جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ترس حضرت موسی (ع)

نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ترس حضرت موسی (ع)

موردی که شما فرمودید ترس مذموم نبود. اما وقتی موسی از مار می ترسه این که دیگه برای خدا و ماموریت و ... نیست:
    وَ أَلْقِ عَصاكَ فَلَمَّا رَآها تَهْتَزُّ كَأَنَّها جَانٌّ وَلَّى مُدْبِراً وَ لَمْ يُعَقِّبْ يا مُوسى‏ لا تَخَفْ إِنِّي لا يَخافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُون(نمل 10)

ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۳/۰۴/۲۹ در ساعت ۱۶:۳۹

2.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

ترس حضرت موسی (ع)

کارشناس بحث: استاد میقات

نوشته
    3,698
    مورد تشکر
    102 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

«وَ أَلْقِ عَصاكَ فَلَمَّا رَآها تَهْتَزُّ كَأَنَّها جَانٌّ وَلَّى مُدْبِراً وَ لَمْ يُعَقِّبْ يا مُوسى‏ لا تَخَفْ إِنِّي لا يَخافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُون‏»
    و عصايت را بيفكن! ـ هنگامى كه (موسى) به آن نگاه كرد، ديد (با سرعت) همچون مارى به هر سو مى ‏دود (ترسيد و) به عقب برگشت، و حتى پشت سر خود را نگاه نكرد ـ اى موسى! نترس، كه رسولان در نزد من نمى ‏ترسند! (نمل، 10)

با سلام و درود

اگر بخواهم کلام مفسران را بطور خلاصه عرض کنم، این می شود که این ترس موسی ترسی طبیعی و غریزی بوده است.

موسی اولین معجزه اش، همین تبدیل عصا به اژدها بود، لذا وقتی دید عصایش که تنها سلاحش است را در دست ندارد و آن هم تبدیل به اژدها شده است، و چاره ای در برابر آن ندارد جز فرار کردن، و از طرفی قبلا هم از ناحيه خدا دستورى نگرفته بود كه اگر عصايت اژدها شد فرار نكن و در جاى خود بايست، لذا فرار کرد.

این منطقی است که در برابر خطرهاى بزرگ آن هم از كسى كه وسیله دفاعی و چاره ‏اى جز فرار ندارد، ترسیدن و فرار کردن جزو ترس هاى مذموم و ناپسند نيست، تا كسى موسى را به داشتن آن مذمت و سرزنش كند.

مطلب دیگر این که وقتی خداوند می فرماید «إِنِّي لا يَخافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُون» (رسولان در نزد من نمى ‏ترسند)، معنایش این است این نترسیدن، از جانب خود پیامبران نبوده و نیست تا بگوییم موسی نقصی در پیامبریش داشته است، بلکه این موهبتی الهی است که از طرف خداوند به پیامبران داده می شود و آن موقع ـ که اولین معجزه حضرت موسی بود ـ این موهبت الهی هنوز به حضرت موسی داده نشده بود. (ر.ک: ترجمه الميزان، ج ‏15، ص 490؛ انوار درخشان، حسینی همدانی، ج ‏12، ص 110)

برخی گفته اند حضرت موسى از اين جهت ترسيد و فرار كرد كه گمان كرد اين حادثه براى ترساندن اوست، زيرا بعد از آن خداوند مى ‏فرمايد: «إِنِّي لا يَخافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُونَ» (رسولان در نزد من نمى ‏ترسند). (تفسير جوامع الجامع، طبرسی، ج ‏3، ص 179)

نکته:

رسالت و فرستادگى، يک نبوغ فكرى يا رشدى طبيعى در زندگى رسول نیست، بلکه یک موهبت و بخشش الهی تازه‏ و جدید است كه به رسول عطا مى ‏شود، و به همين خاطر بود كه حضرت موسى از عصايى كه خود بر زمين افكند به هراس افتاد، زیرا نمى ‏دانست كه به مار و اژدها تبدیل خواهد شد.(تفسير هدايت، مترجمان، ج ‏9، ص 149)

بنابر این؛ ترس حضرت موسی، ترسی طبیعی بوده و اصلا ناپسند و مذموم محسوب نمی شود.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط میقات نمایش پست
    «وَ أَلْقِ عَصاكَ فَلَمَّا رَآها تَهْتَزُّ كَأَنَّها جَانٌّ وَلَّى مُدْبِراً وَ لَمْ يُعَقِّبْ يا مُوسى‏ لا تَخَفْ إِنِّي لا يَخافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُون‏»
    و عصايت را بيفكن! ـ هنگامى كه (موسى) به آن نگاه كرد، ديد (با سرعت) همچون مارى به هر سو مى ‏دود (ترسيد و) به عقب برگشت، و حتى پشت سر خود را نگاه نكرد ـ اى موسى! نترس، كه رسولان در نزد من نمى ‏ترسند! (نمل، 10)

با سلام و درود

اگر بخواهم کلام مفسران را بطور خلاصه عرض کنم، این می شود که این ترس موسی ترسی طبیعی و غریزی بوده است.

موسی اولین معجزه اش، همین تبدیل عصا به اژدها بود، لذا وقتی دید عصایش که تنها سلاحش است را در دست ندارد و آن هم تبدیل به اژدها شده است، و چاره ای در برابر آن ندارد جز فرار کردن، و از طرفی قبلا هم از ناحيه خدا دستورى نگرفته بود كه اگر عصايت اژدها شد فرار نكن و در جاى خود بايست، لذا فرار کرد.

این منطقی است که در برابر خطرهاى بزرگ آن هم از كسى كه وسیله دفاعی و چاره ‏اى جز فرار ندارد، ترسیدن و فرار کردن جزو ترس هاى مذموم و ناپسند نيست، تا كسى موسى را به داشتن آن مذمت و سرزنش كند.

مطلب دیگر این که وقتی خداوند می فرماید «إِنِّي لا يَخافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُون» (رسولان در نزد من نمى ‏ترسند)، معنایش این است این نترسیدن، از جانب خود پیامبران نبوده و نیست تا بگوییم موسی نقصی در پیامبریش داشته است، بلکه این موهبتی الهی است که از طرف خداوند به پیامبران داده می شود و آن موقع ـ که اولین معجزه حضرت موسی بود ـ این موهبت الهی هنوز به حضرت موسی داده نشده بود. (ر.ک: ترجمه الميزان، ج ‏15، ص 490؛ انوار درخشان، حسینی همدانی، ج ‏12، ص 110)

برخی گفته اند حضرت موسى از اين جهت ترسيد و فرار كرد كه گمان كرد اين حادثه براى ترساندن اوست، زيرا بعد از آن خداوند مى ‏فرمايد: «إِنِّي لا يَخافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُونَ» (رسولان در نزد من نمى ‏ترسند). (تفسير جوامع الجامع، طبرسی، ج ‏3، ص 179)

نکته:

رسالت و فرستادگى، يک نبوغ فكرى يا رشدى طبيعى در زندگى رسول نیست، بلکه یک موهبت و بخشش الهی تازه‏ و جدید است كه به رسول عطا مى ‏شود، و به همين خاطر بود كه حضرت موسى از عصايى كه خود بر زمين افكند به هراس افتاد، زیرا نمى ‏دانست كه به مار و اژدها تبدیل خواهد شد.(تفسير هدايت، مترجمان، ج ‏9، ص 149)

بنابر این؛ ترس حضرت موسی، ترسی طبیعی بوده و اصلا ناپسند و مذموم محسوب نمی شود.
    ضمن تشکر: آیا همین ترس که شما آن را ترس طبیعی نامگذاری کردید نشان دهنده نوعی ضعف نفسانی نیست؟ وقتی حضرت امام می فرمایند والله من در عمرم هرگز نترسیدم با این مطلب چگونه قابل جمع است؟

نوشته
    3,698
    مورد تشکر
    102 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط yaser4489 نمایش پست
    ضمن تشکر: آیا همین ترس که شما آن را ترس طبیعی نامگذاری کردید نشان دهنده نوعی ضعف نفسانی نیست؟ وقتی حضرت امام می فرمایند والله من در عمرم هرگز نترسیدم با این مطلب چگونه قابل جمع است؟

با سلام و درود

وقتی ترس طبیعی و عادی باشد که دیگر ضعف و نقص محسوب نمی شود و ناپسند نیست و مورد مذمت قرار نمی گیرد.

فرمایش حضرت امام هم ناظر به این ترس طبیعی و عادی نیست. فرمایش ایشان بیشتر ناظر به دفاع از حق و مبارزه با باطل است.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    3,698
    مورد تشکر
    102 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    «وَ أَلْقِ عَصاكَ فَلَمَّا رَآها تَهْتَزُّ كَأَنَّها جَانٌّ وَلَّى مُدْبِراً وَ لَمْ يُعَقِّبْ يا مُوسى‏ لا تَخَفْ إِنِّي لا يَخافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُون»(نمل/ 10)
    آیا ترس حضرت موسی (ع) از مار ترس مذموم نیست؟ این که دیگر برای خدا و ماموریت و ... نیست.

پاسخ:
    «وَ أَلْقِ عَصاكَ فَلَمَّا رَآها تَهْتَزُّ كَأَنَّها جَانٌّ وَلَّى مُدْبِراً وَ لَمْ يُعَقِّبْ يا مُوسى‏ لا تَخَفْ إِنِّي لا يَخافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُون‏»؛ و عصايت را بيفكن! ـ هنگامى كه (موسى) به آن نگاه كرد، ديد (با سرعت) همچون مارى به هر سو مى ‏دود (ترسيد و) به عقب برگشت، و حتى پشت سر خود را نگاه نكرد ـ اى موسى! نترس، كه رسولان در نزد من نمى ‏ترسند.!(1)

اگر بخواهم کلام مفسران را به طور خلاصه عرض کنم، این می شود که این ترس موسی ترسی طبیعی و غریزی بوده است.
    مطلب دیگر این که وقتی خداوند می فرماید «إِنِّي لا يَخافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُون»؛ رسولان در نزد من نمى ‏ترسند، معنایش این است این نترسیدن، از جانب خود پیامبران نبوده و نیست تا بگوییم موسی نقصی در پیامبریش داشته است، بلکه این موهبتی الهی است که از طرف خداوند به پیامبران داده می شود و آن موقع ـ که اولین معجزه حضرت موسی بود ـ این موهبت الهی هنوز به حضرت موسی داده نشده بود.(2)
    برخی گفته اند حضرت موسى از اين جهت ترسيد و فرار كرد كه گمان كرد اين حادثه براى ترساندن اوست، زيرا بعد از آن خداوند مى ‏فرمايد: «إِنِّي لا يَخافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُونَ»؛ رسولان در نزد من نمى ‏ترسند.(3)
    نکته: رسالت و فرستادگى، يک نبوغ فكرى يا رشدى طبيعى در زندگى رسول نیست، بلکه یک موهبت و بخشش الهی تازه‏ و جدید است كه به رسول عطا مى ‏شود، و به همين خاطر بود كه حضرت موسى از عصايى كه خود بر زمين افكند به هراس افتاد، زیرا نمى ‏دانست كه به مار و اژدها تبدیل خواهد شد.(4)

بنا بر این: ترس حضرت موسی، ترسی طبیعی بوده و وقتی ترس طبیعی و عادی باشد دیگر ضعف و نقص محسوب نمی شود و ناپسند نیست و مورد مذمت قرار نمی گیرد.

(4) تفسير هدايت، مترجمان، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏9، ص 149.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۱/۱۹ در ساعت ۰۰:۰۹ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری