جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیه تبلیغ

نوشته
    1,512
    مورد تشکر
    114 پست
    حضور
    111 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    159
    آپلود
    0
    گالری
    1

آیه تبلیغ

پرسش:
    آيه تبليغ در چه شرايطى نازل شد و محتواى آن چيست؟

پاسخ:
    آیه مشهور به آیه تبلیغ، آیه 67 سوره مائده می باشد: «يَأَيهَُّا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَ إِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَا يهَْدِى الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ»؛ اى پيامبر! آن چه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است، كاملًا (به مردم) برسان! و اگر نكنى، رسالت او را انجام نداده ‏اى! خداوند تو را از (خطرات احتمالى) مردم، نگاه مى ‏دارد و خداوند، جمعيّت كافران (لجوج) را هدايت نمى‏ كند.
    عياشى در تفسير خود ـ با واسطه‏ هايى ـ از ابن عباس و جابر بن عبد اللَّه، روايت كرده است كه: خداوند پيامبر را مأمور كرده بود كه على را به خلافت، نصب كند. لكن بيم داشت كه بگويند: پسر عموى خود را برگزيده و او را مورد انتقاد قرار دهند. از اين رو اين آيه را بر پيامبر نازل فرمود او در روز غدير خم، على را به رهبرى مسلمين منصوب كرد.(1)
    ابو سعيد محمد بن على صفار، با اسناد از ابو سعيد خدرى روايت مى‏ كند كه آيه فوق روز غدير خم در مورد (اعلام ولايت) على (علیه السلام) نازل گرديد.(2)
    روایتی از اهل سنت در رابطه با آیه مذکور: أحمد بن حنبل في مسنده بإسناده عن أبی سعيد الخدری: «أن النبي ص دعا الناس يوم غدير خم و أمر بما تحت الشجرة من الشوك فقم و ذلك يوم الخميس ثم دعا الناس إلى علي فأخذ بضبعيه ثم رفعهما حتى بان بياض إبطيه و قال: من كنت مولاه فعلي مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله. قال: فقال له عمر بن الخطاب: هنيئا لك يا ابن أبي طالب أصبحت و أمسيت مولاي و مولى كل مؤمن و مؤمنة إلى يوم القيامه.»(3)
    یعنی رسول خدا (صلوات الله علیه) در روزغديرخم مردم را فراخواند و دستور داد زير درختى كه در آن‌ جا بود را از خار و علف پاك نمايند و مردم امر آن حضرت را به ‌جا آوردند و آن روز مصادف با روز پنجشنبه بود. سپس مردم را به سوی علی بن ابیطالب فرا خواند و دست او را گرفت بالا برد تا جایى ‌كه مردم، سفيدى زير بغل او را ديدند. پيامبر خدا! آن‌گاه فرمود: هر كس من مولاى او هستم على مولاى او است. پروردگارا! دوستداران او را دوست بدار و دشمنانش را دشمن بدار، یاری کن کسی را که او را یاری کند و خوار کن کسی که او را خوار می کند. راوی می گوید سپس عمر بن خطاب گفت: به به آفرين بر تو اى پسر ابوطالب. از هم اكنون تا قیامت، تو مولاى من و مولاى هر مؤمنی هستى!

ـــــــــــــــــــــــــ
    (1) ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‏ 7، ص 117.
    (2) ترجمه اسباب نزول، ص 106.
    (3) تأويل الآيات الظاهرة، ص 162.

لینک اصلی

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۱۲/۰۳ در ساعت ۲۱:۲۹

2. تشکر

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری