جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دخترانه هایی که ناپدید می شوند…

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

دخترانه هایی که ناپدید می شوند…

گیلدا دختر 17 ساله دستگیر شده، می گوید:” اونها موهاشونو پسرانه کوتاه می کنند، شلوار جین، کاپشن یا پیراهن مردونه می پوشند. خود من موهامو با ماشین شماره 4 سلمونی زده بودم. لباس پسرانه می پوشیدم”. وقتی از او می پرسند: مگر دختر بودن اشکال دارد؟ می گوید: ” اشکال نداره ولی این طوری بهتر میشه توی جامعه زندگی کرد. دخترها زیاد نمی توانند آزاد باشند، اما پسرها کاملا آزادند … بعضی از اونا با پسرها موتور سواری می کردند و…”

هویت چیست و ما به چه بحران هویت می گوییم؟

مراد از هویت آن است که فرد احساسی نسبتا پایدار از خود داشته باشد. یعنی علی رقم تغییر رفتارها، افکار و احساسات، برداشت فرد از خود، همواره مشابه باشد. او می گوید، این احساس که ما چه کسی هستیم، باید با نگرشی که دیگری نسبت به ما دارد نسبتا همخوان باشد .

مراد از “بحران هویت” نیز به صورت عام، آن است که؛ فرایند کسب هویت، آسیب زاست و در آن هویت در مقابل سرگردانی از نظر نقش اجتماعی قرار می گیرد. از آنجا که هویت ابعادی دارد اقسام بحران هویت عبارتند از :

” هویت جنسی”، “هویت نسلی”، “هویت دینی”، “هویت ملی” که به تفصیل بیان می داریم:

بحران هویت جنسی

بدین معناست که دختر در پذیرش جنس خود دچار اختلال گردد و نقش جنسی خود، یعنی دختر و مونث بودن را نپذیرد! مثلا گیلدا دختر 17 ساله دستگیر شده، می گوید:” اونها موهاشونو پسرانه کوتاه می کنند، شلوار جین، کاپشن یا پیراهن مردونه می پوشند. خود من موهامو با ماشین شماره 4 سلمونی زده بودم. لباس پسرانه می پوشیدم”. وقتی از او می پرسند: مگر دختر بودن اشکال دارد؟ می گوید: ” اشکال نداره ولی این طوری بهتر میشه توی جامعه زندگی کرد. دخترها زیاد نمی توانند آزاد باشند، اما پسرها کاملا آزادند … بعضی از اونا با پسرها موتور سواری می کردند و…”

این گونه دختران همواره در بحران هویتی قرار داشته و سعی در عدم پذیرش جنسیت خود می نمایند و با کارهای عجیب و خارج از عرف خود، اقدام به خود نمایی در جامعه می کنند تا شاید از این طریق بتوانند برعقده هایی که گاه ریشه در کودکی ایشان دارد فائق آیند. این نوع رفتار بیشتر در بین دختران دبیرستانی و مقطع سنی بین 14تا20 سال به چشم می خورد که شاید شما هم نوع برخوردهای پسر گونه این بچه ها را در مترو و اتوبوس و خیابان دیده باشید. مثال بالا حالت پیچیده ای از بحران هویت هست ولی در موارد خفیف تر راه رفتن های پسرانه و نوع خاص برخورد بین دوستان را هم می توان به عنوان بخش های جزیی این بحران نام برد.

چه دخترانی دچار بحران در هویت نسلی می شوند؟

مقصود از این نوع بحران مشکلاتی است که دختران در مقابل والدین خود دارند: نه پدر و مادر به عنوان یک نسل، دقیقا آنها را درک می کنند و نه آنها با آرمان های والدین موافقند و در نتیجه در محیط خانواده، دایما مشکل، معضل و کشمکش دارند، چون قدرت والدین خصوصا در ایام کودکی و نوجوانی بیشتر است عمدتا به نادیده گرفتن و سرکوب کردن خواسته های دختران منتج می گردد، اما در سنین بالاتر به اشکال مختلف، که یکی از آنها فرار از خانه است، ظهور پیدا می کند. جدای از خواسته های خیر خواهانه والدین،گاه مشکلات روحی و روانی والدین به صورت عقده های سرکوب شده بر دختران ظاهر شده و باعث شکاف نسلی می شود.

پدری از جنس دخترش بدش می آید و با رفتارش فاصله بین خود و دختر را زیاد می کند. و دختر که البته بسیار محتاج توجه از سوی پدر است، بسیار آسیب دیده و از طریق رفتار مخالف با نظرات او سعی در مقابله با پدر دارد و از این رو با این بحران هویت و شکاف نسلی رو به رو می شوند.

یا اینکه این پدر یا مادر با یک مشکل خاص با دختر خود درگیرند و نوع رفتار و پوشش دختر در تضاد با پدر و مادر تشکیل بحران هویت را می دهد که عموما از جنس لج بازی و تلافی است که کم کم عمیق و عمیق تر می شود.

چه دخترانی دچار بحران هویت ملی می شوند؟

این دست از دختران در یک مرز و بومی، از خود بیگانه شده و آرزوی سفر و حضور در دیار اغیار و حتی دشمنان را داشته باشند. مثلا در اخبار می خوانیم، پیرمردی 80 ساله دستگیر شد. ماموران پیش از بررسی پی بردند که این فرد “جکی” نام دارد و از چندی پیش که آمریکا به ایران باز گشته، اقدام به فریب دختران دانشجو کرده است. وی ادعا کرده که از آمریکا آمده و می تواند آنها را به آمریکا ببرد. به راستی بسی جای تاسف دارد که چقدر یک نسل باید با ملیت خود مشکل داشته باشند و به یک کشور غارتگر و منبع فساد علاقه داشته باشند که برای ورود به چنین کشوری گول پیر مرد 80 ساله را بخورند؟!

چه دخترانی دچار بحران در هویت دینی می شوند؟

بحران هویت دینی از آنجا برمی خیزد که دختران نسبت به فرهنگ، آرمان ها، الگوها و ارزش های دینی، کم اعتقاد و سست باور شده و تعبد و تعهد لازم را در مقابل مسایل و مباحث دینی نداشته باشند و بلکه با گزاره ها و احکام دینی چالش کنند و این مقابله خود را در شیوه پوشش و آرایش و مراودات نشان دهند. برخی از این حساسیت های علیه دین از سوی دختران، می تواند به نگاه های ضد زن از سوی برخی نخبگان دینی بازگردند. و برخی به مواضع و اقدامات افراد متحجر متدین نما برمی گردد که جنس زن را تحقیر کرده و به عکس العمل بکشاند.

ارائه راه حل ها و برخی راهکارهای دینی برای رفع این بحران ها به ویژه در دختران مقصود اصلی ماست که در مقاله بعدی به بیان آنها خواهیم پرداخت.
    اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)