جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تأثیرات ازدواج به موقع بر پایداری زندگی

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316

  تأثیرات ازدواج به موقع بر پایداری زندگی
  از قدیم گفتند «دیر و زود داره اما سوخت و سوز نداره»؛ این ضرب‌المثل هم مثل هر نکته نغزی، جایی و مکانی دارد. گاهی همین دیر برداشتن قابلمه مساوی است با جزغاله شدن و از دست رفتن یک غذای خوشمزه و زود برداشتنش هم مصادف است با جانیفتادن و نپختن. گاهی هم مجبور می‌شویم بهای سنگین تری بپردازیم؛ کافی است دقایقی یک بیمار اورژانسی را دیر به بیمارستان برسانیم.

  «میوه بر درخت زمانى که برسد باید آن را چید، وگرنه حرارت خورشید و وزش بادها آن را از بین می برد»1؛ از نظر پیامبر دخترخانم‌ها مثل همین میوه‌ها هستند که وقتی به شرایط مناسب رسیدند، یعنی همان پختگی و رسیدگی، باید ازدواج کنند.

  در خصوص ازدواج هم این خود ما هستیم که می‌توانیم با یک نگاه جامع و درست زمانش را تشخیص بدهیم. اگر میوه را زود بچینیم، نوبرانه‌ای کال دست مان را می‌گیرد. دیر چیدنش هم مساوی است با از دست رفتنش، پس با این اوصاف بهترین زمان ازدواج کی است؟

  ناهماهنگی در انواع بلوغ
  امروزه با تمام پیشرفت‌هایی که بشر کرده، متاسفانه پیشرفت زیادی در آماده سازی بهتر و باکیفیت تر جوانان در امر ازدواج یا تشکیل خانواده در زمان مناسب آن صورت نگرفته است.امروزه شاهدیم که با پیشرفت تکنولوژی و رسانه‌ها و گاهی عدم توجه خانواده در مناسباتشان، کودکان مان نسبت به گذشته زودتر به بلوغ جسمی می‌رسند اما دیرتر از قبل برای پذیرش مسئولیت و ازدواج کردن آمادگی لازم را کسب می‌کنند.

  این تضاد خطرناک است؛ ما جوانی را داریم که میل جنسی‌اش رشد کرده و نیازهایی دارد اما سایر شرایط لازم مانند بلوغ فکری و عقلی و اجتماعی لازم را ندارد و یا همه این شرایط جور است و از لحاظ مالی و یکسری تشریفات عرفی، نداشتن مسکن و شغل مناسب، نمی‌تواند ازدواج کند.

  ازدواج؛ اولویت اول یا آخر
  سن ازدواج بسته به شرایط اقلیمی، خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی متغیر است. نمی‌توان سن خاصی را بیان کرد اما معمولا گفته می‌شود بازه 18 تا 23 سال برای دختران و 19 تا 25 سال برای پسران مناسب است که این سن دو سه سالی با توجه به زندگی در جوامع شهری و صنعتی و مقتضیات آن متغیر است.یک خانواده آگاه و کارآمد، شرایط تربیت خانوادگی خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که فرزندانش در سن مناسب ازدواج که به بلوغ جسمانی رسیده‌اند، به بلوغ روانی و اجتماعی هم رسیده و بتوانند عهده‌دار مسئولیت‌های جدید در خانواده جدید خود باشند؛ اما شاهدیم در جوامع شهری، این اولویت مهم، جای خودش را به اولویت‌های غیرضروری تر داده مخصوصا در بین دختران.

  دخترخانم‌ها به بهانه ادامه تحصیل و سپس حضور اجتماعی و عدم آمادگی لازم، زمان طلایی ازدواج خود را از دست می‌دهند. خانمی که سال‌ها درس‌خوانده و حالا با حضور اجتماعی خود کاملا از لحاظ مالی نیز تامین است، ممکن است بر اساس یک حس کاذب، دیگر در خود نیازی به ازدواج نبیند و نتواند بر فردی دیگر تکیه کند. حساسیت‌ها و وسواس‌هایش در انتخاب زیاد شده و انتخاب‌ها هم محدودتر می‌شود چرا که طرف مقابلش حالا باید از لحاظ تحصیلات و شرایط اجتماعی، بهتر و یا حداقل هم طراز او باشد که این با بالا رفتن سن خانم‌ها گزینه‌ها را کمتر می‌کند.اگر بدانیم ازدواج مهم‌ترین اتفاق زندگی هر فردی است، اتفاقی که اگر درست محقق شود به دنبالش آرامش و تمام موفقیت‌های زندگی را در بر دارد، دیگر به هیچ دلیلی آن را به تعویق نینداخته و دغدغه مهم‌مان تلقی می‌شود.هر چند گاهی اوقات به دلایل مختلف اجتماعی و عدم پشتیبانی‌های لازم از طرف خانواده و اجتماع، ضرورت این امر کم رنگ جلوه داده می‌شود.

  همه با هم برای تحقق اتفاقی بزرگ
  اگر در راس تمام امور در نظر بگیریم که سعادت فرزندمان در گرو تربیتی درست و آمادگی او برای پذیرش نقشش در آینده و تشکیل خانواده‌ای بر اساس معیارهای صحیح است، همه همت‌مان را چه در خانه و چه در مدرسه بر این مهم طراحی می‌کنیم. جامعه نیز اگر بپذیرد سلامت و سعادتش در گرو داشتن خانواده‌هایی خوشبخت و مستحکم است، برنامه‌هایش را در راستای تسهیل امر ازدواج و تبلیغ بر این امر قرار می‌دهد و سعی می‌کند موانع آن را برطرف سازد.در این راستا هم نیاز به راهکارهای فرهنگی است و هم راهکارهای اقتصادی و اجتماعی که تیتر وار به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  - ارزشمندسازی ازدواج در دید جوانان، خانواده‌ها، نهادهای آموزشی و اجتماعی
  - آموزش مهارت‌های لازم از کودکی در خانواده و محیط‌های آموزشی برای داشتن ملاک‌ها و نگاهی درست در آینده برای انتخاب همسر.
  - فرهنگ‌سازی حجاب و عفاف بین جوانان و به حداقل رساندن زمینه‌های فساد اخلاقی و اجتماعی
  - تبلیغ در این خصوص توسط رسانه‌های نوشتاری و دیداری، دیوارنوشته‌ها، سی دی‌های آموزشی و حتی کتب آموزشی مدارس.
  - تقویت باورهای دینی مردم در زمینه ازدواج، تکیه کردن بر وعده‌های الهی در این زمینه و توکل داشتن.
  - ضرورت معرفی جوانان خوب به هم و داشتن نقش واسطه‌گری درست در این زمینه.
  - فرهنگ‌سازی در زمینه ساده زیستی و داشتن ازدواجی کم هزینه با حمایت خانواده‌ها و نهادهای اجتماعی خصوصا در کلان شهرها (اینکه بفهمیم به تاخیر انداختن ازدواج به دلایلی چون نداشتن امکان مالی و تحصیلات و چشم و هم چشمی‌ها عواقب خطرناک تری دارد.)
  - فراهم‌سازی فرصت‌های شغلی برای افراد متاهل و داشتن دیدی صحیح در این زمینه (اصلاح دید مدرک‌گرایی در جامعه)

  ازدواج بموقع و به هنگام= پدر و مادری بانشاط تر
  این جمله‌ها را زیاد شنیده‌ایم و یا شاید خودمان بکار برده باشیم: «وای! اصلا بهتون نمیاد بچه به این بزرگی داشته باشید!»،

  اگر ازدواج در وقت مناسب خودش انجام شود، زوجین این فرصت را دارند که بتوانند هم زمان عقد و آشنایی بیشتری داشته باشند و هم بعد ازدواج با فراغ بال بیشتری برای فرزند دار شدن و شکل‌گیری و انسجام زندگی‌شان برنامه‌ریزی کنند.در یک خانواده موفق زوجین بعد از ازدواج چشم‌اندازی را برای با هم بودن و با فرزندان بودن در نظر می‌گیرند و برای ارتقای تحصیلی و کاری با هم برنامه‌ریزی می‌کنند.

  بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ازدواج در سنین مناسب خودش، این فرصت را به ما می‌دهد که هم سال‌های دو نفره خوبی با هم داشته باشیم و هم برای بچه‌دار شدن برنامه‌ریزی کنیم؛ هم فاصله سنی‌مان با فرزندان مان بیشتر نشود تا بتوانیم فردای روزگار بهتر درک‌شان کنیم و شادابی و انرژی لازم را برای پا به پا بودن‌شان داشته باشیم و هم پدربزرگ و مادربزرگ جوان تری باشیم.

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,322
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,850 پست
  حضور
  67 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  دیدار جمعی از دانشجویان با رهبر انقلاب

  تأثیرات ازدواج به موقع بر پایداری زندگی
  حدود هزار نفر از دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، عصر امروز (چهارشنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیداری ۲ونیم‌ساعته داشتند تا چهره‌به‌چهره دغدغه‌ها، مطالبات و دیدگاه‌هایشان را با رهبر انقلاب اسلامی مطرح کنند و در سخنان و پاسخ‌های ایشان، به تأمل در اولویت‌ها و مسائل مختلف منطقه و کشور بپردازند.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از شنیدن سخنان ۹۰‌دقیقه‌ای نمایندگان تشکل‌ها و گروه‌های دانشجویی، با تحسین روحیه‌ی «پرنشاط، مطالبه‌گر، متفکرانه، منتقدانه و در عین حال مسئولانه‌ی» جامعه‌ی دانشجویی، به تبیین ریشه‌ها و عوامل حوادث دردناک غزه پرداختند و تأکید کردند: این جنایاتِ خارج از تصور، واقعیت ذاتی رژیم گرگ‌صفت و کودک‌کشی است که تنها علاجش نابودی و از بین رفتن است البته تا آن هنگام، مقاومت قاطع و مسلحانه‌ی فلسطینی‌ها و گسترش آن به کرانه‌ی باختری، تنها راه مقابله با این رژیم وحشی است. ضمن این‌که دفاع وقیحانه‌ی آمریکا و غرب از جنایات صهیونیست‌ها باید به عنوان یک تجربه‌ی مهم، در «شناخت، نگاه و برخورد» همه‌ی ما با غرب اثر بگذارد و بفهمیم که واقعیت‌ها و حقیقت آمریکا، همین است و ملت ایران نیز روز قدس با خروش عظیم خود، نشان می‌دهد که یار مظلوم و دشمن ظالم است.
  رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مصائبی که بر مردم مظلوم غزه می‌گذرد، افزودند: این حوادث نمود «سیاست خشونت آشکار و مشت آهنینی» است که رژیم نامشروع و جعلی در عمر ۶۶ساله‌ی خود، بارها و بارها با افتخار و گستاخی آن را به اجرا درآورده است.
  ایشان تأکید کردند: همان‌گونه که امام خمینی می‌فرمود، اسرائیل باید از بین برود. البته نابودی اسرائیل به عنوان تنها راه علاج واقعی، به معنای از بین بردن مردم یهود این منطقه نیست، بلکه برای این کار منطقی، سازوکاری عملی وجود دارد که جمهوری اسلامی آن را در مجامع بین‌المللی ارائه داده است.
  ایشان افزودند: بر اساس این سازوکار مورد پسند ملت‌ها، مردمی که در این منطقه زندگی می‌کنند و اهل و متعلق به آن‌جا هستند، در یک رفراندوم حکومت مورد نظر خود را اعلام می‌کنند و از این طریق، رژیم غاصب و جعلی از بین خواهد رفت.
  رهبر انقلاب افزودند: البته تا زمانی که به یاری پروردگار، این رژیم سنگدل و آدم‌کش نابود شود، برخورد قدرتمندانه و مقاومت قاطعانه و مسلحانه، راه علاج این رژیم ویران‌گر است.
  ایشان خاطرنشان کردند: کسی گمان نکند اگر موشک‌های غزه نبود، رژیم صهیونیستی کوتاه می‌آمد، چرا که در کرانه‌ی باختری موشک یا تفنگ وجود ندارد و تنها سلاح مردم، سنگ است، اما این رژیم مردم آن‌جا را نیز کشتار و تحقیر می‌کند.
  رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری تحقیر و مسموم‌شدن یاسر عرفات به دست صهیونیست‌ها افزودند: اشغالگران حتی ملاحظه‌ی سازشکاران را نمی‌کنند و فقط در صورت برخورد مقتدرانه‌ی فلسطینی‌ها، احتمال کوتاه‌آمدن آنها وجود دارد.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش صهیونیست‌ها برای آتش‌بس گفتند: رژیمی که خارج از «حد تفکر و تصور بشر» جنایت می‌کند، با مقاومت قدرتمندانه‌ی فلسطینی‌ها، بیچاره شده و دنبال چاره‌ی کار است و این ثابت می‌کند که صهیونیست‌ها فقط زبان قدرت را می‌فهمند.
  رهبر انقلاب افزودند: با توجه به همین واقعیات، ما معتقدیم کرانه‌ی باختری نیز باید مانند غزه مسلح شود و کسانی که علاقه‌مند به سرنوشت فلسطین هستند، در این زمینه فعالیت کنند تا رنج و محنت مردم فلسطین، در پرتو دست قدرتمند آنها، و ضعف دشمن صهیونیست، کاهش یابد.
  ایشان حمایت سیاسی از مردم غزه را وظیفه‌ی همه‌ی ملت‌های مسلمان و غیر مسلمان خواندند و با اشاره به اعلام تنفر ملت‌ها از رژیم وحشی اسرائیل تأکید کردند: ان‌شاءالله در روز قدس دنیا خروش عظیم ملت ایران را خواهد دید و ملت نشان خواهد داد که انگیزه‌ی حمایت از فلسطین، همچنان در این سرزمین اسلامی، قدرتمند و موّاج است.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شعار «نه غزه نه لبنان» فتنه‌گران افزودند: عده‌ای می‌خواستند با این شعار، حقیقت ملت ایران را معکوس نشان دهند، اما مردم نگذاشتند و در روز جمعه نیز بار دیگر نشان خواهند داد که همیشه یار مظلوم و خصم ظالم هستند.
  رهبر انقلاب با انتقاد بسیار شدید از حمایت و دفاع بی‌شرمانه‌ی مستکبران و در رأس آنها آمریکا از فاجعه‌آفرینی و خشونت غیر قابل توصیف صهیونیست‌ها افزودند: حوادث غزه تألم‌بار و غم‌افزاست، اما مهم‌تر این است که با نگاهی عمیق‌تر به حوادث جاری غزه، رفتار سلطه‌گران را در این ماجرا مورد بررسی و تحلیل قرار داد.
  ایشان در همین زمینه خاطرنشان کردند: چند دولت غربی، به‌ویژه آمریکا و انگلیس خبیث، از جنایاتی که هیچ انسان معمولی هم آن را قبول نمی‌کند، به‌صراحت دفاع می‌کنند و رئیس‌جمهور آمریکا در مقابل این‌همه «کودک‌کشی و ویرانی و زجر و شکنجه‌ی» مردم غزه، با منطقی مسخره می‌گوید اسرائیل حق دارد از امنیت خود دفاع کند! اما آیا فلسطینی‌ها حق ندارند از امنیت خود و از زندگیشان دفاع کنند؟
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مسئولان کشورهای مستکبر نمی‌فهمند که با دفاع از جنایات صهیونیست‌های پلید و مخرب، آبروی خود و کشورشان را در مقابل ملت‌ها می‌برند و تاریخ در مقابل همدستی آنها با این فجایع، قضاوت سختی خواهد کرد.
  رهبر انقلاب اسلامی با ریشه‌یابی رفتار گستاخانه‌ی غربی‌ها خاطرنشان کردند: دفاع از جنایات صهیونیست‌ها، در نظام لیبرال‌دموکراسی و در منطقی ریشه دارد که از کمترین ارزش‌های اخلاقی برخوردار است و هیچ احساس انسانیتی در آن وجود ندارد.
  ایشان در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: آمریکایی که در قضایای مختلف با جمهوری اسلامی در چالش است، واقعیتش همین است که می‌بینیم. ما باید آمریکا را از این ماجرا بهتر بشناسیم و این شناخت به عنوان تجربه‌ای مهم، در برخورد و نگاه و رفتار ما با آمریکا اثر بگذارد و برای ملت ما، دانشجویان، روشنفکران و برای همه‌ی ما به یک معیار تبدیل شود.
  رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: رفتار سلطه‌گران با ظلمی که به مظلومان غزه می‌شود، اثبات می‌کند آنها به بشر، حقوق بشر و به انسانیت، مطلقاً هیچ اعتقادی ندارند و هرچه درباره‌ی آزادی و حقوق بشر می‌گویند، تمسخر آزادی و حقوق بشر است.
  ایشان یک بار دیگر تأکید کردند: این حرف‌ها را به عنوان نصیحت به مسئولان آمریکایی نمی‌گوییم، بلکه برای خودمان می‌گوییم تا تکلیف خودمان را بدانیم و در قضاوت‌ها و تحلیل‌هایمان بفهمیم با چه کسانی روبه‌رو هستیم.
  رهبر انقلاب افزودند: شعارهای ضد آمریکایی و ضد غربی و ضد استکباری که در کشور شنیده می‌شود، ناظر به حقیقت و واقعیت وجودی آمریکاست، اما برخی به غلط تصور می‌کنند که این شعارها، کاری تعصب‌آمیز و بدون منطق فکری است. رهبر انقلاب افزودند: نگاه ضد آمریکایی و ضدّ غربی در ایران، یک نگاه عقلانی و متکی بر تجربه و محاسبه‌ی صحیح است.
  ایشان با اشاره به سخنانشان در دیدار اخیر با مسئولان و کارگزاران کشور افزودند: همان‌گونه که بیان شد، هدف اساسی دشمن، ایجاد اختلال در دستگاه محاسباتی ماست، چرا که اگر یک نظام محاسباتی دچار اختلال شود، حتی با داده‌های صحیح، خروجی‌های غلط می‌دهد و تجربه‌ها نیز به درد او نمی‌خورد.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با برشمردن برخی تجربه‌های ایرانیان از رفتار غرب در چند دهه‌ی اخیر افزودند: روی کار آوردن دیکتاتوری عجیب رضا قلدر، اشغال ایران در دهه‌ی ۲۰، غارت منافع نفتی، کودتای ۲۸مرداد، حمایت همه‌جانبه از دیکتاتوری محمدرضا، کارشکنی در مقابل پیروزی انقلاب، حمایت همه‌جانبه از صدام و ده‌ها توطئه‌ی دیگر، تجربه‌های ذی‌قیمتی است که شناخت ملت را از آمریکا، واقعی و عمیق می‌کند، اما روشنفکران غرب‌زده چون دستگاه محاسباتی آنها دچار اختلال شده، حتی از این تجربه‌های تلخ هم، استنتاج درست ندارند.
  رهبر انقلاب احیای عقلانیت صحیح را از مهم‌ترین خدمات انقلاب اسلامی برشمردند و افزودند: بر خلاف ملت، برخی دستان می‌خواهند همان جریان‌های محقر غرب‌زده بار دیگر امور کشور را به دست گیرند که باید در مقابل این حرکت، ایستاد و این ایستادگی، کاملاً صحیح و عقلانی است.


  رهبر انقلاب اسلامی در بخش نخست سخنانشان، دیدار امروز با دانشجویان را دیداری خوب و نشانگر روحیه‌ی ایمان و شور و منطق و انگیزه در جوانان کشور دانستند و گفتند: مطالبی که امروز نمایندگان تشکل‌های دانشجویی بیان کردند، نشانگر وجود همین روحیه در میان دانشجویان است.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ممکن است برخی مطالب مطرح‌شده غیر منطقی یا غیر قابل تحقق و یا نادرست باشند، اما مهم‌تر از این جزئیات، وجود روحیه‌ی پرنشاط و مطالبه‌گر میان دانشجویان است که موجب خرسندی فراوان است.
  ایشان تأکید کردند: جوان دانشجو باید مطالبه‌گر، پرانگیزه، پرنشاط، حاضر در صحنه و ناظر به مسائل کشور باشد که به فضل خداوند، این روحیه امروز در میان دانشجویان وجود دارد.
  رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته روحیه‌ی مطالبه‌گری و انتقاد در میان دانشجویان باید همراه با رعایت اخلاق و انصاف و حدود شرعی و پرهیز از بیان مطالبی باشد که به آن علم و یقین وجود ندارد.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به دانشجویان گفتند: امیدوارم این روحیه‌ی احساس تکلیف، مطالبه‌گری و انتقاد تا زمانی‌که به عنوان مسئولان آینده‌ی کشور، مسئولیت‌ها را در دست می‌گیرید، در میان شما باقی بماند، زیرا اگر این‌گونه شود، کشور نجات پیدا خواهد کرد.
  ایشان با اشاره به مطالب برخی دانشجویان در خصوص لزوم هدایت جریان علمی کشور به سمت کاربردی‌شدن و حل مسائل و مشکلات جامعه، افزودند: امروز، کار و تلاش علمی در کشور و در دانشگاه‌ها، تلاشی زنده، موفق و مورد تحسین است، اما این تلاش علمی باید مقدمه‌ی عمل برای حل مشکلات کشور باشد.
  رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: انتشار مقالات علمی در پایگاه‌های علمی معتبر جهان، اقدام علمی مورد تمجید است، اما مطلوب نهایی این است که کار علمی ناظر به نیازهای عملی کشور باشد.
  ارتباط بین شیوه‌های مدیریت اقتصادی و فرهنگ جامعه، یکی دیگر از مطالب دانشجویان بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص آن گفتند: ما قبول داریم که ممکن است شیوه‌ی مدیریت اقتصادی در جهت‌گیری‌های فرهنگی تأثیرگذار باشد، اما مسأله‌ی مهم و حیاتی، نگاه و جهت‌گیری‌های فرهنگی است که در همه‌ی سطوح باید به آن توجه شود.
  ایشان افزودند: این‌که در دهه‌ی هفتاد در حالی‌ که اعتراض‌ها به شیوه‌ی مدیریت اقتصادی بود، از جانب رهبری موضوع تهاجم فرهنگی مطرح شد، به دلیل اهمیت بسیار بالا و اصالت موضوع فرهنگ و جهت‌گیری‌های فرهنگی در همه‌ی مقاطع است.
  رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مطالب یکی از دانشجویان در خصوص مدت‌زمان سربازی به عنوان مانعی برای ازدواج دانشجویان خاطرنشان کردند: ازدواج جوانان، موضوع مهمی است که بی‌تفاوتی نسبت به آن در جامعه، ممکن است تبعات ناخوشایندی را در آینده به همراه داشته باشد.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: راه حل مشکل سربازی برای ازدواج جوانان، کوتاه‌کردن مدت‌زمان آن نیست و باید شیوه‌های دیگری به کار گرفته شود، اما مهم‌تر از آن، انگیزه برای ازدواج در میان جوانان است که نباید کاهش یابد.
  ایشان با اظهار تأسف از بالا رفتن سن ازدواج به‌ویژه در میان دختران، تأکید کردند: باید جوانان، خانواده‌های آنان و مسئولان دانشگاه‌ها، برای زمینه‌سازی رواج ازدواج در محیط‌های دانشگاهی و جلوگیری از افزایش سن ازدواج، هم‌اندیشی و چاره‌جویی کنند.
  رهبر انقلاب اسلامی برخی سنت‌ها و باورهای غلط را از موانع ازدواج جوانان برشمردند و گفتند: جوانان که همواره دارای روحیه‌ی مطالبه‌گری و پیشنهاددهنده‌ی روش‌های جدید هستند، باید زمینه‌ساز از میان برداشته شدن این سنت‌ها و باورهای غلط باشند.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برکات معنوی و مادی سنّت حسنه‌ی ازدواج خاطرنشان کردند: باید یک حرکت جدی در جامعه برای رواج ازدواج میان جوانان و دانشجویان آغاز شود.
  رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به سؤال یکی از دانشجویان اشاره کردند که پرسیده بود: آیا مواضع سیاسی افراد و دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی باید منطبق با نظرات رهبری باشد؟
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به این سؤال گفتند: خیر، این تصور صحیحی نیست که مواضع آحاد مردم، از جمله دانشجویان که جزو قشرهای پیشرو هستند، باید الگوگرفته و برگردان نظرات رهبری باشد.
  ایشان افزودند: دانشجو به عنوان انسانی مسلمان، مؤمن و صاحب فکر باید با نگاه به صحنه تحلیل داشته باشد و بر اساس آن تحلیل، نسبت به اشخاص، سیاست‌ها، جریان‌ها و دولت‌ها موضع‌گیری کند.
  رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: تنها معیار صحیح تحلیل، باید تقوا -یعنی دخالت ندادن هوای نفس در طرفداری یا مخالفت، و در تمجید یا انتقاد- باشد.
  ایشان افزودند: نباید این‌گونه تصور شود که همه باید منتظر بمانند تا رهبری، ابتدا موضع خود را درباره‌ی یک شخص و یا یک سیاست اتخاذ کند و بقیه بر همان اساس موضع‌گیری کنند. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: این روش کارها را قفل خواهد کرد.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: رهبری وظایفی دارد که به توفیق الهی آنها را انجام خواهد داد، اما دانشجویان هم وظایفی دارند که باید با معیار تقوا و با در نظر گرفتن شرایط صحنه، آنها را انجام دهند.
  ایشان یک نکته را هم خاطرنشان کردند و گفتند: البته اگر در زمینه‌ای نظری از جانب رهبری بیان شود، ممکن است این نظر، در تشخیص کسانی که به رهبری حسن ظن دارند، مؤثر باشد، اما این به معنای ساقط‌شدن نظر دیگران نیست.
  رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این که دانشجویان نسبت به موضوعات مختلف دغدغه داشته باشند و مسائل را با چشم باز پیگیری کنند، افزودند: دانشجویان در واقع نمایشگر وجدان بیدار ملت و نشان‌دهنده‌ی گرایش‌های عمومی جامعه هستند. لذا باید کاملاً آگاهانه، با چشم باز و با احساس تکلیف به مسائل مختلف نگاه کنند و محیط کشور و منطقه، تهدیدها و فرصت‌ها، و دشمنان و دشمنی‌ها را به‌خوبی بشناسند.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش پایانی سخنان خود، چند توصیه هم به دانشجویان داشتند.
  توصیه‌ی اول: تقویت مطالعات دینی و سیاسی در کنار کار علمی، و بالا بردن قدرت تحلیل.
  رهبر انقلاب اسلامی همچنین دانشجویان را به تفکر در مسائل فراخواندند و با تأکید بر پرهیز از نگاه احساسی و روزنامه‌ای به مسائل، خاطرنشان کردند: بسیاری از موضوعات، از جمله موضوعاتی که از زبان دانشجویان مطرح شد، باید در همان کرسی‌های آزاداندیشی که قبلاً مطرح کردیم و در بحث‌های آزاد دانشجویی در محیط‌های دانشگاهی تعیینِ تکلیف شوند.
  رقابت گفتمانی در محیط‌های دانشگاهی، با منطق قوی و همراه با تحمل مخالف، توصیه‌ی دوم رهبر انقلاب اسلامی به دانشجویان بود.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: هیچ‌گاه نباید از جریان مخالف تعجب و وحشت کرد و یا خشمگین شد، بلکه باید با تقویت مبانی و استحکام موضع، وارد رقابت گفتمانی شد و دیدگاه مخالف را تحمل کرد.

  در ابتدای این دیدار نیز آقایان:
  - سعید اصغریان؛ نماینده‌ی اتحادیه‌ی جامعه اسلامی دانشجویان
  - علی بیانی؛ نماینده‌ی دفتر تحکیم وحدت
  - احسان چنارانی؛ نماینده‌ی جنبش عدالتخواه دانشجویی
  - سیدمحسن میرحاجی؛ نماینده‌ی بسیج دانشجویی
  - علیرضا کریمی؛ نماینده‌ی اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل
  - و وحید غریبی؛ نماینده گروه‌های جهادی
  دیدگاه‌های تشکل خود را درباره‌ی مسائل مختلف دانشجویی، دانشگاه‌ها، علمی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بیان کردند.
  برخی نکات مهم سخنان نمایندگان تشکل‌های دانشجویی عبارت بود از:
  - لزوم بازبینی عمیق مواد درسی رشته‌های علوم انسانی
  - دقت در گره‌نزدن مسائل اقتصادی به مذاکرات
  - ضرورت تحرک بیشتر دستگاه دیپلماسی در مسائل منطقه
  -انتقاد از رویکرد فرهنگی برخی مسئولان و غفلت از مسائل اصلی و ارزشی
  - لزوم برنامه‌ریزی عملی مسئولان برای اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی
  - ابراز نگرانی از حضور احتمالی برخی عوامل فتنه در بعضی مسئولیت‌ها، از جمله در دانشگاه‌ها
  - توجه بیشتر به جوانان در واگذاری مسئولیت‌ها
  - قاطعیت قضایی در مبارزه با مفاسد اقتصادی، رسیدگی به جرائم فعالان فتنه و برخورد با سوءاستفاده‌های برخی آقازاده‌ها
  - افزایش ارتباطات ائمه‌ی جمعه و نمایندگان ولی فقیه با جوانان و نیازهای جوانان
  - مقابله‌ی صحیح با ترویج پدیده‌هایی نظیر اشرافی‌گری
  - برنامه‌ریزی برای استمرار پیشرفت‌های تحسین‌برانگیز علمی
  - انتقاد از پررنگ شدن مجدد سیاست‌های اقتصاد لیبرالی و کم‌توجهی به بخش تعاون
  - ضرورت توجه کامل به مسائل معیشتی مردم
  - توجه به تربیت صحیح سیاسی، اسلامی و انقلابی در دانشگاه‌ها
  - ضرورت توجه و دقت کامل تیم هسته‌ای ایران به ترفندهای پیچیده‌ی غرب برای محدود کردن توانایی‌های هسته‌ای ایران
  - برخورد جدی با سران فتنه به عنوان عاملان اصلی خسارات جبران‌ناپذیر فتنه‌ی ۸۸
  - اظهار تأسف از بی‌توجهی سران قوا و مسئولان دستگاه‌های فرهنگی به حضور در اجتماعات دانشجویی
  - بی‌ثمر بودن سیاست اعتماد‌سازی به علت خصومت عمیق مستکبران با انقلاب اسلامی
  - ضرورت تحرک جدی دولت برای فعال‌سازی ظرفیت‌های اقتصادی داخلی
  - تشکر از تلاش‌های دولت به‌ویژه در بخش بهداشت و درمان و ضرورت بررسی میزان تحقق شعارها و اهداف اعلام‌شده در یک‌ سال گذشته
  - هوشیاری در مقابل جریان خزنده‌ی غرب‌زده در برخی مطبوعات برای تطهیر چهره‌ی آمریکا و جبهه‌ی استکبار
  - ضرورت تبدیل شدن طرح‌ها و فعالیت‌های جهادی به یک مدل مدیریتی
  تأثیرات ازدواج به موقع بر پایداری زندگی
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود