جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  1,279
  مورد تشکر
  4,825 پست
  حضور
  21 روز 4 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  4
  گالری
  98

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐
  به نام خدا


  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐


  مدتی است که مجموعه فتواهای مقام معظم رهبری حفظه الله در دو جلد عبادات و معاملات منتشر شده است.
  با توجه به این موضوع
  دیگر صرف مراجعه به کتاب استفتائات معظه له کافی نیست.

  مقلدین مقام معظم رهبری برای اطلاع از احکام باید به این
  دوکتاب ( عبادات و معاملات) و کتاب راهنمای فتاوا که اختلاف فتواهای مقام معظم رهبری و امام خمینی رحمه الله علیه آورده شده است مراجعه کنند.

  دانلود رساله آموزشی 1

  دانلود رساله آموزشی 2


  دانلود کتاب راهنمای فتاوا


  http://book-khamenei.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=128&newsview=48  در این مجموعه‌ی آموزشی، علاوه بر موارد موجود در رساله‌ی «اجوبة الإستفتائات»، استفتائات جدید نیز اضافه و از جزوه‌های دروس خارج فقه معظم‌له نیز بهره گرفته شده است، تا بر غنای آموزشی مجموعه،‌ بر طبق اسلوب و بیان معظم‌له اضافه شود.

  شایان ذکر است که دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای این رساله‌ی آموزشی را تأیید و عمل به آن را مجزی اعلام کرده است. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR، دروس این رساله‌ی آموزشی را برای استفاده مقلدان، به مرور منتشر می‌کند.


  ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۹۳/۰۶/۱۱ در ساعت ۱۶:۳۴
  امام خمینی (ره) :

  ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  1,279
  مورد تشکر
  4,825 پست
  حضور
  21 روز 4 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  4
  گالری
  98
  احکام تقلید


  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐

  آنچه در زیر می‌آید،
  دروس "اول، دوم و سوم" از جلد اول «رساله‌ی آموزشی» احکام و مسائل شرعی است که مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی تهیه، تنظیم و منتشر شده است.


  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ مقدمه

  مکلف باید مسایلی را که انجام تکالیف شرعی روزمره وابسته به دانستن آن است فرا بگیرد،‌ مانند مسایل اصلی نماز و روزه و طهارت و برخی معاملات و غیر آن، و اگر یاد نگرفتن احکام به ترک واجب یا ارتکاب حرام بیانجامد گناهکار خواهد بود.

  توجه:

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ مکلف به کسی گفته می‌شود که واجد شرایط تکلیف باشد:
  ۱. بلوغ
  ۲. عقل
  ۳. قدرت
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ نشانه‌های بلوغ یکی از سه چیز است:
  ۱. روییدن موی درشت زیر شکم بالای عورت(شرمگاه)
  ۲. احتلام (بیرون آمدن منی)
  ۳. تمام شدن ۱۵ سال قمری در پسر و تمام شدن ۹ سال قمری در دختر
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ تا زمانی که یکی از نشانه‌های بلوغ در فردی تحقق پیدا نکرده شرعاً حکم به بلوغ او نمی‌شود و مکلف به احکام شرعی نیست.
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ صرف احتمال این که انبات (رویش موی درشت زیر شکم) یا احتلام زودتر از سن تکلیف ظاهر شده‌اند برای حکم به بلوغ کفایت نمی‌کند.
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ خونی که دختر قبل از اتمام نه سالگی می‌بیند علامت شرعی بلوغ نیست.
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ همانطور که گفتیم معیار در سن بلوغ،سال قمری است و در صورتی که تولد بر اساس سال شمسی معلوم باشد می توان آن را بر اساس سال قمری از طریق محاسبه اختلاف بین سال قمری و سلا شمسی به دست آورد. (هر سال قمری ۱۰ روز و ۲۱ ساعت و ۱۷ ثانیه کمتر از سال شمسی است.)

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ راههای شناخت احکام

  مکلف برای شناخت احکام دین و عمل به آنها سه راه دارد:
  ۱. اجتهاد
  اجتهاد یعنی استنباط و استخراج احکام شرعی و قوانین الهی از مدارک و منابع قطعی که نزد فقهای اسلام مقرر و ثابت شده است.
  ۲. احتیاط
  احتیاط یعنی عمل کردن به طوری که مطمئن شود وظیفه‌ی شرعی خود را انجام داده است، مثلاً کاری را که بعضی از مجتهدین حرام می‌دانند و بعضی دیگر حـرام نمی‌دانند به جا نیاورد و کاری را که بعضی واجب می‌دانند و بعضی دیگر واجب نمی‌دانند، انجام دهد.
  ۳. تقلید
  تقلید یعنی در احکام دین به مجتهد جامع‌الشرائط مراجعه کردن، و به عبارت دیگر بر طبق تشخیص و فتوای او اعمال شرعی را به جا آوردن.

  توجه:

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ تقلید، علاوه بر این که ادله‌ی لفظی دارد، عقل نیز حکم می‌کند که شخص ناآگاه به احکام دین باید به مجتهد جامع الشرائط مراجعه کند.
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ مکلف اگر در احکام دین مجتهد نیست باید از کسی که مجتهد است تقلید کند و یا به احتیاط رفتار نماید.
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ از آن جایی که عمل به احتیاط مستلزم شناسایی موارد و چگونگی احتیاط و صرف وقت بیشتر است، بهتر آن است که مکلف در احکام دین از مجتهد جامع الشرائط تقلید کند.
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ تقلید بر کسی واجب است که واجد سه شرط باشد:
  ۱. مکلف باشد.
  ۲. مجتهد نباشد.
  ۳. محتاط نباشد.

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ اقسام تقلید
  تقلید از یک نظر بر دو قسم است:
  ۱. ابتدایی: (یعنی تقلید کردن از مجتهد مرده بدون آن که قبلاً در زمان حیات وی از او تقلیدکرده باشد) که بنا به احتیاط(واجب) جایز نیست.
  ۲. بقایی: (یعنی باقی بودن بر تقلید از مجتهد مرده‌یی که در زمان حیات وی از او تقلید کرده است) که در همه‌ی مسایل حتی در مسایلی که تا کنون مکلف به آنها عمل نکرده جایز و مجزی است.

  توجه:
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ در تقلید بقایی، فرقی نیست بین آن که مجتهد میت، اعلم باشد یا نباشد، در هر صورت جایز است، ولی سزاوار است که احتیاط در بقا بر تقلید میت اعلم ترک نشود.
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ تقلید ابتدایی از مجتهد میت یا بقا بر تقلید او و حدود آن، باید به تقلید از مجتهد زنده و بنابر احتیاط واجب اعلم باشد. بلی در صورتی که جواز بقا بر تقلید میت، مورد اتفاق فقهای عصر حاضر باشد اجازه از اعلم واجب نیست.
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ افرادی که در زمان حیات مجتهد جامع‌الشرائط غیر بالغ بوده‌اند ولی به نحو صحیح از او تقلید کرده‌اند، می‌توانند بعد از فوت آن مجتهد همچنان بر تقلید وی باقی بمانند.
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ شخصی که از مجتهدی تقلید می‌کرده و بعد از فوت او در بعضی از مسایل از مجتهد دیگری تقلید کرده است و این مجتهد نیز وفات نموده، می‌تواند مانند گذشته بر تقلید از مجتهد اول در مسایلی که از او عدول نکرده باقی بماند، همچنان که مخیّر است در مسایلی که عدول نموده بر فتوای مجتهد دوم باقی بماند و یا به مجتهد زنده عدول کند.

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ اعمال بدون تقلید
  اعمال افرادی که تقلید نمی‌کنند یا تقلید صحیح ندارند در صورتی محکوم به صحت است که:
  ۱. موافق احتیاط باشد.
  ۲. یا مطابق واقع باشد.
  ۳. یا مطابق با نظر مجتهدی باشد که وظیفه دارند از او تقلید کنند.

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ شرایط مرجع تقلید
  توجه:
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ از کسی باید تقلید کرد که شرایط آن را داشته باشد:
  ۱. مرد باشد.
  ۲. بالغ باشد.
  ۳. عاقل باشد.
  ۴. شیعه‌ی ۱۲ امامی باشد.
  ۵. حلال زاده باشد.
  ۶. بنابر احتیاط (واجب) زنده باشد.
  ۷. عادل باشد.
  ۸. با توجه به حساسیت و اهمیت منصب مرجعیت در فتوا، بنابر احتیاط واجب، قدرت تسلط بر نفس سرکش را داشته و حرص به دنیا نداشته باشد.
  ۹. مجتهد باشد.
  ۱۰. بنابر احتیاط واجب اعلم باشد.

  ۷. عادل باشد
  ۱. عدالت عبارت از حالت نفسانی است که باعث می‌شود انسان همیشه تقوایی داشته باشد که مانع از ترک واجبات یا انجام محرمات شرعی بشود.
  ۲. عادل کسی است که عدالت داشته باشد، و به عبارت دیگر کسی است که پرهیزکاری او به حدی رسیده باشد که از روی عمد مرتکب گناه (ترک واجب یا انجام حرام) نشود.
  ۳. برای اثبات و احراز عدالت، حسن ظاهر کافی است.

  ۹. مجتهد باشد
  الف) اجتهاد از یک نظر بر دو قسم است:
  ۱. اجتهاد مطلق: اجتهادی را گویند که صاحب آن در تمام ابواب فقهی دارای فتوا و نظر اجتهادی است. صاحب اجتهاد مطلق را «مجتهد مطلق» نامند.
  ۲. اجتهاد متجزی: به اجتهادی گفته می‌شود که صاحب آن در برخی از ابواب فقهی، مثل نماز و روزه دارای فتوا و نظر اجتهادی است. صاحب اجتهاد تجزی را «مجتهد متجزی» می‌گویند.
  ب) فتوای مجتهد مطلق برای خودش حجت است و دیگران هم می‌توانند از او تقلید کنند، و همچنین فتوای مجتهد متجزی،گرچه احتیاط مستحب در ترک تقلید از مجتهد متجزی است.

  ۱۰. بنا بر احتیاط واجب اعلم باشد

  ۱. اعلم یعنی کسی که بر استنباط احکام دین تواناتر باشد، و به عبارت دیگر کسی است که نسبت به سایر مراجع، قدرت بیشتری بر شناخت احکام الهی داشته باشد و بهتر بتواند احکام شرعیه را از ادله، استنباط کند، و همچنین نسبت به اوضاع زمان خود به مقداری که در تشخیص موضوعات احکام و ابراز نظر فقهی مؤثر است آگاهتر باشد.
  ۲. دلیل وجوب تقلید از اعلم، بنای عقلا و حکم عقل است.
  ۳. وجوب تقلید از اعلم بنا به احتیاط واجب در مسایلی است که فتوای اعلم با فتوای غیر اعلم اختلاف دارد.
  ۴. به صرف احتمال عدم وجود شرایط معتبر در اعلم، جایز نیست بنا به احتیاط واجب در مسایل مورد اختلاف از غیر اعلم تقلید کرد.

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ چند نکته در ارتباط با شرایط مرجع تقلید
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ در صحت تقلید از مجتهد جامع الشرائط، تصدی مرجعیت یا داشتن رساله‌ی عملیه شرط نیست، لذا اگر برای مکلف ثابت شود مجتهدی که متصدی مقام مرجعیت نبوده و رساله‌ی عملیه هم ندارد جامع‌الشرائط است می‌تواند از او تقلید کند.
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ در تقلید از مجتهد جامع‌الشرائط شرط نیست که مجتهد اهل کشور مکلف و یا ساکن در محل سکونت او باشد.
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ پدران و مادران وظیفه دارند فرزندان تازه به سن تکلیف رسیده‌ی خود را که باید مرجع تقلیدی انتخاب کنند و به خاطر دشوار بودن درک مسأله‌ی تقلید نمی‌توانند به تنهایی وظیفه‌ی شرعی خود را در این باره تشخیص دهند، ارشاد و راهنمایی نمایند.

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ تبعیض در تقلید
  ۱. تبعیض در تقلید یعنی تقلید را قسمت قسمت کردن و در هر قسمت از احکام، از مجتهد آن قسمت تقلید کردن.
  ۲. مقلد می‌تواند هر قسمت از احکام شرعی را از مجتهدی که در آن قسمت تبحر و مهارت بیشتری دارد تقلید کند، مثلاً عبادات را از مجتهدی و معاملات را از مجتهد دیگری تقلید نماید یا احکام فردی را از یکی و احکام اجتماعی و سیاسی و اقتصادی را از دیگری تقلید کند، بلکه اگر اعلمیت هر یک از مجتهدین در مسایلی که مکلف بنا دارد در آن مسایل از او تقلید کند محرز شود، بنا بر احتیاط (واجب)، تبعیض در تقلید در صورت اختلاف فتوا در مسایل مورد نیاز مقلد واجب است.

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ راه‌های شناخت مجتهد جامع‌الشرائط
  از دو راه می‌توان مجتهد حایز شرایط را شناخت:
  ۱. اطمینان، چه از راه شهرت فراگیر میان مردم و چه از راه تجربه‌ی شخصی و چه از راه دیگر.
  ۲. شهادت دو نفر عادل از اهل خبره، هر چند موجب اطمینان نشود.
  توجه:
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ اگر بینه‌ی شرعی (مثل شهادت دو نفر عادل و اهل خبره) بر صلاحیت و جامع‌الشرائط بودن مجتهدی اقامه شود، تا زمانی که بینه‌ی شرعی دیگری که معارض آن باشد پیدا نشود، آن بینه حجت شرعی است و به آن اعتماد می‌شود، اگر چه موجب حصول اطمینان نباشد، و در این صورت جستجو از بینه‌ی معارض و احراز عدم وجود آن لازم نیست.

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ راه‌های به دست آوردن فتوای مجتهد
  راههای دستیابی به فتوای مجتهد
  ۱. شنیدن از خود مجتهد.
  ۲. شنیدن از دو یا یک نفر عادل.
  ۳. شنیدن از یک نفر مورد اطمینان.
  ۴. دیدن در رساله‌ی مجتهد در صورتی که رساله‌ی وی مصون از اشتباه باشد.
  توجه:
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ در تصدی نقل فتوای مجتهد و بیان حکم شرعی، اجازه داشتن از مجتهد شرط نیست، ولی کسی که دچار خطا و اشتباه می‌شود جایز نیست متصدی این کار شود، و اگر در موردی اشتباه کرد، چنانچه متوجه اشتباه خود شد، بر او واجب است شنونده را از آن اشتباه آگاه نماید. به هر حال، بر مستمع جایز نیست تا اطمینان به صحت گفتار گوینده پیدا نکرده، به نقل او عمل کند.

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ احکام عدول
  الف) مواردی که عدول به غیر اعلم جایز است
  ۱. در مسایلی که مجتهد اعلم، فتوا ندارد و غیر اعلم در آن مسأله احتیاط نکرده و فتوای صریح دارد. (البته با رعایت ترتیب الاعلم فالاعلم بنابر احتیاط واجب).
  ۲. در مسایلی که فتوای غیر اعلم مخالف فتوای اعلم نباشد.
  ۳. در مسایلی‌که‌فتوای‌اعلم‌مخ الف‌احتیاط است و فتوای غیر اعلم موافق احتیاط.
  ب) مواردی که عدول جایز نیست
  ۱. عدول از مجتهد زنده به مجتهد دیگر بنا به احتیاط واجب جایز نیست مگر این که وی فاقد یکی از شرایط مرجعیت با شد،‌ مثلاً مرجع دوم، اعلم از مرجع اول و فتوای او در مسأله‌یی مخالف فتوای مجتهد اول باشد.
  ۲. رجوع به مجتهد میت بعد از عدول از او به مجتهد زنده در مسایلی که عدول شده جایز نیست.
  توجه:
  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ صرف گمان به ناهماهنگی فتاوای مرجع تقلید با زمان و شرایط حاکم بر آن و یا دشواری عمل به فتاوای او، سبب جواز عدول از مجتهد اعلم به مجتهد دیگر نمی‌شود.

  ▐ مهم : دانلود رساله ی مورد تایید دفتر مقام معظم رهبری + ضمیمه کتاب راهنمای فتاوا ▐ مسایل متفرقه‌ی تقلید
  ۱. هرگاه برای مکلف در اثنای نماز مسأله‌یی پیش بیاید که حکم آن را نمی‌داند، جایز است به یکی از دو طرفی که احتمال آن را می‌دهد عمل کند و نماز را به آخر برساند، ولی پس از نماز باید مسأله را بپرسد و اگر آنچه عمل کرده موجب بطلان نمازش شده باشد، نماز را دوباره بخواند.
  ۲. جاهل از یک نظر بر دو قسم است:

  ۱. جاهل قاصر: کسی است که اصلاً متوجه جهل خود نیست و یا راهی برای برطرف کردن جهل خود ندارد.

  ۲. جاهل مقصر: به کسی گفته می‌شود که متوجه جهل خود بوده و راههای رفع جهالت خود را هم می‌داند ولی در آموختن احکام کوتاهی می‌کند.

  ۳. احتیاط واجب یعنی وجوب انجام یا ترک فعلی از باب احتیاط. در احتیاط واجب مقلــد می‌تواند به مجتهد دیگر که احتیاط نکرده و فتوای صریح دارد با رعایت ترتیب الاعلم فالاعلم رجوع کند.
  ۴. همه‌ی عبارت‌های «فیه اشکال»، «مشکل»،« لا یخلو من اشکال» که در کتب فقهی به کار می‌روند، دلالت بر احتیاط دارند مگر عبارت «لا اشکال فیه» که فتوی است.
  ۵. در مقام عمل فرقی بین «جایز نیست» و «حرام است» وجود ندارد.
  ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۹۳/۰۶/۰۹ در ساعت ۱۴:۳۹
  امام خمینی (ره) :

  ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۴
  نوشته
  2
  مورد تشکر
  1 پست
  حضور
  1 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام آیا صاحب این کتب راجع به گذاشتن آن در اینترنت راضی است؟

 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  1,279
  مورد تشکر
  4,825 پست
  حضور
  21 روز 4 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  4
  گالری
  98  نقل قول نوشته اصلی توسط tabatabaietalented2 نمایش پست
  سلام آیا صاحب این کتب راجع به گذاشتن آن در اینترنت راضی است؟
  سلام علیکم. سایت مقام معظم رهبری این کتاب ها را برای دانلود در دسترس قرار داده است.
  امام خمینی (ره) :

  ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

 5. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ❧ ازدواج به شرط تغییر ❧
  توسط معز الاولیاء در انجمن انتخاب همسر
  پاسخ: 21
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۱۲/۰۱, ۱۸:۴۳
 2. جمع بندی چرا خدا فقط برای یک اشتباه هدف خلقت را تغییر دهد؟
  توسط sheida pars در انجمن اسماء و صفات خدا در قرآن
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۱۱, ۰۹:۰۴
 3. پاسخ: 4
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۰۸, ۱۵:۲۳
 4. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۶/۰۴, ۲۲:۴۱
 5. تغییر آری یا خیر؟
  توسط sobhandara در انجمن اخلاق
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۳/۰۷, ۲۰:۱۰

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود