جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فرجام شیعیان = بهشت؟!

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش فرجام شیعیان = بهشت؟!

با سلام.آیا شیعیان هرچند گناهکار باشند(به غیر از گناه شرک) سرانجام (در برزخ وسپس در قیامت)وارد بهشت خواهند شد؟ لطفا به صورت مفصل توضیح دهید.ممنون

2. تشکر

3.  

نوشته
    3,610
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    790 پست
    حضور
    118 روز 3 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

فرجام شیعیان = بهشت؟!

کارشناس بحث: استاد شعیب

5. تشکر

نوشته
    405
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 7 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ابتدا روایتی از حضرت زهرا می آورم:
    مردى بزن خود گفت برو خدمت حضرت فاطمه دختر رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم و از او مرا سؤال كن كه:
    آيا من از شيعيان آنها هستم يا نه؟

آن زن خدمت حضرت زهرا عليها السلام آمد و پرسيد حضرت فرمود بشوهرت بگو:
    اگر بدان چه ما فرمانت داديم عمل ميكنى و از آنچه ترا نهى نموديم خوددارى ميكنى تو از شيعيان مائى و الا نه.

زن بازگشت و جريان را بشوهرش گفت مرد تا شنيد گفت:
    واى بر من كيست كه بتواند از گناه و لغزش جدا شود و در اين صورت من در دوزخ جاويد و هميشگى هستم زيرا با اين بيان كه حضرت فرموده من شيعه آنها نيستم و هر كس شيعه اهل بيت نباشد در آتش دوزخ مخلد است.

زن دوباره خدمت حضرت زهرا عليها السلام آمد و سخن شوهرش را عرضكرد حضرت فرمود باو بگو:

چنين نيست، شيعيان ما بهترين مردم بهشت هستند و هر كس ما را دوست دارد و دوستدار دوستان ما و دشمن دشمنان ماست و با دل و زبان تسليم ماست اگر مخالفت دستورات ما كند از شيعيان ما نيست ولى با اين وضع آنها نيز اهل بهشت هستند اما بعد از اينكه با ابتلاء به مصيبت‏هاى دنيا يا گرفتارى در عرصات قيامت و مشكلات گوناگون آن روز يا رفتن در طبقه بالاى دوزخ از گناهان پاك شود و وقتى پاك شد چون از دوستان ماست او را نجات ميدهيم و او را بجايگاه خود منتقل ميسازيم.(1)

اما از طرفی اهلبیت شرط این شفاعت را پایبندی به حداقل های دینی دانسته و کسانی که را که نماز را ترک می کنند را محروم از شفاعت خود دانسته:ال الصادق(ع): قال رسول الله(ص) في مرضه الذي توفي فيه و اغمي عليه ثم افاق فقال: لا ينال شفاعتي من اخر الصلاة بعد وقتها(حار الأنوار، جلد 80 صفحه 20، حديث 35.).
    امام صادق(ع) فرمود: رسول خدا در حال کسالتي که در آن وفات يافت بي هوش شده بود و بعد به هوش آمد، پس فرمود: هرکس نماز را تاخير بيندازد و بعد از وقت بخواند فرداي قيامت به شفاعت من نخواهد رسيد.

در کتاب اصول کافی آمده که شخصی خدمت امام صدق(ع) عرض کرد:
    جمعی در مدینه هر گناهی را مرتکب می‎شوند و می‎گویند که شیعه هستیم
    و دلگرم به اهل‏بیت(ع).
    رنگ رخسار حضرت دگرگون شد و فرمودند: "والله لیسوا بشیعتنا"
    یعنی: به خدا سوگند اینان شیعه ما نیستند.
    شیعیان ما از حرام‏های نفسانی، مالی، اخلاقی و ... پرهیز دارند.

الهي كفي بي عزا ان اكون لك عبدا و كفي بي فخرا ان تكون لي ربا انت كما احب فاجعلني كما تحب
    معبودا بس است مرا اين عزت كه بنده توام و بس است مرا اين افتخار كه تو پروردگار مني.
    تو چناني كه دوست ميدارم مرا چنان كن كه دوست ميداري.
    امام علی (علیه السلام)

نوشته
    405
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 7 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

سوال:
    آیا شیعیان هرچند گناهکار باشند(به غیر از گناه شرک) سرانجام (در برزخ وسپس در قیامت)وارد بهشت خواهند شد؟ لطفا به صورت مفصل توضیح دهید
    جواب:
    ابتدا روایتی از حضرت زهرا می آورم:
    مردى بزن خود گفت برو خدمت حضرت فاطمه دختر رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم و از او مرا سؤال كن كه:
    آيا من از شيعيان آنها هستم يا نه؟
    آن زن خدمت حضرت زهرا عليها السلام آمد و پرسيد حضرت فرمود بشوهرت بگو:
    اگر بدان چه ما فرمانت داديم عمل ميكنى و از آنچه ترا نهى نموديم خوددارى ميكنى تو از شيعيان مائى و الا نه.
    زن بازگشت و جريان را بشوهرش گفت مرد تا شنيد گفت:
    واى بر من كيست كه بتواند از گناه و لغزش جدا شود و در اين صورت من در دوزخ جاويد و هميشگى هستم زيرا با اين بيان كه حضرت فرموده من شيعه آنها نيستم و هر كس شيعه اهل بيت نباشد در آتش دوزخ مخلد است.
    زن دوباره خدمت حضرت زهرا عليها السلام آمد و سخن شوهرش را عرضكرد حضرت فرمود باو بگو:
    چنين نيست، شيعيان ما بهترين مردم بهشت هستند و هر كس ما را دوست دارد و دوستدار دوستان ما و دشمن دشمنان ماست و با دل و زبان تسليم ماست اگر مخالفت دستورات ما كند از شيعيان ما نيست ولى با اين وضع آنها نيز اهل بهشت هستند اما بعد از اينكه با ابتلاء به مصيبت‏هاى دنيا يا گرفتارى در عرصات قيامت و مشكلات گوناگون آن روز يا رفتن در طبقه بالاى دوزخ از گناهان پاك شود و وقتى پاك شد چون از دوستان ماست او را نجات ميدهيم و او را بجايگاه خود منتقل ميسازيم.(1)

اما از طرفی اهلبیت شرط این شفاعت را پایبندی به حداقل های دینی دانسته و کسانی که را که نماز را ترک می کنند را محروم از شفاعت خود دانسته:ال الصادق(ع): قال رسول الله(ص) في مرضه الذي توفي فيه و اغمي عليه ثم افاق فقال: لا ينال شفاعتي من اخر الصلاة بعد وقتها(2).
    امام صادق(ع) فرمود: رسول خدا در حال کسالتي که در آن وفات يافت بي هوش شده بود و بعد به هوش آمد، پس فرمود: هرکس نماز را تاخير بيندازد و بعد از وقت بخواند فرداي قيامت به شفاعت من نخواهد رسيد.

در کتب حدیثی آمده که شخصی خدمت امام صدق(ع) عرض کرد:
    جمعی در مدینه هر گناهی را مرتکب می‎شوند و می‎گویند که شیعه هستیم
    و دلگرم به اهل‏بیت(ع).
    رنگ رخسار حضرت دگرگون شد و فرمودند: "والله لیسوا بشیعتنا"
    یعنی: به خدا سوگند اینان شیعه ما نیستند.
    شیعیان ما از حرام‏های نفسانی، مالی، اخلاقی و ... پرهیز دارند.(3)

منابع:
    1.بحار الأنوار ، جلد ‏65، صفحه : 155
    2.بحار الأنوار، جلد 80 صفحه 20، حديث 35.
    3.نهج الحیاه، ص207

ویرایش توسط شعیب : ۱۳۹۴/۰۲/۲۴ در ساعت ۰۵:۵۰
    الهي كفي بي عزا ان اكون لك عبدا و كفي بي فخرا ان تكون لي ربا انت كما احب فاجعلني كما تحب
    معبودا بس است مرا اين عزت كه بنده توام و بس است مرا اين افتخار كه تو پروردگار مني.
    تو چناني كه دوست ميدارم مرا چنان كن كه دوست ميداري.
    امام علی (علیه السلام)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری