صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: محرومیت از حوض کوثر؟

نوشته
    2,310
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

محرومیت از حوض کوثر؟

سلام
    بارها از اطرافیانم شنیدم که هر کس قطره ای از مسکرات بخورد چه مست شود چه نشود چه عمدی باشد چه توبه کند....این شخص در بهشت از آب کوثر محروم میشود هر چند از بندگان صالح باشد
    سوال:
    حدیث و روایتی با این مضمون داریم؟

اگر چنین حدیثی باشد سوالات دیگری هم در این زمینه دارم که سوال خواهم کرد

ممنون

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۰۶/۲۴ در ساعت ۰۹:۳۵
    روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
    گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

گفتا که اگر علاج دردت خواهی
    بشتاب به دربار شه طوس رضا

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 13 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام الله

محرومیت از حوض کوثر؟

کارشناس بحث: استاد مجید

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

محرومیت از حوض کوثر؟

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ابدیت نمایش پست
    سلام
    بارها از اطرافیانم شنیدم که هر کس قطره ای از مسکرات بخورد چه مست شود چه نشود چه عمدی باشد چه توبه کند....این شخص در بهشت از آب کوثر محروم میشود هر چند از بندگان صالح باشد
    سوال:
    حدیث و روایتی با این مضمون داریم؟

اگر چنین حدیثی باشد سوالات دیگری هم در این زمینه دارم که رح خواهم کرد
    با صلوات بر محمد و آل محمد
    و عرض سلام و ادب
    روایت در کتاب «الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏6 ؛ ص400» آمده است:
    19- عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنِ الْحَسَنِ الْعَطَّارِ عَنْ أَبِي بَصِيرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ لَا يَنَالُ شَفَاعَتِي مَنِ اسْتَخَفَّ بِصَلَاتِهِ وَ لَا يَرِدُ عَلَيَّ الْحَوْضَ لَا وَ اللَّهِ‏ لَا يَنَالُ‏ شَفَاعَتِي‏ مَنْ‏ شَرِبَ‏ الْمُسْكِرَ وَ لَا يَرِدُ عَلَيَّ الْحَوْضَ لَا وَ اللَّهِ؛

شفاعت من به كسى كه نماز را سبك شمارد، نمى ‏رسد و بر حوض وارد نمى ‏شود، نه، سوگند به خداوند شفاعت من به كسى كه مستى‏ آور مى ‏نوشد، نمى ‏رسد و بر حوض [كوثر] وارد نمى ‏شود.

بررسی سند:
    روایت صحیح، اتصال مسند، نوع سند عادی

تعریف روایت صحیح:حدیث صحیح روایتی است که سلسله سند آن توسط راویانی ثِقِه (قابل اعتماد) و امامی مذهب به معصوم متصل گردد.
    تعریف مسند: روایتی که سلسله اسناد آن در تمام طبقات متصل به معصوم باشد.

نوع سند عادی: «سندی است که عاری از شرایط اقسام هفتگانه ذیل باشد.» و به عبارت دیگر حدیثی است که سند آن «تعلیق»، «تحویل»، «عطف»، «ضمیر»، «تذییل»، «اشاره» و «تردید»نداشته باشد. مثل: «علی بن إبراهیم عن أبیه عن النوفلی عن السکونی عن أبی عبدالله (ع): ... .»
    ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۰۶/۲۴ در ساعت ۰۹:۳۵

نوشته
    2,310
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

روایت صحیح و اتصال مسند نوع سند عادی
    این اصطلاحات را درک نکردم
    روایتی هم که فرمودید به عربی هست

واقعیت اینه که چیزی نفهمیدم

نوشته
    2,310
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط مجید نمایش پست
    و عرض سلام و ادب
    روایت در کتاب «الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏6 ؛ ص400» آمده است:
    19- عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنِ الْحَسَنِ الْعَطَّارِ عَنْ أَبِي بَصِيرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ لَا يَنَالُ شَفَاعَتِي مَنِ اسْتَخَفَّ بِصَلَاتِهِ وَ لَا يَرِدُ عَلَيَّ الْحَوْضَ لَا وَ اللَّهِ‏ لَا يَنَالُ‏ شَفَاعَتِي‏ مَنْ‏ شَرِبَ‏ الْمُسْكِرَ وَ لَا يَرِدُ عَلَيَّ الْحَوْضَ لَا وَ اللَّهِ؛ شفاعت من به كسى كه نماز را سبك شمارد، نمى ‏رسد و بر حوض وارد نمى ‏شود، نه، سوگند به خداوند شفاعت من به كسى كه مستى‏ آور مى ‏نوشد، نمى ‏رسد و بر حوض [كوثر] وارد نمى ‏شود.
    بررسی سند:
    روایت صحیح، اتصال مسند، نوع سند عادی

تعریف روایت صحیح:حدیث صحیح روایتی است که سلسله سند آن توسط راویانی ثِقِه (قابل اعتماد) و امامی مذهب به معصوم متصل گردد.
    تعریف مسند: روایتی که سلسله اسناد آن در تمام طبقات متصل به معصوم باشد.

نوع سند عادی: «سندی است که عاری از شرایط اقسام هفتگانه ذیل باشد.» و به عبارت دیگر حدیثی است که سند آن «تعلیق»، «تحویل»، «عطف»، «ضمیر»، «تذییل»، «اشاره» و «تردید»نداشته باشد. مثل: «علی بن إبراهیم عن أبیه عن النوفلی عن السکونی عن أبی عبدالله (ع): ... .»

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

حتی اگر از روی جهل بنوشد از آب کوثر محروم میشه؟
    یا اگر از نوشیدن شراب توبه کند از حوض کوثر محروم میشه؟
    وبا سلام وتحیت
    همان طور که مستحضر هستید، خوردن شراب حرام و از گناهان کبیره می باشد.
    امّا اگر انسان، گناهی که حق الله است انجام بدهد مانند شراب خوردن، همین که توبه کند یعنی تصمیم داشته باشد که دیگر مرتکب گناه نشود و از خداوند بخواهد که او را ببخشد ،کافی است و پاک می شود.
    به عنوان نمونه، وقتى كه آيه تحريم شراب فرود آمد، پیامبر(ص) ندا داد: كسى نبايد شراب بخورد.
    روزى رسول اكرم(ص) از كوچه اى مى گذشتند؛ اتفاقا يكى از مسلمان ها شيشه شرابى در دست داشت، وارد همان كوچه اى شد كه حضرت داشتند عبور می کردند.
    وقتی آن شخص، پیامبر(ص) را ديد که به سمتش مى آيد خيلى ترسيد، گفت الان است كه آبرويم بريزد (زيرا به حضرت خيلى علاقه داشت) گفت: خدايا غلط كردم توبه كردم و ديگر لب به شراب نمى زنم، فقط مرا جلوى پیامبر(ص) رسوا نكن.
    وقتى كه نزديك حضرت شد، پیامبر(ص) فرمود: در اين شيشه چيست؟
    آن شخص از ترس گفت: آقا سركه است. آن حضرت فرمود: اگر سركه است قدرى در دست من بريز! حضرت دست مبارك را پيش برد.آن مرد هم شيشه را برگرداند، يك وقت متوجه شد كه مقدارى سركه در دست حضرت ريخته شده! مرد به گريه افتاد و گفت: يا رسول اللّه، به خدا قسم كه در اين شيشه شراب بود، ولى چون توبه كردم و از خدا خواستم كه مرا رسوا نكند خدا هم توبه مرا قبول كرده و دعايم را مستجاب فرموده.
    رسول اكرم(ص) فرمود: چنين است. کسی که از گناهان خود توبه کند، خداوند تمام گناهان و زشتى هاى او را تبديل به حسنه و خوبى می کند. ودر آیه70 سوره فرقان نیز به این امر اشاره شده است.« إِلاَّ مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلاً صالِحاً فَأُوْلئِكَ يُبَدِّلُ اللَّهُ سَيِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحيماً ؛ مگر كسى كه توبه كند و ايمان آورد و عمل صالح بكند، خدا سيئات آنها را به خوبيها مبدل مى‏كند، خدا آمرزنده و مهربان است.»
    پی نوشت:

1. گناهان كبيره جلد 2
    2. قصص التوابین

نوشته
    2,310
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط مجید نمایش پست
    وبا سلام وتحیت
    همان طور که مستحضر هستید، خوردن شراب حرام و از گناهان کبیره می باشد.
    امّا اگر انسان، گناهی که حق الله است انجام بدهد مانند شراب خوردن، همین که توبه کند یعنی تصمیم داشته باشد که دیگر مرتکب گناه نشود و از خداوند بخواهد که او را ببخشد ،کافی است و پاک می شود.
    به عنوان نمونه، وقتى كه آيه تحريم شراب فرود آمد، پیامبر(ص) ندا داد: كسى نبايد شراب بخورد.
    روزى رسول اكرم(ص) از كوچه اى مى گذشتند؛ اتفاقا يكى از مسلمان ها شيشه شرابى در دست داشت، وارد همان كوچه اى شد كه حضرت داشتند عبور می کردند.
    وقتی آن شخص، پیامبر(ص) را ديد که به سمتش مى آيد خيلى ترسيد، گفت الان است كه آبرويم بريزد (زيرا به حضرت خيلى علاقه داشت) گفت: خدايا غلط كردم توبه كردم و ديگر لب به شراب نمى زنم، فقط مرا جلوى پیامبر(ص) رسوا نكن.
    وقتى كه نزديك حضرت شد، پیامبر(ص) فرمود: در اين شيشه چيست؟
    آن شخص از ترس گفت: آقا سركه است. آن حضرت فرمود: اگر سركه است قدرى در دست من بريز! حضرت دست مبارك را پيش برد.آن مرد هم شيشه را برگرداند، يك وقت متوجه شد كه مقدارى سركه در دست حضرت ريخته شده! مرد به گريه افتاد و گفت: يا رسول اللّه، به خدا قسم كه در اين شيشه شراب بود، ولى چون توبه كردم و از خدا خواستم كه مرا رسوا نكند خدا هم توبه مرا قبول كرده و دعايم را مستجاب فرموده.
    رسول اكرم(ص) فرمود: چنين است. کسی که از گناهان خود توبه کند، خداوند تمام گناهان و زشتى هاى او را تبديل به حسنه و خوبى می کند. ودر آیه70 سوره فرقان نیز به این امر اشاره شده است.« إِلاَّ مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلاً صالِحاً فَأُوْلئِكَ يُبَدِّلُ اللَّهُ سَيِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحيماً ؛ مگر كسى كه توبه كند و ايمان آورد و عمل صالح بكند، خدا سيئات آنها را به خوبيها مبدل مى‏كند، خدا آمرزنده و مهربان است.»
    پی نوشت:

1. گناهان كبيره جلد 2
    2. قصص التوابین
    سلام خدمت شما
    ممنون از پاسخگوییتان
    مسله ای ذهنم را درگیر کرده بود برای همین این سوالات را مطرح کردم
    چند وقت پیش اطلاع رسانی کردن که بعضی آدامس ها حاوی الکل هستن خوب آدم در عمرش چندباری آدامس میخوره از وقتی این خبر را شنیدم لب به آدامس نزدم
    ولی چند روز پیش سخنرانی یکی از اطبای سنتی را گوش میکردم که میگفتن امروز در بعضی از کارخانجات شیرینی هم از الکل استفاده میکنن

برای همین همیشه نگران این موضوع هستم که ندانسته مقداری الکل به خورد خودمون میدیم

این مقدار که ندانسته وارد بدنمون میشه در روحیاتمون هم تاثیر میزاره؟

9. تشکرها 2

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

چند وقت پیش اطلاع رسانی کردن که بعضی آدامس ها حاوی الکل هستن
    هشدار: آدامس‌های تریدنت الکلی است

گریشنا: فروش آدامس‌های آمریکایی تریدنت به دلیل داشتن شکر الکلی ممنوع است.
    پلیس اطلاعات فرماندهی انتظامی شهرستان گراشی در نامه‌ای به اتاق اصناف در مورد فروش آدامس‌های تریدنت هشدار داده است. بر اساس اعلام پلیس اطلاعات آدامس‌های با مارک تریدنت حاوی مقادیری شکر الکلی است و طبق اعلام شبکه بهداشت شهرستان ماده سوربیتول که در شکر الکلی وجود دارد می‌تواند بر سلامتی خطرآفرین باشد و اثرات مخربی بر دستگاه گوارش و ایمنی داشته باشد.
    بر اساس گفته دو تن از مالکین سوپرمارکت‌های گراش، پلیس در هفته اخیر اقدام به جمع‌آوری این مارک آدامس از فروشگاه‌های شهر کرده است.
    محرومیت از حوض کوثر؟
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    2,310
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

سلام خدمت شما
    ممنون از پاسخگوییتان
    مسله ای ذهنم را درگیر کرده بود برای همین این سوالات را مطرح کردم
    چند وقت پیش اطلاع رسانی کردن که بعضی آدامس ها حاوی الکل هستن خوب آدم در عمرش چندباری آدامس میخوره از وقتی این خبر را شنیدم لب به آدامس نزدم
    ولی چند روز پیش سخنرانی یکی از اطبای سنتی را گوش میکردم که میگفتن امروز در بعضی از کارخانجات شیرینی هم از الکل استفاده میکنن

برای همین همیشه نگران این موضوع هستم که ندانسته مقداری الکل به خورد خودمون میدیم

این مقدار که ندانسته وارد بدنمون میشه در روحیاتمون هم تاثیر میزاره؟

نوشته
    2,310
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

سوالات زیادی داشتم ولی نسبت به تایپیک و سوالاتی که پرسیدم کم محلی شد

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری