جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رفتارها از فرمایشات امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

رفتارها از فرمایشات امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف

پرهيز از افراط و تفريط:

امام زمام (عج) در توقيعي مي فرمايند:

«تقوا پيشه کنيد، تسليم ما باشيد و کار را به ما واگذاريد که بر ماست شما را از سرچشمه سيراب بيرون آوريم چنانکه بردن شما به سرچشمه از سوي ما بود ... به سمت راست ميل نکنيد و به سوي چپ نيز منحرف نشويد.» (1)

در تشرف آقا شيخ حسن سامرايي (ره) در سرداب مقدس، حضرت فرمودند: «به شيعيان و دوستان ما بگوييد که خدا را قسم دهند به حق عمه ام حضرت زينب (ع) که فرج مرا نزديک گرداند.» (3)
    شيعيان چرا ما را نمي خواهند؟!

مرحوم حاج محمد علي فشندي تهراني (ره) مي گويد که در مسجد جمکران سيدي نوراني را ديدم، با خود گفتم اين سيد در اين هواي گرم تابستاني از راه رسيده و تشنه است ظرف آبي به دست او دادم تا بنوشد و گفتم: آقا! شما از خدا بخواهيد تا فرج امام زمان (ع) نزديک گردد. حضرت فرمودند: «شيعيان ما به اندازه آب خوردني ما را نمي خواهند. اگر بخواهند و دعا کنند فرج ما مي رسد.»

اخلاص در عمل

يکي از علماي بزرگ اصفهاني مي گويد: «شبي در عالم رؤيا امام زمان (ع) را ديدم. به ايشان عرض کردم چه کنم که به شما نزديک شوم؟» فرمودند: «عملت را عمل امام زمان (ع) قرار بده.» من به ذهنم رسيد که يعني در مورد هر کاري ببين اگر امام زمان (ع) اين کار را مي کند تو هم انجام بده.

تحصيل معارف اهل بيت (ع)

مرحوم آيت الله ميرزا مهدي اصفهاني (ره) که سال ها در نجف اشرف نزد علماي بزرگ دانش آموخته بود و اجازه اجتهاد از مرحوم آيت الله ناييني (ره) داشت و به دنبال درک حقايق، مباحث فلسفه را نزد استادان فن تا بالاترين رتبه خوانده بود؛ مي گويد: «ديدم دلم آرام نگرفته و به درک حقايق عالم توفيق نيافته ام. رو به عرفان آوردن و مدتي از محضر استاد عارفان و سالکان آقا سيد احمد کربلايي (ره) استفاده مي کردم تا از نظر ايشان به حد کمال قطبيت و فناء في الله رسيدم. اما ديدم اين مطالب و اين رفتارها با ظواهر قرآن و سخنان اهل بيت عليهم السلام موافق نيست و به آرامش و اطمينان قلب نرسيده بودم.» مرحوم ميرزا مهدي اصفهاني (ره) تنها راه نجات را در توسل به پيشگاه حضرت مهدي (ع) مي بيند، به همين جهت مي گويد: «خود را از بافته هاي فلاسفه و افکار عرفان خالي کردم و با کمال اخلاص و توبه به آن حضرت توسل پيدا کردم. روزي در وادي السلام نزد قبر حضرت هود و صالح عليهماالسلام در حال تضرع و توسل بودن که حضرت صاحب الزمان (عج) را مشاهده کردم.» ايشان فرمودند: «طَلَبُ المَعارِفِ مِن غَيرِ طَريقِنا اَهل البيت مُساوِقَّ لِلأنکارنا و قَد اَقامني الله و انا الحُجّه بنُ الحسن؛ يعني، جست و جوي معارف و شناخت طريق از غير مسير ما اهل بيت طهارت مساوي است با انکار ما و همانا خداوند مرا براي هدايت بشر برپا داشته است و من حجه بن الحسن هستم.» مرحوم اصفهاني (ره) مي گويد: «پس از آن از فلسفه و عرفان بيزاري جستم و تمامي نوشته هاي خود را در اين موارد به رودخانه ريختم و به سوي قرآن و احاديث پيامبر (ص) روي آوردم.»

کمک به مردم

در توقيعي شريف، به مرحوم آيت الله العظمي حاج سيد ابوالحسن اصفهاني (ره) دستور دادند: «اُرخِص نَفسَک وَ اَقبِل مجلِسَک فِي الدِّهليز واقضِ النّاس نحن نَنصُرکُ؛ يعني، خودت را براي مردم ارزان کن! و در دسترس همه قرار بده و محل نشستن خود را در دهليز خانه ات قرار بده تا مردم سريع و آسان با تو ارتباط داشته باشند و حاجت هاي مردم را برآورد، ما ياريت مي کنيم.»(6)

توجه به پدر و مادر

در احوالات يکي از محبان و شيعيان آمده که پدر پيري داشت و بسيار به او خدمت مي کرد. ايشان شب هاي چهارشنبه به مسجد سهله مي رفت اما پس از مدتي اين کار را ترک نمود. دليل آن را پرسيدند، گفت چهل شب چهارشنبه به مسجد سهله رفتم در شب آخر نزديک مغرب تنها به مسجد سهله مي رفتم عرب بياباني را ديدم سوار بر اسب که سه بار به من فرمود: «از پدرت مراقبت کن.» من فهمديم که امام زمان (ع) راضي نيستند من پدرم را بگذرام و به مسجد سهله بروم.(7)

توسل به قمر بني هاشم (ع)

از مرحوم آيت الله مرعشي نجفي (ره) نقل شده است که يکي از علماي نجف اشرف که به قم آمده بود مي گفت: «مدتي براي رفع مشکلي به مسجد جمکران مي رفتم و نتيجه نمي گرفتم روزي هنگام نماز دلم شکست و عرض کردم مولا جان! آيا بد نيست با وجود امام معصوم (ع) به علمدار کربلا قمر بني هاشم (ع) متوسل شوم و او را در نزد خدا شفيع قرار دهم؟!» در حالتي ميان خواب و بيداري امام زمان (ع) فرمودند: «نه تنها بد نيست و ناراحت نمي شوم بلکه شما را راهنمايي مي کنم که چون خواستي از حضرت ابوالفضل العباس (ع) حاجت بخواهي اين چنين بگو: يا أبالغوث ادرکني.»(8)

احترام به قرآن

در تشرفي که براي مرحوم حاج شيخ محمدحسن مولوي قندهاري در حرم مطهر ابوالفضل العباس (ع) روي داده است ايشان مي گويد ديدم قرآني روي زمين بر سر راه افتاده است به من فرمودند: «هوشيار باش و به قرآن احترام کن. من خم شم و قرآن را برداشتم و بوسيدم و در قفسه گذاشتم.»(9)
    ايران شيعه، خانه ماست

مرحوم آيت الله ميرزا محمد حسن نائيني (ره) در دوران جنگ جهاني اول و اشغال ايران توسط قواي انگليس و روس خيلي نگران بودند از اين که کشور دوستداران امام زمان (ع) از بين برود و سقوط کند. شبي به امام عصر (ع) متوسل مي شود و در خواب مي بيند ديواري است به شکل نقشه ايران که شکست برداشته و خم شده است و در زير اين ديوار تعدادي زن و بچه نشسته اند و ديوار دارد روي سر آنها خراب مي شود. مرحوم نائيني چون اين صحنه را مي بيند بسيار نگران مي شود و فرياد مي زند: «خدايا، اين وضع به کجا خواهد انجاميد؟» در همين حال مي بيند حضرت ولي عصر (ع) تشريف آوردند و با دست مبارکشان ديوار را که در حال افتادن بود گرفتند و بلند کردند و دوباره سر جايش قرار دادند و فرمودند: «اينجا (ايران شيعه)، خانه ما است. مي شکند، خم مي شود، خطر است ولي ما نمي گذاريم سقوط کند ما نگهش مي داريم.»(12)
    مواظبت بر قرائت و خواندن قرآن

در تشرّف شيخ محمد حسن مازندراني که به بيماري سل مبتلا بوده است او را شفا مي دهند و به او مي فرمايند: «بر ت باد به مواظبت بر قرائت قرآن.» (13)

اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

2. تشکر

3.  

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

اهل دنیا19 ویژه­گی دارند

خداوند در معراج به پیامبراکرم(ص) می فرماید: از اهل دنیا دوری کن و از آنها بغض داشته باش و دوستدار اهل آخرت باش.

در این حدیث خداوند برای اهل دنیا 19 خصوصیت بیان می کند.

حضرت امیر(ع) از دنیا بدین صورت تعبیر می کنند: دنیا جایگاهی است که مورد نظر خدا نیست و حلال و حرام مخلوط است و شیرینی آن انتهایش تلخی است.

خداوند به حضرت داود(ع) می فرماید: دوستان من احتیاجی به اهتمام دنیا ندارند و من شیرینی عبادت را از اهل دنیا گرفته­ام.

دنیا را به اندازه کفاف خود بخواهید که این خواستن سیره نبی و آل نبی است.

اهل دنیا19 ویژه­گی دارند:

1- کسانی که زیاد غذا می خورند: دین مبین ما برای مقدار و اصل و کیفیت غذا برنامه دارد.

پیامبراکرم(ص) می فرمایند: زمانی بخور که گرسنه ای و زمانی دست بکش که گرسنه ای.

مقدارغذا: چه قدر بخوریم.کم بخوریم،یک سوّم برای غذا و یک سوّم برای آب و یک سوّم برای هوا.

اصل غذا:چه چیزی بخوریم. قرآن کریم می فر ماید : چیزی را بخورید که خدا به شما داده و اولاً حلال باشد وثالثاً طیّب باشد.

کم خوردن و معتدل خوردن باعث سالم بودن بدن و باهوشی می شود و پرخوری باعث قساوت قلب می گردد.

2- کسانی که زیاد می خندند:

پیامبراکرم(ص) به جبریئل فرمود: میکائیل چرا نمی خندد؟ ایشان فرمودند از وقتی که خداوند جهنم را خلق کرد میکائیل نمی خندد.

3- کسانی که زیاد می خوابند:

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: مادر حضرت سلیمان حضرت را نصیحت می کردند وگفتند:شب ها زیاد نخواب چون کسانی که

زیاد می خوابند در آخرت دستشان خالی است . یعنی اگر می خواهی در آخرت ثروتمند باشی شب زیاد نخواب.

امام صادق (ع) فرمودند : خواب زیاد هم دنیا را ضایع می کند و هم آخرت را.

4- کسانی که زیاد عصبانی می شوند: به هر دلیل عصبانی می شوندف قرآن کریم در سوره آل عمران آیه 134 می فرماید: (در هنگام عصبانیت اوّل خشم خود را فرو ببرید , دوّم طرف مقابل را ببخشید , سوّم بخشش کنید) .

امام علی (ع) فرمودند: غضب شاخه ای از جنون است که در صورت عدم کنترل و پشیمانی باعث جنون دائمی می گردد.

5- کم خشنود اند(قلیل الرضا): عذر خواهی کسی را نمی پذیرند و از کسی عذر خواهی نمی کنند.

پیامبراکرم(ص) فرمودند : اگر کسی عذر خواهی را چه راست چه دروغ نپذیرفت مشمول شفاعت من نمی شود.

امام سجاد (ع) می فرمایند : اگر کسی در گوش راستت فحش داد و اگر در گوش چپت عذرخواهی کرد بپذیر.

6- بی باک اند در گناه کردن:

آن چیزی که ما را نجات می دهد ادب است . ادبی که نسبت به خدا ، ائمه و انسان ها باشد و نمونه بارز ادب چیزی است که حضرت حرّ را نجات داد ادبشان به حضرت زهرا(س) بود.

7- نفس خودشان را به محاسبه نمی کشند:

بنده به مراتب عالی ایمان نمی رسد مگر با محاسبه نفس.

محاسبه یابد شدیدتر از محاسبه بین دو شریک باشد.

محاسبه باید به روش زندگی باشد نه به تعداد گناه، بلکه باید دید چرا گناه ازما سر زده است.

8- خیلی حرف می زنند(ادعا-لاف زدن)و حرف خیلی می زنند(وراجی- چرت و پرت):

یک نفر به پیامبراکرم(ص) عرض کرد که مرا نصیحت کنید، پیامبراکرم(ص) فرمودند: زبانت را نگه دار و بعد فرمودند: فکر می کنی جز محصول زبان عامل دیگری هست که آدم ها را توی جهنّم بفرستد؟

ابوحمزه ثمالی از امام زین العابدین(ع) نقل می کند: وقتی زبان از دیگر اعضای بدن سوال می کند که حالتان چطور است؟ می­گویند که خوبیم اگر تو اجازه دهی.

ریا و زبان اجر تمام اعمال نیک را از بین می برد و قرآن کریم می­فرماید مومن کسی است که عمل احسن را با خود به آخرت ببرد.

یک نفر رفت پیش پیامبراکرم(ص) و عرض کرد: من می خواهم آدم بشوم.باید چه کار کنم؟ پیامبر فرمودند:فقط به من قول بده که دروغ نگی. و آن فرد وقتی می خواست گناه بکند به خودش می گفت که اگر پیامبر از من پرسید من که نمی توانم دروغ بگویم پس این گناه را نمی کنم.

بدترین عذاب برای جناب ایوب(ع) زخم زبان های مردم بود.

9- اطلاعاتشان از دین کم است .

انسان دارای سه نوع مسئولیت است:

- نسبت به خالق

- نسبت به همنوع و مخلوق

- نسبت به خود

قرآن کریم می فرماید: نگه دارید خودتان و همسر و فرزندان خود را از آتش جهنم.

حضرت ابراهیم(ع) به خاطر 2 خصوصیت به مقام رفاقت با خدا رسید :

1- نماز شب 2- سفره داری

10- موقع عبادت کسل اند.

خدا به ما نزدیک است اما این نزدیکی برای ما ارزشی ندارد زیرا او علت است و ما معلول و او همچنان که به ما نزدیک است به سایر جانداران و جانوران نیز احاطه دارد . نزد خداوند چیزی محبوب تر از آنچه بر بندگان و واجب کرده است، نیست و با نوافل خدا عاشق بنده خواهد شد و در این صورت خدا او را از جاهای دیگر منقطع خواهد نمود.

رسول اکرم(ص) : برترین مردم عاشق عبادت هستند این مردم دیگر برایشان مهم نیست که زندگانی چگونه و چطور می گذرد سخت یا راحت.

11- مرگشان نزدیک امّا آرزو هایشان طولانی است.

همیشه در رویا است نه در واقعیت زندگی. امید رحمت است از سوی خداوند اگر امید و آرزو نباشد مادر به بچه شیر نمی دهد و هیچ باغبانی درختی نمی کارد و نباید این امید و آرزو باعث فراموشی مرگ، معاد و دین بشود.

حضرت سیدالشهداء(ع): اگر سه چیز برای بشر نباشد انسان خدا را بنده نبود که یکی از آنها مرگ است.

12- منفعتش برای موجودات دیگر کم است: یعنی بخیل اند.

13- در موقع خوردن خیلی شادند.

شاد بودن اشکال ندارد ولی ملاک شاد بودن باید رضایت خداوند را دارا باشد.

14- مردم را پست می شمارند، و تکبّر دارند.

امام صادق (ع): خدا اهل تکبر را در قیامت به صورت مورچه محشور می کند و آنان را زیر پای مردم می اندازدو اگر ذره ای کبر در دل کسی باشد خداوند او را وارد بهشت نمی کند.

15- اهل دنیا از خدا نمی ترسند: ولاکن خداوند در سوره ی آل عمران آیه 175 فرموده: بترسید، اگر اهل ایمانید. این فعل امر است یعنی باید بترسیم. این هایی که می گویند نباید از خدا ترسید این ها دچار وسوسه شیطان شده اند.

پیامبر(ص)فرمودند: اگر بدانید میزان خشم خدا را ̨ گمان می کنید که راه نجاتی وجود ندارد.

فقط یک گروه از گناهکاران می توانند به رحمت خداوند امید داشته باشند، گناه کارانی که از روی نادانی و جهالت دچار معصیت شده اند.

16-اهل دنیا موقع بهره مندی از نعمت شاکر نیستند و در موقع بلا و امتحان صابر نیستند.

شکر در مقابل نعمت 3 مرتبه دارد :1 - اعتراف به این که نمی توانند شکر کنند 2- به زبان شکر کردن

روزی 4 پای امام صادق(ع) فرار کرد و امام فرمودند که هر کس 4 پای من را بیابد من خداوند را آنگونه که شایسته است

شکر می کنم. مردم در زمان کوتاهی 4 پارا را پیدا کردند و به نزد امام بردند وامام فرمود : الحمد الله ربّ العالمین

3- شکر عملی (عالی تریم مرتبه شکر است که نعمت را در راه خدا مصرف کنیم)

صبر دارای 3 مرتبه است: 1- صبر در مقام اطاعت خدا 2- صبر در مقابل معصیت 3- صبر در مقابل مصیبت 4- صبر در مقام کمال و تکامل

آن وقت صبر در مصیبت چه می شود ̨ در یک نصف روز تمام عزیزانش را کشتند ̨ اون هم به اون وضعیت ̨ در مسیر اسارت چه بلاهایی که سرش نیامده ̨ آن وقت ملعون متکبّر وارد می شود و به حضرت زینب (س) می گوید: دیدی خدا با شما چکار کرد؟ فرمودند: جز زیبایی چیزی ندید‌‌‌‌م . این صبر در مصیبت است.

17- از کار خودشان تمجید می کنند(از خود راضی هستند).

مومن به اعمال نیک خود مغرور نمی شود.

18- مدّعی چیزی هستند که ندارند̨ اهل ریا هستند.

19- بدی های مردم را ذکر می کنند امّا خوبی هایشان را می پوشانند یعنی حسود اند.

حسادت منجر به غیبت می شود و گناه غیبت هفتاد مرتبه بیشتر از زنا می باشد.

سخت ترن کار انسان شدن و سخت تر از آن انسان ماندن و از آن سخت تر انسان مردن است.

به امید روزی که بتوانیم به خوبی تمامی وظایفمان را نسبت به ساحت مقدس امام زمان(عج) انجام دهیم.
    اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

5. تشکر

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

توصیه‌های امام زمان (عج) به شیعیان!

توصیه‌هایی است که امام عصر (عج)‌ خطاب به شیعیان و پیروان اهل‌بیت (ع) فرموده‌اند.
    براستی، چقدر به اینها عمل می‌کنیم؟!

۱. از خداوند ـ جل جلاله ـ بترسید و تقوا پیشه کنید.

۲. به ما در بیرون آوردن شما از فتنه و امتحانی که بر شما روی آورده است کمک کنید.

۳. عهد می‌کنم که هر کدام از شیعیان که راه تقوا را در پیش گیرد و هر آنچه که لازم است ]و حق خداست[ از مال خود خارج کند، از فتنه‌ی گمراه‌کننده و رنج‌های ظلمانی در امان باشد.

۴. هر کدام از شیعیان، در بخشش اموالی که خداوند به او داده به کسانی که خداوند فرمان داده است بخل ورزد، در دنیا و آخرت زیانکار خواهد بود.

۵. اگر شیعیان ما در وفا نمودن به عهد و پیمانی که از ایشان گرفته شد، همسو و یک‌دل شوند، دیدار ما از ایشان به تأخیر نخواهد افتاد.

۶. ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

(توقیع به شیخ مفید)

۷. از خدا بترسید ؛ و از ما اطاعت کنید ؛ و از راه راست منحرف نگردید.

۸. نیت خود را ـ مطابق سنت آشکاری که به شما گفتم ـ با دوستی، به سوی ما برگردانید.

(توقیع به ابن ابی‌غانم قزوینی و جماعتی از شیعیان)

۹. اموال شما (خمس و زکات) را قبول نمی‌کنیم مگر اینکه پاک و طاهر باشد... هر کس می‌خواهد عمل کند و هر که نخواهد نکند ؛ چرا که ما به آنچه شما دارید نیازی نداریم.

۱۰. ظهور و فرج در دست خداست و کسانی که وقت رای آن تعیین می‌کنند "دروغگو " هستند.

۱۱. در مسایلی که روی می‌دهد به فقهاء مراجعه کنید ؛ زیرا که ایشان حجت من بر شمایند و من حجت خدایم بر ایشان.

۱۲. منتفع شدن از من در ایام غیبتم، مانند استفاده از خورشید است زمانی که ابر روی آن را پوشانده باشد.

۱۳. درباره چیزهایی که به درد شما نمی‌خورد سؤال نکنید، و در دانستن چیزهایی که از دانستن آنها معاف شده‌اید خود را به سختی نیاندازید.

۱۴. برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید ؛ چرا که همین فرج شماست.

(توقیع به اسحاق بن یعقوب)

۱۵. هر کس بدون اجازه ما در اموال مربوط به ما (خمس، زکات و وقف) تصرف کند، از جمله ظالمین است و ما در روز قیامت شاکی او خواهیم بود.

(توقیع به محمد بن جعفر اسدی)

۱۶. آیا نمی‌دانید که خداوند از زمان حضرت آدم تا حال، برای مردم ملجأ و پناهی قرار داده که به ایشان پناه برند و راهنمایانی تعیین کرده که به سبب آنها هدایت یابند. هر زمان که نشانه‌ای از آنان پنهان شد نشانه‌ی دیگر آشکار گردید و هر وقت که ستاره‌ای از ایشان غروب کرد ستاره‌ی دیگر طلوع نمود ؛ و وقتی که خدای عزوجل امام حسن عسکری (ع) را به سوی خود برد گمان ننمایید که واسطه میان خود و مخلوقاتش را قطع نموده است. هرگز چنین چیزی نشده و نخواهد شد تا وقتی که قیامت برپا شود.

(توقیع به محمد بن ابراهیم بن مهزیار)

۱۷. آیا نمی‌دانید که روی زمین از حجت خدا خالی نمی‌گردد ؛ خواه آن حجت، ظاهر باشد و خواه پنهان.

۱۸. مردم پیروی از خواهش‌های نفسانی را از خود دور کنند ؛ و همانگونه که ]پیش از غیبت[ رفتار می‌نمودند رفتار کنند ؛ و امری که از آنان پوشیده و پنهان شده است را جستجو ننمایند ... و بدانند که حق با ما و در نزد ماست.

(توقیع به عمری وپسرش)

توضیح:

توقیع ، در لغت به معنای "امضاء، نامه و فرمان" ، و دراصطلاح حدیثی به معنای "بخشی از نوشته‌های ائمه اطهار علیهم السلام " است . بیشتر توقیعات از سوی امام عصر (عج) صادر گردیده است. واژه توقیع نخستین بار در روایتی از امام کاظم (ع) به معنای یادداشتی که امام در زیر یک نامه نوشته دیده شده‌است.

اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

7. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری