جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پژوهشی در برخورد پایگاه های اهل سنت با عقاید شیعه

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

پژوهشی در برخورد پایگاه های اهل سنت با عقاید شیعه

با پيشرفت رسانه‏هاى ارتباط جمعى، به‏تدريج، گمنامى و فاصله فرهنگ‏ها و اديان از همديگر رخت بر بست و جهانى تازه پديد آمد. دستيابى به اطلاعات مربوط به فرهنگ و عقايد و آراء در همه زمينه‏ها سهولت يافت و سرعت در انتقال باورها فزونى گرفت. در چنين موقعيتى، انتظار مى‏رود كه تفاوت‏ها و داورى‏ها آسان و روان گشته و به حقّ و حقيقت نزديك‏تر آيد و طرفداران هر دين يا فرقه‏اى با تكيه بر منطق و انصاف به نقد آراء و انديشه‏هاى ديگران بپردازند و با توجه به انبوه مطالب موجود در اينترنت تنها عقايدى را به يك گروه فكرى منتسب كنند كه اولاً: اسناد آن را در منابع معتبر آنها يافته باشند و ثانياً: مراد آنها را بر اساس اظهارات مراجع رسمى درك كرده باشند؛ اما متأسفانه در گذرى كه به پايگاه‏هاى برادران اهل سنّت داشتيم، بسيارى از مطالب مطرح‏شده را خلاف انصاف و داورى علمى ديديم كه از جمله مى‏توان به نكات ذيل اشاره كرد:
    1. روايت يا رواياتى از متون روايى را به عنوان عقيده شيعه معرفى كرده‏اند.
    2. احاديثى را از متون روايى شيعه تقطيع و به نفع خود معنا نموده‏اند.
    3. عقايد حقه‏اى از عقايد شيعه را به تفسيرى نادرست و غلط ترسيم كرده‏اند.
    4. عقيده فرد يا افرادى محدود را به مكتب اهل‏بيت(ع) سرايت داده‏اند.
    5. عقايدى دروغين و غير واقعى را به شيعه نسبت داده‏اند.
    6. استدلال‏هاى خود را با مغالطه و عدم فهم صحيح از متون دينى همراه ساخته‏اند.
    7. داستان‏ها و گفته‏هاى جعلى و ساختگى را كه گوياى افكار تشيع نيست، نقل كرده‏اند.
    8. عقايدى برخلاف كتب معتبر تفسيرى و حديثى اهل سنّت مطرح نموده‏اند.
    9. اختلافات علمى علماء شيعه را به عنوان ضعف تشيع بيان داشته‏اند.
    10. با بعضى از عقايد حقه شيعه كه بر اساس مبانى خود محكم و مستدل است، بدون نقد علمى به استهزاء و هتاكى رفتار كرده‏اند.
    در اين نوشتار به بررسى اين‏دست از پايگاه‏هاى اهل سنّت و محتواى آنها مى‏پردازيم. اما قبل از آن بايد توجه داشت كه پايگاه‏هاى اينترنتى برادران اهل سنت بسيار فراوان هستند و در اين فرصت تنها به معرفى پايگاه‏هايى از اهل سنت مبادرت مى‏ورزيم كه به نقد افكار و عقايد و معارف شيعى پرداخته‏اند و نيك مى‏دانيم كه پايگاه‏هاى معتبر و وزين اهل سنّت نيز بسيارند كه خود را به مطالب غير منطقى و نادرست آلوده نكرده‏اند.

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

به لطف الهی فردا از آن ماست....

2.  

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

www.shiaa.org

اين پايگاه به زبان عربى طراحى شده و در صفحه اصلى و اوّل آن اين جمله نقش بسته است: «الحقايق الخفية فى مذهب الرافضة الاثنى عشرية» تمام عناوين و مقالات موجود در اين پايگاه مطالبى هستند كه در ردّ مكتب اهل‏بيت(ع) به نگارش آمده‏اند. در اين پايگاه كه به‏شدت تعصب‏آلود بوده و مجالى براى خوش‏بينى و حمل بر صحت باقى نمى‏گذارد، تهمت‏هايى بسيارى مانند: شرك، طعن در قرآن و صحابه، و غلو در باره ائمه اهل‏بيت(ع) را نثار شيعه مى‏كند و مبدأ و منشأ تشيع را عبدالله بن سبا معرفى كرده و مى‏گويد: عقيده شيعه آن است كه امام عصر(عج) در سرداب رفته است و هنوز بيرون نيامده است و اين است معناى غيبت كبرى!!!.
    همچنين تصاويرى از سجده عوام در نزد قبر امامان و اجتماع مردم در بقيع و دعا كردن را به عنوان تصاويرى از شرك ورزيدن شيعيان به نمايش درآورده است.
    از جمله عقايد شيعه كه در اين سايت معرفى و نقد شده‏اند، مى‏توان به موارد جالب ذيل اشاره كرد:
    فاطمة اله ظهرت بصورة امرءة، الله يتجلى بمظاهر النبى و الأئمة، طاعة على(ع) أهم من طاعة الله، الله مسح اهل‏البيت بيمينه فافضى نوره فيهم، وحدة الوجود، المحب و المحبوب شى‏ء واحد.
    افزون بر اين، در اين پايگاه مقالاتى نيز در ردّ شيعه و عقايد آنها آمده است كه از آن جمله مى‏توان به مقالاتى چون: «مَن هُم الرافضة»، «طقوس (مراسم) عاشوراء»، «جرائمهم» و «عجائب و غرائب» اشاره كرد.
    در مقاله «طقوس عاشوراء» در مورد فلسفه عزداراى شيعيان آمده است كه شيعيان چون احساس خيانت به سيد الشهداء مى‏كنند، بر سر و سينه خود مى‏كوبند و هرچه اين احساس خيانت در آنان بيشتر شود، بيشتر بر سر و صورت خويش لطمه وارد مى‏كنند.
    در اين پايگاه مقاله‏اى تحت عنوان «رسالة الى كل شيعى» (پيامى به همه شيعيان) به قلم شيخ ابوبكر جزايرى آمده است كه خنده و گريه را توأمان بر مى‏انگيزاند.

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

www.dhr12.com

اين پايگاه عربى است و در صفحه اوّل خود تصاويرى از مراسم قمه‏زنى را نشان داده و با مقاله‏اى را عنوان: «دليل حقايق الرافضة» در صفحه نخست ارائه نموده است.
    قسمت سمعى بصرى اين پايگاه به طور گسترده‏اى فعّال است: اين پايگاه تقريباً بيشتر مطالب خود را بر مخالفت با مكتب اهل‏بيت(ع) متمركز كرده است.
    تحريف قرآن، وابستگى به يهود، مخالفت با سنّت پيامبر اكرم(ص) از توصيفات ساده و بى‏دغدغه تشيع مى‏باشد. محمد بن عبدالله الخضيرى عضو هيئت تدريس دانشگاه امام محمد بن سعود، فتوايى در تحريم امامت جماعت تشيع صادر كرده است و نماز در پشت سرِ يهود و نصارا و شيعيان را يكسان قلمداد كرده است. متأسفانه فضاى حاكم بر اين پايگاه فضايى دور از عقلانيت و استدلال است. لحن سخنرانان به قدرى خشن و هراس‏آلود است كه گويى احساس وحشت و خطر مى‏كنند. بعضى از مقالات اين پايگاه عبارت‏اند از: حتى العصفور المسكين لم يسلم من الرافضة، عقيدة الرافضة، تحريف القرآن، شذوذ الرافضة و عقيدة اهل السنة.

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

www.beit.jeeran.com

اين پايگاه نيز عربى است و با تصوير جمله «فضل اهل البيت و علو مكانتهم» در صفحه اوّل سرفصل مطالب مورد نظر خود را جمع‏آورى كرده است. در اين پايگاه متن كتاب «حقوق آل‏البيت بين السنة و البدعة» نوشته ابن تيميه رقم خورده است.
    اين پايگاه تلاش مى‏كند با حفظ صورى نام اهل‏بيت پيامبر اكرم(ع) عقايد و آراء و فرهنگ و فقه مكتب اهل‏البيت(ع) را نادرست جلوه دهد و با آوردن احاديثى از بزرگان بنى هاشم (اعم از علوى و عباسى و ائمه اهل‏بيت) كه متضاد با افكار و عقايد مكتب اهل‏بيت(ع) مى‏باشد، مى‏خواهد همان عقايد سلفيون و وهابيت را تثبيت و مستدل گرداند.
    همچنين در مقاله‏اى مبسوط تمام اخبار و احاديثى را كه در فضايل حضرت امير(س) از آثار اهل سنّت رسيده است، تضعيف كرده و از جعليات مى‏شمارد؛ همان رفتارى كه ديگر پايگاه‏هاى افراطى نيز انجام داده‏اند.
    بعضى از مقالات اين پايگاه عبارت‏اند از:
    الامام الحسينى فى قلوبنا، بحث حول ولادة على فى جوف الكعبة، عقيده محمد بن عبدالوهاب فى اهل‏البيت و بيع فقه علماء آل‏البيت، احاديث لم تصح فى فضل على (رض)، الخليفة على(رض) قد سمى بعض اولاده بأبى بكر و عمر و عثمان.
    در مقاله «ولادت على(ع) در درون كعبه»، با اينكه حاكم نيشابورى نقل مى‏كند حديث ولادت على(ع) در كعبه متواتر است، اما نويسنده سخت عصبانى شده و با شدت تمام حاكم نيشابورى را به تساهل در نقل و ضعيف بودن در تصحيح اخبار متهم كرده و اين جريان (ولادت در كعبه) را به حكيم بن حزام نسبت مى‏دهد(1).

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

www.al_islam.com

پايگاه مذكور به زبان‏هايى چون: عربى، انگليسى، تركى، فرانسوى، ماليايى و اندونزيايى منتشر مى‏شود و داراى بخش‏هاى متعدد از جمله گزينه‏ها و مقالات متنوّع و بخش جستجو و مطالب روز مى‏باشد. بعضى از مقالات اين پايگاه عبارتاند از: السيرة النبوية، اركان الاسلام، القرآن، الحديث، الفقه و بن تيميه.
    «تعرّف على الاسلام» و «ركن الأطفال» از بخش‏هاى ديگر آن است كه در بخش «تعرّف على الاسلام» بيشتر مباحث اعتقادى طرح و بحث شده است. در بحث «نواقض الاسلام» كه نوشتارى از عبدالعزيز بن باز است، عقايد شيعيان مورد حمله قرار گرفته است.
    www.ansar.org

پايگاه داراى بخش‏هاى: عربى، انگليسى و فارسى مى‏باشد، كه بخش فارسى آن به پايگاه:
    www.ahlesonnat.com

پيوند داده مى‏شود. در صفحه اوّل پايگاه به عنوان معرفى پايگاه، مى‏خوانيم: «سايت اهل‏بيت به هيچ گروه، دسته، حزب، انجمن، سازمان، شبكه يا تشكيلاتى تعلق ندارد و هدف آن فقط اطلاع‏رسانى به مسلمانان فارسى زبان است تا از دين خود بر اساس منهج و روش قرآنى آن‏چنان كه بايد و شايد مطلع شوند. هرگز سعى يا قصد ما اهانت يا توهين به هيچ مذهب يا ديانتى نيست».
    ولى شگفت آن است كه در همين پايگاه سخت‏ترين و بى‏رحمانه‏ترين تهمت‏ها را نثار نظام مقدّس جمهورى اسلامى كرده و فضايى غير واقعى از وضعيت برادران اهل سنّت در ايران به تصوير كشانده و با ارائه نامه‏هاى جعلى از جوانان شيعى و گرايش آنان به اهل سنت و القاء امورى چون: تحميلى بودن تشيّع بر كشور ايران؛ تحت فشار و توطئه قرار گرفتن اهل سنّت، عقب افتادگى فرهنگى با ورود تشيّع و كاهش انديشمندان بزرگ در كشور سعى در تضعيف مكتب تشيع و اهل‏بيت نموده است. بعضى از مقالات اين پايگاه عبارت‏اند از: علامت‏هاى قيامت، معناى لا اله الاّ الله و نماز جماعت. همچنين در اين پايگاه مجموعه‏اى از كتاب‏هاى فارسى نيز آمده است كه كتاب‏هايى مانند: «دلايل توحيد» و «دروازه بهشت» از اين قبيل‏اند.

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

www.aqeedeh.com

اين پايگاه به زبان فارسى است و بيشتر به مسائل كلامى پرداخته و با ارائه برنامه‏هايى براى خردسالان و بزرگ‏سالان و بيان احكام شرعى و بعضى از مسائل اخلاقى به فعاليت دينى پرداخته است.
    از جمله مقالات آن: نواقض الاسلام، قبر، عذاب و حواشى آن، دلايل توحيد، مختصرى از مناسك حج و خداشناسى براى خردسالان است. چنان كه پيش‏تر بيان شد، نوشتار «نواقض الاسلام» به قلم عبدالعزيز بن باز در ردّ عقايد شيعه مى‏باشد.
    www.alserdaab.com

پايگاه مزبور به زبان عربى است و فضاى حاكم بر آن، خشن و متعصب بوده، با بهره‏بردارى از تصاوير، فيلم‏ها و سخنرانىهاى گوناگون به شدت مطالب تبليغى زيادى را برضدّ مكتب اهل‏بيت(ع) بيان كرده است. اين پايگاه با استفاده از احساسات مذهبى و عواطف اهل سنّت، چهره‏اى دهشتناك از تشيع به تصوير كشانده و از استدلال و تعقل و مباحث علمى بهره‏اى ندارد و رفتار عوام شيعه را به عنوان آموزه‏هاى اصيل مكتب تشيع معرفى كرده است. آنان مى‏گويند كه به عقيده شيعه امام زمان وارد سرداب در شهر سُرَّمَنْ رأى (سامِراء) شده و هنوز بيرون نيامده است. نامى كه براى پايگاه انتخاب شده است، (سرداب) تعريض به اين عقيده موهوم است.
    پايگاه‏هاى اهل سنّت يا پايگاه‏هاى ضد شيعى كه در مقابل تشيع و معارف غنى و انسان‏ساز اهل‏بيت(ع) مواضع بسيار تند و نابرابرى به خود گرفته‏اند، بسيارند.
    آنچه در اين مختصر بدان پرداخته شد، نه به منظور معرفى پايگاه‏هاى اهل سنت؛ بلكه براى بيان شمه‏اى از مطالب و چگونگى جبهه‏گيرى پايگاه‏هايى است كه در اين زمينه به شدت فعاليت مى‏كنند و نيز هشدار دادن به حوزه‏هاى علميه و علماء گران‏قدر است كه به تناسب اين هجوم گسترده، راهكارهايى را براى دفاع از حقانيت شيعه ارائه نمايند.
    سخن آخر

متأسفانه بيشتر پايگاه‏هاى اينترنتى برادران اهل سنت از عقيده سلفيه (وهابيت) متأثر شده و بدون توجه به منابع معتبر خويش اعم از كتب روايى و تفاسير و به دور از تحقيق و مراجعه به آراء مكتب اهل‏بيت(ع) تهمت‏هايى ناروا و تحريف‏هاى نا به جا از عقايد و احكام آنان و قضاوت‏هايى ناصحيح به را ارائه نموده است. و گويى كه نه جهان اسلام دشمنى غدّار دارد و نه يهود در خانه مسلمانان بار اقامت افكنده و نه موج حملات فرهنگى، سياسى و رسانه‏اى جهان غرب متوجه مسلمانان است!

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

اينك فهرستى هر چند كوتاه از تهمت‏هاى بى پايه و اساس و مطالب شگفت‏انگيز اين گونه از پايگاه‏ها را عرضه مى‏داريم و قضاوت را به خوانندگان محترم مى‏نهيم.
    1. رافضه معتقدند كه سوره ولايت از قرآن حذف شده است.
    2. از منظر تشيّع، قرآن تحريف شده و ناقص است.
    3. مكتب تشيع ناشى از عقايد عبدالله بن سبأ يهودى است.
    4. اخبار و احاديثى كه در فضيلت امام على(ع) و اهل‏بيت(ع) وارد شده است، جعلى و ضعيف مى‏باشد.
    5. از آنجا كه شيعه معتقد است امامان اهل‏بيت(ع) با كتب آسمانى آشنا هستند اين اعتقاد بر مى‏گردد به اينكه شيعه از قرآن كريم بى نياز است و هر كس اين عقيده را دارد، كافر است!!!
    6ـ عزادارى و گريه و شيون شيعه براى ائمه به خاطر احساس خيانت به اين شهداء(ع) است. و هرچه اين احساس بيشتر باشد، عزادارى بيشترى مى‏كنند.
    7. شيعيان درباره امامان خود مى‏گويند: على در ابرها پرواز مى‏كند، رعد و برق از تدبير على(ع) است، امام زمان عريان ظهور مى‏كند، فاطمه الهه‏اى در صورت زن است، خداوند در مظاهر پيامبر و ائمه تجلى مى‏كند، وحدت وجود يعنى محبّ و محبوب يك چيز هستند (حلول)، طاعت على از طاعت خداوند مهم‏تر است، خداوند اهل‏بيت را با دست راست خود مسح كرده و از اين جهت نور در ميان آنان فيضان يافته است. علم ائمه(ع) غيب مطلق است؛ ولى علم خداوند آلوده به ابداء است!!!
    8. شيعه حديث ابوبكر در مورد نفى وراثت از پيامبران را پذيرفته است، چون اين روايت را نقل كرده است كه «العلماء ورثة الانبياء... ان الانبياء لم يورثوا ديناراً و لا درهماً و لكن ورثوا العلم...».
    شيعه مى‏گويد: زن از عقار و زمين ارث نمى‏برد؛ پس چگونه مى‏گويد كه فاطمه(س) فدك را به ارث برده است.
    9. جشن ميلاد پيامبر و اولياء الهى و توسل به آنان، شرك و بدعت است.
    01. مدفن فعلى حضرت على(ع) در واقع متعلق به مغيرة ابن شعبه است و قبر على(ع) در دار الامارة كوفه است.

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

موارد يادشده علاوه بر مقالاتى است كه تاريخ شيعه را تحريف كرده و روايات فراوانى را به ائمه نسبت داده و قيام سيد الشهداء را كه بخش مهمى از تاريخ تشيع و سيره امامان است، از مسير اصلى خود به انحراف كشانده است.
    آنان در برخى از پايگاه‏هاى خود در توجيه و واقعى نشان دادن مسائل مورد نظر خود سخت كوشيده‏اند. برخى از اين مسائل چنين است: ردّ وحدت بين شيعه و اهل سنت؛ اعلام خطر اينكه رافضه از يهود و نصارا براى جهان اسلام خطرناك‏تر هستند؛ تكفير مطلق تشيع و مشرك شمردن آنان؛ تحريف در معارف بلند شيعى مانند: بدا، توحيد، غيبت و انتظار، مراسم عزادارى، متعه و همچنين معرفى چهره‏هاى دروغين و غير واقعى از شيعيانى كه سنى شده‏اند.
    مهم‏ترين و بارزترين جهتى كه ريشه و جريان اين همه افترا و دروغ را توجيه مى‏كند، روحيه غرض‏ورزى است كه با استناد به برخى از منابع غير معتبر يا افراد غير مرجع گفته‏ها و ادعاهاى خود را توجيه كرده‏اند. چنان كه پيش‏تر بيان شد، آنان اين تهمت‏ها و افترائات ناروا و غرض‏آلود را به بعضى از كتب روايى ما مستند مى‏كنند كه در نزد شيعه اعتبارى ندارد.
    اگر اين منطق را بپذيريم، بايد بگوييم كه همه اهل سنت به امامان دوازده‏گانه تشيع اعتقاد دارند؛ زيرا در فرائد السمطين حموى و ينابيع المودة قندوزى رواياتى نقل شده است كه رسول اكرم(ص) امامان دوازده‏گانه شيعه را با اسم و نشان برشمرده است. ولى ما مى‏دانيم كه اهل سنت اين كتب را از منابع اصلى خود تلقى نمى‏كنند.
    به خواست و توفيق الهى، در فرصتى ديگر به معرفى إجمالى پايگاه‏هاى اهل تشيع و نحوه تعامل آنان با افكار و عقايد اهل سنّت، خواهيم پرداخت.

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

پایان

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری