فرقه ناووسیهناووسیه معتقد بودند: امام صادق(ع) زنده است و نمرده و نمیرد و مهدی آخرالزمان اوست. آشکار شود و بر مردمان فرمانروایی کند.
ناووسیه حاصل مبالغه و زیاده روی در اعتقاد به ائمه اطهار(ع) است. افراط گاه به حدی غالی را به ورطه سقوط می كشاند كه حتی بر خلاف احادیث موكد همان امامی كه آنها داعیه او را دارند عمل می كند و آن امام را تا حد خدایی بالا می برد.
ناووسیه از جمله فرقه های منحرف در مباحث مهدویت است که سالها قبل از میلاد حضرت مهدی(عج) در تاریخ اسلام به وجود آمده است و این خود مبین اصالت این اعتقاد دیرینه نوع بشر دارد.
فرقه ناووسیه در طول تاریخ و همچنین کتب رجالی و کتابهای فرقه شناسی در اسلام به نام دیگر صارمیه نیز شناخته می شود و آن به جهت کلمه «شمشیر» در حدیث جعلی، اگر كسی بر شما فراز آید و بگوید كه مرا بیمار یافته و مرده مرا شسته است؛ باور نكنید و بدانید كه من سرور شما و دارنده شمشیر هستم، است.
این در حالی است که ائمه اطهار (ع) همواره از این که این اشتباه درباره آنها صورت گیرد که ایشان مهدی موعود هستند، ابا داشتند و مردم را از این خطر آگاه می ساختند. امام‌ صادق(ع) خود می‌فرماید: هنگامی‌ كه‌ سه‌ اسم‌ محمّد، علی‌ و حسن(علیهم السلام)، به‌ طور متوالی‌ در امامان(علیهم السلام) جمع‌ شد، چهارمین‌ آنان‌ قائم‌ است.
مفضل‌بن‌ عمر گوید: بر امام‌ صادق(ع) وارد شدم‌ و عرض‌ کردم:‌ای آقای‌ من! كاش‌ جانشین‌ خودت‌ را به‌ ما معرفی‌ می‌کردی. فرمود: ای‌ مفضّل! امام‌ بعد از من‌ فرزندم‌ موسی است‌ و امام‌ خلف‌ و موعود منتظر (محمد)، فرزند حسن ‌بن‌ علی ‌بن‌ محمّد بن‌ علی ‌بن‌ موسی است.
در پایان به بیان تعدادی از عقاید عجیب این فرقه می پردازیم:
-حضرت علی (ع) برترین فرد امت اسلام است و هرکه او را تفضیل ندهد کافر است.
-علی (ع) بمرد ولی در روز قیامت زمین شکافته شود و او از خاک به درآید و زمین را پر از عدل و داد کند.
-جعفر بن محمد(ع) زنده است و نمرده و نمیرد و مهدی آخرالزمان اوست. آشکار شود و بر مردمان فرمانروایی کند.
-هر که خود را بر دیگری فاضل داند کافر است.