جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بهشت و نعمت های آن

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  6
  مورد تشکر
  20 پست
  حضور
  3 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  پرسش بهشت و نعمت های آن
  با سلام.اگه میشه بصورت مفصلدرباره بهشت و نعمت های بهشتی توضیح بدین تا انشالله مورد استفاده همه قرار بگیره.ممنون

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و ادب
  خدمت شما باید عرض کنم
  باید دانست كه در بهشت چون عالم تجرّد و اطلاق است، مؤمنین هر چه بخواهند، و هر چه در تحت طلب و مشیّت آنان قرار گیرد، و هر چه اشتها كنند، برای آنها حاضر و موجود است. یعنی به مجرّد درخواست باطنی و مشیّت درونی، برایشان حاضر است؛ حال تا خواست و طلب و اشتهای هر كس چه باشد.
  نعمتهای مخفی بهشتی
  عاصم بن حُمید راوی این حدیث گوید: من به حضرت عرض كردم فدایت شوم! من میخواهم مطلبی از شما سؤال كنم و لیكن شرم و حیا میكنم! حضرت فرمودند: بپرس! عرض كردم آیا در بهشت غِناء (آوازه خوانی و زنهای مغنّی و آوازه خوان و مجالس تغنّی و طرب و موسیقی) هست؟ حضرت فرمودند: در بهشت درختی است كه خداوند چون به بادهای بهشتی امر كند و به حركت درآیند، برگهای آن درخت بهم میخورند و در اهتزاز می آیند، و چنان صدای غنای لطیف و عالی میدهند كه خلائق همانند آنرا نشنیده اند؛ و این عوض ترك سَماع و غنای محرَّمی است كه در دنیا از خوف خدا كرده اند.
  عرض كردم: فدایت شوم! قدری برای من درباره مؤمن و آثار خصوصی آن زیادتر بیان كنید! فرمود: «إنَّ اللَهَ خَلَقَ جَنَّةً بِیَدِهِ، وَ لَمْ تَرَهَا عَیْنٌ وَ لَمْ یَطَّلِعْ عَلَیْهَا مَخْلُوقٌ. یَفْتَحُهَا الرَّبُّ كُلَّ صَبَاحٍ فَیَقُولُ: ازْدَادِی رِیحًا، ازْدَادِی طِیبًا! وَ هُوَ قَوْلُ اللَهِ تَعَالَی: فَلاَ تَعْلَمُ نَفْسٌ مَآ أُخْفِیَ لَهُم مِن قُرَّةِ أَعْیُنٍ جَزَآءَ بِمَا كَانُوا یَعْمَلُونَ؛ خداوند یك بهشت را به دست خود آفریده است، و هیچ چشمی آنرا ندیده است، و هیچ آفریده ای از آن آگاه نگردیده است. و خداوند آنرا هر صبحگاهی باز میكند و به آن میگوید: بویَت فراوان باد، عطرت فراوان باد! (یعنی پیوسته و مدام عطرت و رائحه پاك و طیّبت را زیادتر كن) و اینست گفتار خدای تعالی كه هیچ نفسی نمیداند كه آنچه برای او مخفی شده است، در پاداش كرداری كه در دنیا انجام میداده است چیست؛ پاداشی كه موجب تری و تازگی چشمهاست!» (تفسیر قمی، طبع سنگی، ص 512 و 513؛ و از طبع حروفی، مطبعة النّجف: ج 2، ص 169 و 170).
  در الدر المنثور است كه ابن ابى شیبه، عبد بن حمید، ترمذى، ابن جریر، ابن منذر، آجرى در كتاب "شریعت"، دارقطنى در كتاب "رؤیت"، حاكم، ابن مردویه، لالكائى در كتاب "السنة"، و بیهقى، از ابن عمر روایت كرده اند كه گفت: رسول خدا (ص) فرمود: پست ترین منازل بهشت منزل كسى است كه همه نظرش به بهشت خود و همسران و نعیم و خدمتگزاران و میز و صندلى هاى خویش است، كه به مسافت هزار سال راه طول دارد، و گرامى ترین اهل بهشت و محترم ترین آنان نزد خدا كسى است كه صبح و شام به روى خدا نظر مى كند. آن گاه این آیه را تلاوت فرمود: «وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ ناضِرَةٌ إِلى رَبِّها ناظِرَةٌ؛ (آرى) در آن روز صورتهایى شاداب و مسرور است، یعنى صورت هایى كه در آن روز سفید و با صفا است همه روزه به روى خدا نظر مى كند» (قیامت/ 22 و 23) (الدر المنثور، ج 6، ص 290).
  در حدیث است كه اهل بهشت جملگی جُرْد و مُرْد هستند. جُرْد جمع أجْرَد، و مُرْد جمع أمْرَد است، و هر دو به معنای بی مو، و بدون ریش و محاسن است.
  منـابـع
  علامه طباطبایی- ترجمه تفسير الميزان- ج‏19- ص221- ج‏19- ص 223-222
  علامه تهرانی- معاد شناسي- ج دهم- قسمت دهم.

  بهشت و نعمت های آن

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  طبق نظر برخی از مفسران، خداوند برای قابل فهم بودن نعمات مادی و جسمانی بهشت برای همه افراد بشر، آن را به صورت تمثیل و در قالب مادی و ملموس بیان فرموده است زیرا انسان ها به نعمت های مادی بیشتر توجه دارند.
  1- باغ های بهشتی:
  در بیش از یک صد آیه در قرآن مجید از بهشت به جنات یا جنتان یا جنة تعبیر شد:
  1- "و من یطع الله و رسوله یدخله جنت تجری من تحتها الأنهر»:[1] هر کس از خدا و رسولش اطاعت کند، او را وارد باغ هایی از بهشت می کند که نهرها از زیر درختان شان جاری است.
  2- « والله یدعوا الی الجنة و المغفرة بإذنه»:[2] خدا به سوی باغ بهشت و آمرزش گناهان، به اذن و فرمان خویش دعوت می کند.
  3- «ومن خاف مقام ربه جنتان»[3] «برای کسی که از مقام پروردگارش خائف باشد، دو باغ بهشتی است.
  2- سایه های بهشتی:
  سایه های بهشتی طبق فرموده قرآن کریم همیشگی است و لذا آرامش انسان را هرگز بر هم نمی زند.
  1- «... أکلها دائم و ظلها»:[4]میوه ها و سایه هایش دائمی است.
  2- گاه از آن به «ظل ظلیل» تعبیر شده و می فرماید «... و ند خلهم ظلا ظلیلا»:[5] آن ها را در سایه هایی که هرگز قطع نمی شود وارد می کنیم.
  3- هوای بهشت بسیار مطبوع و دل انگیز و ملایم است «... لایرون فیها شمسا و لازمهریرا»:[6] در بهشت و تکیه گاه های عالی آن نه خورشیدی می بینند تا از گرمی آن ناراحت شود و نه زمهریری در کار است که از سرمای آن رنج ببرند. [7]
  3- قصرهای بهشتی:
  1- « و مساکن طیبة فی جنت عدن»:[8] و مسکن های پاکیزه ای در باغ های جاویدان بهشت.
  2- «اولئک یجزون الغرفة بما صبروا»:[9] خداوند به پرهیزگاران و عباد الرحمان به دلیل صبر و استقامت شان غرفه های بشتی پاداش می دهد.
  4- فرش ها و تخت ها:
  « متکئین علی فرش بطائنها من استبرق»:[10] بر فرش هایی که آستر آن ها از پارچه ابریشمی ضخیم است تکیه کرده اند (نشسته اند) .
  اما در مورد تخت هایی که بهشتیان بر آن می نشینند و از آن لذت می برند، در قرآن مجید گاهی تعبیر به «سرر» جمع سریر، شده: «علی سرر موصوفة» «متکئین علیها متقابلین»: [11] مقربان بر تخت هایی که به هم پیوسته وصف کشیده است، روبروی یکدیگر قرار دارند. و در برخی آیات به « مصفوفة»، «مرفوعة» و گاه به «ارائک» تعبیر شده است. «متکئین فیها علی الا رائک»:[12] مومنان صالح در باغ های بهشتی بر تخت ها تکیه زده اند.
  5- غذاهای بهشتی:
  از مجموع آیات قرآنی استفاده می شود که غذای عمده بهشتیان از جنس میوه ها است. این معنا تحت عنوان «فاکهة»، «فواکه»، «ثمره»، «ثمرات» در آیات بسیاری مطرح شده است. در بعضی آیات می فرماید: «فیهما من کل فاکهة زوجان»:[13]در آن دو باغ بهشتی، از هر نوع میوه ای دو گونه مختلف وجود دارد.» در بعضی آیات نیز روی میوه های خاصی به عنوان میوه های بهشتی تکیه شده: «فیهما فاکهة و نخل و رمان»:[14] در آن دو باغ، میوه بهشتی و نخل و انار است.» و در جای دیگر به «لحم» و «لحم طیر» اشاره شده است، « و أمددناهم بفاکهة و لحم مما یشتهون»: [15] همواره از انواع میوه ها و گوشت ها- از هر نوع که تمایل داشته باشند- در اختیارتان می گذاریم. و در جای دیگر می فرماید: «و لحم طیر مما یشتهون»: [16] و گوشت پرندگان ازهر نوع که بخواهند.
  6- شراب های طهور:
  نوشیدنی ها و شراب های طهور بهشتی همچون میوه ها و غذاهای آن کاملا متنوع و نشاط آفرین است، و قرآن با تعبیرات مختلفی آن ها را بیان کرده است: «مثل الجنة التی وعدالمتقون فیها أنهار من ماء غیرء اسن و أنهر من لمن لم تغییر طعمه و أنهار من خمرلذة للشاربین و أنهار من عسل مصفی»:[17] [18]وصف بهشتی که به پرهیزگاران و عده داده چنین است که در آن نهرهایی از آب صاف و خالص است که هرگز بوی آن تغییر نکرده، و نهرهایی از شیر که طعم آن دگرگون نگشته، و نهرهایی از شراب «طهور» که مایه لذت نوشندگان است، و نهرهایی از غسل تصفیه شده. این چهار نوشیدنی- که نه در یک نهر بلکه هر کدام در چهار نهر جداگانه جاری است- مجموعه ای از انواع مختلف نوشیدنی ها را بیان می کند، آب برای رفع عطش، شیر برای تغذیه، عسل برای لذت و قوّت و شراب طهور برای نشاط و گذشت زمن باعث فساد و دگرگونی آنها نمی شود و همیشه تازه است. در سوره دهر نیز به چند نوع دیگر از این شراب های بهشتی اشاره شده است می فرماید: «إن آلأبرار یشربون من کأس کان مزاجها کافورا عینا یشرب بها عبادالله یفجرونها تفجیرا»:[19] ابرار و نیکان از جامی که با کافور (نوعی از عطر و بوی خوش) آمیخته است می نوشند، چشمه ایست که بندگان خاص از آن می نوشند و به هر جا بخواهند آن را جاری می کنند.» خلاصه اینکه شراب های آخرت برعکس شراب های دنیا که مایه مستی و ضعف عقل و موجب بیماری های جسمی و روحی است، لذت بخش، نشاط انگیز، عقل آفرین و مایه پرورش جسم و جان و توجه به خدا و نشئه روحانی و معنوی است.[20]

  چکیده:
  خداوند تبارک و تعالی در آیات مختلفی از قرآن کریم از نعمات مادی و جسمانی بهشت در قالب باغ ها و سایه ها و قصرها و فرش ها و تخت ها و غذاها و شراب های طهور بهشتی نام می برد و توصیف می کند. و ویژگی این نعمات بهشتی با نعمات دنیایی کاملاً متفاوت است و هیچ مشکلی در سلامت روح و جان انسان ها ایجاد نمی کنند.

  پی نوشت ها :
  1- نساء /13
  2- بقره /221
  3 - رحمان /46
  4- رعد /35
  5 - نساء /57
  6- دهر (انسان) /13
  7 - معاد / محسن قرائتی / صفحه 408
  8- توبه /72
  9- فرقان /75
  10 - رحمان /54
  11- واقعه /16- 15
  12- کهف /31
  13- رحمان /52
  14- رحمان / 68
  15- طور /22
  16 - واقعه /21
  17 - محمد /15
  18- معاد/ محسن قرائتی / صفحه 418
  19 - دهر (انسان) /6- 5
  [20] - معاد / علی محمد حیدری نراقی / صفحه 301- 2

  بهشت و نعمت های آن

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  ظرف ها و جام ها:
  گویا آن لیوان ها و ظرف هایی را که اهل بهشت برای آشامیدن استفاده می کنند جوریست که سرد و خوشبو می کند. قرآن می فرماید: «إن الابرار یشربون من کأس کان مزاج ها کافورا»[1]: در تفسیر المیزان می فرماید کافور یک ضرب المثلی است برای خنکی و خوشبوئی و کلمه کـأس هم به معنای ظرف آب است. بنابراین خود ظرف های آب با ماده ای سرد و خوشبو کننده مخلوط است. [2] در جای دیگر می فرماید: «یطاف علیهم بصحاف من ذهب و أکواب...»[3] غذاهای بهشتی و شراب های طهور در ظرف هائی از طلا و جام هایی طلایی گرداگرد آن ها گردش داده می شوند.»[4]
  لباس ها و زینت ها:
  لباسهای بهشتی بر خلاف لباس های دنیوی برای رفع سرما و گرما یا حفظ از انواع آفات و آسیب ها نیست، چرا که در آنجا همه چیز در حد اعتدال است و آفتی وجود ندارد؛ بنابراین پوشش لباس در آنجا تنها جنبه تزئین دارد و شاید به همین دلیل به جنبه تزئینی لباس ها در آیات قرآن تأکید شده است و با تعابیر مختلفی که همه حکایت از زیبایی و جذابیت لباس های بهشتی دارد، از آن ها یاد شده، در یک جا می فرماید: «... ویلبسون ثیابا خضرا من سندس واستبرق...»[5]: آن ها لباس های فاخر و زیبایی به رنگ سبز از حریر نازک و ضخیم در بر می کنند. و در تعبیر دیگر می فرماید: «... و لباسهم فیها حریر» [6]: و لباس آن ها در بهشت از حریر است.
  زینت های بهشتی:
  در قرآن و روایات تأکید شده که مسلمانان حتی در حال عبادت، زینت های مشروع را فراموش نکنند. از آیات متعددی استفاده می شود که بهشتیان نیز خود را با انواع زینت ها تزئین می کنند و از این لذت روانی نیز بهره کافی می گیرند: « یحلّون فیها من أساور من ذهب...»[7] : در بهشت با دستبندهایی از طلا آراسته شده اند.
  بهشت
  همسران بهشتی:
  از مهم ترین اسباب آرامش خیال و انس و نشاط در زندگی، داشتن همسری مناسب و از هر نظر صاحب کمالات است که در آیات مختلفی روی این مساله تأکید کرده می فرماید: «... و لهم فیها ازواج مطهرة...» [8]: بهشتیان در آنجا همسرانی پاک و پاکیزه دارند. در چندین آیه از همسران بهشتی به «حورالعین» تعبیر شده است: «... و زوجنهم بحور عین»[9] : ما به آن ها از حورالعین تزویج می کنیم.
  خادمان و ساقیان:
  در آیات قرآن مجید از خادمان بهشتی به غلمان و ولدان تعبیر شده و می فرماید: «و یطوف علیهم غلمان لهم کانهم لولو مکنون»[10]: بر گرداگرد آن ها نوجوانانی برای خدمت به آنان در گردش اند که هم چون مروارید در صدف اند «یطوف علیهم ولدان مخلدون بأکواب و أباریق و کأس من معین»[11]: پیوسته در اطراف آن ها نوجوانانی- که در طراوت و شکوه، جاودانی اند- با قدح ها و کوزه ها و جام هایی از نهرهای جاری بهشتی می گردند.
  نعمت هایی که به تصور نمی گنجد:
  در بهشت آنچه از مواهب رنگارنگ و گوناگون مادی و معنوی بخواهید، در اختیار شما قرار می گیرد. «و فیها ما تشتهیه الانفس و تلذ الاعین» [12]: در بهشت آنچه دل می خواهد و چشم از آن لذت می برد موجود است. [13]

  چکیده :
  در روز قیامت مواهب و نعمات مختلفی از جمله مواهب و نعمات مادی و جسمانی از سوی حق تعالی به بشر اعطا می گردد. از جمله این مواهب به ظرف ها و جام هایی که بهشتیان در آن ها از غذاها و شراب های طهور بهشتی تناول می کنند و هم چنین به نوع لباس و زینت هایی که از آن ها استفاده می کنند و خادمان و ساقیانی که در خدمت آن ها هستند و همسران بهشتی است که خداوند در آیات مختلفی از قرآن مجید یاد کرده است.

  پی نوشت ها :

  1- دهر (انسان) /5
  2 - معاد / محسن قرائتی / صحفه 420
  3- زخرف /71
  4 - معاد / علی محمد حیدری نراقی
  5 - کهف /31
  6 - حج / 23
  7- کهف /31
  8- بقره /25
  9- دخان /54
  10 طور 24
  11- واقع /18- 17
  12 - زخرف /71
  13 - معاد/ علی محمد حیدری نراقی

  بهشت و نعمت های آن

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  بهشت و نعمت های آن

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآناطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود