صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پوشش موها چرا؟

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۶
  نوشته
  1,188
  مورد تشکر
  1,232 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  پوشش موها چرا؟
  چرا در اسلام زنان باید موهای خود را هم بپوشانند؟ چرا حتی یک تار مو هم نباید معلوم شود؟
  ایا یک تار مو هم مردان را تحت تاثیر قرار میدهد؟ 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  1,002
  مورد تشکر
  1,397 پست
  حضور
  12 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0  همونطور که قران کریم میفرماید حجاب فقط برای این نیست که عفاف رو در جامعه حفظ کند بلکه حجاب بقول شهید مطهری برای مصونیت زن است


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  براى روشن شدن فلسفه حجاب زن و راز تفاوت آن با پوشش مردان، توجه به مطالب ذیل لازم است:
  1- توجه به رابطه پوشش با فرهنگ دینى‏
  بر اساس فرهنگ اسلامى، انسان موجودى است که براى رسیدن به کمال و معنویّت خلق گردیده است. اسلام با تنظیم و تعدیل غرایز به ویژه غریزه جنسى و توجه به هر یک از آن‏ها در حدّ نیاز طبیعى، سبب شکوفایى همه استعدادهاى انسان شده و او را به سوى کمال سوق داده است.
  پوشش مناسب براى زن و مرد عامل مهمى در تعدیل و تنظیم این غریزه است.
  2- توجه به ساختار فیزیولوژى انسان‏
  نوع پوشش زن و تفاوت آن با لباس مرد رابطه‏اى مستقیم با تفاوت‏هاى جسمى و روحى زن و مرد دارد.
  در تحقیقات علمى در مورد فیزیولوژى و نیز روان‏شناسى زن و مرد ثابت شده که مردان نسبت به محرّک‏هاى چشمىِ شهوت‏انگیز حساس ترند و چون تأثیر حس بینایى زیادتر است و چشم از فاصله دور و میدان وسیعى قادر به دیدن است، از سوى دیگر ترشّح هورمون‏ها در مرد صورتى یکنواخت و بدون انقطاع دارد، مردان به صورتى گسترده تحت تأثیر محرّک‏هاى شهوانى قرار مى‏گیرند اما زنان نسبت به حس لمس و درد حساس ترند و به محرّک‏هاى حسى پاسخ مى‏دهند. حس لامسه بروز زیادى ندارد و فعالیتش محدود به تماس نزدیک است.
  از این گذشته چون هورمون‏هاى جنسى زن به صورت دوره‏اى ترشح مى‏شوند و به طور متفاوت عمل مى‏کنند، تأثیر محرّک‏هاى شهوانى بر زن صورتى بسیار محدود دارد و نسبت به مردان بسیار کمتر است.
  استاد مطهری در زمینه وجوب پوشش زنان می فرماید : «اما علت این که در اسلام دستور پوشش، اختصاص به زنان یافته، این است که میل به خود نمایى و خودآرایى مخصوص زنان است. از نظر تصاحب قلب‏ها و دل‏ها مرد شکار است و زن شکارچى، همچنان که از نظر تصاحب جسم و تن، زن شکار است و مرد شکارچى. میل زن به خود آرایى از حس شکارچى‏گرى او ناشى مى‏شود. در هیچ جاى دنیا سابقه ندارد که مردان لباس‏هاى بدن نما و آرایش‏هاى تحریک کننده به کار برند. این زن است که به حکم طبیعت خاص خود مى‏خواهد دلبرى کند و مرد را دل باخته و در دام علاقه خود اسیر سازد. بنابراین انحراف تبرّج و برهنگى، از انحراف‏هاى مخصوص زنان است و دستور پوشش هم براى آنان مقرر گردیده است».(1)
  به عبارت دیگر: جاذبه و کشش جنسى و زیبایى خاص زنانه و تحریک پذیرى جنس مردانه، یکى از علت‏هاى این حکم است ؛ بنابراین جذابیت مو و دیگر اندام ها در مورد زن و مرد یکسان نیست و همین طور تحریک پذیری زنان و مردان به یک صورت نمی باشد و این مسئله از نظر علمی نیز کاملا پذیرفته است.
  البته این بدان معنا نیست که مردان با هر وضعیتی و با هر نوع پوششی می توانند درون جامعه ظاهر شوند ، بلکه برای آنان نیز محدودیت در نظر گرفته شده ، اما همان گونه که بیان شد در حد پوشش زنان نیست .
  با توجه به مطالب فوق مى‏توان گفت: حجاب در اسلام از یک مسئله کلّى و اساسى ریشه گرفته است. اسلام مى‏خواهد انواع التذاذهاى جنسى (چه بصرى و لمسى و چه نوع دیگر) به محیط خانواده و در چهارچوب شرع و قانون اختصاص یابد و اجتماع تنها براى کار و فعالیت باشد، بر خلاف سیستم غربى که حضور در جامعه را با لذت جویى جنسى به هم مى‏آمیزد و تعدیل و تنظیم امور جنسى را به هم مى‏ریزد.
  اسلام قائل به تفکیک میان این دو محیط است و براى تأمین این هدف، پوشش و حجاب را توصیه نموده است، زیرا بى بند و بارى در پوشش به معناى عدم ضابطه در تحریک غریزه و عدم محدودیت در رابطه جنسى است که آثار شوم آن بر کسى پوشیده نیست.
  ج) آثار و فواید رعایت حجاب و پوشش دینى‏
  1- بهداشت روانى اجتماع و کاهش هیجان‏ها و التهاب جنسى که سبب کاهش عطش سیرى ناپذیرى شهوت است.
  2- تحکیم روابط خانوادگى و برقرارى صمیمیت کامل زوجین.
  با رواج بى حجابى و جلوه گرى زن، جوانان مجرد، ازدواج را نوعى محدودیت و پایان آزادى‏هاى خود تلقّى مى‏کنند وافراد متأهل هر روز در مقایسه‏اى خطرناک میان آن چه دارند و ندارند، قرار مى‏گیرند. این مقایسه‏ها، هوس را دامن زده و ریشه زندگى و پیوند خانواده را مى‏سوزاند.
  3- استوارى اجتماعى و استیفاى نیروى کار و فعالیّت‏
  دختر و پسرى که در محیط کار و دانشگاه تحریک شهوانى شوند، از تمرکز و کارآیى آن‏ها کاسته مى‏شود و حکومت شهوت بر اجتماع سبب هدر رفتن نیروى فکرى و کارى است.
  4- بالارفتن ارزش واقعیت زن و جبران ضعف جسمانى او
  حیا، عفاف و حجاب زن مى‏تواند در نقش عاطفى او و تأثیرگذارى بر مرد مؤثر باشد. لباس زن سبب تقویت تخیّل و عشق در مرد است و حریم نگه داشتن یکى از وسائل مرموز براى حفظ مقام و موقعیّت زن در برابر مرد است.
  حجاب موجب می شود که زنان تنها از نگاه جنسیتی و زیبائی جسمی نگریسته نشوند و این مسئله موجب احیاء حیثیت و حرمت زن و توجه بیشتر به شایستگی اخلاقی و روحی و استعداد های دیگر در وجود زنان می شود.
  اسلام حجاب را براى محدودیّت و حبس زن نیاورده، بلکه براى مصونیّت او توصیه کرده است، زیرا اسلام راضى به حبس، رکود و سرکوبى استعدادهاى زن نیست، بلکه با رعایت عفاف و حفظ حریم، اجازه حضور زن را داده امّا از سوء استفاده شهوانى و تجارى و استفاده ابزاری از زنان را منع کرده است.
  در واقع حجاب موجب محدودیت مردان هرزه مى‏باشد که در صدد کام جویى‏هاى آزاد و بى حد و حصر هستند و از طرفی مصونیت و حفظ شخصیت زنان از دست این گروه از مردان است.
  در عین حال در اسلام برای مردان نیز پوشش در حد معقول قرار داده و مردان نیز آزادی بی حد و حصر در پوشش ندارند . و از طرف دیگر آنها را بر حفظ نگاه از نامحرم و کنترل شهوت در نگاه تکلیف کرده است که کنترل نگاه برای مردان در نسبت با زنان سخت تر است.
  پی‌نوشت‌ها:
  1. مطهری ،مرتضی ، مجموعه آثار ج19 ص 436- 43 4. #4
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۶
  نوشته
  1,188
  مورد تشکر
  1,232 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  هیچ کدام از جوابهای داده شده جواب پرسش مطرح شده نبود لطفا در پاسخگویی به سوال و جزئیات ان توجه کنید


 5. تشکرها 2


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  123
  مورد تشکر
  119 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  قطعا تحت تاثير قرار ميدهد. مو زيبايي زنهاست.
  لذا پوشاندن آن هم فطري است هم عقلي.
  به نام دوست كه هر چه داريم از اوست

  هر چه نداريم مصلحت اوست


 7. تشکرها 2


 8. #6
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۶
  نوشته
  1,188
  مورد تشکر
  1,232 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط شفيعي زاده نمایش پست
  قطعا تحت تاثير قرار ميدهد. مو زيبايي زنهاست.
  لذا پوشاندن آن هم فطري است هم عقلي.

  من با حجاب و فلسفه ان مشکلی ندارم من با حد و حدودی که برای ان میگذارند دچار سوال شده ام
  میشه به من بگید که یک تار مو چه تاثیر شگرفی بر مردان میگذارد که باید ان هم پوشیده شود؟ 9. تشکر


 10. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  1,268
  مورد تشکر
  2,086 پست
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  به مطالب زير توجه فرمائيد:


  1- آن چه مسلم است اين که حجاب زن و يا به تعبير صحيح تر پوشش آن با هدف حفظ پيوند خانوادگي و استحکام روابط زن و شوهر، استواري اجتماع و اخلاق عمومي و مهمتر از همه ارزش و حرمت نهادن به شخصيت زن، مورد تاکيد اسلام قرار گرفته است.


  2- اين حجاب که در واقع مصونيت و سلامت است نه محدوديت (تعبير زيباي شهيد مطهري) با همه اهميتي که از نظر ديني دارد ولي در عين حال نبايد به گونه اي باشد که سبب گرفتاري و يا مانع فعاليت صحيح زن شود. علت واجب نبودن پوشش دست و صورت (وجه و کفين) به خاطر جلوگيري از بروز سختي و دشواري براي زن بوده است.(1)


  3- اين که در سوال آمده که صورت بيش از موي سر محرک است، اما چرا در يکي (موي سر) پوشش واجب است و در ديگري ( صورت) واجب نيست، پاسخ آن است که اولا زحمت و سختي که پوشش صورت و دست براي زن ايجاد مي کند، در پوشش موي سر نيست ثانيا صورت و دست زن در حالي که ساده و عادي و طبيعي بوده و با هيچ آرايشي همراه نباشد معمولا جلب توجه نمي کند و تنها در اين صورت است که شرع مقدس پوشش آن را واجب نکرده است. اما اگر زني بخواهد با دست و صورت آرايش شده در محيطي عمومي ظاهر شود، حتما بايد صورت خود را بپوشاند.


  در پايان اين مطلب را يادآور مي شويم که واجب نبودن پوشش قرص صورت و دست (از مچ تا سر انگشتان) بدين معنا نيست که زن مي تواند صورت خود را به ديگران بنماياند و يا مرد غير محرم مجاز به نگاه آن باشد. از اين رو همانگونه که در توضيح المسائل مراجع تقليد آمده است، نگاه کردن زن و مرد نامحرم به صورت يکديگر با قصد لذت حرام و گناه است ولي نگاه معمولي و بدون دقت مانعي ندارد. (ر.ک: رساله مرجع تقليد خود، بحث نگاه کردن)


  خلاصه اينکه اصل دستور پوشش به عنوان يک راهکار مصونيت بخشي و نه محدوديت زائي، نبايد به گونه اي طرح شود که به انزواي زنان و رکود فعاليت اجتماعي آنان منجر گردد. پوشش به عنوان مانعي در برابر زياده طلبي ها و ابتذال اخلاقي قرار داده است و اين مصونيت بخشي گرچه طبيعتا محدوديت زاست اما بايد تا آنچا که ممکن است اين دو هدف را (مصونيت بخشي و حضور زنان در عرصه فعاليت هاي اجتماعي) با هم جمع کرد.


  از اين رو مواضعي از بدن به عنوان قاعده اوليه از حکم پوشش استثنا شده است گرچه در صورتي که در همين مواضع نيز اگر خوف ريبه باشد و يا به قصد تحريک کنندگي آرايش شود و ... مشمول حکم پوشش است.  1.( مسئله حجاب، شهيد مطهري، ص209)

  شهید محمد رضا موحد دانش
  ای خواهران حجاب و عصمت و پاکدامنی را سرلوحه زندگی خودتان قرار دهید ،
  و همیشه فاطمه وار و زینب گونه زندگی و مبارزه کنید .

 11. تشکر


 12. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  114
  مورد تشکر
  204 پست
  حضور
  12 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  14  حجاب در معنا ی واقعی برای زن :
  عدم هرگونه جذابیت و تحریک برای مرد
  غیر از همسر


 13. تشکر


 14. #9
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۶
  نوشته
  1,188
  مورد تشکر
  1,232 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  گرامیان اون تیکه یک تار مو خیلی مد نظر منه .جریان یک تار مو چیه که اونم باید پوشیده بشه و گناه داره ؟؟؟


 15. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  378
  مورد تشکر
  372 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  در تعالیم اسلامی فکر نکنم برای پوشش مو دستوری امده باشد امیدوارم عقیده ام را بزودی در یک تاپیک به همگان اعلام کنم.
  محمد رسول الله

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود