صفحه 3 از 3 نخست 123
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قانون های خدا

نوشته
    10
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست
    کمک خواستن از غیر خدا می‌تواند دارای دو مصداق باشد: یکی کسانی که فعلاً زنده‌اند و دیگر کسانی که در دنیا زنده نیستند و در سرای دیگر زنده هستند.
    نقل قول نوشته اصلی توسط أسئلونی نمایش پست
    جناب صادق عزیز، اگر امکان داره، لطف بفرمایید یه جمع بندی کلی از این بحث ذکر بفرمایید.
    بحث خیلی طولانی شد.
    با تشکر
    با عرض سلام و ادب و تشکر خدمت جناب صادق و اقای اسئلونی

بنده برای جمع بندی بحث یک مثال عرض میکنم و سپس دیگر جمع بندی بکنید .

مثالا اگر اگر . یک جوان از دو پا بی بهره باشد و یک روزی دست به آسمان بلند کند و بگوید

"خداوندا بار پروردگارا من در دنیا به تو ایمان کامل داشته و دارم و همواره عبادات تو را بجای آورده ام . اکنون از شما چیزی میخواهم . یک راهی برای کسب معاش زندگی پیش روی من بگذارید . به امام زمان امر بفرمایید که ایشان کسی را واسطه کنند و از طریقی که خود میدانند راهی برای من قرار دهند نمی گویم جای من کار کنند یا بجای من زحمت بکشند یا کمک مالی بکنند یا معجزه ای رخ بدهد این را میگویم که یک راهی برای کسب معاش یا به من آموزش دهند و یا مرا راهنمای کنند که چگونه من میتوانم معاش خودم را تامین کنم یا کسی را در زندگی من قرار دهند یا امام زمان لطفی کنند و مسیری نشانم دهند یا هر طور که می دانید زیرا امور کل دنیا در دستان شماست و شما بر کلیه امور جهان محیط هستید بهر حال هر فقیری به درگاه پدران صالحتان میرفت او را رد نمیکرد و به او کمک میکردند در حالی که من کمک مالی نمیخواهم کمک مشورتی و عقلی و راهنمای می خواهم که مطمئنا طبق سنن مهربانی ایشان حتما راهنمایی را میکنند . من فقط یک چیز از شما میخواهم یا ارحم الراحمین یا صاحب الزمان اینکه به من بگوید چکار کنم ."

آیا متن این دعا صحیح است ؟ آیا دل بستن به این دعا صحیح است و میتوان بدان امید داشت ؟ یا باید راه و طریق دیگری پیش گرفت ؟ مثلا از اطرافیان مشورت گرفت یا مطالعه و تحقیق کرد و استفاده از هر قانون و راه دیگری . ( من میدانم و قبول دارم همه ی طریق ها همه ی راه ها همه ی قوانین و سنن این دنیا اصلا هر چه هست و نیست مال خداست و شکی ندارم فقط تمرکز سوالم روی متن مثال است )

من باز هم تکرار میکنم من نمیگویم راه ها ی دیگر به خداوند بر نمیگردد همه چیز برای خداست هر چه هست هر چه وجود دارد اما من میخواهم بدانم اصلا میشود بر پیکره و هیکل این قسم دعاها سوال ها درخواست ها و کمک گرفتن ها از خدا و امامان حساب کرد و زندگی را براساسشان ساخت و امید بست یا خیر .

از نام ها نپرس، از اين بازي ِ زبان

قابيل هم عزيز من اسمش برادر است

2. تشکرها 2

نوشته
    3,490
    مورد تشکر
    13,583 پست
    حضور
    48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام وتشکر .
    اولا در دعا به گفته مولوی :

هیچ ترتیبی وادابی مجو

هر چه می خواهد دل تنگت بگو
    ثانیا : اگر می خواهد دعای با مضامین بلند واثر گذار بخوانید دعای های مأثور که در مفاتیح الجنان آمده در موضوعات مختلف آنها را بخوانید .
    ثالثا : موفقیت و کامیابی در کارها از جمله زیادی در رزق و روزی بستگی به شناخت عوامل آن است، زیرا اطلاع و آگاهی از راه‌های کسب رزق و روزی، در توسعه آن عامل اوّل به شمارمی‌آید.
    پس از شناخت، پیگیری و کوشش و کنار گذاشتن سستی و تنبلی در راه هدف است که در مجموعه آیات و روایات بر آن تأکید و سفارش شده است؛ بنابر این روشن است که تنبلی و سستی از رزق و روزی انسان می‌کاهد اما سعی و تلاش بر آن می‌افزاید، زیرا خداوند برای هر چیزی اسبابی قرار داده، مهم‌ترین سببی که خداوند برای روزی مقرر نموده، سعی و تلاش است.
    در احادیث عناصر دیگری ذکر شده که می‌تواند در زیادی رزق مؤثر باشد، از جمله: خوب همسایه‌داری کردن، رعایت بهداشت مانند کوتاه کردن ناخن و شستن سر در روز جمعه که علاوه بر زیادی، فقر رامی‌زداید. همچنین اذان گفتن و وضو داشتن(1)، صله رحم به خصوص با پدر و مادر، زیارت قبر امام حسین"(2) .ونیز دعایی است که بعد ازنمازصبح خوانده می شود . اللهم انی اسئلک بحق محمد وآل محمد علیک صل علی محمد واجعل النور فی بصری والبصیرة فی دینی، ودیگر: نخوابیدن بعدازنمازتا طلوع آفتاب،و اگرکاری ندارد، مشغول به دعا وذکروتلاوت قرآن یا مطالعه باشد.
    اما نماز ودعا برای زیادی رزق زیاد است که فقط به یک نماز اشاره می کنیم وآن دورکعت است. دررکعت اول بعداز حمد سه بار سوره کوثر بخواند ودر رکعت دوم بعدازحمد ،سه بار سوره قل اعوذ (فلق یا ناس)بخواند. می توانیدبرای اطلاع بیشتربه حاشیه کتاب مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی ص421وص 642مراجعه کنید. هم نمازها درآ نجا ذکرشده است وهم دعاها.
    اما آنچه موجب فقر و تنگدستی انسان می‌شود، در روایات بیان شده که برخی عبارتند از: خود را فقیر وانمود کردن،‌ حرص زیاد، گدایی، اعتماد به خدا نداشتن، خیانت کردن، سستی و تنبلی، نفرین کردن فرزند، قسم دروغ، زنا وگناهان دیگر ...(3).

پی‌نوشت‌ها:
    1. میزان الحکمه، ج 2، ص 1073.
    2. همان، ج 3، ص 2116 "ما یزید فی العمر".
    3.‌ همان، ص 2448.

4. تشکرها 4

نوشته
    10
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام وتشکر .
    هیچ ترتیبی وادابی مجو
    مولوی که امام یا پیامبر نبوده و متن و شعر هایش که قرآن نیست .

انیا : اگر می خواهد دعای با مضامین بلند واثر گذار بخوانید دعای های مأثور که در مفاتیح الجنان آمده در موضوعات مختلف آنها را بخوانید .
    سوال من درمورد انواع دعا نبود

ثالثا : موفقیت و کامیابی در کارها از جمله زیادی در رزق و روزی بستگی به شناخت عوامل آن است، زیرا اطلاع و آگاهی از راه‌های کسب رزق و روزی، در توسعه آن عامل اوّل به شمارمی‌آید.
    پس از شناخت، پیگیری و کوشش و کنار گذاشتن سستی و تنبلی در راه هدف است که در مجموعه آیات و روایات بر آن تأکید و سفارش شده است؛ بنابر این روشن است که تنبلی و سستی از رزق و روزی انسان می‌کاهد اما سعی و تلاش بر آن می‌افزاید، زیرا خداوند برای هر چیزی اسبابی قرار داده، مهم‌ترین سببی که خداوند برای روزی مقرر نموده، سعی و تلاش است.
    در احادیث عناصر دیگری ذکر شده که می‌تواند در زیادی رزق مؤثر باشد، از جمله: خوب همسایه‌داری کردن، رعایت بهداشت مانند کوتاه کردن ناخن و شستن سر در روز جمعه که علاوه بر زیادی، فقر رامی‌زداید. همچنین اذان گفتن و وضو داشتن(1)، صله رحم به خصوص با پدر و مادر، زیارت قبر امام حسین"(2) .ونیز دعایی است که بعد ازنمازصبح خوانده می شود . اللهم انی اسئلک بحق محمد وآل محمد علیک صل علی محمد واجعل النور فی بصری والبصیرة فی دینی، ودیگر: نخوابیدن بعدازنمازتا طلوع آفتاب،و اگرکاری ندارد، مشغول به دعا وذکروتلاوت قرآن یا مطالعه باشد.
    اما نماز ودعا برای زیادی رزق زیاد است که فقط به یک نماز اشاره می کنیم وآن دورکعت است. دررکعت اول بعداز حمد سه بار سوره کوثر بخواند ودر رکعت دوم بعدازحمد ،سه بار سوره قل اعوذ (فلق یا ناس)بخواند. می توانیدبرای اطلاع بیشتربه حاشیه کتاب مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی ص421وص 642مراجعه کنید. هم نمازها درآ نجا ذکرشده است وهم دعاها.
    اما آنچه موجب فقر و تنگدستی انسان می‌شود، در روایات بیان شده که برخی عبارتند از: خود را فقیر وانمود کردن،‌ حرص زیاد، گدایی، اعتماد به خدا نداشتن، خیانت کردن، سستی و تنبلی، نفرین کردن فرزند، قسم دروغ، زنا وگناهان دیگر ...(3).
    نمیدانم مشکل از من است از ضعف کلمه هایم است از خط اینترنت است . مانده ام . شما همه چیزی گفتید جز آنچه من در ذهنم سوال است . من از سستی و تنبلی پرسیدم متن سوال من اینگونه بود که یک نفر سست و تنبل بخواد و خدا بریزد داخل دهانش ؟ من گفتم آیا میشود یکنفر بخوابد و امام زمان برود برایش کار کند من همچین چیزی در متن سوالم بود ؟ من از شما دعا و نماز برای زیاد شدن رزق و روزی خواستم ؟ خدا وکیلی در سوال من آمده راههایی برای کسب روزی زیاد و رزق فراوان بیان شود ؟

من یک دعا را به عنوان مثال مثال مثال مثال بیان کردم . و در ضمن اینکه در متن همین مثال هم اثری از این چیز های که شما بیان فرمودید در مورد سستی و تنبلی وجود ندارد . شاید اصلا کامل مطالعه نفرمودید .

یکبار دیگر مثــال را اینجا قرار میدهم :

مثالا اگر اگر . یک جوان از دو پا بی بهره باشد و یک روزی دست به آسمان بلند کند و بگوید

"خداوندا بار پروردگارا من در دنیا به تو ایمان کامل داشته و دارم و همواره عبادات تو را بجای آورده ام . اکنون از شما چیزی میخواهم . یک راهی برای کسب معاش زندگی پیش روی من بگذارید . به امام زمان امر بفرمایید که ایشان کسی را واسطه کنند و از طریقی که خود میدانند راهی برای من قرار دهند نمی گویم جای من کار کنند یا بجای من زحمت بکشند یا کمک مالی بکنند یا معجزه ای رخ بدهد این را میگویم که یک راهی برای کسب معاش یا به من آموزش دهند و یا مرا راهنمای کنند که چگونه من میتوانم معاش خودم را تامین کنم یا کسی را در زندگی من قرار دهند یا امام زمان لطفی کنند و مسیری نشانم دهند یا هر طور که می دانید زیرا امور کل دنیا در دستان شماست و شما بر کلیه امور جهان محیط هستید بهر حال هر فقیری به درگاه پدران صالحتان میرفت او را رد نمیکرد و به او کمک میکردند در حالی که من کمک مالی نمیخواهم کمک مشورتی و عقلی و راهنمای می خواهم که مطمئنا طبق سنن مهربانی ایشان حتما راهنمایی را میکنند . من فقط یک چیز از شما میخواهم یا ارحم الراحمین یا صاحب الزمان اینکه به من بگوید چکار کنم ."

من از شما سوال کردم آیا این گونه ی درخواست از خداوند و امام زمان صحیح است و مبتنی بر عقل هست یا ز بیخ غلط است .

و اما اصل سوال اینجا بود . که در متن پاسخ شما هیچ اشاره ای هم به آن نشده .

"من باز هم تکرار میکنم من نمیگویم راه ها ی دیگر به خداوند بر نمیگردد همه چیز برای خداست هر چه هست هر چه وجود دارد اما من میخواهم بدانم اصلا میشود بر پیکره و هیکل این قسم دعاها سوال ها درخواست ها و کمک گرفتن ها از خدا و امامان حساب کرد و زندگی را براساسشان ساخت و امید بست یا خیر ."

6. تشکر

نوشته
    3,490
    مورد تشکر
    13,583 پست
    حضور
    48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام وتشکر .

هیچ ترتیبی وادابی مجو

ثانیا : اگر می خواهد دعای با مضامین بلند واثر گذار بخوانید دعای های مأثور که در مفاتیح الجنان آمده در موضوعات مختلف آنها را بخوانید .

پس چرا می گوید اشاره ی نشده ؟
    یا سوال را نخواندام ؟؟

8. تشکرها 2

نوشته
    10
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا جواب این سوال :

"
    من باز هم تکرار میکنم من نمیگویم راه ها ی دیگر به خداوند بر نمیگردد همه چیز برای خداست هر چه هست هر چه وجود دارد اما من میخواهم بدانم اصلا میشود بر پیکره و هیکل این قسم دعاها سوال ها درخواست ها و کمک گرفتن ها از خدا و امامان حساب کرد و زندگی را براساسشان ساخت و امید بست یا خیر ؟"

این است ؟ :

باسلام وتشکر .
    هیچ ترتیبی وادابی مجو

10. تشکرها 2

نوشته
    3,490
    مورد تشکر
    13,583 پست
    حضور
    48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mosibat نمایش پست
    آیا جواب این سوال :

"
    من باز هم تکرار میکنم من نمیگویم راه ها ی دیگر به خداوند بر نمیگردد همه چیز برای خداست هر چه هست هر چه وجود دارد اما من میخواهم بدانم اصلا میشود بر پیکره و هیکل این قسم دعاها سوال ها درخواست ها و کمک گرفتن ها از خدا و امامان حساب کرد و زندگی را براساسشان ساخت و امید بست یا خیر ؟"

این است ؟ :

باسلام وتشکر .
    جناب
    mosibat
    اگر درکلام مولوی دقت نماید پاسخ تان آن وجود دارد .
    چون مراد او این است که با هر زبان وباهر لغت وگویش با خدای تان حرف بزنید او آن را می داند وپاسخ می دهد .
    توجه داشته باشید که اجابت دعا از مسائل قطعی در همه ادیان الهی است . قرآن مجید می فرماید: ((اذا سئلک عبادی عنی فانی قریب اجیب دعوه الداع اذا دعان )); سنت الهی بر آن تعلق گرفته که برخی از امور را از طریق دعا و درخواست به انسان عنایت فرماید و این تبعیض نیست ; زیرا سنتی کلی و دارای قوانین عام و مشتمل بر حکمت است . لیکن معنای آن نیست که هر بنده ای به هر شکل و در هر شرایطی , هر چه درخواست کند تماما" مطابق خواست او اجابت شود; زیرا اجابت دعا نیز امری قانونمند و همخوان با دیگر سنت های جاری الهی در نظام تکوین و مشروط به شرایطی است ; از جمله :
    1) شرایط مناسب روحی دعا کننده از قبیل تضرع و تواضع در مقابل پروردگار.
    2) مصلحت بودن تحقق خواسته دعا کننده ; چرا که در بسیاری از موارد تحقق آن خواسته برای شخص سودمند نیست ; مثلا رسیدن به مقام یا امکاناتی خاص چه بسا نه تنها به نفع او نباشد بلکه ممکن است مایه دوری او از ایمان و تقوا گردد.
    3) فرا رسیدن زمان مناسب برای تحقق مطلوب ; مثلا ممکن است فردی علاقه مند باشد که یک شخصیت علمی ممتاز باشد و تلاش علمی فراوانی کند ولی قطعا در اندک زمان تحقق آن ممکن نیست و سال ها باید بگذرد تا نتیجه تلاش های خود را به دست آورد.
    4) اخلاص در نیت و انقطاع کامل به خداوند; چرا که عطایا به اندازه نیت و اخلاص در آن سرازیر می شوند .در کلام حضرت امیر(ع ) در نهج البلاغه آمده است : ((ان العطیه علی قدر النیه )).
    5) معقول بودن خواسته انسان .
    6) اقدام برای رسیدن به نتیجه و به کارگیری سایر عوامل طبیعی متناسب با سنن الهی در نظام خلقت .
    7 ) از طرفی خداوند گاهی اجابت مطلوب انسان را به عللی که صلاح می داند و بر ما پوشیده است به تأخیر می اندازد یا آن را به گونه ای دیگر تبدیل می نماید و در واقع به شیوه بهتری اجابت می شود بدون آن که ما بدانیم .
    8) استجابت در آیه معنای بسیار عمیقی دارد ولی غالبا برداشت های عموم با مفهوم شگرف آن ناسازگار است . همواره خیال می کنیم که اگر همان را که ما طلب می کنیم، در همان زمان و با همان شرایطی که می خواهیم عملی شود ،دعایمان اجابت گردیده , در حالی که چه بسا پاسخ نیافتن ما اجابت از سوی خدا باشد; یعنی , خداوند منان با طول دادن اجابت ما را بیشتر به حالت انابه و تضرع در درگاهش نگه می دارد . این لطف بزرگی است که به این وسیله ارتباط عبد با معبود حفظ می گردد و در پی آن الطاف بی شمار دیگری نصیبش می شود. مولوی می گوید:
    آن یکی الله می گفتی شبی تا که شیرین می شد از ذکرش لبی
    گفت شیطان : آخر ای بسیار گو! این همه ((الله )) را ((لبیک )) کو؟
    می نیاید یک جواب از پیش تخت چند ((الله )) می زنی با روی سخت
    او شکسته دل شد و بنهاد سر دید در خواب او خضر اندر خضر
    گفت : ((هین )) از ذکر چون وامانده ای چون پشیمانی از آن کش خوانده ای ؟
    گفت : لبیکم نمی آید جواب زآن همی ترسم که باشم رد باب
    گفت : آن ((الله )) تو ((لبیک )) ماست و آن نیاز و سوز دردت پیک ماست
    ترس و عشق تو کمند لطف ماست زیر هر یا رب تو لبیک هاست
    ضمنا در پایان توجه شما را به ذکر یونسیه که ذکری است مجرب و قرآن نیز آن را مایه نجات حضرت یونس و همچنین سایر مؤمنین از مشکلات معرفی کرده است جلب می‏کنیم که عبارت است از: لا اله الا انت، سبحانک انی کنت من الظالمین ؛
    امیدواریم با مداومت و تکرار این ذکر، مشکل شما حل شود. علاوه بر آن چه گفته شد، به موارد زیر توجه فرمایید:
    1ـ آیات 75 تا 82 سوره یونس را بخوان

نوشته
    1,319
    مورد تشکر
    9,760 پست
    حضور
    34 روز 8 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    102

اساتید گرامی
    با تشکر از پرسش ها و پاسخ های شما عزیزان،
    چنانچه موضوع دیگری باقی نمانده است، جمع بندی نهایی را صورت داده تا موضوع بسته شود.
    با تشکر

شر به ماهيت وجودي خود، وجود ندارد.
    بلكه شر تنها تعريفي از نبودن خير است.
    شر زماني است كه عشق، خدا، ايمان، و ... در دل ما نباشد.

آلبرت اينشتين

13. تشکر

نوشته
    3,490
    مورد تشکر
    13,583 پست
    حضور
    48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

سلام عليکم
    آيه اي در قرآن هست که خداوند مي فرمايند هيچ تغييري در قوانين الهي نيست . يعني اگر کسی غذا خورد سير ميشود و اين نيست که يکبار غذا خورد سير شود يکبار نياز جنسيش ارضا شود يکبار ديگر که غذا خود اصلا هيچ اتفاقي نيفتد که اگر اينجور باشد طرف ديوانه ميشود .
    حال سوال من اينست که نسبت ما با خداوند در دنيا چگونه است . آيا خداوند به ندا هاي ما در دنيا توجهي ميکند ؟ چقدر روي کمک خواستن از خداوند و پيشامد هايي که در جريان زندگي اتفاق مي افتد حساب باز کنيم . براي مثال بنده به طور اتفاقي چند وقت پيش يک کليپ ديدم چند جوان افغاني به يک دختر در ورامين تهران تجاوز کردند دختر زجه مزد که خدايا مرا بکش . براي يک هفته واقعا حال خوشي نداشتم . هزاران زن مسلمان در بوسني مورد تجاوز صرب ها قرار گرفتند . هزاران آفريقايي از گرسنگي مردند و هنوز هم ميميرند . خيلي هاشان مسلمان بوده اند . چطور به خداوند اعتماد کنم . چطور متوجه بشوم که او واقعا به من کمک ميکند ؟ من به وجود خدا ايمان دارم اما ايا او واقعا براي کمک کردن در دنيا قوانين ثابتي دارد يا دلبخواهي هست يا اصلا هيچ کمکي در دنيا نيست و همه اش در آخرت است ؟/

ضمنا دوستي از من سوال عجيبي پرسيد . چطور به خدا اعتماد کنم و ازدواج کنم در صورتي که کودکاني در آفريقا از گرسنگي ميميرند ؟ مگر اونها حاصل ازدواج نبوده اند
    سوال اول من این بود که نسبت ما با خداوند در این دنیا چگونه است . خداوند چه قوانین ثابتی برای کمک و امداد در دنیا دارد و در چه مواردی ؟ آیا اصلا میبایست در این دنیا از خداوند انتظار کمک را داشت یا خیر ؟ این موضوع در مورد امام زمان هم بسط پیدا میکند . آیا ایشان هم قوانین ثابتی برای کمک و امداد دارند آیا از طرف امام زمان در زمان غبت به انسان ها به طور خاص و نه عام کمکی میرسد آیا اگر کسی کمکی خواست قانون ثابتی برای پاسخ به کمک و جود دارد و یا نه دلبخواهی هست و قمار وار هست گاهی کمکی میرسد گاهی نمیرسد . این قوانین ثابت در مورد خداوند و امام زمان چگونه است . امیدوار واضح بان کرده باشم .

سوال دوم هم که سوال یکی از دوستانم از من بود که مطرح کردم . چطور به خدا اعتماد کنم و ازدواج کنم در صورتي که کودکاني در آفريقا از گرسنگي ميميرند ؟ مگر اونها حاصل ازدواج نبوده اند

پاسخ : . .
    باسلام وتقدیر از رقت قلب ونوع دوستی تان نسبت به مظلومین .
    بخش اول که در واقع مقدمه سوال تان است کمی مبهم است .
    اما در باره اصل پرسش تان در ابتدا باید گفت :
    هر چه از نعمت و سایر چیزها به انسان می‌رسید، از ناحیه خداوند و خالق انسان‌هاست. از این رو قرآن کریم فرمود: «و ما بکم من نعمه فمن الله؛ (1) هر چه از نعمتی که دارید از خداست». پس هر چه ما داریم از خدا است وما انسان ها از خود هیچ نداریم .
    ولی درباره رخ‌دادهای ظالمانه و تجاوز نسبت به افرادی که در پرسش اشاره شده، باید گفت: به طور کلی افرادی که مورد ستم قرار می‌گیرند، حال فرق نمی‌کند ستم ناموسی باشد نظیر آنچه در پرسش آمده، یا مالی باشد مثلاً کسی مال دیگری را به ستم از او بگیرد، یا اجتماعی باشد مثلاً حیثیت اجتماعی افراد مورد تجاوز قرار گیرد و یا کسی بدون جرم، مورد ضرب و شتم قرار گیرد و مانند آن، خداوند از راه‌های گوناگون آن را جبران می‌کند و از ظالم و ستمگر انتقام می‌گیرد، اما نوع جبران آن گونه ظلم‌ها شاید متفاوت بوده و برای هر کسی به نحوی خاص و برابر حکمت و مصلحت ویژه‌ای صورت گیرد. این گونه امور برای کسی غیر از خداوند به طور کامل معلوم نیست .در آموزه‌های دینی نیز در این خصوص سخنی بیان نشده، ولی اصل مطلب به طور کلی مطرح شده که خداوند رنج ستمدیدگان را جبران می کند و ستمگران را کیفر می‌دهد، مثلاً قرآن کریم فرمود:
    «ولقد اهلکنا القرون من قبلکم لما ظلموا؛(2) نسل‌های پیش از شما را هنگامی که ستم کردند به هلاکت رساندیم».
    در جای دیگر فرمود:
    « فتلک بیوتهم خاویه بما ظلموا إنّ فی ذلک لایه لقوم یعلمون؛(3) این هم خانه‌های خالی آنها است به سزای بیدادی که کرده‌اند، قطعاً در این کیفر برای مردمی که می‌دانند عبرتی خواهد بود».
    از این آیات معلوم می‌شود که غیر از کیفر اخروی، در دنیا، ستمگران کیفر داده می‌شوند، چه این که در روایات در این باره آمده:
    «مَنْ جار قُصم عمره؛(4) کسی که ستم کند عمرش کوتاه می‌گردد».
    «بالظلم تزول النعمه؛(5) ظلم باعث زوال نعمت می‌گردد».
    «مَنْ عمل بالجور عجّل الله هلکه؛(6) کسی که به جور عمل نماید، خداوند در هلاکت او شتاب می‌کند».
    در خصوص ظلم‌هایی که قبلاً اشاره شد این حدیث مهم است :
    «ما یأخذ المظلوم من دین الظالم أکثر لما یأخذ الظالم من دنیا المظوم؛(7) آنچه را مظلوم از دین ظالم می‌گیرد بیشتر از چیزی است که ظالم از دنیای مظلوم می‌گیرد».
    بر اساس این گونه آموزه‌های دینی ،خداوند در دنیا و آخرت انتقام مظلوم را از ظالم می‌گیرد و رنج‌های مظلوم را به نحوی شایسته جبران می‌کند، گرچه جزئیات و نحوه جبران مظلومیت‌های او ذکر نشده است، ولی به طور کلی اصل مسئله جبران مظلومیت، تردید ناپذیر است .
    .
    _ 1.همه آن قانون های که اسم بردید از خداوند است و این قانون خدا هم ثابت ولا یتغیر است :
    «و ما بکم من نعمه فمن الله؛ () = هر چه از نعمتی که دارید از خداست».
    هیچ کس نباید گمان کند که خودش به طور مستقیل وبدون لطف وخواست خدا به فلان نعمت رسیده است .
    هر چه است از خدا است .
    _ 2نه تنها انتظار کمک از خدا باید داشت بلکه باید تنها اورا موثر در امور دانست چون(( لا موثر فی الوجود الا الله ))
    ولی بر اساس: «... الله ان یجری الاشیاء باسبابها» (8) خداوند بر اثر حکمت و مصلحت بالغه خود هیچ کاری را بدون اسباب و وسایلش به جریان نمی اندازد، از این رو فرشتگان به عنوان سلسله علل و اسباب در تدبیر جهان موثر‌ند و واسطه فیض خداوند برای جهان و جهانیان است .
    _: 3امام زمان وجود وکمکش در عالم مثل آفتاب است که به طور عام وخاص به همه کمک می کند چون امام معصوم نه تنها برای آدمیان در ساحت تشریعی و اموری نظیر هدایت ظاهری و باطنی که به تفصیل بیان شد، مورد نیاز است ،بلکه وجودش در نظام آفرینش لازم است و عالم و آدم به او نیازمندند، از این رو در آموزه‌های دینی در این باب آمده:
    «لو بقیت الارض بغیر امام لساخت ؛(9) اگر زمین بدون امام بماند ،از هم متلاشی می گردد». در روایت دیگر فرمود: «لو ان الامام رفع من الارض ساعه لماجت باهلها کما یموج البحر باهله (10) ؛اگر امام لحظه‌ای روی زمین نباشد، زمین همانند دریا دچار تلاطم شده و بر ساکنانش موج پیدا می‌کند ».
    بر اساس این گونه روایات که تعدادشان زیاد است(11) به دست می‌آید که نیاز عالم و آدم به وجود امام از نیاز آن ها به هوا و اکسیژن بیش تر است، زیرا با نبود هوا تنها موجودات زنده از حیات ساقط می‌گردند، ولی با نبود امام عالم از هستی ساقط می‌شود.
    از این رو در برخی دعاها درباره وجود مقدس حضرت مهدی آمده:
    «ثم الحجه الخلف القائم المنتظر المهدی المرجی الذی ببقائه بقیت الدنیا و بیمنه رزق الوری و بوجوده ثبت الارض و السماء؛(12)
    سپس حجت جانشین، قائم منتظر مهدی که امید جهانیان به اوست، آن که عالم به برکت فیض وجود او باقی است . در پرتوی وجود او مردم روزی می خورند. آسمان و زمین استوار و برقرار است».
    بنابراین از هر نظر انسان به طور عام وخاص نیازمند کمک امام است . بدون امام نظام هستی در هر دو ساحت تکوین و تشریع دچار مشکل است ،بلکه از هم فرو خواهد پاشید.
    _ جواب دوستت را خودت بدهید .4
    حرف مثل این است که مثلا گفته در روز این همه تصادف صورت می گیرد پس نباید از خوانه برون رفت چون ممکن است این حادثه برای او نیز رخ دهد .هزاران مثال دیگر ..
    پی‌نوشت‌ها:
    1- نحل (16) آیه 52.1
    2. یونس (10) آیه 13.2
    3. نمل (27) آیه 52.3
    4. میزان‌ الحکمه، ج 5، ص 598، نشر مکتب‌الاعلام الاسلامی، قم 1404 ق.4
    5. همان.5
    6. همان.6
    7. همان7
    1. اصول کافی ج 1، ص 183.8
    2. کافی ج 1، ص 179، نشر دار الکتب الاسلامیه، تهران، 1388 ق. 9
    3. همان .10
    4. همان .11
    5.مفاتیح الجنان، ص 156..12

15. تشکرها 2

نوشته
    3,490
    مورد تشکر
    13,583 پست
    حضور
    48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    سوال اول: نسبت ما با خداوند در دنيا چگونه است. آيا خداوند به نداهای ما در دنيا توجهی می کند؟ چقدر روی کمک خواستن از خداوند و پيشامدهايی که در جريان زندگی اتفاق می افتد حساب باز کنيم؟
    سوال دوم: سوال رفیقم بود که: چطور به خدا اعتماد کنم و ازدواج کنم در صورتی که کودکانی در آفريقا از گرسنگی می ميرند؟ مگر آنها حاصل ازدواج نبوده اند؟

پاسخ:
    اما درباره اصل پرسش تان در ابتدا باید گفت:
    هر چه از نعمت و سایر چیزها به انسان می‌رسید، از ناحیه خداوند و خالق انسان‌هاست. از این رو قرآن کریم فرمود: "هر چه از نعمتی که دارید از خداست."
    پس هر چه ما داریم از خدا است و ما انسان ها از خود هیچ نداریم.(1)
    ولی درباره رخ‌دادهای ظالمانه و تجاوز نسبت به افرادی که در پرسش اشاره شده، باید گفت: به طور کلی افرادی که مورد ستم قرار می‌گیرند، حال فرق نمی‌کند ستم ناموسی باشد، یا مالی باشد مثلاً کسی مال دیگری را به ستم از او بگیرد، یا اجتماعی باشد مثلاً حیثیت اجتماعی افراد مورد تجاوز قرار گیرد و یا کسی بدون جرم، مورد ضرب و شتم قرار گیرد و مانند آن، خداوند از راه‌های گوناگون آن را جبران می‌کند و از ظالم و ستمگر انتقام می‌گیرد، اما نوع جبران آن گونه ظلم‌ها شاید متفاوت بوده و برای هر کسی به نحوی خاص و برابر حکمت و مصلحت ویژه‌ای صورت گیرد. این گونه امور برای کسی غیر از خداوند به طور کامل معلوم نیست. در آموزه‌های دینی نیز در این خصوص سخنی بیان نشده، ولی اصل مطلب به طور کلی مطرح شده که خداوند رنج ستمدیدگان را جبران می کند و ستمگران را کیفر می‌دهد.

مثلاً قرآن کریم فرمود: "نسل‌های پیش از شما را هنگامی که ستم کردند به هلاکت رساندیم."
    در جای دیگر فرمود: "این هم خانه‌های خالی آنها است به سزای بیدادی که کرده‌اند، قطعاً در این کیفر برای مردمی که می‌دانند عبرتی خواهد بود."(3)
    از این آیات معلوم می‌شود که غیر از کیفر اخروی، در دنیا، ستمگران کیفر داده می‌شوند، چه این که در روایات در این باره آمده: "کسی که ستم کند عمرش کوتاه می‌گردد."(4)
    "ظلم باعث زوال نعمت می‌گردد."(5)

"کسی که به جور عمل نماید، خداوند در هلاکت او شتاب می‌کند."(6)
    در خصوص ظلم‌هایی که قبلاً اشاره شد این حدیث مهم است: "آنچه را مظلوم از دین ظالم می‌گیرد بیشتر از چیزی است که ظالم از دنیای مظلوم می‌گیرد."(7)
    بر اساس این گونه آموزه‌های دینی،خداوند در دنیا و آخرت انتقام مظلوم را از ظالم می‌گیرد و رنج‌های مظلوم را به نحوی شایسته جبران می‌کند، گرچه جزئیات و نحوه جبران مظلومیت‌های او ذکر نشده است، ولی به طور کلی اصل مسئله جبران مظلومیت، تردید ناپذیر است.

بنابراین:
    1- همه آن قانون های که اسم بردید از خداوند است و این قانون خدا هم ثابت ولا یتغیر است.
    هیچ کس نباید گمان کند که خودش به طور مستقیل و بدون لطف و خواست خدا به فلان نعمت رسیده است. هر چه است از خدا است.

2- نه تنها انتظار کمک از خدا باید داشت بلکه باید تنها او را مؤثر در امور دانست.
    بر اساس همین مطلب: «... خداوند همه امور را از رهگذر علل واسباب به جریان می اندازد»(8)؛ خداوند بر اثر حکمت و مصلحت بالغه خود هیچ کاری را بدون اسباب و وسایلش به جریان نمی اندازد، از این رو فرشتگان به عنوان سلسله علل و اسباب در تدبیر جهان مؤثر‌ند و واسطه فیض خداوند برای جهان و جهانیان است.

3- امام زمان وجود و کمکش در عالم مثل آفتاب است که به طور عام و خاص به همه کمک می کند چون امام معصوم نه تنها برای آدمیان در ساحت تشریعی و اموری نظیر هدایت ظاهری و باطنی که به تفصیل بیان شد، مورد نیاز است، بلکه وجودش در نظام آفرینش لازم است و عالم و آدم به او نیازمندند، از این رو در آموزه‌های دینی در این باب آمده.(9)، از جمله فرمود: "اگر زمین بدون امام بماند، از هم متلاشی می گردد." در روایت دیگر فرمود: "اگر امام لحظه‌ای روی زمین نباشد، زمین همانند دریا دچار تلاطم شده و بر ساکنانش موج پیدا می‌کند."(10)

بر اساس این گونه روایات که تعدادشان زیاد است(11) به دست می‌آید که نیاز عالم و آدم به وجود امام از نیاز آن ها به هوا و اکسیژن بیش تر است، زیرا با نبود هوا تنها موجودات زنده از حیات ساقط می‌گردند، ولی با نبود امام عالم از هستی ساقط می‌شود.

از این رو در برخی دعاها درباره وجود مقدس حضرت مهدی آمده: سپس حجت جانشین، قائم منتظر مهدی که امید جهانیان به اوست، آن که عالم به برکت فیض وجود او باقی است. در پرتوی وجود او مردم روزی می خورند. آسمان و زمین استوار و برقرار است.(12)
    بنابراین از هر نظر انسان به طور عام وخاص نیازمند کمک امام است. بدون امام نظام هستی در هر دو ساحت تکوین و تشریع دچار مشکل است، بلکه از هم فرو خواهد پاشید.

4_ جواب دوستتان را خودتان بدهید .
    حرف ایشان مثل این است که مثلا بگوییم در طول روز این همه تصادف صورت می گیرد پس نباید از خانه بیرون رفت چون ممکن است این حادثه برای ما نیز رخ دهد و هزاران مثال دیگر ...

_______
    (1) نحل/ 52.
    (2) یونس/ 132.
    (3) نمل/ 52.
    (4) میزان‌ الحکمه، ج 5، ص 598، نشر مکتب‌الاعلام الاسلامی، قم 1404 ق.
    (5) همان.
    (6) همان.
    (7) همان.
    (8) اصول کافی ج 1، ص 183.
    (9) کافی ج 1، ص 179، نشر دار الکتب الاسلامیه، تهران، 1388 ق.
    (10) همان.
    (11) همان.
    (12) مفاتیح الجنان، ص 156.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ در ساعت ۰۴:۰۳ دلیل: همکار ویراستار تدوین

17. تشکرها 2

صفحه 3 از 3 نخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری