جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ترجمه در حفظ کودکان و نونهالان(راهنمایی کنید)

نوشته
    35
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش ترجمه در حفظ کودکان و نونهالان(راهنمایی کنید)

سلام به همه دوستان عزیز
    مساله ای که اغلب حافظان با آن مواجه هستند لزوم آشنایی با ترجمه و معنی آیات حین حفظ کردن است.
    کسانی که با ترجمه کمی آشنایی دارند و هنگام حفظ به آن توجه می کنند هم راحتتر حفظشان را انجام می دهند هم لذت بیشتری از حفظ کردن می برند؛ تا جایی که بعضی ها معتقدند که بدون آشنایی اندکی با ترجمه و معنی حتی حفظ کردن برایشان تقریبا غیرممکن است.
    دلیل این قضیه هم واضح است،حفظ کردن و خواندن آیات بدون اینکه بدانیم چه می خوانیم خیلی سختتر است از زمانی که می دانیم چه می خوانیم.

سوال من این است که چگونه کودکان و نونهالان را که با ترجمه آشنا نیستند، بامعنای آیات آشنا کنیم.
    تاجایی که من می بینم یکی از دلایل اینکه کودکان و نونهالان زودتر از بزرگسالان از حفظ کردن خسته می شوند و همچنین یکی از دلایل توانایی کمتر آنها در حفظ همین مسئله عدم آشنایی با ترجمه است.

لطفا اگر کتاب،نرم افزار و یا شیوه مناسبی برای آشنایی تدریجی کودکان با معنای آیات می دانید راهنمایی بفرمایید.

2.  

نوشته
    1,030
    صلوات
    110
    تعداد دلنوشته
    2
    حضور
    29 روز 9 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    72

نقل قول نوشته اصلی توسط m.a.g نمایش پست
    سوال من این است که چگونه کودکان و نونهالان را که با ترجمه آشنا نیستند، بامعنای آیات آشنا کنیم.
    سلام
    نیاز به کتاب خاصی نداره، همین که شما موضوع کلی اون آیه رو برای کودک توضیح بدین کافیه، در حفظ قرآن نیازی به آشنایی لغت به لغت نیست
    چه بسا در بزرگسالان گاهی ترجمه لغت به لغت باعث اشتباه در حفظ هم میشود

من حیدریم...

سَر به سَرم مگذارید...

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط m.a.g نمایش پست
    سلام به همه دوستان عزیز
    مساله ای که اغلب حافظان با آن مواجه هستند لزوم آشنایی با ترجمه و معنی آیات حین حفظ کردن است.
    کسانی که با ترجمه کمی آشنایی دارند و هنگام حفظ به آن توجه می کنند هم راحتتر حفظشان را انجام می دهند هم لذت بیشتری از حفظ کردن می برند؛ تا جایی که بعضی ها معتقدند که بدون آشنایی اندکی با ترجمه و معنی حتی حفظ کردن برایشان تقریبا غیرممکن است.
    دلیل این قضیه هم واضح است،حفظ کردن و خواندن آیات بدون اینکه بدانیم چه می خوانیم خیلی سختتر است از زمانی که می دانیم چه می خوانیم.

تاجایی که من می بینم یکی از دلایل اینکه کودکان و نونهالان زودتر از بزرگسالان از حفظ کردن خسته می شوند و همچنین یکی از دلایل توانایی کمتر آنها در حفظ همین مسئله عدم آشنایی با ترجمه است.

لطفا اگر کتاب،نرم افزار و یا شیوه مناسبی برای آشنایی تدریجی کودکان با معنای آیات می دانید راهنمایی بفرمایید.
    با سلام خدمت شما

چند نکته را مد نظر داشته باشید :

نکته اول : ما سه نوع حفظ قرآن داریم : 1. حفظ ترتیبی 2. حفظ موضوعی 3. حفظ سُوَر منتخب

1. حفظ ترتیبی : یعنی حافظ قرآن جزء به جزء قرآن را حفظ می کند و به ترتیب اجزاء را مورد حفظ قرار می دهد.

2. حفظ موضوعی : به این معناست که آیاتی و یک آیه و یا بخشی از یک آیه، انتخاب می شود و این انتخاب کردن براساس یک موضوع مشخص است.

مثلاً « بالوالدین احساناً : به پدر و مادر خود نیکی کنید »

3. حفظ سُوَر منتخب : برخی سوره ها برای حفظ کردن انتخاب می شود. ممکن است این سوره ها برای اجزاء مختلف قرآن باشد و یا از یک جزء باشد.

مثلاً سوره یس ( جزء 22، 23) سوره انعام ( جزء 7 و 8) و یا برخی سوره های جزء 30

نکته دوم : برای کودکان و خردسالان، حفظ موضوعی و یا حفظ سُور منتخب ( سوره های کوچک جزء 30 ) بهتر است.

معمولاً حفظ ترتیبی برای کودکان و خردسالان مناسب نیست و باعث دلزدگی و خسته شدن آن ها از قرآن خواهد شد.

نکته سوم : شیوه حفظ شدن کودکان با بزرگسالان متفاوت است. کودکان بیشتر از طریق شنیدن و حافظه صوتی قرآن را حفظ می کنند

و خیلی توجهی به معنای آیات ندارند. و با توجه به کمی سن آن ها ایرادی بر آن ها نیست.

ولی معمولاً بزرگسالان با تکیه بر حافظه تصویری و دیدن و هم چنین توجه کردن به مفاهیم، آیات قرآن را حفظ می کنند.

نکته چهارم : با توجه به توضیحات بالا، بهترین راه آشنا کردن کودکان با مفاهیم آیات، شیوه حفظ موضوعی می باشد.

معلم کودکان می تواند با انتخاب آیات کوتاه و یا بخشی از یک آیه، حول محور یک موضوع صحبت کند( البته با خواندن شعر، گفتن داستان و یا نمایش و امثال آن )

و یا معلم می تواند با انتخاب سوره های کوچک جزء 30، با خواندن شعر در رابطه با سوره، بیان داستان مربوط به سوره و مانند آن، کودکان را با معنی آیات آشنا

کند.

_ کتاب هایی برای کودکان ( به شیوه حفظ موضوعی ) به نگارش در آمده است. یکی از این کتاب ها، کتاب آیه های مهربانی ( 5 جلد است) می باشد. ( این کتاب

را موسسه نورالثقلین قم، تهیه و چاپ کرده است ).

_ هم چنین برخی نرم افزارها برای کودکان مناسب است. ( البته رویکرد این نرم افزار ها حفظ سوره های کوچک است ) مانند نرم افزار صبا، نرم افزار هدهد

ویرایش توسط خاتم : ۱۳۹۴/۰۳/۱۷ در ساعت ۲۲:۱۰
    یا صاحب الزمان

دلتنگم و دیدار تو درمان من است
    بی رنگ رخت زمانه زندان من است

نوشته
    35
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط گلستان قرآن نمایش پست
    سلام
    نیاز به کتاب خاصی نداره، همین که شما موضوع کلی اون آیه رو برای کودک توضیح بدین کافیه، در حفظ قرآن نیازی به آشنایی لغت به لغت نیست
    چه بسا در بزرگسالان گاهی ترجمه لغت به لغت باعث اشتباه در حفظ هم میشود
    ممنون از بزرگواران که جواب دادن.

نقل قول نوشته اصلی توسط خاتم نمایش پست
    _ کتاب هایی برای کودکان ( به شیوه حفظ موضوعی ) به نگارش در آمده است. یکی از این کتاب ها، کتاب آیه های مهربانی ( 5 جلد است) می باشد. ( این کتاب

را موسسه نورالثقلین قم، تهیه و چاپ کرده است ).
    انشالا کتاب آیه های مهربانی رو تهیه میکنم و اگه لازم شد بازم ازتون کمک میگیرم.
    مشکل اینجاس که خودم ترتیبی کار کردم و موضوعی نجربه ندارم،توی شهرمون هم کسی نمیشناسم به روش موضوعی کار کرده باشه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)