صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلبستگی (عقلانی)، وابستگی (عاطفی) ... مسئله این است.

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,440
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    29 روز 5 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    49
    آپلود
    5
    گالری
    76

دلبستگی (عقلانی)، وابستگی (عاطفی) ... مسئله این است.

به نام خدا
    این وابستگی و دلبستگی دوتا موضوع هستن که گاهی تفکیکشون از هم یه کم سخته.
    خب البته خیلی به هم شبیه هستن در بعضی موارد واسه همین گاهی دچار مشکل میشن جوونا. ولی هر مشکلی باشه یه راه حلی داره و با اینکه دلبستگی و وابستگی خیلی به هم نزدیکن اما باز هم میشه فرقی بینشون دید که البت با راهنمایی های بزرگترها و آدم هایی که بیشتر پیرهن و مانتو پاره کردن (البته نه توی دعوا) میشه به درک درستی رسید. هر چند آدم های اتو کشیده هم گاهی در این موراد یه چیزایی می گن که می تونه مفید باشه
    * این جوونای ناشی از کجا بفهمن به کسی وابسته شدن یا دلبسته شدن؟
    * اصلا میشه با وابستگی هایی که دو نفر به هم دارن یه زندگی مشترک رو شروع کرد؟
    * دلبستگی عقلانی و وابستگی عاطفی وجود داره. آیا وابستگی عقلانی و دلبستگی عاطفی هم داریم؟
    * چجوری از وابستگی رها بشیم؟
    * دلبستگی احساسی رو چجوری ازش رها بشیم؟
    * عشق آنی که ممکنه بر اثر یک اتفاق ایجاد بشه رو چجوری میشه ازش رها شد؟
    و توضیحاتی از این قبیل
    هر کسی توضیحی داشت لطفا خودمونی جواب بده و جواب ها هم مختصر و مفید باشن چون ملت وابسته شده اعصاب خوندن مطالب طولانی رو ندارن.
    سپاس، چارپاس.
    یاد قرمز های سوبله چوبله افتادم. خدا بهشون صبر بده )

2.  

نوشته
    2,069
    صلوات
    12514
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام خداقوت،چندتا شعر برام بفرستین ممنون،فصل زیبای من پاییز

نوشته
    2,634
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط سیاوش عشق نمایش پست
    دلبستگی عقلانی و وابستگی عاطفی وجود داره
    دلبستگی هم یه جور احساسه. عقلانیتش کجاست؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,440
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    29 روز 5 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    49
    آپلود
    5
    گالری
    76

نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
    سلام

دلبستگی هم یه جور احساسه. عقلانیتش کجاست؟
    سلام
    یعنی شما می گین هر دلبستگی احساسیه؟
    به نظرم آدم موقع دلبسته شدن هم از عقلش استفاده می کنه و هم از احساسش. مثلا میگه فلانی ملاک های من برای زندگی آینده رو داره و میشه بهش دل بست.
    ولی اگه مشکلات رو ببینه و بگه حالا خدا کریمه و همه چی حل میشه، این میشه احساسی.
    حالا دلبستگی عقلانی مصلحتی هم داریم. مثلا خانومه می بینه که این آقا نمی تونه خوشبختش کنه و دوست نداره آقاهه رو ولی میگه کاچی بعضِ هیچی. یعنی آقاهه رو مالی نیست ولی بهتره از اینه که بی شوهر بمونم. (اگه دوس داشتین جدی بگیرین. دوس نداشتین هم نگیرین)
    ...

نوشته
    7,382
    صلوات
    500
    تعداد دلنوشته
    8
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    60 روز 10 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    43
    آپلود
    0
    گالری
    281

سلام
    به نظرم آدم موقع دلبسته شدن هم از عقلش استفاده می کنه و هم از احساسش. مثلا میگه فلانی ملاک های من برای زندگی آینده رو داره و میشه بهش دل بست.
    حالا دلبستگی عقلانی مصلحتی هم داریم. مثلا خانومه می بینه که این آقا نمی تونه خوشبختش کنه و دوست نداره آقاهه رو ولی میگه کاچی بعضِ هیچی. یعنی آقاهه رو مالی نیست ولی بهتره از اینه که بی شوهر بمونم. (اگه دوس داشتین جدی بگیرین. دوس نداشتین هم نگیرین)
    ...

آخه چطور ممکنه ؟

موضوع یه عمر زندگیه مادر جان

همین میشه که آمار طلاق سر به فلک میزاره ننه جان

نوشته
    2,634
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

سلام
    ...
    چیزی که من دیدم، آدما وقتی می تونن برای احساسشون چهارتا دلیل بتراشن، یا وقتی بتونن کنترلش کنن اسمشو میذارن دلبستگی. وقتی خودشون هم از احساسشون ناراضین و می خوان یه طوری ازش خلاص بشن لی خیلی شدیده، میگن وابستگی. همین دید میتونه از طرف اطرافیان هم باشه و اونام بر اساس این که چقدر از این موقعیت رضایت دارن اسم این احساس رو دلبستگی یا وابستگی بگذارن.
    اون موردی هم که گفتید، تا اینجای کار نه دلبستگیه نه وابستگی. میتونه بستگی های دیگه باشه و درآینده به دلبستگی و وابستگی تبدیل بشه.

نوشته
    37
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 19 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام و عرض ادب
    به نظر حقیر وابستگی نشونه یه جور کمبود محبت و ضعفه که قراره در کنار شخص مقابل جبران بشه.این جور افراد غالباً هدفی توی زندگی ندارن و باری به هر جهت، زندگی می کنند و اگر طرف مقابل در کنارشون نباشه، انگار دنیا رو سرشون خراب شده و حس می کنند زیر پاشون خالی شده و دلیلی برای زندگی ندارن. که صد البته این یه احساس غلطه. چرا میگم غلطه... چون وقتی به مسئله از بیرون نگاه کنن میبینن اونقدرام اتفاق وحشتناکی نیس. با یه طرز فکر ساده حل میشه.میگین چه طرز فکری ؟
    اولین قدم باید یه هدف توی زندگیشون مشخص کنن.هدفی که وقتی حس میکنن بهش رسیدن، حسی بالاتر از اون حس کاذب وابستگی بهشون بده.البته روزای اول سخته دل کندن از وابستگی که چند روز پیش باهاش مواجهه بودن و صبر برای رسیدن به اون هدف... اما خب به قول قدیمیا ، حمام که بدون عرق نمیشه و باید کمی صبر داشته باشند.(نمیخام وارد بحث صبر و بلا ها بشم که چقدر فضیلت در این دو نهفته هست)
    دومین کاری که میتونه بهشون کمک کنه اینه که مقایسه کنن خودشون رو با کسانی که حسرت چیزایی رو میخورن که حتی واسه اونه به چشم نمیاد.بعد یواش یواش با خودش میگه من فقط به خاطر این مسئله کوچیک ناراحت بودم ؟؟؟ درصورتی که فلانی داره با این همه مسئله اینقد شاد و پر انرژی زندگی میکنه ...

اما دلبستگی ... به نظرم وقتی آدم دلبسته چیزی / کسی میشه ، به این معنیه که یا چیزی/کسی مثل خودش هست یا دوست داره مثل اون بشه یا با ایده آل های مورد نظرش همخونی داره.که هم میتونه احساسی باشه و هم عقلانی که خیلی هم خوبه.

پس به عقیده من اون چیزی که خیلی خوب نیس و هنگام جدا شدن یه کم مشکله، وابستگی هست، نه دلبستگی.
    البته بین زن و شوهر باید هر دو وابستگی و دلبستگی باشه، چون قطعا هم زن و هم مرد کمبود هایی دارند که تنها با در کنار هم بودن، این کمبود ها جبران میشه.
    مدعی خواست که آید به تماشاگه راز
    دست غیب آمد و بر سینه نامحرم زد

نوشته
    3,466
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 20 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    69

با سلام

به نظر من هم دلبستگی فراتر و بالاتر از وابستگیه، وقتی فرد دلبسته میشه تقریبا شرایط و معیارهای طرف مقابلشو مورد ارزیابی قرار داده

و یه جورایی به نقاط مشترک نسبت به روحیات خود و طرف مقابل رسیده

در صورتی که وابستگی،احساسی عادت گونه و زودگذره و زیربنایی محکم نداره و به دست فراموشی سپرده میشود.

ویرایش توسط فاطمه جان : ۱۳۹۳/۰۳/۲۸ در ساعت ۰۰:۲۱
    کلافه ام از حس ناسپاس بودنم...

وقتی که دیدم پسر معلول خطاب به افریدگارش گفت:

خدایا شکرت،

مرا در مقامی خلق کرده ای که هرکس مرا می بیند،

تو را شکر میکند!!!

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,440
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    29 روز 5 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    49
    آپلود
    5
    گالری
    76

نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
    چیزی که من دیدم، آدما وقتی می تونن برای احساسشون چهارتا دلیل بتراشن، یا وقتی بتونن کنترلش کنن اسمشو میذارن دلبستگی. وقتی خودشون هم از احساسشون ناراضین و می خوان یه طوری ازش خلاص بشن لی خیلی شدیده، میگن وابستگی. همین دید میتونه از طرف اطرافیان هم باشه و اونام بر اساس این که چقدر از این موقعیت رضایت دارن اسم این احساس رو دلبستگی یا وابستگی بگذارن.
    اون موردی هم که گفتید، تا اینجای کار نه دلبستگیه نه وابستگی. میتونه بستگی های دیگه باشه و درآینده به دلبستگی و وابستگی تبدیل بشه.
    دل +بستن: دل منبع احساسه ولی بدون عقل نمی تونه تصمیم درستی بگیره و اگه ما بگیم بر این اساس که هر جا دل باشه، احساس مطلق هست، در اشتباهیم. چون احساس تصمیماتش ممکنه بر اساس به نتیجه رسیدن های آنی باشه و ریشه در عمق ماجرا نداشته باشه که اگه دلبستگی فقط احساس باشه اصلا ازدواجی صورت نمی گرفت یا اگه میگرفت همش می شد طلاق.
    سوال های اصلی بی جواب موند.
    پاسخگویی نیست جواب بده؟ آقا خودم جواب داغون میدم ملت به راه کج رهنمون میشناااااااا. هشدار دادم که بعدا کسی گله نکنه.

نوشته
    2,634
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

سوال های اصلی بی جواب موند.
    پاسخگویی نیست جواب بده؟ آقا خودم جواب داغون میدم ملت به راه کج رهنمون میشناااااااا. هشدار دادم که بعدا کسی گله نکنه.
    می خواید از جناب مدیر اجرایی خواهش کنیم سوالو ارجاع بدن؟
    راه حل رهایی از وابستگی دوریه.
    راه حل رهایی از دلبستگی احساسی شناخت بیشتره، طوری که این شناخت مولفه های ناخوشایند از طرف مقابل رو برای ما بارز کنه
    عشق آنی رو هم از خدا بخواهید نصیبتون نکنه (بالاخره پیشگیری بهتر از درمان است)

ببخشید که من مانتو پاره نکرده نظر دادم

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری