جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا شفاعت همسر مومن در حق همسرش گناهکارش مورد قبول واقع می شود؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  495
  صلوات
  15224
  تعداد دلنوشته
  6
  مورد تشکر
  1,684 پست
  حضور
  27 روز 7 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آیا شفاعت همسر مومن در حق همسرش گناهکارش مورد قبول واقع می شود؟
  سلام علیکم
  دوتا سوال دارم
  زن و شوهری در دنیا با هم قرار می گذارند که در اخرت نیز همسر یکدیگر باشند اول از همه ایا این قرار گذاشتن ها صحیح می باشد؟ در صورت صحیح بودن اگر یکی از زوجین بهشتی ودیگری جهنمی باشد ایا انکه بهشتی است می تواند همسرش را شفاعت کند؟ تا بتوانند باهم باشند
  سوال دومم
  در یکی از تاپیک ها دیدم که نوشته بود اگر کسی چند همسر در دنیا داشته باشد در اخرت نیز می تواند با ان فردی که دارای کمالات بیشتری هست با همان شخص ازدواج کند
  حال سوال من اینست حضرت علی (ع) هم چند همسر داشتند و مسلما حضرت فاطمه از همه برتر بودند
  ایا در اخرت فقط حضرت فاطمه را انتخاب می کنند ؟پس مادر حضرت ابوالفضل چه؟
  ایا می شودچند نفر باهم اختیار کنند؟
  باتشکر
  زندگی به خون وابسته است
  و پیکر تاریخ بی خون خدا مرده ای بیش نیست
  و سر مبارک امام شهید بر فراز نی رمزی است میان خدا و عشاق ؛
  یعنی که این است بهای دیندار 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,734
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,480 پست
  حضور
  141 روز 1 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17  با نام الله
  آیا شفاعت همسر مومن در حق همسرش گناهکارش مورد قبول واقع می شود؟
  کارشناس بحث: استاد صادق

  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  آیا شفاعت همسر مومن در حق همسرش گناهکارش مورد قبول واقع می شود؟

 3. تشکرها 2


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  3,490
  مورد تشکر
  13,490 پست
  حضور
  48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چمع بندی
  پرسش:
  1- زن و شوهری در دنیا با هم قرار می گذارند که در آخرت نیز همسر یکدیگر باشند اول از همه آیا این قرار گذاشتن ها صحیح می باشد؟ و اگر یکی بهشتی و دیگری جهنمی شد تکلیف چیست؟
  2- حضرت علی (علیه السلام) هم چند همسر داشتند و مسلّما حضرت فاطمه از همه برتر بودند آیا با مادر حضرت ابوالفضل هم ازدواج می کنند؟ آیا می شود چند نفر را با هم اختیار کنند؟


  پاسخ:
  طبق طرح سوال، جواب در دو محور بیان می شود :
  الف _ در ابتدا درباره فراز اول پرسش باید اشاره شود که آن قرار گر چه باطل و حرام نیست ولی لازم الوفا نمی باشد.
  اما در باره اصل مسله باید گفت: ازدواج و همراهی با همسر که انسان در دنیا دوست می دارد، در برزخ و آخرت، امری ممکن و شدنی است اما شروطی دارد و آن اینکه اولاً آن فرد هم اهل بهشت باشد. به علاوه او نیز تمایل به همسری فرد خواهان را داشته باشد و مانعی برای آن نباشد.

  از امام صادق(ع) سؤال شد: آیا زن و شوهر مؤمن که وارد بهشت می شوند، با هم ازدواج می کنند؟ حضرت فرمود: خداوند عادل است. اگر مرد از زنش افضل باشد، اختیار با مرد است که زنش را بپذیرد یا نه. اگر پذیرفت، یکی از زنانش می‌شود. اگر زن از شوهرش افضل باشد، اختیار با اوست. اگر همسرش پذیرفت، همان شوهرش می شود.(1)
  در نتیجه در صورتی که تمایل دو طرف در خصوص همسری در بهشت وجود داشته باشد و مانعی هم مانند اختلاف جایگاه دو نفر نباشد، خداوند آن ها را به همسری هم در می آورد.
  زیرا خداوند در قرآن در وصف بهشت می فرماید: «جَنَّاتُ عَدْنٍ یَدْخُلُونَهَا تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ لَهُمْ فِیهَا مَا یَشَآؤُونَ کَذَلِکَ یَجْزِی اللّهُ الْمُتَّقِینَ»؛ به بهشت‌های جاویدان داخل می شوند. در آن جوی‌های روان است. هر چه بخواهند برای شان مهیّا است. خدا پرهیزگاران را چنین پاداش می دهد.(2)

  گفتنی است این امر هیچ ارتباطی با ازدواج مجدد در دنیا ندارد. امکان ازدواج با فرد مورد علاقه یا همسر دنیایی در آخرت مشروط به تک همسری نیست؛ بسیارند افرادی که در زندگی به دلایل گوناگون مکررا ازدواج کرده اند، ولی در قیامت اگر مایل باشند و شرایط آن فراهم باشد، با یکی از همسران خود ازدواج می کنند.
  از طرف دیگر ترک ازدواج و دختر ماندن به خودی خود نه دارای فضیلت و ارزش است و نه عامل جذب توشه کامل برای آخرت، بلکه چه بسا ترک ازدواج و عدم انجام این سنت ضروری دین با همه مشکلاتی که ممکن است برای شما پیش بیاورد، مانع رسیدن به درجه ای خواهد بود که خداوند از بنده اش توقع دارد، زیرا اعمال و کارهای عادی و عبادی فرد متاهل در نظر خداوند با فرد مجرد قابل قیاس نیست. در روایات بسیاری این مضامین گفته شده که مثلا دو رکعت نماز فرد متاهل هفتاد برابر نماز فرد مجرد است و... .

  شاید در تفکر مسیحی ترک ازدواج و ترک دنیا نوعی فضیلت محسوب گردد، اما در تفکر اسلامی تسلیم بودن در برابر دستورات الهی ریشه همه فضیلت ها و ارزش ها به حساب می آید. در مسیر زندگی نباید از اسوه ها و الگوهایی که خداوند برای ما ترسیم نموده پیشی گرفت. سیره و سلوک معصومین هیچ گاه این گونه نبوده است.
  پس نتیجه این شد که حیات اخروی بعد از پایان حساب و کتاب و استقرار مومنان در بهشت ممکن است جای اظهار و ظهور این گونه مبحت ها باشد، چون در قرآن کریم تصریح شده که در بهشت مومنان از حال همدیگر جویا می شود:
  «فَأَقْبَلَ بَعْضُهُمْ عَلي بَعْضٍ يَتَساءَلُونَ * قالَ قائِلٌ مِنْهُمْ إِنِّي كانَ لي قَرينٌ»؛ پس بعضی به بعضی دیگر روی آورده و از یکدیگر پرسش می کنند، یکی از آن میان می پرسد من رفیقی داشتم.(3)

  در تفسیر این آیه گفته شده: این جمله گفتگویی را که بین اهل بهشت رخ می دهد، حکایت کرده و می فرماید: بعضی از ایشان احوال بعضی دیگر را می‌پرسند و بعضی آنچه در دنیا بر سرش آمده، برای دیگران حکایت می کند. یکی از اهل بهشت به دیگران می‌گوید: من در دنیا رفیقی داشتم که از بین مردم تنها او را انتخاب کرده بودم و او تنها مرا رفیق خود گرفته بود.(4)
  طبق این بیان معلوم می شود که آرزوی پرسشگر محترم ممکن است در بهشت برآورده شود، البته این در صورتی است که زن و شوهر هر دو اهل بهشت و به لحاظ درجه و مقام در بهشت همسان باشد، یا از طریق شفاعت به همدیگر برسند. اگر یکی اهل بهشت و دیگر اهل دوزخ باشد ،آن که بهشتی است ،در آسایش و از مواهب بهشتی بهره‌مند است. آن که اهل دوزخ است، گرفتار عذاب دردناک خواهد بود. بهشتی نه تنها عشق و علاقه نسبت به همسر دوزخی خود ندارد، بلکه از او متنفر است.

  ب_ درباره سوال دوم باید گفت در روایات در این باب چیزی بیان نشده ولی معلوم است که سایر همسران حضرت امیر همانند حوریان بهشتی به عنوان کنیز بی بی دو عالم افتخار خدمت را خواهند داشت.

  ____________
  (1) بحار الانوار، ج 8، ص 105.
  (2) نحل/ 37.
  (3) صافات/ 50-51.
  (4) المیزان، ج 17 ص 207- 208.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۶/۰۱/۳۰ در ساعت ۲۱:۱۷ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود