صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: (( تجربه های من در حفظ قرآن ))

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

(( تجربه های من در حفظ قرآن ))

بسم الله الرحمن الرحیم

حدود 16، 17 سال پیش یکی از بچه های مسجد محله مون، که چند سالی از من بزرگ تر بود، پیشنهاد داد که من و برادرم شروع کنیم به حفظ قرآن.

اون موقع یکی از موسسات حفظ قرآن، مهد قرآن بود. من و برادرم که نوجوان بودیم رفتیم کلاس های حفظ قرآن و حدود دو جزء حفظ کردیم. مشکلاتی

پیش اومد و چند سالی دیگه نتونستیم بریم کلاس های حفظ قرآن. بعد از 6 سال باز به فکرم زد که حفظ قرآن رو شروع کنم. خدا کمک کرد و رفتم کلاس

حفظ . از همون جزء سوم شروع کردم به حفظ کردن. بعد از 9 ماه، من فقط تونستم تا آخر جزء پنجم رو حفظ کنم. یعنی تو نه ماه، سه جزء حفظ کردم (هر

سه ماه، یک جزء ). من تو این 9 ماه، خیلی وقت برای حفظ کردن، گذاشتم.

روش حفظ کردن من این طوری بود : اگه می خاستم یک آیه ای را حفظ کنم، قرآن را باز می کردم و آیه رو نگاه می کردم و بعدش اون قدر نوار ترتیل اون آیه

را گوش می دادم( 20 بار، 30 بار و شاید بیشتر از این ) تا بتونم آیه را حفظ کنم.راستش اون قدر نوار گوش می دادم که آیه رو با آهنگش حفظ می کردم.

به نظرتون روش حفظ کردن من، درست بود؟
    ویرایش توسط خاتم : ۱۳۹۳/۰۷/۱۵ در ساعت ۲۲:۰۹
    یا صاحب الزمان

دلتنگم و دیدار تو درمان من است
    بی رنگ رخت زمانه زندان من است

2.  

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

با سلام و عرض ادب و احترام

اگه روش حفظ کردن من اشتباه بوده، به نظرتون، بهترین روش حفظ کردن قرآن چه جوریه؟

دوست دارم نظرات خودتونو بگید.

یا صاحب الزمان

نوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام روشی که من برای حفظ فکر میکنم خیلی مؤثر است اینه که آیات مورد نظر را چند بار با صدای یه قاری گوش کنیم. بعد آیه به آیه ترجمه ها را مورد نظر قرار بدیم.(تحت اللفظی باشه برای حفظ بهتره) و بعد اقدام به حفظ بشه. به این صورت که بعد از چند بار تکرار آیه از روی قرآن، سعی بشه بدون نگاه به قرآن آیه را بخونیم و هرجاش گیر کردیم به قرآن نگاه کنیم. و این کار را آن قدر تکرار کنیم تا آیه به خوبی حفظ شود.(نهایتا 5 بار کفایت میکنه) البته آیه آگر طولانی باشه باید قسمت به قسمت این کار را در موردش انجام داد و هر قسمت را بعد از حفظش به قسمت قبل وصل کرد و تکرارش کرد.
    وبعد از این مراحل دو سه بار آیه را بدون تپق زدن و بدون نگاه به قرآن برای خودمان تکرار میکنیم. و حالا سراغ آیه ی بعدی میریم و همین مراحل را در موردش اجرا میکنیم و بعد با آیه قبل تکرارش میکنیم و به همین شیوه کل آیات صفحه را حفظ میکنیم. در طول روز هم هر سه یا چهار ساعت یک بار مرورشون میکنیم تا صفحه خوب جا بیفته و تا چند روز بعد از حفظمون هم باید تکرارش کنیم.
    البته من خودم این روش را تجربه کردم خیلی هم خوب بوده و حفظ اولیه خوبی داشتم. این مراحل ظاهرا زیاده ولی یه مدت که این طوری پیش بریم میبینیم خیلی هم پیچیده نیست و اتفاقا خیلی هم سریع پیش میریم. و کار سخت و مهم حافظ، نگه داشتن این محفوظات است. که این مهم هم با مرور منظم حاصل می شود. البته مختصر گفتم و بسیاری ریزه کاری ها صرف نظر کردم. امیدوارم مفید واقع گردد.

&image=clientscript/flv/preview.jpg" /> سلام روشی که من برای حفظ فکر میکنم خیلی مؤثر است اینه که آیات مورد نظر را چند بار با صدای یه قاری گوش کنیم. بعد آیه به آیه ترجمه ها را مورد نظر قرار بدیم.(تحت اللفظی باشه برای حفظ بهتره) و بعد اقدام به حفظ بشه. به این صورت که بعد از چند بار تکرار آیه از روی قرآن، سعی بشه بدون نگاه به قرآن آیه را بخونیم و هرجاش گیر کردیم به قرآن نگاه کنیم. و این کار را آن قدر تکرار کنیم تا آیه به خوبی حفظ شود.(نهایتا 5 بار کفایت میکنه) البته آیه آگر طولانی باشه باید قسمت به قسمت این کار را در موردش انجام داد و هر قسمت را بعد از حفظش به قسمت قبل وصل کرد و تکرارش کرد.
    وبعد از این مراحل دو سه بار آیه را بدون تپق زدن و بدون نگاه به قرآن برای خودمان تکرار میکنیم. و حالا سراغ آیه ی بعدی میریم و همین مراحل را در موردش اجرا میکنیم و بعد با آیه قبل تکرارش میکنیم و به همین شیوه کل آیات صفحه را حفظ میکنیم. در طول روز هم هر سه یا چهار ساعت یک بار مرورشون میکنیم تا صفحه خوب جا بیفته و تا چند روز بعد از حفظمون هم باید تکرارش کنیم.
    البته من خودم این روش را تجربه کردم خیلی هم خوب بوده و حفظ اولیه خوبی داشتم. این مراحل ظاهرا زیاده ولی یه مدت که این طوری پیش بریم میبینیم خیلی هم پیچیده نیست و اتفاقا خیلی هم سریع پیش میریم. و کار سخت و مهم حافظ، نگه داشتن این محفوظات است. که این مهم هم با مرور منظم حاصل می شود. البته مختصر گفتم و بسیاری ریزه کاری ها صرف نظر کردم. امیدوارم مفید واقع گردد.

&image=clientscript/flv/preview.jpg"/>

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

با سلام و احترام

یکی از چیزهایی که ما در حفظ قرآن با آن سر و کار داریم، بحث حافظه هست.

مباحثی چون مراحل حافظه، انواع حافظه، علل فراموشی و مانند آن، می تواند به ما کمک کند تا شناخت بهتری نسبت به حافظه خود داشته باشیم.

تعریف حافظه :

حافظه مکانی برای ثبت و نگهداری اطلاعات است. حافظه مانند انباری است. همچنان که کارایی یک انبار مواد غذایی، نگهداری کالاها و مواد مختلف غذایی است،

کار حافظه هم نگهداری اطلاعات و آگاهی های است که به وجود آمده است.

انواع حافظه ( ظرفیت حافظه ) :

سه نوع حافظه داریم ( سه نوع ظرفیت و ذخیره سازی برای حافظه وجود دارد )

1_ حافظه حسی 2_ حافظه کوتاه مدت 3_ حافظه بلند مدت

یا صاحب الزمان

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

با سلام

همان طور که بیان شد، ما سه نوع حافظه داریم : حافظه حسی، حافظه کوتاه مدت، حافظه بلند مدت

1_
    حافظه حسی : محل نگه داری اطلاعاتی که از حواس پنج گانه دریافت می شود. در ذخیره سازی حسی، هیچ گونه پردازش شناختی صورت نمی گیرد.

در این نوع حافظه، اطلاعات فقط برای مدتی بسیار کوتاه ( حدود 3،4 ثانیه ) باقی می ماند. بعد از همان چند ثانیه، محفوظات این نوع حافظه از دست خواهد رفت.

مثال برای حافظه حسی : یک لحظه نگاه کردن به یک تصویر و یا چشیدن مزه غذا در یک آن.

2_
    حافظه کوتاه مدت : با دقت کردن و توجه نمودن، اطلاعات از حافظه حسی به حافظه کوتاه مدت منتقل می شود.

حدود 30 ثانیه اطلاعات در حافظه کوتاه مدت می ماند. مثال برای حافظه حسی : نگاه کردن به یک دریا ( با توجه )

3_
    حافظه بلند مدت : اطلاعات موجود در حافظه کوتاه مدت در صورت تمرین و تکرار وارد حافظه بلند مدت می شود.

حافظه بلند مدت، حفظ اطلاعات از چند دقیقه پس از یادگیری، تا تمام طول عمر یک شخص را شامل می شود.

فرق حافظه کوتاه مدت با بلند مدت : الف) ظرفیت و گنجایش حافظه کوتاه مدت محدود است، در صورتی که در حافظه بلند مدت ما هیچ محدودیت ظرفیتی نداریم.

ب) در حافظه بلند مدت، از نظر زمان نگهداری اطلاعات، محدود به زمان خاصی نیست و امکان دارد که اطلاعات را تا آخر عمر حفظ کرد ولی در حافظه کوتاه مدت،

زمان نگهداری محدود به زمان ( حدود 30 ثانیه ) است.

در حفظ قرآن، ما با توانمندی های حافظه بلند مدت کار داریم.

یا صاحب الزمان

نوشته
    318
    صلوات
    14
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    219 پست
    حضور
    49 روز 8 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    27

تکرار یک آیه و توجه به معنی اون بصورت مداوم
    یکی گره روسری شو شل کرد رفت جلو دوربین واسه لایک!! یکی بند پوتینشو سفت کرد رفت رو مین واسه خاک

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

(( تجربه های من  در حفظ قرآن ))
    یا صاحب الزمان

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

بهتر است در مورد خوردنی ها و هم چنین حجامت کردن، طبع و مزاج خود را در نظر بگیرید و بعد اقدام کنید.

یا صاحب الزمان

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

یا صاحب الزمان

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام بر مشتاقان حفظ قرآن

شخصی که می خواهد قرآن را حفظ کند، باید روخوانی و روان خوانی قرآن او خوب باشد.

یعنی هر صفحه قرآن از او پرسیده شود، بتواند از روی قرآن به صورت راحت و روان بخواند.

البته منظور این نیست که اصلاً در قرآن خواندن، دچار اشتباه نشود و صد در صد همه قرآن را بتواند بدون ایراد بخواند

ولی بهر حال در حد قابل قبولی بتواند از روی قرآن بخواند.

یا صاحب الزمان

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری