صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قانون های خدا

نوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

قانون های خدا

سلام عليکم
    آيه اي در قرآن هست که خداوند مي فرمايند هيچ تغييري در قوانين الهي نيست . يعني اگر کسی غذا خورد سير ميشود و اين نيست که يکبار غذا خورد سير شود يکبار نياز جنسيش ارضا شود يکبار ديگر که غذا خود اصلا هيچ اتفاقي نيفتد که اگر اينجور باشد طرف ديوانه ميشود .
    حال سوال من اينست که نسبت ما با خداوند در دنيا چگونه است . آيا خداوند به ندا هاي ما در دنيا توجهي ميکند ؟ چقدر روي کمک خواستن از خداوند و پيشامد هايي که در جريان زندگي اتفاق مي افتد حساب باز کنيم . براي مثال بنده به طور اتفاقي چند وقت پيش يک کليپ ديدم چند جوان افغاني به يک دختر در ورامين تهران تجاوز کردند دختر زجه مزد که خدايا مرا بکش . براي يک هفته واقعا حال خوشي نداشتم . هزاران زن مسلمان در بوسني مورد تجاوز صرب ها قرار گرفتند . هزاران آفريقايي از گرسنگي مردند و هنوز هم ميميرند . خيلي هاشان مسلمان بوده اند . چطور به خداوند اعتماد کنم . چطور متوجه بشوم که او واقعا به من کمک ميکند ؟ من به وجود خدا ايمان دارم اما ايا او واقعا براي کمک کردن در دنيا قوانين ثابتي دارد يا دلبخواهي هست يا اصلا هيچ کمکي در دنيا نيست و همه اش در آخرت است ؟/

ضمنا دوستي از من سوال عجيبي پرسيد . چطور به خدا اعتماد کنم و ازدواج کنم در صورتي که کودکاني در آفريقا از گرسنگي ميميرند ؟ مگر اونها حاصل ازدواج نبوده اند .

از نام ها نپرس، از اين بازي ِ زبان

قابيل هم عزيز من اسمش برادر است

2.  

نوشته
    3,638
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    818 پست
    حضور
    119 روز 6 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام الله
    قانون های خدا

کارشناس بحث: استاد صادق

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

قانون های خدا

نوشته
    3,311
    مورد تشکر
    757 پست
    حضور
    45 روز 21 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mosibat نمایش پست

سلام عليکم
    آيه اي در قرآن هست که خداوند مي فرمايند هيچ تغييري در قوانين الهي نيست . يعني اگر کسی غذا خورد سير ميشود و اين نيست که يکبار غذا خورد سير شود يکبار نياز جنسيش ارضا شود يکبار ديگر که غذا خود اصلا هيچ اتفاقي نيفتد که اگر اينجور باشد طرف ديوانه ميشود .
    حال سوال من اينست که نسبت ما با خداوند در دنيا چگونه است . آيا خداوند به ندا هاي ما در دنيا توجهي ميکند ؟ چقدر روي کمک خواستن از خداوند و پيشامد هايي که در جريان زندگي اتفاق مي افتد حساب باز کنيم . براي مثال بنده به طور اتفاقي چند وقت پيش يک کليپ ديدم چند جوان افغاني به يک دختر در ورامين تهران تجاوز کردند دختر زجه مزد که خدايا مرا بکش . براي يک هفته واقعا حال خوشي نداشتم . هزاران زن مسلمان در بوسني مورد تجاوز صرب ها قرار گرفتند . هزاران آفريقايي از گرسنگي مردند و هنوز هم ميميرند . خيلي هاشان مسلمان بوده اند . چطور به خداوند اعتماد کنم . چطور متوجه بشوم که او واقعا به من کمک ميکند ؟ من به وجود خدا ايمان دارم اما ايا او واقعا براي کمک کردن در دنيا قوانين ثابتي دارد يا دلبخواهي هست يا اصلا هيچ کمکي در دنيا نيست و همه اش در آخرت است ؟/

ضمنا دوستي از من سوال عجيبي پرسيد . چطور به خدا اعتماد کنم و ازدواج کنم در صورتي که کودکاني در آفريقا از گرسنگي ميميرند ؟ مگر اونها حاصل ازدواج نبوده اند .
    باسلام وتقدیر از رقت قلب ونوع دوستی تان نسبت به مظلومین .
    بخش اول که در واقع مقدمه سوال تان است کمی مبهم است .
    اما در باره اصل پرسش تان در ابتدا باید گفت :

هر چه از نعمت و سایر چیزها به انسان می‌رسید، از ناحیه خداوند و خالق انسان‌هاست. از این رو قرآن کریم فرمود: «و ما بکم من نعمه فمن الله؛ (1) هر چه از نعمتی که دارید از خداست». پس هر چه ما داریم از خدا است وما انسان ها از خود هیچ نداریم .
    ولی درباره رخ‌دادهای ظالمانه و تجاوز نسبت به افرادی که در پرسش اشاره شده، باید گفت: به طور کلی افرادی که مورد ستم قرار می‌گیرند، حال فرق نمی‌کند ستم ناموسی باشد نظیر آنچه در پرسش آمده، یا مالی باشد مثلاً کسی مال دیگری را به ستم از او بگیرد، یا اجتماعی باشد مثلاً حیثیت اجتماعی افراد مورد تجاوز قرار گیرد و یا کسی بدون جرم، مورد ضرب و شتم قرار گیرد و مانند آن، خداوند از راه‌های گوناگون آن را جبران می‌کند و از ظالم و ستمگر انتقام می‌گیرد، اما نوع جبران آن گونه ظلم‌ها شاید متفاوت بوده و برای هر کسی به نحوی خاص و برابر حکمت و مصلحت ویژه‌ای صورت گیرد. این گونه امور برای کسی غیر از خداوند به طور کامل معلوم نیست .در آموزه‌های دینی نیز در این خصوص سخنی بیان نشده، ولی اصل مطلب به طور کلی مطرح شده که خداوند رنج ستمدیدگان را جبران می کند و ستمگران را کیفر می‌دهد، مثلاً قرآن کریم فرمود:
    «ولقد اهلکنا القرون من قبلکم لما ظلموا؛(2) نسل‌های پیش از شما را هنگامی که ستم کردند به هلاکت رساندیم».
    در جای دیگر فرمود:
    « فتلک بیوتهم خاویه بما ظلموا إنّ فی ذلک لایه لقوم یعلمون؛(3) این هم خانه‌های خالی آنها است به سزای بیدادی که کرده‌اند، قطعاً در این کیفر برای مردمی که می‌دانند عبرتی خواهد بود».
    از این آیات معلوم می‌شود که غیر از کیفر اخروی، در دنیا، ستمگران کیفر داده می‌شوند، چه این که در روایات در این باره آمده:
    «مَنْ جار قُصم عمره؛(4) کسی که ستم کند عمرش کوتاه می‌گردد».
    «بالظلم تزول النعمه؛(5) ظلم باعث زوال نعمت می‌گردد».
    «مَنْ عمل بالجور عجّل الله هلکه؛(6) کسی که به جور عمل نماید، خداوند در هلاکت او شتاب می‌کند».
    در خصوص ظلم‌هایی که قبلاً اشاره شد این حدیث مهم است :
    «ما یأخذ المظلوم من دین الظالم أکثر لما یأخذ الظالم من دنیا المظوم؛(7) آنچه را مظلوم از دین ظالم می‌گیرد بیشتر از چیزی است که ظالم از دنیای مظلوم می‌گیرد».
    بر اساس این گونه آموزه‌های دینی ،خداوند در دنیا و آخرت انتقام مظلوم را از ظالم می‌گیرد و رنج‌های مظلوم را به نحوی شایسته جبران می‌کند، گرچه جزئیات و نحوه جبران مظلومیت‌های او ذکر نشده است، ولی به طور کلی اصل مسئله جبران مظلومیت، تردید ناپذیر است.

پی‌نوشت‌ها:
    1- نحل (16) آیه 52.
    2. یونس (10) آیه 13.
    3. نمل (27) آیه 52.
    4. میزان‌ الحکمه، ج 5، ص 598، نشر مکتب‌الاعلام الاسلامی، قم 1404 ق.
    5. همان.
    6. همان.
    7. همان.

نوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست
    باسلام وتقدیر از رقت قلب ونوع دوستی تان نسبت به مظلومین .
    بخش اول که در واقع مقدمه سوال تان است کمی مبهم است .
    اما در باره اصل پرسش تان در ابتدا باید گفت :
    هر چه از نعمت و سایر چیزها به انسان می‌رسید، از ناحیه خداوند و خالق انسان‌هاست. از این رو قرآن کریم فرمود: «و ما بکم من نعمه فمن الله؛ (1) هر چه از نعمتی که دارید از خداست». پس هر چه ما داریم از خدا است وما انسان ها از خود هیچ نداریم .
    ولی درباره رخ‌دادهای ظالمانه و تجاوز نسبت به افرادی که در پرسش اشاره شده، باید گفت: به طور کلی افرادی که مورد ستم قرار می‌گیرند، حال فرق نمی‌کند ستم ناموسی باشد نظیر آنچه در پرسش آمده، یا مالی باشد مثلاً کسی مال دیگری را به ستم از او بگیرد، یا اجتماعی باشد مثلاً حیثیت اجتماعی افراد مورد تجاوز قرار گیرد و یا کسی بدون جرم، مورد ضرب و شتم قرار گیرد و مانند آن، خداوند از راه‌های گوناگون آن را جبران می‌کند و از ظالم و ستمگر انتقام می‌گیرد، اما نوع جبران آن گونه ظلم‌ها شاید متفاوت بوده و برای هر کسی به نحوی خاص و برابر حکمت و مصلحت ویژه‌ای صورت گیرد. این گونه امور برای کسی غیر از خداوند به طور کامل معلوم نیست .در آموزه‌های دینی نیز در این خصوص سخنی بیان نشده، ولی اصل مطلب به طور کلی مطرح شده که خداوند رنج ستمدیدگان را جبران می کند و ستمگران را کیفر می‌دهد، مثلاً قرآن کریم فرمود:
    «ولقد اهلکنا القرون من قبلکم لما ظلموا؛(2) نسل‌های پیش از شما را هنگامی که ستم کردند به هلاکت رساندیم».
    در جای دیگر فرمود:
    « فتلک بیوتهم خاویه بما ظلموا إنّ فی ذلک لایه لقوم یعلمون؛(3) این هم خانه‌های خالی آنها است به سزای بیدادی که کرده‌اند، قطعاً در این کیفر برای مردمی که می‌دانند عبرتی خواهد بود».
    از این آیات معلوم می‌شود که غیر از کیفر اخروی، در دنیا، ستمگران کیفر داده می‌شوند، چه این که در روایات در این باره آمده:
    «مَنْ جار قُصم عمره؛(4) کسی که ستم کند عمرش کوتاه می‌گردد».
    «بالظلم تزول النعمه؛(5) ظلم باعث زوال نعمت می‌گردد».
    «مَنْ عمل بالجور عجّل الله هلکه؛(6) کسی که به جور عمل نماید، خداوند در هلاکت او شتاب می‌کند».
    در خصوص ظلم‌هایی که قبلاً اشاره شد این حدیث مهم است :
    «ما یأخذ المظلوم من دین الظالم أکثر لما یأخذ الظالم من دنیا المظوم؛(7) آنچه را مظلوم از دین ظالم می‌گیرد بیشتر از چیزی است که ظالم از دنیای مظلوم می‌گیرد».
    بر اساس این گونه آموزه‌های دینی ،خداوند در دنیا و آخرت انتقام مظلوم را از ظالم می‌گیرد و رنج‌های مظلوم را به نحوی شایسته جبران می‌کند، گرچه جزئیات و نحوه جبران مظلومیت‌های او ذکر نشده است، ولی به طور کلی اصل مسئله جبران مظلومیت، تردید ناپذیر است.
    سلام و عرض تشکر بابت پاسخ

متاسفانه ضعف ادبیات من در پرسشگری باعث این شد که پاسخ شما کاملا معطوف به مثال هایی بشه که من فقط برای روشن شدن موضوع زده بودم .

اول ک توضیحی در مورد مقدمه ی سوالم میدم . دنیای که ما در آن زندگی میکنیم دنیای ثابت هاست . اگر ثابتی وجود نداشت اصلا امکان زندگی وجود نداشت . آب در صد درجه با نقطه جوش میرسد و بخار میشود . این یک ثابت است و اینطور نیست که یکبار با گرم کردن بخار شود و یکبار آب را در یخچال بگذاریم و انتظار بخار شدنش را داشته باشیم . یا ترکیب دو هیدروژن و یک اکسیژن یک مولکول آب را میسازد و این یک قانون ثابت است . و انواع و اقسام موارد در کل هستی که از قوانینی ثابت برخوردارند در شیمی فیزیک ریاضیات .

در حقیقت من دو سوال را مطرح کرده بودم و مقدمه و مثال هایی هم که زده بودم در متن قبلی سوال بابت روشن تر بیان کردن موضوع بود .

سوال اول من این بود که نسبت ما با خداوند در این دنیا چگونه است . خداوند چه قوانین ثابتی برای کمک و امداد در دنیا دارد و در چه مواردی ؟ آیا اصلا میبایست در این دنیا از خداوند انتظار کمک را داشت یا خیر ؟ این موضوع در مورد امام زمان هم بسط پیدا میکند . آیا ایشان هم قوانین ثابتی برای کمک و امداد دارند آیا از طرف امام زمان در زمان غبت به انسان ها به طور خاص و نه عام کمکی میرسد آیا اگر کسی کمکی خواست قانون ثابتی برای پاسخ به کمک و جود دارد و یا نه دلبخواهی هست و قمار وار هست گاهی کمکی میرسد گاهی نمیرسد . این قوانین ثابت در مورد خداوند و امام زمان چگونه است . امیدوار واضح بان کرده باشم .

سوال دوم هم که سوال یکی از دوستانم از من بود که مطرح کردم . چطور به خدا اعتماد کنم و ازدواج کنم در صورتي که کودکاني در آفريقا از گرسنگي ميميرند ؟ مگر اونها حاصل ازدواج نبوده اند .

ویرایش توسط mosibat : ۱۳۹۳/۰۶/۲۵ در ساعت ۱۴:۴۵

6. تشکرها 3

نوشته
    1,079
    صلوات
    18000
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    28 روز 22 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    80

متاسفانه ضعف ادبیات من در پرسشگری باعث این شد که پاسخ شما کاملا معطوف به مثال هایی بشه که من فقط برای روشن شدن موضوع زده بودم .

اول ک توضیحی در مورد مقدمه ی سوالم میدم . دنیای که ما در آن زندگی میکنیم دنیای ثابت هاست . اگر ثابتی وجود نداشت اصلا امکان زندگی وجود نداشت . آب در صد درجه با نقطه جوش میرسد و بخار میشود . این یک ثابت است و اینطور نیست که یکبار با گرم کردن بخار شود و یکبار آب را در یخچال بگذاریم و انتظار بخار شدنش را داشته باشیم . یا ترکیب دو هیدروژن و یک اکسیژن یک مولکول آب را میسازد و این یک قانون ثابت است . و انواع و اقسام موارد در کل هستی که از قوانینی ثابت برخوردارند در شیمی فیزیک ریاضیات .

در حقیقت من دو سوال را مطرح کرده بودم و مقدمه و مثال هایی هم که زده بودم در متن قبلی سوال بابت روشن تر بیان کردن موضوع بود .

سوال اول من این بود که نسبت ما با خداوند در این دنیا چگونه است . خداوند چه قوانین ثابتی برای کمک و امداد در دنیا دارد و در چه مواردی ؟ آیا اصلا میبایست در این دنیا از خداوند انتظار کمک را داشت یا خیر ؟ این موضوع در مورد امام زمان هم بسط پیدا میکند . آیا ایشان هم قوانین ثابتی برای کمک و امداد دارند آیا از طرف امام زمان در زمان غبت به انسان ها به طور خاص و نه عام کمکی میرسد آیا اگر کسی کمکی خواست قانون ثابتی برای پاسخ به کمک و جود دارد و یا نه دلبخواهی هست و قمار وار هست گاهی کمکی میرسد گاهی نمیرسد . این قوانین ثابت در مورد خداوند و امام زمان چگونه است . امیدوار واضح بان کرده باشم .

سوال دوم هم که سوال یکی از دوستانم از من بود که مطرح کردم . چطور به خدا اعتماد کنم و ازدواج کنم در صورتي که کودکاني در آفريقا از گرسنگي ميميرند ؟ مگر اونها حاصل ازدواج نبوده اند .
    دوست گرامي
    جناب Mosibat
    با سلام و احترام
    اگر جنابعالي هم به فرمايشات جناب صادق توجه كرده بوديد، به نظر بنده جواب مناسبي به سوالات حضرتعالي داده اند.
    با اين حال بنده هم چند نكته را عارض مي شوم و لازم مي دانم بيشتر به اين موضوعات توجه كنيد.

اولاهمانطور كه مستحضر هستيد، چندين سال است كه ديگر اين جهان مادي، به عنوان جهان ثابت تعريف نمي شود بلكه طبق نظريات دانشمندان مختلف به ويژه دكتر آلبرت اينشتين، اين جهان را جهان نسبي تعريف كرده اند (نظريات نسبيت عام و نسبيت خاص و نظريه ي كوانتومي) در اين جهان هيچ چيز پايدار نيست و تمام تعاريف تنها انتزاعي و تقريبي هستند و اگر محاسبه اي صورت ميگيرد، حقيقي نيست بلكه بر اساس يك معيار و يا ضابطه تعريف مي شود و يا قانوني است كه آن را تعريف كرده. مثلا اگر ما مي گوييم اين خط كش 30 سانتي متر است، اين اندازه يك اندازه ي حقيقي نيست چرا كه ما از حقيقت اندازه ها آگاه نيستيم بلكه يك اندازه ي قانوني و مقايسه اي است.

به علاوه، اگر خداوند در قرآن اين آيه را ذكر كرده، در جايي هم ذكر كرده است كه: ما حال انسان ها را تغيير نميدهيم مگر خودشان باعث آن باشند.
    كه طبق تفسير، كارهايي مثل ظلم، كفر، جور، زياده خواهي، بي احترامي، حرمت شكني، گناه هاي كوچك و بزرگ، ناشكري، و ... باعث اين موضوعات و تغيير حال و روز انسان ها هستند. در غير اينصورت، هيچ كس نمي خواهد مالي كه خود ساخته و آن را پرورش داده و هدايت كرده را، خراب كند و از بين ببرد.
    خيلي از اين شرايط، براي موزون سازي جهان ايجاد شده است. تا وقتي ظلم نباشد، هيچ كس لذت صلح را نمي فهمد.
    و زماني كه خداوند مي فرمايد : أطيعوا الله و أطيعوا الرّسول و اولي الأمر منكم! پس اصل اعتماد در اين 3 نكته است. وقتي مي فرمايد: به ريسمان الهي چنگ بزنيد! پس قابل اعتماد است.
    اين نكته كه دوست گرامي شما مي فرمايد كودكان گرسنه به دنيا مي آيند، پس ما هم ازدواج نكنيم و فرزند دار نشويم، به نظر من عين نا اميدي است.
    در حال حاضر در جهان زوج هاي جوان بسياري هستند كه قابليت فرزندآوري ندارند و فرزند دار نمي شوند، و طبق آمار فقط كشور ايران، تعداد زوج هايي كه فرزند دار نمي شوند از كودكان بي سرپرست و بد سرپرست بيشتر است، پس بگوييم چون اين همه از زوج هاي اصطلاحاً نازا وجود دارند، پس ما هم ازدواج نكنيم چرا كه شايد ما هم فرزند دار نشويم!!!
    به نظر شما عقيده ي صحيحي است؟؟
    شر به ماهيت وجودي خود، وجود ندارد.
    بلكه شر تنها تعريفي از نبودن خير است.
    شر زماني است كه عشق، خدا، ايمان، و ... در دل ما نباشد.

آلبرت اينشتين

نوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط أسئلونی نمایش پست
    اگر جنابعالي هم به فرمايشات جناب صادق توجه كرده بوديد، به نظر بنده جواب مناسبي به سوالات حضرتعالي داده اند.
    سلام خدمت شما . همون طور که در ابتدای متن دوم هم قید کردم متاسفانه کل حجم پاسخ جناب صادق معطوف به دو مثال من در مورد ظلم و تجاوز به زنان شد . در صورتی که سوال اصلی چیز دیگری بود و این چند مثال را من فقط برای روشن تر بیان کردن سوالم آوردم . ایشان در پاسخشان آوردند که خداوند ظلم تجاوزکاران را در آخرت هم برای آن زنان جبران میکند و هم ظالمان را به مجازات میرساند . خب من این اصل را قبول دارم من خداوند و قیامتش را و اصول را قبول دارم و در این نه بحثی دارم و نه سوالی و این را هم میدانم که دیدن مسائل امروز دنیا بدون در نظر گرفتن فردای آخرت مجهول و بیجواب و عبس میماند . سوال من و متن سوال من چیز دیگریست که دو بار مطرح کردم .

اولاهمانطور كه مستحضر هستيد، چندين سال است كه ديگر اين جهان مادي، به عنوان جهان ثابت تعريف نمي شود بلكه طبق نظريات دانشمندان مختلف به ويژه دكتر آلبرت اينشتين، اين جهان را جهان نسبي تعريف كرده اند (نظريات نسبيت عام و نسبيت خاص و نظريه ي كوانتومي) در اين جهان هيچ چيز پايدار نيست و تمام تعاريف تنها انتزاعي و تقريبي هستند و اگر محاسبه اي صورت ميگيرد، حقيقي نيست بلكه بر اساس يك معيار و يا ضابطه تعريف مي شود و يا قانوني است كه آن را تعريف كرده. مثلا اگر ما مي گوييم اين خط كش 30 سانتي متر است، اين اندازه يك اندازه ي حقيقي نيست چرا كه ما از حقيقت اندازه ها آگاه نيستيم بلكه يك اندازه ي قانوني و مقايسه اي است.
    از شما یک سوال میپرسم . خداوند چرا قمار را حرام کرده ؟ بهر حال ما همه مطمئن هستیم پشت هر دستور حکمتی هست . چرا خداوند قمار را حرام اعلام کرده . قمار چه شرایطی برای ذهن انسان پیش می آورد ؟ یکبار تاس می اندازی خیلی میبری یکبار دیگر کم تر میبری یکبار هرچه برده بودی میبازی و جالب اینکه افراد درگیر قمار معتاد این میشوند . هیچ ثابتی وجود ندارد هیچ قانون ثابتی در مورد تاس نیست شانسی هست . هیچ ثابتی وجود ندارد که آیا دفعه بعد که تاس انداختی و به اصطلاح قمار کردی ببری یا ببازی. چرا قمار باز ها سراغ دستمال شانس و روز شانس عدد شانس و این جور اجزا میروند ؟ این ها را میسازند تا با اضافه کردن این اجزا یکجوری برای برد و باخت ثابتی بتراشند // من نه مخالفتی با انشتین دارم نه با هیچ کدام از علما در حد آنها هم نیستم صد ها هزار کیلومتر هم عقب تر . اما آیا خود مساله نسبیت هم دارای قوانینی ثابت هست یا نه ؟ خود نسبیت هم دارای ثباتی هست مگر نه انشتین یا دیگری چه چیز را میخواست مطرح کند ؟ تعریفی که هر روز ممکن است یک نتیجه دیگر بدهد ؟ سالیان است که از مرگ انشتین گذشته اما با ثبات در قوانین اوست که میتوان پدیده های نسبی را تشریح کرد و به نتیجه رسید مگر نه تا الان میبایست به تعداد روزهایی که از اعلان قوانین نسبیت گذشته نتایج متناقض و تو در توی بی ثبات پیش می آمد . این موضوع در مورد سایر مسائل مهم زندگی هم هست . مرگ یک ثابت هست یا نیست ؟ قیامت چطور ؟
    ویرایش توسط mosibat : ۱۳۹۳/۰۶/۲۴ در ساعت ۱۸:۵۲

9. تشکرها 2

نوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به علاوه، اگر خداوند در قرآن اين آيه را ذكر كرده، در جايي هم ذكر كرده است كه: ما حال انسان ها را تغيير نميدهيم مگر خودشان باعث آن باشند.
    كه طبق تفسير، كارهايي مثل ظلم، كفر، جور، زياده خواهي، بي احترامي، حرمت شكني، گناه هاي كوچك و بزرگ، ناشكري، و ... باعث اين موضوعات و تغيير حال و روز انسان ها هستند. در غير اينصورت، هيچ كس نمي خواهد مالي كه خود ساخته و آن را پرورش داده و هدايت كرده را، خراب كند و از بين ببرد.
    خيلي از اين شرايط، براي موزون سازي جهان ايجاد شده است. تا وقتي ظلم نباشد، هيچ كس لذت صلح را نمي فهمد.
    و زماني كه خداوند مي فرمايد : أطيعوا الله و أطيعوا الرّسول و اولي الأمر منكم! پس اصل اعتماد در اين 3 نكته است. وقتي مي فرمايد: به ريسمان الهي چنگ بزنيد! پس قابل اعتماد است.

این بخش متنتان تقریبا با متن سوالی که من مطرح کردم کمی نزدیکی پیدا می کند اما جواب من نیست . من دنبال ثابت های خداوندی هستم نه چیز هایی که خودمان در تخیل خودمان برای خودمان تراشیده ایم . اصل سوال من هم به همین برمیگردد که نسبت ما با خداوند چگونه است . آیه ای که شما ایراد فرمودید یا آیه ای که میگوید برای انسان نیست جز آنچه انجام میدهد . من دنبال این ثبات ها هستم . من میخواهم بدانم اصلا کمک خواستن از خداوند معنای واقعی و ملموسی دارد یا نه ؟ یا از امام زمان . آیا امام زمان در دنیا دست شیعیانشان را میگیرند یا نه یعنی قوانین ثابتی برای کمک رسانی ایشان هست یا خیر یا همه ی این کمک ها و مساعدت ها برای آخرت هست و در دنیا کمکی نیست که اگر هست چگونه است و چه قوانینی دارد و چقدر این قوانین ثبات دارند ؟ و همینطور آیا خداوند در دنیا دست بنده هاشان را میگیرند یا خداوند در دنیا برای بنده هایش کمکی ندارند فقط همان قوانینی هست که وضع کرده و ما باید به قوانین عمل کنیم و نتیجه و کمک و دخالت خداوند در آخرت هست و اگر کسی از خداوند کمکی خواست در نیا نیست و در دنیا دستور همان هایی هست که در قران و در سنت و در سیره ی آئمه آمده و اگر خیر و خداوند به بندگانش در دنیا نیز کمک میرساند و دستگیری میکند این دستگیری ها چگونه هست و از چه قوانین ثابتی پیروی میکند که در دنیا اثر بخش باشد .

اين نكته كه دوست گرامي شما مي فرمايد كودكان گرسنه به دنيا مي آيند، پس ما هم ازدواج نكنيم و فرزند دار نشويم، به نظر من عين نا اميدي است.
    در حال حاضر در جهان زوج هاي جوان بسياري هستند كه قابليت فرزندآوري ندارند و فرزند دار نمي شوند، و طبق آمار فقط كشور ايران، تعداد زوج هايي كه فرزند دار نمي شوند از كودكان بي سرپرست و بد سرپرست بيشتر است، پس بگوييم چون اين همه از زوج هاي اصطلاحاً نازا وجود دارند، پس ما هم ازدواج نكنيم چرا كه شايد ما هم فرزند دار نشويم!!!
    به نظر شما عقيده ي صحيحي است؟؟
    صحبت از نا امیدی نیست . یکبار دیگر بخش اول سوال ایشان که در اصل به قول معروف کک این بحث را به تنبان من انداخت !! مطرح میکنم " چطور به خداوند اعتماد کنم " البته و صد البته میبایست مطرح میکرد چطور به بزرگوارانی که دستور به سرعت در ازدواج میدهند اعتماد کنم ! چون خداوند در نهاد بشر عقلی جهان بین قرار داده . خداوند قوانینش را تغیر نمیدهد . اگر دو نفر مشکل دار با هم ازدواج کنند خب مسلم است که بچه دار نمیشوند . در مورد مثال کودکان افریقایی هم همین است اگر در آنطرف دنیا دو نفر فقیر ازدواج کنند و بچه آنها هم در مشکل و سختی و شدت بزرگ شود پس اینجا هم دقیقا همین شرایط هست و این نست که درب های آسمان به یکباره گشوده شود و همین فردا که من با مختصر پس انداز و یک حقوق مفتضح ازدواج کردم و سه بچه هم آوردم به ناگاه رزق و روزی مثل ریگ بر سر من بمباران شود که اگر قرار بود بشود برای آن آفریقایی ها و بچه هاشان شده بود .
    ویرایش توسط mosibat : ۱۳۹۳/۰۶/۲۴ در ساعت ۱۹:۲۱

11. تشکرها 2

نوشته
    1,079
    صلوات
    18000
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    28 روز 22 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    80

آیا خداوند در دنیا دست بنده هاشان را میگیرند یا خداوند در دنیا برای بنده هایش کمکی ندارند فقط همان قوانینی هست که وضع کرده

من میخواهم بدانم اصلا کمک خواستن از خداوند معنای واقعی و ملموسی دارد یا نه

. آیا امام زمان در دنیا دست شیعیانشان را میگیرند یا نه یعنی قوانین ثابتی برای کمک رسانی ایشان هست یا خیر

شر به ماهيت وجودي خود، وجود ندارد.
    بلكه شر تنها تعريفي از نبودن خير است.
    شر زماني است كه عشق، خدا، ايمان، و ... در دل ما نباشد.

آلبرت اينشتين

13. تشکرها 2

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    322 پست
    حضور
    214 روز 13 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

به چی می خندین؟

15. تشکر

نوشته
    3,311
    مورد تشکر
    757 پست
    حضور
    45 روز 21 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام وتشکر .
    1_ همه آن قانون های که اسم بردید از خداوند است و این قانون خدا هم ثابت ولا یتغیر است :

«و ما بکم من نعمه فمن الله؛ (1) = هر چه از نعمتی که دارید از خداست».
    هیچ کس نباید گمان کند که خودش به طور مستقیل وبدون لطف وخواست خدا به فلان نعمت رسیده است .
    هر چه است از خدا است .

2_ نه تنها انتظار کمک از خدا باید داشت بلکه باید تنها اورا موثر در امور دانست چون(( لا موثر فی الوجود الا الله ))
    ولی بر اساس: «... الله ان یجری الاشیاء باسبابها» (1) خداوند بر اثر حکمت و مصلحت بالغه خود هیچ کاری را بدون اسباب و وسایلش به جریان نمی اندازد، از این رو فرشتگان به عنوان سلسله علل و اسباب در تدبیر جهان موثر‌ند و واسطه فیض خداوند برای جهان و جهانیان است .

3_: امام زمان وجود وکمکش در عالم مثل آفتاب است که به طور عام وخاص به همه کمک می کند چون امام معصوم نه تنها برای آدمیان در ساحت تشریعی و اموری نظیر هدایت ظاهری و باطنی که به تفصیل بیان شد، مورد نیاز است ،بلکه وجودش در نظام آفرینش لازم است و عالم و آدم به او نیازمندند، از این رو در آموزه‌های دینی در این باب آمده:
    «لو بقیت الارض بغیر امام لساخت ؛(2) اگر زمین بدون امام بماند ،از هم متلاشی می گردد». در روایت دیگر فرمود: «لو ان الامام رفع من الارض ساعه لماجت باهلها کما یموج البحر باهله (3) ؛اگر امام لحظه‌ای روی زمین نباشد، زمین همانند دریا دچار تلاطم شده و بر ساکنانش موج پیدا می‌کند ».
    بر اساس این گونه روایات که تعدادشان زیاد است(4) به دست می‌آید که نیاز عالم و آدم به وجود امام از نیاز آن ها به هوا و اکسیژن بیش تر است، زیرا با نبود هوا تنها موجودات زنده از حیات ساقط می‌گردند، ولی با نبود امام عالم از هستی ساقط می‌شود.
    از این رو در برخی دعاها درباره وجود مقدس حضرت مهدی آمده:
    «ثم الحجه الخلف القائم المنتظر المهدی المرجی الذی ببقائه بقیت الدنیا و بیمنه رزق الوری و بوجوده ثبت الارض و السماء؛(5)
    سپس حجت جانشین، قائم منتظر مهدی که امید جهانیان به اوست، آن که عالم به برکت فیض وجود او باقی است . در پرتوی وجود او مردم روزی می خورند. آسمان و زمین استوار و برقرار است».
    بنابراین از هر نظر انسان به طور عام وخاص نیازمند کمک امام است . بدون امام نظام هستی در هر دو ساحت تکوین و تشریع دچار مشکل است ،بلکه از هم فرو خواهد پاشید.

4_ جواب دوستت را خودت بدهید .
    حرف مثل این است که مثلا گفته در روز این همه تصادف صورت می گیرد پس نباید از خوانه برون رفت چون ممکن است این حادثه برای او نیز رخ دهد .هزاران مثال دیگر .

پی‌نوشت‌ها:
    1. اصول کافی ج 1، ص 183.
    2. کافی ج 1، ص 179، نشر دار الکتب الاسلامیه، تهران، 1388 ق.
    3. همان .
    4. همان .
    5.مفاتیح الجنان، ص 156.

17. تشکر

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری