جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دریای قرآنی کجاست؟

نوشته
    3,762
    صلوات
    522
    تعداد دلنوشته
    16
    مورد تشکر
    1,376 پست
    حضور
    167 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    6

دریای قرآنی کجاست؟

دریای قرآنی کجاست؟دریایی که در چندین آیه قرآن از آن نام برده شده کجاست؟
    دریای قرآنی کجاست؟
    سورة مبارکه الرحمن :مَرَجَ البَحرَینِ یَلتَقِیانِ (19) بَینَهُما بَرزَخٌ لا یَبغِیانِ (20) فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ (21) یَخرُجُ مِنهُمَا اللُّؤلُؤُ وَ المَرجانُ (22)
    19 دو دریا را به گونه ای روان کرد که با هم برخورد کنند.20 اما میان آن دو حد فاصلی است که به هم تجاوز نمی کنند.21 پس کدامین نعمتهای پروردگارتان را انکار می‏ کنید؟ 22 از آن دو، مروارید و مرجان خارج می‏ شود.
    سوره مبارکه فرقان آیه 53:
    « و هو الذی مَرَجَ البحرینِ هذا عَذبٌ فُراتٌ و هذا مِلحً اُجاجً وَ جَعَلَ بَینَهما بَرزَخا و حِجراً مَهجوراً»
    و اوست کسی که دو دریا را موج زنان به سوی هم روان کرد این یکی شیرین و آن یکی شور و تلخ است ومیان آن دو حریمی استوار قرار داد.
    سوره مبارکه فاطر آیه 12:
    وَمَا یَستَوِی البَحرَانِ هَذَا عَذبٌ فُرَاتٌ سَائِغٌ شَرَابُهُ وَهَذَا مِلحٌ أُجَاجٌ وَمِن کُلٍّ تَأکُلُونَ لَحمًا طَرِیًّا وَتَستَخرِجُونَ حِلیَةً تَلبَسُونَهَا وَتَرَی الفُلکَ فِیهِ مَوَاخِرَ لِتَبتَغُوا مِن فَضلِهِ وَلَعَلَّکُم تَشکُرُونَ
    این دو دریا یکسان نیستند: یکی آبش شیرین و گواراست و یکی شور و تلخ، از هر دو گوشت تازه می خورید، و از آنها چیزهایی برای آرایش تن خویش بیرون می کشید و می بینی که کشتی ها برای یافتن روزیو غنیمت، آب را می شکافند و پیش می روند، باشد که سپاسگزار باشید.
    در شمالی‌ترین شهر کشور اروپایی دانمارک می‌توان یک نشانه قرآنی را دید.
    در شهر توریستی اسکاگن این زیبایی را می‌توان دید، جایی که دریای بالتیک و دریای شمالی بهم می‌پیوندند. دو دریای مختلف با هم یکی نمی‌شوند و بنابرین این پدیده
    زیبا به وجود می‌آید شاید این همان چیزی است که در قرآن آمده است.

اکنون میلیون ها سال است که موج های دریای شور شمال به دریای شیرین بالتیک برخورد می کند ولی هنوز دریای شمال شور و دریای بالتیک شیرین می باشد .

دریای قرآنی کجاست؟

دریای قرآنی کجاست؟

دریای قرآنی کجاست؟

دریای قرآنی کجاست؟

تمام خنده هایم را نذر کرده ام

تا تو همان باشی که صبح یکی از روزهای خدا

عطر دستهایت،

دلتنگی ام را به باد می سپارد...

2.  

نوشته
    58
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 18 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سعادتمند نمایش پست
    جایی که دریای بالتیک و دریای شمالی بهم می‌پیوندن
    ببخشید جناب سعادتمند سلام،اینجا منظور از دریا چیست؟ تا آنجا که ما می دانیم اگر اشتباه نکنم تمام دریا های موجود در این کره خاکی همگی شورند و نه شیرین.یعنی ما دریاهای شیرین نداریم.

پی نوشت:
    من در یک سایت دیدم(البته بدونه ذکر منبع)که نوشته بودند:
    روایتی در ذیل این آیه نقل شده است: یحیى بن سعید قطان گوید: از امام صادق(ع) شنیدم که در تفسیر آیه شریفه: «مَرَجَ‏ الْبَحْرَیْنِ‏ یَلْتَقِیانِ»‏ می‌فرمود: «على و فاطمه دو دریاى ژرف‌اند كه هیچ‌كدام بر دیگرى ستم نكند» و «لؤلؤ و مرجان در یَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَ الْمَرْجان؛‏ یعنى حسن و حسین كه از این دو دریا بیرون مى‏آیند». در برخی از نقل‌ها نیز علاوه بر روایت فوق، پیامبر اسلام(ص) را مصداق «بَیْنَهُما بَرْزَخٌ» بیان کرده‌اند.این روایت در منابع اهل سنت نیز نقل شده است
    متولــــــــد شــــــــهریور...

4. تشکرها 2

نوشته
    3,762
    صلوات
    522
    تعداد دلنوشته
    16
    مورد تشکر
    1,376 پست
    حضور
    167 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط |الهه| نمایش پست
    ببخشید جناب سعادتمند سلام،اینجا منظور از دریا چیست؟ تا آنجا که ما می دانیم اگر اشتباه نکنم تمام دریا های موجود در این کره خاکی همگی شورند و نه شیرین.یعنی ما دریاهای شیرین نداریم.

پی نوشت:
    من در یک سایت دیدم(البته بدونه ذکر منبع)که نوشته بودند:
    روایتی در ذیل این آیه نقل شده است: یحیى بن سعید قطان گوید: از امام صادق(ع) شنیدم که در تفسیر آیه شریفه: «مَرَجَ‏ الْبَحْرَیْنِ‏ یَلْتَقِیانِ»‏ می‌فرمود: «على و فاطمه دو دریاى ژرف‌اند كه هیچ‌كدام بر دیگرى ستم نكند» و «لؤلؤ و مرجان در یَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَ الْمَرْجان؛‏ یعنى حسن و حسین كه از این دو دریا بیرون مى‏آیند». در برخی از نقل‌ها نیز علاوه بر روایت فوق، پیامبر اسلام(ص) را مصداق «بَیْنَهُما بَرْزَخٌ» بیان کرده‌اند.این روایت در منابع اهل سنت نیز نقل شده است

با سلام تصویرو اگر مشاهده کنید یکی تلخه دیگری شیرین تلخ سیاه دیگری زلال باهم برخورد کرده اند اما باهم مخلوط نشده اند
    اکنون میلیون ها سال است که موج های دریای شور شمال به دریای شیرین بالتیک برخورد می کند ولی هنوز دریای شمال شور و دریای بالتیک شیرین می باشد .

ببخشید بنده
    سرکار خانم سعادتمند هستم

تمام خنده هایم را نذر کرده ام

تا تو همان باشی که صبح یکی از روزهای خدا

عطر دستهایت،

دلتنگی ام را به باد می سپارد...

6. تشکر

نوشته
    58
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 18 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ببخشید بنده سرکار خانم سعادتمند هستم
    بله ببخشید.من آواتار شما رو مشاهده کردم یک لحظه به ذهنم آمد آقا باشید. امیدارم منو ببخشید
    با سلام تصویرو اگر مشاهده کنید یکی تلخه دیگری شیرین تلخ سیاه دیگری زلال باهم برخورد کرده اند
    ولی ببخشید.این عکس ها و نوشته ها یک ادعاست.همانطور که بنده عرض کردم.ما دریای شیرین نداریم.شما اگر برای ادعاها مدرک بیاوردید خیلی خوب می شد.

این یکی شیرین و آن یکی شور و تلخ است
    خانوم به این سایت مراجعه کنید:
    http://en.wikipedia.org/wiki/North_Sea#Temperature_and_salinity

قسمتی از این سایت رو اینجا نقل قول می کنم:

The salinity averages between34 to 35 grams of salt per litre of water.[4] The salinity has the highest variability where there is fresh water inflow, such as at the Rhine and Elbe estuaries, the Baltic Sea exit and along the coast of Norway.[1

خانوم به این سایت مراجعه کنید:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Baltic_Sea#Salinity

قسمتی از این سایت رو اینجا نقل قول می کنم:

The Baltic Sea's salinity is much lower than that of ocean water (which averages 35‰), as a result of abundant freshwater runoff from the surrounding land, combined with the shallowness of the sea itself; indeed, runoff contributes roughly one-fortieth its total volume per year, as the volume of the basin is about 21,000 km³ and yearly runoff is about 500 km³. The open surface waters of the central basin have salinity of 6 to 8 ‰. At the semi-enclosed bays with major freshwater inflows, such as head of Finnish Gulf with Neva mouth and head of Bothnian gulf with close mouths of Lule, Tornio and Kemi, the salinity is considerably lower. Below 40 to 70 m, the salinity is between 10 and 15 ‰ in the open Baltic Sea, and more than this near Danish Straits.
    The flow of fresh water into the sea from approximately two-hundred rivers and the introduction of salt from the South builds up a gradient of salinity in the Baltic Sea. Near the Danish straits the salinity is close to that of the Kattegat, but still not fully oceanic, because the saltiest water that passes the straits is still already mixed with considerable amounts of outflow water. The salinity steadily decreases towards North and East. At the northern part of the Gulf of Bothnia the water is no longer salty and many fresh water species live in the sea. The salinity gradient is paralleled by a temperature gradient. These two factors limit many species of animals and plants to a relatively narrow region of Baltic Sea.The most saline water is vertically stratified in the water column to the north, creating a barrier to the exchange of oxygen and nutrients, and fostering completely separate maritime
    environments.[23

همانطور که در این سایت ها بیان شده هم دریای شمال و هم دریای بالتیک هردو شورند.از طرفی همانطور که بنده عرض کردم ما در دوران دانش آموزی فکر می کنم که می خواندیم که دریای شیرین نداریم.

البته من این مطالبی که ذکر کردم خودم با کمک از سایت های دیگر پیدا کردم.خوشحال می شوم شما برای آن مطالبی که ذکر کردید منبع معتبری قرار دهید.مثلا آیا واقعا یکی شور و یکی شیرین است.آیا این ادعای زیر صحت دارد؟:

آیا واقعا میلیون ها سال است که موج های دریای شور شمال به دریای شیرین بالتیک برخورد می کند؟؟این میلیون ها از کجا آمده؟...

ویرایش توسط |الهه| : ۱۳۹۳/۰۶/۰۲ در ساعت ۲۳:۱۴
    متولــــــــد شــــــــهریور...

8. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری