جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: درس خواندن در ماه رمضان

نوشته
    799
    حضور
    46 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    17

درس خواندن در ماه رمضان

با سلام و احترام

ببخشید من در موقعیتی هستم که باید روزی 8 ساعت درس بخونم و با توجه به اینکه هفته ی آینده ماه مبارک شروع میشه و اینکه روزها خیلی طولانی هست کارشناس محترم چه توصیه ای دارند برای نحوه ی درس خوندن در این یک ماه؟ با توجه به اینکه طبیعتا به دلیل گرمای زیاد و طولانی بودن روز کشش مغزی کمتر میشه...
    متاسفانه شخصی که بنده باهاشون به عنوان پشتیبان درسی در تماسم گفت که پارسال که در شرایط درسی من بوده اصلا روزه نگرفته و برای خودش توجیه کرده که خدا هم راضی نیست ایشون روزه بگیره!!
    ولی خب من هر کار میکنم نمیتونم خودم رو به هیچ طریق و بهانه ای توجیه کنم که روزه نگیرم هرچند هدفی که قراره با این درس خوندن بهش برسم خیلی بزرگه.

ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

با تشکر

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    123
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محدثه67 نمایش پست
    با سلام و احترام

ببخشید من در موقعیتی هستم که باید روزی 8 ساعت درس بخونم و با توجه به اینکه هفته ی آینده ماه مبارک شروع میشه و اینکه روزها خیلی طولانی هست کارشناس محترم چه توصیه ای دارند برای نحوه ی درس خوندن در این یک ماه؟ با توجه به اینکه طبیعتا به دلیل گرمای زیاد و طولانی بودن روز کشش مغزی کمتر میشه...
    متاسفانه شخصی که بنده باهاشون به عنوان پشتیبان درسی در تماسم گفت که پارسال که در شرایط درسی من بوده اصلا روزه نگرفته و برای خودش توجیه کرده که خدا هم راضی نیست ایشون روزه بگیره!!
    ولی خب من هر کار میکنم نمیتونم خودم رو به هیچ طریق و بهانه ای توجیه کنم که روزه نگیرم هرچند هدفی که قراره با این درس خوندن بهش برسم خیلی بزرگه.

با تشکر
    بسمه تعالی
    با عرض سلام و تحیت محضر جنابعالی

چرایی لزوم 8 ساعت درس خواندن برای ما روشن نیست، لذا موضوع با قدری ابهام مواجه است!
    اما به صورت کلی پیشنهاد می شود؛
    _ از آنجا که سوخت مغز را مواد قندی تامین می کنند، سعی کنید در وعده سحری خود از مواد مغذی و قندی ( قند طبیعی که در میوه ها و اطعمه ای چون خرما، کشمش، شیره، عسل و...) بیشتری استفاده نمایید. البته بنده در بهداشت تغذیه تخصص ندارم لذا لازم است در این خصوص با متخصصین امر مشورت شود.
    _ بهتر است به گونه ای برنامه ریزی کنید، که بیشترین ساعات مطالعه شما ساعات ابتدایی صبح باشد ( بدن آماده است و قوای جسمی همچنان باقی است) و بعد از ظهر را بیشتر استراحت کنید.
    _ در صورتی که این وضعیت برای شما طاقت فرسا باشد و به هیچ نحو امکان کاستن از ساعات مطالعه مقدور نیست، می توانید با مسافرت ( حتی بدون توقف و در حد خروج از شهر به میزان مسافت شرعی ) روزه نگیرید و بعد از ماه مبارک، روزه خود را قضا کنید. البته این امر احکام مفصل تری دارد که لازم است در جای خود به آن پرداخته شود.

با مسئلت قبولی طاعات و عبادات و نیز موفقیت جنابعالی

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محدثه67 نمایش پست
    با سلام و احترام

با تشکر
    سلام.
    یاد پارسال ماه رمضون افتادم... اوایل شروع سال تحصیلی پیش دانشگاهی، تابستون... باید درس میخوندیم! چاره نداشتیم. از صبح تا 4 بعد از ظهر تو گرمای سوزان، تشنگی... گشنگی... همه ی اینا رو باید تحمل میکردیم.
    فقط خواستم بگم، همینکه هدفت یه چیز خوبی مثل علم اندوزی باشه، مطمئن باش خدا خودش کمکت میکنه و میتونی روزتو بگیری...
    ان شالله که موفق باشید.

عشق، دردناک نیست... ولی خدا نکند هوس کند کمی درد بیاورد... چیزی از آدم باقی نمی‌ماند...

نوشته
    104
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    20 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بنظر من اگر روزها کاری ندارید درماه رمضان برنامه خوابتان راتغییر دهید.از بعد از افطار تا سحر را بیدار بمانید و درس بخونید و بعد سحری خوردن تا دیروقت بخوابید.بنظر من این بهترین روشه.چون شبها هم کوتاه است و سحر هم خیلی دیر نیست.اینجوری بالاخره از شبهای ماه مبارک هم در جهت علم اندوزی استفاده می کنید و هم از شب زنده داری در این ماه فیض می برید.
    موفق باشید

نوشته
    2,350
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    28 روز 16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    14

با سلام و احترام

جناب حافظ فرمایش شما متین ولی شب های ماه مبارک در تابستان کوتاه و روز ها بلند ست

پس اگر فردی نیاز به مطالعه ی بیشتری داشته باشد بعد سحر و نماز صبح زمان مناسبی برای مطالعه ست که میشود به زمان اعلام شده از جانب شما اضافه کرد.

نوشته
    104
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    20 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بله همین که شبها کوتاه است به راحتی می توان تا سحر بیدار ماند ولی بعد سحری خوردن چون یک مقدار آدم کسل می شود بعد آن درس خواندن مشکل می شود.و این بستگی به خود شحص دارد می توان بعد از استراحت کردن در سحر، در طول روز هم یکی دو ساعتی مطالعه کند ولی بهترین وقت شبها است چون کوتاه هم هست و شخص خیلی خسته نمی شود.

9. تشکرها 3

نوشته
    35
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    الان که دیگه آخر ماه رمضونیم و نظرم شاید دیگه کارایی نداشته باشه، ولی میگم
    واسه تغذیه تو این شرایط _که خودم هم تجربه ش کردم _ دو نکته خیلی مهمه
    یکی خوردن افطاری سبک، که باعث میشه کمی بعد از افطاری شما بتونی درس بخونی. ولی اگه افطاری رو سنگین بخوری کل انرژی بدنت میره واسه هضم غذا و تقریبا شب رو دیگه نمیشه درس خوند.
    نکته دوم خوردن سحری کامل، که باعث میشه در طول روز انرژی بیشتری داشته باشید و یکباره بدنتون خالی نکنه. واسه خودم بهترین زمان درس خوندن توی روز اینجوری بود: یه مقدار تو ساعات اولیه روز میخوندم و بعدش هم یه مقدار می خوابیدم وبعد از خواب که سرحال بودم دوباره یه مدتی تا انرژی داشتم درس میخوندم. به نظر من متمرکز شدن روی شب اشتباهه

به نظرم جای بحث و مشاوره درباره درس خوندن و کنکور توی سایت خالیه. اگه سوال دیگه ای در مورد درس خوندن داشتین بپرسین دوستان جواب میدن.

ویرایش توسط m.a.g : ۱۳۹۳/۰۴/۲۵ در ساعت ۱۹:۱۲

11. تشکرها 3

نوشته
    104
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    20 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ما باید نظراتمونو بگیم اینکه شب یا روز درس بخونه بستگی به خود شخص داره و باید ببینه کدوم نظر براش مفیدتره.بعضی ها شب بهتر میتونن و بعضی ها روزها.ما نظراتمونو می گیم .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری