جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج های اینترنتی

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0

  ازدواج های اینترنتی
  کافی است آدرس سایت را وارد کنی بعد هم فرم مشخصات خودت و کسی که همیشه توی رویاهایت به عنوان همسر در نظر داشته ای پر کنی و تمام. حالا باید منتظر باشی که صاحب سایت محترم و تشکیلاتش کسی را که نزدیک به خواسته های تو است برایت در نظر بگیرند و بروید سال های سال به خوبی و خوشی با هم زندگی کنید. البته بعضی از سایت ها مبلغی هم به عنوان حق العمل دریافت می کنند که مقداری از آن هنگام ثبت نام و بقیه اش بعد از وصال دریافت می شود.
  ازدواج های اینترنتی
  این تصوری است که خیلی ها درباره سایت های همسر یابی دارند. البته این سایت ها همانقدر که طرفدار دارند منتقد هم دارند که باید دید در مسیر قانونی شدن یا نشدن این سایت ها زور کدام طرف می چربد.

  جالب این است که محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان هم یکی از موافقان وجود این سایت ها است و می گوید:
  «در تعامل با وزارت ارشاد هستیم تا با همکاری این دو وزارتخانه مجوز سایت های همسر گزینی داده شود.»
  اگر چه وزیر ورزش و جوانان اعلام می کند که این تصمیم در راستای پایین آوردن سن ازدواج انجام می شو د اما حرفی درباره نتایج رواج چنین پایگاه های اینترنتی نمی زند. در واقع به نظر می رسد بزرگ ترین سوال این است که ساز و کار این سایت ها چقدر با فرهنگ ما هم خوانی دارد و تصویب این طرح ها چقدر با آینده نگری همراه است.

  شاید هیچ کس به اندازه دست اندر کاران و مدیران این سایت ها نتواند درباره نحوه کارکرد آنها توضیح بدهد. مژگان حاتمی یکی از کسانی است که یک سال و نیم است مشغول مدیریت یکی از سایت های همسر یابی است. او که از حمایت مسئولان دولتی خوشحال است می گوید: «فعالیت ما هیچ مغایرتی با شرع و عرف ندارد بلکه تنها کمکی است به جوانانی که آمادگی ازدواج دارند اما اطرافشان هیچ مورد مناسبی وجود ندارد. از طرفی ارتباطات گسترده ای هم در جامعه ندارند که بتوانند از بین آنها انتخاب کنند پس باید یک نفر وارد شود تا بتواند به آنها کمک کند. چه بهتر که آن یک نفر به موضوع احاطه داشته باشد و از حمایت های دولتی هم برخوردار باشد.»
  با رسمی کردن موضوع ازدواج اینترنتی بتوان بخشی از آسیب ها را در این زمینه پیشگیری نمود و به مخاطبین این سایت ها کمک کرد تا در راستای اهدافی معقول و چارچوبی موجه و با نظارت افرادی متخصص و راهنما بهتر بتوانند در معرفی افراد به یک دیگر تلاش و حرکت کنند.

  حاتمی که کارشناس ارشد روانشناسی بالینی است ادامه می دهد: «انگیزه ساخت چنین سایتی برای من یکی از دوستانم بود که خانواده تقریبا بی بند و باری داشت اما خودش می خواست با کسی ازدواج کند که اعتقادات مذهبی داشته باشد اما تمام اطرافیان او و کسانی که توسط آشنایان معرفی می شدند همه مثل خوانده دوستم بودند از طرفی وقتی یک نفر هم پیدا می شد که کمی اعتقادات مذهبی داشت در برخورد اول با خانواده دختر قبل از اینکه با خودش گفت و گو کند پایش را عقب می کشید. دوستم سال ها مجرد ماند و الان هم با توجه به سنش مورد مناسبی پیدا نمی کند از طرفی حالا به تنهایی عادت کرده است. همان موقع بود که با خودم فکر کردم باید جایی باشد که بتواند در چهارچوب مسائل فرهنگی جوانان را با هم آشنا کند و این ساز و کار سال ها است که در کشورهای پیرفته انجام می شود.»

  ازدواج های اینترنتی
  وقتی به او می گویم که نمی توان فرهنگ کشورهای دیگر را با فرهنگ ایرانی مقایسه کرد؛ می گوید: «هر چیزی قابل تغییر است. در گذشته همه چیز فرق می کرد. الان دخترها نمی خواهند منتظر بمانند تا انتخاب شوند بلکه دوست دارند خودشان هم انتخاب کنند. به هر حال کسانی که با این سایت ها مخالف هستند باید بدانند که اگر ما برای جوانان چهارچوبی برای انجام کاری که به آن نیاز دارند درست نکنیم آنها بالاخره کار خودشان را می کنند اما در غالبی که نه متولی دارد و نه ناظر.»

  البته همه به اندازه خانم حاتمی نسبت به رواج این گونه ازدواج ها خوش بین نیستند. عباس محققی مشاور خانواده و استاد دانشگاه می گوید: «ما نباید اشتباهی که در مورد خیلی از جلوه های دنیای پیشرفته مرتکب شدیم در مورد ازدواج هم تکرار کنیم. شاید واقعا نیاز به نهادی باشد که ازدواج جوانان را مدیریت کند اما در حال حاضر فرهنگ ایرانی چنین ازدواج هایی را نمی پذیرد. از طرفی باید دید مخاطب واقعی این سایت ها چه کسانی هستند.

  آیا غیر از این است که مخاطبان اصلی این سایت ها در بهترین حالت کسانی هستند که دردنیای واقعی آنقدر که باید مطلوبیت ندارند و برای یافتن کسی نیاز به فضایی دارند که بتوانند تنها روی نکات مثبت خود تاکید کنند؟ مسئله دیگر بحث معرفی افراد بر اساس اطلاعات غلط یا دروغ است. حتی ممکن است خیلی ها نخواهند دروغ بگویند ولی تمام واقعیت را هم نگویند.

  مثلا کسی که به خاطر سابقه اخلاق بدی که در خانواده اش وجود دارد نمی تواند از بین اطرافیان و نزدیکانش همسری انتخاب کند با این شعار که در ازدواج تنها دو نفری که می خواهند با هم ازدواج کنند مهم هستند به سراغ این سایت ها می روند و برای ازدواج با دختری اقدام می کند. نکته دیگر این است که خانواده ها چقدر در این فرآیند دخیل هستند؟ تجربه نشان داده که ازدواج هایی که خانواده ها در ان کاملا کنار گذاشته شده اند چندان میانگین موفقیت خوبی ندارند پس چرا باید ما چنین ازدواج هایی را ترویج کنیم.»
  وقتی روند ازدواج را خانواده ها شروع کنند و وقتی جوانان کسی را که برای ازدواج انتخاب می کنند به خانواده معرفی کنند، خانواده بخشی از مسئولیت کار را مثل تحقیق کردن درباره فرد مورد نظر و همینطور یاری کردن فرزند خود در انتخاب صحیح به عهده می گیرند حالا سوال اصلی این است که آیا این سایت ها هم این مسئولیت ها را قبول می کنند یا اینکه تنها به معرفی افراد به هم می پردازند و بقیه کار به خودشان می سپارند؟

  دکتر محققی در جواب این سوال که اگر دولت نظارت کند آیا می توان به عملکرد این دستگاه ها امیدوار بود می گوید: «همه چیز دولتی نیست. نفس بعضی از کارها خیلی حساس است و حتی با نظارت دولت هم نمی توان خیلی از انجام درست آنها مطمئن بود از طرفی با افزایش نظارت باز هم جای خیلی چیزها خالی است. ازدواج یک فرآیند واقعی است و به نظر می رسد در جامعه ما که هنور برای آن دنیای مجازی کاملا از دنیای واقعی جداست نمی توان بخشی از یک فرایند واقعی را به دنیای مجازی سپرد. مسئله این است که چون به این ماجرا دید خوبی وجود ندارد این موضوع به ضرر خانم ها تمام می شود و دیده شده که دراغلب مواقع به زنان انگ زده می شود. مسئله دیگر این است که وقتی روند ازدواج را خانواده ها شروع کنند و وقتی جوانان کسی را که برای ازدواج انتخاب می کنند به خانواده معرفی کنند، خانواده بخشی از مسئولیت کار را مثل تحقیق کردن درباره فرد مورد نظر و همینطور یاری کردن فرزند خود در انتخاب صحیح به عهده می گیرند حالا سوال اصلی این است که آیا این سایت ها هم این مسئولیت ها را قبول می کنند یا اینکه تنها به معرفی افراد به هم می پردازند و بقیه کار به خودشان می سپارند؟»
  با توجه به این حرف ها می توان فهمید که در مورد مقوله ازدواج اینترنتی مطالعات زیادی باید انجام شود و سپس دست به اقدام عملیاتی بزنند. و نکته آخر اینکه شبکه های اجتماعی به تنهایی دارند وظیفه آشنا سازی جوانان را با هم انجام می دهند و بخش بزرگی از این آسیب ها را به عهده دارند به نظر می رسد که با رسمی کردن موضوع ازدواج اینترنتی بتوان بخشی از آسیب ها را در این زمینه پیشگیری نمود و به مخاطبین این سایت ها کمک کرد تا در راستای اهدافی معقول و چارچوبی موجه و با نظارت افرادی متخصص و راهنما بهتر بتوانند در معرفی افراد به یک دیگر تلاش و حرکت کنند.

  مصاحبه: فاطمه رجبی
  بخش اجتماعی تبیان  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  ازدواج الکترونیک و یا ازدواج اینترنتی از قبیل ازدواج‌هایی است که باعث اختلالهای روانی و رکودهای فرهنگی و جنونهای فکری در بین جوانان میشود به نحوی که در اکثر این نوع ازدواج‌ها تعهد اخلاقی نیز به چشم نمی‌آید . ازدواج الکترونیک از متدهای اجتماعی‌ای به شمار میآید که با ظهور تکنولوژی و فناوریهایی از قبیل اینترنت و ماهواره و … شکل گرفت و البته در جوامع اروپایی و غربی نیز استارت خورد ولی پیامدهای آن نیز به اشکال مختلف در جوامع در حال توسعه و پیرامونی نیز شیوع پیدا کرد. مضاف بر این که این گونه ازدواج در کشورهای اسلامی هم جایگاهی را باز کرده است . در صورتی که پتانسیلهای این نوع ازدواج با تمدن و فرهنگ این کشورها همگن نیست. ازدواج مدرن اگرچه در زمینه‌هایی آن هم به صورت مقطعی افراد را تسکین میدهد ولی این نوع ازدواج چون ازثبات و ریشه‌ای معقول و بنیادی بهره نجسته است لذا تحت هیچ شرایطی ثبات ندارد و به مرور زمان موجی از بیبند و باری و هرزگی را چه از لحاظ اخلاقی و چه از حیث حیثیتی و انسانی به همراه خواهد داشت .
  با این تعابیر هم شاید به ذهن مخاطب این سوال خطور کند که ازدواج اینترنتی دارای محسناتی از قبیل خارج شدن از قید و بندهای زندگی و رسیدن به آزادی اجتماعی به معنی واقعی باشد. در جواب به این سوال باید گفت: اگر چه این نوع ازدواج فضایی چند جانبه و چند جاذبه را برای تفکر و ایده های افراد باز میکند ولی طبعاً این نوع فضا نمیتواند فضایی محوری و سالم باشد. چه این که پیامدهای تخریب کننده‌ی این فضا بر احیاناً محاسن آن چربش دارند. و اما در ادامه¬ی بحث که مقصود رسیدن به آزادی اجتماعی آن هم به معنی واقعی است باید اذعان داشت که رسیدن به آزادیهای اجتماعی نیاز به فرآیندهای سالم اجتماعی را می طلبد . فرآیندهایی از قبیل مرزبندی های اجتماعی – حیثیت اجتماعی- اخلاق اجتماعی – منش اجتماعی و … که با توجه به معیاربهای این نوع ازدواج تصور نمی شود به همین سادگی بتوان رابطه ای مشترک را در بین مواردی که ذکر آن رفت را معیارهای این نوع ازدواج برقرار ساخت.

  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  پایین کشیدن پرچم «حیا» در فیس‌بوک!


  اگر اهل جست‌‌وجو در سایت‌های اینترنتی و بویژه شبکه‌های اجتماعی باشید، بدون شک با تصاویر خانوادگی برخی افراد و کاربران اینترنتی مواجه شده‌اید که به‌راحتی در دسترس میلیون‌ها کاربر اینترنتی قرار گرفته است. در ماه‌های گذشته تعداد زیادی از کاربران شبکه اینترنتی فیس‌بوک تصاویر مجالس خصوصی، محافل خانوادگی و جشن‌های عروسی خود را با ژست‌های گوناگون در این سایت به اشتراک گذاشته‌اند، این درحالی است که این تصاویر به‌راحتی قابل دریافت و انتشار از طریق اینترنت است!
  این روزها کاربران شبکه اجتماعی فیس‌بوک در لینک‌های مرتبط در صفحه شخصی خود با تصاویر عجیبی مواجه می‌شوند. تصاویر شخصی و خانوادگی افراد که به یک‌باره از درون آلبوم‏های سنتی و پوشه‌های رایانه‌های خانگی واردعرصه بی‏حد و مرز شبکه‌های اجتماعی شده است اما این بار، این خود افراد هستند که تصاویر خصوصی خود را منتشر می‌کنند! علاوه بر این تصاویر، فیلم‌هایی هم در صفحات شخصی برخی کاربران قرار گرفته که نه‌تنها با کارکرد اصلی یک شبکه اجتماعی سنخیتی ندارد بلکه به نظر می‌رسد برخی کاربران صفحه فیس‌بوک را با رایانه شخصی اشتباه گرفته و همه تصاویر و فیلم‌های شخصی خود را دراختیار میلیون‌ها کاربر اینترنتی قرار داده‌اند. جالب اینجاست که برخی کاربران هم برای جلب توجه و وارد‌شدن کاربران دیگر به صفحه شخصی خود از کیفیت و کمیت عکس‌ اصلی و پروفایل صفحه فیس‌بوک استفاده می‌کنند و از این طریق تصاویر خصوصی خود را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند. این درحالی است که روند اشتراک گذاشتن تصاویر شخصی و خانوادگی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک، روندی رو به رشد داشته است و روز به روز شاهد تصاویر خصوصی بیشتری در این شبکه اجتماعی هستیم.
  در اصل و ضرورت وجود شبکه‌های اجتماعی آن هم در عصر ارتباطات و اطلاعات هیچ تردیدی نیست اما زمانی که یک شبکه اجتماعی خود عامل از بین رفتن حیا و عفت عمومی در جامعه شود، اینجاست که باید با تامل بیشتری نسبت به برخی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی نگاه کرد. نکته قابل توجه در این حرکت، خودشیفتگی برخی کاربران در قرار دادن تصاویر است. تبلیغات شخصی کاربران از طریق تصاویر، گاهی تا جایی پیش می‌رود که خودشیفتگی افراطی آنان را به نمایش می‌گذارد. برای مثال می‌توان به تغییر دادن تصاویر شخصی کاربران در فواصل زمانی کوتاه اشاره کرد. این دسته از کاربران خودشیفته برای جلب توجه دیگران هر از گاهی تمام تصاویر شخصی خود را تغییر می‌دهند و عکس‌هایی با ژست‌های متفاوت در سایت قرار می‌دهند.

  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  گرگ‌ها در کمین کاربران خودشیفته


  اما این تمام ماجرا نیست و خودشیفتگی برخی کاربران و رواج اشتراک‌گذاری تصاویر خصوصی و خانوادگی در برخی موارد مشکلاتی را هم برای تعدادی از کاربران به وجود آورده است. در یکی از همین موارد، چندی پیش انتشار تصاویر خصوصی یکی از بازیگران زن در فیس‌بوک و به تبع آن انتشار گسترده این تصاویر در سایت‌ها و پورتال‌های اینترنتی باعث شد تا این بازیگر زن از افرادی که این سوءاستفاده را انجام داده‌اند، شکایت کند. البته این ماجرا شاید برای همه کاربرانی که به‌راحتی تصاویر خصوصی میهمانی‌ها، عروسی‌ها، پارتی‌ها و هر آنچه که مربوط به حریم شخصی یک خانواده است را به اشتراک میلیون‌ها نفر قرار می‌دهند هم اتفاق بیفتد.

  براستی چرا و به چه دلیل برخی کاربران اینترنتی تصاویر و فیلم‌های شخصی خود را در فیس‌بوک و در دسترس همگان قرار می‌دهند، آیا این افراد عفت عمومی را فراموش کرده‌اند یا دچار مرض بی‌غیرتی و خودشیفتگی بیش ازاندازه شده‌اند؟ آیا این اقدام تعارض‌عرفی و قانونی آشکاری میان فرهنگ جامعه مجازی و زندگی واقعی نیست؟! بعضی کاربران با این توجیه که مشاهده صفحه فیس‌بوک آنها برای غریبه‌ها محدود شده و تنها اعضای لیست دوستان آنها می‌توانند تصاویر را ببینند، از توجه به این هشدار طفره می‌روند اما این در حالی است که هکرها توان هک‌کردن پسورد و نام کاربری و سرقت تصاویر را دارند.
  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  سوء‌استفاده با خیال راحت

  درهمین باره، محمد محبی، استاد دانشگاه و کارشناس اجتماعی با بیان اینکه یکی ازشگردهای سود‌جویان برای اخاذی، استفاده از همین تصاویر شخصی است، می‌گوید: در چند سال گذشته بویژه از زمان روی کار آمدن شبکه‌های اجتماعی، پرونده‌های مربوط به کلاهبرداری و اخاذی با موضوع تصاویرخصوصی هم افزایش یافته است. این کارشناس اجتماعی می‌افزاید: قبل از فعالیت سایت‌هایی اجتماعی همچون فیس‌بوک، بیشتر اخاذی‌ها ازطریق تصاویرخصوصی و شخصی افراد در تلفن‌های همراه و رایانه‌های شخصی بود که سودجویان با دسترسی به این تصاویر از افراد و صاحبان تلفن همراه اخاذی می‌کردند یا تصاویر و فیلم‌های شخصی را درسایت‌های اینترنتی منتشر می‌کردند. به باورمحبی، در حال حاضرکارشارلاتان‌های فضای مجازی بسیار راحت شده است چرا که دیگر نیازی به برداشتن تصاویر از روی حافظه تلفن‌های همراه یا رایانه‌های شخصی ندارند و برای این کار خودشان را به زحمت نمی‌اندازند بلکه به‌راحتی با جست‌وجو درسایت‌های اجتماعی بویژه فیس‌بوک، تصاویر پروفایل زنان و دختران جوان و عکس‌های خانوادگی را دریافت می‌کنند.


  خودشیفته‌ها ابراز وجود می‌کنند!

  اما احمد برجعلی، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره کاربرانی که تصاویرخصوصی خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند، می‌گوید: برخی کاربران با این کار می‌خواهند بین افراد دیگر و اعضای شبکه‌های اجتماعی نوعی ابراز وجود داشته باشند. برجعلی می‌افزاید: کاربران شبکه‌های اجتماعی مجازی، درعکس‌های خود بویژه عکس پروفایل‌ها با تامل آگاهانه تکه‌های خاصی از شخصیت خودشان را برجسته می‌کنند تا تصویری بر‌تر و جذاب‌تر ارائه بدهند و از این طریق ابراز وجود کنند. یکی ازدلایل گرایش افراد به شبکه اجتماعی مانند فیس‌بوک کیفیت بالای عکس‌های فیس‌بوک است که باعث می‌شود کاربر بویژه دختران جوان اشتیاق خاصی به اشتراک‌گذاری تصاویر خود داشته باشند. وی درادامه می‌افزاید: زمانی که فرصت‌های لازم برای ابراز وجود اقشار گوناگون در جامعه وجود نداشته باشد، شبکه اجتماعی به نام فیس‌بوک بهترین فرصت برای ابراز وجود برخی کاربران است. به باور عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، یکی دیگر از دلایل مبتلا‌شدن کاربران به اشتیاق کاذب برای اشتراک‌گذاری تصاویر خود در فضای مجازی، آگاه نبودن کاربران ازعواقب چنین اقداماتی است. نبود کنترل بر نحوه انتشارتصاویر شخصی درشبکه‌های اجتماعی و تابوشکنی چنین موضوعاتی، به‌تدریج بحران‌ و تنش‌های خانوادگی را درپی خواهد داشت. برجعلی در پایان تاکید می‌کند که ارائه فرصت‌های لازم به اقشار گوناگون جامعه برای ابراز وجود می‌تواند تا حد زیادی آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های مضر شبکه‌های اجتماعی را کاهش دهد.
  بخش اجتماعی تبیان

  منبع : وطن امروز  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  دختر و پسر شایسته از نگاه قرآن
  ازدواج های اینترنتی

  زن شایسته آنست که پاکدامن است و زنا نمی‌دهد و دوست نامحرم هم ندارد.
  مرد شایسته مردی است که بشود روی او حساب کرد و کسی است که زنا نمی‌کند و دوست نامحرم هم ندارد. در این دو آیه اولاً مرد و زن شایسته را تعیین کرده است؛ اما چیزی که زنگ خطر زده است، اینکه مرد پاکدامن و زن پاکدامن کسی است که دوست نامحرم ندارد و این بلای بزرگی که الان در جامعه پیدا شده است، از نظر فساد اخلاقی خیلی بالاست؛ از اینکه جامعه را ننگین و آلوده کند؛ از اینکه عفت و عصمت را ضربه بزند، باید بدانیم که خیلی بالاست. و مخصوصاً این موبایل‌ها که تازه پیدا شده و من می‌گفتم یک خانه شیطان یا یک جعبه شیطان است. این دوست‌یابی‌ها با موبایل‌ها و یا بدتر دوست‌یابی‌ها به صورت شفاهی، خطرش خیلی بزرگ است و این خطر الان برای اجتماع ما آمده است و همه مسئولین و همه مردم و مخصوصاً پدر و مادرها باید مواظب باشند و اما جوان‌ها و مخصوصاً دخترها باید بدانند که خطر بزرگ است. باید بدانند از هر بلایی و از هر درد بی‌درمانی، فسادش بالاتر است. امروز مربوط به حضرت معصومه«س» بود و جمهوری اسلامی اسم آن را روز دختران گذاشت. یعنی دختر شایسته؛ و این جمهوری اسلامی باید دختر شایسته را معنا کند و قرآن دختر شایسته را معنا کرده است و پسر شایسته را معنا کرده است.«مُحْصَناتٍ غَیْرَ مُسافِحاتٍ وَ لا مُتخِذاتِ أَخْدان‏»؛ «مُحْصِنینَ غَیْرَ مُسافِحینَ وَ لا مُتخِذی أَخْدان‏»  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  قسمت دوم در مورد رفیق بد، خواستگاری‌هاست. متأسفانه این خواستگاری‌ها و ازدواج‌ها یک مصیبت بزرگی شده است. اسلام درباره ازدواج اولاً تأکید فراوان کرده است. دختر و پسر موقعی که وقت ازدواجشان رسید، دختر باید شوهر کند و پسر باید زن بگیرد. حتی قرآن علاوه بر اینکه به پسر می‌گوید زن بگیر و به دختر می‌گوید شوهر کن، به جامعه می‌گوید نگذار عزوبت در جامعه باشد. دختر بی‌شوهر و پسر بی‌زن در جامعه نباشد: «وَ أَنْكِحُوا الْأَیامى‏ مِنْكُمْ وَ الصالِحینَ مِنْ عِبادِكُمْ وَ إِمائِكُمْ إِنْ یَكُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللهُ واسِعٌ عَلیمٌ»[3]
  پسرها را زن دهید و دخترها را شوهر دهید. فکر این را هم نکنید که چیزی ندارد، برای اینکه اگر برای ازدواج شود، همان خدایی که گفته ازواج کن، وسایلش را فراهم می‌کند. هم وسایل ازدواج را و هم وسایل خرج و مخارج آینده را. این وعده خداست و این امر به اجتماع است که باید مسئله عزوبت نباشد و باید دختر بی‌شوهر و مرد بی‌زن در اجتماع اسلامی نباشد. و متأسفانه الان این مصیبت عزوبت و ماندن دختر در خانه و پسر بی زن فراوان شده است. غل و زنجیرهای عجیبی آورده‌ایم و ازدواج را غل و زنجیر کرده‌ایم. یک خانم اگر بخواهد ازدواج کند، لاأقل باید 40 یا 50 میلیون در خانه باشد تا او ازدواج کند، آنگاه معلوم است که دختر در خانه می‌ماند. یک پسر اگر بخواهد زن بگیرد در همان روزهای اول لاأقل باید 20 میلیون طلا و جواهرات برای دختر بگیرد. معلوم است در این صورت پسرها بدون زن می‌مانند. آن 20 میلیون فقط برای جواهرات است و الا تجمل‌گراها که غل و زنجیر برای جامعه درست کرده‌اند، دود جهنمش را هم باید در روز قیامت بچشند. خواستگاری در هتل‌ها و مهمانسراها و این مزخرف‌ها و خرافاتی که در میان ما پیدا شده، همه خرافت است و اسلام قبول ندارد و به عبارت دیگر همه ما خلاف اسلام کار می‌کنیم. اتفاقاً این مربوط به لاابالی‌ها هم نیست که مسئله اول و دوست‌یابی مربوط به دخترها و پسرهای لاابالی است، اما این خرافت مخارج ازدواج یک غل و زنجیری در ازدواج شده و غل و زنجیر را هم خود ما تهیه کرده‌ایم. قضیه چشم و هم‌چشمی و قضیه گفتارهای بیجا و کردارهای بیجا ما را رسانده به اینجا که ازدواج نمی‌شود و ازدواج کار دشواری شده است.

  ادامه

  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  پیغمبر اکرم«ص» طرز ازدواج را نشان داده است.
  ازدواج های اینترنتی
  یک زنی خدمت پیغمبر اکرم«ص» آمد و گفت یا رسول الله! من شوهر ندارم و برای من شوهر پیدا کنید. پیغمبر اکرم«ص» رو کردند به اصحاب و فرمودند: چه کسی زن ندارد تا این را بگیرد. شخصی گفت یا رسول الله! من. فرمودند چه چیز مهریه داری؟ گفت من هیچ از این دنیا ندارم، به جز این پیراهنی که پوشیده‌ام. حضرت فرمودند: قرآن بلدی؟ گفت سوره واقعه را بلدم. فرمودند مهریه اینست که سوره واقعه را به این زن یاد دهی و به زن گفتند راضی هستی؟ و زن گفت: آری و پیغمبر عقد آنها را خواندند و فرمودند شما زن و شوهر هستید و نبینم شما را مگر اینکه بدن شما از آب غسل تر باشد. طرز ازدواج‌ها اینگونه بود؛ برای اینکه این خرافت‌ها جلو نیاید.

  ادامه

  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  مسلمان نمی‌شود با خرافت به جایی برسد. خرافت‌ها و رسم و رسومات غلط، غل و زنجیر می‌شود و گرفتاری عجیب می‌شود و الان مسئله ازدواج یک گرفتاری عجیبی برای همه شده است. دختر سی سال به بالا خیلی زیاد شده و پسر چهل ساله و نزدیک چهل سال زیاده شده و همه زیر سر خرافات است.


  شبکه تخصصی قرآن تبیان

  حضرت آیت الله العظمی حسین مظاهری

  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود