صفحه 1 از 18 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سیره و سنّت حضرت زهرا(س)

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,256
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    702 پست
    حضور
    155 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

سیره و سنّت حضرت زهرا(س)

سیره و سنّت حضرت زهرا(س)

عبادت خالصانه
    «مَنْ أصعَدَ إلی اللهِ خالِصَ عِبادَتِهِ، أهبَطَ اللهُ عَزّوَجَلَّ إلَیهِ أفضَلَ مَصلَحَتِهِ؛1
    کسی که عبادت‌های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ، بهترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد.»
    ٭ ٭ ٭

خوش‌رویی
    «بِشرٌ فی وَجهِ المُؤمِنِ یُوجِبُ لِصاحِبِهِ الجَنَّۀَ وَ بِشرٌ فی وَجهِ المُعانِدِ المُعادِی یَقی صاحِبَهُ عَذابِ النّارِ؛2
    پاداش خوش‌رویی در برابر مؤمن، بهشت است و خوش‌رویی با دشمن ستیزه‌جو، انسان را از عذاب آتش باز می‌دارد.»
    ٭ ٭ ٭
    قالت: «یا رَسُولَ اللهِ، الحَمدُ للهِ عَلی نَعمائِهِ وَ الشُّکرُ للهِ عَلَی آلائِهِ؛3
    ای رسول خدا! حمد و شکر و سپاس سزاوار خداست، در برابر نعمت‌های بیکرانه او.»
    ٭ ٭ ٭
    ساده‌زیستی
    سلمان فارسی می‏گوید:
    روزی حضرت فاطمه(س) را دیدم که چادری وصله‏دار و ساده بر سر داشت.
    در شگفتی ماندم و گفتم عجبا! دختران پادشاهان ایران و قیصر روم بر کرسی‌های طلایی می‏نشینند و پارچه‏های زربفت به تن می‏کنند، وه که این دختر رسول خداست! نه چادرهای گران قیمت بر سر دارد و نه لباس‌های زیبا!!
    ٭ ٭ ٭
    فاطمه(س) پاسخ داد:
    قالت: «یا سَلمانُ! اِنَّ اللهَ ذَخَّرَ لَنا الثِیّابَ وَ الکَراسِیَّ لِیَومٍ آخِرٍ؛4
    ای سلمان! خداوند بزرگ، لباس‌های زینتی و تخت‌های طلایی را برای ما در روز قیامت ذخیره کرده است.»
    ٭ ٭ ٭
    قالت فاطمه(س): «أدنی ما تَکُونُ مِن رَبَّها اَن تَلزَمَ قَعرَ بَیتِها؛5
    آن لحظه‏ای که زن در خانه خود می‏ماند و به امور زندگی و تربیت فرزند می‏پردازد. به خدا نزدیک‌تر است.»
    ٭ ٭ ٭

ان شاالله ادامه دارد.....
    سیره و سنّت حضرت زهرا(س)
    عشـــــــــق یعنی لحظه ای دریاشدن
    عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشــــــــــق یعنی حسرت پروانه ها
    عشق یعنی گریه آلاله هـــــــا
    عشــــــــــق یعنی خاک هنگام سجود
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشــــــــق یعنی تشنه لب سقاشدن
    عشق یعنی غرق این معناشدن

ختم قرآن گروهی هر ماه برای سلامتی و تعجیل در ظهور امام عصر(عج)

دسترسی آسان به احادیث تصویری چهارده معصوم علیه السلام

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,256
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    702 پست
    حضور
    155 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

قناعت در زندگی
    حضرت فاطمه(س) فرمودند:
    «یا أباالحَسَنِ! إنّی لأَستَحیی مِن إلهی أن اُکَلِّفَ نَفسَکَ مالاتَقدِرُ عَلَیهِ؛6
    ای علی! من از پروردگارم شرم دارم که چیزی از تو درخواست کنم که توان برآوردن آن را نداشته باشی.»
    ٭ ٭ ٭
    «یا رَسُولَ اللهِ ما یَدَعُ عَلِیٌّ شَیئاً مِنْ رِزقِهِ اِلّا وَزَّعَهُ بَینَ المَساکینِ؛7
    ای رسول خدا! علی(ع) از طعام و غذا چیزی در خانه باقی نمی‏گذارد، هر چه به دست می‏آورد، بین فقرا و تهیدستان تقسیم می‏کند.»
    ٭ ٭ ٭
    و در کلام ارزشمند دیگری فرمود:
    قالت: «صاحِبُ الدَّابَّۀِ اَحَقُّ بِصُدرِها؛8
    صاحب مرکب سزاوارتر است به سواری از مرکب خویش

سیره و سنّت حضرت زهرا(س)
    عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

نوشته
    3,308
    مورد تشکر
    747 پست
    حضور
    45 روز 21 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

[quote=یوسف;689788]سیره و سنّت حضرت زهرا(س)

عبادت خالصانه
    «مَنْ أصعَدَ إلی اللهِ خالِصَ عِبادَتِهِ، أهبَطَ اللهُ عَزّوَجَلَّ إلَیهِ أفضَلَ مَصلَحَتِهِ؛1
    کسی که عبادت‌های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ، بهترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد.»
    ٭ ٭ ٭

یکی از جلوه های بسیار زیبا ودرس آموز عبادی فاطمه زهرا آموزه تسبحات اوست در این باب باید گفت :
    از روایات استفاده می شود که بهترین تعقیب بعد از نماز، تسبیحات حضرت زهرا(س) است . مستحب است فورا بعد از اتمام نماز آن ذکرها گفته شود .این روایات در کتاب وسایل الشیعه ،جلد 4 ،صفحه 1021 ،باب های 7 و 8 و 9 آمده است. البته برخی از این روایات در حاشیه مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمی نیز آمده است :
    قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع مَنْ سَبَّحَ تَسْبِیحَ فَاطِمَةَ ع قَبْلَ أَنْ یَثْنِیَ رِجْلَهُ مِنْ صَلَاةِ الْفَرِیضَةِ غَفَرَ اللَّهُ لَهُ وَ یَبْدَأُ بِالتَّکْبِیرِ

امام صادق (ع) فرمود: هر کس تسبیح فاطمه زهرا را بعد از نماز واجب ، قبل از اینکه جابجا شود بگوید ،خداوند او را می آمرزد و ( این تسبیحات) را با تکبیر شروع کند .
    در فضیلت این تسبیحات روایات فراوانی وارد شده، از جمله: قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ ع مَنْ سَبَّحَ تَسْبِیحَ فَاطِمَةَ ع ثُمَّ اسْتَغْفَرَ غُفِرَ لَهُ وَ هِیَ مِائَةٌ بِاللِّسَانِ وَ أَلْفٌ فِی الْمِیزَانِ وَ تَطْرُدُ الشَّیْطَانَ وَ تُرْضِی الرَّحْمَنَ
    امام باقر فرمود:هر کس تسبیحات حضرت زهرا بگوید و استغفار کند، آمرزیده می شود . برای او هزار ثواب است و شیطان را از او دور می کند و خدا را راضی می کند .
    از حضرت صادق(ع) نقل شده است: کودکان خود را به تسبیح فاطمه(س) امر می کنیم ،چنان که آنها را به نماز امر می کنیم، پس آن را ترک مکن . هر که بر آن مداومت نماید، بدبخت نمی گردد.
    در روایات فراوانی آمده است که مقصود از ذکر و یاد فراوان در آیه «واذکروا الله ذکرا کثیرا» تسبیح حضرت زهرا(س) است که بعد از نماز هر کس بر آن مداومت نماید ،خدا را بسیار یاد کرده است.
    حضرت صادق(ع) فرمود :خواندن تسبیح حضرت فاطمه(س) بعد از هر نماز نزد من از هزار رکعت نماز در هر روز بهتر است.
    در روایت معتبر از حضرت باقر(ع) آمده است که با چیزی مثل تسبیح حضرت فاطمه(س) خداوند عبادت و تسبیح و تمجید نشده است . اگر چیزی از این تسبیح بهتر بود ،پیامبر(ص) آن را به فاطمه(س) عطا می کرد.(1)

پی نوشت :
    1. وسایل الشیعه ،ج 4 ،ص 1021 ،باب 7 و 8 و 9 .

ویرایش توسط صادق : ۱۳۹۳/۰۶/۰۸ در ساعت ۰۹:۴۰

نوشته
    9,745
    صلوات
    20662
    تعداد دلنوشته
    31
    مورد تشکر
    537 پست
    حضور
    174 روز 8 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

سیره و سنّت حضرت زهرا(س)

حضرت فاطمه عليهاالسلام :

إنْ كُنتَ تَعمَلُ بِما أمَرناكَ و تَنتَهي عَمّا زَجَرناكَ عَنهُ فَأنتَ مِن شيعَتِنا و إلاّ فَلا ؛

اگر به آنچه تو را به آن فرمان مى دهيم عمل كنى و از آنچه برحذر مى داريم دورى كنى ، از شيعيان مايى و الاّ هرگز .

نوشته
    3,308
    مورد تشکر
    747 پست
    حضور
    45 روز 21 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط منتظر منجی نمایش پست
    سیره و سنّت حضرت زهرا(س)

حضرت فاطمه عليهاالسلام :

إنْ كُنتَ تَعمَلُ بِما أمَرناكَ و تَنتَهي عَمّا زَجَرناكَ عَنهُ فَأنتَ مِن شيعَتِنا و إلاّ فَلا ؛

اگر به آنچه تو را به آن فرمان مى دهيم عمل كنى و از آنچه برحذر مى داريم دورى كنى ، از شيعيان مايى و الاّ هرگز .
    زنام فاطمه گل می تراود
    دوعالم سرو و سنبل می تراود
    به این نقش و نگاراز نام زهرا
    غزل از قلب بلبل می تراود

ویرایش توسط صادق : ۱۳۹۳/۰۶/۰۸ در ساعت ۱۱:۳۶

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,256
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    702 پست
    حضور
    155 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

اطاعت از همسر
    روزی امام علی(ع) وارد منزل شد و فرمود:
    «فاطمه جان خلیفه و عمر در پشت در خانه، منتظر اجازه ورود می‌باشند، تا نظر شما چه باشد؟»
    ٭ ٭ ٭
    حضرت زهرا(س) در برابر شوهر فرمود:
    «یا عَلی! اَلبَیتَ بَیتُکَ وَ الحُرَّۀُ زَوجَتُکَ فَافعَل ما تَشاءُ؛
    علی جان! خانه، خانه توست و من همسر تو می‌باشم. هر آنچه می‌خواهی انجام ده.»9
    ٭ ٭ ٭

سیره و سنّت حضرت زهرا(س)
    عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

نوشته
    730
    صلوات
    21262
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

میشه طریقه نماز خواندن و وضوی حضرت فاطمه (س) رو هم بگید؟!!؟
    اگه این موضوع رو ادامه بدید خیییییییلی مفید خواهد بود
    ویرایش توسط fatemeh2 : ۱۳۹۳/۰۶/۱۶ در ساعت ۱۵:۲۲
    الهی ، همنشین از همنشین رنگ می گیرد ،خوشا آنکه با تو همنشین است . . .(صلوات بر محمد و ال محمد)
    فکر کنم باز گم شدم خدایا...
    صبرم از کاسه دگر لبریز است...
    اگر این جمعه نیاید چه کنم؟!
    آنقدر من خجل از کار خویشم
    اگر این جمعه بیاید چه کنم؟!
    یا اباصالح ادرکنی...

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,256
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    702 پست
    حضور
    155 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh2 نمایش پست
    میشه طریقه نماز خواندن و وضوی حضرت فاطمه (س) رو هم بگید؟!!؟

با سلام و احترام
    ان شا الله کمی تحمل بفرمایید در چند هفته اینده عمری باقی بود ابعاد بیشتری از زندگی بانو دو عالم حضرت فاطمه(س) بررسی خواهدشد

سیره و سنّت حضرت زهرا(س)
    عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

نوشته
    3,308
    مورد تشکر
    747 پست
    حضور
    45 روز 21 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

گرچه سیره نورانی فاطمی بسیار ولی
    به برخی از ویژه گی های حضرت فاطمه که او را الگوی زن مسلمان می خوانیم اشاره می شود
    *حمایت از امامت و رهبری
    گمراهان که توان از میان برداشتن پیامبر را در خویـش نمی دیدند؛ تصمیـم گـرفتند پـس از ارتحال حضـرت، نماینـدگان واقعی او را از صحنه حکـومت بیرون کننـد. حضرت زهرا(س) که از هشیاری خاص سیاسـی برخـوردار بود و به نقشه دشمـن پـی برده بـود، با ابزارها و روش های گوناگـون از رهبری واقعی اسلام؛ یعنی حضرت علـی(ع) حمایت کرد .جان خـود را در ایـن راه نهاد. وی در مسجد پیامبر، در حضور خلیفه و مهاجر و انصار، از پـس پرده حقایق را باز گفت . از مـومنان خـواست مهر سکـوت را بشکنند و او را یاری کنند.
    او در بستر بیماری نیز از بیدارگری غافل نمانـد؛ در برابر زنان مهاجر و انصار، از کسانی که علی(ع) را رها کردند، نالید . رنج نامه خویـش را بـر آنان خـوانـد. او حتـی با وصیتنامه اش علـی را حمایت کرد و نفاق و منافقان را رسوا ساخت. زهرا در حمایت از مولایـش بارها کتک خـود . به نقل برخی تاریخ ها بر اثر همین ضربات به شهادت رسید.
    روزی ابـن لبید حضرت زهرا را دید که بر مزار شهدای احد به سـوگ نشسته، اشک می ریزد، پرسید: آیا رسول خدا، پیـش از وفات، در باره امام علی(ع) مطلبی گفته بود؟ حضرت فرمـود: شگفتا، آیا حادثه عظیـم غدیر خـم را از یاد برده اید؟ ابـن لبید گفت: نه، چنیـن رویدادی بـود، ولـی مرا با خبر سازید. حضـرت فرمـود: خدا را گـواه مـی گیرم، از رسـول خـدا شنیـدم که می فرمود: علی بهترین کسی است که او را جانشیـن خـود قرار می دهـم؛ علی امام و خلیفه بعد از مـن است . دو فرزنـدم حسـن و حسیـن و نه نفـر از فرزندان حسیـن، پیشوایانی پاک و امامانـی نیک شمرده مـی شـوند. اگر از آنان فرمان برید، شما را هـدایت مـی کننـد . اگر مخالفت کنیـد، تا روز قیامت جـدایـی و اختلاف بر شما چیره مـی شـود. آری، کتاب های اهل سنت از روایات حضرت زهرا(س) آکنده است؛ روایاتـی که دخت رسـول خـدا(ص) در آن از ولایت علـی و فضـایل او پـرده بـرداشته و حقایق را بـر همگان روشـن ساخته است.
    *زهد و ساده زیستی
    وقتـی روح به کمالات نظر داشته باشـد و قـرب الهی هـدف اصلـی انسان به شمار آید، مادیات بـی اعتبار می شـود. زاهد سرای تاریک طبیعت را حقیرتر از آن مـی داند که بـدان دل بندد. وقتـی پیامبر به یاری وحـی از وضعیت دوزخ آگاهـی یافت، در اندوه فرو رفت. سلمان نزد فاطمه شتافت تا از او بخواهد به دیدن پیامبر رود و از اندوهـش بکاهد. او می گوید: هنگامی که به منزل حضـرت رسیدم، منظره ای شگفت دیـدم. فاطمه با لباسـی پشمیـن که دوازده جای آن با لیف خرما وصله شـده بـود بر سر داشت. چـون وضع پیامبر را بـرای فاطمه تشـریح کردم، فاطمه از جای برخاست، همان عبای وصله دار را بـر خود پیچید. با خـود گفتـم: دریغا، دختران کسری و قیصر ابریشـم و حریر می پوشند و دختر محمد عبایی پشمیـن با دوازده وصله از لیف خرما. فاطمه بـر پدر وارد شـد و پـس از سلام گفت: پـدرجان، سلمان از لباس مـن تعجب کرده، به خدایی که تـو را به حق برانگیخت سـوگند، پنج سال است مـن و علی، جز پـوست گوسفندی که روزها علوفه دان شتر و شب ها بستر ماست و بالشـی که پـوست آکنده از لیف خـرماست، از لـوازم زنـدگـی هیچ نداریم. پیامبر اکرم مقام و عظمت روحی زهرای اطهر را برایـم بیان کرد و فـرمـود: ای سلمان، دختـرم در گـروه پیشگـامان به سـوی خـداست، (یا سلمان؛ ان ابنتی لفی الخیل السـوابق) ایـن سخـن بدان معنا نیست که زن مسلمان در عصر حاضر چادر وصله دار بپـوشد؛ زیرا هر زمانی مقتضیات خاص خـود را دارد. آنچه مهم است ،دل نبستـن به مظاهر دنیاست. حضـرت سلیمان (ع) سلطنتی عجیب داشت و جـن و انـس در خدمتـش بودند؛ ولی هیچ کدام از این ها دل حضـرت سلیمـان را به تسخیـر خـویـش درنیاورد.
    *انتخاب همسر
    معیـارهـای حضـرت زهـرا بـرای انتخـاب همسـر چه بـود؟ زهـرا(س) در حالی ازدواج با علـی را پذیـرفت که علـی از نظر مالـی در تنگدستی به سر می برد؛ ولی تقوا و ایمان، حکمت و دانـش، شجاعت و ایثار و هزاران فضیلت در او موج می زد.
    زهرا در حالی با علی پیمان زناشـویی بست که قبل از علی ثروتمندانی مانند ؛ عبدالرحمان عوف و عثمان بـن عفان به خواستگاریاش شتافته بـودند. عبدالرحمان گفته بود: صد شتر گران قیمت و ده هزار دینار طلا مهریه می دهـم. این سخـن رسول خدا را خشمگیـن ساخت، حضرت فـرمود: می خواهی با پول هایت مرا بفریبی؟!
    *ایثار و گذشت
    پـس از اقامه نماز جماعت، پیامبـر از حال پیرمردی که لباس های کهنه به تـن داشت جویا شد. مرد گفت: گرسنه ام، غذایم ده؛ برهنه ام، مرا بپوشان؛ فقیرم، به من کمک مالی کـن. پیامبر رحمت به بلال فرمود: او را به منزل فاطمه ام راهنمایی کن. پیـرمـرد همان خـواسته ها را به اطلاع فاطمه رسانیـد. فاطمه، که ماننـد شوهر و پدرش سه روز بود غذا نخورده بـود، پوست گوسفندی را، که حسـن و حسیـن روی آن مـی خـوابیـدنـد، به وی داد. پیـرمـرد گفت: چگـونه درد گـرسنگـی ام را بـا آن درمـان کنم؟
    فاطمه گردنبندش را به وی داد و گفت: امید است خـداوند به جای آن چیزی بهتر از آن به تـو دهد. پیرمرد به مسجـد آمـد و ماجرا را برای پیامبر بیان کرد.
    اشک در چشمان پیامبر حلقه زد. عمار بـرخاست و با اجازه رسـول خـدا آن را خرید. پیرمرد گفت:
    در برابر آن نان و گـوشتـی می خـواهـم تا گرسنگـی ام برطرف شـود. ردایی یمانـی که مرا بپوشانـد و پـولـی که با آن به خانـواده ام برسـم. عمار بیش تر از آن را به وی داد. پیامبر فرمـود: آیا سیر و پـوشانـده شـدی؟ گفت: آری، پدر و مادرم فدایت باد! رسـول خدا فرمود: اینک برای فاطمه، به خاطر احسانش، دعا کـن. آن گاه پیامبر رو به اصحاب کرد و برایشان از فضایل و کمالات فاطمه سخن گفت.
    عمار گردنبند زهرا را با مشک خـوشبـو ساخت، در پارچه ای یمانـی پیچید، به غلامـش داد و گفت: ای رسـول خدا، ایـن غلام و گردنبند هدیه ای است از مـن به شما. پیامبر به غلام فرمـود: نزد فاطمه برو و گردنبند را به او ده، تـو نیز از آن او هستـی. فاطمه گردنبنـد را گرفت؛ ولـی غلام را در راه خدا آزاد کرده.
    آری، آن گردنبنـد با برکت گرسنه ای را سیر ساخت، برهنه ای را پـوشانید، فقیـری را بـی نیاز کـرد، بنـده ای را آزاد ساخت و سـرانجام نزد صاحبـش برگشت. داستان ایثار زهرا و علـی و دو فرزنـد معصـومشان، که در سه شب متـوالی افطاری خویـش را به مسکیـن و یتیـم و اسیر بخشیدند و در شأن آنان آیات سوره هل اتی فرود آمد و یا ماجرای پیراهـن شب عروسی که حضـرت زهـرا آن را به زنـی مستمنـد بخشیـد، نشـان دهنـده گوشه ای از ایثارگری های آن بانوی بزرگوار است.
    امام حسـن(ع) فرمـود: مادرم، در یک شب جمعه، در محراب عبادتـش، عبادت کرد. شنیدم که برای مردان و زنان مـومـن دعا می کند و آن ها را یکی یکی نـام مـی بـرد؛ ولـی بـرای خـود هیچ چیز از خـدا نخـواست. گفتـم: مـادر، چـرا بـرای خـودت دعا نمـی کنـی؟
    مادرم گفت: فرزنـدم، اول همسایه و سپـس اهل خانه. (الجار ثـم الـدار)
    *بزرگداشت و احیای نام و یاد شهیدان
    زهرای داغدار، بر سر مزار شهیـدان جنگ احـد، بـه ویژه عمـوی پـدرش حضرت حمزه، می آمد و گـوهر اشک خـویـش را تقدیمشان مـی کرد تا به همگان اعلام کند که با عافیت طلبـی، سرپیچی از انجام دادن تکالیف و دور نگه داشتـن خود از آتـش حادثه نمی توان اسلام را حفظ کرد. باید چون ایـن شهیدان به معرکه پای نهاد و با خدا معامله کرد. زهرای صبـور و تنها می خـواست با اشک خـویـش غربت اسلام را فریاد کند و بگوید: بیدار شوید که ارزش های شما را تباه نسازند. (1 )
    * عبا دت و راز ونیاز
    ابن عباس از پیامبر(ص) نقل می‌کند: دخترم فاطمه سرور زنان عالمیان است ، از اولین تا آخرین.او پاره تن من است. هر گاه برای عبادت در محراب قرار می‌گیرد، فرشتگان آسمان نور او را مشاهده می‌کنند ،همان طور که مردم روی زمین نور ستارگان را مشاهده می‌نمایند، خداوند به فرشتگان می‌فرماید: ای فرشتگان بنگرید به فاطمه که سرور کنیزان من است . چگونه در برابر من ایستاده، خدا را عبادت می‌کند . بدنش از خشیت من در اضطراب است . با دل و جان خود به بندگان من توجه دارد.گواه باشید که من شیعیان او را از آتش جهنم نجات دادم.(2)
    فاطمه(س) مقام و عظمتی را که دارد ،تنها به جهت این نیست که دختر پیامبر است. آن چه او را شایسته این مقام ساخت، از خود گذشتگی، پارسایی، زهد، دانش و دیگر ملکات انسانی است که در او به حد کمال رسیده بود. همه مورخان شیعه و سنی این امتیازات را برای او در کتاب‌های معتبر خویش نوشته‌اند.(3)
    زندگانی زهرا(س) در خانه شوهر نیز نمونه است، چون سراسر زندگانی او نمونه است.خود او نمونه، شوی او، پدر او، مادر او همه نمونه‌اند. فرزندان او نیز نمونه‌اند.
    او در دوران زندگی کوتاه خود چهار فرزند نمونه تربیت کرد که در تاریخ بشر سابقه ندارد.
    فاطمه(س) چهره درخشان زن مسلمان، فروغ تابان معرفت و نمونه روشن پرهیزکاری و خداترسی است . درخشندگی به ساعتی مخصوص و روزی معین اختصاص ندارد، از آن روز که وظیفه خود را تعهد کرد تا امروز و برای همیشه چون گوهری بر تارک تربیت اسلامی می‌درخشد.(4)
    برای آگاهی بیش تر به کتاب بانوی نمونه ،جلوه‌های رفتاری حضرت حضرت زهرا و زندگانی حضرت فاطمه مراجعه نمایید.

پی‌نوشت‌ها:
    1. برگرفته از مجله کوثر ، ش 20 ،سید علیرضا جعفری
    2. ذخائر العقبی، محب‌الدین طبری، ص 39.
    3. زندگانی حضرت فاطمه، دکتر جعفر شهیدی، ص 35 ـ 41.
    4. همان، ص 63 ـ 64.

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,256
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    702 پست
    حضور
    155 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

وصیّت به همسر
    1. اِبکِنی اِن بَکیتَ یا خَیرَ هادٍ
    وَ اَسبِلِ الدَّمعَ فَهُوَ یَومُ الفِراقِ
    2. یا قَرینَ البَتُولِ اُوصیکَ بِالنَّسلِ
    فقد اصبحا حلیفا اشتیاق
    3. اَبکنی وَ ابکی لِلیَتامی وَ لا تَنسَی
    قَتیلَ الِعدابِطَفِّ العِراقِ
    4. فَارَقُوا اَصبَحُوا یَتَامی حَیاری10
    اَحلَفُواللهَ فَهوَ یَومُ الفِراقِ؛11
    1. ای همسر وفا دارم اگر خواستی گریه کنی بر من گریه کن، ای بهترین راهنما و اشک‌ها را سرازیر کن که امروز روز جدایی است.
    2. ای هم‌دم بتول! وصیّت می‏کنم تو را به فرزندانم که هم‌دم شوق و محبّت شده‏اند.
    3. بر من و یتیمان (من) گریه کن فراموش نکن کشته دشمنی‏ها را در سرزمین عراق؛ در حالی‌که به خدا سوگند می‏خورند آن روز، روز جدایی است.
    4. آن جاماندگان در حالی صبح می‏کنند که یتیمان سرگردان (آن بیابانند)، خدای را بر می‏گزینند. آن روز، روز فراق و جدایی است.
    ٭ ٭ ٭

سیره و سنّت حضرت زهرا(س)
    عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

صفحه 1 از 18 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری