صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ویژگی های زن عصر مدرن و زن مسلمان

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0

  ویژگی های زن عصر مدرن و زن مسلمان
  ویژگی های زن عصر مدرن و زن مسلمان
  توسط : zakeezare

  نویسنده:رضی موسوی

  در این مقاله می خواهیم میان زن عصر جدید ، كه شخصیت او بیشتر تحت تاثیر عناصر مدرنیسم و دوران پس از رنسانس است ، و زن مسلمان مقایسه كنیم و خصوصیات هریك از آن دو را بر شماریم.
  بسیاری از فرهنگ شناسان معتقدند كه اگر می خواهید وضعیت فرهنگی یك جامعه را بررسی كنید ، وضعیت زنان را در آن جامعه مورد بررسی قرار دهید كه در آن جامعه به زن چگونه نگریسته می شودو زنان از چه موقعیتی بر خوردار هستند. در این راستا پیامبر اسلام ص می فرماید: «انسان كریم و بزرگوار به زنان احترام می گذارد و انسان پست و بی ارزش به زنان بی حرمتی می كند» در واقع پیامبر زن را ملاك كرامت و ارزش فرد و جامعه تلقی می كند
  .جامعه شناسان معتقدند اواخرقرن بیستم جهان مواجه با دو تفكرو نهضت بزرگ اجتماعی بوده كه یكی تفكر پست مدرنیسم و دیگری جنبش زنان یا فمنیسم است . منظور وهدف از جنبش زنان یا فمنیسم استیفای حقوق زنان و ایجاد تساوی میان دو جنس زن ومرد می باشد. كه در دوره جدید بر اساس همین جنبش ، بسیاری از اندیشمندان و اهل فرهنگ به خاطر احقاق حق زنان و ایجاد تساوی حقوقی میان زن ومرد ، به تكاپو افتاده اند و در بسیاری از زمینه های فرهنگ به تولید محصولاتی پرداخته اند كه دارای ریشه های فمنیستی است از جمله تولید فیلم با مضمون و محوریت زن ، رمان، نمایشنامه ، عكس و نقاشی ، اعطای جوایز جهانی به زن در بسیاری از زمینه های علمی ، هنری و صنعتی ، اعطای منصب ها و پست های مدیریتی و كلیدی در سطوح بالای دولت و وزارت ، به وجود آوردن فرصت های تحصیلی در تمامی سطوح از جمله دانشگاه ، تاسیس موسسات و سازمان های فرهنگی با اسم و مدیریت زنان و پرداختن به حقوق زنان ، تغییر قوانین حقوقی و جزایی در دادگاه ها و نظام حقوقی كشورها به نفع زنان ، دادن اختیارات بیشتر به زنان در زندگی مشترك با مردان ، اعطای فرصت های شغلی ، حق رای و انتخاب در مسایل اجتماعی و سیاسی، حق شركت در انتخابات و احراز كرسی های مجلس و دولت و بسیاری از موارد دیگر كه در همه این امور، به خلاقیت ها و كوشش های زنان پرداخته شده و به شخصیت آنان احترام گذارده شده است .
  باید گفت در یك جمع بندی كلی تمامی موارد برشمرده شده كه از مصادیق ایجاد تساوی حقوقی میان زن ومرد است ، قابل تقدیر و احترام است و ما در اینجا بدون آنكه به تحلیل حقوقی آن امور بپردازیم ، به دیده حرمت و ارزش به آنها می نگریم ، اما پرسشی جدی در اینجا مطرح است كه آیا مقصود از جنبش زنان این بوده كه تنها به تساوی حقوقی میان زن و مرد بپردازد و با نادیده گرفتن تفاوت های موجود میان زن و مرد تساوی میان زن و مرد را اعلام كند ؟ و پرسش دوم اینكه آیا تساوی حقوقی میان زن و مرد لزوماً تامین كننده تساوی انسانی میان زن ومرد هم می باشد ؟ یعنی اگر ما توانستیم با نادیده گرفتن تفاوت های خلقتی ، جسمی و روحی میان زن و مرد ، به تساوی حقوقی میان آن دو حكم كنیم ، در این صورت توانسته ایم به تساوی انسانی هم حكم دهیم ؟
  به نظر می رسد زنان در دهه های اخیر هر چند توانسته اند به مقداری از حقوق از دست رفته خویش دست یابند ، اما به نظر می رسد كه كوشش جنبش زنان یا فمنیسم بیش از آنكه در مسیر ایجاد تساوی انسانی میان زن و مرد و احترام به فضیلت های زنان باشد ، در مسیر تحقق این فكر بوده كه زن و مرد در همه امور مساوی هستند و هیچ تفاوتی میان آنان وجود ندارد . در واقع مثل این می ماند كه در یك اداره اعلام بكنیم كه از جنبه حقوق و مزایا از این به بعد هیچ فرقی میان اعضای این اداره نیست و تمامی افراد چه آنان كه تحصیل كرده اند و دارای تخصص و اهمیت بیشتری برای اداره هستند و چه آنها كه در پایین ترین سطح اداره هستند همه باید از حقوق یكسان برخوردار باشند و رئیس اداره و مستخدم آن باید همه از حقوق یكسان برخوردار باشند و استدلال هم این باشد كه به این دلیل میان همه افراد اداره به تساوی حقوقی حكم كرده ایم چون تساوی انسانی میان آنها باید رعایت شود . در واقع این كار مبتنی بر این فكر است كه اگر معتقد به تفاوت حقوقی شویم ، به منزله این است كه زن و مرد از جهت انسانی با یكدیگر یكسان نیستند و ما برای تحقق تساوی انسانی میان زن و مرد ، باید تمام فرق ها را برداریم
  از قضا فمنیسم به ویژه در كشورهای كمونیستی و بلوك شرق همین نتیجه را داد و در دل معدن ، صد مترداخل زمین زنان با تمام آسیب پذیری و ضعف جسمانی نسبت به مردان ، در كنار مردان مشغول به كار هستند و این عمل را عدالت می دانند و تصور می كنند كه عدالت به معنای تساوی تمامی فرصت ها میان زن ومرد است .
  اما باید گفت كه عدالت به معنای تساوی نیست ، بلكه به معنای قرار گرفتن هر چیز در جایگاه خویش است یعنی اگر رئیس اداره با مستخدم اداره یكسان حقوق گرفتند این تساوی است ، اما عدالت نیست زیرا عدالت این است كه هر كس به میزان استحقاق و شایستگی خود حقوق بگیرد نه آنكه تفاوت ها را نادیده بگیریم و همه را یكسان بدانیم ، همچنین در جنبش زنان هم اینچنین است و بعضی تصور كرده اند كه اگر زن و مرد هر دو یكسان به یك كار بپردازند و حقوق مساوی بگیرند ، به تساوی میان آن دو حكم كرده ایم ، در حالی كه عدالت اقتضا می كند كه هر یك به میزان شایستگی و توانمندی خویش كار كند و حقوق بگیرد نه آنكه هر دو به یك كار یكسان بپردازند در واقع زن ومرد باید در زندگی و اجتماع نسبت به هم مكمل باشند و اگر هر یك به وظایف و توانایی خود عمل كرد ، عادلانه می باشد.
  متاسفانه باید گفت زن عصر جدید كه محصول فكر او جنبش زنان یا فمنیسم است شاید به تساوی با مردان رسیده باشد كه البته ممكن است هنوز در بسیاری از جوامع هم تحقق نیافته باشد اما در آن جوامعی هم كه زن و مرد به تساوی حقوقی رسیده اند هنوز ، به تساوی انسانی نائل نشده اند و همچنان زن عصر جدید بازیچه دست انسانهای هوس ورز است . آن روز كه زن در خانه تحقیر شد و به بیرون از خانه كشیده شد ، بیسوادی برای او زجرآور بود و به تحصیل پرداخت و نیمی از دانشجویان دانشگاه ها را تشكیل داد ، عنوان خانه داری را نمی پسندید و به این خاطر به دنبال كار در بیرون خانه رفت ، در آن روز او تصور می كرد كه اگر این و ضعیت را تغییر دهد و مانند مردان لباس بپوشد ، تفریح كند، دوشادوش او در ادارات كار كند ، در این صورت می تواند به عدالت میان زن و مرد نزدیك شود و حق خود را از مردان بستاند اما او گمان نمی كرد كه تنها با این كار توانسته به تساوی حقوقی برسد اما تساوی انسانی و احترام به كرامت و فضیلت زن هنوز متحقق نشده است .
  هنوز در تمامی جوامع مدرن كه سخن از تساوی زن و مرد بیان می گردد، استفاده از جنسیت زن برای آنان مد نظر است و زنان با تمامی آزادی ها مورد تحقیر جنسی واقع می شوند. اگر از همه زنان عالم پرسیده شود كه آیا دوست دارند كه تنها به خاطر زن بودن و به جهت جنسیت، به آنان توجه شود ، قطعاً همه آنها جواب منفی خواهند داد و این را ناپسند می دانند و همه آنها دوست دارند تا به خاطر فضیلت ها و كرامت هایشان مورد احترام مردان باشند نه به خاطر زن بودنشان . اما یك نگاه به دنیای امروز بیانگر این است كه مدرنیته در این زمینه دوگانه عمل می كند و استفاده از زنان در عرصه تكنولوژی به خاطر زور بازو و دانش علمی آنان نیست بلكه بیش از این می خواهد از زن استفاده های دیگری هم بكند . امروزه ما می بینیم كه قرار دادن عكس یك زن هنرپیشه یا خواننده خوش سیما در ابتدای مجله ، یا استخدام یك دختر جوان و آرایش كرده در شركت ها و یا تولید لباس ها و وسایل تزیین و آرایش زنانه ، به خاطر كرامت و احترام به زنان نیست بلكه این محصولات عصر مدرن به دنبال سود، لذت جویی، هوس ورزی و تحقق یك دنیای مبتنی بر لذایذ و شهوات است و انسان مدرن كه فكر او محصول رنسانس و تكنولوژی است ، اگر هم جنبش زنان یا فمنیسم را مطرح می سازد انگیزه او غیر ازانگیزه پاك و بی الایش زنانی است كه می خواهند مورد تحقیر واقع نشوند .
  سزاوار بود كه زنان در جنبش خود تنها به احقاق حقوق خویش نمی اندیشیدند و به این امر هم توجه می كردند كه مردان در عین حال كه باید حقوق از دست رفته آنان را بدهند ، همچنین باید نگاهی انسانی به آنان داشته باشند و همچنین خوب بود خود زنان به كاستی های جسمانی خود اعتراف می كردند و میدانستند كه مجبور نیستند تا در مشاغل سخت كار كنند ، بلكه مردان موظف به حمایت مالی از آنان می باشند و در عین حال كه در كار سختی همچون معدن كار نمی كند ، همچنین دارای حقوق مالی می باشد و این عین عدالت است . اما ما می بینیم هم زن در كارهای سخت شركت كرد و با این راه از زحمت مردان كاست و هم مانند گذشته مورد سوء استفاده مردان قرار گرفت .
  زن در دوره گذشته به جهت روحیه مرد سالاری مورد ستم قرار می گرفت و با بچه أی كه به پشت خود گره بسته بود در زمین های كشاورزی كار می كرد اما مردان در قهوه خانه ها چای می خوردند و سیگار می كشیدند . اما امروزه كه زنان به مقداری از حقوق خویش رسیده است ، باز مورد سوء استفاده قرار می گیرد و در عین حال كه از بار مالی و زحمت مردان می كاهد ، اما همچنان در نگاه اجتماعی به خاطر جنسیتش و زن بودن مورد توجه قرار می گیرد . سزاوار بود كه در جنبش زنان به این امر توجه می شد كه باید برای زنان زمینه رشد و كمال را فراهم نمود ، نه آنكه به بهانه آزادی زنان از سنت های دینی و بومی آن مقدار احترامی را هم كه زنان به واسطه مذهب و آداب و رسوم عرفی دارا بودند ، از دست دهند ، به نظر می رسد مقداری از آن ستم كه امروز زنان به خود می بینند ، به خاطر كوتاهی خودشان است ، اگر زنان خود در برابر سوء استفاده های موجود از آنان در عرصه تجارت، تبلیغات ، زمینه های فرهنگی ، اینترنت ، ماهواره ها و دنیای انفورماتیك از خود عكس العمل نشان می دادند،‌ به مراتب برای آنان بهتر بود و باید گفت مهمترین ویژگی زن كه درعصر مدرن ، مورد توجه قرار می گیرد، جنیسیت و زن بودن او است و این خصوصیت بیش از همه دیگر عناصر ، حتی در ایجاد جنبش زنان یا فمنیسم هم دخالت دارد.
  اما مهمترین ویژگی زن در ادیان روح لطیف و پاك اوست و زن در نگاه ادیان مظهر صفت زیبایی ، لطف و رحمت خداوند است . اگر زن مسلمان مورد توجه متون دینی قرار می گیرد به خاطر جنسیت او نیست و هیچگاه در سخن ادیان زن به خاطر زن بودن ، مورد توجه قرار نگرفته است ، حتی اگر زن با صفات و وظایفی همچون تربیت فرزند ، مادر بودن ، شوهر داری و یا صفاتی از این دست مورد خطاب قرار می گیرد این امور در حوزه وظایفی است كه هم بر دوش مردان نهاده شده است و هم بر دوش زنان .همانطور كه در دین برای مردان یك سری وظایفی بر شمرده شده است برای زنان هم اینچنین است . اما هر گاه مردی یا زنی در دین مورد توجه و تجلیل قرار گرفته است و از او به نیكی یاد می شود به خاط ارزش های انسانی او است كه این امر در واقع همان بها دادن به كرامت و فضیلت های انسانی است . و همانطور كه بیان شد فضیلت ها و ارزش های انسانی امری فرا جنسیت است و هیچ ربطی به جنس زن و یا مرد ندارد ، هرگاه زنی یا مردی به تكالیف انسانی و بر آمده از آفرینش خویش عمل كند ، مورد تجلیل قرار می گیرد و به عظمت یاد می شود .
  در ادیان زنان بزرگی پا به عرصه وجود گذاشته اند كه اگر دقت شود ، عظمت آنان به خاطر صفاتی است كه دارا هستند ، زنانی همچون فاطمه زهرا سلام الله علیها، مریم مقدس ، آسیه ، زینب كبری، ترزا ، برنادت سوبیرو، عدویه رابعه و بسیاری از زنان دیگر كه اگر بخواهیم به صفات مشترك در همه آنها اشاره كنیم باید به پاكی ، پارسایی، بندگی، و صفای باطن آنها اشاره كنیم ، كه همه این ویژگی ها ، جدای از جنسیت و زن بودن است .
  زن در ادیان دارای كرامت و ارزش وجودی است ، نگاهی به تاریخ اسلام ، بیانگر این است كه زمانی پیامبر اسلام برانگیخته شد كه زن در فرهنگ عرب به صورت مال التجاره و بی ارزش تلقی می شد ، وقتی به یك مردی خبر می دادند كه همسر تو دختر زائیده است، به تعبیر قرآن صورت او از ناراحتی سیاه می شد و از شدت عصبانیت او را زنده به گور می كرد . در واقع دختر و جنس زن فقط برای مردان آن دوران دارای ارزش مالی وكالا تلقی می شد و هیچگونه ارزش انسانی و حقوقی نداشت .
  در این جامعه ، پیامبر ص تساوی انسانی زن و مرد را اعلام نمود و قرآن فرمود كه بهترین فرد از زن ومرد نزد خداوند ، كسی است كه تقوی پیشه كند . درزمانی پیامبرص دست دختر خویش را بوسید كه داشتن دختر حقارت تلقی می شد و درزمانی پیامبرص فرمود كه نسل من از دخترم ادامه می یابد كه دختران درنظام حقوقی آن دوران از هیچگونه استقلال مالی برخوردار نبودند . بنابراین اگر می خواهیم نظر دین و پیشوایان دین را به جنس زن مورد توجه قرار دهیم ، باید انسان شناسی و افكار مردم آن دوران را مورد توجه قرار دهیم تا بفهمیم كه پیامبر ص چه سنت هایی را تغییر داده است .
  پیامبرص نه تنها حقوق زنان را به رسمیت شناخت و آنها را بهره مند از ارث، دیه ، نفقه، مهریه نمود و با این امور به زنان استقلال مالی بخشید ، بلكه برای آنها جایگاهی انسانی قائل شد و از جهت انسانی آنها را مساوی با مردان دانست . در سخنی پیامبر ص فرمود كه زنان به مانند گل شكننده و آسیب پذیر هستند و نباید به آنان فشار روحی و جسمی وارد ساخت « زنان ریحانه هستند ».
  اسلام علاوه برآنكه برای آنان كرامت معنوی و انسانی قائل شد و به آنان استقلال مالی داد بلكه به مردان توصیه نمود كه در كارهای سخت جسمی و بدنی نباید به آنان فشار آورند و این امر خود نقدی است بر آنان كه در جنبش زنان خواستند سختی های كار جسمانی را بر دوش زنان بگذارند و با این وجود از تساوی مرد و زن سخن راندند ، اما اسلام علاوه برآنكه برای زنان نظام حقوقی قائل شد، آنان را از كارهای سخت و تامین معیشت معاف نمود و این كار را از وظایف مردان دانست. پیامبرص در سخنی به مردان می گوید ، زنان اسیران دست شما هستند پس با آنان مدارا نمایید كه این سخن حاكی از عظمت و شرافتی است كه زنان مومن ومسلمان در دین دارا هستند
  بنابراین زن مسلمان ، زنی است كه هم به جنبه انسانی او توجه می شود و هم به جنبه حقوقی او و در این عین حال خداوند او را از سختی های كار جسمانی معاف نموده و سختی های كار را از دوش آنان برداشته است . از اینرو به نظر می رسد كه زن معاصر ومتاثر از مدرنیته به مراتب نقد پذیرتر از زن مسلمانی است كه در قرآن و سنت توصیف شده است و زن عصر مدرن بیش از هر چیز شخصیت او تحت الشعاع جنسیت و زن بودن قرار گرفته است.


  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  ویژگی های زن عصر مدرن و زن مسلمان

  35 شاخص زن از دیدگاه مقام معظم رهبری

  1.حافظ فطرت و اصالتشما ببینید وقتی زن مسلمان بر می گردد به فطرت و اصل خود چه معجزه عظیمی درست می کند آنگونه که در انقلاب و نظام اسلامی ما مشاهده شده و امروز هم دارد مشاهده می شود.2.حرکت به سمت آرمان گراییآرمان گرایی در اسلام و گرایش به سمت قله ها ،اوج ها و آرمان ها یک چیز قطعی و حتمی است .زن مثل مرد و مثل همه خلایق باید در این سمت حرکت کند .3.رشد گوهر انسانیرشد گوهر انسانی و معنوی باید گوهر انسانی در زن و مرد رشد پیدا کند این یک مسئله ارزشی است .باید مسائل ارزشی اسلام در جامعه ما احیا شود.4.الگو بودن در جهانزنان مسلمان ایرانی در دنیای امروز رسالتی عظیم بر عهده دارند و به عنوان الگوی زنان جهان باید متعالی خود را در عرصه های مختلف بشری به گوش جهانیان برسانند.5.مسئولیت پذیر و تکلیف مدارزن و مرد دارای وظایف و مسئولیت های مشترک و اختصاصی هستند باید به دقت شناخته و تبلیغ شود .زن باری بر دوش مسر خود نیست و زن نباید مطابق الگو های غربی و غیر اسلامی باشد.

  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  6.شرکت در میادین علمی ،اجتماعی و سازندگی
  ما معتقدیم که زنان در همه جامعه بشری قادرند و باید فرصت پیدا کنند که در حد سهم خود تلاش و مسابقه خویش را در پیشرفت های علمی ،اجتماعی و سازندگی و اداره این جهان به عهده بگیرند .از این جهت میان مرد و زن تفاوتی نیست.

  7.مربی پرورش دهنده انسانهای والا
  زن را به عنوان یک موجودی که می تواند برای اصلاح جامعه یا پرورش انسان های والا بشود نگاه کنید تا معلوم شود که زن کیست و آزادی او چگونه است .
  8.تبدیل کننده خانواده به جایگاه معنوی
  ارزش زن به این است که بتواند محیط زندگی را برای خود و برای مرد خود و فرزندان یک بهشت ،یک مدرسه ،یک محیط امن ،عروج به معارف و مقامات معنوی تبدیل کند.
  9.رفتار متناسب با خلقت و عواطف زن
  اساسی ترین کار زن ،کاری است که با خلقت زنانه او ،با احساسات و عواطف به ودیعت نهاده الهی در وجود او همخوان و هماهنگ باشد .
  10.خویشتن داری و دوری از تجملات
  زن مسلمانی که الگویش فاطمه زهرا (س) یا زینب کبری (س) در مقابل تجملات خویشتن دار است .اگر زن به فکر تجملات و خوشگذرانی ها و هوس های زود گذر و تسلیم شدن به احساسات بی بنیاد و بی ریشه باشد نمیتواند آن راه را برود .

  ادامه...

  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  11.تسلیم نشدن به احساسات بی بنیاد و بی ریشه
  زنان باید این وابستگی ها را که مثل تار عنکبوت بر پای یک انسان رهروست ،از خود دور کنند تا بتوانند راه متعالی را بروند .زن ایرانی در دوران جنگ همین کار را کرد.
  12.بهره مند از علم ،آگاهی و معرفت
  اما الگوی زن ایرانی در این راه ،همان است که گفته شد ،زینب الگوی آنهاست .زینب (س) زنی نبود که از علم و معرفت بی بهره باشد.بالاترین علم ها و برترین معرفت ها در دست او بود.
  13.تابع الگو های برتر اسلامی همانند حضرت زهرا (س)
  زن مسلمان برای انجام تمامی وظایف مهمی که یک زن می تواند انجام دهد ،باید از حضرت زینب (س) تعلیم بگیرد ،به طهارت و تقوا که بزرگترین معنویت یک زن است ؛اهمیت دادن به ارزش های اصیل بیش از هر چیز دیگری در زندگی ، توجه به علم و معرفت ،انجام فعالیت های سیاسی و امداد رسانی به انسانها و کیفیت دادن به محیط خانه و خانواده از ویژگی های حضرت زینب (س) محسوب می شود.
  زن مسلمان از درون خانواده تا درون جامعه و تا مسائل علمی ،سیاسی و ارزشهای اخلاقی و نیز نشان دادن جشن های بزرگ انقلابی می تواند به زندگی آن حضرت تاسی جوید .
  14.تاثیر گذاری در دنیا
  اگر جامعه اسلامی بتواند زنان را با الگوهای اسلامی تربیت کند یعنی الگوی زهرایی (س) و الگوی زینبی (س) ؛ زنان بزرگ ،زنان با عظمت زنانی که می توانند دنیا و تاریخی را تحت تاثیر خود قرار دهند.
  آن وقت زن به مقام حقیقی خود نایل آمده است.
  15.آشنا به شیوه الگوپذیری
  از الگوی خودتان در مثلا1400سال پیش توقع دارید که در کدام بخش مشابه وضع کنونی شما را داشته باشد.تا از آن بهره بگیرید.
  مثلا فرض کنید می خواهید ببینید چگونه دانشگاه می رفته است ؟
  یا وقتی که مثلا در سیاست جهانی فکر می کرده چگونه فکر می کرده است ؟
  اینها که نیست .یک خصوصیت اصلی در شخصیت هر انسانی هست ،آنها را بایستی مشخص کنید و الگو را در آنها جستجو کنید.

  ادامه...

  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  ویژگی های زن عصر مدرن و زن مسلمان

  16.صبور در حوادث


  زنان ما باید بدانند که همین آگاهی ،معرفت ،صبر و تحمل آنان ناشی از بینش اسلامی حضرت زینب (س) بود که توانست حادثه کربلا را این چنین بزرگ و ماندگار در تاریخ نگه دارد و دستاوردهای عظیم معنوی و تاریخی این حادثه را ماندگار سازد .


  17.حرکت زنانه


  عظمت زنی مثل بنت الهدی ،از هیچ یک از مردان شجاع و بزرگ کمتر نیست .حرکت او ،حرکتی زنانه بود.حرکت آن زن حرکتی مردانه است ،اما هر دو حرکت تکاملی و حاکی از عظمت شخصیت و درخشش جوهر و ذات این انسان است .این گونه زن هایی را باید تربیت کرد و پرورش داد .


  18.اسوه اسقامت و حفظ خانواده
  اینجانب در مقابل عظمت زن ،ایثار و فداکاری همسران جانبازان و همچنین اسراء ،آزادگان و رزمندگان اسلام به لحاظ اسوه اسوه بودن در صبر و استقامت ،حفظ و حراست از حریم امن خانه و خانواده و در برابر همسران و مادران فداکاری که فرزندان و همسران خود را تجهیز کرده و به میدان شهادت فرستادند ،احساس تواضع می کنم .


  19.انتساب عملی به خاندان رسالت
  باید هر حرف و کلمه و هر اشاره ای در زندگی این بزرگوار ، برای ما باید یک سرمشق باشد ،به محبت دورادور و احساس محبت اکتفا نکنیم .این احساس را در زندگی پیاده کنید .آنچه ما وظیفه داریم این است که خود را شایسته انتساب به آن خاندان کنیم .


  20.پیش قدم در میدان مجاهده و مبارزه
  زن مسلمان باید در راه فرزانگی حلم و در راه خودسازی معنوی و اخلاقی تلاش کند.در میدان جهاد و مبارزه پیش قدم باشد .
  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  21.در میحط خانه ،دل آرام مرد
  زن مسلمان باید در محیط خانه دل آرام مرد ،شوهر و فرزاندانش باشد.


  22.مایه آرامش زندگی و آسایش محیط خانواده
  زن باید مایه آرامش زندگی و آسایش محیط خانواده باشد .در دامان پر مهر و پر عطوفت و با سخنان مهر آمیزش ،فرزندان سالمی را از لحاظ روانی تربیت کند .انسانهای بی عقده ،خوش روحیه و سالم از لحاظ روحی و اعصاب در دامان او پرورش کنند.مردان و زنان و شخصیت های جامعه را به وجود بیاورند.


  23.عفیف و متقی
  ارزش زن اسلامی و مسلمان را بدانید .زنی را که در اختلاط و معاشرت با مرد قاطی نمی شود خود را وسیله ای برای جلب چشم مرد نمی داند و خود را بالاتر از این میداند .


  24.ایثارگر
  در جنگ تحمیلی اگر امثال همین مادر سه شهید و همسران شهیدان که من افتخار داشته ام با هزار نفر از اینها از نزدیک نشست و برخاست و گفتگو کنم و خصوصیات مشترک آنها را مشاهده کنم .اگر آنها ایمان ،صبر ،ایستادگی ،معرفت و روشن بینی خود در قبال ضایعات جنگ و فداکاری های جوانان و مردان نشان نمی دادند ،جنگ پیروز نمی شد.


  25.نیمی از بار انقلاب را به دوش می کشد
  زینب واقعی زن ایرانی است که بتواند نیمی از بار این انقلاب را به دوش کشد و در این صورتی است که به لحاظ اخلاقی ،تقوی ،پاکدامنی و حفظ امانیت ،ایمان و گذشت در راه خدا حق خد را ادا کند .
  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  26.قانع
  مردم ما و خانواده ایرانی عادت به قناعت داشتند ،لباس بزرگترها را زن خانه با سلیقه خود برای کوچکترها و بچه ها درست می کرد و می دوخت و محتاج آن نبود که لباس دوخته شده آماده ای را که به سلیقه او و طبق ایمان و میل او بوجود نیامده و تولید شده بر تن کودک و فرزند خود بپوشاند .
  27.دارای ایمان آگاهانه در مبارزات
  نباید فعالیت بانوانی را که خودشان مستقیما وارد مبارزه می شوند ،نادیده گرفت ؛آنچه زن ایرانی را به عنصری انقلابی ،سیاسی ،آگاه و مبارز تبدیل کرده است ،ایمان آگاهانه است زنها در هیچ میدانی عقب نمانده اند.
  28.حافظ خون و نگهدارنده علم شهید
  شما عزیزان (خانواده های عزیز ،پدران ،مادران ،همسران و فرزندان )این افتخار را برای خودتان حفظ کنید .حافظ خون شهید ،دنباله رو راه و نگهدارنده علم شهید باشید که همان علم و راه خدا و حفظ ارزش های اسلامی و الهی است.
  29.دوری از سنن و فرهنگ غربی
  بانوان در نظام جمهوری اسلامی باید قدر عظمتی را که اسلام به آنها داده است ،بدانند .مصرف زدگی را که سرمایه داران چپاولگر جهانی بر گردن زن امروز در دنیا تنیده اند ،کاملا بدرند و به ضد ارزش های فرهنگ غربی مانند برهنگی و معاشرت بی بند و بار مردان که در کشورهای پیشرفته و غالب کشورهای عقب افتاده بر زندگی زنان حاکم است ،با چشم تحقیر و نفرت بنگرند و بدانند .
  30.دوری از تفاخر
  اینکه ما اینجا (ازدواج )را صحنه تفاخر قرار دهیم ،غلط اندر غلط است ؛ هم محیط ازدواج را آلوده به مادیات می کند،هم این صحنه پاک و لطیف وجدانی را صحنه تفاخر و تنافس ها و زیاده روی ها می کند.
  31.پشتازی در میدان علم و فرهنگ
  زنان مسلمان ما باید بدانند که امروز حافظ سنگر ارزش های اسلامی در برابروضع جاهل دنیای غرب هستند و باید پرورش اسلامی و پیشتاز شدن در میدان علم ،فرهنگ،سیاست و اقتصاد از حصار مستحکم فرهنگ اسلامی محافظت کنند.
  32.مشوق همسران در حمایت از انقلاب
  شما هستید که فرزندان سالم را تربیت می کنید .شما هستید که همسران خودتان را برای ورود به میدان های خوب تشویق می کنید .بسیاری از زنان شوهران خود را بهشتی می کنند و آنها را از مشکلات دنیا و آخرت نجات می دهند.
  33.سربازان خط مقدم انقلاب
  خانم ها سربازان خط مقدم انقلاب بودند این به معنای واقعی کلمه است و من به عنوان یک مبالغه نمی گویم که در جریان انقلاب شاهد بودیم که زن در کشور ما سرباز خط مقدم انقلاب باشد .اگر زن ها با انقلاب سازگار نبودند و این انقلاب را نمی پذیرفتند و به آن باور نداشتند مطمئنا این انقلاب واقع نمی شد.
  34.سازنده خانواده
  مرد و زن هر دو مشترکا مهمورند که در ساختن بنای خانواده کار کنند و باتوجه به اهمیتی که اسلام به خانواده می دهد اصلی ترین کار زن و مرد مسلمان که پایه و توام زندگی شان بر آن استوار است ساختن خانواده است و زن و مرد وظیفه را مشترکا بر دوش دارند.
  35.آگاه به مسائل سیاسی
  من به سفرای عزیزان عرض می کنم که کوشش کنید همسرانتان و خانواده هایتان را در جریان و مسائل سیاسی مهمی که برای شما مهم است قرار دهید تا آنها کاملا درفضای کشور قرار بگیرند.
  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  3,490
  مورد تشکر
  13,490 پست
  حضور
  48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  زن مگـو مرد آفرین روزگـار
  زن مگو بنت الجلال اخت الوقار
  زن مگو خاک درش نقش جبـین زن مگو دست خدا در آسـتـین 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  2,069
  صلوات
  12514
  تعداد دلنوشته
  10
  مورد تشکر
  8,890 پست
  حضور
  18 روز 14 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  این دختر جوان ۲۹ ساله که از دین مبین اسلام و آموزه های آن هیچی نمی دانست، با وجود آنکه از طریق یکی از وسایل نوین ارتباطی با یک پسر جوان الجزایری آشنا شده و از وی در مورد این دین مبین و چگونگی زندگی مردم در کشورهای اسلامی پرسیده بود، اما حس کنجکاوی اش در نهایت باعث شد که برای پاسخ به پرسش هایش راهی الجزایر شود.

  ویژگی های زن عصر مدرن و زن مسلمان
  دختر لهستانی تازه مسلمان شده جایگاه والای زنان در دین مبین اسلام را عامل گرویدن خود به این دین مبین اعلام کرد.

  به گزارش رهیافتگان به نقل از “شفقنا”روزنامه الجزایری “الشروق” نوشت، “جوانا سوفیا مزوراک”، دختر جوان لهستانی طی سفری توریستی به کشور الجزایر، در مسجد “ابن بادیس” در شهر “اقبو” در استان “بجایه” به دین مبین اسلام مشرف شد.
  این دختر جوان ۲۹ ساله که از دین مبین اسلام و آموزه های آن هیچی نمی دانست، با وجود آنکه از طریق یکی از وسایل نوین ارتباطی با یک پسر جوان الجزایری آشنا شده و از وی در مورد این دین مبین و چگونگی زندگی مردم در کشورهای اسلامی پرسیده بود، اما حس کنجکاوی اش در نهایت باعث شد که برای پاسخ به پرسش هایش راهی الجزایر شود.
  در همین راستا، “جوانا سوفیا مزوراک” در مورد سفرش به الجزایر می گوید که هنگام حضور در این کشور دریافته که زنان ستون اصلی جامعه هستند و به این نتیجه رسیده که بسیاری از باورهایش در مورد دین مبین اسلام اشتباه بوده و ناشی از تحریف و دروغ پردازی عمدی رسانه های غربی بوده است.
  به گفته این دختر جوان لهستانی، وی تنها پس از چند روز اقامت در استان “بجایه” در شمال الجزایر، تصمیم می گیرد به دین مبین اسلام مشرف شود و به همین منظور عازم مسجد “ابن بادیس” شهر “اقبو” می شود، هنگام ورود به مسجد نیز احساس طمانینه و آرامشی به وی دست می دهد که همانند آن را پیشتر تجربه نکرده، جایی که پیش از گفتن شهادتین پیش امام مسجد، گریه می کند.
  “جوانا سوفیا مزوراک” در مورد قرائت “قرآن کریم” نیز می گوید: توانستم یک جلد از “قرآن کریم” ترجمه شده به زبان انگلیسی را به دست آورم و پس از آن در مورد برخی مسائل از قبیل چند همسری در اسلام با امام مسجد “ابن بادیس” به بحث و گفت و گو پرداختم که در نهایت توانستم به توضیحات زیادی به دست آوردم و این توضیحات شک و تردیدم را از بین برد.  امام صادق عليه السلام :

  عمل براى آخرت

  « إِعْمَلِ الْيَوْمَ فِى الدُّنْيا بِما تَرْجُوا بِهِ الْفَوْزَ فِى الاْخِرَةِ ».

  امروز در دنيا كارى كن كه به وسيله آن اميدِ كاميابى در آخرت را دارى.


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,903
  صلوات
  1700
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  19,973 پست
  حضور
  57 روز 11 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  214
  آپلود
  104
  گالری
  16  نقل قول نوشته اصلی توسط طاهره نمایش پست
  ویژگی های زن عصر مدرن و زن مسلمان

  16.صبور در حوادث
  ...

  .
  ببخشید میشود بگویید آیا زنان و دختران ما اینچنین باید در اجتماع حاضر شوند!؟
  و این بیشتر لباس رسمی زنان داعشی موسوم به خنساء می باشد!!!
  اين الفاطميون
  مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

  من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
  مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
  ای منجی گیتی بیا
  مهدی بیا مهدی بیا

 11. تشکرها 3


صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود