جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خوشبختی یا بدبختی....!!!

نوشته
    205
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 15 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

خوشبختی یا بدبختی....!!!

با سلام و درود فراوان.
    یه سوالی چند سالیه که ذهنم رو مشغول کرده.
    خوشبختی چیست؟؟؟
    آیا پول خوشبختی می آورد؟
    تا چه حد پول خوب است؟؟
    آیا پول دار بودن ملاک بر دینداریست؟؟
    آیا میتوان در جامعه ای که همه دنبال مادیات هستن خود را به معنویات رساند؟
    پول و مادیات برای راحتی,یک نوع جهاد است برای خانواده.کار,جهاد در راه خداست.پول دار بودن بد نیست,گناه هم ندارد اما چرا کسی که از نظر مادیات تامیین هست دیندار نیست؟
    124000پیغمبر آمدند اما یک نفر پول دار بود و آخرین نفر وارد بهشت میشود!!!(حضرت سلیمان)
    چرا؟؟؟
    مگر پول چیست که حضرت محمد ص آن را به فتنه ی آخر الزمان تعبییر میکند؟؟؟
    آیا میتوان با پول به خدا رسید؟؟؟
    اگر خیر چرا؟؟
    اگر بله چگونه؟؟
    آیا من اگر کار نکنم و درامد بخور نمیری داشته باشم باید جوابگوی زن,بچه,و خداوند باشم؟؟؟
    آیا پول دار بودن همان حریص بودن است؟؟
    اگر پول خوب است چرا به فتنه تعبییر شده؟؟
    اگر بد است چرا به جهاد تعبییر شده؟؟
    آیا پول دار بودن و زیاد پول داشتن یک نوع اسراف است؟؟
    چرا نان حلال 10قسمت دارد ولی 9 قسم آن درامد حلال است؟؟
    انسان با چه درامدی میتواند زندگی ایده عالی داشته باشد؟؟
    آیا حریص بودن بد است؟
    Using Tapatalk

2.  

نوشته
    3,555
    صلوات
    1
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    سلام سلامتی میاره
    مورد تشکر
    688 پست
    حضور
    115 روز 19 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام الله

خوشبختی یا بدبختی....!!!

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

خوشبختی یا بدبختی....!!!

نوشته
    311
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    6 روز 21 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط عروس مقدس نمایش پست
    تا چه حد پول خوب است؟؟آیا پول دار بودن ملاک بر دینداریست؟؟....................
    مگر پول چیست که حضرت محمد ص آن را به فتنه ی آخر الزمان تعبییر میکند؟؟؟آیا میتوان با پول به خدا رسید؟؟؟اگر خیر چرا؟؟اگر بله چگونه؟؟
    از نظر اسلام مال و ثروت به خودی خود نه خوب است و نه بد، بلکه اگر نردبان صعود انسان به کمال گردد، خوب و اگر موجب دل بستگی آدمی گردد و سد راه شود، ناپسند خواهد بود. پس به نوع برخورد انسان به ثروت و هدف از ثروت اندوزی بستگی دارد.
    اسلام نمی ­گوید نسبت به مال دنیا بی تفاوت باش، بلکه خواهان برخورداری از دنیا همراه با یاد خدا و آخرت می­باشد. لذا نمی‌توان گفت اسلام در برابر مال و ثروت موضع منفی دارد و با آن صد در صد مخالف است. قرآن مجید در آیة 180 سورة بقره از «مال» به «خیر» تعبیر کرده است.

در حدیثی از امام باقر(ع) می‌خوانیم: «نعم العون الدنیا علی طلب الآخرة؛(1) دنیا (مال) کمک خوبی برای رسیدن به آخرت است».
    اسلام ثروتی را می‌پسندد که در آن نیکی به همگان باشد: «احسن کما احسن الله إلیک». (2)
    اسلام ثروتی را مدح می‌کند که در آن «لا تنس نصیبک من الدنیا؛(3) فراموش نکردن بهره دنیوی» تحقق یابد.
    وبالأخره اسلام ثروتی را می‌پسندد که مایة فساد در زمین و فراموش کردن ارزش‌های انسانی و گرفتار شدن در سابقة جنون آمیز «تکاثر» (زیاده خواهی) نگردد و انسان را به «خود برتربینی» و «تحقیر دیگران» و حتی رویارویی با پیامبر و بزرگان دین نکشاند.

پی‌نوشت‌ها:
    1. وسائل الشیعه، ج 12، ص 17.
    2. قصص (28) آیه 77.
    3. همان.

نوشته
    311
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    6 روز 21 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

آیا من اگر کار نکنم و درامد بخور نمیری داشته باشم باید جوابگوی زن,بچه,و خداوند باشم؟؟؟آیا پول دار بودن همان حریص بودن است؟.....اگر بد است چرا به جهاد تعبییر شده؟؟
    ثروت باید وسیله­ ای باشد برای استفادة همگان، پر کردن خلاءهای اقتصادی؛ مرهم نهادن بر زخم‌های جانکاه محرومان و برای رسیدگی به نیاز‌ها و مشکلات مستضعفان.
    علاقه به چنین ثروتی با چنین هدفی، علاقه به دنیا نیست، بلکه علاقه به آخرت است.

یکی از یاران امام صادق(ع) به آن حضرت گفت : چکار کنم، دنیا را دوست دارم و به آن علاقه‌مندم! می‌ترسم دنیاپرست باشم.
    امام (ع) فرمود: «با ثروت دنیا چه می‌خواهی انجام دهی؟» گفت: هزینة خود و خانواده‌ام را تهیه کنم و به خویشاوندان کمک کنم. در راه خدا انفاق کنم و حج و عمره به جا آورم. امام (ع) فرمود: «لیس هذا طلب الدنیا هذا طلب الآخرة؛ این دنیا طلبی نیست، بلکه طلب آخرت است». (1)

پی‌نوشت‌:
    1. وسائل الشیعه، ج 12، ص 19.

نوشته
    311
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    6 روز 21 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

چرا نان حلال 10قسمت دارد ولی 9 قسم آن درامد حلال است؟؟
    ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    این از اون حرفا بودا !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نوشته
    311
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    6 روز 21 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

خلاصه سخن :
    خداوند نعمت هایی را در این دنیا به انسان داده تا از آن ها استفاده و بهره برداری کند. بهره برداری از آنها اشکالی ندارد اما باید به مرزهایی که برای بهره وری تعیین کرده است، توجه نمود.

نوشته
    311
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    6 روز 21 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

جمع بندی

پرسش:
    تا چه حد پول خوب است؟ آیا پول دار بودن ملاک بر دینداری است؟
    مگر پول چیست که حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) آن را به فتنه ی آخر الزمان تعبییر می کند؟ آیا می توان با پول به خدا رسید؟ اگر خیر چرا؟ اگر بله چگونه؟
    اگر کار نکنم و درآمد بخور نمیری داشته باشم باید جوابگوی زن، بچه و خداوند باشم؟ آیا پول دار بودن همان حریص بودن است؟... اگر بد است چرا به جهاد تعبییر شده؟

پاسخ:
    از نظر اسلام مال و ثروت به خودی خود نه خوب است و نه بد، بلکه اگر نردبان صعود انسان به کمال گردد، خوب و اگر موجب دل بستگی آدمی گردد و سد راه شود، ناپسند خواهد بود. پس به نوع برخورد انسان به ثروت و هدف از ثروت اندوزی بستگی دارد.
    اسلام نمی ­گوید نسبت به مال دنیا بی تفاوت باش، بلکه خواهان برخورداری از دنیا همراه با یاد خدا و آخرت می­باشد. لذا نمی‌توان گفت اسلام در برابر مال و ثروت موضع منفی دارد و با آن صد در صد مخالف است. قرآن مجید در آیة 180 سورة بقره از «مال» به «خیر» تعبیر کرده است.

در حدیثی از امام باقر (علیه السلام) می‌خوانیم: «نعم العون الدنیا علی طلب الآخرة»؛ دنیا (مال) کمک خوبی برای رسیدن به آخرت است. (1)
    اسلام ثروتی را می‌پسندد که در آن نیکی به همگان باشد: «احسن کما احسن الله إلیک»(2)
    اسلام ثروتی را مدح می‌کند که در آن «لا تنس نصیبک من الدنیا»؛(3) "فراموش نکردن بهره دنیوی" تحقق یابد.
    و بالاخره اسلام ثروتی را می‌پسندد که مایه فساد در زمین و فراموش کردن ارزش‌های انسانی و گرفتار شدن در سابقة جنون آمیز «تکاثر» (زیاده خواهی) نگردد.

و انسان را به «خود برتربینی» و «تحقیر دیگران» و حتی رویارویی با پیامبر و بزرگان دین نکشاند.
    ثروت باید وسیله­ ای باشد برای استفادة همگان، پر کردن خلاءهای اقتصادی؛ مرهم نهادن بر زخم‌های جانکاه محرومان و برای رسیدگی به نیاز‌ها و مشکلات مستضعفان.
    علاقه به چنین ثروتی با چنین هدفی، علاقه به دنیا نیست، بلکه علاقه به آخرت است.

یکی از یاران امام صادق (علیه السلام) به آن حضرت گفت: چکار کنم، دنیا را دوست دارم و به آن علاقه‌مندم! می‌ترسم دنیاپرست باشم.
    امام (علیه السلام) فرمود: «با ثروت دنیا چه می‌خواهی انجام دهی؟» گفت: هزینه خود و خانواده‌ام را تهیه کنم و به خویشاوندان کمک کنم. در راه خدا انفاق کنم و حج و عمره به جا آورم. امام (علیه السلام) فرمود: «لیس هذا طلب الدنیا هذا طلب الآخرة؛ این دنیا طلبی نیست، بلکه طلب آخرت است.»(4)

خلاصه سخن:
    خداوند نعمت هایی را در این دنیا به انسان داده تا از آن ها استفاده و بهره برداری کند. بهره برداری از آنها اشکالی ندارد اما باید به مرزهایی که برای بهره وری تعیین کرده است، توجه نمود.

(4) وسائل الشیعه، ج 12، ص 19.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۰/۰۵ در ساعت ۱۹:۱۰ دلیل: همکار ویراستار تدوین

9. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری