جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مرگ و پس از آن

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,329
  مورد تشکر
  2,519 در 939 پست
  حضور
  73 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  159
  آپلود
  0
  گالری
  1

  مرگ و پس از آن

  پرسش:
  از لحظه ای که می میریم چه اتفاقاتی برای ما می افتد؟

  پاسخ:
  با سلام
  بسياري از افراد علاقه دارند كه از چگونگي زندگي انسان در برزخ و آخرت و نيز حقيقت و ماهيت آن آگاهي يابند. ليكن بايد توجه داشت كه آگاهي از جهان برزخ براي ما امكان پذير نيست و تا انسان گام در آن جهان نگذارد نمي تواند به كيفيت آن پي ببرد، همان گونه كه چگونگي زندگي در سراي ديگر نيز براي ما روشن نيست و تنها مي توان صورتي ناقص و شبحي مبهم از آن جهان ترسيم كرد زيرا بشر از واقعيت چيزي مي تواند آگاه گردد كه در قلمرو زندگي او قرار گيرد و نمونه هايي از آن را در دست داشته باشد. از اين جهت، اهل تحقيق معتقدند آگاهي كامل از خصوصيات زندگي برزخي و حيات اخروي منوط به وارد شدن به آن جهان است. با اين همه مي توان به كمك آيات و روايات، نشانه هايي از آن جهان به دست آورد.
  در ذيل در دو بخش به زندگي انسان و شكل او در برزخ و آخرت اشاره مي كنيم:
  ـ برزخ
  روح انسان پس از جدايي و فراقت از بدن مادي، در جسم لطيفي قرار مي گيرد كه از بسياري از عوارض جسم مادي بركنار است. ولي از آن نظر كه شبيه اين جسم مادي عنصري است، به آن بدن «مثالي» مي گويند كه نه كاملاً مجرد است و نه مادي محض، بلكه داراي يك نوع تجرد برزخي است.
  بدن برزخي و عذاب و نعمتهاي آن جا را مي توان به گونه اي به لذت و يا نعمتهاي موقع خواب تشبيه كرد.
  انسان در عالم رؤيا واقعاً كارهايي انجام مي دهد، راه مي رود، سخن مي گويد، مي انديشد، هر گاه اين كارها را با زندگي عنصري و مادي بسنجيم، فاقد حقيقت خواهد بود، ولي اگر از نسبت گيري و مقايسه صرف نظر كنيم، بايد گفت اين كارها در ظرف رؤيا براي خود حقيقتي دارد. زيرا خوشيها، آرامشها و دردها رؤياها براي خود خالي از يك نوع واقعيت نيست و چه بسا حالات انسان در رؤيا، روي بدن عنصري نيز اثر بگذارد.
  حال اگر چنين زندگي رؤيايي، واقعيت بيشتر و حقيقتي روشنتر پيدا كند، بايد نام آن را زندگي برزخي و مثالي نهاد.
  در آن جا ماده و عنصر يا مولكول و اتم وجود ندارد، ولي صورتهاي تمام موجودات جهان بيآنكه ماده و وزني در كار باشد، موجود است.
  از اين رو دانشمندان مي گويند: در جهان برزخ، آثار ماده از قبيل، گرمي، سردي، شيريني، تلخي، شادماني و غمگيني موجود است هر چند خود ماده در آن جا وجود ندارد. در آن جا خوردن و آشاميدن، شنيدن و ديدن وجود دارد اگر چه از ماده اي كه اين امور در زندگي ما بر آن توقف دارد خبري نيست(1)
  در روايات متعددي به «جسم مثالي» اشاره شده است. از جمله در روايتي حضرت صادق ـ عليه السلام ـ مي فرمايند: «هنگامي كه خداي بزرگ، مؤمن را قبض روح مي كند، او را در قالبي همچون قالبش در دنيا قرار مي دهد، پس مي خورند و مي آشامند و اگر كسي به نزد آنان آيد، آنان را با همان صورتي كه در دنيا داشتند مي شناسند.(2)
  «جسم مثالي» چنان كه از نامش پيدا است، شبيه اين بدن است، ولي اين ماده عنصري را ندارد. جسم مثالي، جسمي لطيف و نوراني و خالي از مواد و عناصر شناخته شده اين جهان مادي است.
  در ماهيت بدن اخروي دو ديدگاه عمده بين فيلسوفان و متكلمان وجود دارد.
  برخي از فيلسوفان مانند صدر المتألهين معتقدند: روح در سراي ديگر به بدن مثالي و برزخي كه جرم و ماده ندارد، اما از مقدار و شكل برخوردار است تعلق مي گيرد ـ توضيح بيشتر درباره بدن مثالي در بخش زندگي برزخي گذشت ـ اين بدن لطيف به گونه اي عين بدن دنيوي است و هر كس آن را ببيند مي گويد اين همان انساني است كه در دنيا زندگي مي كرد ولي از اين نظر كه داراي جرم و ماده نيست و قابليت فعل و انفعال شيميايي و فيزيكي را ندارد با آن تفاوت دارد.
  بر اساس اين ديدگاه شخصيت و واقعيت هر انسان مربوط به نفس و روح او است نه به بدن وي. دراين ديدگاه در آخرت پس از تعلق روح به بدن مثالي همين كه كسي او را ببيند بگويد او همان فردي است كه او را ديده بوديم كافي است. ديگر لازم نيست در بدن او هيچ تبدل و تحولي رخ ندهد، همچنان كه اگر در دنيا آفرينش زشت داشته باشد لازم نيست كه به آن شكل محشور گردد و يا اگر پا بريده و نابينا و پير باشد بايد اين خصوصيات رعايت شود.(3)
  در مقابل، عمده متكلمان اسلامي، مي گويند كه روح در سراي ديگر به بدن طبيعي و عنصري كه داراي فعل و انفعال طبيعي و شيميايي است، باز مي گردد. آنان معتقدند: بدن انسان داراي دو بخش اجزاي اصلي و اجزاي اضافي است:
  اجزاي اصلي اجزايي است كه در تمام طول عمر باقي مي ماند نه عوض مي شود و نه نابود مي گردد.
  اما اجزاي اضافي قابل تغيير و دگرگوني هستند و هميشه در حال عوض شدن مي باشند.
  در روز رستاخيز اجزاي اصلي بدن هر كس همانند دانه هاي گياه و يا نطفه انسان در مدت كوتاهي پرورش مي يابند و بدن اصلي را مي سازند.(4)
  ـ آخرت
  زندگي در آخرت با زندگي در اين جهان تفاوتهاي اساسي دارد. در آخرت همه چيز پس از ويراني نو مي شود و انسان با شرايط تازه در جهاني كه وسعتش، نعمتهايش، كيفرهايش و... با اين جهان متفاوت است گام مي نهد. «يَوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَيْرَ الْأَرْضِ وَ السَّماواتُ وَ بَرَزُوا لِلَّهِ الْواحِدِ الْقَهَّار»(5)
  هر انساني، پس از حسابرسي در قيامت با توجه به كردارهاي خود راهي بهشت يا جهنم خواهد شد كه نعمتها و عذابهاي آن دو با نعمتها و رنجهاي اين دنيا تفاوتهاي اساسي دارد. براي نمونه در بهشت نعمتها ابدي هستند و از تكليف هاي دنيايي در آنجا خبري نيست و... .
  درباره این که در هر کدام از دو مرحله برزخ و قیامت چه اتفاقاتی می افتد به منابع زیر مراجعه فرمایید:
  1. "معاد شناسی" علامه تهرانی
  2. "معاد" علامه شهید مطهری
  3. كتاب "عالم برزخ يا بيداري پس از مرگ" (مهدي احمدي)
  4. "انسان از آغاز تا انجام" علامه طباطبایی


  پاورقی:
  1. طاهري، حبيب الله، سيري در جهان پس از مرگ، جامعه مدرسين، چاپ دوم، 1376، ص 270.
  2. كليني، كافي، دارالكتب الاسلاميه، ج 3، ص 245.
  3. صدر الدين شيرازي، محمد، اسفار، بيروت، دار احياء التراث العربي، چاپ پنجم، ج 9، ص 197.
  4. حلي، كشف المراد في شرح تجريد الاعتقاد، قم، جامعه مدرسين، ص 401 ـ 406.
  5. ابراهیم/46.  لینک اصلی


 2. تشكر


 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود