏1،ص:240

- تاريخ ‏اليعقوبى،ج‏1،ص:24

- التنبيه‏ و الإشراف،متن،ص:34

- الطبقات ‏الكبرى/ترجمه،ج‏1،ص:
    با سلام و عرض ادب و احترام و تشکر

بسیار متشکرم اما استاد گرامی این منابعی که شما معرفی فرمودید احتمال می دهم مال بعد از اسلام باشم
    منظور من کتابی است که قبل از اسلام نوشته شده باشد البته به غیر از تورات
    مثلا در کتیبه ای بسیار قدیمی مربوط به ازاران سال پیش
    کلا من هدفم از این سوال منبعی قدیمی بغیر از متون اسلامی بعد از اسلام درباره وجود حضرت ابراهیم می باشد

5. تشکرها 2

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و عرض ادب و احترام و تشکر

بسیار متشکرم اما استاد گرامی این منابعی که شما معرفی فرمودید احتمال می دهم مال بعد از اسلام باشم
    منظور من کتابی است که قبل از اسلام نوشته شده باشد البته به غیر از تورات
    مثلا در کتیبه ای بسیار قدیمی مربوط به ازاران سال پیش
    کلا من هدفم از این سوال منبعی قدیمی بغیر از متون اسلامی بعد از اسلام درباره وجود حضرت ابراهیم می باشد
    با عرض سلام و ادب
    راههاي علم و آگاهي پيدا كردن نسبت به حقائق، مختلف است، بعضي مطالب با براهين و استدلال‌هاي عقلي و برخي نيز با تجربه و مشاهده معلوم و ثابت مي‌شوند؛ امّا نبايد فراموش كرد كه تنها راه علم و آگاهي پيدا كردن به يك حقيقت، تعقّل و انديشيدن و يا تجربه نيست. چه بسا مطالبي كه قابل تجربه نبوده و با براهين و ادلة عقلي نيز ثابت نمي‌شوند همانند تاريخ و سرگذشت پيشينيان.
    به خوبي روشن است كه كسي از راه تجربه و يا تفكّر و انديشيدن نمي‌تواند نسبت به تاريخ گذشته آگاهي پيدا كند در اين‌گونه موارد تنها راه كسب اطّلاعات و آگاهي، گوش سپردن به گفته تاريخ نگاران و يا كساني است كه از گذشته به هر طريقي آگاهي دارند و راستگويي آنها مُبَرهن است.
    لذا با توجه به اخبار متعددی که در منابع متعددی همچون تورات ، قرآن و کتب تاریخی آمده است،نیز با توجه به دلایلی که لزوم بعثت انبیاء را ثابت می کنند،وجود حضرت ابراهیم(ع) امری مسلم و قطعی می باشد.
    آنچه‌ در عهد عتیق‌ آمده‌، اگرچه‌ خالی‌ از تناقض‌ نیست‌، ولی‌ تاریخ‌ زندگی‌ ابراهیم‌ را تا اندازه‌ای‌ می‌توان‌ از خلال‌ آن‌ دریافت‌.در عهد جدید نیز از ابراهیم‌ در ۷۲ موضع‌ یاد شده‌ و نسب‌ عیسی ‌ مسیح ‌ از طریق‌ اسحاق‌ با ۳۹ واسطه‌ یا ۵۴ واسطه‌ به‌ وی‌ متصل‌ شده‌ است‌. ایمان‌ ابراهیم‌ در عهد جدید به‌ عنوان‌ عالی‌ترین‌ ایمان‌ یاد شده‌ است‌، زیرا غریبانه‌ در فلسطین ‌ - که‌ سرزمین‌ او نبود - به‌ فرمان‌ خدا زیست‌ و فرزند خود را به‌ قربانگاه‌ برد. پس‌ او به‌ عمل‌ نیز مؤمن ‌ و مطیع‌ بود و ایمانش‌ از رهگذر عمل‌ کامل‌ شد، «پس‌ انسان‌ نه‌ از ایمان‌ تنها، بلکه‌ به‌ عمل‌ نیز عادل‌ شمرده‌ می‌شود». ولی‌ به‌ گفته پولس‌ رسول‌، ایمان‌ ابراهیم‌ به‌ خداوند قبل‌ از عمل‌ ختان‌ او نبود، و از این‌ جهت‌ وعده‌ به‌ ذریت‌ ایمانی‌ ابراهیم‌ تعلق‌ یافته‌ و نه‌ ذریت‌ شرعی‌. پس‌ مؤمنان‌ فرزندان‌ ابراهیمند، و چون‌ خداوند امتها را از ایمان‌ عادل‌ خواهد شمرد، ابراهیم‌ را بشارت‌ داد که‌ تمامی‌ امتها از تو برکت‌ خواهند یافت‌، و این‌ برکت‌ از طریق‌ عیسی‌ مسیح‌ که‌ از ذریه ابراهیم‌ است‌ به‌ امتهایی‌ که‌ از نسل‌ ابراهیم‌ نیستند نیز خواهد رسید.
    در قرآن‌ ۶۹ مرتبه‌ در ۲۵ سوره ‌ از ابراهیم‌ یاد شده‌ و سوره‌ای ‌ نیز به‌ نام‌ او موسوم‌ گشته‌ است‌. در این‌ آیات‌ اساساً از ابراهیم‌ به‌ عنوان‌ فردی‌ مصلح‌ و موحد سخن‌ رفته‌ و تکامل‌ اندیشه دینی‌ و اجتماعی‌ او در مقابله‌ با تقکر غالب‌ بر جامعه‌، یعنی‌ شرک ‌، باز نموده‌ شده‌ است‌. با این‌همه‌، نمی‌توان‌ از این‌ آیات‌ سیر تاریخی‌ زندگی‌ ابراهیم‌ را روشن‌ و معین‌ کرد.

امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

7. تشکرها 3

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 18 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست
    با عرض سلام و ادب
    راههاي علم و آگاهي پيدا كردن نسبت به حقائق، مختلف است، بعضي مطالب با براهين و استدلال‌هاي عقلي و برخي نيز با تجربه و مشاهده معلوم و ثابت مي‌شوند؛ امّا نبايد فراموش كرد كه تنها راه علم و آگاهي پيدا كردن به يك حقيقت، تعقّل و انديشيدن و يا تجربه نيست. چه بسا مطالبي كه قابل تجربه نبوده و با براهين و ادلة عقلي نيز ثابت نمي‌شوند همانند تاريخ و سرگذشت پيشينيان.
    به خوبي روشن است كه كسي از راه تجربه و يا تفكّر و انديشيدن نمي‌تواند نسبت به تاريخ گذشته آگاهي پيدا كند در اين‌گونه موارد تنها راه كسب اطّلاعات و آگاهي، گوش سپردن به گفته تاريخ نگاران و يا كساني است كه از گذشته به هر طريقي آگاهي دارند و راستگويي آنها مُبَرهن است.
    لذا با توجه به اخبار متعددی که در منابع متعددی همچون تورات ، قرآن و کتب تاریخی آمده است،نیز با توجه به دلایلی که لزوم بعثت انبیاء را ثابت می کنند،وجود حضرت ابراهیم(ع) امری مسلم و قطعی می باشد.
    آنچه‌ در عهد عتیق‌ آمده‌، اگرچه‌ خالی‌ از تناقض‌ نیست‌، ولی‌ تاریخ‌ زندگی‌ ابراهیم‌ را تا اندازه‌ای‌ می‌توان‌ از خلال‌ آن‌ دریافت‌.در عهد جدید نیز از ابراهیم‌ در ۷۲ موضع‌ یاد شده‌ و نسب‌ عیسی ‌ مسیح ‌ از طریق‌ اسحاق‌ با ۳۹ واسطه‌ یا ۵۴ واسطه‌ به‌ وی‌ متصل‌ شده‌ است‌. ایمان‌ ابراهیم‌ در عهد جدید به‌ عنوان‌ عالی‌ترین‌ ایمان‌ یاد شده‌ است‌، زیرا غریبانه‌ در فلسطین ‌ - که‌ سرزمین‌ او نبود - به‌ فرمان‌ خدا زیست‌ و فرزند خود را به‌ قربانگاه‌ برد. پس‌ او به‌ عمل‌ نیز مؤمن ‌ و مطیع‌ بود و ایمانش‌ از رهگذر عمل‌ کامل‌ شد، «پس‌ انسان‌ نه‌ از ایمان‌ تنها، بلکه‌ به‌ عمل‌ نیز عادل‌ شمرده‌ می‌شود». ولی‌ به‌ گفته پولس‌ رسول‌، ایمان‌ ابراهیم‌ به‌ خداوند قبل‌ از عمل‌ ختان‌ او نبود، و از این‌ جهت‌ وعده‌ به‌ ذریت‌ ایمانی‌ ابراهیم‌ تعلق‌ یافته‌ و نه‌ ذریت‌ شرعی‌. پس‌ مؤمنان‌ فرزندان‌ ابراهیمند، و چون‌ خداوند امتها را از ایمان‌ عادل‌ خواهد شمرد، ابراهیم‌ را بشارت‌ داد که‌ تمامی‌ امتها از تو برکت‌ خواهند یافت‌، و این‌ برکت‌ از طریق‌ عیسی‌ مسیح‌ که‌ از ذریه ابراهیم‌ است‌ به‌ امتهایی‌ که‌ از نسل‌ ابراهیم‌ نیستند نیز خواهد رسید.
    در قرآن‌ ۶۹ مرتبه‌ در ۲۵ سوره ‌ از ابراهیم‌ یاد شده‌ و سوره‌ای ‌ نیز به‌ نام‌ او موسوم‌ گشته‌ است‌. در این‌ آیات‌ اساساً از ابراهیم‌ به‌ عنوان‌ فردی‌ مصلح‌ و موحد سخن‌ رفته‌ و تکامل‌ اندیشه دینی‌ و اجتماعی‌ او در مقابله‌ با تقکر غالب‌ بر جامعه‌، یعنی‌ شرک ‌، باز نموده‌ شده‌ است‌. با این‌همه‌، نمی‌توان‌ از این‌ آیات‌ سیر تاریخی‌ زندگی‌ ابراهیم‌ را روشن‌ و معین‌ کرد.

سلام و تشکر

تمام مطالب شما مورد قبول حقیر است منتهی سوال من چیز دیگری است

من می خواهم بدانم ایا جز در منابع قرانی و دینی و حدیثی
    ایا در منابع دیگر مانند پیدا شدن یک کتیبه و ... اثری از حضرت ابراهیم بدست امده یا خیر ؟

ببینید من بارها توی انجمن دیدم که نوشتند دین مردم زمان جاهلیت ابراهیمی ولی تحریف شده بود
    حتی دین پیامبر اسلام را دین ابراهیم می دانند

ایا در اشعار و ادبیات مردم زمان جاهلیت نامی از حضرت هم دیده می شود یا خیر ؟

با تشکر

9. تشکر

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

ببینید من بارها توی انجمن دیدم که نوشتند دین مردم زمان جاهلیت ابراهیمی ولی تحریف شده بود
    حتی دین پیامبر اسلام را دین ابراهیم می دانند
    با سلام و احترام
    1. در دوره جاهلیت مردم بت پرست بودند الا
    خاندان متصل به حضرت عبد المطلب صلوة الله علیه!
    2. هیچ تحریفی در
    دین حنیفیت حضرت ابراهیم صلوة الله علیه در بین حنفاء انجام نشده است!

من می خواهم بدانم ایا جز در منابع قرانی و دینی و حدیثی
    ایا در منابع دیگر مانند پیدا شدن یک کتیبه و ... اثری از حضرت ابراهیم بدست امده یا خیر ؟
    قرار است مگر به هر کتیبه و یا ... که اطمینانی به آن اعتنا نماییم؟؟؟!!!
    چرا که اینها ساخت دست هستند!
    ولی به فرمایشهای پروردگار ابراهیم ع که در قرآن آمده است و تنها پیامبریست که تمامی مراحل زندگیش در قرآن کریم آمده است نعوذ بالله بگردیم دنبال دست نوشته یا کتیبه که اصالت آن نیز جای سئوال دارد بگردیم!
    شما هم بنظر من دوست گرامی سئوالاتتان را در قرآن کریم و احادیث معتبر اهل بیت ص بگردید و جواب بگیرید که دیگر به چیزهایی رجوع کنید که با دروغ و .. آمیخته است!
    سپاسگزارم

اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

11. تشکرها 2

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 18 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط partofar نمایش پست
    . در دوره جاهلیت مردم بت پرست بودند الا خاندان متصل به حضرت عبد المطلب صلوة الله علیه!
    سلام و ادب

بزرگوار مردم مشرک بودند و در کنار بتها خدا را هم قبول داشتند
    بطوریکه در قران هم امده

و اینکه مردم حج را انجام می دادند و نماز و روزه انجام می دادند البته منحرف شده
    نشان می دهد این سنت باید از ایین ابراهیم به انها رسیده باشد

به عبارتی دیگر می شود گفت ایین ابراهیم تحریف شده بود

قرار است مگر به هر کتیبه و یا ... که اطمینانی به آن اعتنا نماییم؟؟؟!!!
    چرا که اینها ساخت دست هستند!
    ولی به فرمایشهای پروردگار ابراهیم ع که در قرآن آمده است و تنها پیامبریست که تمامی مراحل زندگیش در قرآن کریم آمده است نعوذ بالله بگردیم دنبال دست نوشته یا کتیبه که اصالت آن نیز جای سئوال دارد بگردیم!
    شما هم بنظر من دوست گرامی سئوالاتتان را در قرآن کریم و احادیث معتبر اهل بیت ص بگردید و جواب بگیرید که دیگر به چیزهایی رجوع کنید که با دروغ و .. آمیخته است!
    سپاسگزارم
    بزرگوار من هدفم رد چیزی نیست فقط یک تحقیق است و بس

می خواهم بدانم ایا از وجود حضرت ابراهیم در اشعار عرب و یا کتیبه ای از ایشان وجود دارد یا نه ؟

13. تشکر

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

بزرگوار من هدفم رد چیزی نیست فقط یک تحقیق است و بس

می خواهم بدانم ایا از وجود حضرت ابراهیم در اشعار عرب و یا کتیبه ای از ایشان وجود دارد یا نه ؟
    با سلام و احترام
    هیچ کتابی غیر از قرآن کریم نمی توان یافت که تحریف نشده باشد ما اگر بخواهیم یک تحقیق جامع و خوبی احادیث معتبری که در رابطه با حضرت ابراهیم از کتب دیگر و قرآن کریم و نیز خود قرآن کریم که حفاظت از آن را پروردگار متعال ضمانت نموده است فکر می کنم بهتر نیست!
    من در سال 78 حدوداً 3 سال در مورد ایشان تحقیق نمودم و اینها را خدمتتان برای روشن تر شدن این مسیر تحقیقی شما عرض کرم شاید انشاء الله مفید واقع شود!ناگفته نماند بدلایل بسیار وطبق آیات قرآن کریم و احادیث معتبر ابراهیم ع شیعه امام علی ع آمده است! نا گفته نماند که علت اصرار بر تمام دوران زندگی ایشان از اواخر نوجوانی تا سالهای اواخر پیری در قرآن کریم فقط و فقط یک دیل دارد و آنهم جز روشن کردن راه شیعه اسلام کامل و مرضی نیست!

بزرگوار مردم مشرک بودند و در کنار بتها خدا را هم قبول داشتند
    بطوریکه در قران هم امده

و اینکه مردم حج را انجام می دادند و نماز و روزه انجام می دادند البته منحرف شده
    نشان می دهد این سنت باید از ایین ابراهیم به انها رسیده باشد

به عبارتی دیگر می شود گفت ایین ابراهیم تحریف شده بود
    یک موحد داریم و یک مشرک! جمع این دو را من یاد نگرفتم!؟
    تا آنجا که من میدانم نماز و روزه که فقط در بین مسیحیان و یهودیان انجام می شده است ولی آمدن به کعبه و انجام مراسم قربانی از زمان
    ابراهیم ع بوده است و در زمان جاهلیت تقدیم و تقدیس به بتها و برادر و دوست گرامی جمع اینها را واقعاً من بلد نیستم!؟
    انشاء الله که تحقیق مفید از شما در سایت قرار بگیرد و من نیز استفاده نمایم و انشاء الله منابع آن شر شاعران لا ابلی و بعضاً مست در لیست منابع تحقیقی شما نباشد.
    برایتان آرزوی موفقیت و سر فرازی دارم
    التماس دعا
    اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

15. تشکرها 2

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 18 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یک موحد داریم و یک مشرک! جمع این دو را من یاد نگرفتم!؟
    سلام و عرض ادب

دوست گرامی
    یک موحد داریم و یک مشرک و یک کافر
    کافر کسیست که خدا را اصلا قبول ندارد ولی مشرک خدا را قبول دارد ولی برای او شریک قائل است
    نظیر مردم عرب جاهلیت با اینکه خدا را قبول داشتند ولی بتها را واسطه بین خود و خدا می دانستند

در قران هم به کرات به مشرکین خطاب شده است

تا آنجا که من میدانم نماز و روزه که فقط در بین مسیحیان و یهودیان انجام می شده است ولی آمدن به کعبه و انجام مراسم قربانی از زمان ابراهیم ع بوده است و در زمان جاهلیت تقدیم و تقدیس به بتها و برادر و دوست گرامی جمع اینها را واقعاً من بلد نیستم!؟
    البته که شما استاد هستید و شکسته نفسی می فرمایید
    ولی در همین سایت من دیده ام که قائل به نماز خواندن و روزه گرفتن مردم مشرک بوده اند
    منتهی می گویند نماز و روزه را ضایع و تحریف شده انجام می داده اند
    حج انها هم که مشخص است که بوده و انجام می دادهاند منتهی حج را هم ضایع کرده و بتها را در کعبه قرار داده بودند

همینکه اعمالی مثل حج و نماز و روزه انجام می داده اند نشان می دهد زمانی ایین ابراهیم در انجا رواج داشته
    که بعد ها تحریف می شود

حال سوال من دقیقا در همین قسمت است که ایا اثاری در ادبیات انها اشاره به ابراهیم ع دارد یا نه ؟

بسیار متشکرم از شما

17. تشکرها 2

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

حال سوال من دقیقا در همین قسمت است که ایا اثاری در ادبیات انها اشاره به ابراهیم ع دارد یا نه ؟
    با سلام و احترام
    به جز در زندگی حضرت عبد المطلب ع فکر نمی کنم! نذر قربانی کردن یکی از ده پسر که خداوند متعال به او عطا نماید! و ... این قبل از تولد پیامبر ص بوده است!
    فرمودید یکی هم کافر را به اقسام جاهلی عرض کرده بودید اشاره فرمودید: در زمانی جاهلیت این قسم وجود نداشته و همه مشرک بودند الا آنهایی که عرض شد!
    فرمودید خدا را قبول داشتند در کنار شرکشان! پس چرا هرگز به خداوند متعال ایمان نیاوردند و پیامبر ص را آنقدر تحت فشار قرار میدادند؟
    اگر در این سایت یا در هرکجا مطلبی دید خواهشمندم آنرا حتماً بررسی و صحت آنرا تحقیق نمایید!
    البته منظور خاصی از طرح اینموارد ندارم و من وقتی شروع به تحقیقم کردم " هیچ چیزی نمی دانستم ولی چند آیه از قرآن کریم که خواندم راه درک و تحقیق من توسط پروردگار متعال باز شد و انشاء الله شما هم در این تحقیق مفید سرفراز و موفق باشید.
    سپاسگزارم
    التماس دعا

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

19. تشکرها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری