صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پایگاهی برای بخشش دیگران

نوشته
    19
    صلوات
    514
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 12 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

پایگاهی برای بخشش دیگران

سلام و عرض ادب خدمت دوستان خوب اسک قرآنی

همه ی ما خوب میدونیم که ما فقیر مطلقیم و خداوند متعال هم بی نیاز مطلق هست.

و همه ی ما خوب میدونیم که اگر نگاه خدا به زندگیمون نباشه ثانیه ای زندگی برای هیییییییییییچ کدوم ما امکان نداره.

نه زندگی ، نه حرکتی ،نه بودنی، هییییییییییچی.

همه ی ما تا حالا خیلییییییییییییی زیاد گفتیم الهی العفو. گفتیم خدایا تو اگه ما رو نبخشی ما غفار الذنوبی جز تو سراغ نداریم.خدایا همه امید ما بخشش و رحمت تو هست.

حالا میدونید مساله ی تعجب آور چیه؟؟؟؟

اینه که، ما این همه در حق خوبی های خدا بدی میکنیم . گستاخی میکنیم . نا فرمانی میکنیم ولی بعد توقع داریم خدا خیلی سریع، با دو تا الهی العفو ما رو ببخشه.

من نمیگم خدا نمی بخشه . چرا خدا خیلیییییییییییییی مهربون تر از این حرفهاست که کسی از ته قلبش بگه الهی العفو و اونو نبخشه.

ولی میگم دختر خوب ،پسر خوب شما که توقع داری خدا شما رو ببخشه . چرا دیگران رو نمیبخشی؟؟؟

درسته ،خیلیییییییییی بدی کردن در حقت . درسته قلبت رو بدرد آوردن. درسته حقت رو خوردن.

ولی آیا بدی اونها در حق تو ،بیشتر از بدی تو در حق خداست؟؟؟

آیا این حدیث رو شنیدی که به کوچیکیه گناه نگاه نکن بلکه ببین چه کسی رو داری نا فرمانی میکنی!!

حالا تو با عظمت تر از خدا هستی که بقیه رو نمیبخشی؟؟؟ ولی توقع داری خدا تو رو ببخشه!!!

اگه اینجوری نیستی.

اگه رحمت و غفران خدا رو میخوای.

اگه میخوای قلبت بشه جایگاه خدا.

اگه میخوای تجلی اسماء خدا بشی .

بیا بد ترین بدی ها رو درحق خودت ببخش.

بیا بذار نور رحمت و غفران خدا توی قلب تو هم متجلی بشه.

اون عزیزانی که با حرف های من موافقن و دلشون میخواد قلبشون بشه جایگاه خداو هییییییییییییچ گونه کینه و کدورتی توی قلبشون نباشه.

بیان اینجا اعلام کنن و تمام افرادی که در حقشون بدی کردن رو به خاطر خدا ببخشن.

منتظر حضور نورانی شما هستیم.

ویرایش توسط سایه خورشید : ۱۳۹۳/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۸:۴۱

2.  

نوشته
    3,642
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    829 پست
    حضور
    119 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

پایگاهی برای بخشش دیگران

کارشناس بحث: استاد سمیع

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

پایگاهی برای بخشش دیگران

نوشته
    19
    صلوات
    514
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 12 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام و عرض ادب

ما منتظر حضور تمام اساتید بزرگوار هم برای بخشش و هم برای نقطه نظرات خوبشون در این مورد هستیم.

خب من اول از خودم شروع میکنم .

خدایا من به رحمت و مغفرت تو ایمان دارم . ولی چگونه زمانی که دل، پر از کینه دارم به سوی تو رو کنم و طلب غفران کنم؟

بار الها من گذشتم از آنهایی که بد کردند در حقم تو هم نیز از من بگذر.

نوشته
    10,257
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    709 پست
    حضور
    155 روز 14 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام

حدیث (1) امام على عليه ‏السلام :

اَلعَفوُ تاجُ المَكارِمِ؛

گذشت، اُوج بزرگواريهاست.

تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص245 ،ح5001
    حدیث (2) رسول اكرم صلى ‏الله ‏عليه‏ و ‏آله :

إِذَا كَانَ يَوْمُ الْقِيَامَةِ نَادَى مُنَادٍ مَنْ كَانَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ فَلْيَدْخُلِ الْجَنَّةَ فَيُقَالُ مَنْ ذَا الَّذِي أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ فَيُقَالُ الْعَافُونَ عَنِ النَّاسِ

هنگامى كه بندگان در پيشگاه خدا مى ‏ايستند، آواز دهنده ‏اى ندا دهد: آن كس كه مزدش با خداست برخيزد و به بهشت رود. گفته مى ‏شود: چه كسى مزدش با خداست؟ مى ‏گويد: گذشت كنندگان از مردم.

بحارالانوار(ط-بیروت) ج64، ص

در حدیثی از امام صادق (ع) روایت شده که سه چیز از خصلتهای ارزشمند دنیا و آخرت است: بخشودن کسی که به تو ستم کرده است، پیوستن به کسی که از تو بریده است و بردباری ورزیدن هر گاه نسبت به تو رفتار جاهلانه ای شود.

بنده حقیر هر سال ماه مبارک رمضان با همه دوستان و نزدیکان به قول معروف تسویه حساب میکنم و از بدی های هم میگذریم
    فکر و ایده جالبی است البته ان شاالله همه واقعا و از صمیم قلب ببخشن نه اینکه زبانی باشه

نقل قول نوشته اصلی توسط سایه خورشید نمایش پست
    بار الها من گذشتم از آنهایی که بد کردند در حقم تو هم نیز از من بگذر
    منم همین دعا رو میکنم

تو کانونم جزء خوبی-محبت و صمیمیت ندیدم

پایگاهی برای بخشش دیگران
    عشـــــــــق یعنی لحظه ای دریاشدن
    عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشــــــــــق یعنی حسرت پروانه ها
    عشق یعنی گریه آلاله هـــــــا
    عشــــــــــق یعنی خاک هنگام سجود
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشــــــــق یعنی تشنه لب سقاشدن
    عشق یعنی غرق این معناشدن

ختم قرآن گروهی هر ماه برای سلامتی و تعجیل در ظهور امام عصر(عج)

دسترسی آسان به احادیث تصویری چهارده معصوم علیه السلام

نوشته
    35
    صلوات
    700
    تعداد دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 7 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    2

سلام علیکم
    بخشش بعضی وقتها خیلی سخته ، خیلــــــــــــــــــــــ ــــــی ... ولی وقتی کسی که در حقت بدی کرده رو میبخشی واقعا لذّت بخشه ...
    خدایا خودت کمک کن که بتونم قلبم رو از کینه پاک کنم ....
    به امید خودت
    (هر گاه احساس کردی که گناه کسی آنقدر بزرگ هست که نمیتوانی او را ببخشی بدان که مشکل در کوچکی روح توست نه در بزرگی گناه او...)
    تو امام عصری و عصر جمعه های من این همه دلگیر!

گنهم چیست که در مرداب خویش افتاده ام گیر . . .

نوشته
    730
    صلوات
    21262
    تعداد دلنوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

من که...
    تا حالا کمتر کسی بهم بدی کرده یا اگه بدی کرده به چشمم نیومده...
    من که می بخشم همون افراد رو ان شالله خدا هم ببخشه
    الهی ، همنشین از همنشین رنگ می گیرد ،خوشا آنکه با تو همنشین است . . .(صلوات بر محمد و ال محمد)
    فکر کنم باز گم شدم خدایا...
    صبرم از کاسه دگر لبریز است...
    اگر این جمعه نیاید چه کنم؟!
    آنقدر من خجل از کار خویشم
    اگر این جمعه بیاید چه کنم؟!
    یا اباصالح ادرکنی...

نوشته
    40
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام و عرض ادب
    ممنونم از خواهر خوبم سرکار سایه خورشید که به ما این مهم رو یادآوری کردند.

پروردگارا همه ی کسانی را که در حقم بدی کردند و من به یاد دارم و یا فراموش کرده ام همه را بخشیدم. تو نیز از آن ها در گذر و به آنان یادآوری کن تا بدی های من در حق خود را ببخشند.(الهی آمین)

خدا جبران تمام نداشته هاي من است.

نوشته
    2,310
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

سلام سایه خورشید عزیز
    مطالب خیلی خوبی نوشتی به دلم نشست
    پنج نفر را تا حالا نبخشیدم تایپیک و مطالبش را قبول دارم شدیدا
    ولی نمیدونم چرا نمیتونم ببخشم همش منتظرم خدا تلافی کنه و صداش به منم برسه

روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
    گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

گفتا که اگر علاج دردت خواهی
    بشتاب به دربار شه طوس رضا

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسمه تعالی
    بله یکی از نکات کاربردی مطرح شد

در واقع یکی از توقعات ما از خداوند بخشیدن و رحم کردن بر ماست .ولی باید بدانیم که این امر در گرو این است که ما خود اهل بخشیدن باشیم که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و اله و سلم فرمودند:

«مَن لا يَرحَم لا يُرحَم وَ مَن لا يَغفِر لا يُغفَر لَهُ

هر كس رحم نكند به او رحم نشود، هر كس نبخشد بخشيده نشود »[1]
    اگه کسی اهل بخشش باشد، می تواند به خدا بگوید که خدایا من با همه ناتوانی و کوچکیم بخشیدم . آیا تو با این همه عظمت و بزرگیت نمی خواهی من رو ببخشی؟
    پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و اله وسلم در بیانی دیگر فرمودند:

لا يَدخُلُ الجَنَّةِ إِلاّ رَحيمٌ

جز رحيم به بهشت نمى ‏رود[2]

پس ببخشیم تا مورد رحم و عفو وبخشش خدا قرار بگیریم

پی نوشت:
    [1].نهج الفصاحه ص745 ، ح2885
    [2].نهج الفصاحه ص680 ، ح2529

نوشته
    48
    صلوات
    20
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 18 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    1
    گالری
    0

ببخش تا ببخشد

سلام و عرض ادب
    اگر رحم داشتى توقع رحمت داشته باش

اینانى كه مى گویند خدایا! به ما رحم كن، جا دارد به آنان گفته شود آیا خودت رحم مى كنى؟ رحم خوب است یا بد؟ اگر خوب است چرا خودت رحم نمى كنى؟ هر چیزى كه آدمى نمونه اى از آن در خودش باشد - از صفات كمالى - توقع داشته باشد كه خدا هم با او همانگونه معامله كند.
    آنانى كه مى گویند: «الهى العفو» -از ما درگذر و ما را پاك كن- باید از او پرسید خودت در عمرت از چند نفر درگذشتى؟! بسیارى هستند وقتى با دیگرى دعوا دارند اگر به آنان بگویى بگذر، عفو كن، اعتنا نمى كنند آنگاه توقع عفو از خدا و خلق دارند.
    در قرآن مجید مى فرماید: «از یكدیگر درگذرید آیا دوست نمى دارید خدا از شما درگذرد»(1)؛ وَ لْیَعْفُوا وَ لْیَصْفَحُوا أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحِیم
    اگر مى بینى طرف پول ندارد در مطالبه طلبت پافشارى نكن.

در روایتی از پیامبر اسلام صلّى اللّه علیه و آله میخوانیم:
    «من لا یرحم النّاس لا یرحمه اللّه»؛ كسى كه به مردم رحم نمى‏كند، خداوند [هم‏] به او رحم نمى‏آورد. (2)

یک داستان زیبا
    احمد حنبل از ابو هریره روایت میكند كه گفت: یکوقت پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله، حسنین [علیهما السلام] را میبوسید. «عیینه» و به قولى «اقرع بن حابس» گفت: من تعداد ده فرزند دارم و هرگز احدى از ایشان را نبوسیده‏ام.
    رسول اعظم اسلام فرمود: «من لا یَرحم لا یُرحم» یعنى كسى كه رحم نكند مورد ترحم قرار نخواهد گرفت. بنا بر روایت حفص پیغمبر اكرم به طورى غضب كرد كه رنگ مباركش دیگرگون شد و به آن شخص فرمود:
    اگر خدا ترحم را از قلب تو گرفته است پس من با تو چه كنم. كسى كه به كودكان ما رحم نكند و به بزرگان ما عزت و احترام نگذارد از ما نخواهد بود. (3)

متن عربی روایت فوق:
    أَحْمَدُ بْنُ حَنْبَلٍ فِی الْمُسْنَدِ عَنْ أَبِی هُرَیْرَةَ كَانَ رَسُولُ اللَّهِ ص یُقَبِّلُ الْحَسَنَ وَ الْحُسَیْنَ فَقَالَ عُیَیْنَةُ وَ فِی رِوَایَةِ غَیْرِهِ الْأَقْرَعُ بْنُ حَابِسٍ أَنَّ لِی عَشَرَةً مَا قَبَّلْتُ‏ وَاحِداً مِنْهُمْ قَطُّ فَقَالَ ع مَنْ لَا یَرْحَمْ لَا یُرْحَمْ وَ فِی رِوَایَةِ حَفْصٍ الْفَرَّاءِ فَغَضِبَ رَسُولُ اللَّهِ ص حَتَّى الْتُمِعَ لَوْنُهُ وَ قَالَ لِلرَّجُلِ إِنْ كَانَ اللَّهُ قَدْ نَزَعَ الرَّحْمَةَ مِنْ قَلْبِكَ فَمَا أَصْنَعُ بِكَ مَنْ لَمْ یَرْحَمْ صَغِیرَنَا وَ لَمْ یُعَزِّزْ كَبِیرَنَا فَلَیْسَ مِنَّا (4)

رفتار حضرت سجاد (علیه السلام) با زیردستان
    در كتاب اقبال «سید بن طاووس» دارد كه وقتى عید فطر مى شد، حضرت سجاد علیه السلام غلامان و كنیزان خود را جمع مى فرمود و آنگاه كارهاى خلافى كه در ظرف یك سال هر كدامشان انجام داده بودند و حضرت آنها را یادداشت فرموده بود، یادآور مى شد و سپس مى فرمود:
    «امروز روز عید است، همه شما را عفو و آزاد نمودم، شما هم بگویید خدایا! على بن حسین از ما درگذشت، تو هم از خطاهاى او درگذر و او ما را آزاد نمود، تو هم او را از آتش دوزخ آزاد فرما.» (5)

حقیقت كجا، موهومات و خیالات و ادعاهاى واهى ما كجا! آنچه از خدا مى خواهى باید در خودت نمونه اى از آن باشد، «أرحم الراحمین فى موضع العفو و الرحمة» (6) خداوند در محل عفو و رحمت، أرحم الراحمین است.

آیا در آخرت تکامل هست؟
    هر كس هر چه مى شود در دنیا مى شود این قانون كلى الهى است، مرگ كه آمد پرونده اعمال بسته مى شود.
    عبارتى از رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم نقل شده كه فرمودند: «الدنیا مزرعة الاخرة» (7)
    آدمى تا روى خاك است، برایش زمان كشت است، پس از مرگ، هنگام برداشت مى باشد نه كشت. هر چه اینجا كرده، آنجا برمى دارد، اگر مراد از تكامل یعنى كسى كه كشت نكرده چیزى به او بدهند، اینكه درست نیست، البته باب فضل و كرم و شفاعت به جاى خود، ولى صحبت این است كه توقع داشته باشد نماز نخوانده، ثواب نماز به او بدهند، صدقه اى كه نداده، ثوابش را انتظار داشته باشد، احسان نكرده، پاداش ‍ احسان را مطالبه كند. هر چه كردى باید پاداش همان را از خدا بخواهى.
    حالا تو در موضع عفو هستى یا انتقام؟ اگر در موضع انتقام هستى، پس چرا توقع عفو دارى؟
    اگر مراد از تكامل، یعنى كشت نكرده چیزى به انسان بدهند، این طور نیست و توقعش هم بى جاست.
    اما اگر مراد از تكامل، كمال آدمى از جهت بهجتها، سرورها و شهودهاست، بلى، قطعا چنین است یك عمر نسبت به پیغمبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم علاقه داشت، پس از مرگ، تكامل مى یابد؛ یعنى ساعت مرگ كه جمال محمد صلى الله علیه و آله و سلم و على علیه السلام را مى بیند، از معرفت به شهود مى رسد و آنچه دانسته بود در مى یابد. پس بعد از تكامل در ادراكات، بهجتها و سُرورها وجود دارد.
    (4) بحار الأنوار، ج‏43، ص283، باب 12- فضائلهما و مناقبهما و النصوص علیهما صلوات الله علیهما
    (5)
    (6) تهذیب‏الأحكام، ج3، ص108، دعاء أول یوم من شهر رمضان؛ إقبال‏الأعمال، ص55؛ البلدالأمین، ص193؛ بحارالأنوار، ج94، ص336، باب 2- الدعاء عند دخول شهر رمضان
    (7) مجموعة ورام، ج1، ص183؛ عوالی‏اللآلی، ج1، ص267، الفصل العاشر

گاه آنقدر گرفتاریم که فرصت نمیکنیم یادی از خدا کنیم غافل از آنکه چون یاد خدا نمی کنیم گرفتاریم
    وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكًا
    و هر کس که از ياد من اعراض کند،زندگيش تنگ شود
    طه آیه:124

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری