نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: آیا ایجاد این تاپیک و آگاهی از روابط صحیح مجازی برای دوستان کانونی مفید بوده؟

رأی دهندگان
24. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • بله

22 91.67%
  • خیر

1 4.17%
  • تاثیری ندارد

1 4.17%
صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ارتباط صحیح در فضای مجازی چگونه است؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,257
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    709 پست
    حضور
    155 روز 14 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

ارتباط صحیح در فضای مجازی چگونه است؟

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام

تاپیک نظر سنجی دارد بیزحمت شرکت کنید
    با توجه به تشابه اسم یکی از خادمین گرامی :
    جهت اطلاع:

عرفانی یعنی اخلاقی نه خواهر گرامی عرفانی هر جا در تاپیک اسم عرفانی بود دوستان یعنی عرفان و اخلاق
    در تاپیک از کسی اسم برده نشده است
    هدف اگاهی دوستان برای فعالیت در فضای سایبر است
    دوستان که فقط در کانون نیست در سایت هایی دیگه و با فضا باز تر هم در حال فعالیت هستند و مشکلاتی دارند ما باید بی تفاوت باشیم؟نباید اگاهی بدهیم

من قصد داشتم این مطلب را بصورت مستقل در این سایت ایجاد کنم اما متوجه شدم در سایت اسک دین است و مطالب مفیدی هم مطرح شده به همین علت تصمیم گرفت مطلب رو به این سایت هم منتقل کنم برای حفظ احترام به شروع کننده این مطلب و اساتیدی محترمی که در این بحث شرکت کردن من مطالب این بزرگواران را با اسم خودشون در اینجا قرار میدم
    ان شاالله دوستان این مطالب رو مطالعه کنند تا دچار مشکل نشوند
    التماس دعا
    ویرایش 93/29/6
    سلام
    بنده نه کسی رو متهم کردم و نه زحمات دوستان رو زیر سوال برده ام
    هدف از ایجاد تاپیک اگاهی پیدا کردن و اگاهی دادن درباره نحوه روابط صحیح کاربران در فضای مجازی است
    به علت سوء تفاهم و انتقادات دوستان عنوان تاپیک ویرایش شد است
    دوستان لطفا پیرامون ارتباط صحیح در فضای مجازی بحث کنند
    از تهمت زدن و ایجاد سوءظن بپرهیزید

برای حفظ امانت متن های زیر ویرایش نشده است
    در کانون و در پست های عمومی و پرو فایل ها بنده تا حال موردی که دال بر ارتباط حرام یا غلط و.... باشه ندیده ام

هدف تاپیک جلوگیری از اشتباه و اگاهی برای فعالیت در فضای مجاری است

یارب

عضو كوشا

سلام علیکم

با عرض ادب و احترام خدمت تمام اساتید بزرگوار و کاربران گرامی اسک دین

ابتدا لازم است از مدیر محترم و همکاران گرامیشان و خصوصا اساتید بزرگوار به خاطر این مجموعه ارزشمند تقدیر و سپاسگزاری نمایم ، اجرکم عندالله

سوالی مدتیست ذهن بنده حقیر را به خود مشغول کرده است ،

در این سایت سوالات زیادی پرسیده میشود و در زمینه مذهبی مباحثه های علمی خیلی خیلی خوبی اتفاق می افتد که واقعا به پیشرفت انسان در اموردینی اش کمک میکند که اجرکم عندالله

به طور طبیعی مخاطبین و کاربران این مجموعه هم خانم و هم آقا هستند که با هم مباحثه میکنند و از نظر اسلام اگر مباحثه در چهار چوب شرعی باشد مشکلی ندارد تا اینجا خیلی خوب است و مشکلی وجود ندارد

اما در تاپیک های مختلفی بنده حقیر مشاهده میکنم که کاربران محترم و مذهبی آقا و خانم درحین مباحثشان با هم شوخی میکنند ! شکلکهای مختلف در پست هایشان میگذارند!، باطعنه و کنایه و گاهی بی احترامی با هم حرف میزنند !
    ما میدانیم از نظر شرعی شوخی با نامحرم جایز نیست ! حال برایم سوال شده آیا این شوخی هایی که دو نامحرم در حین مباحثه با هم دراین فضای مجازی انجام میدهند اشکال ندارد؟ آیا این کار باعث نمیشود به مرور زمان شوخی و و راحت صحبت کردن با نامحرم برای افراد آسان شود ؟! مثلا وقتی یک خانم دارد پاسخ یک آقا را میدهد از شکلهای مختلف در مطالبش استفاده میکند ، آیا این کار خودش مصداقی از شوخی کردن با نامحرم نیست ؟ یا مثلا در بعضی مباحث دو نامحرم خیلی شخصی و راحت با هم صحبت میکنند !و حتی بعضا در یادداشت هایشان ابراز محبت میکنند !! آیا این نوع صحبتها پسندیده است ؟! خصوصا خانمها ! حالا آقایان با هم شوخی میکنند مشکلی ندارد اما وقتی یک خانم هم وارد بحثهایشان میشود و با آنها راحت صبح میکند و شوخی میکند و از شکلکهای مختلف استفاده میکند آیا اشکال ندارد؟

بنده حقیر خدایی نکرده قصد جسارت به هیچ بزرگواری را ندارم اما کمی برایم ناملموس و عجیب بوده که یک خانم و آقای مذهبی در یک سایت مذهبی و در یک فضای مجازی اینقدر راحت باهم صحبت کنند!! خصوصا خانمها ! به نظر بنده حقیر حتی دو خانم وقتی دارند در فضای مجازی باهم صحبت میکنند باید مراقب باشندکه نامحرمان هم دارند مباحث را میبینند ودر نوع صحبتشان باید دقت کنند و از بعضی اصطلاحات عاطفی و شوخی استفاده نکنند !

مباحثه علمی بسار هم پسندیده است اما بعید میدانم همین مباحثه علمی اگر تبدیل به بحثهای شخصی و شوخی و مزاح و طعنه و کنایه شودزیاد پسندیده باشد !!

البته این موضوع عمومیت ندارد و کاربران محترم زیادی رعایت میکنند اما از آنطرف هم بنده حقیر بین کاربران زیادی این موارد را مشاهده نمودم

ازهمه اساتید بزرگوار درخواست دارم پاسخ سوال بنده حقیر را بدهند ،آیا این نوع مباحثه ها اشکال ندارد؟ اگر اشکال ندارد که هیچ! اما اگر اشکال دارد آیا برای این موضوع تدبری اندیشیده شده است ؟ ،چون هدف همه ما از حضور در این سایت یافتن پاسخ سوالات یا پاسخ دادن به سوالات دیگران برای رسیدن به قرب الهی است ، آیا این مواردی که عنوان نمودم کمی با این موضوع تضاد ندارد؟!

ویرایش توسط mehrnosh : ۱۳۹۳/۰۷/۰۱ در ساعت ۲۱:۴۹
    عشـــــــــق یعنی لحظه ای دریاشدن
    عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشــــــــــق یعنی حسرت پروانه ها
    عشق یعنی گریه آلاله هـــــــا
    عشــــــــــق یعنی خاک هنگام سجود
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشــــــــق یعنی تشنه لب سقاشدن
    عشق یعنی غرق این معناشدن

ختم قرآن گروهی هر ماه برای سلامتی و تعجیل در ظهور امام عصر(عج)

دسترسی آسان به احادیث تصویری چهارده معصوم علیه السلام

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,257
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    709 پست
    حضور
    155 روز 14 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

سجاد

کارشناس پاسخگوی فقه و احکام

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

مباحث علمی و صحبت عادی بین زن و مرد به خودی خود مانعی ندارد و همچنین شوخی با نامحرم به خودی خود حرام نیست هر چند در روایات بسیاری توصیه شده که این کار ترک گردد چون به سرعت می تواند زمینه گناه را فراهم آورد .
    اما زمانی که صحبت و شوخی (چه به صورت متن یا شکلک یا ...) موجب مفسده و حرامی شود یا ترس از وقوع در حرام برای طرفین باشد قطعا ادامه دادن آن جواز شرعی ندارد و فوری باید قطع شود و نیز بهتر است که محتوا تغییر داده شود تا دیگران را به گناه نیندازد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    استفتاء از دفاتر مراجع عظام در قم

عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,257
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    709 پست
    حضور
    155 روز 14 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

حامی

کارشناس پاسخگوی مشاوره

سلام بر همه افرادي كه اين بحث را مي بينند و مي خوانند
    به عنوان مشاور سايت و كسي كه مورد مشورت قرار مي گيرم چند جمله اي با در اين رابطه شما سخن مي گويم:
    1- بله، استاد بزرگوار جناب سجاد از نظر شرعي نظر مراجع عظام را فرمودند. اما از نظر اخلاقي چه طور؟
    از نظر شرعي تا زماني كه قصد لذت جنسي و ترس افتادن در گناه و مفسده اي نباشد اين شوخي ها اشكالي ندارد. ولي اشكال ندارد به معني تشويق نيست به معناي اين است كه گناه و در پي آن عذابي نيست ولي اين حداقل امتياز است.
    خب اگر بخواهيم رفتارمان مورد پسند حضرت ولي عصر(عج) باشد چه طور باز هم به اين بسنده مي كنيم؟
    اجازه بدهيد از يكي از اساتيد آزموني را بيان كنم
    آزمون
    فرمود اگر مي خواهيد كاري كنيد يا چيزي بگوييد يا فكري و يا تجسمي كنيد تصور كنيد در خدمت امام زمان (عج) هستيد ايشان چه احساسي يا رفتاري نسبت به رفتارما دارند؟

بل الانسان علي نفسه بصيره ولو القا معاذيره

ممكن است كسي بگويد من از ارسال گل يا شكلك منظوري ندارم ولي آيا مي توانيد بگوييم كه فرد مقابل هم هيچ احساسي نخواهد داشت؟
    قرآن مي فرمايد
    در خودكنترلي ديني (تقوا) همديگر را ياري كنيد
    و همديگر را در گناه و تجاوز از حدود الهي ياري نكنيد

عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,257
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    709 پست
    حضور
    155 روز 14 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

حامی

کارشناس پاسخگوی مشاوره

ارتباط صحیح در فضای مجازی چگونه است؟ نوشته اصلی توسط حامی ارتباط صحیح در فضای مجازی چگونه است؟
    ممكن است كسي بگويد من از ارسال گل يا شكلك منظوري ندارم ولي آيا مي توانيد بگوييم كه فرد مقابل هم هيچ احساسي نخواهد داشت؟
    قرآن مي فرمايد
    در خودكنترلي ديني (تقوا) همديگر را ياري كنيد
    و همديگر را در گناه و تجاوز از حدود الهي ياري نكنيد

اجازه بدهيد عيني تر صحبت كنم:
    سال هاست در فضاي مجازي فعاليت مي كنم:
    آيا مي دانيد برخي از كاربران روي شكلك هاي متعددي كه شما در پست ها يا پيام خصوصي مي فرستيد حساب ويژه باز مي كنند؟ يعني برخي احساس مي كنند اين فرد براي ازدواج با او نظر دارد و روزها و ماه ها ذهنش مشغول مي شود
    و آيا مي دانيد برخي در اين فضاي مجازي اصلا هم سلك شما نيستند با آي دي عرفاني و به ظاهر بامعنا؟ و حتي براي شكار آمده است و هستند افرادي كه اعتقادي به مسائل شرع ندارند سخنان همين تاپيك را پوچ مي انگارند.
    برخي از خانم ها در مشاوره شكايت مي كنند كه مثلا فلاني در پيام خصوصي شكلك و گل مي فرستد و با الفاظ شوخي مي كند و من از اين رنج مي برم ولي نمي دانم چه طوري به او كه ظاهر الصلاح است تذكر بدهم
    و بودند افراد محترمي كه به خاطر همين كه فردي در ارتباط با او اين موارد را رعايت نكرده است از سايت رفته اند و يا امدنش در سايت بسيار نامنظم شده است.

عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,257
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    709 پست
    حضور
    155 روز 14 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

یارب

عضو كوشا

شوخی با نامحرم ازطریق پیام کوتاه موبایل و یا چت کردن

آیا شوخی با نامحرمی که قصد ازدواج با او را نداریم، اگر رکیک نباشد و از روی هوی و هوس هم نباشد، ازطریق پیام کوتاه موبایل، گناه است؟ شوخی کردن به این نحو با هم کلاسی های خانم هم اشکال دارد؟

توجه به چند نکته برای رسیدن به جواب سوالات فوق ضروری می باشد:
    1. یکی از غرایز قوی در انسان شهوات جنسی است که اگر طغیان و سرکشی کند، کنترل آن ناممکن یا مشکل خواهد بود.
    2. بروز و ظهور و غلبه غریزه ی شهوانی در انسان به صورت پلکانی و تدریجی است، و به تعبیر قرآن کریم شیطان از طریق سیاست گام به گام به هدف خود می رسد.(1)
    چنان که بررسی و ریشه یابی بسیاری از گناهان و جنایات که هر روز در جوامع مختلف رخ می دهد نشان دهنده ی همین موضوع است که از مسائل ناچیز و عادی آغاز شده اند. به همین جهت جلوگیری از وسوسه های شیطانی در ابتدای امر و قدم اوّل آسان است چون هنوز موقعیت شیطان و غرایز شهوانی ضعیف است، ولی اگر فردی در قدم اول از شیطان و هوی و هوس تبعیت کند، موقعیت خود را در مقابله با آنها تضعیف نموده و باعث تقویت نیروهای شیطانی و غرایز شهوانی خواهد شد. و در آن صورت مقاومت مشکل تر خواهد شد. به عبارتی همیشه پیش گیری راحت تر از درمان است.
    3. شکی نیست که شوخی با جنس مخالف اگر چه رکیک هم نباشد زمینه را برای انحراف و تسلط شیطان فراهم می کند.
    به همین جهات اسلام در مبارزه با انحراف از زمینه های آن نیز جلوگیری به عمل آورد، مثلاً مردها را از نشستن در جای زن قبل از سرد شدن، نهی نمود.(2) و یا به زن ها دستور داده در برخورد با نامحرم نرمی و ملاطفت نشان ندهند.(3)
    نتیجه این که بهتر است از شوخی با نامحرم اگر چه رکیک هم نباشد اجتناب کرد.
    استفتایی که از دفتر مراجع عظام در این زمینه شده ، به شرح ذیل است:
    1. چت کردن با جنس مخالف و رد و بدل کردن صحبت های معمولی چه حکمی دارد؟
    همه ی مراجع: در صورتی که خوف فتنه و کشیده شدن به گناه وجود داشته باشد جایز نیست.(4)
    جلوگیری از وسوسه های شیطانی در ابتدای امر و قدم اوّل آسان است چون هنوز موقعیت شیطان و غرایز شهوانی ضعیف است، ولی اگر فردی در قدم اول از شیطان و هوی و هوس تبعیت کند، موقعیت خود را در مقابله با آنها تضعیف نموده و باعث تقویت نیروهای شیطانی و غرایز شهوانی خواهد شد. و در آن صورت مقاومت مشکل تر خواهد شد. به عبارتی همیشه پیش گیری راحت تر از درمان است

2. شوخی کردن با نامحرم چه حکمی دارد؟
    همه ی مراجع: اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و یا بترسد به گناه بیفتد، جایز نیست. (5)
    تذکر نکته ای در پایان ضروری است:
    آن چه بیان شد یک حکم کلی است و از این جهت فرقی بین انواع شوخی( شوخی از طریق چت و پیام کوتاه و...) و بین انواع نامحرم ها (هم کلاسی ها و غیر آن)، وجود ندارد یعنی؛ اگر شوخی با نامحرم، به قصد لذت باشد یا خوف فتنه و کشیده شدن به گناه وجود داشته باشد، از حکم حرمت برخوردار است اگر چه آن نامحرم هم کلاسی باشد و این شوخی هم از طریق پیام کوتاه، انجام شده باشد.

پی نوشتها:
    1- بقره، 168،" وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ ".
    2- من لایحضره الفقیه، ج 3، ص467، "إِذَا جَلَسَتِ الْمَرْأَةُ مَجْلِساً فَقَامَتْ عَنْهُ فَلَا یَجْلِسُ فِی مَجْلِسِهَا أَحَدٌ حَتَّى یَبْرُدَ".
    3- الاحزاب، 32، "فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذی فی‏ قَلْبِهِ مَرَضٌ".
    4و5- در تنظیم این مقاله از پایگاههای اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید استفاده شده است.

عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,257
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    709 پست
    حضور
    155 روز 14 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

حامی

کارشناس پاسخگوی مشاوره

البته برخي جاها هم خود طرف بايد خودكنترلي ديني(تقوا) داشته باشد
    خانمي در مشاوره ها مي گفت: نوشته هاي عرفاني(عارفانه) آقایي بد جوري برام جالب بود هميشه دنبال مي كردم گاهي كه سايت مي آمدم سريع مي رفتم سراغ پست هاي او
    ابتدا از نظر عرفاني و معنوي برايم دوست داشتني بود و به او علاقه داشتم
    گاهي كه به سايت مي آمدم ولي آي او خاموش بود حالم گرفته مي شد و روزم تار مي شد
    تا اين كه به او وابسته شدم و به عناوين مختلفي از او سؤال مي كردم و او جوابم را مي داد اين حس خوشايندي در من ايجاد مي كرد
    با ادامه اين ارتباط نسبت به همسرم سرد شدم و هميشه در تخيلاتم به ان آقا فكر مي كردم كه چي ميشد او از من بود و خودم را در كنار او خوشبخت احساس مي كردم با اين كه مي دانستم او همسر دارد
    ولي چه كنم كه وابستگي به او در وجودم ريشه دار شده بود و بعدها خود اون آقا به من تذكر داد كه سؤالات تان از من خيلي زياد است و وقت گير. او متوجه وابستگي من نشده بود ولي روزي نميدانم چه شد كه به او ابراز عشق كردم و با برخورد تند او مواجه شدم.............

نمي دونم شايد
    شايد روزي داستانش را نوشتم
    اما از همه اين ها مهم تر
    خدايا چنان كن كه در فرجام كار
    تو خشنود شوي و ما رستگار

عرفانی یعنی اخلاقی نه خواهر گرامی عرفانی هر جا در تاپیک اسم عرفانی بود دوستان یعنی عرفان و اخلاق
    در تاپیک از کسی اسم برده نشده است
    هدف اگاهی دوستان برای فعالیت در فضای سایبر است

ویرایش توسط یوسف : ۱۳۹۳/۰۶/۲۹ در ساعت ۲۲:۰۸
    عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

نوشته
    148
    صلوات
    206
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 روز 13 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    3

قصد توهین ندارم ..ولی من آدم مذهبی زیاد دیدم که با نامحرم شوخی میکنن یعنی اکثرا که دیدم اینجوری بودن..ولی یادمه سال دوم یک اردوی رفتیم با بچه های دانشگاه یک پسر بود اصلا ادعایی نداشت خیلی مومن بود ولی خیلی پاک بود سرش تو لاک خودش بود.ولی پارسال که اردو مشهد رفتیم مسوول اردو همه دخترا رو مجبور کرد که چادر بپوشن اونم چ چادر پوشیدنی با کلی آرایش و.......از اونطرف خودش با چند تا از دخترا اس ام اس بازی میکرد وشوخی /آدم ها و باید تو موقعیت هاشون شناخت نه از روی ظاهر

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,257
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    709 پست
    حضور
    155 روز 14 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

صادق

کارشناس پاسخگوی کلام و اعتقادات

باسلام وتقدیراز بانی گرامی این بحث اخلاقی تربیتی .
    وتشکر از مهمانان شرکت کننده اعم از اساتید کار شناس و کاربران وظیفه شناس .
    نکته ها ونقدها وآموزه های مفید درس آموز از سوی بزرگواران تا کنون ارایه شده انشاءالله همگان مأجور باشند .
    فرمودند که بنده هم در این باره عریضه ی کوتاه داشته باشم .
    حسب فرمایش آن گرامی تحریریه ذیل تقدیم می شود .
    (( باشد تا چه حکم رود وچه قبول افتد))
    به طور کلی نکته های در این باب قابل طرح است که اجازه دهید سخن را از این جا آغاز نمایم :
    دین اسلام، دین تعقل و متانت و اعتدال است. از این رو همه نیازهای فردی و اجتماعی و روانی و عاطفی و دنیایی و آخرتی انسان را مورد توجه دقیق قرار داده و راه تأمین این نیازها را نیز به طور معقول معرفی کرده است.

در دین اسلام نه تنها از شوخی منع نشده، بلکه مورد تأکید و سفارش اسلام است و سیره و سنت و برنامه عملی پیشوایان ما در موارد زیادی بر خوش طبعی و خنداندن و شاد نمودن مؤمنان بوده است .
    ولی این شوخی و خنداندن مؤمنان باید حق مدار و نظام مند باشد و از حد و مرز حق و اعتدال گذر نکند . زیرا اگر از حد اعتدال و مرز حق بگذرد بر قوای عقلانی انسان و اراده او تأثیر سوء می­گذارد ، قاطعیت و اعمال نظر و حاکمیت اراده را در مواردی که مورد نیاز و ضرورت می­باشد از انسان می گیرد. اسلام، انسان معتدل و میانه رو در همه ابعاد می خواهد و عملا ما را به چنین جهتی هدایت نموده و اعتدال در همه کارها را خط مشی و برنامه کلی خود قرار داده است.
    از این رو در موضوع شوخی باید به نکاتی توجه داشت.
    1. سلامت روان . یکی از مولفه های سلامت روان تعامل با دیگران به صورت سالم است. اگر شوخی و یا سر به سر گذاشتن دیگران به این تعامل سالم ضربه بزند، معلوم می شود که عملی غیر استاندارد و نابهنجار است و باید ترک شود. زیرا در غیر این صورت موجب بروز مشکلاتی برای فرد و جامعه می گردد.
    2. مسئله دیگری که باید به آن توجه داشته باشید فرق بین طنز و لودگی است، لودگی به معنی مسخره بازی و مورد تمسخر قراردادن یا تمسخر قرارگرفتن دیگران است. زشتی هر دو حالت مشخص است . و اما شوخی و طنازی به معنی لطیفه گویی، لطیف است که هم موجب سرور و شادی دیگران می شود و هم شخصیت فرد طناز و شوخ در نظر دیگران تضعیف نمی شود بلکه گاهی ارتقاء می یابد.
    3. باید توجه داشته باشیم که بهترین الگوهای رفتاری ما در همه امور پیامبر اکرم و امامان معصوم علیهم السلام هستند از روایات و احادیث معصومین (ع) فهمیده می شود که مؤمن همیسه متبسم و خوش رو است و این نکته ای است که هرگز نباید مورد غفلت قرار گیرد.

بنا بر این شادی و شوخی ، مزاح و مطایبه دو قسم است،
    الف) شوخی خوب و ممدوح .
    ب) شوخی زشت و مذموم
    « مزاح و شوخی ممدوح در کلام معصومین علیهم السلام» :
    در مورد مزاح ممدوح رسول اکرم ( ص ) می فرمایند : «انی لا مزح و لا اقول الاحقا؛ (1) همانا من شوخی می کنم در حالی که جز حق نمی گویم » ، یعنی ؛ آن شوخی ممدوح است که از مدار حق تجاوز نکند و به سخنان باطل و ناروا کشیده نشود . امام محمد باقر ( ع ) می فرمایند : «ان الله یجب المداعب فی الجماعه بلا رفث ؛ (2) خداوند کسی را که در بین جماعت و اجتماع شوخی می کند، دوست دارد به شرط این که این شوخی همراه فحش نباشد » ، یعنی ؛ آن شوخی ممدوح است که از فحش بدور باشد .
    مزاح مذموم در آیینه کلام معصومین علیهم السلام :
    رسول اکرم ( ص ) می فرمایند : « لا یبلغ العبد صریح الایمان حتی یدع المزاح و الکذب...؛ (3) بنده به ایمان صریح ( و صاف و بی شایبه ً از کفر ) نمی رسد تا این که شوخی و دروغ را رها سازد »، اینجا شوخی با دروغ جمع شده است و با هم ارتباط دارند. علی ( ع ) می فرمایند : «لا یجد عبد طعم الایمان حتی یترک الکذب هزله و جد ه ؛ (4) هیچ بنده ای مزه ایمان را نمی چشد تا این که دروغ را ترک کند . خواه شوخی باشد یا جدی» .
    معلوم می شود آن شوخی مذموم است که آمیخته با دروغ باشد .
    امام صادق ( ع ) می فرمایند : «لا تمازح فیجترا عیلک ؛ (5) (آن قدر ) شوخی و مزاح نکن تا (دیگران ) بر تو جرات پیدا کنند » ، یعنی ؛ حد شوخی را نگه دار و آن قدر شوخی نکن تا نسبت به تو گستاخی و جسارت شود .
    علی ( ع ) می فرمایند : « من کثر مزاحه استجهل ؛ (6) هرکس زیادی شوخی کند، جهالت را پذیرفته است» ، یعنی ؛ شوخی زیاد مذموم است.
    با توضیحات فوق حد و مرز مزاح ممدوح از مذموم روشن شد.
    به بیان دیگر مزاح ممدوح شوخی هایی است که ویژگی های زیر را داشته باشد :
    1. دوری از افراط و تفریط :
    همان گونه که گرفتگی و عبوس بودن و ناراحت و مغموم به نظر رسیدن مذموم است (تفریط) زیاده روی در شوخی(افراط ) نیز دل را می میراند و از خدا غافل می سازد . بنا بر این اگر در شوخی زیاده روی نباشد و به حد افراط نرسد ، اشکال ندارد.
    2. از مدار حق تجاوز نکند و به سخنان باطل و ناروا کشیده نشود.
    3. شوخی نباید با گناه و معصیتی مانند اذیت و آزار مؤمن ، غیبت ، تهمت ، فحش ، توهین ، دروغ ،تحقیر و تضعیف دیگران همراه باشد .

پی نوشت ها:
    1. محمد محمدي ري‌شهري، ميزان الحكمه، الناشر: دار الحديث، الطبعه الاولي، التنقيح الثاني، السنه/1416 ه.ق ، ج 9، ح18554 .
    2. همان ، ح 18563 .
    3. همان ، ح 18577 .
    4. همان ، ج 8، ح 17114 .
    5. همان ، ج 9، ح 18579 .
    6. همان ، ح 18596.

عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

شروع کننده موضوع

نوشته
    10,257
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    709 پست
    حضور
    155 روز 14 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

رك: كتاب آيين شوخي و قوانين خوشي

جهت مطالعه بیشتر به این لینک مراجعه کنید

ویرایش توسط یوسف : ۱۳۹۳/۰۶/۲۷ در ساعت ۱۶:۲۵
    عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشق یعنی غرق این معناشدن

نوشته
    148
    صلوات
    206
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 روز 13 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    3

جالب بود ..من از لحاظ دینی قوی نیستم یعنی صفرم ولی ی جا خوندم وقتی تو محیط های چت ازدیدن یک پیام ذوق میکنه خودش کلی گناه داره.

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری