صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شناخت نظام جمهوری اسلامی ایران

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما شناخت نظام جمهوری اسلامی ایران

باسلام و احترام
    سی و شش سال از انقلاب جمهوری اسلامی ایران در حال اتمام است.
    شاید شما هم مانند بنده این گونه سئوالات در ذخن بپرورید.
    -وظایف یک رهبر در حکومت اسلامی چیست و چقدر اختیار در تعین حکم دارد و اگر فرمان داد و عمل نشد چه میشود؟
    -وظایف رئیس تشخیص مصلحت نظام چیست و حل چه مسائلی بر عهده دارد؟
    -وظیفه شورای نگهبان چیست و حل چه مسائلی بر عهده دارد؟
    -وظیفه مجلس چیست و حل چه مسائلی بر عهده دارد؟
    -وظیفه قوه مقننه چیست و حل چه مسائلی بر عهده دارد؟
    -وظیفه ریاست جمهوری چیست و حل چه مسائلی بر عهده دارد؟
    -وظیفه کسانی که مردم به ایشان اعتماد کردند چیست و حل چه مسائلی بر عهده ایشان است؟
    -وظیفه مردم در قبال انجام وظیفه کردن مسئولین چیست و حل چه مسائلی بر عهده مردم هست؟
    -وظیفه مردم در قبال عدم انجام وظیفه مسئولین چیست و حل چه مسائلی بر عهده مردم است؟
    و ...
    این سئولاتی است که عمده بحث هر فرد دز محفلی اعم از سیاست ، ورزش، اقتصاد و ... را در بر میگیرد و مردم اکثر وقت خود را صرف سوال و پاسخ هایی هر چند درست و غلط میکنند و فایده ای که دارد آرامش درونی که شاید بعضا هم به خشونت انجامد.
    پس دانستن این قیبل موارد که هر نهادی چه وظیفه ای دارد میتواند شناخت ما از وظیفه مسئولین را بهتر کرده و انتظارات ما را متناسب کند.
    لذا از اساتیدی که در این زمینه اطلاعات صحیح و کافی دارند خواهشمندم در این سایت محبت کرده و اطلاعات کافی را مبذول فرمایند.
    شناخت قوانین اسلامی خود فقه است پس در جامعه اسلامی حق داریم که اسلامی فکر کرده و عمل کنیم .

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    799 پست
    حضور
    118 روز 11 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام الله

شناخت نظام جمهوری اسلامی ایران

کارشناس بحث: استاد مسلم

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۰۷/۱۷ در ساعت ۱۱:۱۸
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

شناخت نظام جمهوری اسلامی ایران

نوشته
    458
    مورد تشکر
    158 پست
    حضور
    21 روز 20 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط M.javad نمایش پست
    -وظایف یک رهبر در حکومت اسلامی چیست و چقدر اختیار در تعین حکم دارد و اگر فرمان داد و عمل نشد چه میشود؟
    -وظایف رئیس تشخیص مصلحت نظام چیست و حل چه مسائلی بر عهده دارد؟
    -وظیفه شورای نگهبان چیست و حل چه مسائلی بر عهده دارد؟
    -وظیفه مجلس چیست و حل چه مسائلی بر عهده دارد؟
    -وظیفه قوه مقننه چیست و حل چه مسائلی بر عهده دارد؟
    -وظیفه ریاست جمهوری چیست و حل چه مسائلی بر عهده دارد؟
    -وظیفه کسانی که مردم به ایشان اعتماد کردند چیست و حل چه مسائلی بر عهده ایشان است؟
    -وظیفه مردم در قبال انجام وظیفه کردن مسئولین چیست و حل چه مسائلی بر عهده مردم هست؟
    -وظیفه مردم در قبال عدم انجام وظیفه مسئولین چیست و حل چه مسائلی بر عهده مردم است؟
    و ...
    این سئولاتی است که عمده بحث هر فرد دز محفلی اعم از سیاست ، ورزش، اقتصاد و ... را در بر میگیرد و مردم اکثر وقت خود را صرف سوال و پاسخ هایی هر چند درست و غلط میکنند و فایده ای که دارد آرامش درونی که شاید بعضا هم به خشونت انجامد.
    با سلام خدمت شما دوست عزیز
    من فعلا سوال شما را به صورت کلی جواب می دهم تا بعد ببینم نقطه نظر، و سوالتان در کدام بخش متمرکز است، سپس بحث را به صورت جزئی تری پی میگیریم.
    ببینید شکل حکومت در ایران مانند بسیاری از کشورهای دیگر مبتنی بر تفکیک قوای سه گانه، یعنی قوه مجریه، مقننه، و قضاییه است که هر کدام استقلال دارند.(اصل 57 قانون اساسی)
    وظایف مسئولین در ایران هم مشابه، وظایف مسئولین همان پست در دیگر حکومت هاست، وزیر اقتصاد، وزیر جنگ، وزیر نیرو، وزیر بهداشت، و...
    پس تمام وظایف قانونگذاری، اجرایی، و نظارتی، مانند سایر حکومت های رایج غرب و شرق است، که به اقتضاء جمهوریت، مستقیم یا غیر مستقیم به وسیله مردم انتخاب می‌شوند.
    منتهی تفاوت حکومت ایران، با سایر حکومت های جمهوری، در روح، باطن و مغز آن است، یعنی حکومت ما، از قانون خاصی پیروی کرده، و هدف خاصی را دنبال می‌کند، و این امر از لفظ «اسلامی» که بعد از جمهوری امده است هویداست.
    پس همان طور که گذشت مسئولین عرصه اقتصاد، دیپلماسی، پزشکی، ورزشی، و... مانند حکومت های غربی هستند، منتهی حکومت ما به اقتضاء «اسلامیة» دو تفاوت با سایر حکومت ها دارد:
    تفاوت اول در ساختار ظاهری، یعنی چند مقام دیگر باید به این شاکله اضافه شوند:

1- رهبر: یک اسلام شناس خبره که وظیفه اش نظارت بر عملکرد مسئولین و تصمیم گیری های کلان است، که مطابق با اهداف اسلام و انقلاب باشد.(اصل 107 به بعد)
    دقت کنید لزومی ندارد رهبر جامعه اسلامی، یک اقتصاد دان باشد، یک دیپلمات باشد، یک پزشک باشد، تمام این عرصه ها مسئولین خود را دارند. رهبر جامعه فقط باید یک مدیر اسلام شناس عادل باشد.
    فرمان رهبر دو گونه است، گاهی حکم حکومتی می دهد که در این صورت باید عمل شود، اما گاهی شخص رهبر در مقام توصیه به مسئولین و تعریف اهداف و چشم اندازهاست که ممکن است یک مسئول در تشخیص مصداق آن اشتباه کرده و عمل نکند، این ممکن است. شخص رهبر در چارچوب خاصی دست مردم را برای انتخاب مسئول، و دست مسئولین را برای انتخاب سیاست های جزئی و خرد باز میگذارد تا انتخاب مردم هم در سرنوشتشان دخیل کند. لذا ممکن است که مسئولین مخالف نظر رهبری عمل کنند.

2- مجلس خبرگان رهبری: با توجه به این که تشخیص دارا بودن صلاحیت، و حفظ آن در شخص رهبر، برای عامه مردم به راحتی قابل تشخیص نیست، مجلسی متشکل از فقهای خبره که توسط مردم انتخاب می شوند، رهبر را برگزیده، و بر ادامه صلاحیت وی نظارت میکنند.(اصل 107و 108)

3- شورای نگهبان: شورایی که متشکل از فقها و حقوقدانانی است تا بر مصوبات مجلس نظارت کنند تا با قوانین اسلامی در تعارض نباشد، و همچنین بر روند انتخابات کشور ناظر باشد.(اصل 91 و 99)

4-مجمع تشخیص مصلحت نظام: این مجمع هم متشکل از برخی مقامات بلند پایه است تا در موارد خاصی مانند رفع اختلافات بین مجلس و شورای نگهبان، یا مواردی که رهبری آن را جهت مشاوره ارجاع می دهد نظر بدهند.(اصل 112)

تفاوت دوم: در قوانین باطنی

تفاوت هایی در اصل قوانین، و نحوه انتخاب مسئولین و... مانند:
    1-قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، لایحه های دولت، و قوانین حسابرسی، و مجازاتی قوه قضاییه باید در چارچوب قوانین اسلامی باشد.(اصل 71، 122، و 167)
    2- با توجه به این که قوه نظارت کننده، یا همان قوه قضاییه در جمهوری اسلامی باید طبق قوانین اسلامی قضاوت کند، باید یک فقیه در رأس آن باشد که توسط رهبری تعیین می شود.(اصل 157)
    3- رئیس رسانه ملی با توجه به وظیفه حساس و خطیر آن و رعایت اصول کلی، توسط رهبری تعیین می‌شود.(اصل 110)
    4- فرماندهی کل قوای مسلح کشور با رهبری است، و این تنها وظیفه اجرایی شخص رهبر می باشد.
    و قوانین مشابه دیگر.(همان)

مردم ایران، مانند هر ملتی که دوست دار وطن، حکومت و آرمان خویش هستند، وظیفه ای جز کوشش برای اعتلای کشور و رسیدن آن به آرمان ها و چشم اندازهایش ندارند، و البته این امر با ایستادگی محقق خواهد شد، و البته گستره عامی دارد، و شامل مصادیق فراوانی می شود، مانند: کمک به پیشرفت و تعالی حکومت از طریق علم و تولید و...، انتخاب اصلح برای پست های مختلف در کشور، شرکت در راهپیمایی ها و انتخابات، مصرف کالای داخلی و توسعه اقتصاد ملی، ایستادگی در برابر جنگ سخت و نرم، و...

اما این که اگر مسئولین به وظایفشان عمل نکردند:
    این مسئله دو جور مطرح است، روشن است که هر مسئول و منتخبی آزادی تفکر و اراده دارد، و نباید توقع داشته باشیم تشخیص خود را کنار بگذارد و از گفته ما پیروی کند، گاهی عمل نکردن آنها به وظایفشان از باب تزاحم انگیزه ها و صلاحدید ها و تفاوت نگرش هاست، یعنی مردم یک عمل را به مصلحت می دانند، اما آن مسئول منتخب، ان را به صلاح ندانسته، و روش دیگری را مناسب تر می داند، روشن است که در این صورت مردم موظف هستند نسبت به شخصی که به او اعتماد کرده اند، اعتمادشان را ادامه دهند.
    اما اگر مسئولی حقیقتا برخلاف مصالح گام بر می دارد بر عهده ارگان های نظارتی است که متناسب با شدت انحراف آن مسئول با او برخورد خواهند کرد. نهادها و ارگان هایی ماننددیوان عالی کشور، سازمان بازرسی کل کشور و... برای چنین اهدافی در قانون اساسی تعریف شده اند. (اصل 161، و 174)
    پس در هر صورت اعتراض عملی به رفتار مسئولین مختص به ارگان های نظارتی است، اصلا رمز استقلال قوه قضاییه از قوای دیگر همین است. پس ورود عملی مردم میتواند مشکلات عدیده ای را به بار آورد، علاوه بر بی قانونی منجر به هرج و مرج خواهد شد، و هیچ حکومتی چنین قانونی را ترویج و توصیه نکرده است.
    خصوصا این که چون عامه مردم در جریان تصمیم گیری های کلان نیستند ممکن است در قضاوت و تشخیص اشتباه کنند، همان طور که مقام معظم رهبری خطاب به دانشجویان دانشگاه شیراز فرمودند:
    «انتقاد شخصی و مصداق‌سازی نکنید. وقتی شما روی یک مصداق تکیه میکنید، اولاً احتمال دارد اشتباه کرده باشید؛ من میبینم دیگر. من مواردی را مشاهده میکنم - نه در دانشگاه، در گروه‌های اجتماعی گوناگون - که روی یک مصداق خاصی تکیه میکنند؛ یا به‌عنوان فساد، یا به عنوان کجروی سیاسی، یا به‌عنوان خط و خطوط غلط. بنده مثلاً اتفاقاً از جریان اطلاع دارم و میبینم اینجوری نیست و آن کسی که این حرف را زده، از قضیه اطلاع نداشته است» (در جمع اساتید و دانشجویان شیراز، 14/2/1387)

موفق باشید.

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام و ادب
    از اینکه مختصر و مفید برایم توضیح دادید بسیار متشکرم.اجرک الی الله تعالی
    خب بلطف خدا و راهنمایی شما بصورت کلی نظام جمهوری اسلامی را شناختم و به رای مردم نسبت به اجرای اسلام ناب پاسخ مثبت دادم.
    چند سئوال هست که همیشه مرا مشغول کرده و با توجه به اینکه کشوری جمهوری و اسلامی هست و موظف به اجرای امور اسلامی دوست دارم جوابی صحیح و بدون شبهه بگیرم و با شخص هم مشکلی ندارم چون دین مجری میخواهد نه قانون گذار! بحث کلمه ای نشود منظور اینکه دین تعریف شده و نیاز نیست که دین جدیدی آورده بشه
    حالا سئوالات من
    یک رهبر وظیفه آن اعلام حکم حکومتی و حکم شرعی هست
    حکم شرعی چقدر در کشور باید اهمیت داده میشود؟مثلا اگر حکم شرعی داده شد و رهبر اسلام شناس باشد،بنده نباید دیگر اعتراض کنم که چرا طبق روایت امام جعفرصادق ع مطلبی را حرام و کفر اعلام کرد و رهبر مخالفت کرد؟.پس حرف رهبر برای من سند میشه؟.قبول.اما آیا شرط ادب نیست که کل مراجع حکم شرعی رهبر را اجرا کنند و باعث تفرقه نشه؟(ببینید ما در داخل و خارج دشمن داریم و قصد من خوشحال کردن دشمنان نیست اما از حقیقت هم نمیتونم فرار کنم و قطعا شخص رهبری و کل مسئولین را دوست دارم اما تناقض در رفتار و گفتار ،بنده دانشجو علوم اسلامی را گیچ کرده برای مساله ای مرجعی یک نظر داده و صحیح آن از دیدگاه من که قبول کردم اسلام دینی کامل هست اینه که یک! نظر درست باشد و من بین سخن مراجع سردرگمم، همه نمازخوان، همه مطیع اما در برخی موارد نظر عکس و این اسلام نیست شاید 50 درصد اسلام باشد و 50 درصد دیگر را بنده معتقدم که امام عصر عج دارد کفاره میپردازد و من از ناراحتی او غمگینم و از خوشحالیش شادان.با این حال دوست دارم بعنوان یک مسلمان رو به رشد ضمن احترام متقابل وضعیت احکام متضاد مشخص شود تا دشمنان هم نتوانند در این زمینه فعالیت کنند و مردم متضرر شوند چرا که اسلام سعادت مردم را میخواهد و همه مراجع هم قبول دارند-پیشنهاد دارم که در اموری که اختلاف نظر هست اجماع شود)
    سئوال دیگر را پس از جواب اعلام میکنم
    متشکرم

6. تشکرها 3

نوشته
    458
    مورد تشکر
    158 پست
    حضور
    21 روز 20 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یک رهبر وظیفه آن اعلام حکم حکومتی و حکم شرعی هست
    حکم شرعی چقدر در کشور باید اهمیت داده میشود؟مثلا اگر حکم شرعی داده شد و رهبر اسلام شناس باشد،بنده نباید دیگر اعتراض کنم که چرا طبق روایت امام جعفرصادق ع مطلبی را حرام و کفر اعلام کرد و رهبر مخالفت کرد؟.پس حرف رهبر برای من سند میشه؟
    ببینید رهبر به عنوان یک فقیه و مجتهد در برخورد با قضایا و اتفاقاتی که در کشور اتفاق می افتد، نظر دین و شریعت را از منابع آن استخراج کرده و اجرا می کند، پس رهبر در مقابل حرف قران و حدیث اختیاری ندارد که با آنها مخالفت کند، رهبر موظف است فقط آنچه که خداوند و پیامبر(ص)، و معصومین(ع) گفته اند را استنباط و اجرا کند، اما گاهی ممکن است ما با دیدن یک روایت گمان کنیم که رهبر مخالف آن روایت عمل کرده، این صحیح نیست، چرا که اجتهاد و استنباط احکام شرعی به این راحتی نیست، بلکه باید با علومی مثل ادبیات عرب و رجال و اصول و... آشنا بود تا بتوان نظر قطعی ائمه(ع) را تشخیص داد، پس صرفا با یک روایت نمی توان نظر اسلام را درک کرد، و باید همه روایات را در کنار هم و با قواعد مختص به خودش دید، تا فهمید که رهبری مخالف نظر امام صادق(ع) عمل می کند یا خیر، و این کار مجتهدین مجلس خبرگان است.

آیا شرط ادب نیست که کل مراجع حکم شرعی رهبر را اجرا کنند و باعث تفرقه نشه؟(ببینید ما در داخل و خارج دشمن داریم و قصد من خوشحال کردن دشمنان نیست اما از حقیقت هم نمیتونم فرار کنم و قطعا شخص رهبری و کل مسئولین را دوست دارم اما تناقض در رفتار و گفتار ،بنده دانشجو علوم اسلامی را گیچ کرده برای مساله ای مرجعی یک نظر داده و صحیح آن از دیدگاه من که قبول کردم اسلام دینی کامل هست اینه که یک! نظر درست باشد و من بین سخن مراجع سردرگمم، همه نمازخوان، همه مطیع اما در برخی موارد نظر عکس و این اسلام نیست شاید 50 درصد اسلام باشد و 50 درصد دیگر را بنده معتقدم که امام عصر عج دارد کفاره میپردازد و من از ناراحتی او غمگینم و از خوشحالیش شادان.با این حال دوست دارم بعنوان یک مسلمان رو به رشد ضمن احترام متقابل وضعیت احکام متضاد مشخص شود تا دشمنان هم نتوانند در این زمینه فعالیت کنند و مردم متضرر شوند چرا که اسلام سعادت مردم را میخواهد و همه مراجع هم قبول دارند-پیشنهاد دارم که در اموری که اختلاف نظر هست اجماع شود)

ببینید رهبری دو وظیفه دارد، یکی به عنوان مرجع تقلید است که در باب وضو و نماز و معاملات و... فتوا می دهد، این فتوا فقط برای مقلدین خود ایشان لازم الاجرا است مانند فتوای سایر مراجع، اما گاهی رهبری حکم حکومتی می دهد، در اینجا دیگر بر تمام مراجع و مقلدینشان اتباع از رهبری واجب است، مثلا امام خمینی(ره) بعد از کشتار خونین حجاج ایرانی توسط آل سعود، حج را موقتا تعطیل نمودند، و این به عنوان حکم حکومتی بود، و بر همه مراجع تقلید هم تبعیت لازم بود.
    پس در حکم حکومتی، نظر رهبری بر سایر مراجع مقدم است.
    اما این که چرا در فتواها مراجع با یکدیگر اتفاق نظر ندارند، دلیلیش این نیست که دنبال توافق نیستند یا خدای نکرده هر کدام از روی تعصب روی نظر خود پافشاری میکنند، بلکه این اختلاف نظر طبیعی است، هر انسانی که در رشته ای صاحب نظر شود، ممکن است نظرش با متخصصین دیگر در همان رشته تفاوت داشته باشد و این اقتضا کار علمی است نه این که دنبال تفرقه هستند، اختلاف نظر همواره بین دانشمندان هر رشته ای وجود دارد، آیا در بین پزشکان اختلاف نظر نیست؟ آیا در بین مهندسان یک پروژه اختلاف نظر پیش نمی آید؟ آیا بین شیمیدان ها و فیزیکدانان اختلاف نظری نیست؟ طبیعی است که هست، هر کدام هم حقیقتا نظر خودشان را درست ترین می دانند که با تلاش فراوان به آن رسیده اند، نه این که تعصبی روی آن داشته باشند.

پس اختلاف نظر مراجع هم این گونه است، گاهی برخی یک قاعده اصولی را می پذیرند، و برخی نمی پذیرند، گاهی برخی از آنها یک راوی را مورد وثوق و اطمینان می دانند و روایاتی که از اهل بیت(ع) نقل کرده است را می پذیرند، و برخی دیگر از مراجع آن راوی را مورد اطمینان نمی دانند و روایاتش را مردود می دانند.
    اما این که شبکه ها و سایت های مخالف اسلام بر این تفرقه حساس شده و آن را پررنگ می کنند، این اساس کار آنان است که امور طبیعی در کشور و نظام ما را غیر طبیعی جلوه بدهند، و مشکلات را پر رنگ کنند و ....، اما ما باید هوشیار باشیم ببینیم نقدی که بر ما دارند آیا وارد است یا خیر. چرا هیچ کدام از این دشمنان خارجی ما نمی گویند مثلا چرا نظر انیشتین با مثلا هایزنبرگ در فیزیک متفاوت هست؟ و بعد نتیجه بگیرند پس حتما با هم مشکلی دارند.

موفق باشید

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

رهبر در نظام جمهوری اسلامی چقدر اختیار در تعیین حکم دارد و اگر فرمان داد و عمل نشد چه میشود؟
    ساده تر بگم
    رهبر مشکلاتی را در جامعه میبیند ولی مسئولین کمتر میبینند، باید زیر مجموعه ها یا شورای نگهبان هم نظر بدهند یا دستور و امر رهبر برای رفع مشکل کافیست؟
    در برخی گزارشات و صحبت های عامیانه گفته میشود رهبر تنهاست و دور و برهایش اجازه نمیدهند او کار کند!
    خواستم بدانم اختیارات یک رهبر چقدر است بفرض اینکه این حرف ها صحیح باشد!
    اگر رهبر یک حکومت قدرت بر مسئولین ندارد پس چرا رهبریت یک جامعه را قبول میکند؟
    ناگفته نماند در زمانی که امیرالمومنین ع به شهادت رسید امام حسن مجتبی ع فرمودند اگر به جای بیست نفر تعداد افرادم به چهل نفر میشد اجازه نمیدادیم حکومت دست کافران بیفتد.

9. تشکرها 2

نوشته
    458
    مورد تشکر
    158 پست
    حضور
    21 روز 20 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط M.Javad نمایش پست
    رهبر در نظام جمهوری اسلامی چقدر اختیار در تعیین حکم دارد و اگر فرمان داد و عمل نشد چه میشود؟
    ساده تر بگم
    رهبر مشکلاتی را در جامعه میبیند ولی مسئولین کمتر میبینند، باید زیر مجموعه ها یا شورای نگهبان هم نظر بدهند یا دستور و امر رهبر برای رفع مشکل کافیست؟
    در برخی گزارشات و صحبت های عامیانه گفته میشود رهبر تنهاست و دور و برهایش اجازه نمیدهند او کار کند!
    خواستم بدانم اختیارات یک رهبر چقدر است بفرض اینکه این حرف ها صحیح باشد!
    اگر رهبر یک حکومت قدرت بر مسئولین ندارد پس چرا رهبریت یک جامعه را قبول میکند؟
    ناگفته نماند در زمانی که امیرالمومنین ع به شهادت رسید امام حسن مجتبی ع فرمودند اگر به جای بیست نفر تعداد افرادم به چهل نفر میشد اجازه نمیدادیم حکومت دست کافران بیفتد.

ببینید رهبر در نظام اسلامی بالاترین جایگاه و منزلت را دارد و امر و دستورش در هر رابطه ای واجب الاطاعه است، پس تعبیر این که برخی اطرافیان وی نمی گذارند کار کند، تعبیر صحیحی نیست، بلکه رهبر در انتخاب مسیر و صدور دستورات کاملا مختار و آزاد بوده و از طرف هیچ شخص و یا جریانی تحت فشار مستقیم نیست، و قدرت دارد که بر هر امری دستور بدهد.
    اما بنا بر مصالحی رهبری نباید در تمام زمینه ها حق نظر و رأی را از مسئولین بگیرد و در هر امری، آنچه راکه خود می پسندد بر نظر دیگران ترجیح دهد، ولو اینکه نظر ایشان صحیح تر باشد.
    اولا به این خاطر که در نظام اسلامی ما مقداری از بار مسئولیت، بر دوش منتخبین مردم گذارده شده است، و رهبری باید در چارچوب اسلام و اهداف نظام به مسئولین آزادی و اختیار بدهد تا ضمن احترام به نظر مردم، نقش آنها در سرنوشتشان نیز حفظ شود، یعنی مردم هر کسی را پسندیدند و به او رأی دادند اختیار عمل داشته باشد ولو در برخی جزئیات با رهبری اختلاف نظر داشته باشد.
    ثانیا: وظیفه رهبری صرفا إعمال قدرت نیست، بلکه وظیفه رهبری رشد مردم است، یعنی باید اجازه بدهد مردم مسئولین مورد نظر خویش را انتخاب کنند، و نتیجه انتخاب خویش را ببینند و بر اشکالات انتخاب خود آگاه شوند، تا رشد یابند، و هر بار گزینه بهتری انتخاب کنند. به همین خاطر است که در یکی از شماره های مجله یاران، چاپ بنیاد شهید، از شهید بهشتی(ره) نقل شده است که ایشان می گوید وقتی از خیانت بنی صدر به امام(ره) گفتم، ایشان فرمودند: هنوز برای برکناری زود است، مردم باید او را بشناسند.
    پس رهبری قدرت دارد، اما این که در هر امری نظر دیگران را نادیده بگیرد، و به مسئولینی که مردم انتخاب کرده اند، آزادی و اختیار عمل ندهد و صرفا خودش در همه امور تصمیم بگیرد، ولو به مصلحت مردم تمام شود، منطقی نیست.

ماجرای رهبری در نظام اسلامی با ماجرایی که از امام حسن(ع) نقل نمودید،و یا سایر ماجراهای مشابه آن که از سایر ائمه(ع) نقل شده تفاوت دارد، آنها بر سر اصل حکومت یاور می طلبیدند، اما رهبری حکومت و قدرت را در دست دارد، اما با این حال إعمال نظر شخصی در همه امور به مصلحت نیست.
    موفق باشید

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام
    وظیفه نظام جمهوری اسلامی چیست؟
    آشنایی با حکومت امام عصر عج است؟
    آیا تمام قوانین در جامعه کنونی مطابق حکومت امام عصر عج است؟
    هدف از تشکیل نظام جمهوری اسلامی چه بوده؟
    8 سال دفاع از ارزشهای اسلامی در جنگ تحمیلی چگونه باید در جامعه نشان داده شود؟
    ستاد امر به معروف و نهی از منکر فقط برای محیط مجازی فعال است؟
    چرا در نظام جمهوری اسلامی میدانیم ولی عمل نمیکنیم؟ آیا قدرت برخورد نداریم یا باید دست روی دست گذاشت تا همه به درک ما برسند؟
    رسانه ها در تربیت اسلامی چه نقشی را ایفا میکنند و آیا موفق بوده اند؟

12. تشکر

نوشته
    458
    مورد تشکر
    158 پست
    حضور
    21 روز 20 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام
    وظیفه نظام جمهوری اسلامی چیست؟
    آشنایی با حکومت امام عصر عج است؟
    آیا تمام قوانین در جامعه کنونی مطابق حکومت امام عصر عج است؟
    هدف از تشکیل نظام جمهوری اسلامی چه بوده؟
    با سلام
    نظام جمهوری اسلامی وظایف متعددی دارد، وظایف داخلی و بین المللی، نقش الگو دهی برای ایجاد حکومت اسلامی، استکبار ستیزی و بیداری اسلامی، پیشرفت در عرصه اقتصادی و سیاسی، و... اما به طور کلی باید عرض کنم هرگز کسی نمی تواند ادعا کند این حکومت و قوانین آن همان قوانین و حکومت حضرت ولی عصر(عج) است و همان کارآمدی را دارد.
    انقلاب ایران و تاسیس نظام اسلامی نقطه شروع یک حرکت است، نه نقطه پایان؛ شروع یک حکومت به عنوان مقدمه تا به حکومت حضرت ولی عصر(ع) ختم بشود ان شاالله

8 سال دفاع از ارزشهای اسلامی در جنگ تحمیلی چگونه باید در جامعه نشان داده شود؟
    ستاد امر به معروف و نهی از منکر فقط برای محیط مجازی فعال است؟

خب راه های متفاوتی در این باره وجود دارد، از چاپ کتاب و مقاله و همین کاروان های راهیان نور و... تا یادواره های شهدا و ساختن فیلم و کارتون از زندگی شهدا و جنگ و...؛ اما از آنجا که این مطالب خیلی جنبه کلامی و اعتقادی ندارد بیش از این وارد نمی شوم.

چرا در نظام جمهوری اسلامی میدانیم ولی عمل نمیکنیم؟ آیا قدرت برخورد نداریم یا باید دست روی دست گذاشت تا همه به درک ما برسند؟
    رسانه ها در تربیت اسلامی چه نقشی را ایفا میکنند و آیا موفق بوده اند؟

دقیق متوجه منظورتان نشدم، اگر منظورتان عملکرد برخی مسئولین نظام است؛ نه فقط در نظام اسلامی، بلکه بیشتر انسان ها در حیطه رفتارهای فردی خویش هم راه راست را می دانند اما عمل نمیکنند، همه می دانند دروغ و تهمت و عدم رعایت حقوق مردم و... بد است و در این خصوص حسابرسی خواهند شد اما باز در وهله عمل به خاطر حب دنیا ممکن است لغزش داشته باشند.
    اما اگر مرادتان ادامه پست قبلی است که چرا رهبری با این که می داند برخی مسئولین تخلف می کنند جلوی آنها را نمی گیرد، خب باید عرض کنم نظارت بر رفتار دقیق تمامی مدیران از کلان تا مدیریت خرد از عهده یک انسان بر نمی آید و دستگاه های نظارتی در این خصوص تعریف شده اند که باید کار خود را انجام دهند، نظارت بر این امور از یک نفر امکان ندارد، علاوه بر اینکه آنها توسط رهبری انتخاب نمی شوند، کسانی که آنها را انتخاب می کنند مسئول سوء رفتار آنها هستند.
    منظورتان از دست روی دست گذاشتن چیست؟ خب در برخی موارد خیر، در برخی موارد هم آری؛ در برخی موارد که یک مسئول یک عملی را مرتکب می شود که در اذهان عموم جامعه جرم و خطا محسوب می شد باید محکم در مقابل او ایستاد و جای مماشات نیست، اما در جایی که مسئولی که با اکثریت آراء انتخاب شده امری را در حیطه مسئولیت خودش به صلاح می داند که ممکن است با نظر رهبری و مراجع مخالف باشد در اینجا برخورد مستقیم موجب تنش و دوگانگی می شود، و باید در عمومی جامعه را ارتقاء داد، لذا رهبری به طور غیر مستقیم مسئولین را در اتخاذ موضع یاری مینماید و بدون ورود در جزئیات، ملاک های صحیح را به آنها ارائه می کند.
    رسانه های اسلامی نقش عظیمی در تربیت دینی ایفا می کنند، و انصافا تاثیرگذار هم بوده اند اما متاسفانه ما در امر رسانه با رقبایی روبرو هستیم که از نظر توان مالی و حمایت های بین المللی بسیار قوی هستند، مثلا شبکه صدای آمریکا به 45 زبان دنیا، و بی بی سی به 38 زبان زنده دنیا اخبار مورد رضایت خودشان را به دنیا و از جمله ایران مخابره می کنند، لذا ممکن است از تاثیر رسانه های ما بکاهند اما در هر صورت رقابت در این زمینه شدید است و باید آن را جدی گرفت.

موفق باشید.

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام و احترام
    بنده با وجود استدلال های شما جواب سئوالاتم را گرفتم و تشکر میکنم.
    اگر دوستان سئوالی درباره شناخت نظام جمهوری اسلامی ندارند مدیریت میتواند این بخش را قفل کند.
    دوباره از زحمات شما تشکر میکنم و امیدوارم زیر سایه رحمت و حق خداوند بتوانیم از نعماتی که خداوند به ما عنایت فرموده استفاده کرده و ضمن احترام و شناخت از یکدیگر رضایت الله و رسولش و حجتش را برآوریم.
    دوستدار شما محمدجواد
    ویرایش توسط ولایت پذیر : ۱۳۹۳/۰۸/۲۴ در ساعت ۱۸:۵۱

15. تشکرها 3

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری