صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا شیطان همان جن است؟

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۶
  نوشته
  1
  مورد تشکر
  0 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آیا شیطان همان جن است؟
  آیا دیو همان جن است؟

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۶
  نوشته
  45
  مورد تشکر
  84 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : آیا شیطان همان جن است؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط ensan نمایش پست
  آیا دیو همان جن است؟
  ما كه نفهميديم سوال چيه ؟
  شيطان همان جنه يا ديو همان جنه؟

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۷
  نوشته
  51
  مورد تشکر
  130 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : آیا شیطان همان جن است؟
  بسم الله الرحمن الرحيم
  با عرض سلام و ارادت
  1. واژه شيطان به هر موجود شرور و موذي و سركش اطلاق مي شود اعم از اين كه از جنس جن باشد يا از جنس انسان يا غير اينها .
  2. يكي از شياطين جن كه در مقابل خداوند نافرماني كرد و از سجده بر آدم خودداري كرد ابليس است ؛ گاهي واژه شيطان مطلق درباره او استعمال مي شود در حالي كه در آيات و روايات انواعي از شيطانها ذكر شده است مثلا در قرآن "شياطين الجن و الانس" داريم يا "من الجنة و الناس" . چنانكه در روايات در موارد متعددي واژه شيطان آمده است كه مي توان آن را بر ميكروب ها منطبق كرد ؛ مثلا : موهاي زائد را بلند نگه نداريد كه شياطين آن جا جمع مي شوند يا ناخن ها را بلند نگه نداريد يا خاكروبه را در خانه نگه نداريد يا ظرفها را نشسته نگذاريد يا از جاي شكسته ظرف آب ننوشيد يا از جاي دسته آن چيز نخوريد و ... كه شياطين جمعند . در اين گونه موارد مراد از شيطان ، همان ميكروب ها هستند . البته از جنسهاي ديگر نيز شيطان وجود دارد ؛ مثلا : قدرت هاي شيطاني مانند آمريكا ، شيطان ، بلكه شيطان بزرگ هستند و ...
  3. ديو در فارسي غالبا به جاي جن در عربي استعمال مي شود و گاهي نيز به جن در فارسي ، پري اطلاق مي شود .
  4. بنابراين همه جن ها شيطان نيستند ؛ چنان كه همه شياطين جن نيستند . بر اين اساس رابطه شيطان و جن ، عام و خاص من وجه است .
  حسن السئوال نصف العلم


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۶
  نوشته
  15
  مورد تشکر
  24 پست
  حضور
  8 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : آیا شیطان همان جن است؟


  به نام خداوند جان آفرین


  وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ كَانَ مِنَ الْجِن ( سوره مبارکه کهف - آیه 50)

  و آن گاه که به ملائک گفتیم بر آدم سجده کنید ، همگی سجده کردند ، مگر ابلیس که از جن بود


  شیطان بی تردید از نوع جن است . اما در طایفه ی جن ، هم مسلمان و هم کافر وجود دارد .


 5. تشکرها 2


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۶
  نوشته
  4
  مورد تشکر
  5 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : آیا شیطان همان جن است؟
  بسم الله الرحمن الرحيم
  با سلام
  آنچه كه از استعمال واژه شيطان به ذهن ما تبادر مي كند شخص ابليس است . اما بايد به اين نكته اشاره داشت كه شياطين منحصر در ابليس (همان كسي كه از اطاعت فرمان خدا مبني بر سجده بر آدم سرپيچي كرد) نيستند بلكه ابليس بزرگ آنان است .
  در مورد اينكه شيطان از نوع انس است يا جن بايد گفت كه به شهادت آيات الهي ، شيطان از جنيان است .
  البته به اين نكته نيز بايد اشاره داشت كه با توجه به معناي شيطان و شياطين ، به شهادت آيات الهي گاهي اين لفظ بر انسانها نيز اطلاق شده است در آنجا كه فرمود : شياطين الجن و الانس . اما اين با توجه به لفظ شيطان است و ربطي به اين نكته كه ابليس از جنيان است ندارد .
  والسلام

 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۶
  نوشته
  13
  مورد تشکر
  22 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : آیا شیطان همان جن است؟
  ی سوال..شیطان از اجنه بوده....جن ها هم مونث دارند و مذکر...خب حالا شیطان مرد بوده یا زن؟

  و اینکه جنیان هم پیامبر داشتند...یعنی از جنیان هم کسی به پیامبری رسیده؟....و دیگه اینکه جهنم و بهشت از چه زمانی خلق شدند...قبل از خلق آدم...یا قبل از خلق جنیان؟؟؟....

  همین..ممنونم....


 8. تشکر


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,251
  مورد تشکر
  2,255 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  10

  شاد نقل قول : آیا شیطان همان جن است؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط mahtab2 نمایش پست
  ی سوال..شیطان از اجنه بوده....جن ها هم مونث دارند و مذکر...خب حالا شیطان مرد بوده یا زن؟  و اینکه جنیان هم پیامبر داشتند...یعنی از جنیان هم کسی به پیامبری رسیده؟....و دیگه اینکه جهنم و بهشت از چه زمانی خلق شدند...قبل از خلق آدم...یا قبل از خلق جنیان؟؟؟....


  همین..ممنونم....
  پاسخ به برخي از سوالات شما مهتاب 2:
  1- شيطان نوع اجنه است كه قرآن هم به آن اشاره كرده است واينكه جنها مونث ومذكر دارند اينهم مسلم است چون باز در قرآن سوره جن آيه 6 به آن اشاره كرده(باتعبير رجال من الجن) واز طرفي چون آنها زاد وولد دارندباز بودن ازهر دو جنسيت در بين آنها ثابت است
  2- اينكه آنها پيامبر دارند و وظيفه اطاعت از پيامبر را دارند باز در قرآن اشاره شده است ولي نه اينكه پيامبري از جنس جن داشته باشند بلكه به نقلي جن مانند انسان دارای علم، ادراک، قدرت تشخیص، مسئولیت و تکلیف است و پیغمبر گرامی اسلام بر جن‌ها نیز مبعوث شدند و در بین جن‌ها نیز دین و مذهب و فرقه وجود دارد. جن به دو گروه مسلمان و غیرمسلمان تقسیم شده و مسلمانان آنها نیز در یک گروه اهل تشیع قرار می‌گیرند. رهبر جن‌های شیعه«سعفر ابن زعفر» می‌باشد و لوحی مزیّن به جملة مبارک«یا ابا عبد الله الحسین»برگردن دارد. پدر زعفر در صدر اسلام توسط حضرت علی(علیه‌السلام) کشته شد و خود نیز به دست آن حضرت مسلمان گردید. زعفر و لشکریانش در واقعه کربلا به یاری حضرت امام حسین(علیه‌السلام) شتافتند ولی آن امام بزرگوار اجازه نفرمودند
  3- بقيه پاسخ در فرصتي ديگر.... 10. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,251
  مورد تشکر
  2,255 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  10

  شاد نقل قول : آیا شیطان همان جن است؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط ensan نمایش پست
  آیا دیو همان جن است؟

  جن جانوريست داراي شعور و فیزیکي غير ارگانيک که از لحاظ شان وجودي از ديد اديان پايينتر از انسان و بالاتر از حيوان جاي مي گيرد در فرهنگ فارسي به آن ديو و در فرهنگ عرب به آن جن و در فرهنگ لاتين demon ياjinn نام گرفته است. جن به معناي چيزي است که پوشيده شده و منظور پوشيده ماندن او از حواس ماست.


 11. تشکرها 3


 12. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۶
  نوشته
  1
  مورد تشکر
  1 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  جن چيست؟
  ________________________________________
  احتمالا برای شما هم پیش آمده که در بین دوستان، اقوام و آشنایان در مورد جن صحبت کرده اید و در این بین هر کس داستانی از جن را با آب و تاب تعریف میکند و اصطلاحا شب را بر شما حرام میکند (!)، ولی در واقع تعریفی که از جن در ذهن ما گنجانده شده با معنای واقعی ان تفاوت بسیاری دارد، مطلب زیر را بخوانید تا کمی در بیشتر در مورد جن بدانیم.

  1- جن جانوريست داراي شعور؛ و فيزيکي غير ارگانيک ؛ که از لحاظ شان وجودي ؛ از ديد اديان پايينتر از انسان و بالاتر از حيوان جاي مي گيرد .در فرهنگ فارسي به آن ديو و در فرهنگ عرب به آن جن و در فرهنگ لاتين demon يا jinn نام گرفته است. جن به معناي چيزي است که؛ پوشيده شده ؛و منظور پوشيده ماندن او از حواس ماست.

  2- خصوصيات فيزيکي جن از ديد انسان؛ اعجاب آور است. عنصر اصلي وجودي جن آتش است وبه علت نداشتن عنصر خاک ؛در وجودش مانند بارباپاپا ؛مي تواند به هر شکل و اندازه اي تبديل شود. و بسياري از چيزها را در يک آن ؛جا به جا کند .همچنين سرعت نقل مکان بسيار بالايي دارد. مي تواند مثلا ظرف 5 دقيقه فاصله بين لاهور و تهران را طي کرده و برگردد.

  3- جن ابزار ساز نيست ؛ وبه علت خصوصيات فيزيکي منحصر بفرد ؛قادر است در هر مکان و شرايطي زندگي کند ؛وبراي همين به خانه و مسکن نيازي ندارد. زيرا سرما و گرما و باد و بوران بر او کارگر نيست .جن به وسايل حمل و نقل بي نياز است ؛ و از اينجا مي توان فهميد که جن ها داراي صنعت و تکنولوژي نيستند ؛ و شهر و کاشانه اي ندارند مکان معمول زندگي آنها کوه وجنگل و دشت است.

  4- جن مانند همه جانداران غذا مصرف مي کند . اما به مقداري بسيار کمتر از انسان.

  5-جن ها مثل انسان جنسيت ونر يا ماده دارند . توليد مثل مي کنند و تشکيل خانواده مي دهند ؛ و به صورت جماعت زندگي مي کنند و جامعه ندارند.

  6- جن نسبت به انسان زياد عمر مي کند . حدود 1000 سال به بالا .جن هايي که در سوره ي جن از آنها نام برده شده ؛ که وقتي اولين بار آيات قرآن را شنيدند ؛ از شدت ازدحام داشتند بر سر هم خراب مي شدند ؛ احتمالا هنوز زنده اند . جن ها مانند انسان داناونادان ؛ .فرمانده و فرمانبردار ؛ ارباب و بنده ؛ کافر و متدين ؛ شفيق و شرور دارند.وقتي که مردند از بين ميروند و نيازي به قبر و گورستان ندارند.

  7- جن داراي عقل است . اما نه عقل ابزار ساز و عقل فلسفي و خلاقيت هنري .عقل جن به معناي قوه ي ارزيابي امور روزمره يا همان عقل معاش ؛ و قوه تشخيص است ؛ به اضافه هوشي سرشار ؛ اعم از قدرت خواندن فکر و جستجو و يافتن گذشته و آينده.

  8- جن ها مانند انسان نامگذاري مي شوند ؛ و داراي اسم و رسم و شهرت هستند داراي زبان خاص ؛ و قوه تکلم هستند و قادر به فهم زبان آدميان.

  9- معروف ترين جن ؛ ابليس ؛ يا همان شيطان نام دارد ؛ که وصف حال او را شنيده ايد ؛ که چون بسيار در قرب به حق کوشيد به جايگاه فرشته هاي مقرب رسيد ؛ اما چون حاضر به سجده بر انسان ؛ يعني شريک قرار دادن بر خدا نشد از درگاه رانده شد.

  10- جن در شرايطي قادر به تسخير انسان ؛ و انسان در شرايطي ؛ قادر به تسخير جن است . انسان مسخر شده را مجنون؛ يا ديوانه ؛يا ديو زده ؛ و جن تسخير شده را ؛موکل مي نامند. گويند خود جنيان بر سه قسمند: ديو.؛جن وپري ؛که از لحاظ مکاني ؛ مادون فرشته هستند.

  11- جن مي تواند در مواردي تربيت شده ؛ به انسان خدمت کند. چنين سنتي در ميان جنگيران ايران و پاکستان وهند وجود دارد . اما به طور کل ؛ نه بودا ؛ نه دالاي لاما ؛ نه اوليا الله ؛ و نه عرفا و نه پيامبران هيچکدام ؛به مدد خواستن از موجوداتي که مثل انسان ؛خطا و اشتباه و گناه مي کنند ؛توصيه نکرده اند اما همگي؛ وجود آنها را تاييد کرده اند .

  12- جنيان مانند امواج راديويي و ماهواره اي ؛با ما هستند ظاهر نمي شوند ؛اما حاضرمي شوند و بعضي از انها ؛درخانه ها و بدن شخصيت هاي ضعيف ؛رفت و آمد مي کنند. يکي از راه هاي دور کردن جنهاي مزاحم ؛خواندن و آويختن 4 آيه از قران است ؛ که با قل شروع مي شوند . و بسياري ادعيه ؛که درکتب مختلف وجود دارند.اماراه دورکردن انسان شرورچيست!؟

  13- جن ها ؛ بعضي از ما را؛ به شکل همزاد و غير همزاد دوست دارند؛ کمکمان مي کنند ؛همينطور جواهرات و اشياي قيمتي ما ؛ازجمله انگشترهايي با نگين سنگ (مخصوصا عقيق)را بسيار دوست دارند (ومخصوصا اگر بر آن آيات و اوراد حک شده باشند) .اگر دوستمان داشته باشندو سخني باماداشته باشند ؛بيشتربه خوابمان مي ايند و دلسوزي خود را اعلام مي کنند .خيلي ازآنها خدمتگذار ارواح اوليا هستند و دست ماراگرفته اندو خيلي ها هم به کرداراکثرآدميان اهل شيطنت.بيشتر آنها بي ضررند و مثل ما گرفتار اين دنيا و درگير و دار تقدير خويشند.

  14- اما آنان که ماوراي طبيعت ؛ و موجوداتش را باور ندارند؛ چند دسته اند :کساني که انچه که نمي بينند را باور ندارند . اينها معمولا فقط آنتي تزقصه هاي جن وپري مادربزرگ ها هستند؛ که حتي زحمت دانستن کوچک ترين اطلاعاتي جز نقد داستان گرمابه هاي تاريک وکوتوله هاي پاسمي و عروسي جن ها رابه خودشان نداده اند. اين تيپ آدمها از 7 سالگي که مادر بزرگه داستان هاي جن وپري را براي ترساندن و خواب کردنشان تعريف مي کرده ؛هنوز زير لحاف هستند.و يا اينکه هارد ديسک کوچکشان از مسئله پر شده و ديگر تاب و ياراي درک و پذيرش راز را ندارند.مثل من چهارتا کتاب خوانده اند و تمام ماجرا را در همان چهارتا ديده اند.و گروهي که پوچ يا ابسورد هستند: کساني که خويش را منکرند چه رسد به ماوراي خويش . و گروه آخر کساني که جنها ؛ دستشان مي اندازند و در مجالس احضار ارواح ؛در نقش يک روح برايشان شيرين کاري مي کنند ؛تا فردا در مدح روح ؛کتاب چاپ کنند و جايزه بگيرند.
  جن براي انسان ؛ از انسان خطرناک تر نيست . همانطور که انسان براي کوسه ؛ از کوسه خطرناک تر است!(در تاريخ بشر حتي يک مورد مرگ انسان به دست جن گزارش نشده در حالي که فقط در دوره حکومت استالين 35 ميليون روس به قتل رسيدند آمار کشتار جنگ هاي مذهبي صليبي و جنگ هاي جهاني و قومي و قبيله اي پيش کش) در حقيقت هيچ چيز ؛ هراس ناک تر و هوس ناک تر از انسان نيست ؛ که به قول توماس هابز :انسان گرگ انسان است.

  15- در کل؛ و بدون در نظر گرفتن موارد خاص ؛ آنها به ما کاري ندارند .ماهم به آنها کاري نداريم . ازدود و دم و سر و صداهاي شهر و بوي فاضلاب و ...... فراريند .مثل ما کار و مکافات دارند. و دست آخر اينکه ؛به عقيده من: با تمام اين اوصاف ؛تفاوت اساسي با ما ندارند زيرا که : آنها هم رنج مي کشند. 13. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,251
  مورد تشکر
  2,255 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  10  نقل قول نوشته اصلی توسط amir3852 نمایش پست
  جن فاميل ما در حدود چند سال پيش كه من ديدمش تقريبا به گفته خود جن ترك زبان مسلمان و قران و نماز خوان بود 900 سال سن داشت.
  شما يك جن مؤمن ومتديني را ديده اي ...جا داره خدمتتان زيارت قبول بگوييم.آيا قرآن را هم به تركي مي خواند؟
  زخون هر شهيدي لاله اي رست** مبادا روي لاله پا گذاريم

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود