جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه نتایجی از آن قیام امام حسين (ع)به جای مانده است ؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  3,490
  مورد تشکر
  13,491 پست
  حضور
  48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چه نتایجی از آن قیام امام حسين (ع)به جای مانده است ؟
  چه نتایجی از آن قیام امام حسين (ع)به جای مانده است ؟

  1 ـ یکی از بزرگ ترین نتایج قیام سیدالشهداء علیه السلام , ثمرات قرب و ارتقاء درجة آن حضرت در نزد خداوند متعال است.
  2- نجات اسلام:
  مهم ترین نتیجة قیام حسین, نجات اسلام از چنگال نقشه های بنی امیّه است، برای اینکه تأثیر نهضت حسینی معلوم شود و بدانیم که چگونه حیات اسلام و بقای شریعت و قرآن رهین فداکاری حسین است، توجه به خطراتی که از ناحیه بنی امیّه, اسلام را صریحاً تهدید میکرد و مطالعة اجمالی سوابق پروندة بنی امیّه لازم است. بنی امیه پس از شهادت حسین علیه السلام , از اینکه بتوانند از پشت به اسلام خنجر بزنند و اسلام را از پا درآوردند محروم شدند و در نظر جامعة مسلمین و در افکار عموم، گروهی ستمگر و مستبد معرفی شدند که به زور سر نیزه و شمشیر بر مردم مسلّط شده و غاصب حقوق ملّت وخائن به اسلام هستند. مظلومیت حسین آن چنان احساسات را بر ضدّ آن ها به هیجان آورد که مردم, علی رغم سیاست آن ها, التزامشان به سنن و احکام اسلام بیشتر شد, لذا هیچ گزاف نیست که ما او را دومین بنا کنندة کاخ اسلام، بعد از جدش و مجدد بنای توحید بخوانیم.
  3 ـ بیداری شعور دینی،
  در اثر تبلیغات معاویه و همدستانش و دوری مردم از عهد رسالت و تعطیل اجرای برنامه های اسلام و توسعة ممالک اسلامی و ممنوع شدن تبلیغات صحیح دینی و خانه نشین شدن شایستگان و دانشوران، شعور دینی مردم ضعیف شد و افکار آنها انحطاط بافت. اکثر مردم در برابر وضع موجود خود باخته و شکسته خاطر و سرد شده بودند. شهادت امام و یارانش احساسات را بیدار و خصال انسانی را زنده ساخت و به مسلمانان درس مردانگی و استقامت داد که هر چه در شورش هایی که علیه بنی امیه می کردند، آنها را سرکوب می نمودند و شکست می دادند و کشته می شدند روحیة‌ آنان شکست نمی خورد و کشته شدن در راه هدف و مقصد را افتخار می شمردند.
  4 ـ محبوبیّت اهل بیت و عزت بازماندگان
  «اِنَّ الَذَّینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدّاً؛ (1)
  همانا آنان که به خدا ایمان آوردند و اعمال شایسته بجا آوردند، خدای رحمان آنها را (در نظر خلق و حق) محبوب می گرداند».
  محبت و دوستی اهل بیت جزء مزاج ایمانی و اسلامی هر مسلمان است واحدی نیست که مسلمان باشد و پیامبر را دوست بدارد و با این حال،‌فاطمة الزهرا و دو ریحانه اش حسن و حسین، و برادر و پسر عمش علی ـ علیهم السلام ـ را دوست نداشته باشد. همانطور که امام سجاد در خطبة مسجد شام فرمود: یکی از خصائص این خاندان محبّتی است که خداوند از آنها در دلهای مؤمنین قرار داده است. یکی از آثار شهادت حسین این بود که این محبت, در دلها زیاد شد و موجب جلب عواطف و جذب احساسات عموم به خاندان نبوت گشت.
  5 ـ تأسیس مکتب عالی و همگانی تعلیم و تربیت
  نتیجه دیگر شهادت امام، برنامه هایی است که به عنوان عزاداری و سوگواری و ذکر مصائب آن حضرت در عرض سال اجرا می شود. شاید کسانی باشند که اهتمام شیعه را به برگزاری این مراسم و صرف میلیون ها اموال را همه ساله بی فائده و اسراف بشمارند ولی اگر فوائد معنوی این مراسم و تأثیر آن را در تربیت جامعه و تهذیب اخلاق در نظر بگیرند, تأیید می کنند که این برنامه ها از بهترین وسایل اصلاح مکتب های تربیت است.
  مجالس ذکر مصیبت آن حضرت بهترین مجالس تبلیغی و دعوت به اسلام است، در این مجالس، معارف قرآن، اصول و فروع دین، تفسیر و حدیث، تاریخ و سیرة پیامبر و ائمه ـ علیهم السلام ـ و صحابه، نصایح و راهنمائی های اخلاقی و اجتماعی و آئین زندگی, از خانه داری تا کشورداری به مردم آموخته می شود و جاذبة نام حسین، مردم را ساده و بی ریا در این مجالس تعلیم و هدایت و تربیت، حاضر می سازد.
  6 ـ محکومیت بنی امیّه در افکار مسلمین و سایر ملل
  بنی امیّه با کشتن حسین علیه السلام گور خود را کندند و پرده از روی شنایع اعمال و مقاصد شوم خود برداشته و خشم و غضب ملل اسلام را خریداری کردند.
  همه, عمل بنی امّیه را تقبیح کردند، همه, آن ها را سرزنش نمودند و خطاکارشان شناختند. مستشرق آلمانی «ماربین» می گوید: بزرگ ترین غلط های سیاسی امویین که اسم و رسم آن ها را از صفحة عالم محو ساخت, کشتن حسین بود. این حقیقی است که هر مورخ و هر کس تاریخ اسلام را مطالعه کند، به آن اعتراف می نماید. محکومیت بنی امیّه در افکار مسلمین برای آیندة اسلام بسیار مفید شد؛ زیرا بنی امیّه از این که بتواند منافقانه و زیر پردة اسلام ضربت بزنند مأیوس شدند و مردم آن ها را شناختند و قتل حسین علیه السلام و اسیر کردن خاندان پیامبر بنی امیّه را رسوا ساخت.
  7 ـ گرفتاری بنی امیّه به شورش و انقلاب
  یکی از عکس العمل ها و نتایج شهادت و مظلومیت حسین علیه السلام، شورش ها و انقلاباتی بود که برای برانداختن حکومت امویین در جهان اسلام برپا شد. در این شورش ها عاملی که بیش از هر چیز مردم را تهییج و تحریک می کرد, شهادت حسین و دعوت به قیام برای خونخواهی آن حضرت و گرفتن انتقام از بنی امیّه بود.
  8 ـ تحوّل فکری
  یکی از بیماری های خطرناک فکری که پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) اجتماع مسلمانان به آن گرفتار شد, این بود که بسیاری از مردم در برابر عمل انجام شده، هر چند موافق با خیر و مصلحت و نظامات و تعالیم شرعیه نبود تسلیم می شدند و هر حکومتی را که روی کار می آمد, واجب الاطاعه و بیعت با آن را لازم الوفا می دانستند. حسین, با این فکر غلط و خطرناک نیز مبارزه کرد و مردم را از این اشتباه که حکومت هایی مانند حکومت بنی امیّه و یزید، واجب الاطاعه هستند، بیرون آورد و فهماند که نه فقط اطاعت از آن ها واجب نیست؛ بلکه کوشش برای برانداختن آن ها و تأسیس حکومت تمام اسلامی, لازم و واجب است.
  9 ـ عکس العمل جاودان و پایدار
  اثر جهاد حسین علیه السلام در صفحة تاریخ جاویدان ماند و همواره نیروبخش اصلاح طلبان و مجاهدان راه حق و حامیان خیر و عدالت است. قیام آن حضرت، مبارزه با ظلم و کفر و باطل بود که در آن زمان از گریبان یزید سر بیرون کرده بود. مبارزه با افکار و نقشه ها و آراء و مفاسدی که از جانب او حیات اسلام را تهدید می کرد. از جمله درس های عالی و سودمند که هر شیعه و آزادیخواه حق پرست و هر آرزومند تحقق رسالت جهانی اسلام، از واقعة کربلا باید بیاموزد, این است که بداند: نبردی که میان حسین و یزیدیان واقع شد هنوز پایان نیافته و تا هنگامی که از شرک و جهل و باطل و ستم و استبداد و استعباد و غصب حقوق انسان ها اثری باقی است، این نبرد, با مظاهر و نمایش های گوناگون ادامه خواهد داشت.

  پي نوشت:
  1. مریم/ 96.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود