جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شـــیـــوه و روش ارتــبـــاط بـــابـــزرگــــتـــرهـــ ـا

نوشته
    7,382
    صلوات
    500
    تعداد دلنوشته
    8
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    60 روز 10 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    43
    آپلود
    0
    گالری
    281

شـــیـــوه و روش ارتــبـــاط بـــابـــزرگــــتـــرهـــ ـا

میدونید که مدتیه مشغول انتقال مباحث برنامه سمت خدا ( کارشناس : خانم نیلچی زاده) هستم.
    طبعا" در حین انتقال مطالب، کم و بیش خودم هم مطالعه میکنم.
    امروز به مطلبی برخوردم که یه جورایی توجهم رو جلب کرد:

نقل قول نوشته اصلی توسط *عرفانی* نمایش پست
    سوال – بستگان شوهر من در شهرستان زندگی می کنند و هرچند وقت یک بار به بهانه های مختلف به منزل ما می آیند و حداقل پانزده تا سی روز می مانند . بدون هیچ کمک مالی . آنها در خانه ی ما هستند و متأسفانه اهل نظم و نظافت و نماز و رعایت شئونات اسلامی نیز نیستند . همسر من نیز با من است . من دیگر ناراحتی اعصاب گرفته ام. خانه ی شصت و پنج متری ، کلاس های دانشگاه ، بچه ی سه ساله همه من را اذیت می کند . افسردگی گرفته ام و می ترسم زندگی قشنگ من بخاطر آنها از هم پاشیده شود . چکار کنم ؟

پاسخ – صله ی رحم عنوان درون دینی است که ما نسبت به دید و بازدید ها ی نزدیکان خود داریم . اما صله ی رحم به چه قصد و با چه نتایجی ؟ آیا من صله ی رحم می کنم و به منزل یکی از بستگان خود به میهمانی می روم برای اینکه مدام پای خود را روی پا بگذارم و یک نفر به من سرویس بدهد ؟ یا می روم برای اینکه او را ببینم با مشکلات او آشنا شوم . اگر می توانم به اوکمک کنم . اگر می تواند چیزی به من یاد بدهم از او بیاموزم . که قطعاً می تواند به شرط اینکه من بلد باشم یاد بگیرم . اگر من هنر و یا توانایی بلد هستم به او یاد بدهم . و در این دید و بازدید ها مهارت دینی را تقویت کنم .

وقتی که این اهداف اصلاً به نتیجه نمی رسد . یعنی صله ی رحم برای لطف به میزبان نیست برای زحمت به میزبان است . یعنی من فکر می کنم وقتی میهمان خوبی هستم که همه به من خدمت کنند . این روحیه خیلی خطرناک است . یعنی میهمانی که از میزبان خود طلبکار است . بله ، وظیفه ی میزبان این است که اجازه ندهد حتی میهمان یک کاسه را جابجا کند . اما اینکه میهمانی روحیه ی توقع داشته باشد و بعد در خانه ی میزبان ماندگار شود ، نشان می دهد که آسیب خیلی عمیق است .

بخصوص که این دوست ما گفتند در معرض افسردگی هستند . یعنی شما به چه قیمتی حاضر هستید برای خود راحتی فراهم کنید ، آن هم در خانه ی دیگران برای اینکه خودتان آرامش داشته باشید .

این نهایت ظلمی است که می کنید . شاید اسم آن ظلم نباشد اما یقین بدانید که ظلم بدون پاسخ نیست . قانون کنش و واکنش طبیعی است . شما به خانه ی فردی رفته اید ، آرامش وریتم طبیعی زندگی او را به هم ریخته اید آن هم برای یک مدت طولانی . یعنی برای یک روز یا دو روز هم نیست .

در روایت داریم که آداب میهمانی تا سه روز است . از روز چهارم به بعد عضو خانواده است یعنی باید به طور جدی در وظایف خانه شریک شود . ایشان گفتند که اینها مودب به آداب دینی نیستند ، بگذارید به زبان غیر دینی بگویم : وقتی که شما وارد خانه ای می شوید که آن خانواده را دچار زحمت اضافه ای می کنید و به آنها آسیب می زنید قطعاً بدانید دیر یا زود عزت خود را از دست خواهید داد .

همانجایی که شما احترام می دیدید ، شما را مانند کفش بیرون خواهند گذاشت . پس اگر می خواهید احترام شما پا برجا بماند حواس شما باشد که انسان حتی خانه ی خدا هم نمی رود مگر اینکه اذان بگویند . با اذان و اذن و اجازه وارد خانه ی خدا می شویم . تا قبل از اینکه میزبان اذیت بشود باید روی این مسئله دقت داشته باشیم . میهمان عزیز است اما همچو نفس خسته می آید اگر آید بیرون نرود .

متوجه شدم که روی صحبت خانم کارشناس با مهمان های شخص پرسشگر است
    حال این سوال پیش میاد که : اگه مهمانها اون برنامه رو ندیده باشن ، تکلیف چیست؟

آخه چطوری میشه به یک بزرگتر تفهیم کرد که آداب مهمان شدن چیه؟

دوست دارم نظر کارشناسان رو بدونم
    نحوه برخورد با بزرگترها چطوری باید باشه
    اونم برای شخصی که میخواد نهایت احترام به والدین رو داشته باشه

2.  

نوشته
    3,610
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    790 پست
    حضور
    118 روز 3 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام الله

کارشناس بحث: استاد امیدوار

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    123
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط *عرفانی* نمایش پست

میدونید که مدتیه مشغول انتقال مباحث برنامه سمت خدا ( کارشناس : خانم نیلچی زاده) هستم.
    طبعا" در حین انتقال مطالب، کم و بیش خودم هم مطالعه میکنم.
    امروز به مطلبی برخوردم که یه جورایی توجهم رو جلب کرد:

متوجه شدم که روی صحبت خانم کارشناس با مهمان های شخص پرسشگر است
    حال این سوال پیش میاد که : اگه مهمانها اون برنامه رو ندیده باشن ، تکلیف چیست؟

آخه چطوری میشه به یک بزرگتر تفهیم کرد که آداب مهمان شدن چیه؟

دوست دارم نظر کارشناسان رو بدونم
    نحوه برخورد با بزرگترها چطوری باید باشه
    اونم برای شخصی که میخواد نهایت احترام به والدین رو داشته باشه
    بسمه تعالی
    با سلام و عرض تحیت

بله متاسفانه شاهد تحریف معنا و مفهوم صله رحم هستیم، اساس صله رحم را آگاهی از حال و روز هم و به انگیزه کمک و خیرخواهی تشکیل می دهد و نه مزاحمت و....
    جلوگیری از این تحریف و آگاه کردن مومنین، محصور در ابزار خاصی نیست، منابر سخنرانی، تریبونهای فرهنگی، برنامه های تلویزیونی، کتاب و مقالات مرتبط، گفتگوهای رو در رو و....همه در نهادینه کردن فرهنگ صحیح صله رحم نقش اساسی دارند.

در کنار همه این موارد که ناظر به وظایف میهمان است، باید اذعان کرد که گرفتاری جامعه به رودربایستی و تعارفات بی جا، نقش قابل توجهی در این خصوص ایفا می کند.
    بنابراین لازم است میزبان نیز در عین رعایت آداب مهانداری و تکریم میهمانان،در دفعات بعدی، ابراز وجود را تمرین کند، رودربایستی را کنار بگذارد و خواستار هماهنگی بیشتر شود. در صورتی که شرایط را مهیا نمی بیند، افراد مقابل را از عدم هموار بودن شرایط خود ( کوچک بودن فضا، مشغله و درس و...) آگاه کند و با یک عذرخواهی وقت دیگری را پیشنهاد دهد. در این خصوص نباید نگرانی از قضاوت فرد یا افراد مقابل مانع از بیان احساس و محدودیتهایی که با آن مواجه هستیم، گردد.
    ویرایش توسط اميدوار : ۱۳۹۳/۰۷/۱۱ در ساعت ۱۰:۵۱

نوشته
    2,634
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

نقل قول نوشته اصلی توسط اميدوار نمایش پست
    بسمه تعالی
    با سلام و عرض تحیت

بله متاسفانه شاهد تحریف معنا و مفهوم صله رحم هستیم، اساس صله رحم را آگاهی از حال و روز هم و به انگیزه کمک و خیرخواهی تشکیل می دهد و نه مزاحمت و....
    جلوگیری از این تحریف و آگاه کردن مومنین، محصور در ابزار خاصی نیست، منابر سخنرانی، تریبونهای فرهنگی، برنامه های تلویزیونی، کتاب و مقالات مرتبط، گفتگوهای رو در رو و....همه در نهادینه کردن فرهنگ صحیح صله رحم نقش اساسی دارند.

در کنار همه این موارد که ناظر به وظایف میهمان است، باید اذعان کرد که گرفتاری جامعه به رودربایستی و تعارفات بی جا، نقش قابل توجهی در این خصوص ایفا می کند.
    بنابراین لازم است میزبان نیز در عین رعایت آداب مهانداری و تکریم میهمانان،در دفعات بعدی، ابراز وجود را تمرین کند، رودربایستی را کنار بگذارد و خواستار هماهنگی بیشتر شود. در صورتی که شرایط را مهیا نمی بیند، افراد مقابل را از عدم هموار بودن شرایط خود ( کوچک بودن فضا، مشغله و درس و...) آگاه کند و با یک عذرخواهی وقت دیگری را پیشنهاد دهد. در این خصوص نباید نگرانی از قضاوت فرد یا افراد مقابل مانع از بیان احساس و محدودیتهایی که با آن مواجه هستیم، گردد.
    سلام علیکم
    چطور در عین احترام و تکریم ابراز وجود کند؟ آن هم در برابر پدر و مادر همسر که در این مورد انتظار احترام بالایی دارند و در عین حال برای رفت و آمد به خانه پسرشان خود را محق می دانند و اعتراض در این مورد می تواند به ناراحتی و دلخوری ختم شود.

نوشته
    7,382
    صلوات
    500
    تعداد دلنوشته
    8
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    60 روز 10 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    43
    آپلود
    0
    گالری
    281

نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
    سلام علیکم
    چطور در عین احترام و تکریم ابراز وجود کند؟ آن هم در برابر پدر و مادر همسر که در این مورد انتظار احترام بالایی دارند و در عین حال برای رفت و آمد به خانه پسرشان خود را محق می دانند و اعتراض در این مورد می تواند به ناراحتی و دلخوری ختم شود.
    با سلام و سپاس

بله

حرف دل بنده نیز دقیقا" همینه

حالا پدر و مادر همسر که هیچی. حتی ممکنه شخص با پدر و مادر خودش این مشکل رو داشته باشه.

این همه توصیه به احترام و تکریم بزرگتر ها شده

اما گاهی مواردی پیش میاد که آدم نمتونه چیزی بگه

حتی یک اُف!!

اونوقت چطور باید بهشون تفهیم کنه که مهمان تا سه روز عزيز است. ـ شب اول طلا، شب دوم نقره، شب سوم مس....

رسول خدا (صلی الله علیه وآله): «الضِّیافَةُ ثَلاثَةُ اَیّامٍ فَما دُونَها؛ مهمانی سه روز و کمتر از سه روز باید باشد».

منبع: ابن رازی، جامع الاحادیث، تحقیق: محمد حسینی، مشهد، آستان قدس رضوی، چ 1، 1413 هـ.ق، ج 29، ص 134.

اون بنده خدا ها با خودشون فکر میکنن که : ای بابا !! من که مهمون نیستم. من مامانتم.( و یا من باباتم)

ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۳/۰۷/۱۲ در ساعت ۰۸:۴۸

نوشته
    24
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 4 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام واقعا کاش می شد یاد داد به بعضی آدم ها که وقتی جایی می رن حداقل بدونن که نباید آرامش اطرافیان رو زیر پا بگذارن.یا مدام امر ونهی کنن ویا این که از پذیرایی ایراد بگیرند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری