جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قران هرگز تحریف نشده نوشته استاد حسن زاده آملی

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  773
  صلوات
  1214
  تعداد دلنوشته
  4
  مورد تشکر
  2,145 پست
  حضور
  6 روز 7 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  13

  قران هرگز تحریف نشده نوشته استاد حسن زاده آملی
  پيشگفتاري از مترجم
  بسم الله الرحمن الرحيم
  قرآن کتاب مقدّس و پرارزشي است که محصول مغز بشر نيست، مجموعه‏اي از سخنان الهي است که در مدت 23 سال به وسيله‏ي امين وحي، خدا بر قلب نازنين پيشواي گرامي اسلام نازل گرديد. کلمات نغز آن سايه روشن‏هائي حيرت‏انگيز است که بلنداي معاني و فصاحت آن از اوج تصور هر خردمند بالاتر است، به حدي که با آن‏که پانزده قرن است فرياد تحدي و مبارزه‏طلبي آن در جهان طنين‏انداز است، جهانيان در برابر اين دعوت، سر در گريبان حيرت فرو برده‏اند و در مقابل جلال و عظمت بي‏کران آن مات و مبهوت مانده‏اند. معاني ظريف آن چون پرتو آينه‏ي لرزان و از دسترس انديشه‏گريزان است ولي وقتي در دلي افتاد تا ناپديدترين زواياي روان او نفوذ کرده و آن را کاملاً مجذوب خود مي‏سازد. تعاليم و رهنمودهاي آن شعله‏هاي فروزاني از نور الهي است که در طي سال‏هاي زياد بر جهان دانش‏گرمي و نور پاشيده و بشر هر اندازه در جاده‏ي علم به پيش مي‏رود و از اسرار پيچيده‏ي جهان خلقت پرده بر مي‏دارد چهره‏ي پر فروغش درخشان‏تر و حقيقت‏اش نمودارتر مي‏شود. با اين همه از همان روز نخست که اين کلمات از حنجره‏ي پاک محمد (ص) در زير سقف نيلگون آسمان جزيرة‏العرب طنين انداخت و گوشِ دل‏ها را به خود متوجه ساخت، اهريمناني انسان‏نما که نشر و گسترش آن را مخالف منافع شيطاني خود مي‏پنداشتند، بي‏کار ننشستند و به تلاش‏هاي مذبوحانه‏اي دست زدند، نغمه‏هاي ناموزوني ساز کردند، سحر آشکارش خواندند،(1) اساطير الاولينش گفتند،(2) خيالات پريشان‏اش پنداشتند،(3) افتراء به خدا دانستند (4) و چون از اين راه به مقصود خود نرسيدند به معارضه با آن برخاستند. ترهات و خزعبلاتي به هم بافتند ولي جز رسوائي محصولي به بار نياوردند. پيغمبر اکرم (ص) تا زنده بود کمال مراقبت در حفظ و پاسداري از دستاوردهاي آن را داشت و به مسلمين توصيه مي‏فرمود: «به اين ريسمان محکم الهي چنگ بزنيد و خود را از چاه ضلالت برهانيد». در حديثي که مسلم بين الفريقين است پيغمبر اکرم (ص) فرمود: «اني تارک فيکم الثقلين کتاب الله و عترتي اهل بيتي ان تمسکتم بهما فقد نجوتم». و در نسخه‏اي «لن تضلوا بعدها ابدا، من دو چيز بزرگ و گران‏بها در ميان شما مي‏گذارم اگر به اين دو چنگ زده و متمسّک شويد هرگز گمراه نخواهيد شد و قطعاً نجات مي‏يابيد، و اين دو يکي قرآن و ديگري اهل بيت من است.» (5)
  امّا متأسفانه عده‏اي با چنگ زدن به همين رشته‏ي محکم خود را به قعر چاه ضلالت رساندند و با فرياد: «حسبنا (کتاب الله)؛ کتاب خدا ما را بس است.»(6) که از حلقوم عمر برخاست و به دنبال آن يکي از دو ميراث ارزشمند رسول خدا (ص)(عترت) کنار زده شد و همين يک جمله در طول تاريخ چه آثار غم‏انگيزي به بار آورد که «عبد الله بن عباس» پيوسته اشک مي‏ريخت و مي‏گفت: «يوم الخميس ما يوم الخميس» (7) و آن‏قدر گريه مي‏کرد که زمين از اشک چشم او تر مي‏شد. پرسيدند در روز پنجشنبه چه حادثه‏اي واقع شده که ياد آن روز تو را چنين منقلب مي‏سازد؟ مي‏گفت روزي است که بيماري پيامبر خدا (ص) شدت نمود و فرمود دوات و کتفي (کتف، استخوان پهني است که در شانه‏ي حيوانات چهار پا است و زمان‏هاي قديم براي نوشتن به جاي کاغذ از آنها استفاده مي‏کردند.) بياوريد تا براي شما کتاب بنويسم که گمراه نشويد؛ بعضي از حضار مجلس مانع شدند به علاوه گفتند: محمد (ص) هذيان مي‏گويد، آن روز يوم الخميس بود (8)
  پاورقي:
  (1) انعام 6:7.
  (2) فرقان 25:5.
  (3) انيباء 21:6.
  (4) انبياء 21:5.
  (5) براي آگاهي به مدارک اين حديث به المراجعات: 41، و شبهاي پيشاور مراجعه شود مترجم.
  (6) دلائل الصدق 3:115.
  (7) مسند احمد 1:222.
  (8) مسند احمد 1:222.


  قران هرگز تحریف نشده نوشته استاد حسن زاده آملی


     

  "دست پر مهر پـــــــــدر "
  تنها دستیه که اگه کوتاه از دنیا هم باشه... از تمام دستها بلند تره...


 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  773
  صلوات
  1214
  تعداد دلنوشته
  4
  مورد تشکر
  2,145 پست
  حضور
  6 روز 7 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  13  نخستين زمزمه‏ي تحريف قرآن از حنجره‏ي چه کسي برخاست؟
  براي سست کردن بنيان محکم قرآن هم طرح کم و زياد شدن قرآن را ريختند و عمَر در آخرين روزهاي زندگاني‏اش در پايان خطب‏هايي که در مدينه خواند در حالي که دست‏هايش را بر هم زد گفت: «اياکم ان تهلکوا عن اية الرجم ان يقول قائل لانجد حدين في کتاب الله فقد رجم رسول الله (ص) و رجنا، والذي نفسي بيده، لولا ان يقول الناس: زاد عمر الخطاب في کتاب الله تعالي لکتبتها فانا قد قرأناها.» (1)
  و از عايشه روايت شده: «انها قالت: کان فيما انزل من القرآن عشر رضعات معلومات يحر من ثم نسخ خمس معلومات فتوفي رسول الله و هو فيما يقرا من القرآن»
  و صدها نمونه‏ي ديگر که آوردن آنها از حوصله‏ي اين مقاله بيرون است و باعث شد که عده‏اي کورکورانه با همين ريسمان محکم الهي خود را به چاه تطبيق افکنداند. با اين همه طرفداران آنها چون «فخر رازي» (2) و ديگران، قول تحريف قرآن را به شيعيان نسبت مي‏دهند و حال آن‏که چنان‏چه در همين رساله خواهيد خواند تمام دانشمندان به نام شيعه منکر چنين عقيده‏هايي مي‏باشند و لغزش فکري چند تن معدود را نمي‏شود به حساب يک مذهب آورد. چه خوب است که در اين زمينه بيشتر سخن نگويم چون اين بحث به طور مستوفي در همين رساله‏اي که در پيش رو داريد بيان گرديده است. اين نوشتار که به نام (فصل الخطاب في عدم تحريف کتاب رب الارباب) به قلم محققانه‏ي استاد گرامي حضرت آيت‏الله آقاي حسن زاده‏آملي به زبان تازي بود و پارسي‏زبانان از فيوضات آن محروم بودند. به فرموده‏ي جناب آقاي اصلاني اينجانب آن را به زبان پارسي برگرداندم تا ان‏شاءالله مشعلي باشد در مسير پر ابهام اين موضوع و من درباره‏ي شيوائي و زيبائي مطالب و استنتاجات صحيح و مفيد از آنها و مزاياي فراوان ديگر آن سخن نمي‏گويم، چون پرتو معنويت از آن مي‏تابد و گواه عاشق صادق در آستين باشد. فقط چند نکته را يادآور مي‏شوم:
  1- هر جا به آيه‏اي استشهاد گرديده بود خود آيه را در متن آوردم و ترجمه‏ي آن را در پاورقي، تا اصالت آن محفوظ بماند.
  2- شماره‏ي سوره و آيات نوشته شده بدين گونه مي‏باشد که رقم اول شماره‏ي سوره و رقم دوم نوشته شده شماره‏ي آيه است.
  3- کليه‏ي آنچه در پاورقي آورده شد ياداشت‏هائي است که اينجانب آنها را به عنوان توضيح آورده‏ام. اميد است خوانندگان در صورتي که به اشتباهي از ناحيه‏ي مترجم برخورد نمودند به وسيله‏ي انتشارات قيام مرا آگاه سازند تا ان‏شاءالله در چاپ‏هاي بعدي اصلاح گردد.
  قم 3/9/1371 شمسي / عبدالعلي محمدي شاهرودي.
  پاورقي:
  (1) صحيح بخاري شرح کرماني، حديث 6424، الموطا، 8240، کتاب 41، حديث 10، مسند احمد، 1: 23.
  (2) تفسير مفاتيح الغيب 19: 1280، المسألة الرابعه.


     

  "دست پر مهر پـــــــــدر "
  تنها دستیه که اگه کوتاه از دنیا هم باشه... از تمام دستها بلند تره...


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  773
  صلوات
  1214
  تعداد دلنوشته
  4
  مورد تشکر
  2,145 پست
  حضور
  6 روز 7 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  13  پيشگفتار مؤلف
  ستايش پروردگاري را سزد که با فروغ جاودانه‏ي قرآن مجيد که جدا کننده‏ي حق از باطل، و محق از مبطل، و نيک از بد مي‏باشد ما را در مواضع گمراهي به شاه‏راه مستقيم حقيقت رهنمون گشت. درود و سلام بر پيامبر او حضرت محمّد و خاندانش که راهنمايان به سوي اصول ايمانند. پس از حمد خدا، بنده‏ي اميدوار به لطف الهي حسن فرزند عبدالله طبري آملي مشهور به حسن زاده‏آملي چنين گويد: اين يادداشت‏ها را فراهم آورديم تا ثابت کنيم که قرآن از تحريف و پس و پيش شدن محفوظ مانده و چيزي از آن کم و زياد نشده و آن را «فصل الخطاب في عدم تحريف کتاب رب الارباب» ناميديم. (1) و سپاس مر خداوند را که به فضل خود ما را به حقيقت رهنمون گرديد و اگر راهنمائي ذات مقدّس او نبود با توان خود هرگز به آن دست نمي‏يافتيم.(2) بسياري از اوقات اين پرسش مطرح مي‏شود: آيا در آيات و سوره‏ي قرآن جا‏به‏جائي صورت گرفت؟ و يا مطلبي از آن کم و زياد شده است يا نه؟!!
  مي‏بينيم که اين انديشه‏ي خطرناک ذهن بعضي ساده‏لوحان زود باور را آشفته کرده و آنان را به شک و ترديد انداخته و مي‏گويند: آيات و سوره‏هائي از قرآن که ميان دو برگ جلد قرار دارد و اکنون در دسترس مسلمين است تمامي آنچه بر آخرين پيامبر خدا فرو فرستاده شده نمي‏باشد.
  پاورقي:
  (1) داوري و حکم قاطع در مورد تحريف نشدن کتاب مالک همه زمامداران.
  (2) اعراف 7.


     

  "دست پر مهر پـــــــــدر "
  تنها دستیه که اگه کوتاه از دنیا هم باشه... از تمام دستها بلند تره...


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود