_________________________________________________
خانواده از ديدگاه قرآن
نويسنده: عفت السادات رنجبر
نشريه: مکتب اسلام
شماره: 12، سال 47

خانواده، نخستين محيط اجتناب‌ناپذير حتمي است که هر انساني با آن آشنا مي‌شود. محيطي که در آن چشم به جهان گشوده و رشد خويش را آغاز مي‌کند.(1) انسان از بدو تولد تا چند سال اول عمر، فقط با خانواده در تماس است. در اين سال‌ها خانواده نقش بسيار قابل ملاحظه‌اي در سازندگي شخصيت و نوع سلوک او دارد.
به اين جهت است که دين مبين اسلام و دانشمندان مسلمان به کانون خانواده توجه داشته و اهميت نقش آن را در سعادت بشر خاطر نشان کرده‌اند و براي هر يک از اعضاي آن وظايفي را به طور طبيعي قرار داده‌اند که در صورت مراعات آن مي‌توان به کمال مطلوب رسيد. اين وظايف دو سويه است؛ يعني همان‌گونه که مرد نسبت به زن تعهداتي دارد، زن نيز نسبت به مرد وظايفي دارد، و به همان نسبت که والدين تکاليفي بر عهده دارند، فرزندان نيز ملزم به انجام وظايفي هستند.
بي‌ترديد محبت و عشق در سايه‌ي ازدواج و هم‌نشيني با خانواده و فرزندان استحکام مي‌يابد. ارزش و اهميّت امر مقدّس ازدواج در قرآن چنين بيان شده است:
{وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکمْ مِنْ أَنْفُسِکمْ أَزْواجاً لِتَسْکنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَکمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِي ذلِک لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَکرُونَ}(2)
«و از نشانه‌هاي قدرت اوست که برايتان از جنس خودتان همسراني آفريد تا با ايشان آرامش يابيد و ميان شما دوستي و مهرباني نهاد. در اين، عبرت‌هايي است براي مردمي که تفکر مي‌کنند».
مرد بايد زن را بزرگ دارد و او را تکريم نمايد. احترام خويش را در خانه حفظ کند. از دين و مروت خويش پاسداري نموده؛ به وعده‌هاي خود پايبند باشد و با زن و فرزندان به مهرباني و لطف، معاشرت نمايد. قرآن در اين باره مي‌فرمايد:
{يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا يَحِلُّ لَکمْ أَنْ تَرِثُوا النِّساءَ کرْهاً وَ لا تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُوا بِبَعْضِ ما آتَيْتُمُوهُنَّ... وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ...}.(3)
«اي اهل ايمان! بر شما حلال نيست که زن را مانند اموال، به ارث ببريد. بر زنان سخت مگيريد که به
اجبار، قسمتي از مهر و حقوق خود را بر شما ببخشند... پس با زنان به مهرباني و حسن معاشرت رفتار کنيد».
زن در خانواده نقش مهم و اساسي دارد. زن شريک زندگي مرد، جانشين او در خانه و امين وي و مربي فرزندان است. بهترينِ زنان، زني است که عاقل، دين‌دار، باحيا، زيرک، مهربان، با وقار و پند‌دهنده‌اي دوست داشتني و امين باشد. کلام خدا در اين باره چنين است:
{... فَالصَّالِحاتُ قانِتاتٌ حافِظاتٌ لِلْغَيْبِ بِما حَفِظَ اللَّهُ...}(4)
«زنانِ شايسته، فرمان‌بردارند و در غيبت شوهران خود عفيف‌اند و فرمان خداي را نگاه مي‌دارند».
خانواده از آغاز تا انجام بايد به رسالت خود که تربيت فرزنداني شايسته و مفيد است توجه کرده، آنان را نيکوترين صفات و فضايل اخلاقي آشنا سازد. تربيت فرزند، اساسي‌ترين وظيفه پدر و مادر است؛ مادر در امور خاص مربوط به او، و پدر در مخارج او. قرآن مي‌فرمايد:
{وَ الْوالِداتُ يُرْضِعْنَ أَوْلادَهُنَّ حَوْلَيْنِ کامِلَيْنِ لِمَنْ أَرادَ أَنْ يُتِمَّ الرَّضاعَةَ وَ عَلَي الْمَوْلُودِ لَهُ رِزْقُهُنَّ وَ کسْوَتُهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ...}(5)
«مادراني که مي‌خواهند شيردادن را بر فرزندان خود کامل کنند دو سال تمام شيرشان بدهند و خوراک و لباس آنان به وجهي نيکو بر عهده‌ي پدر فرزند است».
از ديگر وظايف پدر و مادر، نام‌گذاري نيکو بر فرزند، تأديب، آموزش، فراهم کردن کسب و کار و تدارک ازدواج فرزندان است. حضرت امام سجاد (ع) در باب حقوق فرزندان چنين مي‌فرمايند:
«حق فرزندت بر تو اين است که بداني او قسمتي از وجود توست و در خير و شرّ دنيا به تو پيوند دارد. تو در تربيت و آداب‌آموزي و خداشناسي او مسؤوليت داري. بايد او را در محبت خدا و اطاعت او کمک کرده، وسايل پاکي او را فراهم سازي. عمل تو درباره‌ي او چنان باشد که اگر در اين راه کمترين زحمتي به خود مي‌دهي پاداش کافي داري و اگر کمترين کوتاهي نمايي، مورد بازخواست و ملامت و مجازات قرار خواهي گرفت و چنان رفتار کن که به جهت تربيت فرزند در نزد خدا معذور باشي. در اين راه پناهي جز خدا نيست».(6)
براي آنکه کانون خانواده بتواند به کمال مطلوب و رشد عالي خويش نايل گردد، در کنار تکاليفي که بر عهده‌ي پدر و مادر قرار داده شده، وظايفي نيز براي فرزندان مقرر شده است تا ارتباط مناسب عناصر اين مجموعه، تضمين کننده رشد ايشان باشد.(7)
{وَ قَضي رَبُّک أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِيَّاهُ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَک الْکبَرَ أَحَدُهُما أَوْ کلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً کرِيماً. وَ اخْفِضْ لَهُما جَناحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَ قُلْ رَبِّ ارْحَمْهُما کما رَبَّيانِي صَغِيراً}. (8)
«پروردگارت فرمان داد که جز او را نپرستيد و به پدر و مادر نيکي کنيد. هر گاه تا تو زنده هستي هردو يا يکي از آن دو سالخورده شوند آنان را ميازار و به درشتي خطاب نکن و سخن رنجش‌آور به ايشان نگو و با آنان به اکرام سخن بگو. در برابرشان از روي مهرباني سر تواضع فرود آور و بگو: اي پروردگار من! همچنان که آنها مرا در خردسالي پرورش دادند، بر آنان رحمت آور»
در پايان بايد به خاطر داشت که از بالاترين و بزرگ‌ترين سعادت‌ها براي انسان، خانواده‌اي است که اعضاي آن، جوياي حق، نيک طبع، خوش‌خلق، مهربان، هوشمند و دوستدار دانش و حکمت باشند.
پاورقيها:------------------------------
1) عطاران، محمد، آراي مربيان بزرگ مسلمان درباره‌ي تربيت کودک، ص 89، تهران، انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، چاپ دوم، تابستان 1386.
2) روم: 21.
3) نساء: 19.
4) نساء: بخشي از آيه‌ي 34.
5) بقره: 233.
6) راه و رسم زندگي از نظر امام سجاد (ع)، ص 24، ترجمه و تنظيم: علي غفوري، تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامي.
7) عطاران، محمد، همان، ص 95.
8) اسرا: 24-23.