صفحه 26 از 26 نخست ... 616242526
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيين زندگى از ديدگاه امام رضا (عليه السلام )

نوشته
    10,471
    مورد تشکر
    54,718 پست
    حضور
    161 روز 2 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    625

6 - پرداخت ، قرض الحسنه و امهال (مهلت دادن ) در گرفتن آن
    ارفق بمن لك عليه حق تاءخذه منه فى عفاف و كفاف فان كان غريمك معسرا وكان انفق ما اخ منك فى طاعة الله فانظره الى ميسرة وهو ان يبلغ خبره الامام فيقضى عنه او يحد الرجل طولا فيقضى دينه وان كان انفق ما اخذه منك فى معصية الله فليس هو من اهل هذه الاية : فان كان ذو عسرة فنظرة الى ميسرة .(490)
    با آن كس كه حقى بر عهده او دارى ، مدارا و مهربانى كن و آن را با رعايت عفاف و كفايت حال او از وى بگير و اگر بدهكار تو تنگدست باشد و مالى كه از تو گرفته در طاعت خدا خرج كرده ، مهلتش بده تا گشايشى براى او پيدا شود، و آن گشايش اين است كه خبر تنگدستى وى به زمامدار و حاكم برسد و حاكم قرض او را ادا كند و يا خود مديون مالى به دست آورد و وام خود را ادا نمايد و اگر چنانچه از تو گرفته در معصيت خدا صرف كرده ، مشمول آيه زير نيست . ((اگر مديون تنگدست باشد، پس بايد مهلتش داد تا وقتى كه گشايش براى او حاصل شود)).(491)
    7 - رفق و مدارا با بدهكار

آيين زندگى از ديدگاه امام رضا (عليه السلام )
    عشـــــــــق یعنی لحظه ای دریاشدن
    عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشــــــــــق یعنی حسرت پروانه ها
    عشق یعنی گریه آلاله هـــــــا
    عشــــــــــق یعنی خاک هنگام سجود
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشــــــــق یعنی تشنه لب سقاشدن
    عشق یعنی غرق این معناشدن

ختم قرآن گروهی هر ماه برای سلامتی و تعجیل در ظهور امام عصر(عج)

دسترسی آسان به احادیث تصویری چهارده معصوم علیه السلام

نوشته
    9,787
    مورد تشکر
    60,848 پست
    حضور
    177 روز 12 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

7 - رفق و مدارا با بدهکار

عن الرضا (علیه السلام) انه سئل عن هذه التی ذکرها الله عزوجل فی کتابه،(492) لها حد یعرف اذا صار هذا المعسر لابد له من ان ینتظر، وقد اخذ مال هذا الرجل وانفقه علی عیاله، ولیس له غلة ینتظر ادارکها ولا دین ینتظر محله، ولا مال غائب ینتظر قدومه؟ قال: نعم ینتظر بقدر ما ینتهی خبره الی الامام فیقضی عنه ما علیه من الدین سهم الغارمین اذا کان انفقه فی طاعة الله فان کان انفقه فی معصیة الله فلا شی ء له علی الامام.(493)

از امام رضا (علیه السلام) درباره مهلتی که خدای عزوجل در قرآن کریم ذکر فرموده، سؤال شد که حدود و اندازه آن مهلت چیست که وقتی تنگدست مال شخصی را گرفته و خرج عائله خود کرده، نه زراعت و مستغلی دارد که انتظار برداشت آن را کشد و نه طلبی از کسی دارد که منتظر فرا رسیدن مدت آن باشد، و نه مال غائبی دارد که چشم به راه آن باشد؟ حضرت فرمودند: آری! آن اندازه انتظار کشند و مهلت دهند که خبرش به زمامدار و حاکم برسد که او وام آن تنگدست را از سهم بدهکاران بپردازد، در صورتی که آن را در طاعت خدا خرج کرده باشد و اگر در راه معصیت صرف کرده، چیزی بر عهده زمامدار نیست.

غفاری گوید: مردی از خاندان ابورافع که از آزادشدگان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به شمار می رفت، از من طلبی داشت و در مطالبه حق خود، پافشاری زیادی می کرد (و من توانایی پرداخت آن را نداشتم) همین که این گونه سخت گیری را از او مشاهده نمودم، وارد مسجد پیمغبر خدا شدم و پس از اینکه نماز صبح را خواندم. متوجه منزل حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) که در عریض(495) بود، گردیدم. هنگامی که به در خانه آن حضرت رسیدم، دیدم آن بزرگوار در حالی که بر حماری سوار بود و پیراهن و ردایی به تن داشت، از خانه بیرون آمده است، چون نظر من بر آن حضرت افتاد، خجالت کشیدم که حاجت خود را اظهار کنم. همین که حضرت رضا (علیه السلام) به من رسید، ایستاد و توجهی به من نمود. من بر آن حضرت سلام کردم (و ماه رمضان بود) و گفتم، جانم به فدایت! فلان شخص که غلام شما خانواده به شمار می رود، از من طلبی دارد و به خدا سوگند مرا رسوا کرده.

نوشته
    9,787
    مورد تشکر
    60,848 پست
    حضور
    177 روز 12 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

راوی گوید: من با خود گفتم، امام رضا (علیه السلام) به آن شخص خواهد فرمود که درباره این قرض با من مدارا نماید. به خدا سوگند که من به آن حضرت نگفتم وی چه چیز و چه مبلغ از من طلبکار است. حضرت امام رضا (علیه السلام) به من فرمود، در اینجا بنشین تا من برگردم. من همچنان در آنجا ماندم تا نماز مغرب را به جای آوردم. و (چون) روزه بودم، حوصله ام تنگ شد و خواستم بازگردم که دیدم آن حضرت پیدا شد و مردم گرد او را گرفته اند و جمعی از فقرا و بینوایان سر راه او نشسته بودند و آن جناب به هر یک از آن بیچارگان صدقه ای عطا فرمود و از نزد آنان عبور کرد تا وارد خانه گردید، موقعی که از خانه بیرون آمد، مرا خواست. وقتی من به حضور آن حضرت رفتم، نشست و به من نیز اجازه جلوس داد، من پس از نشستن راجع به ابن مسیب (امیر مدینه) گفتگو کردم زیرا که غالباً در حضور آن جناب از وی سخن به میان می آوردم.

هنگامی که از سخن فارغ شدم، آن بزرگوار به من فرمود: گمان نمی کنم افطار کرده باشی؟
    عرض کردم: نه.

فرمود: برای من غذا آوردند و نزدم نهادند، آنگاه به غلامی دستور داد تا با من هم خوراک شود، پس من و غلام از آن طعام خوردیم. همین که از خوراک فارغ شدیم، حضرت به من فرمود: تشک را آرام بلند کن و هر چه در زیر آن است بردار، من تشک را بلند کرده مقداری دینار در زیر آن دیدم. آنها رابرداشته و در کیسه خود نهادم. پس از این جریان بود که آن بزرگوار دستور داد تا چهار نفر از غلامانش مرا به منزلم برسانند. گفتم، فدایت شوم، شبگردان و پاسبانان ابن مسیب: (حاکم مدینه) سر راه هستند و در کوی و برزنها می گردند و من صلاح نمی دانم که آنان مرا با غلامان شما بینند. حضرت فرمود: درست گفتی! خدا تو را به راه راست راهنمایی کند، آنگاه به آن غلامان دستور داد همراه من باشند تا هر کجا که من گفتم، برگردند. چون نزدیک منزلم رسیدم و دلم آرام شد، آنها را برگردانده و به خانه خود رفتم، همین که وارد منزل خویش شدم، چراغ خواستم و مبالغ را شماره کردم، دیدم مبلغ چهل و هشت دینار زر سرخ بود و طلب آن مرد از من مبلغ بیست و هشت دینار بود.

در میان آن دینارها دیناری بود که از بین آنها درخشنده تر بود، چون آنرا نزدیک چراغ بردم، دیدم به خط روشن و خوانا روی آن نوشته شده:

طلب آن مرد بیست و هشت اشرفی است و مابقی از خودت می باشد، در صورتی که به خدا سوگند، من اندازه طلب آن شخص را به عرض آن حضرت نرسانده بودم.

نوشته
    9,787
    مورد تشکر
    60,848 پست
    حضور
    177 روز 12 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    96

8 - همزیستی مسالمت آمیز

یا عبدالعظیم! أبلغ عنی اولیائی السلام، وقل لهم: ان لا تجعلوا للشیطان علی انفسهم سبیلا، ومرهم بالصدق فی الحدیث واداء الامانة، ومرهم بالسکوت وترک الجدال فیما لا یعنیهم واقبال بعضهم علی بعض والمزاورة، فان ذلک قربة الی ولا یشغلوا انفسهم بتمزیق بعضهم بعضاً فانی الیت علی نفسی، انه من فعل ذلک، واسخط ولیاً من اولیائی دعوت الله لیعذبه فی الدنیا اشد العذاب وکان فی الاخرة من الخاسرین، وعرفهم ان الله قد غفرلمحسنهم، وتجاوز عن مسیئهم الا من اشرک او اذی ولیاً من اولیائی، او اضمر له سواً، فان الله لا یغفر له حتی یرجع عنه فان رجع والا نزع روح الایمان عن قلبه وخرج عن ولایتی، ولم یکن له نصیب فی ولایتنا، واعوذ بالله من ذلک.(496)

امام رضا (علیه السلام) خطاب به عبدالعظیم حسنی فرمود: ای عبدالعظیم، سلام مرا به دوستانم برسان و به آنان بگو که شیطان را بر خود مسلط نسازند، همچنین ایشان را به راستگویی در گفتار، امانتداری و سکوت و ترک جدال و مشاجره در امور غیر مهم و نیز روی آوردن و ملاقات و زیارت یکدیگر امر نما که رعایت این امور، موجب تقرب جستن به سوی ماست، مبادا که پیروانم به پرده روی، و هتک حرمت یکدیگر سرگرم شوند، زیرا من با خویشتن پیمان بسته ام که هر کسی مرتکب این گونه کارها شود و یا یکی از دوستانم را به خشم آورد، از خدا بخواهم تا او را به شدیدترین عذاب دنیوی مجازات نماید و در آخرت از زیانکاران باشد. پیروانم را آگاه ساز که خداوند افراد نیکوکار را مورد آمرزش قرار می دهد و از خطای بدکارانشان می گذرد، مگر کسانی که به آفت شرک گرفتار باشند و یا دوستی از دوستانم را آزار رسانند و یا نسبت به هر کدام از آنها نیت سویی در دل پنهان کرده باشند. همانا خداوند این چنین کسان را نمی بخشد مگر آنکه از مسیر انحرافی برگردند، هرگاه از این مسیر برگشتند، مشمول غفران الهی قرار می گیرند، ولی اگر تغییر رویه ندادند و به همان حالت باقی ماندند، روح ایمان از دلشان رخت بر می بندد و از ولایت من بیرون می روند و از پرتو ولایت ما بهره ای نبرند و من به خداوند از این لغزشها پناه می برم.

9 - عدم حضور در جلسات گناه

نوشته
    10,471
    مورد تشکر
    54,718 پست
    حضور
    161 روز 2 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    625

9 - عدم حضور در جلسات گناه
    قال : قلت له : لاى علة اغرق الله عزوجل الدنيا كلها فى زمن نوح (عليه السلام ) وفيهم الاطفال ، وفيهم من لاذنب له ؟
    فقال (عليه السلام ): ما كان فيهم الاطفال ، لان الله عزوجل اعقم اصلاب قوم نوح (عليه السلام ) وارحام نسائهم اربعين عاما فانقطع نسلهم فغرقوا ولاطفل فيهم ، وما كان الله عزوجل ليهلك بعذابه من لا ذنب له ، واما الباقون من قوم نوح فاغرقوا لتكذيبهم لنبى الله نوح (عليه السلام ) وسائرهم اغرقوا برضاهم بتكذيب المكذبين ، ومن غاب عن امر فرضى به كان كمن شهده واتاه .(497)
    راوى گويد: از حضرت امام رضا (عليه السلام ) پرسيدم ، خداى عزوجل چرا همه دنيا را در زمان نوح (عليه السلام ) غرق كرد، در حالى كه كودكان و مردم بى گناه نيز در ميان بودند. حضرت فرمود: كودكان و اطفال وجود نداشتند، زيرا خداى عزوجل ارحام زمان و اصلاب قوم نوح (عليه السلام ) را تا چهل سال عقيم و نازا ساخت و نسل آنها منقطع گرديد. قوم غرق شدند، در حالى كه اطفال و خردسالان با ايشان نبودند و خداى عزوجل مردم بى گناه را عذاب نكرد، ولى باقى قوم غرق شدند، زيرا تكذيب پيامبر خدا مى كردند و ديگران هم چون راضى به تكذيب آنها بودند، غرق شدند و آن كس كه از كارى غايب باشد ولى رضايت به آن كار بدهد، همانند كسى خواهد بود كه حاضر بوده و آن كار را انجام داده است .
    10 - همدردى و غمخوارى

عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

نوشته
    10,471
    مورد تشکر
    54,718 پست
    حضور
    161 روز 2 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    625

10 - همدردى و غمخوارى
    قال على بن موسى الرضا (عليه السلام ): صلوا فى عشائركم ، وصلوا ارحامكم ، وعودوا مرضاكم ، واحضروا جنائزكم كونوا زينا ولا تكونوا شينا، حببونا الى الناس ، ولا تبغضونا، جروا الينا كل مودة ، وادفعوا عناكل قبيح ، وما قيل فينا من خير فنحن اهله ، وما قيل من شر فما نحن كذلك ، والحمدلله رب العالمين .(498)
    در نزديكان و خويشاوندان خود صله رحم به جاى آوريد و از بيماران خود عيادت كنيد و در تشييع جنازه ها حاضر شويد. براى ما زينت و آرايش ‍ باشيد و مايه عيب و ننگ ما نشويد. كارى كنيد كه مردم ما را دوست بدارند و كارى نكنيد كه مردم ما را دشمن بدارند، هر محبت و دوستى را به سوى ما بكشانيد و هر زشتى را از ما دفع نماييد، هرگونه خيرى كه درباره ما گفته شود، ما سزاوار آن هستيم و هر بدى كه دشمنان درباره ما بگويند، آنچنان نيستيم ((الحمدلله رب العالمين )).
    قال على بن موسى الرضا (عليه السلام ): من فعل ما لزمه من امر المومنين ، باهى الله تعالى به وملائكته .(499)
    هر كه امور و حقوق لازم مومنين را به انجام رساند، خداوند و فرشتگان به او مباهات مى كنند.
    11 - برقرارى پيوند با خويشاوندان (در هر سال ) از طريق كمك مالى

عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

صفحه 26 از 26 نخست ... 616242526

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)