جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ظلم به زنان

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,329
  مورد تشکر
  2,519 در 939 پست
  حضور
  73 روز 16 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  159
  آپلود
  0
  گالری
  1

  ظلم به زنان

  پرسش:
  كمتر كسي است كه مساله ظلم به زنان را از ابتداي خلقت تا كنون باور نداشته باشد. سوال من اين است كه با داشتن دين كاملي مثل اسلام و فرهنگ غني اسلامي چرا اين ظلم همچنان ادامه دارد و نيمي از جامعه را رنج مي دهد. چرا براي درمان اين بيماري اجتماعي گامهاي اصولي برداشته نمي شود.

  پاسخ:
  ظلم به زنان همواره در طول تاريخ وجود داشته است و به تعبير مقام معظم رهبري: "در طول تاريخ حركت غالب اين بوده كه از دو ناحيه به زنان ظلم شده است: يكي از ناحيه قدرتمندي مردهاست؛ چون مردها از لحاظ تركيب جسمي، در ادوار مختلف تاريخ در جوامع مختلف، در قشرهاي مختلف باسواد و بي‌سواد، از طبقات بالا و پايين، قوي‌تر از زنها بوده‌اند. و زنان غالباً مورد ظلم و زورگويي و تعدي مردان قرار گرفته‌اند.
  نوع دوم آن، زورگويي و ظلم سوداگرانه پيچيده‌تري است كه اين هم از اوايل وجود داشته تا الآن كه به بدترين شكل و شديدترين وجهي باز، وجود دارد. و آن اين است كه از زن، به عنوان يك وسيله تمتّع مرد، نه يك عضو از مجموعه دو نفره يك خانواده و زن و شوهر، بلكه به عنوان يك كالا و يك متاع استفاده مي‌شود و زن كشانده شده به اين مرحله و به اين وادي كه مورد استمتاع و تلذذ و استفاده جنس مرد، قرار بگيرد." (1)
  در اديان مختلف نيز- با توجه به تحريف اديان از مسير اصلي و الهي خود - نگاه و نگرشي انساني براي زن قائل نشده اند مثلا کلیسای ارتدوکس یونانی در اواخر قرن 17 میلادی، منکر وجود روح برای زن شده و موجودیتی برای او قائل نمی شود.
  يا مثلا در جامعه یهود، زن سرچشمه شرارتهای مرد معرفی و کاملا بی ارزش شناخته شده و هر نوع اهانتی بر او روا داشته می شود.
  در آيين بودا نيز زن اگر چه موجودی است با ظاهر فرشتگان ، اما در حفرات عمیق قلبش روح شیطانی نهفته و دام گسترده و خطرناک شیطان است. از اینرو تا مدتی هیچ زنی را به کیش خود نمی پذیرفتند و اظهار می داشتند: "خدایا ما را از شر شیطان و نفس لئیم و زن، حفظ کن." شعار آنان این بود که: "نجات، در مصاحبت با زن تحصیل نمی شود."
  "قبل از اسلام هم همين‌طور بود. چقدر دختراني كه زنده به گور مي‌شدند. و زنهايي كه زنده زنده كشته يا سوزانده مي‌شدند. زنهايي كه چون شوهرشان مرده بود، طبق عقايد و سنتشان با شوهرشان، در قبر گذاشته مي‌شدند و از اين طريق ظلم‌هايي كه در طول تاريخ به زن شده است. "(2)
  لذا بنظر مي رسد كه ريشه اين ظلم در طول تاريخ ناشي از نگرش منفي، نادرست، غير انساني و غلط به زن بوده كه ضعف جسمي و فيزيكي و طبيعي زنان نسبت به مردان و عدم وجود قوانين حمايتي درون ديني و يا برون ديني و اجتماعي و خانوادگي زمينه را براي بروز و ظهور اين ظلم فراگير، مهيا نموده است. زمينه اي كه در مواردي منجر به سوزانده شدن زني كه شوهرش مرده، به ارث رفتن زني كه شوهرش مرده مي گشت و اين افعال حاصل نگرشي بود كه زن را در رديف كالا هايي چون زرو شراب و مايملك مرد قرار ميداد كه حق هرگونه برخورد و استفاده و تصرفي از وي را داشت.
  ـ اما تحقق عدالت در امور زنان: تحقق تام عدالت همواره در هر امري ناشي از وجود سه وجه است:
  1- قانون عدل
  2- مجري عادل
  3- جامعه عدل پذير
  در بحث حقوق زن قانون عدل كه همانا قانون اسلام است موجود و بي نقص است.
  اجراي قوانين عدالت محور اسلام در مورد زنان، نيازمند اجرايي عادلانه است، در زمان حكومت پيامبر (ص) و حضرت امير (ع) اين قوانين به درستي و در نهايت دقت به اجرا گذاشته شد - نمونه هايي از برخورد حضرات (ع) با مرداني كه نسبت به همسران خود اجحاف و ظلم ميكردند و احقاق حق زنان در تاريخ اسلام موجود است -
  و اما در خصو ص جامعه عدل پذير بايد گفت كه هر چند همه مسلمانان ملزم به اجراي دستورات دين مبين اسلام هستند اما عموما برخوردها و رفتارهاي سنتي در حوزه خانواده و بويژه حقوق زن منجر به عدم اجراي عدالت تام مي شود.
  همچنين فرق ننهادن ميان برخورد هاي قانون مدارانه و نيز اخلاق مدارانه و يا عدم برخورد طرفين با يك معيار و ملاك، منجر به نتايج نامطلوب در حوزه برخوردهاي اخلاقي شده است.
  ـ قانون عدل
  با توجه به تقسيم وظايف و تعيين تكاليف زن و مرد، اسلام حقوقي براي زن تعيين نموده است اين حقوق گاه در بعد عمومي و به اعتبار زن به عنوان يك فرد از جامعه انساني و فردي در درديف نوع ديگر - يعني مرد - است مانند حق استقلال تملك، حق آموزش، حق انتخاب، حق اشتغال و ...
  گاه اين حقوق به اعتبار همسر و زوجه بودن است مانند حق نفقه ، مهريه، وظايف زندگي زناشويي و ...
  اسلام در هر مورد به تبيين كامل حقوق زنان پرداخته و با تعابير مختلفي كه در آيات، روايات و سنت معصومين (ع) و بويژه نبي مكرم (ص) وجود دارد محدوده و وجوه اين حقوق تبيين گرديده است. لذا در مرحله قوانين و وجود قانون عدل در حقوق زن مشكلي ملاحظه نمي شود مگر اينكه در تبيين و يا برداشت از قوانين قرآن و اسلام در حوزه مذكور و يا قرائت صحيح از قوانين و يا لحاظ نمودن شرايط مكان و زمان و استنباط صحيح احكام، خلط و اشتباهي صورت گيرد كه اين اشتباه را نبايد به پاي احكام و قوانين اسلام در خصوص حقوق زن نوشت زيرا خطا از ناحيه ديگري بوجود آمده است.
  در زمينه اجراي عادلانه قوانين نيز بايد دو مورد را مد نظر داشت:
  1- فهم درست، دقيق و همه جانبه از قوانين حقوق زن
  2- اجراي درست، دقيق و بدون مسامحه قوانين
  ظلم در اين بخش در شرايطي بوجود مي آيد كه مجري، قادر به درك و برداشت دقيق قوانين از منبع ديني نباشد و يا در اجراي دقيق قوانين، مسامحه اي صورت دهد و يا در استيفاي حقوق بجاي نظر به قوانين و احكام الهي، سنن و اخلاقيات و آداب سنتي و غير ديني را مد نظر قرار دهد و يا از امكانات و اختيارات مجري در محدوده ي مربوطه سوء استفاده نمايد و يا استفاده تام نكند كه هر يك از اين موارد منجر به عدم استيفاي كامل حقوق زن مي شود.
  مثلا در بحث طلاق آيات و تصريحاتي است كه مرد را ملزم مي نمايد كه از حق طلاقي كه خدا به او داده سوء استفاده ننمايد، بحث امساك به معروف و تسريح به احسان، و يا بحث معلقه نگه داشتن زن كه از آن نهي شده بايد بصورت دقيق و بدون مسامحه مورد اجرا قرار بگيرد.
  حال اگر به هر دليلي در اجراي چنين قوانيني حسن اجرا وجود نداشته باشد نتيجه ظلم به زن خواهد بود، در صورتي كه قوانين عادلانه موجود است و قس علي هذا در ساير حقوق و امور.
  عمده مشكل ما در حوزه زن و حقوق زن جامعه عدل پذير است زيرا رفتارهاي غير عادلانه و ناديده گرفتن حقوق زن چه در عرصه اجتماع و چه در عرصه خانواده، غالبا نتيجه ديدگاهها و افعال سنتي و حاصل برخوردهاي شخصي و سليقگي است.
  هر چند در بحث حقوق اساسي زن بحث خانواده و اخلاق و رفتارهاي اخلاق مدار در حوزه خانواده همواره مطرح است و هر انساني نيز از مشاهده رفتار اخلاق مدارانه با خودش خشنود مي شود و طالب چنين برخوردي است و نهايتا اين اخلاق است كه منجر به رشد و تعالي فرد و خانواده مي شود اما در بحث حقوق مساله متفاوت است.
  حتي هم اكنون نيز بعضا مشاهده مي شود كه در زمينه هاي مختلف، حقوق مسلم برخي زنان ناديده گرفته شده و يا مسئوليتها و تكاليفي كه شرع و قانون بر عهده زن ننهاده، در برخي جوامع و در ميان برخي افراد و خانواده ها وظيفه مسلم زن تلقي مي شود و عدول از انها، ناسازگاري و عدم تمكين محسوب ميگردد و يا در مقام استيفاي حقوق، گاه زن با چنان دشواري و صعوبتي مواجه مي شود كه عطاي آنرا به لقايش مي بخشد و اجبارا از آن صرفنظر مي نمايد و يا حتي در مقام اثبات دعواي حقوقي خويش و مثلا اثبات عسر و حرجش براي داشتن يك زندگي متعادل با مشكلات عديده مواجه است.
  عدل پذيري جوامع تحث تاثير عوامل مختلفي متغير است اما در جوامع اسلامي، عامل فرهنگها و رسومات سنتي - و نه ديني و شرعي - و نيز عدم وجود قوانين حمايتي كافي براي زن و عدم وجود قوانين بازدارنده براي مرد يكي از مهمترين عوامل در زمينه تاثير گذاري مستقيم بر روي افراد در زمينه اجراي عدالت است .
  در جوامع غير اسلامي وضع به گونه اي پيچيده تر است و عوامل تاثير گذار بر عدل پذيري جامعه ملقمه اي از چند فاكتور اساسي است.
  در اين جوامع معمولا با يك رنگ و لعاب حقوقي و شعارهاي تساوي و عدالت محور، بهره كشي و يغماي حقوق زن، به شكلي مدرن و پيچيده صورت ميگيرد. وظايف و تكاليفي كه اساسا بر عهده ي زن نيست در اين جوامع بر او بار مي شود و به عنوان حقوق زن و به نام تساوي حقوق، حق او پايمال و تكاليف ديگران بر عهده اش گذارده مي شود.
  نمونه هاي اين حقوق تصنعي و اين تكاليف تحميلي در جوامع غربي فراوان است.

  پي نوشت
  (1)-از بيانات مقام معظم رهبري در روز زن
  (2)-همان


  كليد واژه ها : ظلم به زنان ، تحقق عدالت
  لینک اصلی 2. تشكر


 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود