جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا به پيامبر ابو القاسم گفته ميشه ؟

نوشته
    773
    صلوات
    1214
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    13

چرا به پيامبر ابو القاسم گفته ميشه ؟

با سلام
    چرا به پيامبر ابو القاسم گفته ميشه ؟ آيا پسري به اسم قاسم داشتن؟

"دست پر مهر پـــــــــدر "
    تنها دستیه که اگه کوتاه از دنیا هم باشه... از تمام دستها بلند تره...

2.  

نوشته
    3,751
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    1,127 پست
    حضور
    125 روز 8 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    12

با نام الله

کارشناس بحث: استاد مقداد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    2,102
    مورد تشکر
    95 پست
    حضور
    14 روز 23 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrnosh نمایش پست
    با سلام
    چرا به پيامبر ابو القاسم گفته ميشه ؟ آيا پسري به اسم قاسم داشتن؟
    علیک سلام.

طبق نقل منابع حضرت محمد(ص) دارای فرزند پسری به نام قاسم بوده است:

-شيخ صدوق با سند خود از امام صادق(ع) روايت مي كند كه رسول الله داراي فرزنداني بنام هاي:قاسم،و طاهر- كه همان عبدالله است- ،ام كلثوم،رقيه،زينب،فاطمه(س) شد.(1).
    - شيخ كليني مي نويسد:
    رسول اكرم(ص) قبل از بعثت صاحب فرزنداني به نام هاي:قاسم،رقيه،زينب و ام كلثوم، و بعد از بعثت صاحب طيب و طاهر و فاطمه(س) شد.همچنين روايت شده است كه بعد از مبعث صاحب فرزندي غير از فاطمه(س) نشده است و طيب و طاهر قبل از مبعث متولد شده اند.(2).
    - شيخ طبرسي مي نويسد:
    اولين فرزندي كه خديجه حامله شد،عبدالله بن محمد بود كه همان طيب و طاهر است و مردم به اشتباه مي گويند:خديجه چهار پسر به نامهاي قاسم،عبدالله،طيب و طاهر بدنيا آورده است،در حالي كه از رسول الله فقط داراي دو پسر به نامهاي عبدالله و قاسم است و گفته شده است كه قاسم اولين و بزرگترين فرزند رسول اكرم(ص) بوده است و كنيه اش نيز از نام وي گرفته شده است.هم چنين چهار دختر به نام هاي زينب،رقيه،ام كلثوم و فاطمه(س) داشت.(3).

منابع ديگري هم كه نام فرزندان پيامبر(ص) را ذكر كرده اند:
    سيد محسن امين، اعيان الشيعه، ج 1، ص 321؛
    محمّد ابراهيم آيتي، تاريخ پيامبر اسلام، ص 76 و 77.

در روایتی امام رضا(ع) علت این کنیه را اینگونه بیان فرمودند:

حسن بن فضال از پدرش نقل می کند از امام رضا( علیه السلام)پرسیدم چرا به پیامبر ابوالقاسم می گویند حضرت فرمود چون دارای فرزندی بود اسمش قاسم بود .

گفتم یابن رسول الله آ یا مرا لایق می دانی که بیشتر توضیح دهی حضرت فرمود بله آیا می دانی پیامبر ( صلی الله علیه السلام) فرمود من و علی پدران این امت هستیم؟

گفتم بله. فرمود آیا می دانی پیامبر ( صلی الله علیه السلام) نسبت بهمه امت از جمله علی ( علیه السلام) بمنزله پدر است؟ گفتم بله. فرمود آیا میدانی علی ( علیه السلام)تقسیم کننده بهشت و دوزخ است؟
    گفتم بله. فرمود ازینرو به او گفته می شود ابوالقاسم چون پدر قاسم بهشت ودوزخ است .

« حَسَنِ بْنِ فَضَّالٍ عَنْ أَبِيهِ قَالَ سَأَلْتُ الرِّضَا ع فَقُلْتُ لَهُ لِمَ كُنِّيَ النَّبِيُّ ص بِأَبِي الْقَاسِمِ فَقَالَ لِأَنَّهُ كَانَ لَهُ ابْنٌ يُقَالُ لَهُ قَاسِمٌ فَكُنِّيَ بِهِ قَالَ فَقُلْتُ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ فَهَلْ تَرَانِي أَهْلًا لِلزِّيَادَةِ فَقَالَ نَعَمْ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّةِ قُلْتُ بَلَى قَالَ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص أَبٌ لِجَمِيعِ أُمَّتِهِ وَ عَلِيٌّ بِمَنْزِلَتِهِ فِيهِمْ قُلْتُ بَلَى قَالَ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ عَلِيّاً قَاسِمُ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ قُلْتُ بَلَى قَالَ فَقِيلَ لَهُ أَبُو الْقَاسِمِ لِأَنَّهُ أَبُو قَاسِمِ الْجَنَّةِ وَ النَّار»(4)

پی نوشتها:
    (1). الخصال،ج2ص37.
    (2). اصول كافي،ج1ص439-440.
    (3). اعلام الوري،ج1ص275.
    (4). بحارالانوار ج16ص 95.

امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

نوشته
    2,102
    مورد تشکر
    95 پست
    حضور
    14 روز 23 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    چرا به پيامبر (صلی الله علیه و آله) ابو القاسم گفته می شود.؟ آيا پسري به اسم قاسم داشتند.؟

پاسخ:
    طبق نقل منابع حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) دارای فرزند پسری به نام قاسم بوده است:
    شيخ صدوق با سند خود از امام صادق (علیه السلام) روايت مي كند كه رسول الله داراي فرزندانی بنام های: قاسم، طاهر- كه همان عبدالله است- ، ام كلثوم، رقيه، زينب، فاطمه (سلام الله علیها) شد.(1)

- شيخ كلينی می نويسد:
    رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) قبل از بعثت صاحب فرزندانی به نام های:قاسم، رقيه، زينب و ام كلثوم، و بعد از بعثت صاحب طيب و طاهر و فاطمه (سلام الله علیها) شد. هم چنين روايت شده است كه بعد از مبعث صاحب فرزندی غير از فاطمه (سلام الله علیها) نشده است و طيب و طاهر قبل از مبعث متولد شده اند.(2)

- شيخ طبرسی می نويسد:
    اولين فرزندی كه خديجه حامله شد، عبدالله بن محمد بود كه همان طيب و طاهر است و مردم به اشتباه می گويند: خديجه چهار پسر به نام های قاسم، عبدالله، طيب و طاهر به دنيا آورده است، در حالی كه از رسول الله فقط دارای دو پسر به نام های عبدالله و قاسم است و گفته شده است كه قاسم اولين و بزرگ ترين فرزند رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) بوده است و كنيه اش نيز از نام وی گرفته شده است. هم چنين چهار دختر به نام های زينب، رقيه، ام كلثوم و فاطمه (سلام الله علیها) داشت.(3)

منابع ديگری هم كه نام فرزندان پيامبر (صلی الله علیه و آله) را ذكر كرده اند:
    سيد محسن امين، اعيان الشيعه، ج 1، ص 321؛
    محمّد ابراهيم آيتی، تاريخ پيامبر اسلام، ص 76 و 77.

در روایتی امام رضا (علیه السلام) علت این کنیه را این گونه بیان فرمودند:
    حسن بن فضال از پدرش نقل می کند از امام رضا ( علیه السلام) پرسیدم چرا به پیامبر ابوالقاسم می گویند حضرت فرمود چون دارای فرزندی بود اسمش قاسم بود .
    گفتم یابن رسول الله آیا مرا لایق می دانی که بیشتر توضیح دهی حضرت فرمود بله آیا می دانی پیامبر (صلی الله علیه السلام) فرمود من و علی پدران این امت هستیم؟

گفتم بله. فرمود آیا می دانی پیامبر (صلی الله علیه السلام) نسبت به همه امت از جمله علی (علیه السلام) به منزله پدر است؟ گفتم بله. فرمود آیا میدانی علی (علیه السلام) تقسیم کننده بهشت و دوزخ است؟
    گفتم بله. فرمود از این رو به او گفته می شود ابوالقاسم چون پدر قاسم بهشت ودوزخ است .
    « حَسَنِ بْنِ فَضَّالٍ عَنْ أَبِيهِ قَالَ سَأَلْتُ الرِّضَا ع فَقُلْتُ لَهُ لِمَ كُنِّيَ النَّبِيُّ ص بِأَبِي الْقَاسِمِ فَقَالَ لِأَنَّهُ كَانَ لَهُ ابْنٌ يُقَالُ لَهُ قَاسِمٌ فَكُنِّيَ بِهِ قَالَ فَقُلْتُ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ فَهَلْ تَرَانِي أَهْلًا لِلزِّيَادَةِ فَقَالَ نَعَمْ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّةِ قُلْتُ بَلَى قَالَ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص أَبٌ لِجَمِيعِ أُمَّتِهِ وَ عَلِيٌّ بِمَنْزِلَتِهِ فِيهِمْ قُلْتُ بَلَى قَالَ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ عَلِيّاً قَاسِمُ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ قُلْتُ بَلَى قَالَ فَقِيلَ لَهُ أَبُو الْقَاسِمِ لِأَنَّهُ أَبُو قَاسِمِ الْجَنَّةِ وَ النَّار.»(4)

ــــــــــــــــــــــ
    (1) الخصال،شیخ صدوق،ج2ص37.
    (2) اصول كافي،ج1ص439-440.
    (3) اعلام الوري،شیخ طبرسی،ج1ص275.
    (4) بحارالانوار ج16ص 95.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۴/۱۲/۱۰ در ساعت ۰۱:۱۳ دلیل: همکار ویراستار تدوین
    امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری