جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نسخ، دلیل بشری بودن قرآن

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,329
  مورد تشکر
  2,519 در 939 پست
  حضور
  73 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  159
  آپلود
  0
  گالری
  1

  نسخ، دلیل بشری بودن قرآن

  پرسش:
  به نظر آیاتي که اشاره به وجود نسخ در قران دارند نشانه آشکار بر بشری بودن قران است. قطعا خدا حکمی نمی کند که بخواهد آن را عوض بدل کند(البته در حالی که آن حکم را در قران بیان کرده باشد)این نسخ ها تنها می تواند از جانب یک فرد بشری باشد، فردی که نمی تواند کتابی بنویسد که تحت شرایط تغییر نکرده و متناقض نباشد. مثل آيه 3و 129 سوره نساء كه در يكجا خدا مي فرمايد بين زنان عدالت برقرار كنيد و در آيه ديگر مي فرمايد نمي توانيد عدالت برقرار كنيد حتي اگر حريص به اينكار باشيد .

  پاسخ:
  اين دو آيه با هم نه متناقضند و نه ناسخ و منسوخ .
  در آیه 3 سوره نساء به جهت ضرورت هایی که بود و برای رعایت حال مسلمانان در ارتباط با دختران یتیمی که تحت تکفل داشتند و ... ، اجازه داده شد به شرط اطمینان از رعایت عدالت بین همسران ، چند زن بگیرند .
  چون در این آیه رعایت عدالت به طور مطلق آمده بود ، مسلمانان گمان کردند که باید در مودت قلبی هم تسویه را رعایت کنند و حال آن که تکلیف این نبود زیرا تکلیف باید به مقدور تعلق بگیرد و مودت قلبی از اختیار خارج است پس رعایت عدالت در اموری که فرد در آن قدرت دارد مثل عدالت در تقسیم نفقه و وقت ، لازم است نه در مودت و محبت قلبی که از اختیار خارج است و برای این که توهم مسلمانان رفع شود ، خداوند با نازل کردن این آیه اعلام فرمود که محبت در اختیار شما نیست و نمی توانید در محبت عدالت بورزید حتی اگر بر رعایت عدالت در این مورد حریص هم باشید پس در مورد محبت سعی کنید همه توجه قلبی خود را نثار یکی نکنید و بقیه را مانند رها و معلق گردانید.
  بنا بر این عدالت ورزیدن در محبت تحت اختیار فرد نیست و نمی تواند در این مورد عدالت بورزد و به طور طبیعی ممکن است به یکی از زنان گرایش بیشتر داشته باشد و خدا هم رعایت عدالت در این مورد را نخواسته است. آنچه خواسته رعایت عدالت در تقسیم نفقه و وقت است و رعایت انصاف در محبت ورزیدن و به گونه ای عمل کردن که یکی احساس نکند همه قلب شوهر متعلق به اوست و دیگری احساس کند که در قلب شوهر هیچ جایگاهی ندارد و رها و معلق است.
  ابن ابی العوجاء از هشام بن حکم پرسید: أليس الله حكيما؟ قال: بلى، هو أحكم الحاكمين.
  قال: فأخبرني عن قوله عز و جل: فَانْكِحُوا ما طابَ لَكُمْ مِنَ النِّساءِ مَثْنى‏ وَ ثُلاثَ وَ رُباعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلَّا تَعْدِلُوا فَواحِدَةً أليس هذا فرض؟ قال: بلى... .
  مگر خدا حکیم نیست؟ پس چرا در جایی می فرماید : با زنانی که بر شما حلال هستند ، ازدواج کنید : دو ، سه یا چهار تا ولی اگر می ترسید که نتوانید بین آنان به عدالت رفتار کنید ، یک زن بگیرید. ولی در جای دیگر می گوید: شما ختی اگر بخواهید و حریص هم باشید ف نمی توانید بین زنان به عدل رفتار کنید. آیا این نوع سخن گفتن حکیمانه است؟
  هشام که جوابی نداشت ، به مدینه آمد و به محضر امام صادق شتافت و سوال را از ایشان پرسید و و امام فرمود آیه ای که رعایت عدالت را شرط چند همسری قرار داده ، در لاره نفقه است و آیه ای که رعایت عدالت را خارج از توان شمرده ، در باره محبت است. (1)و (2)
  آياتي كه شما از آنها برداشت تناقض مي كنيد ، نياز به دقت نظر بيشتري در مطالعه و تحقيق دارند . كه متاسفانه در اين زمينه عنايت لازم نمي شود .

  پرسش:
  یک نسخ دیگر وجود دارد و آن به این شکل است که آیاتی در قران وجود دارند که حکمشان نسخ شده یعنی دیگر نباید اجرا شوند ولی همچنان آیاتش در قران باقیست.
  اینکه آیه ای در قران باشد ولی نباید بدان عمل کرد به واقع بیهوده و نمی تواند کار خدا با آن عظمتش باشد.

  پاسخ:
  يكي از انواع نسخ (3) نسخ مشروط است كه در آن آيه باقي است و تلاوت مي شود اما حکم آن بکلي و مطلقا نسخ نمي شود؛ بلکه اگر زماني همان شرايط و اوضاع قبل از نسخ آيه برگردد؛ دوباره همان حکم آيه منسوخ، زنده شده و مورد اجراء قرار مي گيرد. پس نسخ حکم آيه منسوخ، مشروط و وابسته به پيش آمد و تغيير احوال و شرايط است.
  در بسياري از آياتي که جزء ايات منسوخ شمرده شده اند ، نسخ آنها، نسخ مطلق نيست؛ بلکه به شرايط خاص همان دوران بستگي داشته است. به اين معنا که با تغيير آن شرايط خاص و بهبود وضع، حکم سابق ، منسوخ شده و حکم ديگرِ متناسب با شرايط جديد تشريع گرديده است و اگر احياناً همان شرايط زماني و مکاني پيش آيد، حکم آيات مربوطه- يعني همان حكم اولي يا همان حكم منسوخ- از نو قوت گرفته و قابل اجراء است.بنابراين آيات باقي مانده در قرآن كه بظاهر منسوخند ، داراي حكم نسخ مطلق نيستند بلكه نسخ آنها مشروط است و چون با تغيير شرايط حكم آنها نسخ شده ، اگر احيانا شرايطي مانند شرايط ابتدايي حاكم شود ، اين آيات با احياء شرايط قبلي و اوليه ، قابل استفاده خواهند بود .(4)
  مردم به ايه نجوا عمل نكردند خداوند آنرا نسخ نمود
  واقعيت آن است كه دلايل و اقتضائات و حكمت هاي ديگري موجب نزول حكم نجوا و سپس نسخ آن شد كه اين حكمتها و اقتضائات هم عملي شد .
  مثلا از حکمت های دیگر حکم آيه نجوا می شود به مشخص شدن بیشتر فضایل حضرت امیر (علیه السلام) اشاره کرده و یا با یک ازمون اینکه به مردم نشان دهد که حب مال در دلشان بیشتر است یا هم نشینی پیامبر صلی الله علیه و اله. و یا نشان دادن راهی برای معرفی منافقان و...
  اينها حكمتها يا مصالح يا اقتضائاتي هستند كه مي تواند موجب نزول آيه منسوخ و سپس نسخ آن شده باشد . و حكمتهايي هستند كه با نزول ايه و حكم ، و سپس نسخ حكم، محقق شدند نه اينكه خداوند آيه و حكمي نازل كرد و ديد مردم عمل نمي كنند و مجبور شد نسخش نمايد .بلكه يكي از حكمتهاي اين نزول و سپس نسخ حكم اين بود كه مردم ببينند و بدانند كه تنها كسي كه به راستي حب پيامبر ( صلي الله عليه و آله و سلم ) در دلش جاي دارد ، حضرت امير المومنين عليه السلام است و نيز ادعاي خودشان در دوستي پيامبر ( صلي الله عليه و آله و سلم ) به راست آزمايي گذاشته شود و نيز منافقاني كه ادعاي دوستي حضرتش را داشتند ، در عمل ، مشخص شوند و شايد هم حكمتهاي ديگري كه ما به آنها جاهليم .لذا تصور شما از علت تشريع حكم و سپس نسخ آن ، نادرست است .
  در نسخ مشروطي كه استاد معرفت در خصوص آن توضيح دادند ، اين حكمتها يا مصالح در هر زماني رخ داد و شرايط نزول آيه منسوخ ، حاكم شد ، موجب بكارگيري مجدد آيه منسوخ مي شود و مي توان از آن در جهت همان مصالح و اقتضائات بهره برد .
  و لذاست كه آيات منسوخ در قران كريم باقي اند زيرا هر گاه شرايط و مقتضياتي مانند همان زمان نزولشان ايجاد شوند ، اين آيات قابل اجرا و بكارگيري هستند . (5)
  مرحوم آيت الله معرفت مي فرمايند :"کتاب الله يک کتاب دستور العمل عام و جاویداني است و معنا ندارد که درآن، آيه ي منسوخ المعني يافت شود که به غير از قرائت و ترتيل فايده و اثري ديگر نداشته باشد."(6)لذا در بحث نسخ بايد دقت نمود و شرايط نسخ و نيز انواع آن را در نظر داشت تا خداي نا كرده ، راه را به خطا طي نكنيم و از حكمتهاي نسخ، نا دانسته و جاهلانه عبور كرده و نزول قران را از اين ره آورد خطا، به بشر نسبت ندهيم .


  پی نوشت ها:
  (1)-بحرانی ، البرهان ، تهران ، بنیاد بعثت ، 1416 ق ، ج 2 ، ص 17.
  (2)- سايت پاسخگو
  (3)- علوم قران ، محمد هادي معرفت ، بحث نسخ مشروط
  (4)- ر.ك: مقاله "نوآوري هاي آيت الله معرفت(ره) در تفسير و علوم قرآني " ، علي جان محمدي(قره باغي)
  (5)- ايت الله معرفت ، علوم قراني ، همان
  (6)- التفسير الاثري الجامع ،صص 56 و 57
  لینک اصلی


 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود